تقویم کامل 1395
ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٤ : توسط : مجید

به نام خدا

 

تقویم سال 1395 منتشر شد :

 

لحظه تحویل سال  : ساعت 8 و 0 دقیقه و 12 ثانیه  صبح یکشنبه اول فروردین  1395

روز مادر : چهارشنبه 11 فروردین

سیزده بدر : جمعه !

روز پدر : پنجشنبه 2 اردیبهشت

اول ماه رمضان : سه شنبه 18 خرداد

عید فطر : چهارشنبه 16 تیر

عید غدیر : سه شنبه 30 شهریور

اول محرم : دوشنبه 12 مهر

عاشورا : چهارشنبه 21 مهر

اربعین : یکشنبه 30 آبان

29 اسفند : بازهم روز مادر !! 

 

تقویم کامل 1395 


 
کسر جهشی یا EF قلب چیست ؟
ساعت ٥:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ آبان ۱۳٩٤ : توسط : مجید

به نام خدا

 

بنابر نظر بعضی همراهان عزیز وبلاگ ، از این به بعد در زمینه نکات کاربردی فیزیولوژی هم مطلب خواهیم داشت . فیزیولوژی علم شناخت نحوه عملکرد اعضای بدن هستش .

تو اکوکاردیوگرافی قلب یا همون اکوی قلب شاخصی وجود داره بنام EF که با درصد مشخص می شه . این EF مخفف Ejection Fraction  یا کسر جهشی یا کسر تخلیه هستش و به نوعی می شه گفت درصد برون ده قلب رو مشخص می کنه .

البته باید بدونین که بطن ها همیشه همه خون رو به خارج قلب پمپ نمی کنند و ما اگه EF بین 50 تا 70 ( میانگین  60 % ) درصد در اکوی قلب باشه اون رو قابل قبول و نرمال می دونیم ، هرچند در ورزشکاران ممکنه تا 90 % هم برسه .

EF زیر  40 % می تونه هشداری مبنی بر نارسایی قلبی ، تنگی رگها ، مشکلات دریچه ای و خطر مرگ ناگهانی قلبی باشه و باید علتش مشخص بشه و به درمان علت پرداخت . پس EF قلب یا همون کسر جهشی قلب که تو اکوی قلب می شه اون رو مشخص کرد به ما نشون می ده که آیا قلب ما می تونه درصد قابل قبولی برون ده داشته باشه یا خیر .

گاهی وقتها نارسایی قلبی وجود داره که با دارو می شه اون رو درمان کرد و عملکرد پمپاژی قلب رو به حالت عادی رسوند گاهی هم مشکلات جدی تری وجود داره که باید با روشهایی مثل آنژیوگرافی اونها رو تشخیص داد و برطرف کرد .

اگه کسی می خواد علمی تر بدونه EF در حقیقت درصد حجم ضربه ای قلب به حجم پایان دیاستولی قلب تعریف می شه یعنی اون درصدی که خون از قلب پمپ می شه نسبت به اون مقدار یا درصدی که قلب خون گیری انجام می ده و بالای 50 درصد و بطور میانگین 60 % می تونه قابل قبول باشه .

 

# فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و ایثارگران ، حضرت سیدالشهداء ( ع ) و یاران باوفای ایشان را خدمت شما تسلیت و تعزیت عرض می کنم ، ان شالله همه ما مشمول اللهم الرزقنی شفاعه الحسین یوم الورود باشیم .