صد درد

سلام آقای رئیس جمهور !

به نام خدا

پنجشنبه بیستم فروردین ماه 88

مطلب بعدی وبلاگ : پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه 88

 

بدون شک در سال جدید مهم ترین مسئله ای که با اون روبرو هستیم بحث انتخابات ریاست جمهوری و روی کار اومدن دولت جدیده ، مسئله ای که چهارسال چطور زندگی کردن یک کشور و یک ملت به اون وابسته ست .

 من نمی خوام بگم بیایین به فلانی رای بدین یا به بهمانی رای ندین چون اکثریت قریب به اتفاق دوستان و کسانی که دستی در دنیای علم و تکنولوژی دارند در سطحی هستند که خودشون همه چیز رو ببینند ، بدونند ، تشخیص بدن و انتخاب صحیحی هم داشته باشن .  در مورد رئیس جمهور فعلی هم عملکرد و مقایسه اون برنامه ها و وعده هایی که چهارسال پیش داده بود و میزان عمل به اونها تکلیف رو مشخص می کنه .   

با توجه به شرایط امروز کشور ، امثال من و شما که بیشتر سرمون تو اخبار و تحلیل شرایط روز به شکل واقعی – نه تبلیغاتی – هستش وظیفه سنگینی داریم و اون اینه که بتونیم شرایط رو اون جوری که هست – نه اون جوری که تو بوق و کرنا می شه یا اون جوری که با آب و تاب آمارهای من درآوردی داده می شه    منصفانه برای کسانی  که از سر عوام زدگی یا عدم اطلاع رسانی درست یا عدم دسترسی ممکنه رای احساسی و البته تاثیر گذاری بده و همین طور کسانی که بنابردلایل گوناگون تمایلی به شرکت در انتخابات ندارن تبیین کنیم تا در نهایت بتونند از سر تعقل و تفکر – نه تعصب و احساسات و آگاهی غلط – تصمیم نهایی رو بگیرند .  امروز شرایط کلی کشور جوریه که نیازمند اتخاذ سیاست ها و تدابیر و برنامه های مهم، استراتژیک و عملی  در گفتار و رفتار هستیم  وخب طبیعیه که یک رئیس جمهور و دولتی شایسته ،مناسب و با صلاحیت  باید باشند تابتونند اونها رو اجرا و پیاده کنند .

از جمله خصوصیات و شرایطی که رئیس جمهور و دولت آینده باید داشته باشند  اینها هستند  :  مذهبی بودن نه فقط در حرف و ظاهر بلکه در عمل و رفتار  .  داشتن روحیه تعقل و تفکر  ،  واقع بینی و آینده نگری در تصمیم گیری ها  ، داشتن تجربه و پیشینه مدبریت خوب و قوی و با تدبیر در سطوح میانی و عالی ، مدیریت بحران قوی  و اتخاذ تدابیر و مدیریت صحیح در زمانهای بحرانی ، اعتدال ،خردورزی و واقع بینی در عرصه سیاست داخلی و خارجی ، داشتن اطرافیان و مشاورینی میانه رو، با تجربه ، آگاه و بابرنامه از نظر مدیریتی و آگاه و واقع بین به مسائل روز  ( نه تندرو و نه شبه روشنفکر )  داشتن برنامه های شفاف ، عملی و متناسب با شرایط روز در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، علمی و ... ، داشتن روحیه نقدپذیری و استقبال و استفاده  از تدابیر و پیشنهادات دلسوزانه کارشناسان و افراد باتجربه ، صداقت با مردم و نه عوام فریبی و تظاهر و تبلیغات غیر واقعی ، داشتن روحیه خدمت به آحاد جامعه و محرومین به مفهوم واقعی ، سادگی در گفتار و عمل به معنای واقعی  و نه به معنای ظاهری و تبلیغاتی . شناخت و آگاهی کامل از قانون اساسی و ظرفیت های فراوان این قانون در ارائه برنامه های هدفمند و عملی در بهبود وضع جامعه و در نهایت  مقبولیت عمومی در بین آحاد مردم و گروههای مختلف سیاسی و  نمایندگان مجلس.

