صد درد

تاملی در ماجرای وزیر اطلاعات

به نام خدا

تو این چند روزه جنجال خبری سرقضیه استعفای وزیر اطلاعات و موافقت رئیس جمهور و مخالفت رهبری شده که حتما شنیدین ، تو این باب من چند کلمه حرف دارم که باید بزنم .

اولاً من هرچی گشتم متن استعفای جناب آقای مصلحی رو پیدا نکردم ! این چه جور استعفایی بوده که دو خط متن مشخص و رسمی نداشته ؟!! آیا واقعاً اصلا استعفایی در کار بوده یا یه جور عزل محترمانه بوده و بخاطر محذوریت هایی شایع شده که وزیر استعفا داده ؟! فکر می کنم اگه واقعاً استعفایی در کار بود متنش باید منتشر می شد که تا حالا نشده ، اگه هم برفرض مثال استعفایی واقعاً درکار باشه باید پرسید کار به کجا رسیده که وزیر تو این شرایط باید استعفا بده ؟ و چه اتفاقاتی افتاده که راهی جز استعفا نبوده ؟

دوم اینکه چرا باید رئیس جمهور از حق قانونی خودش مبنی بر انتخاب وزرا ( نص اصل 133 قانون اساسی ) محروم بشه ؟ این قضیه سر انتخاب معاون اول هم دوسال پیش اتفاق افتاد ( نص اصل 124 ) ، من سوالم از عزیزان اینه که اگه واقعاً این آقا 25 میلیون رای داره و واقعاً دوبار " مردم " انتخابش کردن چرا باید از بدیهی ترین حقش یعنی انتخاب همکاران مورد اعتماد محروم بشه ؟!

واقعاً با این شرایط پیش اومده الان این دونفر چطور می تونند بازهم تو دولت باهم کار کنند ؟اگه من بودم رک برمی گشتم می گفتم شما رو وزیر خودم نمی دونم یا استعفا می دادم چون طبق قسمی که بر اساس اصل 121 خوردم و همین طور اصل 122 در دنیا و آخرت در قبال تک تک کارهایی که مسئولیتشون با منه مسئول و پاسخگو باید باشم و نمی شه که از یک طرف آدم انواع و اقسام قسم ها رو بخوره و جلوی همه هم مسئول باشه اما دستش باز نباشه !!

اگه هم وجود بعضی ها در بعضی پست ها به" مصلحت " نیست ( نامه تیر88 ) آیا این شائبه پیش نمی آد که کسی که مصلحت خودش رو نمی تونه تشخیص بده چطور می تونه مصلحت یک کشور و یک ملت رو تشخیص بده ؟!!

این برای دومین باره که در مورد وزارت اطلاعات در دوسال اخیر این قضیه تکرار می شه ، باید دید وزارت اطلاعات چه اهمیتی برای جریان حاکم در دولت داره که برای تسلط بهش حاضرن تا اینجا جلو بیان ؟ البته جواب این سوال خیلی راحته و اگه کمی تفکر و تامل کنید به جواب خواهید رسید .

آیا وقت اون نرسیده که در مورد تبدیل چارت و عنوان سازمانی" وزارت اطلاعات "  به " سازمان اطلاعات و امنیت کشور " که رئیسش به پیشنهاد شورای عالی امنیت ملی و حکم رهبری منصوب بشه ( اصل 176 قانون اساسی ) و برداشته شدن شرط " اجتهاد " برای وزیر اطلاعات و رئیس بعدی سازمان احتمالی اطلاعات و امنیت کشور که دایره انتخاب ها رو بسیار محدود می کنه تجدید نظری صورت بگیره ؟ ما در دولت آقای خاتمی و دولت آقای هاشمی هم در مورد وزارت اطلاعات با حاشیه ها و مشکلات زیادی روبرو بودیم که هزینه های زیادی رو به نظام تحمیل کرد و معروف ترینش هم همون قتل های زنجیره ای بود .

هدایت چنین نهادهایی باید دست نیروهای ورزیده و با سابقه ای باشه که سالها تو این زمینه کار کردند و شناخت دارند و بهتره نیروهای حوزوی رو حداقل به شکل مستقیم درگیر چنین کارهایی نکنیم و عزیزی که 20 سال درس خارج مراجع معظم می رفته این چنین گرفتار مسائل سیاسی نشه و از حیثیت روحانیت مایه گذاشته نشه ، متاسفانه قبلا با یک روحانی دیگه ( آقای محسنی اژه ای ) هم چنین رفتاری شد که اونجا سریعاً با پستی بالاتر از طرف " مقامات عالیرتبه نظام "  جبران شد !

من به این رفتارهای آقای احمدی نژاد خرده ای نمی گیرم ، ایشون داره همون چیزی رو که هست بروز می ده و اتفاقاً خدا پدرش رو بیامرزه که فیلم هم بازی نمی کنه و خود خودشه !

