به نام خدا

پنجشنبه دوازدهم فروردین ماه 89

روز جمهوری اسلامی مبارک

به بهانه دوازدهم فروردین ماه " روزجمهوری اسلامی " لازم دیدم ضمن بیان مطالبی در این زمینه موضع رسمی خودم و این وبلاگ رو که شاید در گذشته برای بعضی دوستان نامشخص بودم بیان کنم تا بقول امروزی ها " شفاف سازی " صورت بگیره !

من می دونم که ممکنه بین شما دوستان عزیزم کم نباشن عزیزانی که تا اسم جمهوری اسلامی و ولایت فقیه و امثالهم می آد خیلی احساس مثبتی بهشون دست نده و بنابردلایل عدیده ای خیلی از وضع موجود راضی نباشند و جزو معترضین و مخالفین و منتقدین نظام و ... باشند .

اعتقاد راسخ به اصل نظام

ولی دوستان ! من با تمام وجودم و قاطعانه به " اصل نظام جمهوری اسلامی " اعتقاد کامل و راسخ دارم و قویا ً معتقدم با توجه به بافت ملی – سنتی – مذهبی که کشور ما داره این مدل نظام سیاسی بهترین نوع مدل نظام های سیاسی برای ایران بعد از " حکومت اسلامی " که تفاوت هایی با " جمهوری اسلامی " در اجرا و نه محتوا داره و بنیانگذار جمهوری اسلامی همون اول بدرستی اشاره کردند که فعلا شرایط این مدل نیست  که مهمترینش هم غیبت امام معصوم ( ع ) هستش ، هست .

من مطمئنم اگه خیلی از اعتراضات و مخالفت ها شکافته بشه و اگه از دسته نه چندان زیادی که تحت پوشش های روشنفکری ! اساساً با اصل حاکمیت اسلام و مقررات و احکام اسلامی مخالف هستند و دنبال حکومت های لائیک و سکولار و امثال اینها هستند و تعبیری از آزادی جز بی بند و باری ندارند بگذریم عموما ً اکثریت قریب به اتفاق اعتراضات و مخالفت ها نه با " اصل جمهوری اسلامی " و " ولایت فقیه " و  اسلام و انقلاب بلکه با نحوه عملکردها و اجرا و اشخاص خواهد بود و صد البته این اشتباه محضه که ما بیاییم یک " نظام "  و یک "  نظریه  دینی و  قانون ملی "  رو با  عملکرد یک یا چند شخص مقایسه و یکی کنیم .

اشخاص عمر نوح هم که داشته باشند بالاخره تموم می شه و باید روزی تک و تنها و بی هیچ بزرگنمایی کاذب و تبلیغاتی در پیشگاه خداوند عادل جوابگوی همه اعمال ریز و درشت شون باشند اما " نظام جمهوری اسلامی " همیشه بوده و  ان شالله خواهد بود .

جمهوری اسلامی وحی منزل نیست و جزو اصول دین هم نیست که مخالفت باهاش باعث خروج از دین بشه اما هر انسان منصف و عاقلی اگه کمی تامل و تدبر و تحقیق کنه متوجه می شه که این نوع مدل در شرایط فعلی در بین همه مدل های نظام های سیاسی موجود بیشتر به کشور ما می خوره و کاملا هوشمندانه و مدبرانه مطرح و طرح ریزی شده و جامعیت بسیار بالایی داره .

لزوم مرزبندی با معاندان و بدخواهان

من شک ندارم که خیلی از شماها هم ذاتاً  با اصول مخالف نیستین اما حتما نسبت به برخی مسئولین و عملکردها اعتراض و انتقاد دارین ولی منتها این اعتراضات و انتقادات خیلی تفکیک یافته و مرز بندی شده نیست  اما واقعا ً این خیلی مهمه که مرز اینها مشخص بشه و برای خودتون در این زمینه حتما مرزبندی مشخصی ایجاد کنید و این طور نباشه که خدای ناکرده اعتراض و انتقاد ما به مسئولین و عملکردهای اجرایی باعث هتک و زیر سوال بردن اصول بشه ! بعضی ها هم که خیلی کم جنبه هستند دیگه اعتراضات و مخالفت هاشون از نظام سیاسی کشور هم گذشته و به دین و مذهب رسیده ! که متاسفانه این هم حاصل بعضی عملکردهای نامطلوب و برداشت های سطحی نگرانه و عجولانه ست .

روحانی و مرجع وارسته ای مثل حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی هم که وصی فقهی مرحوم آیت الله بهجت ( رحمه الله علیه ) هم هستند ( اصلاحیه : یکی از دوستان تذکر دادن که برادر ایشون مرحوم علی آقا که چند ماه پیش به رحمت خدا رفتند وصی فقهی مرحوم آیت الله بهجت بودند منتها چون من همون موقع تو خبرهای چندتاخبرگزاری خوندم که " برادر وصی فقهی آیت الله بهجت درگذشت " ظاهر به اشتباه افتادم و بعداً هم حتما اون خبر تصحیح شده که همین جا تصحیح و عذرخواهی می کنم )  در بیانیه 22 بهمن شون تصریح کردند که ایشون هم به برخی عملکردها و حرفها و وضع موجود انتقادات و اعتراضاتی دارند اما این باعث نمی شه که اصول رو زیرپا بگذارند ، خود من هم همین طور و مطمئنم خیلی های دیگه هم مثل من هستند .

بماند که ای کاش کسانی هم که دائم دیگران رو به مرزبندی با دشمن فرامی خونند اول از همه خودشون مرز حمایت ها از مسئولین و دستگاه ها رو مشخص می کنند که تا کجاست و چه موقع بالاخره می شه این مصلحت اندیشی های کاذب و خانه خراب کن ( که بالاترین ظلم به نظامه ) کنار گذاشته بشه و اجازه هست از ابزارهای نظارتی قانونی در مقابل بی تدبیری ها و قانون شکنی ها استفاده بشه ؟!!

آیا این عزیزان حاضرن کلیه مسئولیت های قانونی و شرعی این حمایت ها رو  که باعث دوام یک راه غلط و انحراف و سو ء مدیریت و ظلم به مردم و نظامه در پیشگاه خداوند بپذیرند ؟ ما و مردمی که این وسط ضرر می کنند اون دنیا باید جلوی چه کسی رو  بگیریم و بگیرند و طرف حسابشون کیه ؟ ای کاش علاوه بر مرزبندی با دشمن - که قطعا درسته -  این مرزبندی ها هم انجام بشه .

اینکه وسط بررسی رای اعتماد به وزرا به مجلس پیام می رسه که تمایلی در بالا وجود داره که دولت رای بیاره ولی وزرای معرفی شده اون قدر ضعیف هستند که حتی با این پیام هم سه نفرشون رای نمی آرن و هنوز جوهر رای اعتمادها خشک نشه و به شیش ماه نکشیده سر و صدا از عملکرد چند وزیر در می آد و صحبت از استیضاح می شه چه معنی می تونه داشته باشه ؟

اگه وزیری واقعا ضعیف بوده و به صلاح نظام نبوده که وزیر بشه و نمایندگان هم خیلی نظر مساعد نداشتند  اما اون وسط با این پیام رای آورده امروز داره مدیریت می کنه و بوسیله سوء مدیریتش  درنهایت نظام اسلامی ضرر می کنه چه کسی مسئولیت شرعی اش رو اون دنیا می پذیره ؟ عزیز پیام دهنده ؟ نمایندگان ؟ واقعاً کی ؟ آیا این ظلم به نظام نیست ؟ اینجا هم مرزها روشن نیست .

 

جمهوریت ، خواست تاریخی مردم ایران

 

به لحاظ تاریخی حداقل از دوره مشروطیت ( و البته حتی قبل تر )  به این ور ملت ایران در برهه های مختلف به دنبال حاکمیت بر سرنوشت خودشون بودند و نه دوست داشتند استعمار ( روس و انگلیس و آمریکا ) براشون تعیین تکلیف کنه و نه کسانی به عنوان شاه " بابای ملت " و " سایه خدا " بر زمین باشند !! ( بماند که متاسفانه امروز برخلاف اهداف انقلاب ، شخص محوری و شخص پرستی  به نوعی دوباره حکم فرما شده  که به نوعی حتی اهداف مشروطیت  رو هم  زیر سوال  می بره ) .

 و همیشه هم با خواست و استقرار نظام " جمهوری " در کشور از جانب استعمار و بخصوص انگلیس و بعضی مجریان داخلی سیاست انگلیس مثل فروغی مقابله و مخالفت می شد ولی گاهی اوقات مثل سالهای 1302 و 1303 حکومت " جمهوری " و " جمهوری خواه بودن "  به عنوان یک حربه و یک فریب از جانب کسانی مثل رضاخان جهت گرفتن فضا و صعود به قدرت استفاده می شد و این خودش گواهی می ده که چقدر برای مردم تصمیم گیری برای کشورشون بوسیله خودشون مهم بوده .

