صد درد

آنفولانزای تایپ A ( خوکی سابق !! )

به نام خدا

جمعه بیستم شهریورماه 88

 

این روزها بیماری که حسابی معروف شده و تواخبار و گفتگوهای عمومی راجع بهش زیاد می شنوین آنفولانزای خوکی یا اگه بخوایم علمی بگیم آنفولانزای تایپ A هستش .

این بیماری در حقیقت چیز جدیدی نیست و اصلش همون آنفولانزای معروف خودمونه و در 90 درصد موارد و افراد سالم و طبیعی هم مشکلی ایجاد نمی کنه و همه چیز بخوبی و خوشی تموم می شه اما با همه این موارد و به دلیل اهمیت اطلاع رسانی صحیح جا داره  این بحث رو بیشتر باز کنیم .

لغت آنفلوآنزا ( Influenza) از Influence یا همون تاثیر فصلی می آد که نشون دهنده اهمیت تاثیر تغییر فصول و آب و هوا تو این بیماری هستش و عمدتا در سردترین ماه های سال هم دیده می شه ، و خیلی کم تو مناطق گرمسیر شیوع داره ، آنفولانزا واقعا یه بیماری بین المللی هستش .

فرق آنفولانزا ( درستش اینه که بگیم آنفلوآنزا ، منتها ما عامیانه اش می گیم ! )  با سرماخوردگی اینه که آنفولانزا ناگهانی ظاهر می شه ، یعنی بیمار می تونه حتی ساعتی رو که علائمش شروع می شه رو هم بهتون بگه .

در آنفولانزا علائمی مثل تب بالاتر از سرماخوردگی ( بخصوص در یکی دوروز اول ) ، لرز ، بیحالی ، سردرد ، بدن درد و استخون درد ( میالژی و آرترالژی ) و سرفه ( بیشتر خشک ) و علائم گوارشی مثل دل درد و استفراغ و تهوع و اسهال و علائم چشمی غالب تر هستند .

بعضی وقتها عضله درد بیمار در حدیه که اگه ملافه یا پتو رو روش بکشی دادش می ره هوا ! یعنی عضلات دچار یه نوع تندرنس یا حساسیت به لمس می شن که احتمال میوزیت یا التهاب حاد عضله رو هم مطرح می کنه .

در تعریف آنفولانزا رو  " عفونت حاد و واگیر دار دستگاه تنفسی ( فوقانی و تحتانی )  " هم می گن ، علائم گوارشی در کودکان بیشتره و ممکنه کارشون در اثر تب بالا به تشنج بکشه ، مهمترین عارضه آنفولانزا هم ذات الریه یا پنومونی هستش منتها عوارضی مثل سینوزیت ، اوتیت مدیا یا عفونت گوش میانی و اختلال کار عضلانی و آنسفالیت و .. هم ممکنه اتفاق بیافتند .

دوره کمون بیماری ( از زمان ورود ویروس به بدن تا ظهور علائم ) حدود 4 روز ذکر شده اما تا 7 روز رو برای احتیاط در نظر می گیرند و مدت بیماری هم همین حدود طول می کشه منتها سرفه ممکنه تا دو سه هفته هم بیشتر ادامه پیدا کنه .

بطور کلی آنفولانزا رو ما به سه نوع یا تایپ تقسیم می کنیم : A ، B ، C که نوع A از همه مهم تر و شایع تره و نوع B درسته مشابه A هستش اما خفیف تره و  بیشتر تو بچه ها با علائم گوارشی اتفاق می افته و نوع C هم که موارد تک گیر ( اسپورادیک ) و خیلی خفیف ایجاد می کنه و معمولا اپیدمی ایجاد نمی کنه .

اون چه که باعث می شه بیماری آنفولانزا این قدر با اهمیت بشه و جنجال به پا کنه بر می گرده به ساختار فیزیکی ویروس که دارای قسمت های مختلفی هستش و دوجاش از همه مهم تر  و تعیین کننده تر هستند یکی هماگلوتینین یا H و دیگری نورو آمینیداز یا N .   