ما از اول همه این چیزها رو می دیدیم و پیش بینی می کردیم منتها تعصب و ناآگاهی جلوی چشم بعضی ها رو گرفته بود و نمی خواستند قبول کنند که با چه حقیقت تلخی روبرو هستند و همین الان هم نمی خوان قبول کنند و بزور می خوان حقیقت رو بپوشونند !!

آدم نمی تونه از دور و بری ها ، همنشین ها و دوستانش تاثیر نپذیره ، این توقع خیلی غیر منطقی هستش و با واقعیت جور در نمی آد و بعضی ها انتظار بی جا دارند ، احمدی نژاد همینی هست که که دارین می بینین نه اونی که شما تو ذهن و رویاهاتون ساخته بودین و تازه این ها که خیلی خوبه منتظر غیر مترقبه تر و بدتر از اینها باید باشین !

چرا هنوز هم اجازه نمی دین احمدی نژاد اون طور که بود و هست نمود پیدا کنه ؟! چرا بزور می خواین با انتصابات تحمیلی حقیقت رو ماست مالی کنین ؟ چرا اجازه نمی دین با شفاف سازی انتصابات و سیاست ها و تفکرات و خط مشی ها نحله و عقبه فکری واقعی احمدی نژاد و یارانش روشن بشه و همه دقیقاً بدونند به چی رای دادند و چه طرز فکری الان حاکم به امور اجراییشون هستش ؟

و چرا روشن و شفاف موضع خودتون رو مشخص نمی کنین و دست دست و  یک بام و دو هوا می کنین ؟ اگه روندی که وجود داره خلاف مصلحت نظام و کشوره چرا برخورد نمی کنین و اگه نیست چرا این قدر محدودیت برای رئیس جمهور ایجاد می کنین ؟ همین تعارف ها و مصلحت اندیشی های کاذب بوده که پدرمارو در آورده و سرمنشا همه کینه ها و فتنه ها و اتفاقات ناگوار در کشور بوده .

اولین باری که من از جریان احمدی نژاد و یاران احساس خطر کردم برمی گرده به سال 84 و مناظراتی که در سطح نمایندگان کاندیداها در شبکه دو و برنامه گفتگوی ویژه خبری شبها انجام می شد ، برنامه ای بود با حضور آقای جوانفکر ( نماینده احمدی نژاد ) دکتر یاوری ( نماینده آقای قالیباف ) و یک نفر دیگه که حضور ذهن ندارم .. تو اون برنامه آقای جوانفکر خیلی تند رفت و نزدیک بود کار بیخ پیدا کنه و برنامه زنده هم بود که هر جور بود آقای حسینی مجری با تجربه برنامه جمع و جورش کرد .

از اون موقع احساس کردم با دار و دسته خاصی طرف هستیم و بعد که بیشتر تحقیق کردم و تو سخنرانی ها و کارهاشون دقت کردم پی بردم با کسانی که طرف هستیم که با اصولگرایان سنتی خیلی فاصله دارند و شاید بیشتر از اون که به اصولگرایان سنتی نزدیک باشند به اصلاح طلبان رادیکال نزدیک تر و شبیه تر هستند اما این حقیقتی بود که عزیزان سنتی که شماها با لقب حزب اللهی و احمدی نژادی بیشتر می شناسینشون تا این اواخر تحت عنوان مصلحت و خیرالموجودین و ولایت مداری و این چیزها سعی در پنهانش داشتند و تازه متوجه خیلی چیزها شدند و صداشون دراومده .. بعضی هاشون هم احساس می کنند سرشون کلاه رفته .

صحبت از امام زمان ( عج ) و انتظار فرج بسیار خوبه اما به شرط اینکه مطابق دستور خود امام زمان یا  معصوم ( ع ) جلو رفت و مو به مو به وظیفه ای که برامون مشخص شده عمل کرد نه اینکه سرخود نشست حدیث و روایت تفسیر کرد و فیلم ساخت ! موقعی که امام زمان ( عج ) در توقیعش خطاب به اسحاق بن یعقوب تاکید کردند که در " حوادث واقعه " یا مسائل روز به " رواه حدیثنا " یا راویان حدیث ما که مراجع معظم و علمای اعلام  باشند رجوع کنید که حجت ما برشما هستند کنار گذاشتن مرجعیت و خودسر عمل کردن و حدیث تفسیر کردن و فیلم ساختن کاملاً با اون ادعای عشق به امام زمان ( عج ) و انتظار فرج تناقض پیدا می کنه و می شه کاری خلاف برجهت دستور صریح امام ( ع ) و آغاز یک انحراف .

 

به نظرم کم کم داره خیلی چیزها روشن می شه ، قربون خدا برم که گاهی وقتها سریع جواب کسی رو نمی ده و بعد مدتها و گذشت زمان می ذاره جوری جوابش رو می ده که به صلاح نزدیک تر باشه و خیلی بهتر حقایق آشکار بشه ، دوسال پیش چه قبل و بعد انتخابات خیلی ناراحت بودم اما با خودم می گفتم خدا جای حق نشسته و بالاخره یه روزی این جماعت خواهند فهمید که از کی حمایت کردند و به کی رای دادند و پشیمون خواهند شد و امروز همون روزه ... تقریبا پیش خودم هم تخمین دوسال رو می زدم که دقیقاً همین هم شد هرچند این قصه سر دراز دارد !!