 حتی بعد از کودتای 28 مرداد نظر آمریکا این بود که یک دیکتاتور نظامی مثل زاهدی یا حتی بعدها تیمور بختیار ( اولین رئیس ساواک که بعدها با محمدرضا شاه به تیپ هم زدند و چون می خواست با جمع کردن نیرو علیه محمدرضاشاه حرکت پارتیزانی کنه توسط  یکی از اطرافیانش که از عوامل دستگاه اطلاعاتی بود در عراق تو شکارگاهش ترور شد ) قدرت رو بدست بگیرند که چون انگلیس معتقد به " حکومت سلطنتی " بود و منافعش در گروی این نوع حکومت تامین می شد در نهایت به توافق رسیدند که مجدداً شاه رو برگردونند .

فروغی که می گفت حکومت ایران مثل آستین بی دسته ! اگه دست نباشه آستین هم حرکتی نداره و اون چه که آستین رو به حرکت می ندازه دسته و انگلیس هم همون دسته !! یعنی اراده و خواست مردم در اداره کشور کشکی بیشتر نیست !

که خوشبختانه این خواست تاریخی مردم در بهمن 57 به رهبری یک مرجع بزرگ مذهبی  و با ترکیبی از خواسته ها و شعارهای ملی و مذهبی نتیجه داد و مردم بعد مدتها مبارزه و هزینه و تقدیم هزاران شهید تونستند نظامی رو تاسیس کنند که اداره اون در غیبت معصوم ( ع ) با خواست و رای مردم و حاکمیت و نظارت علمای دینی باشه ، یعنی جمهوری که بر پایه و اساسی اسلامی و مذهبی بنا شده و جلو می ره و این حقیقتاً یک الگو و یک مدل کامل در زمان فعلی ماست .

علاوه بر تلاشهایی که سالهای متمادی برای استفرار " جمهوریت "  و حاکمیت مردم در سرنوشت خودشون و حق ِاعمال رای و تصمیم گیری در اداره کشور برای مردم در ایران شد کشور ما از دیرباز دارای یک بافت کهن مذهبی هم بوده که امام زمان ( عج ) از ایران به " شیعه خانه خودشون " تعبیر کردند و در عمق جان و دل مردم ما هم یک باورهای عمیق مذهبی و دینی وجود داره که البته اگه توام با مطالعه و آگاهی های لازم و به روز نباشه به تعصب  و برداشت و تفسیر غلط از دین منجر می شه و در نهایت اثرش رو هم در انتخاب ها و رای دادن ها و نحوه اداره کشور خواهد گذاشت ولی این به معنی اون نیست که باید کلا جمهوریت و اسلامیت تعطیل بشن !!

تلخ و شیرین جمهوریت

باید تحت هر شرایطی و تا جایی که می شه و همون قانون به عنوان میثاق اساسی و محوری اجازه می ده به خواست و رای اکثریت – ولو غلط – احترام گذاشت و نگران نبود چون بر مبنای همین قانون که اساس کار ماست راهکارهای نظارتی و بازدارنده وجود داره که اجازه انحراف از حدی به اون رو نمی دن و سیستم قادره نقص هاش رو اصلاح کنه .

 این ماشین و این راننده ناشی اون ممکنه تو جاده با صد و پنجاه تا بره و تخلفاتی مرتکب بشه اما قانون ما – اگر اجرا کنندگانش اسیر مصلحت اندیشی های کاذب نشن و ذره ای به فکر اون دنیا و مسئولیت شون در قبال بسیاری از کارها باشن   – این ظرفیت رو داره که به موقع از تصادف و حتی سقوطش جلوگیری کنه .

 

در همین انتخابات اخیر به گفته حاج آقای محمدیان نماینده ولی فقیه در دانشگاهها رای 70 درصد دانشگاهیان رای نهایی مردم نبود و انتخابی غیر از رئیس جمهور منتخب اعلام شده ، بود و درست هم گفتند ، چون بر اساس انتخابات نمادینی که حدود یک ماه قبل از انتخابات رسمی در دانشگاه تهران  که اصلی ترین و معروفترین مرکز تجمع نخبگان ایرانه صورت گرفت و نتایج تفکیکی اون بنابر آرای دانشکده ها هم اعلام شد آقای مهندس موسوی حدود 71 % و آقای احمدی نژاد 17 % رای آوردند و در بقیه دانشگاه ها هم تقریبا آرا بنابر اعلام بعضی سایتهای اصولگرا تو اون موقع همین حدود بود و مهندس موسوی دو سه برابر رای داشت که این میزان مقبولیت رئیس جمهور مملکت نزد نخبگان و دانشگاهیان جای تامل و تاسف داره و اصلاً مسئله کوچیکی نیست .

اما یک نکته مهم هم اینجاست که همه کشور هم فقط نخبگان و تحصیلکرده ها نیستند و رای اون پیرزن روستایی درس نخونده با رای یک استاد دانشگاه تهران یکیه و مطمئناً غلبه رای اکثریت هم حداقل شاید تا چندین سال دیگه که سطح آموزش عالی کشور گسترده تر بشه و بی سوادی به کمترین حد خودش برسه و پراکندگی خوبی از نظر سطح تحصیلات حتی در دورافتاده ترین روستاهای ایران هم ایجاد بشه - که آرزوی ماست – تاثیر گذار نهایی خواهد بود و رای نخبگان و تحصیلکرده ها که ذهنی شفاف و روشن و آگاه و بدور از توهم و تعصب دارند و با سهمیه های رنگارنگ هم بالا نیومدندو با چهل پنجاه تومان هم رای شون عوض نمی شه در میون رای اکثریت گم خواهد شد .  

باید دید در این سالها چه شده و چه به روز زندگی مردم اومده که مردم عوام مجذوب این گفتمان ( تاکید می کنم فقط گفتمان والا اگه نصف همین گفتمان هم عمل می شد که ما هم به رئیس جمهور منتخب رای می دادیم !  من خدا رو شاهد می گیرم که اگه فقط یک درصد مطمئن بودم که آقای احمدی نژاد و تیمش برای کشور مفید هستند حتما ازشون حمایت می کردم و آخرتم رو به دوروز دنیا معامله نمی کردم ) می شن و عوام و کسانی که خودشون رو مذهبی می دونند برای انواع و اقسام اتهامات و منکرات آشکاری که تو مناظره ها توسط رئیس جمهور منتخب شد و هیچ جا ثابت نشده بود کف می زنند و هورا می کشند ؟! چه شده که سطح اخلاق اجتماعی و اسلامی تا این حد پایین اومده ؟

به نظر من در این زمینه دولتهای قبل و دستگاه قضایی کم کاری کردند و رئیس جمهور منتخب از چهار پنج سال پیش دقیقاً دست رو همین نقطه ضعف گذاشت و کارش رو جلو برد ، در نهایت هم چهار سال دیگه هم همین جمعیت رو با همین گفتمان و شعارها به دنبال خودش خواهد کشید و بعد اتمام کارش هم پی زندگی اش خواهد رفت و به هیچ جا هم – جز محضر عدل الهی – پاسخگو نخواهد بود .

والا همه ما می دونیم که مثلا با مبارزه با فساد اقتصادی فقط هر چهار سال یک بار و مختص شب انتخابات و شعار نیست و سیستم بی طرف و قوی وبا عزم جدی از هر سه قوه رو می طلبه و به فرزندان فلانی هم منحصر نمی شه ! و با حرف و شعار و سخنرانی و تهمت و غیبت هم نمی شه با فساد اقتصادی مبارزه کرد ! ولی متاسفانه در این زمینه اون قدر ضعیف کار شده که مردم حق طلب ما به همین ها هم راضی شدند !

به نظرم چهارسال دیگه تاریخ مصرف این " حربه انتخاباتی "  هم تموم می شه و مردم متوجه می شن ، اگر کسی واقعا شجاعه و دنبال مبارزه با فساد اقتصادیه و چهارسال تمام امور اجرایی دستشه باید قاعدتاً همون طور که به مدرک زن فلانی دسترسی داره اسناد و مدارکی دال بر این موضوع هم داشته باشه و در اولین فرصت طی نامه ای به دستگاه قضایی به پیوست ارسال و اعلام کنه نه اینکه بعد چهارسال بیاد برای رای جمع کردن و خوش اومدن عوام رو موج شایعات کهنه و خواست اجتماعی سوار بشه و رای جمع کنه ! مطمئن باشین اگه این کار شده بود تا حالا صدبار  تو بوق شده بود .

قبل از کودتای 28 مرداد ثریا به شاه پیشنهاد کودتا علیه مصدق رو می ده و شاه اول نمی پذیره ، بر می گرده به ثریا می گه که "  کدوم رئیس کشوری علیه دولت خودش کودتا کرده ؟!!! " حالا من می گم که شان یک رئیس جمهور و یک مسئول اجرایی پایبند به نظام در کشور"  افشاگری "  علیه خود حکومت نیست ! اگه کسی سند و مدرکی داره باید از طریق قانونی به دستگاه قضایی اعلام کنه تا – ان شالله – در یک محکمه عادل و منصف رسیدگی بشه .