اگه ساده بگم هماگلوتینین یا H اون قسمتی هستش که ویروس می تونه باهاش بره محکم بچسبه به سلول میزبان و نوروآمینیداز یا N اون بخشی هستش که ویروس بعد چسبیدن باهاش می تونه به داخل سلول نفوذ کنه و باعث خرابکاری بشه .

تا حالا حدود 15 زیر شاخه H و 9 زیر شاخه N کشف شده که همین ها  باعث شناخت جزئی تر ویروس عامل گرفتاری می شن .  به علاوه ویروس آنفولانزا همواره می تونه در اثر همین مسائل دچار تغییرات ساختاری بشه که اگه این تغییرات جزئی باشه بعش می گن دریفت و اگه  تغییرات کلی و اساسی باشه بهش می گن شیفت !

دریفت ها همون هایی هستند که ممکنه زرت و زرت مردم و بخصوص زیر 15 سال بگیرند و آب هم از آب تکون نخوره و صداش در نیاد ! فقط هر سال کمی برحسب نوع ویروس شدتش فرق کنه ولی شیفت ها همون هایی هستند که باعث می شن دنیا علیه بیماری بسیج بشه و کمیته های کشوری تعیین بشه و صحبت از خوکی و نهنگی و اسبی و و سنجابی و غیره بشه .

معمولا دریفت ها هر دو سه سال یه دفعه اتفاق می افتند ( بیشتر هم در سنین پایین تظاهر پیدا می کنند نه همه )  و شیفت ها هر ده تا چهل سال یکبار ، یه توان خاص دیگه ویروس آنفولانزا هم اینه که ژنومش ( یعنی ماده ژنتیکی اش ) به شکل قطعه قطعه هستش ( مثل یه طنابی که یه سره نیست و تیکه تیکه شده  ) و موقع همین بازآرایی های ژنتیکی می تونه انواع دیگه ژنوم های غیر خودش و مربوط به گونه های دیگه  قاطی بشه و یه هفت بیجاری ازش درست بشه که بزنه پدر آدم رو در بیاره !!

اگه در یک منطقه ای یک بیماری بیش ار حد انتظار ما ( نسبت به سال قبل و همین موقع و با همین شرایط  ) اتفاق بیفته و مردم بگیرند واژه اپیدمی رو بکار می بریم ( که حدود یه ماه همه رو اسیر می کنه )  اما اگه یک بیماری از یه منطقه هم فراتر بره و کشورها و قاره های مختلف رو درگیر کنه ما می گیم فلان بیماری پاندمی شده .

در مورد آنفولانزا هم امروز ما با یک پاندمی روبرو هستیم ، اگه امروز می شنوین که این آنفولانزای خوکی که بهتره آنفئولانزای A بهش بگیم ، H1N1 هستش یعنی همون زیر شاخه هایی که قبلا براتون توضیح دادم و تو ازمایشگاه ویروس شناسی مثلا نوع 1 از 15 نوع شناخته شده H یا هماگلوتینین و نوع 1 از 9 نوع شناخته شده نوروآمینیداز از نمونه های ترشحات حلق بیماران کشف شدند و نوع این آنفولانزای تایپ A نامگذاری شده H1 N1 و اولین بار در مکزیک دیده شده و از خوک ها هم منتقل و دیده شده و  پس شده آنفولانزای خوکی  H1N1

ما در سال 1918 هم پاندمی این نوع H1N1 رو داشتیم و در سال 1957 نوع H2N2( آنفولانزای آسیایی )  و در سال 1968 نوع H3N2 باعث پاندمی شدند ، آنفولانزای پرندگان که به مرغی ! معروف شد هم H5 N1 بود .