از قدیم گفتند بار کج به منزل نمی رسه.. احمدی نژاد با نامردی تو مناظرات و زدن تهمت ها و حرفهای عمدتاً خلاف واقع که بعضی هاش اتهام مستقیم به بنیانگذار جمهوری اسلامی و زیر سوال بردن سی سال حاکمیت نظام بود و همین طور استفاده هوشمندانه ولی نادرست از بیت المال درست شب انتخابات ( سهام عدالت و افزایش حقوق ها ) تونست رئیس جمهور بشه ( از دور اول و اون انتخابات معروف 27 خرداد 84 و خواب آقای کروبی عبور کنیم  .. یه روزی مطمئنم حقایقی از اون انتخابات هم رو خواهد شد چون من به دوم شدن احمدی نژاد تو اون انتخابات باور ندارم ) اما از ماه بعد یعنی تیرماه و انتخاب معاون اول مشکلش با حاکمیت بالا گرفت و تا امروز هم ادامه داره و هر روز هم که می گذره ریزش بیشتری از طرفدارانش مشاهده می شه و اون هواداران سینه چاک بیشتر پی به شخصیت واقعی و عمق نحله و عقبه فکری اش می برند .

به نظرم اگه بخواد همین جوری ادامه پیدا کنه ممکنه این مسئله از سطح هواداران هم فراتر بره و کار به مسئولین هم بکشه و اگه احساس خطر کنند ممکنه اقدامات جدی تری رو در مقابله انجام بدن و بنای غلطی رو که خودشون گذاشتند خودشون هم خراب کنند .. تا همین الان هم برای نگه داشتن احمدی نژاد حاکمیت خیلی هزینه داده ولی توقعاتش برآورده نشده و من مطمئنم بعضی مقامات کشور بینی و بین الله تو وجدان خودشون هم به این نتیجه رسیدند که در محاسبات و پیش بینی هاشون دچار اشتباه شدند .

به نظرم اصلاح طلبان تندرویی که تفکرات ناسیونالیستی و سکولار دارندباید از احمدی نژاد و مشایی خیلی ممنون باشند که با کمترین هزینه ، گفتمان و خواسته های اونها رو بدون اینکه کفن پوشی به خودش زحمت حضور مجدد رو بده احیا و پیگیری کردند ! واقعاً باعث تاسفه که امروز بجایی رسیدیم بجای اینکه نامه حضرت علی ( ع ) به مالک اشتر الگوی منشور حقوق بشر و حکومتی ما باشه باید دست به دامن منشور کوروش بشیم !! کوروش در جای خودش محترم اما کوروش برای زمانی بود که هنوز اسلام و الگوهای کامل تری مثل علی ( ع ) نبودند و این طبیعیه که با اومدن الگوهای کامل تر ملاک عمل و رجوع اونها قرار بگیرند .. من واقعا معنی این اصرار به ملی گرایی افراطی رو متوجه نمی شم ، به نظرم تو مردم یه جور لجبازی با اسلام یا جمهوری اسلامی باشه تا ملی گرایی واقعی ! تو دولت هم یه جور اعتقاد نادرست یا سیاست حساب نشده برای جذب مخالفان به هر قیمت !!

 

جا داره در آخر هم یادی از مهندس موسوی و آقای کروبی بکنم .. قطعاً چون این عزیزان و آقای هاشمی و خاتمی معصوم نیستند اشتباهاتی داشتند که منکر اونها نیستم اما به نظرم اعتراض اونها بعد انتخابات بیشتر از اون که بخاطر قدرت و پست و مقام باشه در اعتراض به شیوه ها و روشها بود و اول از همه هم اینها بودند که با تجربه و شم بالاشون متوجه خطری که از جانب گروه حاکم بر دولت متوجه کیان نظام جمهوری اسلامی و میراث امام خمینی بود شدند و هشدار دادند اما اعتنایی نشد .

دیگه بعد هفتادسال عمر ، پست و مقام چه ارزشی داره ؟ آدم بیاد با سی میلیون رای هم رئیس جمهور بشه جز اینه که باید از 6 صبح تا 1٢ شب کار کنه و حتی از روزهای تعطیلش هم بزنه ، نه مهندس موسوی و نه آقای کروبی هم هیچ کدوم مقام ندیده نبودند که ولع پست و مقام و میز رو داشته باشند و نیاز مالی هم که نداشتند ولی به نظرم براشون ادامه راه و حفظ میراث امام خیلی مهم بود که حاضر شدند تو این سن و این شرایط به میدون بیان و بازم می گم احساس خطری رو کرده بودند که امروز از زبون اصولگرایان سنتی داریم می شنویم ولی متاسفانه ظاهراً نظر حاکمیت نگه داشتن احمدی نژاد به هر قیمتی یادفاع غیر واقع بینانه و چشم پوشی از اشتباهات آشکار و بی قانونی ها بود و اون حوادث پیش اومد .

