صد درد

آب مروارید ( کاتاراکت )

به نام خدا

جمعه اول آبان ماه 88

 

مطلب امروز ما به آب مروارید یا اگه بخوایم لفظ قلم و علمی بگیم کاتاراکت Cataract اختصاص داره ، تو چشم ما هم مثل دوربین عکاسی که لنز داره چیزی مشابه لنز هستش که بهش عدسی یا همون لنز می گن ، عدسی یا لنز نور رو به شبکیه که در عقب چشم قرار داره متمرکز می کنه تا برای دیدن پردازش های لازم انجام بشه .  

گاهی وقتها در اثر علل مختلفی که خواهیم گفت در ساختار پروتئین های این لنز یا عدسی چشم تغییراتی حاصل می شه که بیشتر حاصل دناتوره شدن یا یه جور اضمحلال یا بهتر بگیم تغییر ساختار پروتئین های تشکیل دهنده اش هستش و این تغییر ساختار پروتئین های عدسی چشم  باعث می شه عدسی یا لنز چشم کدر بشه و آب مروارید یا همون کاتاراکت اتفاق بیافته .

شایع ترین نوع آب مروارید ، آب مرواریدیا کاتاراکت پیری هستش که یواش یواش پیشرفت می کنه و باعث ایجاد علائم می شه که معمولا بیشتر هم بعد 60 سالگی ممکنه اتفاق بیافته و اکثر 80 ساله به بالاها هم یه جورایی دارنش ، جالب اینجاست اول ممکنه دید نزدیک بیمار بهتر هم بشه ! و تاری دید فقط نسبت به اشیا دور اتفاق بیافته اما بعدش که پیشرفت می کنه هم دید دور و هم دید نزدیک مختل می شن .

گاهی وقتها کاتاراکت یا آب مروارید در اشخاص جوون تر مثلا در اثر ضربه یا اشعه یا تو شغل هایی مثل جوش کاری ( بدون محافظت چشم ) اتفاق می افته ، اشخاص دیابتی یا مرض قندی ، اونهایی که به مدت طولانی با دوز متوسط به بالا کورتون مصرف می کنند یا بعضی داروهای دیگه که برای بیماریهای خاص عصبی مصرف می شن یا در اثر عوارض بقیه بیماریهای چشمی مثل تومورهای چشم هم در معرض کاتاراکت هستند و پیشرفت بیماری تو اینها سریع تره .

یه نوع هم آب مروارید یا کاتاراکت مادرزادی هستش که نوزادان موقع تولد دارند و یک سوم شون علت ارثی داره ولی ممکنه به علت عفونت های درون رحمی که از مادر منتقل شده ( مثل سرخجه ) یا بیماریهای خود نوزاد یا علل ناشناخته هم ایجاد بشن و تشخیص بموقع تو این نوزادان خیلی مهم و حیاتیه .  

از جمله علائم آب مروارید یا کاتاراکت می شه کاهش دید که بخصوص تو نوع پیری ممکنه تدریجی باشه ، تاری دید ، کج و معوج دیدن بخصوص لبه صاف اشیا ، زردتر یا قهوه ای تر دیدن اشیا ( چون عدسی که  رو به کدورت می ره زرد می شه ) و  مشکل شدن رانندگی بازم بیشتر تو شب هستند .

 در نوع خاصی از کاتاراکت ( نه همه )  معمولا بیماران ممکنه وقتی به یه نقطه نورانی نگاه می کنند ممکنه نور رو به شکل منتشر و پراکنده ببیند و یه هاله رنگی هم اطراف جسم نورانی احساس کنند ، اصولا اگه بیمار اصلا نور رو حس نکنه هم که دیگه باید به چیزهای دیگه علاوه بر کاتاراکت مشکوک شد !

 معمولا اونهایی که دچار تاری دید می شن ممکنه تو کارهایی که دید نزدیک هم می خوان ( مثل مطالعه یا خیاطی ) هم دچار مشکل بشن  .