این ویروس در افراد سالم و طبیعی خیلی مشکلی ایجاد نمی کنه و در اغلب موارد بعد چند روز خوب می شن و کار به بستری شدن و مرگ نمی کشه اما در گروههای پرخطر داستان به همین راحتی ها هم نیست و اتفاقا  هر دو مورد مرگی هم که تا الان در کشور بوده در همین گروههای پرخطر بوده ( یه زن بیمار ریوی و یه پیرمرد بالای 90 سال ) .

گروههای پرخطر عبارتند از : افراد مسن ( بالای 65 سال و حتی در نگاه سختگیرانه تر بالای 50 سال ) ، بیماران قلبی ، ریوی ، کلیوی ، دیابتی و کلا بیماران با بیماری مزمن ، بچه های کوچیک زیر 18 ماه  ، خانم های باردار ، تالاسمی ها ، بیماران با نقص ایمنی و مشابه اینها .

ویروس از طریف سرفه و عطسه و ترشحات دهان و بینی بیماران منتقل می شه ، رو سطح اشیا هم می مونه و می تونه منتقل بشه و همین طور از طریق گوشت خوب نپخته حیوان مخزن مثل خوک .

برای پیشگیری مهم ترین کار رعایت نکات بهداشتی هستش ، تقویت سیستم ایمنی با ورزش و غذاهای سالم و مقوی و دوری از استرس ، شستن مرتب دستها ، رعایت فاصله حداقل 2 متری از دیگران بخصوص موقع صحبت مستقیم ، پرهیز از روبوسی که عادت مزخرف ما ایرانیهاست ! کنترل ترشحات دهان و بینی  با استفاده از دستمال تمیز و معدوم کردن دستمال یا قرار ندادنش بعد استفاده در مثلا سطل باز ، زیاد نموندن در اماکن سربسته و پرجمعیت عمومی ، استفاده از وسایل شخصی مثل جانماز و مهر ( ویروس قابلیت موندن روی اشیا رو هم داره ) و توجه به بهداشت و نظافت اونها و تهویه مناسب مکانهای عمومی نکات مهم پیشگیری هستند .

بخصوص موقع حاجی دیدن و حاجی خورون !! مواظب باشین خیلی به حاجیه نزدیک نشین ! حالا حاجیش می خواد از عربستان باشه یا حاجی واشنگتن !  یا  اصلا حاجی نباشه بلکه  کربلایی و مشدی و از این چیزها باشه !

واکسن آنفولانزا هم راه خوبی برای پیشگیری بخصوص در گروه high risk  یا در معرض خطره و بهترین موقع زدنش هم همین مهرماه در پیشه ، چون احتمال می ره با سردتر شدن هوا ما شاهد موج گسترده بیماری باشیم .

 فقط اونهایی که سابقه حساسیت به تخم مرغ دارند باید دقت کنند که این واکسن رو نزنند . واکسیناسیون به شکل عمومی توصیه نمی شه اما هر کی دلش خواست می تونه بره داروخانه واکسن رو بخره بده براش بزنند ، حتما رو در داروخانه ها دیدین نوشتن "  واکسن سرماخوردگی رسید !!! "

می دونید که واکسن آنفولانزا هر سال بسته به سوش ها یا گونه های مسبب  در گردش عوض می شه و البته واکسن موجود ، مختص این نوع جدید و شایع نیست و هنوز واکسن اون نیومده اما تا درستش کنند همین واکسن هم که آخرین سوش های در گردش رو هم می پوشونه غنیمته ، حداقلش اینه که می تونه در افراد پر خطر شدت و مدت بیماری رو کم کنه .

برای درمان و پیشگیری اختصاصی هم داروهای اُسلتامیویر و آمانتادین در دسترس هستند که البته استفاده عمومی ندارند و فقط برای گروههای پرخطر تجویز می شن و بهترین موقع شروعشون هم یکی دو روز اول آغاز بیماری هستش .

