به نام خدا

پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه 89

رئیس جمهور محترم و مهرورزمون در تازه ترین اظهار فضل خودشون فرمودند که با دو بچه مخالف هستند و این شعار رو یک سیاست غربی علیه جامعه اسلامی می دونند و علما هم نباید ساکت باشند ! کشور هم ظرفیت 150 میلیون نفر رو داره .  

یک بار هم حدود پنج سال پیش و تقریباً حوالی همون روزهایی که هواپیمای C -130 خبرنگاران سقوط کرد همچین فرمایشاتی کرده بودند و منم همون موقع جوابی مختصر بهشون داده بودم اما ظاهراً این بار لازمه کمی مفصل تر باشه .

هر چند این حرفها در رسانه ملی گفته شده و عوام مخاطب اصلی بودند که شاید این بار هم تحت تاثیر فرمایشات ایشون قرار بگیرند ( چون مثل قضیه فلوت سحرآمیز دیگه عادت کردند  مجذوب بشن ! ) و صدای من به گوش اونها نرسه اما همین که حرفم رو بزنم و بار مسئولیت رو از رو دوشم بر دارم کافیه .  

ظاهراً چون اراده ای در بالا وجود داره که بنا به هر دلیلی ککش هم از این حرفها و کارهای نسنجیده نمی گزه و سرنوشت نظام خیلی براش مهم نیست  و تحت عنوان مصلحت اندیشی سکوت می کنه و سر لج و لجبازی با اون طرفی ها حاضره وضع از این هم بدتر بشه اما اونها نباشند ! دیگه باید به این حرفها عادت کنیم و خون دل بخوریم و این بی تدبیری ها و اقدامات و حرفهای نسنجیده رو در سطح کلان ببینیم  و شاهد این وضعیت تو اداره کشور و فشار بیشتر به مردم باشیم ، خداشاهده گاهی شبها تو رختخواب به این خاطر خیلی گریه می کنم .

به هر حال ایشون با رای عوام و جوسازی های غیر اخلاقی و غیر اسلامی و ادعاهای غیر واقعی و نادرست ولی عوام پسند روی کار اومدن و در پیش قشر نخبه و تحصیلکرده و آگاه محلی از اعراب ندارند و بیشتر از این هم نمی شه توقع داشت اما هر چی باشه ایشون باید بدونند در چه جایگاهی هستند و چه مسئولیتی به عهده دارند و حرمت این جایگاه رو حفظ کنند و سنجیده تر و کارشناسی شده تر حرف بزنند و منافع و مصالح ملی رو مطابق قسمی که خوردند – البته اگه بهش اعتقاد داشته باشند ! -  در نظر داشته باشند .

حالا پشت ایشون هر کی می خواد باشه مهم نیست اون حسابش با خدا و کرام الکاتبینه  که این وضع رو می بینه اما کاری نمی کنه ولی ظاهراً ایشون از این حمایت های متعصبانه و کورکورانه و غیر منصفانه بدجوری بدعادت شدند که می خوان همه چیز رو دستوری و با زورچپونی حل کنند !

غافل از اینکه اینجا دیگه یه مسئله کاملاً شخصی و خصوصی بین زن و شوهره و تعیین سود بانکی و انحلال سازمان مدیریت و واردات بنزین و این چیزها نیست و انتخابات هم نیست که آدم به مددهای غیبی  و غیر غیبی اسمش  از تو صندوق ها در بیاد !

در سرشماری های سالهای 1345 و 1355 ( سرشماری هر ده سال یک بار انجام می شه ) جمعیت ایران به ترتیب 26 و 5/33 میلیون نفر بود ولی در سرشماری سال 1365 حدود 50 میلیون نفر محاسبه شد ! اونم بیشتر بخاطر شعارهای تندی مشابه همین حرفهای امروز آقای احمدی نژاد بود که در اوایل انقلاب در زمینه ازدیاد جمعیت داده می شد و مردم رو مثل حالا تحریک به ازدیاد نسل می کردند !

همون تندروی ها و بی تدبیری ها باعث شد متولدین اون دهه از بدو تولد تا همین الان ضربات سختی متحمل بشن و چنان دودی از اون حرفهای نابخردانه تو چشمشون بره که هنوزم نتونند چشمهاشون رو درست باز کنند ! از شیرخشک های کوپنی گرفته تا مدارس دو شیفته و نیمکت های سه چهار نفره و رقابت های شدید و استرس آور و ویران کننده توی کنکور و امروز هم بیکاری و مشکل مسکن و ازدواج و ..!