همون طور که گفتیم کاتاراکت تو بچه های معمولی و سالم خیلی شایع نیست ولی اون بچه هایی که آب مروارید می گیرن معمولا ممکنه تو درس خوندن و دیدن تخته تو کلاس دچار مشکل بشن ( البته ممکنه چشمشون به علل دیگه هم ضعیف باشه )  یا مثلا ممکنه موقعی که فوتبال بازی می کنند بجای توپ ، در و دیوار یا حتی بقیه رو شوت کنند !! و یا حتی موقع ریختن آب تو لیوان از یه پارچ همه جا رو آبیاری کنند الا لیوان !! معمولا تحمل نور رو هم ندارند و تو آفتاب ناخودآگاه چشمهاشون رو می بندند .

موقعی که عدسی شفاف چشم کاملا کدر بشه تو اصطلاح عامیانه می گن  " رسیده " یا  " پر شده " و تو پزشکی می گن  “Mature” ماچور شده ، گاهی وقتها نصفش می رسه و نصفش شفاف می مونه و گاهی وقتها اون قدر می رسه که دیگه آب می شه و به حالت مایع در می آد که می گن  Hypermature یا خیلی رسیده ! شده .

ممکنه عدسی هر دوتا چشم باهم برسه و  ممکن هم هست  عدسی یک چشم زودتر پر بشه ! در هر صورت دو تا چشم رو نمی شه با هم عمل کرد و توصیه می شه حداقل یک تا سه هفته بین  عمل  این چشم و اون چشم فاصله بیافته .

تشخیص آب مروارید چشم هم سخت نیست ، از روی علائم بیمار و معاینه چشم پزشک با دستگاه ها و ابزاری که داره می شه تشخیصش داد ، اینکه کی باید عمل کنه و کی فعلاً نکنه هم بازم تشخیصش با چشم پزشکه .

ممکنه یه مرد سبیل کلفت پنجاه شصت ساله که راننده آژانسه با دید شیش دهم هم لازم باشه حتما هر چه زودتر عمل کنه اما یه پیرزن هشتاد ساله خونه دار با دید دو دهم ( یعنی موقعی که چشم پزشک رفته کنار تابلو داره ازش جهت E ها رو می پرسه فقط جهت اون دو خط درشت اول رو بتونه تشخیص بده ) که کارهای خودش رو می تونه انجام بده و جلوش رو می تونه ببینه و از بابت پله و این چیزها هم مشکل نداشته باشه  همچنان بتونه به زندگی عادی خودش ادامه بده و باهاش مدارا بشه .

اما واقعیت اینه الان که علم پزشکی پیشرفت کرده عمل کاتاراکت هم خیلی راحت شده و یه جورایی سرپایی شده! تو نوع سنتی خیلی دنگ و فنگ وجود داشت و تکنیک عمل هم پیچیده بود و الانم تو بعضی بیماران ناچارا ً  همچنان بکار برده می شه اما خب با پیشرفت علم ، عملی به اسم " فیکو " اومده ( اسم کاملش فیکوامولسیفیکیشن هستش )  که خیلی راحته و هم برای جراح ها خوب شده هم برای بیماران ! و معمولا هم جواب خوبی می ده و همه ازش راضی اند   ، برخلاف تصور عوام  هم عمل فیکو ، لیزر نیست .

با این عمل حتی دیگه صبر نمی کنند آب مروارید طرف کامل برسه و حتی نصفه هم پربشه عملش می کنند تا خودشون رو راحت می کنند ! چون اگه خیلی هم صبر بشه این مشکل وجود داره که عدسی سفت تر بشه و عمل سخت تر و جراح مجبور بشه  تکنیک های پیچیده تری رو بکار بگیره و حتی بجای فیکو  ، سنتی عمل کنه .  

