باورهای رایج نادرست بهداشتی درمانی - قسمت اول
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٠ : توسط : مجید

به نام خدا

 

 

آموکسی سیلین و پنی سیلین تو گلودردها !

 

خیلی دیده می شه طرف با علائم سرماخوردگی ویروسی می ره پیش پزشک و براش آنتی بیوتیک که عمدتاً هم آموکسی سیلین و پنی سیلین هستند تجویز می شه !

اولاً برطبق کتب معتبر پزشکی در سرماخوردگی که منشا ویروسی داشته باشه تجویز آنتی بیوتیک محلی از اعراب نداره ، تجویز نابجای آنتی بیوتیک فقط و فقط باعث مقاوم شدن میکروبها در آینده به آنتی بیوتیک های معمول هستش که باعث می شه نیاز به تجویز آنتی بیوتیک قویتری باشه و هزینه و دردسرش هم اول و آخر به خود بیمار برمی گرده .

یک پزشک باید این هنر رو داشته باشه که اولاً بتونه بین سرماخوردگی ویروسی ، عفونت استرپتوکوکی ( که آنتی بیوتیک می خواد ) و آنفلوآنزا افتراق قائل بشه و بعدش هم باید با هر مورد جداگانه برخورد مناسب کنه و تصمیمات لازم رو اتخاذ کنه .

مثلاً ممکنه یه عزیزی با گلودرد و آبریزش بینی و عطسه و درد بدن به پزشک مراجعه کنه و هیچ بیماری زمینه ای نداشته باشه و بجز اون سرماخوردگی چهارستون بدنش سالم باشه اما پشت سرش یه بیمار دیگه بره که همین علائم رو داره و سرماخوردگیش ویروسیه اما مثلاً از قبل بیماری دریچه ای قلب یا بیماری کلیوی هم داشته .

خب تو این شرایط باید در مورد اولی فقط یه سری درمانهای علامتی و حمایتی و توصیه های بهداشتی انجام بشه و نیازی به آنتی بیوتیک ( اونم دوتا دوتا !! ) نیست اما در مورد دومی که دریچه های قلبش هم مشکل دارن صرف درمان علامتی کافی نیست و باید آنتی بیوتیک هم تجویز بشه .

پس بهتره موردی با بیماران برخورد بشه و در مورد همه یه حکم کلی و یه نسخه از پیش تعیین شده !! داده نشه ، در ضمن مردم هم باید درک و فرهنگشون رو اون قدر بالا ببرن که تجویز آنتی بیوتیک رو نشونه باسواد بودن پزشک یا تشخیص درست بیماری شون نذارن !! خیلی زشته آدم گنده طاقت دو روز مریضی رو نداشته باشه ! مردم باید بدونند هر گلودرد یا سوزش گلویی نشونه یک میکروب خطرناک نیست و خیلی پزشکان باسواد بعد معاینه و مطمئن شدن از مواجهه با یک عفونت ویرال یا ویروسی و نبودن سایر مشکلات از بقیه جهات  از تجویز آنتی بیوتیک خودداری می کنند که جداً خدا عوضشون بده !

 

دگزامتازون تو سرماخوردگی ؟!!  

یکی دیگه از شاهکارهای بعضی عزیزان پزشک اینه که علاوه بر آموکسی سیلین و پنی سیلین تو سرماخوردگی تنگش یه دگزامتازون هم می ذارن ! این از اون تجویزهایی هستش که پشتوانه علمی درست حسابی نداره و اساساً تجویز کورتیکواستروئیدها ( کورتون ها ) تو عفونت های حاد جایز نیست .

شاید بخاطر خاصیت ضد التهاب بودن دگزامتازون یه مقدار علائم بیمار تخفیف پیدا کنه اما مسلمه که این تجویز جنبه درمانی نداره و بیماری رو درمان نمی کنه و اگه زیاد هم تجویز بشه و این رویه باب بشه مطمئناً عوارض هم داره و بهتره این تجویز اگه قراره انجام بشه فقط محدود به موارد استثنایی و ویژه بشه .

