به نام خدا 

سه مشخصه سکته قلبی در نوار قلبی : 

ST elevation  یعنی بالا رفتن قطعه ST  در نوار قلبی  ، بالا رفتن این قطعه در ریتم الکتریکی قلب به معنی اتفاق افتادن حادثه ای است که گردش خون طبیعی قلب را مختل کرده و باعث آسیب شده است که می توان به تنگی عروق کرونر قلب یا اتفاق افتادن خود سکته قلبی اشاره کرد  ، در حقیقت بالا رفتن قطعه ST به ما می گه که فلان ناحیه قلب ( که با لیدهایی مشخص می شه  ) دچار صدمه ناشی از نرسیدن خون و اکسیژن شده و اگه درمان زودتر شروع نشه اتفاقات بدتری هم ممکنه رخ بده .  

T Wave inversion یا معکوس شدن موج T اگه دیده بشه یعنی اون ناحیه از قلب دچار ایسکمی یا نرسیدن خون کافی جهت تغذیه مناسب شده و خونرسانی اون ناحیه گیراساسی داره .

موج Q زمانی مشاهده می شه که خون کافی به اون قسمت از قلب ( شایدبیشتر هم قسمت های جلویی ) در اثر سکته وسیع نرسیده و عضله قلب سیاه شده یا به عبارتی نکروز کرده و با عمل جراحی بای پس و این چیزها هم برنمی گرده و به عبارتی بیمار کاندید جراحی نیست . چاره کار فقط اینه که با تزریق سلولهای بنیادی حیات رو به سلولهای از دست رفته اون ناحیه برگردونیم که اونم در حد تحقیقاته و فعلا کار روتینی نیست .

البته اگه همراه با موج Q در همون لیدها موج T مثبت باشه شاید بشه امیدوار بود که عضله قلب هنوز از دست نرفته باشه و جای امیدواری باشه ولی معمولاً در سکته های شدید موج  Q پایدار می مونه که نشون دهنده سیاه شدن عضله قلب و از دست رفتن اونه .