در حال حاضر تنها راه اینه که همه چیز شفاف بشه و از پیله تعارف و مصلحت اندیشی های کاذب بیرون بیاییم و اشتباه رو با اشتباه نپوشونیم و بپذیریم که جلوی ضرر رو از هر جا بگیری منفعت هستش ، دستگاههای نظارتی باید بدون تعارف و با جدیت سر اصول و قانون بیاستند و تحت عنوان مصلحت اندیشی همه چیز لاپوشونی نشه .

+ مجید ; ٢:٤٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()

پزشکی در اسلام - قسمت دوازدهم

 

به نام خدا

 

سوره التین آیه 1 :  " قسم به تین ( انجیر ) و زیتون " .

پیامبر گرامی اسلام  : " خوردن روغن زیتون و مالیدن آن به بدن از ورود ناپاکی ها تا چهل روز جلوگیری می نماید و زیتون بخورید "  و " خود را با روغن زیتون چرب کنید که آن درختی خجسته است "  .

امام صادق (ع) :  " حضرت عــلـی (ع) در انتخاب طعام نزدیکترین شخص به پیامبر بود،  او نان، سرکه و روغن زیتون میل می فرمود "  .

امام رضا (ع) : " روغن زیتون طعام خوبی است. روغن زیتون بوی دهان را پاکیزه میکند، بلغم را می برد و رنگ را با طراوت محکم می گرداند و عصب را به خودی خود خاموش می سازد "  .

به دلیل اهمیتی که زیتون از نظر پزشکی و تغذیه ای داره مطلب امروز رو به این میوه پرخاصیت و مفیدکه این قدر هم در دین اسلام روش تاکید شده و 6 بار تو قرآن ازش یاد شده اختصاص می دیم ، به همه شماهایی هم که دارین این مطلب رو می خونین توصیه اکید دارم که در طول روز و حداقل همراه غذا استفاده از این میوه پرخاصیت و مفید رو از یاد نبرید ، می دونین که امروز درخت زیتون جزو نمادهای صلح هم به شمار می ره .

ترکیبات مفیدی تو زیتون هستند که این ترکیبات که تحت عنوان “فنل” نامیده می‌شن اثر آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و جلوگیری از تشکیل لخته در عروق دارند  .  در تحقیقات انجام شده اثر مفید روغن‌های زیتون سرشار از فنل بر عملکرد عروق خونی مشخص شده‌ . مصرف غذاهای غنی از ترکیبات فنلی می تونه سلامت قلبی عروقی رو بهبود ببخشه و بر قلب نیز تأثیر حفاظت بخش داره .

طبق گزارش هیات تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تگزاس روغن زیتون خطر افزایش کلسترول مضر رو در افراد میانسال تا حدود 21 درصد کاهش داده و در عین حال میزان کلسترول مفید رو ثابت نگه می داره.

دانشمندان پرتغالی دانشگاه پورتو  هم جدیدا کشف کرده اند که توروغن زیتون نوعی آنتی اکسیدان وجود داره که سلول‌های قرمز خون را از صدمه دیدن محافظت می‌کند.

به گفته این محققان روغن زیتون دارای نوعی ماده به نام DHPEA-EDA است که نقش مهمی در محافظت از سلول‌های خونی که مستعد آسیب‌های اکسیداتیو هستند ایفا می کنه .

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه کلمبیا نوعی عصاره گیاهی که از روغن زیتون تهیه می‌شه می تونه  در درمان سرطان پروستات هم موثر واقع بشه .

 به گزارش خبرگزاری رویترز دانشمندان با انجام تحقیقات آزمایشگاهی دریافته اند زی‌فلامند به‌طور چشمگیری موجب کم‌شدن فعالیت نوعی آنزیم به نام کو-اکسیژناز 1 و 2 و در نتیجه کاهش رشد سلول‌های سرطانی می‌شه . این دانشمندان معتقدند زی‌فلامند دارای اثرات ضد التهابی و اثرات ضدسرطان پروستات است.

زیتون رسیده در حدود 30 درصد روغن داره ، این روغن مخلوطی از اولئیک اسید Oleic acid ، لینولنیک اسید Linolenic acid و پالمیتیک اسید Palmitic acid  هستش ، تحقیقات نشون داده که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوری (۲۳ گرم) روغن زیتون، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی رو کاهش می‌ده که این امر به دلیل وجود چربیهای اشباع نشده در این روغن هستش .

زیتون ویتامین E خوبی داره که ضد سرطان به شمار می ره ، اثر ضد سرطانی زیتون در سرطان پس @ تان در خانم ها ثابت شده . کار کبد و  قند خون رو تنظیم می کنه و با اثر ضد التهابی که داره می تونه از بیماریهایی مثل آسم ، التهاب روده و آرتروز پیشگیری کنه .