در این رابطه توجه همه شما رو به یک حدیث از امام جواد ( ع ) جلب می کنم  که همین یک جمله گویا و راهنمای  خیلی چیزهاست ، خواهش می کنم تو  این حدیث خیلی دقت کنید :

 

کسانی که بدون آگاهی و اطلاع، مسوولیت کاری را در اختیار بگیرند، خراب کاری آنها بیش از آبادانی شان خواهد بود.

 

پی نوشت 1 : از همه دوستان عزیزی که لطف می کنند و همیشه می آن اینجا مطالب رو می خونند واقعا  ممنون و سپاسگذارم ولی شاید یه چند وقتی بنابر دلایل خاص – نه تیریپ درس خوندن و این حرفها -  نتونم وبلاگهاشون رو مثل گذشته مستمر بخونم و نظر بذارم ، پیشاپیش از همه شون صمیمانه معذرت می خوام ، دلایل خاص هم بماند که چیه .

پی نوشت 2 : تو ایام عید یه مطلب فوق العاده داشتم با عنوان علی دایی ، بودن یا نبودن ؟  ، قابل توجه اونهایی که در جریان نیستند .

پی نوشت 3 : در سال 88 هم زمان بروز رسانی معمول  وبلاگ پنجشنبه ها و تاریخ اعلام شده ست اما اگه لازم باشه مطلب خارج از اون تاریخ های اعلام شده هم دارم که البته فقط اونهایی که ID شون رو تو یاهو مسنجر دارم مطلع می شن و بقیه ممکنه شانسی و گذری متوجه بشن ، این مسئله منافاتی با نظم معمول نداره ، به هر حال بعضی حرفها و نظرات باید به وقتش گفته بشن و اگه از وقتش بگذره دیگه گفتنشون خیلی تازگی نداره .

پی نوشت 4 :  هم بخاطر اینکه در وقت همگی مون صرفه جویی بشه  و هم برای اینکه کیفیت کار بالاتر بره کل مطالب پزشکی رو در نکته بالینی  ادغام کردم ، سعی می کنم در سال جدید تا جایی که بشه مطالب وبلاگ رو خیلی طولانی نکنم اما خب بعضی وقتها واقعا نمی شه .

 

نکته بالینی :

 

فصل بهار شروع شد و آلرژی ها ( منظور همون حساسیت فصلی ، رینیت آلرژیک یا تب یونجه  هستش )  هم دوباره عود کرد !! قبلا راجع به داروهای آنتی هیستامین یا ضد حساسیت مطالبی نوشتم که از کنار صفحه می تونین پیداشون کنین . الان هم چندتا نکته کلی راجع به آلرژی می گم حواستون باشه :

1-      اگه می بینین هرچی داروی آنتی هیستامین می خورین حساسیتتون خوب نمی شه برین پیش پزشک تا براتون کورتون تجویز کنه و راحت بشین .  مصرف طولانی مدت این داروهای آنتی هیستامین باعث کاهش بزاق و به دنبال اون پوسیدگی دندون و برفک دهان ( کاندیدیاز ) می شه .

2-      یه آنتی هیستامینی هست به اسم ترفنادین ، من شنیدم که از بازار جمع شده ولی اگه احیانا اتفاقی کسی بهتون توصیه کرد و دیدینش هم مصرف نکنید ، چون تداخلات دارویی خفنی داره و باعث اختلالات قلبی و مرگ می شه ، آستمیزول هم همین طور  هر چند بعید می دونم اصلا تو ایران باشه !!  

3-      اگه براتون لوراتادین تجویز شد بیشتر از یک بار درروز ( ده میلی گرم )  مصرف نکنید ، اونم ترجیحا با شکم خالی و یک لیوان آب .

4-      آنتی هیستامین ها باعث می شن تست پوستی پنی سیلین مختل بشه ، حواستون باشه .

5-      آنتی هیستامین های جدید که الان تو بورس هستند سیتریزین ، کتوتیفن و لوراتادین هستند ( ِفکسوفنادین هم فکر کنم اومده باشه )  که بهتر و کم عارضه تر از نسل قدیم ها (  آنتی هیستامین دکونژستان ، کلرفنرآمین ، کلماستین ، پرومتازین و ... ) هستند ، تو بین اونها سیتریزین خواب آلودگی کمتری ایجاد می کنه ( بعدش هم لوراتادین ) هرچند این مسئله هم نسبیه و بهتره تا چندین ساعت بعد مصرف ، کارهایی مثل رانندگی انجام نشه .