 

 

البته اینها به همون نسبت که تلخ هستند از شیرینی های دموکراسی اصیل هم به شمار می رن ، تلخ از این جهت که شاید خیلی از اون چه که تحصیلکرده های واقعی و نخبگان می دونند و می بینند و پیش بینی می کنند قشرعوام ما ندونند و نبینند و فقط بر مبنای باورها و برداشت ها و توهمات حتی غلط سیاسی و احتماعی و مذهبی شون و منافع شخصی تصمیم بگیرند و رای بدن و راهپیمایی کنند و در نهایت همین افکار و انتخابهای بدون آگاهی و احساسی  باعث بشه کشور از نظر نحوه اداره دچار مشکل بشه که یک بار در سال 59 هم این اتفاق افتاد و ما تا قبل از برکناری رئیس جمهوری که جنسش از جنس انقلاب و اکثریت تصمیم گیرندگان اصلی نبود موفقیتی در جبهه و عملیات ها نداشتیم ولی چون با رای اکثریت عامه مردم که شاید مثل حالا خیلی هم از روی آگاهی و دوراندیشی نبود روی کار اومده بود و انتخاب خیلی از نخبگان و از جمله شخص رهبر فقید انقلاب نبود و بهش رای نداده بودند تا جایی که می شد تحمل شد و احترام گذاشته شد ولی جایی که که پای منافع و مصالح ملی مطرح شد همین دموکراسی و قانون  این اجازه رو داد که رای مردم توسط نمایندگان قانونی شون پس گرفته بشه تا کشور از یک خطر حتمی نجات پیدا کنه ، بازم آفرین به شرف اون نمایندگان که رهبر و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فعلی مون هم جزوشون بودند .   

شبرین از این جهت گفتم که ما به عنوان قشر تحصیلکرده و آگاه جامعه مثلا ً  قبل از همین انتخابات اخیر استدلال ها و دلایل علمی و سیاسی و اقتصادی و .. مون رو در موافقت و مخالفت با کاندیداها گفتیم ، هرچند در جواب از جانب طرف مقابل که همین قشری هستند که بالا گفتم یا جواب مستدلی نگرفتیم یا برامون ایمیلی من باب خاطراتی از رئیس جمهور اومد !

که نشون دهنده سطح پایین نگرش این قشر نسبت به " جایگاه ریاست جمهوری"  و " مسائل اجرایی "  هستش که با باورها و تعصبات و توهمات ذهنی شون مخلوط شده و  تبدیل به یه معجون عجیب غریب شده ! و سطح جایگاه ریاست جمهوری در نظر این عزیزان در حد جایگاه یک مداح ( البته از نوع سالم و اصیلش ! ) پایین اومده و متاسفانه فقط یک ُبعدکه لازمه اما برای مدیریت عالی اجرایی کشور کافی نیست دیده می شه .

 ضمن اینکه در مقابل همون خاطراتی که از نحوه رفتار و سلامت اخلاقی و مالی رئیس جمهور مطرح شد هم موارد کمی نیست که خنثی شون کنه ولی بعضی ها چون تعصب از یک طرف و ناآگاهی و کم اطلاعی ( اگه نگم بی سوادی ! ) تمام وجودشون رو پر کرده خیلی اعتقادی به  استدلال و منطق ندارند و حتی در یک مباحثه و مناظره ساده هم نمی تونند از همون اعتقادات خودشون – که در جای خودش هم محترمه – دفاع کنند چون برمبنای درست و اصولی و آگاهی بنا نشده .

ولی شیرینی این نوع دموکراسی برای ماها اینه که الان ماها در قبال اون چه که انتخاب نهایی عوام بوده مسئولیت شرعی و شخصی ( نه ملی ) نداریم و هر حجتی بوده تموم کردیم و حرفهامون رو هم زدیم ولی همه این دوستان و عزیزان باید در قبال رایی که دادند و نتیجه ای که رای شون هر روز و هر دقیقه داشته و داره  – ولو ناآگاهانه و بر مبنای تعصب و توهمات به اصطلاح دینی و غیر دینی – باید مسئول و پاسخگوی خدا و یک ملت باشند که این طور داره با سرنوشتش بازی می شه و جفایی که که اینها به یک " نظام اسلامی " کردند که روی کار آوردن و حمایت کورکورانه و بدون آگاهی از مسئولینی ناکارآمد و بعضاً مسئله دار که علی رغم همه ظاهرسازی ها سلامت مالی و اخلاقی بعضی مسئولین دولت با این شعارها و گفتمان زیبا و عوام پسند ، نقل محافل و سایتهای اصولگرا و غیر اصولگرا هم هست جفای بسیار بزرگیه ، نظام اسلامی شایسته مسئولینی کارآمد و سالم در حدنام خودشه و با حرف و شعار و ادعا و سخنرانی نمی شه یک کشور و نظام اسلامی رو اداره کرد ،  سیاست همت مضاعف و کار مضاعف هم در  مقابله با همین چیزها مطرح شده .  

بصیرت

من مطمئنم بسیاری از همین عوام اگه حتی به نصف اطلاعات و آگاهی هایی که ما داریم و خیلی هاش شاید اصلا قابل عنوان هم نباشه برسند حتی یک لحظه هم راضی به ادامه کار بعضی مسئولین نخواهند بود و حتما از این حمایت های بی جا و متعصبانه شون پشیمون خواهند شد چون عمق جان و روح اینها پاکه و هیچ گونه انحراف و سو ء مدیریت و فساد و زیرپا گذاشتن مرزهای اخلاقی رو اونم در یک " نظام اسلامی "  تحمل نخواهند کرد.

 منتها بجای مباحثات بی نتیجه و مجادلات بی حاصل باید به این جور افراد اطلاع رسانی درست و منصفانه و از مجاری معتبر کرد تا از این توهمات خودساخته بیرون بیان و برداشت صحیحی از مسائل جاری سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و .. داشته باشند و تفسیر و فهم دقیقی از دین که  این همه مورد علاقه و تاکیدشونه حاصل کنند و این همون معنای "  بصیرت  " معروفیه که چند وقتیه بهش توصیه و تاکید می شه و ان شالله اون عزیزانی که این توصیه رو –بدرستی - به دیگران می کنند خودشون هم در داشتن بصیرت و شناخت بیشتر مشاورین و اطراقیان و منصوبینشون و واقعیاتی از وضعیت جاری و ساری کشور جلوتر از همه باشند تا بخاطر اطلاعات غلط و یک طرفه و جهت دار رسیده بهشون  که مبنای حمایت ها و تصمیم گیری هاست اون دنیا در پیشگاه یک ملت مدیون نباشند .

والا اگه معنای بصیرت این باشه که مردم هر چه که ما گفتیم و خواستیم بی چون و چرا سر تکون بدن و تبعیت کنند و دم نزنند و همه صاحب نظران و کارشناسان و نمایندگان و .. هم خفه شن و به تکلیف شرعی و قانونی شون عمل نکنند تا ما سرنوشت یک ملت و یک نظام اسلامی رو بر مبنای ذهنیات و اطلاعات نادرست مون به سرنوشت یک نفر گره بزنیم و همه بشینیم تماشا کنیم تا کشور روبا سو ء مدیریت به ورطه نابودی بکشن و راننده ناشی ماشینی که توش نشستیم با سرعت 150 تا تو جاده چالوس ما رو صاف ببره ته دره این دیگه اسمش بصیرت نیست بلکه غفلته !

اسلام ، یک دین با برنامه و کامل در همه ابعاد

دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ما ، این دو رو واقعا نمی شه از هم جدا کرد و همواره در طول تاریخ صدر اسلام و ایران باهم عجین بودند ، در کنار " جمهوریت "  که خواست تاریخی ملت ما بوده ، هست و خواهد بود " اسلامیت " هم بر مبنای بافت و اعتقادات  کهن تاریخی مذهبی کشور ما لازمه و این دو مثل دو بال یک پرنده هستند که به موازات هم حرکت و کار هم رو تکمیل می کنند و در خدمت هم هستند و طرح شعارهایی مثل " جمهوری ایرانی " اگه آگاهانه و معاندانه و هدفمند نباشه حتما از سر لجبازی و غفلته .

در طول تاریخ اسلام و در زمان معصومین ( ع ) هم نوعی جمهوریت و اعتقاد و اعتماد به خواست و نظر مردم رو مشاهده می کنیم ، بیعت های عقبه اول و دوم ، هجرت پیامبر (ص ) از مکه به مدینه و خواست اکثر مردم مدینه ( یثرب وقت ) مبنی بر اقامت دائمی ایشون و تشکیل حکومت اسلامی ، ماجرای سقیفه که توش فرصت طلبان تونستند عوام رو مدتها ساکت کنند و نخبگان و خواص که یاران واقعی پیامبر ( ص ) بودند و درراس اونها حضرت علی ( ع ) بود نخواستند در مقابل رای عوام و جوامنیتی که حاکمان بوجود آورده بودند بخاطر خودشون ،  مصلحت دین رو که بالاتر بود زیر پا بگذارند .