پژوهشگران مرکز  monell Chemical Censes آمریکا در تحقیقی متوجه نوعی مسکن طبیعی به نام اوله آ کانتال تو زیتون شدند ، اوله آ کانتال مثل قرصهای بروفن عمل می کنه و اثر ضد دردی داره ، این ماده طبیعی با از کار انداختن آنزیم مخصوصی باعث بلوکه شدن درد می شه .

تو این تحقیق که تو مجله تخصصی طبیعت تو آمریکا چاپ شده اعلام شده هر پنجاه گرم زیتون 9 میلی گرم این ماده ضد درد رو داره که در مقایسه با قرصهای 200 و 400 میلی گرمی بروفن خیلی ناچیزه منتها اثرش اگه از بروفن بیشتر نباشه کمتر هم نیست .

زیتون باعث می شه ژن های التهابی که تو بدن ممکنه روشن و فعال باشن خاموش بشن و کارایی خودشون رو در ایجاد سرطان و التهاب و بقیه ناراحتی های اینچنینی از دست بدن ، زیتون تو کسانی که سرفه های خشک زیاد دارند اثر شفابخش داره .

اگه زیتون با آب لیمو ( یا پرتقال ) مصرف بشه باعث می شه سنگ کیسه صفرا یا تشکیل نشه یا دفع بشه ، زیتون چربی خوب بدن ( HDL ) رو بالا می بره و در عوض از چربی بد یا LDL کم می کنه ، جوشونده برگ درخت زیتون ضد نقرس هم هست .

زیتون اثر ملین داره و تو کسانی که یبوست دارند مصرف زیتون و روغنش ( مثلا روی سالاد بجای سس ) باعث برطرف شدن مشکلشون می شه ، تو سلامت پوست و مو هم زیتون اثر خیلی مفیدی داره و باعث نرمی و شادابی و تقویت مو ، برطرف شدن چین و چروک های صورت و لطافت پوست می شه ، تو پوست پای ترک خورده مخلوط روغن زیتون و گلیسرین اثر خیلی خوبی داره .

ماساژ پوست با روغن زیتون، تعریق زیاد رو کاهش داده و مژه و ابرو رو تقویت می‌کنه ، کلاً اثر مفید روغن زیتون رو پوست بخاطر چربی های مفیدی هستش که داره .  می گن چند قطره روغن زیتون سریعا خارش و سوزش چشم و پلک رو تسکین می ده و آبریزش چشم رو برطرف می کنه و قوه بینایی رو تقویت می‌کنه .

کمپرس پوست در موارد آفتاب زدگی، سرمازدگی، گزش مار، عقرب و حشرات با روغن زیتونی که یه کم گرم شده باشه سبب تسکین درد و سوزش و التیام می‌شه و تو سوختگی ها هم روغن زیتون باعث جلوگیری از تاول می شه .

توصیه می شه کسانی که تو چاپخونه ها کار می کنند حتماً از زیتون و روغن زیتون استفاده کنند چون ضد سم سرب عمل می کنه ، به نظرم تو هوای آلوده بعضی شهرها مثل تهران هم می شه این تجویز رو انجام داد ! راستی یادتون باشه روغن زیتون باید در جای خشک و خنک نگه داری بشه و حرارت زیادی موقع پخت نبینه .

روغن زیتون تنها روغنی هستش که توسط معده بسیار خوب تحمل می‌شه ، در واقع روغن زیتون عملکرد محافظتی برای معده داشته و این ارگان رو از زخم و التهاب محافظت می‌کنه .

علاوه بر ویتامین E و آنتی اکسیدان ها زیتون مواد معدنی مثل سدیم و فسفر و آهن و ویتامین هایی مثل ویتامین A هم داره .

زیتون تو لاغری هم اثر خوبی داره و اگه متعادل مصرف بشه لاغر کننده خوبی هم هست ، برگ زیتون حاوی گلوکوزید، مواد قندی، مواد تلخ، کلروفیل، اسید گالیک، تائن، موم و مانیت هستش ، جویدن برگ زیتون باعث از بین بردن زخم های دهانی می شه ، دم کرده برگ زیتون تب بر و پایین آوردنده فشارخون هم هست ، تازه شیرابه‌ قندی تحت نام " مان زیتون "  از ساقه درخت زیتون ترشح می‌شه که مصرف خوراکی داره .

با این توضیحاتی که دادیم بی خود نیست که این همه در قرآن و احادیث و روایات درباره زیتون تاکید شده و تازه این چیزهایی هم که ما می دونیم و گفتیم همه اون چیزهایی بودن که تا الان علم امروز تونسته ثابتشون کنه و حتماً در آینده و با پیشرفت بیشتر علم خواص دیگه ای هم از زیتون کم کم کشف و اعلام خواهد شد .

 

+ مجید ; ٧:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠
comment نظرات ()

تعطیلات طولانی و سفرهای ...