درمان افراد طبیعی و سالم مبتلا هم برمبنای استراحت ( Bed rest) ، استفاده از مایعات و غذاهای مقوی و درمان علامتی هستش و بس ! آنتی بیوتیک هم فقط در مواردی که عفونت باکتریال ثانویه ایجاد شده تجویز می شه ولا غیر !

تشخیص قطعی بیماری و نوعش و اینکه واقعا آنفولانزای خوکی یا همون نوع A و H1 N1 هستش یا نه با آزمایش اختصاصی بنام RT-PCR روی ترشحات حلق بیمار مشخص می شه .

 

+ مجید ; ٤:٤٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ شهریور ۱۳۸۸
comment نظرات ()

برای نزدیکی بیشتر با خدا

به نام خدا

جمعه ششم شهریورماه 88

با سلام به همه دوستان ، ان شالله طاعات و عبادات همه شما و خانواده های محترمتون به درگاه خدا در این ماه پر برکت قبول باشه ، در مورد توصیه های بهداشتی – پزشکی – تغذیه ای برای ماه رمضون پارسال مطلب کاملی نوشتم که اینجا می تونین ببینین .

ولی فقط بازم دو تا نکته یادتون نره ، چون فصل گرماست و تشنگی بیشتر از گشنگی اذیت می کنه فاصله بین افطار تا سحر و خود سحر میوه زیاد مصرف کنین ، بخصوص گلابی و خیار و از صیفی جات هم هندونه که معجزه می کنه ! من خودم الان چند ساله سحرها رو با هندونه سپری می کنم و خیلی راضی ام ! به خربزه که حساسیت دارم و طالبی هم البته خوبه ... آدم در طول روز فقط یه احساسی داره مثل اینه که یه خورده ناهارش دیر شده و خیلی اذیت نمی شه .

و نکته بعد اینه که توروخدا ساعت یک نصفه شب شام نخورین تا دیگه سحر بیدار نشین !! شدیداً برای معده ضرر داره و رفلاکس یا برگشت اسید از معده به مری ایجاد می کنه ، بلافاصله بعد سحری خوردن خوابیدن هم همین مشکل رو داره که البته منم متاسفانه خیلی رعایت نمی کنم !  افطار هم با آب گرم و خرما کنین و تاحداقل نیم ساعت چیز سردی نخورین .

ماه رمضون ماهیه که ثواب اعمال تو اون بیشتر و مضاعف تره هرچند بعضی ها فقط تو این ماه عابد می شن و بقیه ایام سال عین خیالشون نیست ( ولی از هیچی بهتره ! اینم یه راه برای نزدیکی به خداست !  )  

کلاً شیرینی و لطف عبادت به اینه که اولا برای ستایش بزرگی خدا باشه نه حاجت های کوچیک دنیوی ( که البته همونم ایراد نداره ) و خیلی خوبه که آدم به این حد از درک برسه و بعدش هم امری مستمر در تمام طول سال باشه ... این جوری قشنگ تره .  

ماه رمضون ماه شیوع انفجاری ! بیماری های گوارشی و بیشتر هم " معده درد " های البته مصلحتی !! هست که از چند روز قبل ماه رمضون شروع می شن و بعد عید فطر فروکش می کنند ! بعضی ها سر خدا رو هم می خوان کلاه بذارن !

برای اینکه ما هم تو حال و هوای معنوی این ماه قرار بگیریم یه چندتا نکته مستحبی رو که خیلی هم سخت و پیچیده نیست به ذهنم اومد اینجا عنوان کنم تا به نوعی از این سیاست بی پدر و مادر هم دور بشیم و هم ذخیره آخرتی برای خودمون مهیا کنیم و ماهم تو این ماه عزیز یه قدم کوچیک در امر به معروف واقعی ( نه از نوع گشت ارشادی !! ) برداریم .

ذکر این نکات به این معنا نیست که اینها مختص ماه رمضون هستند وباید  فقط تو این ماه انجام بدین بلکه سعی کنین همیشه  - حداقل هر وقت  حس و حال داشتین ! – ازشون غافل نباشین و بدیهی هم هستش که انجامشون  تو ماه رمضون ثواب مضاعف تری هم خواهند داشت ... هر موقع هم  انجام دادین ما رو یاد کنین و برای ما هم دعا کنین که خیلی به دعای خیر همه دوستان محتاج هستم .

اول اول ! اینکه توروخدا از نماز اول وقت غافل نشین ، در نماز اول وقت رمز و رازهایی هستش که ماها نمی دونیم ، نماز اول وقت نشون دهنده میزان ارادت و اخلاص قلبی ما به خداست .. البته خب شاید همیشه نشه ولی تا جایی که می تونین سعی کنید نماز اول وقت رو فراموش نکنید تا بقول مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت به اون جایی که باید برسید ، برسین .

روز شنبه یه نماز چهار رکعتی داره که من خیلی بهش علاقه مند هستم و اکثر شنبه ها که حالم خوب باشه حتما بجا می آرمش ، در هر رکعت ( دقت کنید ، نماز چهار رکعتیه و  در هر رکعت )  یک حمد ، یک توحید و یک آیه الکرسی بجا می آرین ... همین ! از پیامبر ( ص )  روایت شده خواننده این نماز هم درجه صدیقین و شهدا و اولیاء الله  خواهد بود.

دوم اینکه ذکر های هرروز سعی کنید بگین ، که حدود یه تسبیح ( صدتا ) می شن . شنبه یا رَبَ العالَمین ، یکشنبه یا َذالجلال والِاکرام ، دوشنبه یا قاضی الحاجات ، سه شنبه یا اَرحَم الراحمین ، چهارشنبه یا َحیُ یا َقیوم  ، پنجشنبه لا ِاله ِالا مَِلکُ الحَقُ المُبین و جمعه َاللهُم َصلِ َعلی محمد و آل محمد و َعجل َفرَجَهُم ذکرهای روزانه هستند .

سوم اینکه روزی صدتا لا ِاله ِالا مَِلکُ الحَقُ المُبین بگین ، این ذکر برای امان از عذاب قبر و خیر دنیا و آخرت  و رزق و روزی بسیار نافعه و روایت شده که اگه کسی روزی صدتا لا اله الا الله بگه اون روز کسی از خلایق برتر از اون نیست مگر کسی که بیشتر بگه .

طولانی کردن قنوت و رکوع و سجده هم برای امان از عذاب قبر و البته اوج بندگی  تاکید شده ، با اینکه قنوت مستحبه اما سعی کنید تا جایی که امکان داره و خیلی عجله ندارین ازش غافل نشین که از نظر من لذت بخش ترین قسمت نمازه و خدا به اختیار خود آدم گذاشته تا خودش سلیقه به خرج بده و هر دعایی دوست داره بخونه .

بهتره تو قنوت َربِ ِاغِفر واَرحَم و َتجاوَز َعما ( رو میم تشدید )  َتعلَم ( رو ع و م ساکن )  ِانَکَ َانتَ َالاعَزُ الاَجَلُ الاَکرَم بخونید که سنت امام رضا ( ع ) بوده .

 َربَنا اتنا فی الدنیا َحسَنه ... معروف یا َربَنا لا ُتِزغ ُقلوبنا ... ( آیه 8 سوره آل عمران ) ، لا اله الا الله الحلیم الکریم ، لا اله الا الله الَعلیُ العَظیم ، سبحان الله ربِ السموات السَبعِ ( رو ب ساکن )  و رب الاَرَضین الَسبع و ما ِفیهِنَ و ما َبینَهُنَ ( رو ی ساکن )   و َربِ العَرشِ العَظیم والحمدالله ِ رَب ِالعالمین هم از جمله دعاهای وارد در قنوت هستند .