بعد از قتل عثمان هم این مردم بودند که هجوم بردند و خواستار پذیرش خلافت از جانب علی ( ع ) شدند که ایشون هم صراحتاً عنوان کردند که اگر نبود حضور حاضران و .... پست و مقام براشون ارزشی نداشت و ارزش حکومت در نظر ایشون از ارزش آب بینی بز هم کمتره ( با اینکه از جانب خدا و پیامبر هم انتخاب شده بودند ) و در زمان امام حسن و امام حسین ( ع ) هم مسائل مشابهی بوجود اومد .

 امام حسین ( ع ) زمانی به طرف کوفه حرکت کردند که چندین و چند هزار نامه از طرف کوفیان به امام حسین ( ع ) واصل شد که همگی خواستار اومدن اون حضرت و بدست گرفتن حکومت توسط ایشون شده بودند و حتی وعده یاری هم داده بودند ، البته اینها به معنی اون نیست که تکلیف و خواست الهی در نظر معصومین ( ع ) اهمیتی نداشت ولی در نظر گرفتن جایگاه مردم و اهمیت به خواست مردم و همین طور شرایط زمان هم جایگاه بالایی در دین ما همیشه داشته که باعث رفتارهایی مدبرانه و منطبق با خواست و شرایط جامعه  می شده . 

خواست و نظر مردم در طول تاریخ اسلام و سیره معصومین ( ع ) همیشه جایگاه خاصی در اداره جامعه داشته و بعُد "  اسلامیت " برخلاف تعابیر غیرواقعی و خلاف هرگز مقابل " جمهوریت "  نبوده و نیست بلکه بُعدی معنی بخش و کامل کننده بوده و خواهد بود و نهضت انقلاب اسلامی از سال 42 به رهبری بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی هم جز با خواست و کمک مردم به نتیجه نمی رسید .

برای مردمی که از دیرباز دین و مذهب در عمق جانشون نفوذ کرده جمهوریت بدون همراهی دین و بدون وجود احکام دینی به عنوان یک ایدئولوژی خالص و معتبر ، یک چراغ راه و یک میزان و معیار مطمئن نمی تونه معنی خاصی داشته باشه وچنین حکومت جمهوری اصلا اون روح و طراوت و هدف مشخصی که باید داشته باشه رو نداره .

 دین که بنابر آیه های 18 و 19 سوره آل عمران نزد خدا جز اسلام نیست و همه ادیان الهی به نوعی پیام و روحشون پیام و روح اسلام بوده و در نهایت اسلام کامل کننده شون بوده فقط در نماز و روزه و خمس و زکات خلاصه نمی شه بلکه دارای کارکردهای گوناگونی در ابعاد سیاسی ، اقتصادی ، احتماعی و ... هم هست که اگه ظرفیت هاش شناخته و ازشون درست استفاده بشه و بخوبی تبیین بشه قطعا مایه سعادت جامعه و مردم خواهد بود ، این جامعیت دین اسلام رو می رسونه که در یک بعد خلاصه نمی شه و برای همه زمینه ها دارای برنامه و دستورالعمل هست .

یکی از اهداف اصلی طرح مباحث پزشکی در اسلام  در این وبلاگ هم همینه که نشون بدیم اسلام حتی در ابعاد جزئی بهداشتی درمانی هم دارای راهکار و برنامه و دستورالعمله که هزاران سال قبل که هنوز علم این قدر پیشرفت نکرده بود هم از جانب بزرگان این دین با زبانی که جامعه می فهمید تبیین شده بود  و بیش از پیش جامعیت دین اسلام رو نشون بدیم تا هم همه استفاده کنند و هم گوشه ای از حقانیت اسلام و تشیع به نمایش گذاشته بشه .

نظام جمهوری اسلامی هم بر مبنای این اهداف پایه گذاری شد و اگه امروز ما انحرافاتی در سطح بعضی نهادها و ارکان و مسئولین نسبت به اسلام و شعارهای انقلاب و اهداف نظام می بینیم ربطی به  اصل اسلام "  و " اصل نظام جمهوری اسلامی "  نداره و گناهش و مسئولیتش به گردن مسئولین و اشخاصی هستش که نخواستند یا نمی تونند یا دوست ندارند به همه شعارها و اهداف اسلام و جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی عمل کنند و به شکل سلیقه ای و گزینشی ( اگر نگیم سوء استفاده ) برخورد می کنند و باید متوجه این قضیه بود و عملکرد بعضی ها رو بپای اسلام و نظام جمهوری اسلامی و اصل انقلاب اسلامی که درست بود ننوشت .

هرگونه مخالفت یا انتقاد و اعتراض هم به نظر من باید از طرق عقلانی و منطقی باشه و با لشگرکشی های خیابونی نمی شه چیزی رو ثابت کرد یا کاری رو از پیش برد و مشروعیت کسب کرد و فقط اگه این اردوکشی های خیابونی بخصوص از جانب معترضان و مخالفان باشه ممکنه همه جور آدم قاطی بشن که توشون عده ای از پیش هدایت شده و سازمان یافته و آموزش دیده از طرف بعضی گروهک های معاند هم نفوذ کرده و عمداً فضا رو حتی ولو اگه هدف راهپیمایی مسالمت آمیز باشه به خشونت و رادیکالیسم و توهین به ارزشهای مذهبی بکشند که این وسط تنها و تنها هدف اصلیه که لگد مال می شه .

در حال حاضر هم فضای تبلیغاتی وسیعی در اختیار طرف مقابله که مهمترینشون رسانه میلی یا همون صدا و سیما ( رسانه ملی سابق ! ) و بعضی روزنامه های دولتی مثل کیهان و ایران هستش که براحتی می تونند اخبار رو مطابق میل و منافع شون منعکس کنند و براحتی با به راه انداختن جنگ روانی و دست گذاشتن رو احساسات پاک مذهبی مردم عوام فضا رو به نفع خودشون تغییر بدن .

همون طور که در مورد راهپیمایی میلیونی 25 خرداد که واقعا خودجوش و بدون کوچکترین تبلیغات وسیع رسانه ای و امکانات و حمایت های دولتی و خواهش و التماس های مستقیم و غیر مستقیم  واقعا حضور این همه آدم ارزشمند بود اما ده ثانیه هم انعکاس رسمی پیدا نکرد !

با اینکه تک و توک می شنوم که تو بعضی روستاها هم ماهواره و اینترنت جایی برای خودش پیدا کرده اما بازم فعلا رسانه غالب همین صدا و سیماست که مهمترین عامل یعنی دست گذاشتن رو احساسات مذهبی مردم عوام و وارونه جلوه دادن حقیقت و کوچک نمایی نقاط ضعف رو بخوبی بلده و جریان منتقد و معترض هرچقدر هم که راهپیمایی و تظاهرات حتی عظیم  کنه بازم به جایی نمی رسه ... بعضی اخبار و گزارشات صدا و سیما رو که می بینم بدجوری یاد اون کتاب دوران بچگی ام یعنی دوستی خاله خرسه می افتم .  

 

اردوکشی های خیابونی ممنوع !

 

من شدیداً و قویاً با هرگونه طلب مطالبات در کف خیابونها مخالفم و هرگز چنین چیزی رو توصیه نکرده و نمی کنم و در این گونه برنامه ها شرکت هم نمی کنم ،  اون دوستانی که فکر می کنند از این راه می شه خیلی کارها کرد و کاری از پیش می ره و بعضاً آدم رو متهم به خیلی چیزها می کنند بدونند که هیچی از سیاست نمی دونند و اصلا هیچ شناخت و درکی از شرایط گذشته و موجود و آینده هم ندارند و بدجوری اسیر احساسات خودشون  و تبلیغات و خط دهی های احمقانه بعضی رسانه های معاند هستند .

 بدبختانه مشکل دوطرف اینه که خیلی به این راه اعتقاد دارند !! هر دو طرف هم شدیداً معتقد هستند که " مردم " زیادی حامی شون هستند که به نظر من درست نیست و آدم نباید فقط اون چیزی رو که می بینه یا بهش نشون می دن  بنام " مردم " تموم کنه .

هرچند ای کاش همه با این " اردوکشی های خیابونی " مخالف بودند و می تونستند در یک فضای آروم و منطقی مخالفین و منتقدین خودشون رو اقناع کنند نه اینکه فقط مرغ همسایه غاز باشه و همین اردوکشی های خیابونی سازمان یافته ( همون خودجوش بخونین ! ) که با وسیع ترین تبلیغات رسانه ای و بازی با احساسات ملی و مذهبی مردم و امکانات دولتی و حتی بعضاً اجباری ! و خواهش و التماس مثل یک قرص خواب آور و آرام بخش برای بعضی ها عمل کنه تا باورشون بشه مخالفان و منتقدانشون عددی نیستند و همه مردم از وضع موجود راضی هستند و همه اون چه که داره در کشور می گذره و نشون داده می شه عین اسلام و در جهت شعارهای انقلابه  و حقیقته !