انار و قرص آهن ؟

موقعی که پزشک یا کارشناس بهداشتی برای بیماران کم خون که عمدتاً هم خانم ها هستند داروی آهن که ففول یا فرفولیک یا فروگلوبین یا فروس سولفات یا هرچیزی مشابه اینهاست تجویز و توصیه می کنند بهشون این سفارش رو هم می کنند که بهتره این دارو رو با میوه هایی مثل مرکبات که ویتامین C دارن بخوری تا جذبش مثلاً 4 برابر سریع تر بشه .

تا اینجا درست .. اما موقع توصیه و آموزش باید حتماً به این نکته هم تاکید بشه که داروی آهن رو با انار نباید مصرف کرد چون انار حاوی موادی بنام تانن هستش که باعث می شه جذب آهن مختل بشه ، مثل این می مونه شما قرص آهن رو با چایی بخوری !

البته فاصله دوساعته گذاشتن منعی نداره ، مثلاً شما ساعت یازده صبح قرص آهن رو با یه پرتقال یا نارنگی می خوری دوازده و نیم ناهارت رو میل می کنی و یک به بعد می تونی اگه دلت خواست انار بزنی به بدن ! البته اگه دلت بخواد آهن غذات هم خوب جذب بشه اناره رو می ذاری عصر می خوری دیگه !

آمپول ب کمپلکس ب 12

تو خیلی از تجویزهای پزشکی به این نکته توجه نمی شه که تو یه فردسالمی که گیاه خوار نیست و از گوشت ها و غذاهای حیوانی به مقدار معمول استفاده می کنه و بیماری خاصی تو دستگاه گوارش نداره که مانع جذب ویتامین B12 بشه و سالمند هم نیست ماهها و بلکه سالها طول می کشه تا ذخایر ویتامین B12 کبدش تخلیه بشه ، حالا تجویز یه آمپول که الان تجاریش با اسم نوروبیون هم اومده به کنار دیگه تجویز هفته ای و حتی روزی یه آمپول دیگه چه صیغه ای بید ؟!!!

این رو هم بگم تا جایی که من متوجه شدم بخشی از اثرات این آمپول جنبه روانی و تلقینی داره ، به هر حال تو افراد سالم و خوش غذا ! تزریق مکرر این آمپول خیلی منطقی نیست .

خانم ها با خیال راحت شیرینی جات می خورن !

علاوه بر اینکه مصرف زیاد شیرینی ، کیک ، کلوچه و کاکائو تو خانم هایی که در سنین بلوغ هستند می تونه در تشدید جوش های صورت دخیل باشه مصرف زیاد و بی رویه ( حالا ما داریم می گیم یه وقت بعضی ها از اون ور بوم نیفتند دیگه کلاً تحریم کنند ! ) شیرینی جات باعث می شه ترشح هورمون های انسولین و استروژن بیشتر بشه و این ترشح هورمون زیادی باعث افزایش رشد بافتی در نواحی مثل تخمدان و رحم می شه و خودش رو به شکل کیست تخمدان و فیبروزهای رحمی و حتی ان شالله که هرگز پیش نیاد سرطان رحم نشون می ده ، در این میون نقش شکر از همه پررنگ تره .. برادرانه به همه خانم ها و دخترخانم ها توصیه می کنم تا جایی که می تونند مصرف شکرشون رو چه به شکل چایی شیرین چه به شکل کلوچه و بیسکوییت و شیرینی ها پایین بیارن و به حداقل ممکن برسونند .

قرص سرماخوردگی پیشگیری می کنه !