لا اله الله وَحدَهُ لا َشریک له ، َلهُ المُلکُ و َلهُ الَحمدُِ ، ُیحیی و یُمیتُ و ُیمیتُ و  ُیحیی و هو َحیُ لا یَموت ،  و هو َعلی کُل َشیٍ َقدیر رو هم  خوبه در قنوت خوند ، وارد قبرستون هم  که می شین حتما این دعا رو بخونین .

می خواین سوره بقره رو تو نماز بخونین ؟ بابا قاط نزنین ! کافیه تو رکعت دوم نماز عشا سوره زلزال رو بخونین ! حتما می دونین که همین جوری چهار بار خوندن سوره زلزال به اندازه یه ختم قرآن ثواب داره  که با توجه به معنی سوره کاملاً هم عقلانیه . برای رفع اضطراب هم هفت بار سوره انشراح رو خوندن حکم یه دیازپام رو داره !

ذکر یونسیه رو زیاد بگین و حداقل تو سجده هاتون اگه تونستین حتما یه بار رو بگین ، این ذکر رو حضرت یونس ( ع ) در شکم ماهی بزرگی که بود زیاد می گفت و به برکت همین ذکر زیاد نجات پیدا کرد .

 برای این ذکر و بخصوص کسانی که این ذکر رو مدام و با تعداد زیاد و بخصوص در سجده می گن آثاری  ذکر شده که وارد اون نمی شیم ، سعی کنید حداقل شب جمعه ها بین نماز مغرب و عشا یک بار هم که شده این ذکر رو بگین . ذکر یونسیه اینه : لا ِالهَ ِالا َانتَ ، سُبحانَک ، ِانی ُکنتُ ِمن الظالمین .

بعد تموم شدن نماز سر به سجده بذارین و یک بار هم که شده ذکر " بسم الله الرحمن الرحیم " رو بگین و همین ذکر یونسیه به اضافه آیه َشِهدالله ( آیه 18 سوره آل عمران ) و چند مرتبه شکراً لله و الحمدالله کثیراً علی کُلِِ حال رو بگین .

بعداز نشستن هم همون ان الله و ملائکه یصلون علی النبی ... معروف رو بگین و با فرستادن سه صلوات که در صلوات دوم و عجل فرجهم و در صلوات سوم ولَعن اعدائهم هم اضافه می شن تسبیحات حضرت زهرا ( س ) رو بجا بیارین که 34 تا الله اکبر ، 33 تا الحمدالله و 33 تا سبحان الله داره و آخرش رو هم با یه لا اله الا الله تکمیل کنید ، اگه کسی حاجتی داره بعد اینها سی یا چهل مرتبه تسبیحات اربعه رو بگه ( سبحان الله والحمدالله ولا اله الا الله والله اکبر ) ، این ذکر در شب جمعه هم خیلی توصیه شده .

خوندن آیه الکرسی بعد نماز هم بسیار خوبه و موجب کامل شدن و قبولی نماز می شه  ، خوندن دعای  " َرضیتُ ِبالله رباً و ِبمحمد صلى الله علیه و آله نبیاً و بالاسلام دیناً و بالقرآن کتاباً و بالکعبة قبلةً و ِبعَلىِ علیه السلام ُ  ولیاً و ِاماماً و بالحسن و الحسین و على بن الحسین و محمد بن على و جعفر بن محمد و موسى بن جعفر و على بن موسى و محمد بن على و على بن محمد والحسن بن على و الحجه بن الحسن صلوات الله علیهم ائمةً اللهم ِانى َرضیتُ بهم ائمةً فَارِضنى َلهم انک على کل شىء قدیر.

 

یعنی : خشنودم که خدای بزرگ پروردگار من است و محمد پیامبرم و اسلام دینم و قرآن کتابم و کعبه قبله ام و علی امیرالمومنین پیشوایم و یازده فرزند او همگی پیشوایانم ، خداوندا من خشنودم که آنان پیشوایان منند پس آنان را نیز از من خشنود فرما ، که تو بر همه چیز توانایی.