در ضمن اولین اردوکشی خیابونی بعد از انتخابات هم از جانب حامیان دولت در میدون ولی عصر برگزار شد که حقیقتاً  در اون شرایط لزومی نداشت و فقط باحرکات و سخنان  و شعارهای نسنجیده آتیش طرف مقابل تندتر شد . 

خیلی َبده آدم خودش ،خودش رو به شکل تصنعی رو راضی کنه و گول بزنه ! اون وقت شاید روزی برسه که همه این اعتراضات پنهان و جزئی جمع بشن و تبدیل به حرکات رادیکال و زیرزمینی سازمان یافته بشن یا در قالب اعتصابات و تجمعات کارگری و صنفی پراکنده خودشون رو نشون بدن که مهارشون واقعا سخت تره .   

حتی اگه همه اینها هم نباشه آیا آدم سر خداهم که هیچ چیزی ازش پنهان نیست رو می تونه کلاه بذاره ؟ همه ماچند صباح بیشتر تو این دنیا نیستیم و باید روزی در پیشگاه عدل الهی پاسخگوی اعمال ریز و درشت مون باشیم و اونجا دیگه از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و صدا و سیما  و ... خبری نیست که بخوان هر طور شده حقیقت های مسلمی در سطح در جامعه و کشور رو که همه ما هر روز داریم با چشم خودمون می بینیم و حقیقت هایی در سطح مدیریت کلان که بعضی از ماها خوب می دونیم چی داره می گذره رو لاپوشونی کنند ، هر چقدر هم که مقام و مسئولیت ما بالاتر باشه حساب کتاب ما هم سنگین تر خواهد بود ...  وای از اون روز ، خدایا به تو پناه می بریم .

ضمن اینکه این اردوکشی های خیابونی نسنجیده فقط باعث اذیت و آزار مردم و اختلال در کسب و کارشون و صد البته پنهان شدن سوء مدیریت ها در پشت سر این شلوغی ها می شه که کاملا با اهداف منتقدان و معترضان در تضاده .

 

مدافعان نظام و رهبری  : پرهیز از دفاع غیر واقع بینانه

 

اون چه که امروز باید همه موافقان و مخالفان رعایت کنند دو اصل پرهیز از " دفاع غیر واقع بینانه " و " نقدغیر منصفانه " هستش که حدود نه یا ده سال پیش توسط خود رهبری نظام در جمع دولت وقت مطرح شد ، موافقان نظام و بعضاً رهبری و مقامات بلندپایه دیگه نظام باید بدونند که دفاع بد و غیراصولی و ناآگاهانه از هزارتا دشمنی سرسختانه هم بدتره و نباید در موافقت نظام و رهبری " تعصب بی جا و خشک و کورکورانه " داشت و باید حق و انصاف رو دید و سخنان همه رو شنید و منطقی و منصفانه داوری کرد ،حالا اگر صدتا حسن محبوب مون رو بگیم دوتا نقطه ضعف یا عیبش رو هم بگیم طوری نمی شه و نباید فکر کنیم همه معصوم و علیه السلام هستند .

 ضمن اینکه این اصلا برای مدافعان نظام و رهبری و رئیس جمهور خوب نیست که بدون پشتوانه های آگاهی و منطق و استدلال های علمی و سیاسی درست و صرفاً از سر تعصب و توهم و برداشت های ناصحیح و غلط از دین دفاعی انجام بدن که از صدتا مخالفت هم نتیجه بدتری داشته باشه !

من خودم به شخصه در این قشر آدم باسواد و آگاه و منطقی که موافقت ها و حمایت هاش دارای پشتوانه های قوی باشه خیلی ندیدم و این  بسیار بد و حقیقتاً  باعث تاسفه ، تقویت بصیرت در این قشر خیلی لازمه و خیلی زشته که آدم از چیزی که روش خیلی تعصب داره نتونه دفاع منطقی و مستدل داشته باشه .  

 

ضرورت تشکیل اداره کل یا دفتر ویژه ای برای بررسی های کارشناسی علمی و آماری در داخل دستگاه های اطلاعاتی

برادران عزیز اطلاعاتی امنیتی ما توجه کنند که در کنار همه رسانه ها و عوامل آشکار دستگاه های جاسوسی و معاند نظام که همیشه به عنوان یک دشمن بالفعل باید مدنظر باشند اگه واقعاً دلسوز نظام و رهبری هستند باید به عوامل بالقوه هم که اگه بهشون توجهی نشه از اون بالفعل ها خطرناک تر می شن توجه کنند و اون توده های مردم هستند که به نوعی بخصوص توسط صدا و سیما سعی می شه این نارضایتی ها پوشونده بشه که متاسفانه یک مرتبه جای دیگه بخصوص تو رسانه های معاند یا در کف خیابونها و تو تجمعات ظاهر و بروز داده می شن و این خیلی خطرناکه .. مواظب دوستی های خاله خرسه مانند باشین .  

باید حتما سطح رضایتمندی توده های مردم به طور مرتب و نامحسوس با افکار سنجی های دقیق مستقیم و غیر مستقیم پایش بشه و هرگونه مسئله ای به بالا گزارش بشه و همین طور از کارشناسان بی طرف و مجرب استفاده کرد تا آمارهای درست و گزارش های دقیق از وضع کشور و وضعیت اداره کشور به بالا فرستاده بشه تا مقامات عالی کشور برمبنای اطلاعات درست  و نه آمارسازی های غیر واقعی تصمیم گیری و حمایت کنند.

من واقعاً نمی دونم چنین چیزی در داخل وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه به عنوان دو ارگان اطلاعاتی مهم نظام هست یا نه ولی اگه نیست واقعاً ضروریه که در حد یک "  اداره کل یا دفتر ویژه " تشکیل بشه ، فرقی هم که این پیشنهاد من با " دفتر ویژه اطلاعات شاهنشاهی "  داره که ارتشبد فردوست بعد از دیدن آموزشهایی در انگلیس تاسیسش کرد داره اینه که برخلاف اون دفتر ویژه اینجا به مقوله اطلاعاتی امنیتی از زاویه دیگه ای نگریسته می شه و این تشکل کار اطلاعاتی امنیتی محض انجام نمی ده و ارتباطش با دانشگاهیان و کارشناسان رشته های مختلف در بخش های بهداشتی درمانی ، اقتصاد ، صنعت ، کشاورزی ، ارتباطات و .. از دانشگاه های مختلف کشوره و گزارش های واقعی از وضع و آمارهای درست موجود رو مستقیم یا غیر مستقیم دریافت و بعد از جمع بندی به دو شکل کامل و خلاصه شده در اختیار رهبری و مجلس قرار می ده ، چون به نظر می رسه از این بابت ضعف جدی وجود داره .

همین طور سیستم افکارسنجی و نظرسنجی قوی هم که حتما الان هست در داخل این اداره کل تلفیق می شه و وضعیت کشور و نحوه نگرش مردم به اوضاع مرتب پایش می شه و مسائل خرد هم در کنار موارد کلان حتما لحاظ می شه ، در رژیم گذشته اداره کل نهم ساواک تحت عنوان اداره کل تحقیق وجود داشت منتها این پیشنهادی که من دارم به مراتب کلان تر و کامل تر و تخصصی تر و دقیق تر از اونه و براحتی می شه با این سیستم جلوی سوء مدیریت و عواقب این سوء مدیریت ها رو که نارضایتی توده های مردم و بوجود اومدن مسائل امنیتی ناشی از اونه رو گرفت .

من خیلی نگران این مسئله هستم که با این وضع اداره کشور دامنه اعتراضات در سال 89 به قشر عوام و توده جامعه هم که  شدیداً تحت تاثیر احساسات شون هستند و بخاطر یک مثلاً افشاگری ( که مبنای شرعی و حقوقی نداره ) یا چهل پنجاه تومان براحتی نظرشون عوض می شه کشیده بشه و این خطرش خیلی بیشتره .

عمده اعتراضات سال 88 به قشر تحصیلکرده و نخبه جامعه مربوط می شد و حتی اغتشاشاتی هم که رخ داد به نظر من کاملا برنامه ریزی و آگاهانه بود و اونهایی که بانک و اتوبوس آتیش می زدند اکثراً دقیقاً می دونستند که ِکی و کجا باید چی کار کنند !!