به نام خدا

 

 

 

پارسال مرداد  در زمینه تعطیلات بی مورد و طولانی کشور یه مطلب نوشتم ، توقعی هم نداشتم کسی گوش کنه چون زمانی که به حرف شخص اول کشور اعتنا نمی شه معلومه که دیگه حرف ما هم گوش شنوایی نداره :

 

" یک تذکر هم در باب مسائل مربوط به فروردین عرض کنیم ، اوّلاً این تعطیلات طولانی و بی‏دلیل، هیچ منطق عقلایی ندارد. وضع خوبی نیست که اوّلِ سال، روزهای متوالی - گاهی دو هفته و گاهی بیشتر - همه چرخهای فعّالیت در کشور از حرکت بیفتد. خلاف مقرّرات هم هست، طبق مقرّرات تعطیلی‌ها محدود است. ما در ایّام سال، تعطیلی زیاد داریم که این به زیان کشور است.


 در بعضی از کشورهای دنیا، طبق فهرستی که مشاهده می‏کردم، همه تعطیلات رسمی در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمی‏کند. لکن ما تعطیلی‌هایمان بسیار زیاد است. علاوه بر آن هم عدّه‏ای با بی‏توجّهی و بی‏اعتنایی خود به کار، علم، تحصیل و به اشتغالات روزمرّه زندگی و کارهای اداری و سازندگی، بر این تعطیلات اضافه هم می‏کنند؛

 

آن‏هم در آغاز سال. بالاخره در اوّلِ سال، اوّلِ یک دوره جدید مالی و کاری است. توصیه مؤکدِ بنده این است که هم مسؤولین و هم آحاد مردم عزیزمان تصمیم بگیرند این تعطیلات را کم کنند. این همه تعطیلاتِ پی‏درپی، زیانهایی به بار می‏آورد که هر چند در اوّل کار محسوس نیست، لکن نتایج آن برای همه زیانبار است "

 

این حرف شخص اول مملکت تو خطبه های نماز جمعه 17 فروردین 1381 هستش که یادمه اون سال بعد سیزده بدر بخاطر شهادت یا وفات ، تعطیلات طولانی تر هم شده بود!! این حرفها به نوعی پارسال هم درست بعد عید یعنی 16 فروردین 89 هم تکرار شد!! :

 

" چقدر خوب است که دستگاه‌هاى رسمى، کار خود را از همان اوان اتمام تعطیلات رسمى شروع کنند. هرچه بتوانید فرهنگ کار و تلاش و حضور در عرصه‌ى کار و سنگر کار را گسترش بدهید، خیلى خوب است؛ این به حرکت جامعه و نشاط جامعه کمک خواهد کرد " .

 

ما که مواضع سیاسی مون مشخصه و ادعایی هم نداریم اما حقیقتاً باید برای مسئولین این کشور و اونهایی که عربده ولایت مداری شون در دولت و مجلس گوش فلک رو پرکرده تاسف خورد که اینجا چون ظاهراً به نفعشون نیست هیچ اعتنایی به حرف همون مقام ولایت ندارند ! از این صحبتها نزدیک به 9 سال می گذره و انگار نه انگار !! به خدا خیلی زشته !

 

من قصد ندارم تمام حرفهایی که پارسال تو اون مطلب راجع به تعطیلات زدم تکرار کنم اما به نظرم باید هرچه زودتر با همکاری مجلس و دولت و حوزه ( بخاطر اینکه بخش اعظمی از تعطیلات مناسبت های مذهبی هستند ) و مراجع معظم یه فکری به حال این تعطیلات طولانی و بی خاصیت تو کشور بشه و بخش اعظمی ازشون حذف بشن .

 

من پارسال گفتم که بهتره فقط از 28 اسفند تا 7 فروردین تعطیل باشه اما به این نتیجه رسیدم که همون هم زیادیه ! تو این مملکت و با این مردمی که ما داریم اصلاً صلاح نیست دوروز پشت سر هم تعطیلی داشته باشیم و همون روز اول فروردین کافیه که تعطیل باشه و همه خونه بزرگتر فامیل جمع باشند .. بقیه روزها هم تا هفتم می شه تا اذان ظهر ساعات کاری باشه و بعدش عصر و شب می شه دید و بازدیدها انجام بشه و اصلاً هم مشکلی نیست !  

 

البته تو این قضیه  کسانی که تو بخش خصوصی کار می کنند یا تمام فک و فامیلشون یه شهر دیگه هستند یا دانشجوی شهرستانی هستند ممکنه ضرر کنند که برای اونها هم می شه یه فکری کرد اما واقعاً ادامه این وضع هم دیگه به صلاح نیست .

 

مردم تا دوروز تعطیلی گیر می آرن اصلاً ملاحظه نوروز و ارتحال و وفات و شهادت و این چیزها رو نمی کنند و سریع بارو بندیل رو می بندند می رن سفر .. اونم بیشتر شمال و این به نوعی به مسخره گرفتن سنت ها و مناسبت هاست و باعث دوری از هم و انجام نشدن همین دیدارهای سالی یه بار می شه ، مخاطرات جانی و ترافیک و آلودگی و مصرف سوخت و زیاد شدن زحمت برادران راهنمایی رانندگی و بعضی دستگاههای دیگه هم از جمله عوارض این جور تعطیلی هاست ... خسارت اصلی که کشور متحمل می شه بماند !