 

در واقع نوعی تمرین برای شب اول قبر هم هست ! ( بعد دفن میت توصیه می شه دهان رو به خاک گذاشت و این دعا رو خوند ) بعد نماز هم برای دنیا خوبه و هم آخرت و باعث کامل شدن ایمان می شه ، اگه بتونید بخونید خیلی خوبه .

 سلام های بعد نماز هم که مشخصه منتها من کاملترش کردم !   اول دست راست روی سینه  ایستاده رو به قبله  " َالسَلام َعلیکَ یا رسول الله یا َرحمهَ ِللعالمین ، السلام علیک یا علی بن ابی طالب یا امیر المومنین ، السلام علیک فاطمهَ الزهرا َسِیدهِ ِنساء العالمین ، السلام علیک یا ِامام حَسن مُجتبی یا کریم اهل بیت ، السلام علی الحُسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین ، السلام علیکم ورَحمه الله و برکاته "  .

بعد به جانب چپ می چرخید و می گین : "  السلام علیک یا َغریَب الُغرَبا ، السلام علیک یا مُعین َالُضَعفاء و الُفقَرا ، السلطان علی بن موسیَ الرضا ، السلام علیکم ورحمه الله و برکاته " .

بعد مجددا رو به قبله  : "  السلام علیکَ یا صاحب الزمان ، یا شریک القرآن و یا خلیفه الرحمان ، یا قاطع البُرهان و یا امام الاِنسِ و الجان ، السلام علیکم و رحمه الله و برکاته "  

دعایی هست به اسم دعای نور ، البته دو تا دعا به این اسم وجود داره یکی دعایی که حضرت فاطمه ( س ) به سلمان آموزش داد تا به تب دچار نشه و یکی هم دعایی طولانی که توش اسما ء اعظم خدا وجود داره و مورد نظر ما هم این دعاست که برای هر بار خوندنش ثوابهای زیادی ذکر شده .

این دعا با َاللهُم یا نورَ النور... شروع می شه و تو ماه رمضون یه ویژگی خاص دیگه هم داره : اگه بلافاصله بدون اینکه با کسی حرف بزنین بعد از نماز صبح حمعه یا  شبهای قدر این دعا رو با اخلاص و ایمان و اعتقاد کامل  بخونید حاجاتتون برآورده می شه ... به این دعا مداومت کنین .

خوندن زیارت عاشورا در شب جمعه ثواب خیلی زیادی داره ، اگه حال داشتین غافل نشین  !! همین طور شب جمعه یه نماز دورکعتی داره که هر رکعت یک حمد و پونزده تا سوره زلزال داره .

می خواین یه جا ده هزار صلوات بر پیامبر ( ص ) بفرستین ؟ با خوندن هر بار این صلوات این کار رو می کنین :  " َاللهُم صل علی َسیدنا مُحمدٍ َمااخَتلَف ( رو خ ساکن )  الَملوانِ ( رو ل ساکن )  و َتعاقبَ العَصرانِ ( رو ص ساکن )  و کَرَ ( رو ر تشدید )  الجَدیدانِ و اَستَقبَلَ ( رو س و ق ساکن)  الَفرقدانِ ( رو ر ساکن و رو ق فتحه )  و َبلِغ ( رو ل تشدید )  روحَهُ  و ارواح اهلِ بَیتهِ مِنا ( رو ن تشدید )  الَتحیهَ  والسلام "  داستانی درباره سلطان محمود غزنوی و این صلوات و خواب دیدن پیامبر ( ص ) وجود داره که تایید می کنه ، پس هر بار خوندن این صلوات = با ده هزار تا صلوات .

اگه سحر بلند شدین و خواب آلود بودین و حال و حوصله خوندن هیچ دعایی رو نداشتین حداقل کاری که می کنین اینه که یه بار سوره قدر رو بخونین ، موقع افطار هم خیلی ثواب داره و بین افطار تا سحر هم خیلی وارده .