منتقدان و معترضان : توجه به عدم ساختار شکنی و نقد غیر منصفانه

 منتقدان و معترضان هم باید بدونند اگه ما به کاری اعتراض یا انتقاد داریم دلیل نمی شه همه چیزی که در این سی و یک ساله در کشور جریان داشته بد و زیر سوال بوده باشه ! به هر حال کارهای خوبی هم در تمام زمینه ها و همه دولتها شده و داره می شه که اگه پشتوانه علمی و منطقی داشته باشه باید حتما ازش دفاع کرد چون این کشور ماست و ایران همیشه برای همه ایرانیان بوده و ان شالله خواهد بود و ما شهروند درجه دو و سه نداریم ، آرزوی هر ایرانی سربلندی ایران در تمام زمینه هاست ... رعایت انصاف در انتقاد و اعتراض بسیار مهمه .

مسئولین عالی رتبه کشور هم علی رغم تمام انتقاداتی که بهشون وارده و نقاط ضعفی که دارند دارای نقاط قوت و حُسن هایی هستند که باید حتما دیده و لحاظ بشه و اینکه چون شما به یک نفر اعتراض و انتقادی دارین بیایین کلاً با خاک یکسانش کنین اصلا کار صحیح و منطقی نیست !!

به حُسن ها هم باید در جای خودشون و حد خودشون بها داده بشه ، ساده زیستی و پرتلاشی برای یک مقام بالای اجرایی در جای خودش خیلی خوبه اما برای مردم نون و آب نمی شه و در نهایت نتیجه و خروجی که از تصمیم گیری های کارشناسی شده کلان و درست حاصل می شه رو وضع مردم و سرنوشت کشور تاثیر گذاری داره و با وعده و شعار و شب نخوابیدن نمی شه کشور رو اداره کرد .  

اگه هدف شما واقعا اصلاحه ، اصلاح و اصلاحات یعنی اینکه ضمن حفظ و احترام به اصول بیایین نقاط قوت رو حمایت و تقویت کنین و نقاط ضعف رو منطقی و علمی و با روشهای عقل پسند گوشزد کنین ، متاسفانه مثل اینکه بعضی معنای اصلاحات و اصلاح رو وارونه فهمیدند و بدجوری جوگیر شدند و دنبال تعویض حکومت و ساختارشکنی های دور از عقل هستند !

دوستان اگه می خوان کاری کنند عوض تلف کردن وقت در کف خیابونها و آلت دست بعضی عوامل معاند مثلاً سیاسی ! خارج هستند شدن بیان خودشون رو به سلاح علم و مطالعه بیشتر مجهز کنند و در این زمینه نقاط ضعف و اشتباهات و ناکارآمدی ها رو کاملا علمی و مستدل تشریح و در این زمینه مطلب بنویسند و سعی کنند در جمع های دوستانه و خانوادگی که عوام بیشتر حضور دارند عوض مجادله های بی حاصل که عاقبتی جز کینه و کدورت هم نداره با همین شیوه جلو برند و به تعبیر قرآن " جدال احسن " کنید که طرف مقابل شدیداً از این بابت مشکل داره و عمدتاً به لحاظ علمی وآگاهی در سطح پایینی قرار دارند .

اما در عوض شما هم باید از نظر مذهبی مراقب باشین کاری نکنین که جنبه ساختارشکنانه و پاگذاشتن رو همه حریم ها تلقی بشه و حساسیت طرف مقابل رو - که زیاد هم هست -  بربیانگیزه و مواظب باشین این دامنه انتقاد شما به اصول ملی و مذهبی  مورد احترام آحاد ملت کشیده نشه که در اون صورت صدا و سیما و کیهان و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آماده هستند که با تسلط رسانه ای قوی فضا رو چنان در اختیار بگیرند و رو احساسات عوام چنان کار کنند که از کرده خودتون پشیمون خواهید شد .

مردم عوام و سطحی نگر در مقابل" پیراهن عثمان"  و " شمشیر ابن زیاد"  حتی نتونستند در حضور معصوم ( ع ) که حق مطلق بود تشخیص درستی داشته باشند و براحتی در مقابلش ایستادند و به انواع و اقسام اتهامات که بی دینی ! و خروج از دین هم جزوشون بود متهم کردند ! حالا که دیگه معصوم ( ع ) هم نیست که دیگه خدا می دونه !

چالش های جدی در سال 89

در سال 89 و با توجه به شناختی که از روحیات و اخلاق رئیس جمهور و دولت داریم  و عزم جدی برای هدفمندکردن یارانه ها ( اگه منصرف نشن )  علی رغم همه نقایص و نبود پیش نیازهایی که قبلاً گفتیم و بودجه ارائه شده توسط دولت برای 89 که احتمالا مشکلات جدی اقتصادی پیش خواهند آورد و عدم کفایت و کارآمدی این رئیس جمهور و این دولت برای مدیریت بحران ،  احتمال اینکه قشر سطح پایین و عوام که با چهل پنجاه تومان راضی شدند و به ادامه این مدیریت رای دادند برخلاف ادعاها و شعارهایی که داده می شه دچار فشار و تنگنا بشن و به خودشون بیان و دامنه اعتراض به نحوه اداره کشور از قشر تحصیلکرده ( که در سال 88 بسیار پررنگ بود ) به پایین تر کشیده بشه زیاده و این خودش از صدتا راهپیمایی و تظاهرات بدتر و خطرناک تره .

 چون کسی که با چهل پنجاه تومان می آد به فلانی رای می ده برخلاف ما بنده عقیده خودش نیست و ثبات فکری و علمی نداره و به محض اینکه یه مقدار بهش فشار اقتصادی بیاد براحتی تبدیل به یه مخالف رادیکال خواهد شد جون بنده شکمشه نه عقیده اش !!

و دامنه اعتراض این قشر که به خودی خود پراکنده و جزئی هستش بعد از مدتی چنان گسترده خواهد شد که با راهپیمایی های خودجوش ! حمایتی هم نمی شه رو اوضاع بوجود اومده مثل همیشه ماله کشید و همه چیز رو از بیخ انکار کرد ... اون موقع دیگه سیاست " وعده و شعار و خوب سخنرانی کردن و حرفهای امیدوار کننده زدن " هم جواب نمی ده چون مردم بیش از پیش مشکلات و فاصله حرف تا عمل رو حس خواهند کرد .  

نمونه این وضعیت در سطحی کوچکتر اواخر امسال بعد اون خوشه بندی ها که گفته می شد دو سال هم کار کارشناسی براش انجام شده بود !! در سطح پایین جامعه و عوام به شکل پراکنده و خرد انجام شد و حتی در اردبیل هم تجمعی صورت گرفته بود که در نهایت هم دیدین که دولت مجبور شد عقب نشینی کنه ! و فعلا سناریوهای دیگه ای مد نظر قرار گرفته ! خبر نداشتیم هفتاد و خورده ای میلیون بازیگر تو مملکت داریم !! فقط حداقل چند صد میلیون پول بیت المال به هدر رفت .

احتمالا دولت و شخص رئیس جمهور با ظرافت و هوش بالا ( که داشتن هوش الزاماً خصیصه مثبتی هم نیست )  مشکلات و عواقب احتمالی رخ داده بدنبال بودجه 89 و هدفمند کردن یارانه ها رو به گردن مجلس خواهند انداخت و توپ رو از زمین خودشون خارج خواهند کرد و طبق معمول رو نقطه قوتشون که بلد بودن رگ خواب عوام و تحریک احساسات ضد فساد و عدالت طلبی و مذهبی عوامه کار خواهند کرد و سعی خواهند کرد وجهه خودشون رو ترمیم کنند ... پیش کشیدن " رفراندوم " هم در این راستا بود که بتونند بازم با همون رگ خوابی که از عوام دستشون اومده فضا رو به نفع خودشون عوض کنند و از حالت کارشناسی و تخصصی در بیارن که رهبری فعلا جلوشون رو گرفت ، چون به هر حال رفراندوم دارای مقدماتی هستش و هزینه های گزافی هم به گردن کشور می ذاره .

 از اون طرف هم چون نمایندگان مجلس باید سال دیگه ( زمستون 90 )  دوباره از مردم رای بگیرند و از طرفی مشکلات اقتصادی و نحوه اداره کشور هم از سطح حرف و نظر و تئوری که در سال 88 بین نخبگان و تو مقالات سایتها و روزنامه ها بود به سطح پایین اومده و توپ رو هم رئیس جمهور تو زمین اونها انداخته و در هر صورت تمام تقصیرات گردنشون افتاده شاید مجبور بشن بعد سه چهارسال قسمی که اول کار خوردند یادشون بیاد ! و از ابزارهای نظارتی خودشون به بهترین نحو -  اگه بالاخره بعضی ها بذارند !! – استفاده کنند .

دوستان معترض سعی کنند در سال جدید خودشون رو از این جریانات کنار بکشند و گزک دست کسی ندن و فقط نظاره گر باشند ، به هر حال با این روشی که رئیس جمهور و دولت پیش گرفتند وجهه جریان موسوم به اصولگرایی هم بعد 6 سال ترکتازی دچار خدشه جدی در پیش عوام خواهد شد که شاید فقط در انتخابات مجلس نهم به مدد دوپینگ همیشگی ( نظارت استصوابی و قلع و قمع رقبا ) بتونند کمر راست کنند .