 

من با اصل سفر مخالف نیستم ، اما هرچیزی حد و حدود و موقع مناسب داره ، این سفرهاکه تو این ایام چند روز تعطیلی پشت سرهم انجام می شه نه زمانش مناسبه نه هیچ چیز دیگه اش رو حساب کتاب درستیه و به نوعی دهن کجی به سنت هایی مثل صله رحم و دید و بازدید و یا تو مواقع ارتحال و شهادت و وفات دهن کجی آشکار به اون مناسبته.

 

باید کاری کرد و تسهیلاتی فراهم کرد که فرهنگ سفر و گردشگری تو تمام ایام سال پخش بشه و محدود به مواقع مشخصی نباشه ، سفری درسته که موقع مناسبی انجام بشه و طرف بدون ترافیک و شلوغی و چندین برابر شدن قیمت ها تو مواقع خاص و با آرامش و آسودگی بتونه از مسافرتش لذت ببره .

 

باید برای سفر به شهرهای زیارتی مثل مشهد و قم در سراسر کشور سازمان گردشگری تسهیلات قسطی ایجاد کنه که کسی که تا حالا مشهد نرفته بتونه حداقل یه بار با حداقل یه قطار خوب بره بیاد و حداکثر سه روز بتونه تو یه جای درست حسابی اقامت کنه.

 

همین طور تمام مکانهای اقامتی و تفریحی نهادهای دولتی باید طبق قانون برنامه چهارم تا الان واگذار می شدن که چشمم آب نمی خوره این کار تا الان شده باشه ! همه باید بیان برن زیر نظر سازمان گردشگری و همه ملت بتونند طی ضوابطی حداقل دو سه روز تو سفر ازشون با راحت ترین شیوه پرداختی که از نظر مالی بهشون فشار نیاد استفاده کنند و این عین عدالته نه اینکه چون طرف کارمند فلان وزارتخونه ست بره مفت مفت یه هفته تو بهترین هتل مشهد یا محل اقامتی شمال بخوره بخوابه و بمونه اما یکی دیگه چون شغلش آزاد یا خصوصی یا کارگره بخاطر پول جا دوروز نتونه مسافرت بره !

 

این بساط بنزین سهمیه نوروزی و مسخره  بازیهای اینچنینی که بدتر مردم رو تشویق می کنه تو ایام پیک برن مسافرت هم باید جمع بشه و اصلاً بنزین تک نرخی و با قیمت قانونی عرضه بشه تا هزینه مسافرت دیگران از جیب بقیه داده نشه .

 

 برای مسافرکش ها هم باید فکری بشه تا بتونند با ساماندهی و ثبت نام تو اتحادیه تاکسیرانی بیمه بشن و بهشون از همین تسهیلات تفریحی مسافرتی و وام و سوخت و  .. استفاده کنند کمتر بنام ساماندهی و تاکسی شدن تیغ زده بشن که انگیزه ای برای ساماندهی نداشته باشند ! هرچند این کارها باید قبل هدفمندی یارانه ها انجام می شد و جزو همون زیرساخت ها بود که مرداد 88 تو مطلب مربوطه اشاره کردم .

 

خلاصه ! با این شیوه بخوایم ادامه بدیم باید فاتحه سنت ها و مناسبت ها رو بخونیم و منتظر خسارات و تلفات مالی و جانی متعددی باشیم که اول و آخر دودش تو چشم کشور می ره .

 

 نمی دونم چرا مردم این جوری شدند ؟ دیگه خیلی ها حوصله هیچ چیز و هیچ کسی رو ندارند ، دل ها خیلی سیاه شده و مردم خیلی خودخواهانه فکر می کنند و حاضر نیستند حتی سالی یه بار هم رفت و آمد و دید و بازدید اقوام و آشنایان برن ، الان یه شمال رفتن کم کم صد ، صد و پنجاه خرج داره اما طرف حاضره این خرج رو بکنه اما خرج عید رو نکنه و با کسی رفت و آمد نکنه !!

 

بعضی ها حتی حاضر نیستند به حرمت دو تا بزرگتر فامیل حداقل روز اول عید رو صبر کنند و به نشانه احترام بزرگترها و این روز بزرگ به دیدارشون برن و بعد هر .. که می خوان برن و از دو روز قبلش جمع می کنند می رن تا دو هفته بعد و این وسط هم اخلاق و سنت ها و فرهنگ ضربه می خوره و به لجن کشیده می شه  هم مملکت می خوابه و این اصلاً درست نیست .

 

یا همون طور که پارسال راجع به شهادت ها و وفات ها و ارتحال گفتم واقعاً اینکه ما بیاییم از یه طرف تعطیل کنیم و از طرف دیگه بذارن برن شمال عشق و حال هیچ معنی و مفهومی نداره و اساس اون مناسب ناگوار به ُسخره گرفته می شه و باید یه فکر اساسی بشه که پیشنهاداتی تو همون مطلب دادم .