6-       کسانی که دچار آلرژی یا حساسیت فصلی ( رینیت آلرژیک ) هستند تا جایی که می تونند درروز مایعات و آب بیشتری مصرف کنند ، ( حداقل هشت لیوان توصیه شده )  .

7-      اگه زیر چشم یا رو بینی افرادی که آلرژی دارند دقت کنید یه حلقه تیره ای می بینید که به این حلقه اصطلاحاً حلقه آلرژیک می گن .

8-      بهتره تو رختخواب و بالش عزیزان پشم بکار نره ، من که استفاده از روبالشی رو قویاً توصیه می کنم ، هفته ای یک بار هم  وسایل خواب رو تو آب داغ بندارین .

9-      حالا خانم خونه کل یوم خونه رو جارو دستی نزنه طوری می شه ؟!! نمره بیستش می شه نوزده و هفتاد و پنج ؟!! بابا پس جارو برقی رو برای چی گذاشتند ؟  تهویه خونه چطوره ؟ اصلا تو خونه تهویه دارین ؟!!

10-   مرد حسابی تو خجالت نمی کشی با یه مَن سبیل و یه گردن کلفت تو خونه طوطی و سگ و گربه نگه می داری ؟!!! مثلا فکر می کنی خیلی باکلاسی ؟!! نمی خوای ؟ پس حقته بکشی !! ایشالله که آسم بگیری !!

11-   من که خودم شخصا ً پسته خام و کاکائو  که می خورم حساسیتم تشدید می شه !! شما رو نمی دونم ولی ممکنه شماها گوجه فرنگی ، بادوم زمینی و این چیزها که بخورین بدتر بشین . خودتون دقت بفرمایین!!  متاسفانه اون روزهایی که یه خورده زیادی به خودم عطر و اسپری می زنم هم آسایش ندارم !!

12-   حواستون به این فرش و قالی و پشتی ها هم باشه ، هر از چند گاهی یه شامپو فرش بهشون بکشین ثواب داره !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ مجید ; ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸
comment نظرات ()

علی دایی ، بودن یا نبودن ؟

به نام خدا

یکشنبه نهم فروردین ماه 88

مطلب بعدی وبلاگ : پنجشنبه بیستم فروردین ماه 88

 

با توجه نتایج اخیر تیم ملی فوتبال ایران در رقابتهای مقدماتی جام جهانی و وضعیت خاص  و حادی  که در حال حاضر وجود داره و همین طور جوی که بعد از بازی با عربستان به راه اقتاده تصمیم گرفتم منم تو این زمینه در حد بضاعت خودم مطالبی رو بنویسم و بقول معروف مطلب فوق العاده داشته باشم . فعلا از برکناری علی دایی تا این لحظه ( ساعت سه بعد از ظهر ) خبر دقیق و موثقی گزارش نشده و اخبار خیلی متناقضه .

اصولا ما ایرانی ها مردمان بسیار احساسی هستیم و از همین مطلب بارها در امور مختلف شخصی و ملی ضربه خوردیم ، نتایج اخیر تیم ملی و تیم های باشگاهی ایران در رقابتهای باشگاه های آسیا هم از این قاعده مستثنی نبوده و اگه دقت بفرمایید حتما خودتون متوجه می شین . در هر سه بازی ( استقلال و الاتحاد عربستان ، سپاهان و الاتفاق عربستان و ایران و عربستان ) اول تیم های  ایران بودن که به گل رسیدن و تو هر سه بازی از دقیقه هشتاد به بعد بود که تیم های عربستان موفق شدند دو گل بزنند و بازی رو ببرند .

این نکته چیزی رو جز یک بازی احساسی و فراموش شدن منطق و اصول حرفه ای گری ( از قبیل حفظ توپ ، بردن بازی به کناره ها و زمین حریف و ... ) از جانب تیم های ایرانی و  در مقابل حفظ آرامش و منطق و پرهیز از عجله و رعایت حرفه ای گری از طرف تیم های عربستانی نمی رسونه . امروز هم ما باید با شرایط پیش اومده با منطق و تدبیر و بدور از هرگونه احساسات برخورد کنیم و مطمئن باشین در این صورت تو سه بازی حساس خردادماه موفق خواهیم شد و در غیر این صورت نتیجه نخواهیم گرفت ، از صبح تو خبرگزاری ها اظهار نظرهای مختلفی رو از جانب مردم دیدم که توشون کم نظر احساسی نبود .  