 آدم کم نمی بینه طرف دوتا عطسه می زنه برای اینکه سرمانخوره خودش رو می بنده به قرص سرماخوردگی تا پیشگیری کنه !! قرص هایی که بنام قرص سرماخوردگی معروف هستند و در بازار دارویی کشور هم موجود ( مثل آدولت کُلد ، بایولنول کُلد و کُلد استاپ ) از سرماخوردگی پیشگیری نمی کنند بلکه بخاطر ترکیباتی که توشون موجوده ( مثل استامینوفن ، کلرفنرآمین ، دیفن هیدرامین و پسودوافدرین و ... که بسته به نوع قرص فرق داره ) علائم سرماخوردگی مثل درد ، تب ، عطسه ، آبریزش بینی و احتقان بینی رو تخفیف می دن والا سرماخوردگی یه ویروسه که وارد بدن می شه و کار خودش رو انجام می ده و بعد طی دوره اش از بدن خارج می شه و اون دوره هم بسته به مقاومت و ایمنی بدن هرکس مدتش فرق می کنه و معمولاً تو اونهایی که سالم هستند و بیماری زمینه ای ندارند و تغذیه خوبی دارن و زندگی بدون استرس یا کم استرسی رو می گذرونند دو سه روزه بیماری رفع می شه ، هنوز برای مقابله با خود ویروس سرماخوردگی که رینوویروس ها هستند داروی اختصاصی پیدا نشده و ویتامین C و روی هم فقط می تونند با بالابردن ایمنی بدن از شدت و مدت بیماری کم کنند و در حقیقت کارشون غیر مستقیمه نه به باور رایج مستقیم .

یه نکته هم بگم و اون اینه که عزیزانی که این داروهای ترکیبی سرماخوردگی رو مصرف می کنند در مصرف جداگانه استامینوفن احتیاط کنند چون تو خود این داروها هم استامینوفن وجود داره و اگه جداگانه هم بخوان درکنار اینها استامینوفن رو هم بخورن ممکنه دوز مجاز روزانه استامینوفن از حد معمول بزنه بالا !

آب گریپ فروت هرچقدر بخوریم بی ضرره چون ویتامین C داره !

ماهم منکر اینکه گریپ فروت و آب گریپ فروت ویتامین Cدارن و به اندازه در سلامتی مفید هستند نیستیم اما اشکالی که آب گریپ فروت برای افرادی که به علت بیماری بعضی داروها رو مصرف می کنند اینه که باعث مهار یه آنزیمی بنام CYP تو کبد می شه که کارش پاکسازی داروها از بدنه .

خب حالا اگه این آنزیمه که تو کبد داروها رو از بدن پاکسازی می کنه مهار بشه چی می شه ؟ معلومه دیگه ! اون دارو دیگه پاکسازی نمی شه ! پاکسازی هم نشه بجای اینکه از بدن دفع بشه تو بدن تجمع پیدا می کنه و دوزش از حد معمول بالاتر می ره و باعث ایجاد عوارض حتی شدید می شه.

البته این اثر وقتیه که آب گریپ فروت زیاد مصرف بشه و شاید یه فنجون یا حتی نصف لیوان هم مشکلی ایجاد نکنه که البته بسته به دارویی که فرد مصرف می کنه و بیماری که داشته پزشک باید تعیین کنه آیا می تونه آب گریپ فروت مصرف کنه یا نه و اگه می تونه چه مقدار ؟

مثلاً از جمله کسانی که نباید آب گریپ فروت مصرف کنند کسانی هستند که داروهای پایین آورنده چربی خون مثل لوواستاتین ، آتورواستاتین و سیمواستاتین یا همون خانواده استاتین ها رو مصرف می کنند و اگه دوز این داروها بالا بره ممکنه منجر به مشکلات عضلانی حادی بشه .

هفته ای یه دونه D3 ؟!!!

پنج سال پیش یه سمیناری تو بیمارستان طالقانی رفته بودم که اونجا پزشکان فوق تخصص غدد از اینکه پزشکان عمومی بدون توجه ، بی رویه آمپول D3 برای بعضی مشکلات عضلانی و استخوانی و... تجویز می کنند اونم روزی و هفته ای و ماهی یه بار ! خیلی شاکی بودند .

یه آقای دکتری می گفت نباید بیشتر از سالی یه آمپول یا هر 6 ماه نصف آمپول در بسیاری از موارد معمول ( کاری با بیماریهای خاص که دفعات تجویز کوتاه تره نداریم ) تجویز بشه چون ویتامین D ویتامین محلول در چربی هستش و بالارفتن میزانش در بدن می تونه مشکل ساز بشه و حتی می گفت ما تو همین بیمارستان طالقانی چند مورد مرگ به همین علت داشتیم .