برای نماز شب هم هر موقع حال تهجد و این حرفها رو داشتین یا دیدین هرکاری می کنین خوابتون نمی بره بلند شین  این نماز رو به جا بیارین که خیلی با نمازهای دیگه فرق داره و اصلا حس و حالش اونم در تاریکی و خلوت شب با نمازهای دیگه قابل مقایسه نیست .

وقت خوندنش از نیمه شب شرعی شروع می شه تا نزدیک اذان صبح ادامه داره  که هر چی جلوتر بریم خوندنش افضل تره .  اول باید چهارتا نماز دورکعنی مثل نماز صبح بخونین و در پایان هر دو رکعت یه سلام بدین .

 بعد اینها دو رکعت نماز َشفع ( رو ف ساکن )  که رکعت اول بعد حمد سوره ناس و رکعت دوم بعد حمد سوره فلق رو باید بخونین  و در نهایت یک رکعت نماز َوتر ( رو ر ساکن )  که یک حمد ، سه بار توحید و یک بار سوره ناس و یک بار هم سوره فلق داره .

 بعد در قنوتش باید دعای "  اللهم ِاغفِرِللمومنین و المومنات الاَحیا ِمنهُم والاموات تابعٌ بَینَناوبَینَهُم بالخیرات ِانک مُجیبُ الدعوات ِانک على کُلِ َشىٍ قدیر "  رو بخونین و برای مومنین دعا کنید .

 بعدش هفتاد بار استغفرالله ربی و اتوب الیه و سیصد بار العفو ( که البته اگه  تو قنوت سخته  ایرادی نداره آخر نماز هم گفته بشه ! ) و هفت بار هذا مقامُ العاِئذِ ِبکَ ِمن النار و یک بار َرب ِاغفرلی وارحَمنی ( رو ر ساکن )  َوتُب ( رو ب ساکن )  َعلیَ ِانَک انت التواب الغفور الرحیم ( بالا غیرتاً اینها رو که دیگه می تونین تو قنوت بگین ! ) می گین و در پایان و بعد سلام به سجده برین و پنج بار سُبوُحٌ قدُوسٌ رَب ِالملائکه و الروح و ُهو رَبِ الِعزَهِ اَبدا ً لا َیموتُ  بگین  ...... البته  ما نماز شب رو مقداری راحت ترش کردیم !

همه اینها که گفتیم کارهای مستحبی هستش که انجام ندادنشون ایرادی نداره ولی اگه بتونین بخصوص تو این ماه انجامشون بدین که خیلی عالیه ولی سعی کنید هر وقت ، زمان کافی و نشاط بدنی و روحی داشتین ازشون غافل نباشین و با اخلاص و تمرکز لازم انجام شون بدین  و معنی چیزهایی رو هم که می گین بدونین و همین جوری روزنامه ای طوطی واری عبادت نکنین !

از این قبیل کارها و دعاها تو کتب مختلف که معروف ترینشون همون مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیح عباس قمی هستش زیاد ذکر شده و من فقط چند نمونه ساده شون رو گفتم ، اگه کسی علاقه منده می تونه مراجعه کنه  و بیشتر یاد بگیره .

حتما موقع عبادت ها و دعاهاتون برای کشورمون  هم دعا کنین که از شر متحجرین و تندروها و  مقدس نماها و مسئولین بی کفایت مصون بمونه ، دعا کنین فرج امام زمان ( عج ) نزدیک بشه تا بساط ظلم  و ستم چه بنام اسلام چه به هر نام دیگه ای از روی زمین جمع بشه ، دعا کنید امام زمان ظهور کنه تا حق و باطل از هم جدا بشن و هر کسی بنام اسلام هر کاری دلش خواست نتونه بکنه و اسلام حقیقی نمایان بشه ، برای منم خیلی دعا کنید .

 

 

 

 

+ مجید ; ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٦ شهریور ۱۳۸۸
comment نظرات ()