من هم قبول دارم که تیم فوتیال ما در زمان سرمربی گری علی دایی اصول تاکتیکی درست و مشخصی نداشت و خیلی سردرگم و نامنظم بازی می کرد ، توان حفظ نتیجه نداشت و مسائل دیگه ، زمانی که تیم ما حتی میزبان هم بود احتیاط ( بیش از اون حدی که باید باشه  ) تو دستور کارش بود و تو بازی با کره جنوبی با سه هافبک با خصوصیات دفاعی ( باقری ، نکونام و کاظمی ) و تو بازی با عربستان با دو هافبک دفاعی ( نکونام و کاظمی ) بازی می کرد در صورتی که تو چنین شرایطی که تیم نیاز به برد و سه امتیاز داره بازی با یک هافبک دفاعی و یک هافبک خلاق ( کریمی یا شجاعی )  پشت دو مهاجم  تو سیستم چهار چهار دو  بهتره .

 شجاعی عملا متمایل به کناره ها بود و همین به شدت از کاراییش کم کرده بود ، دفاع های چپ و راست ما ( کعبی و اشجاری ) خیلی آماده نشون نمی دادن  ) کعبی و البته رحمتی رو گل اول کاملا مقصر بودند و  رو گل دوم باید بجای اشجاری یه سرزن می رفت تیر یک رو می گرفت .

می شد از زوج خسرو حیدری – مهدوی کیا تو راست و ستارزارع ( که با تجربه تر بود ) و معدنچی ( تو پیستون نفوذی چپ بهتر از خلعتبری بود اگه از همون اول بازی می کرد ) تو چپ استفاده کرد . ما تو بازی با عربستان سانترفوروارد نداشتبم ( هاشمیان دقیقه 60 اومد ) و رضایی اصلا خوب نبود و خلعتبری هم چون متمایل به چپ بود جز صحنه گل خیلی جواب نداد ، دفاع عربستان روی زمین و از عمق دفاع آسیب پذیر بود ولی ما اصرار روی حرکت از کناره ها و سانتر داشتیم !! و امثال این مسائل .

ولی با همه این حرفها ما نباید امروز احساسی عمل کنیم و فقط علی دایی رو بذاریم کنار دیوار و تیربارون کنیم ، مشکلات ما خیلی فراتر از شخص علی دایی و این حرفهاست . ما مشکلات ریشه ای داریم که اگه فکری به حال اونها نشه همیشه همین بالا و پایین و نوسان رو داریم .

از انتخابات فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی بایدیاد کنیم که هنوزم که هنوزه شائبه سیاسی بودن و دخالت دولت توشون وجود داره ، علی دایی اگه پنج سال یا ده سال دیگه سرمربی تیم ملی می شد شاید از نظر اخلاقی و فنی پخته تر و با تجربه تر می شد و تصمیمات بهتری در زمانهای مناسب می گرفت و برخوردهای بهتری با همه داشت ولی آقایون سر لج بازی با قطبی در عرض چند ساعت و با چندتا پیغام که گفته می شه از بالا اومده دایی رو کردند سرمربی تیم ملی و تو اون زمان با شخصیت و روح و روان قطبی بشدت بازی کردند جوری که نزدیک بود رو پرسپولیس هم اثر بذاره ( باخت چهار یک به استقلال اهواز ) که خداروشکر با درایت مدیر عامل وقت ( حبیب کاشانی ) بخیر گذشت .

بحث علی کریمی و اختلافات پیش اومده هم بحث مهمی بود ، برخلاف اظهارات سرمربی محترم تیم ملی ،  کریمی تو بازی با الشارجه همون پنجاه دقیقه ای هم که بازی کرد و حتی بازی الشباب خیلی خوب و موثر بود و اگه تو بازی با عربستان بود با تجربه بالا و 108 بازی ملی و سی چهل تا گل ملی قطعا می تونست کمک خوبی برای تیم باشه ، حداقل تجربه بالاش خیلی به کمک تیم می اومد اما سر لج و لجبازی و این حرفها ازش استفاده نشد .