اگه کسی معترض و منتقد وضع موجود باشه و فقط کمی واقع بین باشه و آقای احمدی نژاد رو هم بخوبی شناخته باشه هیچ وقت دنبال راهپیمایی و تظاهرات و اغتشاش و این مسائل نخواهد بود ! شاید در کل برای کشور نگران بشه اما واقعا اگر فقط یک نفر باشه که بتونه جریان موسوم به اصولگرایی رو ( که ما از اصل اصولگرایی دفاع می کنیم منتها این جریان در واقع خیلی هم اصولگرا نیست ! ) از داخل دچار مشکل کنه و اعتبار  این قشر رو دچار خدشه کنه همین آقای احمدی نژاده ! ضمن اینکه قطعا چهارسال دیگه وجهه بعضی مسئولین و اشخاصی هم که تمام آبرو و حیثیت خودشون رو گذاشتند تا دولت زمین نخوره مثل امروز نخواهد بود .

بعضی افرادی هم که در دولت هستند مثل آقای مشایی و رحیمی و محصولی خیلی بهشون اصولگرایی  نمی خوره ! البته ان شالله از نوع اصیلش هم باشند اما اون چیزی که ما دیدیم اینه که آقای مشایی در حقیقت ادامه دهنده راه بعضی روشنفکرنماهای حامی دولت اصلاحاته و  با استفاده از فضای موجود همون حرفهای اونها رو می زنه و حرفهاش در  همون جهت هاست با این تفاوت که  چون دوست رئیس جمهوره و رئیس جمهور هم فعلا نورچشمی و تحت حمایت از نوعی مصونیت آهنین معروف قضایی برخورداره و حتی اگه پیامبران الهی رو هم زیر سوال هم ببره کسی کاری باهاش نداره .

 خدا هم بالاتر از همه ما شاهد و ناظر همه اعمال و رفتار بعضی ها هم هست و هرگز نخواهد گذاشت کسانی در نظامی با عنوان اسلامی با ناکارآمدی هاشون اسم اسلام رو زیر سوال ببرند و قطعاً علاوه بر عواقب اخروی ،  در این دنیا هم روزی جواب شون رو اگر صلاح بدونه خواهد داد و زسوا خواهند شد همون طور که در قضیه مرحوم کردان دیدیم بالاخره سرنوشت اون مرحوم  - که ان شالله که خدا رحمتش کنه و از سر تقصیرات اون و ما بگذره – به کجا کشید ، منتها صبر ما کمه و صبر خدا زیاد !

 

ظرفیت بالای اسلام

خدا بنیانگذار جمهوری اسلامی رو رحمت کنه که علی رغم همه اصرارها و پیشنهادها مبنی بر تاسیس " حکومت اسلامی " یا " حکومت دموکراتیک اسلامی " و امثال اینها از " جمهوری اسلامی ، نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد " کوتاه نیومد تا بیش ازاین با آبرو و اسم اسلام و شیعه در حکومت داری  و در غیاب معصوم ( ع ) که اصل تشکیل حکومت اسلامی فقط و فقط در صلاحیت اوست بازی نشه و یه حداقل دین و عقیده ای برای مردم محفوظ بمونه .

شاید هم اون بنده خدا آینده و این انحرافات و عدول هایی که امروز از اهداف و شعارها و وعده های اوایل انقلاب شده رو با یک بصیرت نافذ و آینده نگری واقع بینانه می دید که چنین مدلی رو برای استقرار یک مدل نظام سیاسی هم اسلامی و هم با روح دموکراتیک و نقش مردم در تعیین سرنوشت خود پیشنهاد و بنا نهاد .

دوستان باور کنید " مدل نظام جمهوری اسلامی " دارای ظرفیت های بسیار فراوانی برای اداره کشوری با خصوصیات ایرانه و به نظر من کاملاً منطبق با بافت ملی – مذهبی و میهنی ماست و اگه از ظرفیت های جمهوری اسلامی بدرستی استفاده بشه در شرایط فعلی و غیبت معصوم ( ع ) نزدیک ترین نوع حکومت و مدل نظام سیاسی به حکومت اسلامی معصوم ( ع ) خواهد بود .

شما امروز رو نگاه نکنید که کوچکترین انتقاد از برخی مقامات عالی کشور تاوان سنگینی داره و بخصوص از جانب تندروها و کاسه های داغ تر از آش تحمل نمی شه ! در طول تاریخ اسلام و انقلاب و  از جانب پیامبر اسلام ( ص ) و حضرت علی ( ع ) و حتی بنیانگذار جمهوری اسلامی تاکیدات فراوانی مبنی بر رابطه حاکم و مردم در نظام و حکومت اسلامی و حقوق متقابلی که نسبت بهم دارند شده و حتی تاکید شده جامعه ای که مردمش در برابر حاکم دچار لکنت هستند هرگز رستگار نخواهد شد .

شما امروز نبینید که بعضی ها به دنبال حدف کامل رقیب سیاسی و به خاک نشوندنش با در اختبار داشتن تمام امکانات امنیتی – نظارتی – قضایی هستند و به بهانه های مختلف و در اغلب موارد حتی خلاف نص صریح قانون اساسی براحتی بگیر و ببند راه می ندازن و به هیچ جا هم پاسخگو نیستند و از خدا هم نمی ترسند .

شما مطمئن باشین در یک حکومت با روح واقعی اسلام اون قدر ظرفیت بالا و پشتوانه های استدلالی قوی برای اقناع دیگران وجود داره که  هرگز چنین کاری با مخالف و منتقد نکرده و نمی کنند که اگر می کردند در دوران حکومت پیامبر ( ص ) و  علی ( ع ) زندان ها ساخته و پر می شد که شما همچین چیزی در تاریخ نمی بینید و ای کاش مدعیان پیروی از اون بزرگواران هم این توان و قدرت رو برای تبدیل مخالف به منتقد و منتقد به موافق داشتند و می تونستند مثل معصومینی مثل امام باقر ( ع ) ، امام صادق ( ع ) ، امام رضا ( ع ) که حتی حکومت رو هم در اختیار نداشتند در مباحثات با قدرت منطق و استدلال اسلامی و تکیه بر پشتوانه علمی حقانیت خودشون و باطل بودن طرف مقابل رو ثابت کنند که متاسفانه این طور نیست و این ظلم به نظام جمهوری اسلامیه .

 والا اگه عمه های محترمه من هم از اطلاعات تا پلیس و نیروهای مسلح و رادیو تلویزیون و شورای نگهبان و دستگاه قضایی همراهشون بود به نظر من که کم از بعضی ها دستشون باز و صاحب قدرت و این احترام های ظاهری نبودند ! بزرگی و احترامی خوبه که بدون اینها و به شکل عادی و ذاتی  وجود داشته باشه والا این طوری که آدم حداقل پیش خدا و البته بعضی بندگان آگاه خدا صاحب مشروعیت و بزرگی نمی شه و توجیهی نمی تونه داشته باشه .

ظرفیت بالای نظام جمهوری اسلامی

بماند که اوایل انقلاب سعه صدر اون قدر بالا  و هدف و ظرفیت  انقلاب اون قدر بزرگ بود که حتی متفکر باسواد شهید – شهید مطهری – رحمه الله علیه که پاره تن بنیانگذار جمهوری اسلامی بود پیشنهاد تاسیس کرسی مارکسیسم شناسی در دانشکده الهیات رو با تدریس یک معتقد به مارکسیسم می داد اما امروز متاسفانه حتی کوچکترین نقد و مطلب حتی از جانب افراد معتقد به نظام یا احزاب قانونی هم تحمل نمی شه !!

و سریع با بگیر و ببند صداهای دیگه خاموش می شه و سایت ها فیلتر و روی ماهواره ها پارازیت انداخته می شه و حتی در ارشاد و چاپخونه هم روی این که روزنامه ها باید چی بنویسند و چی ننویسند دستوری و بخشنامه ای و امنیتی عمل می شه !

جالب اینجاست که یکی دوروز بعد اعلام نتیجه انتخابات که خیلی خبری نبود در یک حرکت عجیب و قابل تامل تعداد زیادی از فعالان سیاسی بازداشت شدند !! و بعدش هم مرتب تاکید شد که نتیجه انتخابات درست و سالم بوده !! اگه واقعا ً این طوره واقعاً این حرکات ناشیانه ظلم به نظام نبود ؟!! و بدتر شک چهار نفر  رو بر نمی انگیزه ؟!

من مطمئنم اگر واقعا همون طور که  مطرح می شه اقتداری بعد از راهپیمایی های نهم دی و بیست و دوم بهمن که برای دفاع از اصل اسلام و انقلاب و نظام توسط مردم پاک نهاد و معتقد بود و بعضی ها ذوق زده شدند و به حساب خودشون گذاشتند توسط بعضی ها حس می شد هرگز چنین کارهایی صورت نمی گرفت و ابایی از مطرح شدن نظرات مخالف وجود نداشت و بجای بگیر و ببند قدرت اقناع وجود داشت .