واقعاً باعث تاسفه که طرف پاش درد می کنه می ره پیش یه دکتر بهش دوسه تا آمپول D3 می ده می گه هر روز یا هفته ای یه باریا حتی ماهی یه دونه بزن ! عزیزان توجه کنند یه آمپول ناقابل D3 سیصد هزار واحده !

_________________________________________________________________

امام حسن عسکری ( ع ) : از علامات مومن بعد از نماز پیشانی را به خاک در سجده گذاشتن و " بسم الله الرحمن الرحیم "  را بلند گفتن است .


 
از همه جا ، از همه چیز ، از همه کس - 5
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ مهر ۱۳٩٠ : توسط : مجید

به نام خدا

 

عزاداری یا مهمون داری ؟!

در روزهای گذشته شوهر عمه بزرگم رو از دست دادیم ، درباره این رسم و رسومات باب شده عزاداری چند تا نکته وجود داره که باید بگم ، اول اینکه متاسفانه تو کشور ما  اوضاع جوری شده که اشخاص عزادار بجای اینکه با خاطری راحت بشینند به عزاداری و خوندن نماز و قرآن بپردازند مجبورند از همون ثانیه های اول برای ناهار روز دفن و هزینه مسجد و گرفتن اتوبوس و  قبر و کلی خرده ریز دیگه فکر کنند !! حالا هزینه شام و ناهارهای جمع های خودمونی هم بماند !

می خواستیم تو همون قطعه بابام ( 224 ) واسش قبر بخریم گفتن زیر 7 – 8 میلیون نیست ! ما پنج سال پیش اونجا رو ( دو طبقه ) خریدیم یه میلیون ! تازه من خیلی موافق چنین خرجی نبودم چون درسته تو قطعات جدید که دفن می کنند کفش و لباس و شلوار زندگی مردم با خاک یکی می شه اما بعد یه مدت اونجا هم آسفالت می شه و چندتا قبر رو هم نگه می دارند میلیونی به ملت می فروشند !!

اما خب اون موقع مادرم چون جلوی همکاران پدرم ملاحظاتی داشت و رئیس شرکت هم شبانه از انگلیس حرکت کرده بود تا برای تشییع برسه دوست نداشت جای خاکی بگیریم و شخصاً هزینه جا رو متقبل شد و به هیچ عنوان هم زیر بار نمی ره طبقه بالاش رو اگه ما جلوتر مردیم بده به ما !!

اما همین چند روز پیش که برای شوهر عمه ام که رفتیم قبر بخریم همین قطعات 300 به بالا رو که الان دارن توش دفن می کنند و با یه زیر گذر از داخل قسمت قدیم بهشت زهرا به قسمت جدید متصل شده حدود 700 تومان حساب کردند ! البته سه طبقه ست و اگه شما طبقه اول رو بگیری باید همون موقع یا حداکثر تا 20 روز دو طبقه بالا رو هم بخری وگرنه رو اون دو طبقه می تونند کسان دیگه ای رو بیارن دفن کنند که هیچ نسبتی با شما ندارند و اصلاً معلوم نیست کی هستند ؟!!

پس اول و آخر مجبوری اون دو طبقه رو هم بگیری ! مگر کسانی که دیگه واقعاً وضعشون خیلی خراب باشه و پیه بقیه چیزها رو به تنشون بمالند .. حدود صد و شصت تومان هم خدمات شستشو و آمبولانس و ترمه و این چیزها می شه .. خلاصه کسی که عزیزش رو تو تهران از دست می ده و می خواد بهشت زهرا دفنش کنه باید روز تشییع حداقل یه میلیون تومان با خودش پول اونجا ببره !