اینکه چرا نیکبخت نخواست تو تیم دایی بازی کنه و محرومیت و جریمه نقدی رو به جون خرید هم جای سوال داره ، حتما مسئله ای در گذشته بوده  والا یک بازیکن ملی  و در این سطح هیچ وقت همچین کاری نمی کنه .

به هر حال نوع شخصیت دایی جوری بود و هست که با بعضی ها مشکل داشت ( یا بالعکس ) و در جواب خبلی انتقادات بعضاً دلسورانه هم خیلی تند و آمرانه و با غرور رفتار می کرد ، دایی بازیکن و گلزن بزرگی بوده و برای همیشه خواهد بود اما این دلیل نمی شه که بتونه  اونم با یک سال مربی گری سرمربی خوبی هم برای تیم ملی یک کشور باشه ،  من خیلی ندیدم دایی تو ایران محبوب باشه که اونم به نوع شخصیتش برمی گرده . بهتر بود در انتخاب دایی از همون اول دقت بیشتری می شد ، من اونهایی رو که دایی رو با اون  وضع سرمربی تیم ملی کردند و حالا جلسه اضطراری می گذارند و پیغام پسغام رد و بدل می کنند بیشتر مقصر می دونم تا شخص دایی رو .

کاری کردند که دیروز غرور خیلی از ایرانی ها – از جمله خود من – خیلی حریحه دار شد ، باور کنید اگه شجاع بازی می کردیم و روحیه جنگندگی و پاپس نکشیدن به تیم تزریق می شد و حرفه ای رفتار می کردیم حتما می بردیم و می تونستیم ببریم ، توانش رو داشتیم .

یه بحث دیگه هم که وجود داره بحث تولیدی دایی و پیرهن تیم ملی هستش ، گفته می شه هر تولیدی که بخواد مارکش رو پیرهن تیم بره باید هزینه ای رو به فدراسیون بده ولی ظاهرا در مورد تولیدی دایی برعکس بوده ! یعنی فدراسیون به تولیدی پول می داده !! من دقیقا نمی دونم ولی امیدوارم این طوری نبوده باشه چون وجهه خوبی نداره .

من خرافاتی نیستم و به خرافات هم اعتقاد ندارم اما نمی دونم چطور تو این بیست روز اخیر که رئیس جمهور محترم مون تو دوتا مسابقه حساس ( فینال جام جهانی کشتی ) و همین بازی دیروز به ورزشگاه تشریف آوردن ما بازی رو باختیم ؟!!!

به هر حال ما بازی های حساسی پیش رو داریم که می تونند تعیین کننده باشن ، انتخاب یک مربی با تجربه ،  جسور و آشنا به فوتبال ایران در شرایط فعلی می تونه یه شوک خوب و موثر باشه ( مثل عربستان ) دوتا بازی سختی که تو پیونگ یانگ و سئول اونم با جوی که کره ای ها تو اون ورزشگاه ها ایجاد می کنند خیلی تعیین کننده و در عین حال سخته .

 اگه بخوایم این جوری بازی کنیم بازی با امارات تو ورزشگاه آزادی هم مشکل داریم ، من دیروز صبح بازی کره شمالی و امارات رو مستقیم  از  شبکه دبی اسپورت دیدم .  قبل از گل کره شمالی  ، امارات یه توپ به تیر دروازه کره شمالی زد و ده پونزده دقیقه آخر کاملا دستش بود و تو ثانیه های آخر  رو ضد حمله گل دوم رو خورد .

 ما در حال حاضر نیاز به بازیکنان باتجربه ای داریم که تو اون شرایط یا مشابه اون بارها با پیراهن تیم ملی یا باشگاهی بازی کرده باشن و تحت تاثیر قرار نگیرن . امثال اشجاری خیلی تو این شرایط به کار ما نمی آن و امیدوارم شرایط نصرتی برای دفاع چپ جوری باشه که خرداد بتونه به ما کمک کنه .  ما باید شجاع و نترس بازی کنیم و بدونیم که اگه بخواهیم می تونیم ، ما ایرانی ها مردمان دقیقه نودی و شرایط سخت هستیم و این رو بارها ثابت کردیم منتها فقط باید بخواهیم ..همین .

 

 

+ مجید ; ۳:٢٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ فروردین ۱۳۸۸
comment نظرات ()