 شک نکنید جمهوری اسلامی واقعا مدل کاملی از یک نظام سیاسی هستش که اگه درست بفهمنش و درست اجراش کنند قابلیت ایستادگی در برابر هرگونه اقدام خصمانه سخت و نرم رو داره و واقعا هم مقتدره اما متاسفانه بعضی ها دوستی شون با نظام دوستی خاله خرسه ست و با این کارهاشون بدتر علیه نظام تبلیغ منفی می کنند و اگه بذارند طبق همون آیه معروف قرآن دشمنان و مخالفان بدون فیلتر و پارازیت حرفهاشون به گوش مردم برسه پوچی و دروغ بودن و کودکانه بودن بیشتر حرفهاشون به مردم واضح تر ثابت خواهد شد و در مقابل نقادی دوستان هم باید سعه صدر داشت و بررسی و اگه جایی واقعا ایرادی هست برطرف بشه که جز صلاح نظام رو خواستار نیستند .

ظرفیت بالقوه نظام جمهوری اسلامی بسیار بالاست اما برای بالفعل درآوردن این ظرفیت بالقوه نیاز به مسئولینی با سعه صدر و توان علمی و مدیریتی بالاست که این مسئولیت دوروزه رو امانتی الهی بدونند و سریع در برابر منتقدین و معترضین از ابزارهای امنیتی و قضایی که بنابر مسئولیت در اختیارشونه استفاده نکنند و قدرت اقناع داشته باشند.

حرفه ای عمل نکردن

به نظر من نیروهای امنیتی و پلیس ما در اغتشاشات و آشوبهای بعد از انتخابات " حرفه ای " عمل نکردند ، اینکه باتوم و اسلحه بدست بچه های حتی زیر بیست سال بدیم که صرفاً  فقط عضو بسیج هستند یا حتی از نیروهای غیر حرفه ای و آموزش ندیده استفاده کنیم و نیروهای پلیس ما هم خواسته یا ناخواسته در میدان حوادث حرف اول رو نزنند و لباس شخصی ها عنان امور رو بدست بگیرند و بدتر باعث تحریک بشن همه و همه ضعف هایی رو گوشزد می کنه که امیدوارم بعد از این حوادث و تاوانی که در نهایت نظام داد برطرف بشن و برای درگیری ها و آشوبهای خیابونی نیروهای حرفه ای بکار گرفته بشن و آموزشهای تخصصی در این زمینه بهشون داده بشه .

اقتدار اطلاعاتی – امنیتی نظام

 درسته که دستگاه های اطلاعاتی – امنیتی ما در حوادث بعد از انتخابات چندان جالب عمل نکردند و اون قدرت پیش بینی رو که باید قبل از انتخابات حتما لحاظ می شد و اصل کار دستگاه اطلاعاتیه مطابق نظر وزیر سابق اطلاعات و دادستان فعلی کل کشور خیلی توش خوب نبودند  اما به هر حال جزو دستگاه های امنیتی برتر و قدرتمند در منطقه و شاید دنیا هستند و اگه در مواردی مثل قضیه ریگی کار از انتقاد و اعتراض به محاربه و دشمنی آشکار با نظام بکشه یا قاطعیت و اقتدار مثل دستگیری ریگی عمل خواهند کرد که حقیقتاً عملی افتخار آمیز و حرفه ای بود و من اصلا با وجود چنین دستگاه اطلاعاتی – امنیتی مقتدری نگران بعضی تحرکات – اونم بیشتر ناشیانه -  نیستم چون مطمئنم که برادران عزیز ما کارشون رو خوب بلدند و نیازی هم به تهمت و انگ های کاذب و بازداشت های غیرقانونی سیاسی بی فایده و با هدف تسویه حساب های شخصی و گروهی که فقط وجهه نظام رو مخدوش می کنه و نظام باید دست آخر تاوانش رو پس بده نیست .

در مورد شورای نگهبان و قوه قضاییه هم که اظهر من الشمس هستش که دارای چه ضعف ها و اشتباهاتی اونم از نوع ویران کننده بوده و هستند که دیگه فعلا اینجا مجالی برای باز کردن بحث نیست .

ریاکاری

یکی دیگه از آفت های این سی سال اخیر بحث " ریا و تظاهر "  بنام اسلامه که متاسفانه بخاطر برداشت های ناصحیح از دین بدجوری به چشم می آد . ریش های انبوه و یقه های بسته و چادرهایی که به زور خانم ها تو بعضی ادارات دولتی و بیمارستانها باید سر کنند و خانم های چادری و به ظاهر مذهبی که قرائت خشک و متحجرانه ای از دین دارند و از این دست مسائل که باعث شده تو جامعه که ما می بینیم حس بدی نسبت به نظام و دین پیدا بشه .

همین طرز نگرش باعث می شه تو خیابون وسط اغتشاش کسی رو به جرم ریش داشتن تا سر حد مرگ کتک بزنند و مقصرش هم کسانی هستند که برداشت های ناصحیح و متحجرانه شون رو بنام " اسلام " و " جمهوری اسلامی " به زور دارن به همه تحمیل می کنند و درکشون از اسلام و نظام در ظواهر خلاصه می شه و با ندانم کاری هاشون زندگی رو واقعاً برای مردم سخت کردند و مردم هم همه این مشکلات رو چون نظام ما یک نظام مذهبی هستش به ناحق از چشم این جماعت می بینه که درست و منصفانه نیست .

آدم واقعا خجالت می کشه که بعضی چهره ها رو تحت عنوان " مذهبی " " حزب الهی " و امثال اینها می بینه که مردم به باورشون عادت کردند !! نه ! یک انسان مومن و مذهبی واقعی هرگز چنین نیست و شما باور نکنید، اینها فقط خودشون فکر می کنند که مذهبی هستند !  والا دورترین آدمها از نظام جمهوری اسلامی و اصل اسلام هستند و روح و پیام واقعی اسلام و انقلاب رو درک نکردند و در ظواهر متوقف شدند و حتی به طور اصولی و منطقی از اون چیزی هم که بهش اعتقاد و تعصب دارند هم درست نمی تونند دفاع کنند ، در ضمن یک مومن واقعی هیچ وقت دارای تعصب نابجا نیست و انصاف داره و هرگز انحراف و سوء مدیریت و کج روی رو تایید نمی کنه .

بعضی ها هم یا در قالب این هیبت ها که بر اساس جو این چند ساله خوب خریدار داره به سوء استفاده و ارتقا مشغول هستند یا واقعا این جوری بودند و ایمان قوی نداشتند و اسیر هوای نفس شدند و بنام اسلام و نظام جمهوری اسلامی و حزب الهی عمل می کنند و اسم این جماعت رو در اذهان خراب می کنند .

این خیلی بده شرایط رو به سمتی ببرند که در بین مردم جا بیافته که برای راه افتادن کارهاشون یا ارتقا و پیشرفت رو به ریاکاری اونم از نوع مذهبی اش بیارن ! و خود واقعی شون نباشن و اون چیزی باشن و تظاهر کنند که نیستند و این به نظر من یک فاجعه ست .

 

سخن پایانی

بله دوستان ! ما هم به عنوان معتقدان و مدافعان " اصل نظام جمهوری اسلامی " نقاط ضعف و اشکالات رو می دونیم و درک می کنیم اما هرگز عملکردهای ناشیانه و دور از اصول بعضی مسئولین و نهادها رو بپای"  اصل نظام " نمی گذاریم و معتقدیم "  اصل نظام جمهوری اسلامی "  بر پایه ای اصولی و منطقی و با خواست و رای مردم و برای خدمت به مردم و در جهت تحقق اهداف عالیه اسلام در غیاب معصوم ( ع )  بناشده و باید بین اصل نظام و عملکرد و رفتارهای مسئولین و نهادهای داخل نظام حتما مرز مشخصی وجود داشته باشه و انتقاد و اعتراض به برخی عملکردها باعث مخالفت با اصل نظام نشه و بازم بدونید که خدا خودش ناظر و آگاه به همه چیزه و همین کافیه .

ان شالله در سال جدید اگه سعه صدری باشه و تحمل کنند در کنار مطالب پزشکی همیشگی وبلاگ از این دست مطالب تحلیلی پیرامون موارد دیگه مثل ولایت فقیه ، قانون اساسی ، مسائل روز و غیره حتما خواهیم داشت و حتما هم به نقد اصلاحات و مهندس موسوی و عزیزان موسوم به " سبز " هم خواهیم رسید .

 

دو گروه از امت من هستند که اگر صلاح یابند ، امت من صلاح می یابد و اگر فاسد شوند امت من فاسد می شود : علما و حکام ( پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله )