صد درد

شهید مطهری و حرمت ریش تراشی

به نام خدا

 

یکی از سوالاتی که در گزینش های دولتی مرسومه می پرسند  اینه که آیا محاسن ( همون ریش !! ) های خودتون رو اصلاح می کنید ؟ با چی ؟ با تیغ یا ماشین ؟ با ماشین ته زن ؟! آخرین بار کی اصلاح کردین ؟ ! می دونید تراشیدن ریش حرامه !

به این عزیزان و کسانی که چنین تفکراتی دارند توصیه می کنم این مطلب رو با دقت بخونند :

مرحوم شهید مطهری که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایشون رو حاصل عمر خودشون می دونستند و هم بنیانگذار جمهوری اسلامی و هم رهبری فعلی بر حفظ و مطالعه آثار اون شهید تاکید داشته و دارند در مورد ادله حرمت ریش تراشی چنین عقیده دارند :

شهید مطهری حدیث " لیس منامن حلق او صلق او شق "  و سیره مسلمین رو که جزو ادله فقها مبنی بر فتوی حرمت تراشیدن ریش هستند ( که البته در بیشتر فتاوی هم علی الاحوط یا احتیاط واجب بکار برده شده ) نارسا می دونند و معتقدند حدیث در مورد حرمت کندن مو و پاره کردن لباس در مصیبت هاست و به پاورقی عبدالسلام محمد هارون در مورد این حدیث در البیان و التبییین و نوشته مرحوم طبرسی در مجمع البیان در ذیل آیه 19 سوره احزاب اشاره دارند .

ایشون در مورد سیره مسلمین هم استنباط دارند که ریش گذاشتن حرام نیست اما وجوبش رو استنباط نمی کنند و حداکثر حکمی که در زمینه ریش قائل هستند استحباب و اباحه ( مستحب یا مباح ) هستش و وجوب یا حرمتی برای گذاشتن یا تراشیدن ریش بیان نمی کنند .

همون طور که می دونید ایشون مجتهد مسلم بودند و از شاگردان اساتیدی چون مرحوم بروجردی ، مرحوم امام خمینی و مرحوم محقق داماد به شمار می روند.

آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان در مورد فقه شهید مطهری اعتقاد دارند که "هر کس مطهری را فقیه نمی داند اصلا نمی داند فقه چیست " و امام خمینی وجود اون شهید رو در حوزه علمیه ضروری می دونستند چون فقیهی نواندیش و کاملا بروز بودند و به نقش زمان و مکان و شرایط زمانی در مسائل مستحدثه و احکام اسلامی کاملاً معتقد و واقف بودند .

با همه این حرفها آیا وقت اون نرسیده که آقایان در هیات های گزینش به این راحتی در مورد مسائلی مثل ریش اظهار نظر قطعی نکنند و در مسائل شخصی افراد به جستجو یا تفتیش عقاید که خلاف مسلم قرآن ( آیه 12 سوره حجرات ) و قانون اساسی ( اصل 23 ) هستش نپردازند ؟

اینکه برخی دچار جمود فکری و خشکه متعصبی هستند و حاضر نیستند با مقتضیات زمان و منطق و عقل پیش برن و این تفکرات رو بنام دین هم تحمیل می کنند جداً مایه تاسفه .

البته اگر شهید مطهری و شهید بهشتی در حال حاضر در قید حیات بودند شک نکنید همانند برخی فقهای نواندیش امروزی تکفیر می شدند و گروهی که هنوز در حال و هوای 1400 سال پیش بسر می برند و حاضر به قبول نوآوری در فقه و دین نیستند و دوست دارند درجا بزنند ولی فعلاً غالب هستند و تریبون ها و جایگاههایی رو در اختیار دارند با هیاهو مانع شناخت دین واقعی توسط مردم می شدند .

این روزها بابت غلبه این تفکرات طالبانی در نهادهای رسمی خیلی ناراحتم ، این تفکرات و این تجسس ها و این تفتیش عقایدها نه با احراز صلاحیت های عمومی ( که حتماً در حد خودش لازمه ) مناسبتی داره نه با اسلام ناب محمدی و اسلام حقیقی .

این کارها و این رفتارها نتیجه ای جز بدبینی مردم نسبت به دین و نسبت به نظام نداره ، ما در احادیث راجع به ظهور امام زمان ( عج ) هم داریم که موقع ظهور اون حضرت از اسلام جز کلمه ای باقی نمونده و بعد ظهور اون حضرت و پدیدار شدن اسلام حقیقی همه فکر می کنند ایشون دین جدیدی آورده در صورتی که این همون اسلامه که سالها اسیر افراط و تفریط ها شده ، ضمن اینکه برخی فقها ( البته نه فقها و علمای روشن بین و آگاه ) هم به مقابله با اون حضرت برمی خیزند .

من برای خودم نگران نیستم ولی مطمئنم زیاد هستند کسانی که با دیدن رفتارها و تفکرات افراطی و طالبانی این اقلیت 10 – 15 درصدی که فعلاً کارهای ما بدست اونها افتاده از دین و نظام زده بشن و این اصلاً خوشایند نیست ، آقایون هیچ می دونند دارند به کجا می رن ؟!!

به امید روزی که از شر این تفکرات طالبانی و افراطی که جز خراب کردن وجهه دین و نظام نتیجه دیگه ای نداره خلاص بشیم ... اللهم عجل لولیک الفرج .

 

+ مجید ; ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

فوق تخصص محوری !!

به نام خدا

 

در بین پیراپزشکان و اهالی علوم پایه پزشکی معروفه که وزارت بهداشت وزارتی " پزشک محور"  و " پزشک پرست " هستش ! ولی به نظرمن صدا و سیما در این زمینه با فاصله مقام اول رو داره ! اونم نه پزشک محور بلکه متخصص محور و فوق تخصص محور !

در بسیاری از برنامه های بهداشتی – پزشکی صدا و سیما براحتی می شه برای بسیاری از موضوعات از پزشکان عمومی ، کارشناسان پرستاری ، بهداشت عمومی ، فیزیوتراپی ، مامایی و امثال اینها و حتی کارشناسان ارشد رشته های علوم پایه مثل میکروب شناسی ، ایمونولوژی ، فیزیولوژی ، بیوشیمی و ... استفاده کرد و به نظرم خیلی بهتر هم جواب می ده و هر کدوم از اینها با توجه به احاطه کاملی که در زمینه تحصیلی شون دارند بسیار کامل تر و جامع تر می تونند به مردم اطلاعات بدن اما متاسفانه نمی دونم چه اصراریه که برای موضوعات عمومی حتما متخصصین و فوق تخصص ها دعوت بشن ؟!!

یعنی یک پزشک عمومی یا یک کارشناس بهداشت عمومی نیم ساعت نمی تونه راجع به واکسیناسیون حرف بزنه و حتما عزیزان باید فوق تخصص عفونی بیارن ؟!! یا راجع به کمردرد یک فیزیوتراپیست اطلاعات کمی داره ؟!

تا زمانی که خود صدا و سیمای ما خیلی وقته دیگه رسالت رسانه ملی بودنش رو از یاد برده و سلیقه ای اداره می شه به این باور نرسه که دنیای پزشکی فقط در  متخصص و فوق تخصص بالینی خلاصه نمی شه امیدی به طرح هایی مثل نظام ارجاع نخواهد بود و نباید از مردم توقع داشت که برای یک ترش کردن ابتدا بجای پزشک عمومی صاف پیش فوق تخصص گوارش نرن !

پی نوشت : از این به بعد دیگه تو وبلاگ خبری از مطالب چند قسمتی ( چه علمی چه غیر علمی ) نخواهد بود و مطالب سعی خواهد شد به شکل کوتاه و تک قسمتی نوشته بشه تا هم خوانندگان محترم راحت باشند هم شاید من بتونم بیشتر در خدمت باشم ، البته گاهی وقتها در تحلیل ها یا مطالب غیر علمی مثل درد و دل ها و رنجنامه ها !! مطلب کوتاه نشه که طبیعی هم هست اما حداقل مطالب علمی حتما کوتاه و یک قسمتی خواهد بود . 

+ مجید ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()

پزشکی در اسلام - قسمت بیست و ششم

به نام خدا

 

امام صادق ( ع ) : از شانه کردن مو در حمام بپرهیز ، چرا که وبای مو می آورد .

در مو اختلالی فیزیکی بنام موخوره یا Trichoptlosis وجود داره که در اثر آسیب فیزیکی به موها ( ضربه یا حرارت مثل نور شدید آفتاب ،  سشوار ، اتوی مو ، بیگودی ، فر دائمی ،  ناجور برس زدن و امثال اینها ) ایجاد می شه .

البته خانم هایی هم که زیاد مواد شیمیایی مثل اکسیدان و رنگ و دکلره  استفاده می کنند هم کاملا در معرض این اختلال هستند ، در این اختلال اون فیبرهای محافظتی انتهایی مو از بین می رن و مو در قسمت انتهایی حالت دوشاخه و چند شاخه پیدا می کنه .

از جمله راههای پیشگیری از موخوره کوتاه نگه داشتن مو ، اجتناب از استفاده مکرر از اون مواردی که بالا گفتیم و باعث موخوره می شن و  خودداری از شانه کردن موها در حالت خیس موقع استحمام و بعد از اون هستش که در حدیث امام هم به اون اشاره شده و با توجه به فهم مردم اون زمانه از اصطلاح " وبای مو " استفاده شده که قابل درک باشه .

وقتی شما موهاتون خیس باشن و در اون حالت اونها رو شانه کنین مثل این می مونه که با خودکار روی کاغذ خیس مطلب بنویسین و نتیجه هم این می شه که اون کاغذ پاره می شه ... عین همین اتفاق ممکنه برای موها بیافته چون موی خیس کاملا ضعیف و شکننده و آماده هر نوع آسیبی مثل مو خوره و ریزش هستش .

می گن برس های چوبی برای پیشگیری از موخوره بهتر هستند تا برس های فلزی ولی اصل مهم خشن برس نزدن در هر حال باید رعایت بشه ، گاهی می شه موقع ابتلا به موخوره موها رو کوتاه کرد و از روغنی مثل روغن بادام یا زیتون یا نارگیل که کمی گرم شده باشه ( کمی !! )  استفاده کرد .

مصرف مایعات باید به حد کافی باشه و تو حمام آب داغ رو سر باز نکرد ، آخرین آبکشی رو هم با آب سرد انجام بدین تا از روزنه ها و فولیکول های مو مراقبت بشه ، موقع شامپو زدن هم همه موها رو بالا جمع نکنید ، از بعضی ژل های شیمیایی هم کمتر استفاده کنید ... کلاً تو موخوره پیشگیری نقش خیلی پررنگی داره .

اگه عادت به سشوار بعد حمام دارین کم کم این عادت رو کنار بگذارین و بذارین موها خودشون به حالت طبیعی خشک بشن یا خیلی ملایم با حوله خشک کنین ... سشوار خیلی چیز خوبی نیست و فقط در مواردی که فوریتی دارین استفاده کنین ، خود طرز استفاده صحیح از سشوار هم مهمه .

در موقعی که موهاتون خیس هستند ( مثل حمام یا بعد حمام ) و دوست دارین اونها رو مرتب کنین این کار رو با حرکات انگشت به طور ملایم انجام بدین و بازم تاکید می کنم اون موقع وقت مناسبی برای شانه زدن نیست ، البته بعضی متخصصان می گن اونایی که موهای مجعد و فر دارند ( مثل بعضی آفریقایی تبارها ! ) می تونند در حالتی که کمی مو خیس باشه شانه زدن رو انجام بدن چون در حالت خشک شانه زدن براشون سخته اما این شامل اکثریت مردم نیست و بطور کلی عموم مردم باید نکاتی رو که گفتیم رعایت کنند و استثنا هیچ وقت قاعده و مبنا نیست .

پی نوشت : فرا رسیدن عید فطر رو خدمت شما و خانواده محترم تبریک عرض می کنم و امیدوارم در ماه رمضان طاعات و عباداتتون مقبول درگاه خداوند یکتا قرار گرفته باشه .

 


 

+ مجید ; ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ امرداد ۱۳٩۳
comment نظرات ()