 

ضمن اینکه ایران جاهای دیدنی بسیار زیادی داره و ایران فقط مشهد و شمال نیست ! این وظیفه سازمان گردشگری هستش که عوض کارهای بی معنی بیاد تسهیلاتی ایجاد کنه که اگه کسی خواست هرجای ایران رو ببینه ولی از نظر مالی خیلی سطح بالایی نداشت بتونه قسطی یا با سپردن ضمانت های لازم  این کار رو انجام بده و تو یه موقع مناسب و با رعایت نوبت و بقیه ضوابط بتونه دست خانواده اش رو بگیره بره سه روز مثلا شیراز ، اصفهان ، تبریز ، کردستان ، کرمانشاه و ... از سفرش لذت ببره .

 

الان یه سفر رفتن علاوه بر اعصاب و حوصله و وقت کافی پول هم می خواد ! البته جای بسی خوشحالیه که مردم از یه طرف جلوی آدم می نالند و از طرف دیگه تا دو روز تعطیل می شن بارو بندیل می بندند ! اگه کسی وضعش این قدر بد باشه که بناله مطمئن باشین یه مسافرت درست و حسابی هم نمی تونه بره ، شما بری سفر تکون بخوای بخوری باید پول بدی .. علی الخصوص اگه با خانواده هم باشی .

 

من خودم ترجیح می دم یا اصلاً نرم یا اگه حوصله و وقت سفر رو داشته باشم با راحت ترین شیوه جوری برم که حسابی بهم خوش بگذره و هر وقت بهش فکر می کنم از یادش لذت ببرم ، جریان مسافرت مشهد رو که حتما اینجا خوندین ؟ نماز صبح رو خونه خوندم رفتم فرودگاه سوار هواپیما شدم رفتم مشهد چهار پنج ساعت حسابی زیارت کردم و نماز و دعا خوندم و همون اولین بارهم که جلو رفتم ضریح رو استلام کردم ( چون موقع خلوت مشهد بود ) ظهر هم اومدم سوار هواپیما شدم برگشتم تهران نماز مغرب رو هم خونه خوندم !!

 

هر وقت یادم می افته خیلی کیف می کنم و خیلی خاطره خوبی شد و اگه ان شالله این دفعه بخوام برم با پرواز شب می رم فردا ظهر برمی گردم .. به شخصه حالم از اسم شمال هم بهم می خوره چه برسه به مسافرت شمال و اگه قرار باشه مسافرت برم ترجیح می دم همین مشهد یا شهرهای با فرهنگ غنی مثل شیراز و اصفهان و تبریز و امثال اینها باشه والا گذشته از خاطرات بد دوران بچگی از شمال و جاده شمال از فرهنگ و لهجه و هیچ چیز اونجا هم خیلی خوشم نمی آد و این حرمت شکنی ها و سفرهای بی موقع مردم رو هم که می بینم تنفرم از اونجا چندبرابر می شه .

 

فکر کنم ضرر هر روز تعطیلی برای کشور چیزی حدود 300 – 400 میلیارد تومان باشه ، حالا ما بیاییم به این هزینه ، خسارات جانی و مالی و به سخره گرفتن مناسبت ها و سنت ها رو هم که قطعاً منظور از تعطیل بودنشون شمال رفتن نبوده ! رو هم اضافه کنیم می بینیم که باید حتما یه فکر جدی تو این زمینه بشه و جلوی ادامه این روند گرفته بشه، دیگه نمی دونم چی باید بگم فقط امیدوارم یک بار برای همیشه دولت و مجلس و نمایندگان حوزه و مراجع دور هم بشینند و با توجه به صلاح این کشور که اسلامی هم هست بدور از احساسات و تعصب قانون جامع ساماندهی تعطیلات کشور رو بنویسند .

________________________________________________

امام صادق ( ع ) : مکارم ده تاست : اگر مى توانى آنها را داشته باش  : استقامت در سختى ها، راستگویى، امانتدارى، صله رحم، میهمان نوازى، اطعام نیازمند، جبران کردن نیکى ها، رعایت حق و حرمت همسایه، مراعات حق و حرمت رفیق و در رأس همه، حیا

 

+ مجید ; ٤:٢٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ فروردین ۱۳٩٠
comment نظرات ()

هزار سال به این سالها !

به نام خدا

سلام ، هزارسال به این سالها ! سال نوی شما مبارک قلب عید نوروزتون مبارک لبخندایشالله سال خیلی خیلی خوب و موفق وپرباری توام با سلامتی و شادی و دل خوش در کنار خانواده عزیزتون در پیش داشته باشین .

راجع به عکس ها هم الوعده وفا ! چشمک دیشب دوتا عکس گرفتم که می تونین اینجا و اینجا ببینین .

 

 

                              

 

 

 

 

                                                    

+ مجید ; ٤:٥٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٠
comment نظرات ()