تو  فیکو بیمار صبح می ره بیمارستان یا کلینیک می خوابه می برنش اتاق عمل و حتی شاید بیهوشش هم نکنند و با بی حسی عمل کنند ، یه برش کوچکی کناره بالایی قرنیه داده می شه با امواج ساده  عدسی کدر شده رو می شکنند و از طریق اون برش تیکه ها رو با مکش خارج می کنند و عدسی یا لنز نو رو که ممکنه تاشو هم باشه وارد می کنند ( قبلا با یه دستگاه مشخص می شه که عدسی چه اندازه ای به چشم بیمار می خوره )  و حتی بخیه هم احتیاج نداره چون خودش ترمیم می شه .

معمولا عمل کمتر از نیم ساعت هم طول می کشه و سرعت عمل بستگی به دست جراح داره و جراح هایی هستند که حتی ده دقیقه ای هم این عمل رو انجام می دن ، تو بعضی ها هم ممکنه نشه این عمل انجام بشه و لازم باشه به شکل سنتی و قدیمی جراحی بشن چون شاید نیاز باشه کارهای دیگه ای هم انجام بشه که با فیکو نشه .

بعد عمل هم بیمار معمولا عصری مرخصه ، یه سری مراقبت هایی بعد عمل وجود داره که باید بیمار و اطرافیانش بهشون توجه کنند ، مثلا بیمار تا یه مدت که جراح می گه نباید سرش رو زیاد خم کنه ، آب نزنه و با شیلد محافظ ( اون صفحات پلاستیکی سوراخ دار ) چشم عمل شده رو بپوشونه ( بخصوص در شب )  و از آلودگی و گرد و غبار و این چیزها در امانش نگه داره ، تا یک ماه هم جسم سنگین بلند نکنه و زیاد زور نزنه !! تا یه مدت هم نباید چشمش رو بماله !

بعد عمل معمولا قطره کورتون مثل بتامتازون هم برای چند هفته تجویز می شه که هر دو سه ساعت تو چشم عمل شده چکونده بشه ( البته معمولا نصفه شب موقعی که خوابه نیازی نیست  )  این قطره رو می دن که بعد عمل چون چشم دستکاری شده فشار داخلش ( که قبل عمل هم چک می کنند نرمال باشه بعد عمل کنند ) بالا نره و بعد یه مدت کم و بعد مدتی هم کاملاً قطعش می کنند که باید هم حتما بکنند .

ممکنه قطره های آنتی بیوتیک ( معمولا یک هفته قبل عمل هم برای بیمار تجویز می شه تا تو چشم موقع عمل عفونت نباشه و حسابی ناحیه ضد عفونی بشه ) مثل کلرامفنیکل یا پماد چشمی کلرید سدیم هم بعد عمل برای بیمار برای مدت معینی داده بشه .

اینکه بیمار کی می تونه حموم بره و شیلد محافظ رو برداره و باقی مسائل ، ویزیت های بعد عمل جراح که معمولا فردای عمل و یک هفته بعد هستش  و دیدن وضعیت بیمار تعیین کننده هستند .

برای پیشگیری از آب مروارید یا کاتاراکت توصیه می شه مصرف ویتامین C بالا بره ،در تحقیقات دیده شده مصرف 150 تا 250 میلی گرم ویتامین C در روز در پیشگیری از کاتاراکت اثر مثبتی داشته ، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه که غنی از ویتامین C هستند برای همه سنین بویژه کسانی که کم کم سنشون داره بالا می ره توصیه می شه .

یافته های جدیدی هم مبنی اینکه مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین اثرات محافظتی دارند ارائه شده ، اما رو ویتامین C تاکید بیشتری می شه .

جهت اطلاع تون و برای اینکه بیشتر از منابع طبیعی و تازه ویتامین C استفاده کنید که کم عارضه تر و سالم تر هستند  مقدار ویتامین C چندتا از میوه ها  و سبزیجات رو براتون می گم :

 

یک عدد کیوی = 74 میلی گرم

 

یک عدد پرتقال متوسط = 75 میلی گرم

 

یک لیوان آب پرتقال تازه = 124 میلی گرم

 

یک عدد انبه = 57 میلی گرم

 

نصف لیوان آب گریپ فروت = 36 میلی گرم  ، نصف گریپ فروت = 39 میلی گرم

 

نصف لیوان کلم بروکلی تازه یا آب پز = 158 میلی گرم

 

یک عدد لیموترش = 31 میلی گرم  ،

 

 

+ مجید ; ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ ; جمعه ۱ آبان ۱۳۸۸
comment نظرات ()

بررسی ادعای ارتباط با امام زمان ( عج )

به نام خدا

جمعه هفدهم مهرماه 88

 

در ارتباط با جلسه چهارشنبه 31 تیرماه 88 دولت نهم که مابین انتصاب مشایی و دستور کتبی رهبری مبنی بر کان لم یکن شدن حکم تا بی توجهی رئیس جمهور ولایت مدار ! و مجبوربه رسانه ای کردن حکم توسط دفتر رهبری و  کنار کشیدن از سر ناچاری مشایی بود حتما می دونید و شنیدید  که زمین گذاشتن دستور رهبری باعث شد بعضی وزرای وقت نزدیک به رهبری مثل وزیر اطلاعات و ارشاد در جلسه  به  رئیس جمهور  اعتراض کنند که چند روز بعدش هم علی رغم اینکه فقط یک هفته تا مراسم تنفیذ و پایان دولت مونده بود برکنار شدند  و اون قضایای اصل 136 و این حرفها کم مونده بود اتفاق بیافته  بعضی مطلعین و سایتها چنین گفتند و نوشتند :

" در این جلسه صفار هرندی وزیر ارشاد در اعتراض به احمدی نژاد گفت : حتی اگر مشایی هزار حُسن هم داشته باشد شما باید از امر آقا اطاعت کنید ، احمدی نژاد هم با عصبانیت جواب داد : همه کارها و برنامه های من در اطاعت از آقاست اگر شما از نایب آقا اطاعت می کنید ! "

در روز 4 مردادماه 88 صفار هرندی در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ( نمی دونم اسم دقیقش اینه یا نه )  چنین گفته :

" هر کس ادعا کند که مستقیم با امام زمان ( عج ) ارتباط دارد ، در ذهن ما حجتی برای پذیرش این ادعا وجود ندارد و ما ارتباطمان با آن حضرت از طریق نایب امام زمان ( عج ) است . "

صرف نظر از حرفی که وزیر ارشاد در جلسه این شورا زده که فکر کنم ان شالله منظورش وجود ولایت فقیه در راس نظام بوده باشه نه چیز دیگه که فکر هم کنم همین طور باشه ، نشون می ده که حرفهای رد و بدل شده در جلسه دولت درست بوده .

من برای شما متن کامل توقیع امام زمان ( عج ) به علی بن محمد سَمُری آخرین نایب خاص ایشون ( کسانی که علی رغم کلی ادعا هنوز فرق نیابت خاص و عام رو نمی دونند برن بیشتر مطالعه کنند ! می تونند به بعضی کتب مثل منتهی الامال مراجعه کنند ) رو می گذارم تا ببینید اون حضرت دراین باره چی فرمودند :

" ای علی بن محمد سمری ! بشنو ! خداوند بزرگ گرداند اجر برادران تو را در تو ، پس به درستی که تو فوت خواهی شد ، از حال تا شش روز ، پس جمع کن امر خود را و وصیت مکن به احدی که قائم مقام تو باشد بعد از وفات تو .

پس به تحقیق که واقع خواهد شد غیبت تامه ، پس ظهوری نیست مگر بعد از اذن خدای تعالی ذکره و این بعد از طول زمان و قساوت قلوب و پر شدن زمین است از جور ! و زود است که می آید از شیعه من کسی که مدعی مشاهده است ، آگاه باشید که هر کس مدعی شود مشاهده را پیش از خروج سفیانی و صیحه ، پس او کذاب و مفتری است . ولا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم . ( کمال الدین شیخ صدوق ، احتجاج شیخ طبرسی ، نجم الثاقب حاج میرزا طبرسی نوری و ... )

درباره این نامه تفاسیر مختلفی وجود داره ، اول بگم منظور از صیحه ، ندای آسمانی ست  که شب جمعه بیست و سوم ماه رمضان سال قبل از ظهور اتفاق می افته که در سوره شعرا آیه 4 هم به صراحت ذکر شده و در ارشاد شیخ مفید هم تفسیر امام صادق ( ع ) از این آیه و خبر این ندا یا صیحه آسمانی بیان شده . در منابع شیعه و سنی هم در حد تواتر معنوی ( یعنی عده زیادی با تفاوت الفاظ نقلش کردند که نشون می ده از معصوم ( ع) صادر شده ) رسیده .

گفته می شه ندا دهنده حضرت جبرئیل امین هستش که ندا می ده فرمانروایی از آن فلان بن فلان ( نام خود حضرت و نام پدرشون رو ذکر می کنه ) و حق با آل محمد ( ص ) است پس این همه کشتار برای چیست ؟

در این شب دو صیحه وجود داره ،  یکی آغاز شب و یکی پایان اون ، که صیحه دومی مخصوص شیطانه که می گه حق در غیر آل محمد ( ص ) هستش و گفته می شه که صیحه آسمانی خفته را بیدار می کنه و باعث نشستن ایستاده و باعث بلند شدن نشسته می شه و هر کس اون رو شنید باید به سجده بره و سه مرتبه سبحان القدوس بگه ... به نظر من باید این صیحه آسمانی رو با شرایط روز بسنجیم و تفسیر کنیم .

در مورد سفیانی هم که توضیحات مفصله ولی کوتاه بگم که شخص شروری هستش که در سرزمین های عربی و گفته می شه شام قیام می کنه و در نهایت هم بدست حضرت مهدی ( عج ) نابود می شه .. بگذریم ، حرف ما این نیست .

درباره مشاهده اون حضرت و ادعای ارتباط با ایشون خیلی ادعاها هست ، اون چیزی که در این بین مهمه نوع مشاهده و شرایط مشاهده یا احیانا ً ارتباطه و در تمام تفاسیری هم که درباره این نامه اومده همین مسئله ذکر شده .

امام خمینی‌ گفتند:

 " مراد از تکذیب مدعی مشاهده این است که فردی، مدعی ملاقات باشد؛ ولی شاهد و دلیلی نداشته باشد "

یا شهید صدر چنین گفتند :

" مراد، ادعای انحرافی است که شخصی با ادعای مشاهده و ارتباط، بخواهد عقاید و نظر خود را بنام پیامهای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به مردم القا کند.

بعضی ها گفتند : " مراد از تکذیب مدعی مشاهده، تکذیب مدعی ظهور است . "

حتما همه شما داستانها و  کتابهایی که دربردارنده ملاقات با امام زمان ( عج ) هستش رو خوندید یا دیدین یا حتما شنیدین کسانی که خواب اون حضرت رو دیدند و باید بگیم اینها هیچ کدوم منافاتی با نامه بالا نداره و همه اونها هم دروغ نگفتند .

مثلا کسانی بودند که در راه یا بیابان مونده بودند یا بیماران صعب العلاج که پزشکان ازشون قطع امید کرده بودند و گرفتاران یا علما و خواص و اشخاص حقیقتاً مومنی  که در اثر سالها  تقوا ، خلوص نیت و عبادت و عمل صالح و انتظار حقیقی به درجه ای رسیده بودند که توفیق زیارت و مساعدت و همراهی اون حضرت رو پیدا کنند ولی اگه دقت کنید همونها هم مدعی ارتباط مستمر نشده اند ! و شکل و نحوه و جنس  اکثر دیدارها و ملاقاتها رو اگه توش موشکافی کنید متوجه  می شین که منافاتی با نامه بالا نداره .

در کتاب عصر ظهور استاد علی کورانی محقق برجسته لبنانی هم درباره این نامه چنین ابراز نظر شده :

" ظاهراً منظور از مدعی مشاهده امام ( ع ) قبل از وقوع این دو حادثه ، کسی است که ادعای نمایندگی صاحب الامر ( ع ) را داشته باشد نه صرف شرفیابی و به حضور ایشان رسیدن ، بدون ادعای نمایندگی و یا بدون سخن گفتن درباره آن . روایات زیادی از سوی عده ای از علما ء و اولیاء مورد اعتماد درباره دیدار امام ( ع ) رسیده است و شاید همین ، سبب تعبیر نمودن به جمله نفی مشاهده باشد نه نفی رویت . "

بعضی از اهل تحقیق مثل حضرت آیت الله صافی، در مورد توجیه توقیع و اخبار تشرفات، حمل بر نیابت و سفارت را یکی از احتمالات قوی در معنای توقیع دانسته اند و معتقدند که:  " مراد از توقیع نفی مشاهده مطلق و شرفیابی نیست بلکه مقصود، نفی ادعایی که دال بر تعیین شخصی خاصی به نیابت باشد می باشد. "
 ایشون علاوه بر احتمال مذکور، وجه دیگری را هم  مطرح  کردند ، ایشون می گن :  " ممکن است مراد از توقیع نفی ادعای اختیاری بودن مشاهده و ارتباط باشد یعنی اگر مشاهده و ارتباط با حضرت را اختیاری  ادعا کند، به این صورت که هر وقت بخواهد خدمت امام شرفیاب می شود، کذّاب مفتری و این ادعا از احدی در زمان غیبت کبری پذیرفته نیست. "

 افترا یا تهمت یعنی اینکه یه فردی به شخص دیگه ، عملی یا قولی رو نسبت بده، در حالی که اون چنین نکرده باشه  بنابراین، بین دروغگوبودن و تهمت زدن، تفاوت وجود داره .

هر دروغگویی، تهمت‌زننده نیست. اگه  کسی فقط مدعی دیدن باشه  ولی به حضرت، نسبتی نده، ممکنه دروغگو باشه  ولی تهمت زننده نیست. امام تو این نامه هر دو صفت ناپسند رو  به مدعی مشاهده وارد کردند  یعنی، مدعی مشاهده، نسبتی هم به اون حضرت می ده .

در صورتی که جنس دیدارهای علما و خواص بخصوص  معروف ما که موفق به دیدار اون حضرت شده بودندجوری بود که  اون رو برای مردم بازگو نمی کردند و چنین رویه ای نداشتند . بلکه اگه دقت کنید  اطرافیان و خواص اونها ، از روی شواهد و قراینی یا تو سالهای بعد بخصوص بعد مرگ اونها ، متوجه وقوع دیدار اون عالم با امام می شدند؛ لذا اصلا عالمان تحت «عنوان مدعی مشاهده» قرار نمی گیرند و این روایت، با داستان ملاقات بعضی  بزرگان  منافات نداره و حساب علما و خواص و پاکان جداست .

یا همین طور بیماران و در راه موندگان و گرفتارانی که به خواست و اراده خود اون حضرت و البته تضرع و استغاثه خودشون موفق به دیدار می شدند اکثراً تازه بعد اینکه اون حضرت از پیششون می رفتند متوجه می شدند چه سعادتی نصیبشون شده و اکثراً هم دیگه موفق به چنین دیداری نمی شدند ، این در مورد خواب دیدگان هم می تونه صادق باشه .

پس اون طوری که از توقیع شریف  اون حضرت و تفاسیر بزرگان از اون توقیع یا نامه بر می آد منظور از کذاب و مفتری کسانی هستند که مدعی نیابت و وکالت و پیام از جانب اون حضرت هستند ( بخصوص با توجه به شرایط اون موقع و جوی که بنی عباس ایجاد کرده بود  ) یا به نوعی مدعی ارتباط مستمر و هماهنگ کردن کارهای خودشون  با اون حضرت و دستور گرفتن از اون حضرت هستند که همه اینها به صراحت چه در متن توقیع و چه در تفاسیر بزرگان و علما نفی شده .

ان شالله مردم مسلمان و متدین و مهدوی ما مراقب هستند که به صرف برخی ظاهر سازی ها  و ادعاهای کذب و تبلیغاتی و ان شالله فقط از سر جهل و نه چیز دیگه  فریب نخوردند ، چون در این دوره زمونه هم کم نیستند افرادی  که ادعا می کنند یا خود امام زمان ( عج )  هستند !! یا نایب و وکیل اون حضرت یا به نوعی مدعی ارتباط با ایشون ! هم خود اون حضرت و هم علما و بزرگان دین به صراحت همگی اینها رو تکذیب کردند .

+ مجید ; ٢:٤٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٧ مهر ۱۳۸۸
comment نظرات ()

میوم رحم

به نام خدا

پنجشنبه نهم مهرماه 88

 

خانمی بعد از اینکه جواب سونوگرافی از لگن که دکتر زنان براش نوشته بوده رو می بینه با این جواب مواجه می شه :

 " رحم ابعاد بزرگتر و ساختمان اکوژنیک میومتریال هتروژن داشته و در برش میدساژیتال 57*105 اندازه گیری شد . ضخامت آندومتر در دولایه 4.5 میلی متر می باشد . یک میوم اینترامورال به ابعاد 17*24 میلی متر در دیواره خلفی جسم رحم دیده می شود . هر دو تخمدان ابعاد و ساختمان اکوژنیک طبیعی داشته و تصویر کیست یا ضایعه دیگر در آنها دیده نمی شود . مایع آزاد در کلدوساکها مشهود نیست . "

این خانم تا حالا دوتا زایمان داشته و برای چکاپ به پزشک زنان مراجعه کرده بوده و مشکل خاصی نداشته و اظهار نمی کنه .  

به شخصه با اینکه جواب یا بقول امروزی ها ریپورت ! رو به فارسی بنویسند ( همین طور علامت زدن جلوی آزمایش ها رو )  و بدن دست مراجعه کننده بخت برگشته بی خبر از همه جا مخالفم و معتقدم این کار استرس زاست .

چون مردم ما قبل از اینکه جواب رو ببرند به پزشک نشون بدن خودشون می خونند و اگه چیزی نوشته باشه یا مشاهده شده باشه - که حتی ممکنه اصلا مشکل خاصی هم نباشه -  بازم تا پزشک جواب رو نبینه ، مراجعه کننده به خدا می رسه و دق مرگ می شه !! حالا اگه وسطش تعطیلی باشه یا پزشک مسافرت باشه هم که دیگه بدتر !!

این مورد بالا هم همینه ، نصف بیشترش اصطلاحات و واژه های تخصصی آناتومی و تصویربرداری هستش که تو هر قشر و صنفی چنین واژه های تخصصی وجود داره و بین خودشون رد و بدل می شه و فقط هم خودشون می فهمند چی می گن ! اما در بخش سلامت خب چون مردم جون خودشون رو دوست دارند بیشتر حساس هستند و باید به این نکته توجه کرد و بی خودی مردم رو نگران نکرد .

از اصطلاحات تخصصی آناتومی و تصویربرداری که بگذریم سر جمع دو تا مورد تو این سونوگرافی مشاهده شده ، یکی رحم بزرگ و یکی هم میوم رحمی .

درباره رحم بزرگ و اینکه چرا چرا ابعاد رحم بزرگتر گزارش شده باید گفت مهم ترین علت عادی اش و در شرایط طبیعی می تونه زایمان های این خانم یا مثانه پر موقع سونوگرافی باشه  .

اما در موارد غیر طبیعی غده های خوش خیم قبلی موجود در رحم که ممکنه با بارداری بزرگ شده باشند ، توده های تخمدانی و یا بزرگ شدن هر یک از احشاء مجاور رحم  ، تخمین اشتباه از سن بارداری ،  دوقلوبی  ، بی تجربگی فرد معاینه کننده ،  معاینه ای که سریع انجام شده باشه و حاملگی مولار یا بچه خوره از علل غیر طبیعی هستند اما تو این خانم با توجه به اینکه مشکل خاص دیگه ای نه در شرح حال و نه در معاینه و سونوگرافی مشاهده نشده ( البته شاید همین میوم هم بی تاثیر نباشه ) و دو تا هم زایمان داشته با خیال راحت عبور می کنیم و اقدام خاصی لازم نیست .

اما راجع به میوم رحمی یا اگه بخوایم کلی تر بگیم فیبروم های رحمی ، فیبروم ها شایع ترین تومورهای خوش خیم رحمی هستند و یک نفر از هر پنج زن تو سنین باروری مبتلاشون  می شن .

 خیلی از خانم های بالاتر از سی و پنج سال دچار فیبروم بدون علامت هستند . فیبروم ها معمولاً با معاینات پزشکی تشخیص داده می شوند و  تو مواردی هم طی بررسی سونوگرافیک به علل دیگه  اتفاقی  کشف می شن ، این توده ها می تونند بصورت خونریزی و درد غیر طبیعی تا احساس فشار  تو لگن و حتی مشکل تو بچه دار شدن  تظاهر کنند . بعضاً باعث درد های و فشارهای مزمن لگنی می شن و بعضی وقتها درد قاعدگی برجسته ترین علامت این تومورهاست که امان خانمه رو می بره ! و این جور خانم ها خونریزی و درد خیلی سنگینی تو پریودشون  دارند که از اون طرف هم ممکنه کم خون یشن . تکرر ادرار  و یبوست و نزدیکی – دردناک  هم از جمله علائم این بیماری ممکنه باشند .

ولی کلا  علت پیدایش این توده ها نامعلومه  ، هر چند خانم های رنگین پوست 2 تا 3 برابر بیشتر مبتلا می شن !

بازم یادتون باشه فقط 20 تا 50 درصد این خانم ها ممکنه علامت دار باشند و بقیه ممکنه همچین چیزی تو رحمشون باشه ولی بی علامت باشند .

اصولا این فیبروم ها ( میوم ها هم جزئی از اونها هستند ) با هورمون درمانی ( استروژن یا پروژسترون ) تحریک می شن و بیشتر رشد می کنند ولی بعد یائسگی پسرفت می کنند .

طبق تعریف میوم رحمی فقط در مواردی که علامتدار باشه  نیاز به درمان جراحی ( میومکتومی ، یعنی برداشتن کامل میوم )  پیدا می کنه و در غیر اینصورت درمان محافظه کارانه ست  و کنترل سریال با سونوگرافی هر چند ماه یک بار که پزشک تعیین می کنه  برای بررسی اندازه اش و میزان پیشرفتش  کافیه  .

 اگه رشد سریع داشت و بزرگتر شد یا اندازه رحم به حدی بزرگ بود که منجر به انسداد حالب و نارسایی کلیه شد و طرف رو اذیت می کرد یا براش خطر داشت نیاز به جراحی  داره و در غیر اینصورت با نزدیک شدن به یائسگی خود بخود اندازه اش کوچکتر و چه بسا محو بشه .

پس ما با میوم هایی که خیلی بزرگ نیستند و خانمه رو اذیت هم نمی کنند و مورد خاص یا عوارض خاصی هم ایجاد نمی کنند کاری نداریم و فقط پیگیری رو توصیه می کنیم و اگه بخوایم تخصصی تر هم بررسی اش کنیم که دقیقا نوعش چیه از روشهای تصویربرداری پیشرفته تر از سونوگرافی مثل MRI استفاده می شه و عمل جراحی اش  هم ممکنه باز یا لاپاراسکوپی یا از طریق رحم  باشه که تکنیک ها و ابزارآلاتی که استفاده می شن فرق دارند والا هدف یکیه ! حتی از روشهایی مثل فریز کردن یا کوتر کردن هم جراح زنان ممکنه استفاده کنه .  یه وقت هم ممکنه اصلا کل رحم برداشته بشه ( هیسترکتومی ) که بیشتر محدود به مواردیه که زیاد و بزرگ و عارضه دار باشند و خانمه هم بچه نخواد !

 

 

 

+ مجید ; ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٩ مهر ۱۳۸۸
comment نظرات ()