برای ناهار روز دفن هم لااقل شما باید یک روز قبلش با یه رستوران هماهنگی کنی و بین چهارصد تا هفتصد تومان برای یه غذای متوسط و معمولی کنار بذاری ، یه بیست سی تا هم باید هماهنگ کنی بالاتر در نظر بگیرن تا اگه جمعیت بیشتر شد کم نیاد .. یعنی بعد دفن شما بجای اینکه بشینی سر خاک سوره ملک و یس و دعای رضیت بالله رو بخونی و متوفی به حضور شما در اون موقع خیلی احتیاج داره باید اقوام و آشنایان رو جمع کنی ( بخصوص اونها که از غیر تهران اومدن ) و آدرس دقیق رستوران رو بهشون تفهیم کنی !! و مواظب باشی کسی جا نمونه ! البته تذکرات مکرر مداح پشت میکروفون هم که بستگان فلانی که دفنش تموم شده خلوت کنند برن تا به بعدی برسیم هم بدجور رو اعصابه !

اگه هم بخوای بمونی نری هم می گن ما بخاطر فلانی اومدیم اما ما رو اصلاً تحویل نگرفت ! پس ناچاری برای حفظ ظاهر و مهمون داری هم که شده پاشی همراهشون بری ! بیچاره دختر عمه های من موقع دفن هر کدوم یه طرف غش کرده بودن اما از یه طرف دیگه هم مجبور بودن به دوستان و اقوام شوهر و همکارانشون برسن !! خلاصه آدم این وسط وسط ها نمی تونه باید چی کار کنه ؟!! بشینه مثل آدم عزاداری کنه و برای متوفی دعا و قرآن بخونه یا به مهمون ها برسه تا مبادا بهشون بربخوره !

تو رساله مراجع نوشته شده که تا سه روز خونه شخص متوفی غذا بفرستید اما الان دقیقاً برعکسه !! این خانواده شخص متوفی هستند که یا مجبورند خودشون چند روز  بلند شن با اون حالشون  برای مهمون ها بخصوص اونهایی که راهشون دور غذا درست کنند یا مرتب به این رستوران و اون رستوران زنگ بزنند غذا بیارن !! خلاصه الان مردن حداقل یه سه چهار میلیونی خرج داره .. اگه ندارین فعلاً نمی رین یا اول پول جمع کنین بعد ............. !!!!!!!!!

ما تو این چند تا مرگ اخیری که تو خانواده مون رخ داد ( عمو و بابام و شوهر عمه ام ) از همون لحظات اولیه فقط فکرمون این بود که همه چی مرتب و منظم و آبرومند برگزار بشه ، اون قدر که  کم مونده بود عزیز از دست رفته خودمون یادمون بره !! کارهای خرده ریز هم خیلی سخت تره و اگه شما بین خودتون تقسیم نکنین قطعاً کم می آرین .

به نظرم یه مقدار باید بعضی رسوم و مسائلی که عرف شده تغییر کنه و مردم با خانواده صاحب عزا همکاری بیشتری کنند و هرکی بیاد یه گوشه کار رو بگیره تا بار مالی و کاری همه چیز رو دوش صاحب عزا نیافته که خیلی سنگینه .. این سنگینی برای آقایون خیلی بیشتره تا خانم ها که راحت تر احساساتشون رو بروز می دن و جیغ هاشون رو می زنند و گریه هاشون رو هم می کنند و راحت تر خودشون رو تخلیه می کنند اما آقایون یه چشمشون اشکه اما از یه طرف دیگه باید دنبال کارها بدوند و فکر اینکه پول کم نیارند و این همه کار کردند هزارتا حرف پشت سر همین هم در نیاد باشند ! خدا ان شالله از سر تقصیرات همه ما بگذره و همه ما رو به راه راست هدایت کنه !

راستی در انتها جا داره از پرسنل بخش آی سی یو ( اورژانس و داخلی ) بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) ستارخان که در طول شونزده هفده روز هرکاری از دستشون براومد برای شوهرعمه من انجام دادند و کوتاهی نکردند و چه به شکل تلفنی چه حضوری خیلی اذیتشون کردیم صمیمانه تشکر کنم .. اجرشون با خود خدا .

 

استخدام در نشریه یا سایت

کسی می دونه اگه کسی علاقه مند به کار مطبوعاتی یا فرهنگی و خبری باشه باید چی کار کنه ؟ من خیلی آگهی استخدام تو سایت ها یا نشریات ندیدم و نمی دونم نیروهای خودشون رو چطور انتخاب می کنند و چه ملاکهایی دارند اما همیشه دوست داشتم تو این زمینه ها فعالیت کنم ، چون کارهای اینچنینی رو خیلی دوست دارم و خیلی هم مسائل مادی برام مهم نیست ، اگه کسی اطلاعاتی داشت یا جاهایی رو سراغ داشت که نیاز داشتند ممنون می شم راهنمایی کنه .

فساد مالی اخیر

من شک دارم که آیا می تونیم به فساد مالی اخیر عنوان اختلاس رو اطلاق کنیم یا نه ، چون اختلاس زمانی می گن که کارمندان دولت هم توش دست داشته باشند ولی اینجا عامل اصلی فساد ( یا حداقل اونی که جلو انداختنش ! ) عنوان دولتی نداره ولی من بعید می دونم در روزگاری که بانکها تا دوسه تا ضامن کاسب و کارمند رسمی ! نبری و دم این و اون رو نبینی پونصد هزارتومان هم تو جیبت نمی ذارن کسی بتونه بدون حمایت از بالا چنین مبالغ بزرگی رو برداره یا تو سیستم بانکی جابجا کنه ولی اگه هم پای بالایی ها وسط باشه بعید می دونم کاری به کارشون داشته باشند و احتمالا خار در چشم و استخوان در گلو مدارا می کنند این دوسال هم تموم بشه بعد اگه صلاح بدونند یه جورایی می چزوننشون !

خدا رو شکر که نمردیم و معنی بصیرت رو هم فهمیدیم ! بصیرتی که فعلا به بزرگترین رسوایی مالی ایران تبدیل شده و شک ندارم دهها و صدها مورد اینچنینی یا خفیف تر یا شدیدترش هم هست و خیلی ها ازش خبر دارن ( حالا اخلاقی یا امنیتی یا سیاسی و اقتصادیش بماند ! ) اما شاید صلاح نباشه خیلی هاش رو بشه چون در اون صورت تمام کسانی که آشکار و پنهان باعث روی کار اومدن این دولت شدند جلوی مردم حسابی ضایع می شن هرچند تا حالا هم کم ضایع نشدند !! و خودشون هم فهمیدن که تو محاسبات و برآوردهاشون اشتباه کردن اما ناچاراً باید تحمل کنند تا این دوسال هم تموم بشه ، البته این چیزی از مسئولیت اخروی آقایون و حق الناسی که به گردنشونه کم نخواهد کرد .

من فکر می کنم در دوسال آینده هم  شاهکارهای دیگه ای از این گروه بقول آقایون انحرافی خواهیم دید که باعث خواهد شد کسانی که خودشون رو متدین می دونند و کسانی که مجذوب شعارها و ظواهر و تاکتیک های انتخاباتی رئیس این دسته در انتخابات های 84 و  88 شدند ( بخصوص مناظره معروف که باعث شد بعضی مخالفین نظام و افراد زودباور به احمدی نژاد رای بدن ) بیشتر و بیشتر پی به عمق فاجعه ای ببرند که مدتهاست نظام و ایران رو تهدید می کنه و مثل خوره به جون اصل نظام و اعتقادات مردم افتاده و بی بصیرت هایی !! مثل مهندس موسوی ، کروبی ، خاتمی ( البته سید محمد ! ) و البته امثال ماها از سالها پیش فریاد زدیم و هشدار دادیم و حالا یکی یکی داره رو می شه و جریان موسوم به انحرافی بنابردلایل عدیده ناچاره رو بیاد بازی کنه .

سحرها

سال 82 که برای انتخابات مجلس هفتم جمع زیادی از نمایندگان مجلس ششم رو شورای نگهبان رد صلاحیت کرد ( یا گفتن بکنه ! ) تجمع اعتراضی تو دانشکده فنی دانشگاه تهران ایجاد شد و آقای انصاری راد رئیس کمیسیون اصل 90 اومده بود می گفت رفتند در خونه کاندیداها از همسایه ها پرسیدن این شخص ماه رمضون سحرها چراغ خونه اش روشن می شه ؟!!!

حالا بماند که شاید طرف عذر شرعی واقعی مثل بیماری آب سیاه یا زخم اثنی عشر برای روزه داشته باشه یا شرایط خونه جوری باشه که فقط خودش بیدار شه و برای همین چراغ زیادی روشن نکنه یا از چراغ دستی استفاده کنه .

امسال یه شب سحر یاد اون حرف افتادم حس فضولیم گل کرد رفتم یه دید زدم دیدم بطور میانگین از هر آپارتمان چهارواحده حداکثر یه چراغ روشنه !! با عرض شرمندگی کم هم نبودند آپارتمانی هایی که اصلاً چراغ روشن نداشتند !!! تازه خونه ما جنوب غربی تهرانه و شمال شهر هم نیست که عقده نداری زمان بچگی بعضی ها گل کنه هرچی از دهنشون در می آد مثل همیشه بار بالاشهری ها کنند!!

شرکت های خصوصی

اگه مسئولین کشور خیلی نگران مسائل اخلاقی و فرهنگی هستند به نظرم بجای کارهای بیهوده و ضد تبلیغی مثل جمع آوری ماهواره ها با راپل !! که قطعاً جز تمسخر و تبلیغ منفی برای پلیس و نظام ثمر دیگه ای نخواهد داشت و ماهواره هم به سرنوشت ویدئو دچار خواهد شد و روزی ناچار خواهند شد آزادش کنند نظارتشون رو به شکل محسوس و نامحسوس بذارن رو شرکت های خصوصی .

الان استخدام دولتی یا خیلی کم شده یا انجام نمی شه و اکثراً جذب شرکت های خصوصی می شن ، شرکت هایی که اکثرشون محیطی نه چندان جالب و حتی زجرآور برای کسانی با زمینه های ولو کم مذهبی دارند .

نوع پوشش خانم ها و بخصوص خانم های جوون و همین طور آرایش های غلیظشون واقعاً مشمئز کننده و چندش آوره ، جوری که زمانی که شما وارد شرکت خصوصی می شی احساس می کنی اینجا کشور جمهوری اسلامی ایران نیست !! واقعاً تو این زمینه کار جدی و سفت و سخت احساس می شه و مطمئن باشین اگه فقط همین یه کار هم انجام بشه شاید در 90 درصد موارد نیازی به گشت ارشاد احساس نشه .

نماز هم جایگاه کمرنگی تو این شرکت ها داره و خیلی ها با یه حالت تمسخر به نماز نگاه می کنند یا دست کم نماز رو سبک می شمارند ، کسی نمی گه نماز جعفر طیار بخونند یا تمام مستحبات و تعقیبات رو در وقت اداری بجا بیارن اما فکر نکنم ده دقیقه یه ربع نماز واجب ضرری داشته باشه ،

توقع نمازخونه داشتن تو یه شرکت خصوصی با دو سه تا اتاق هم توقع بجایی نیست اما می شه تسهیلاتی فراهم کرد تا کارمندان برن نزدیکترین مسجد نمازشون رو بخونند یا یه جای مناسب با زیر انداز تو شرکت فراهم بشه ، در کل وضع اعتقادات مذهبی تو کشور زیاد جالب نیست ولی یه سری هم دارن لجبازی می کنند یا زیادی روشنفکر بازی در می آرن !!

 

_______________________________________________________________

 امام صادق ( ع ) : هرکه یکی از فقراء مسلمان ها را به وسیله لباسی از برهنگی بپوشاند یا اورا به چیزی از معیشت زندگی یاری دهد خدای عزوجل هفت هزار فرشته بر او بگمارد که تا هنگامی که در صور دمیده شود برای هر گناهی که مرتکب شده آمرزش خواهند .