بله جناب آقای رئیس جمهور ! برای هر کاری از هدفمند کردن یارانه ها گرفته تا افزایش جمعیت و ... نیاز به یک بستر سازی و آماده کردن مقدمات و زمینه ها و امکانات مناسبه که اگه فراهم نشه چنان مشکلاتی پیش می آد که کمر یک کشور و یک ملت رو می شکنه .

ما هم می دونیم که مساحت کشور ما زیاده و کشوری پهناور و پر از منابع خدادادی داریم اما اولاً قرار نیست کویر زدایی کنیم و مردم رو تو کویر و بیابون اسکان بدیم ! و بعدش هم مدیریت قوی و کارآمدی که بتونه این منابع عظیم رو در جهت درستش هدایت کنه نداریم .

معنی تنظیم خانواده هم این نیست که زوجین با خواست مسئولین و دولت و تحت تاثیر بعضی شعارها و توهمات و برداشت های غلط تعداد فرزندانشون رو معین کنند ! بلکه معناش اینه که متناسب با شرایط  و امکانات خودشون و اهداف و برنامه ریزی که برای آینده دارند در این زمینه تصمیم بگیرند و عمل کنند یا لفظ قلم ترش : توانمندسازی خانواده ها برای تصمیم گیری آزادانه، آگاهانه و مسئولانه در انتخاب تعداد و فاصله گذاری بین فرزندانشان  .

اون چه که امروز ما در بعضی کشورهای غربی می بینیم که برخلاف اون شعارهای قبلی تشویق به داشتن فرزند می شه اولا تشویقه و جنبه دولتی نداره ! در ثانی اونها دارای رشد منفی هستند یعنی زیر صفر به این معنی که میزان مرگ و میرهاشون از میزان تولدهاشون بیشتره و این باعث می شه در آینده نیروی کار جوان ( و ایضاً نیروی نظامی کافی ) در اختیار نداشته باشند .

در صورتی که بر اساس آمار سال 65 حدود 45 درصد جمعیت زیر 15 سال بودند که جمعیت جوانی محسوب می شه و بر اساس تخمین ها جمعیت کشور در سال 1400 حدود 90 الی 100 میلیون نفر خواهد بود !

 ما همین الان هم بر اساس جداول استانداردی که وجود داره رشد سریع جمعیت رو داریم یعنی چیزی حدود 2/1 درصد میزان رشد سالیانه که رشد سریع  عنوان می شه و تازه از رشد 9/3 درصد که رشد انفجاری عنوان می شه تونستیم با اتخاذ سیاستها و اجرای برنامه های تنظیم خانواده در طی سالهای اخیر به این میزان برسیم .

رشد جمعیت ما در سال 75 به حدود 5/1 رسید  ،  در سال 79 این میزان حدود 2/1 اعلام شد و امروز هم رشدی حدودی 2/1 داریم ( فکر کنم همین حدود باشه و حداکثر دیگه 5 /1 بیشتر نباشه  ) .  

همین رشد 2/1 درصد هم یعنی اینکه در ده سال آینده حدود ده میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه خواهد شد که به هیچ عنوان قابل قیاس با کشورهای اروپایی که رشد منفی دارند نیست و ابداً هم جای نگرانی های خاص استراتژیک در شرایط فعلی نیست و تازه ما برای همین میزان فعلی به اضافه اون حدود ده میلیون نفر هم مشکلات زیادی داریم و اگه همین ها رو هم بتونیم با این امکانات و سوء مدیریت ها جوابگو باشیم هنر کردیم !

از همه مهمتر اینکه در کشورهای اروپایی زیرساخت ها و زمینه ها و امکانات تا حدود بسیار بیشتری از ایران مهیاتر و آماده تره و اگه جمعیت بیشتر بشه و از حالت رشد منفی خارج بشن هم خیلی مردم و بچه هایی که تازه به دنیا اومدن اذیت نمی شن ، چون اون حالت انفجار جمعیت رخ نمی ده و یه حالت تناسبی بین جمعیت و منابع وجود داره که متوازن پیش می رن  .

یعنی اگه امروز بعضی کشورهای غربی دارن برخلاف اون شعار دو بچه کافیه و فرزند کمتر زندگی بهتر به سمت تشویق مردم برای داشتن فرزند می رن برای اینه که از رشد منفی دربیان و حداکثر ظرف سالهای آینده به رشد صفر و نهایت 1 تا 5/1 می رسند که با تدابیری می تونند هم بموقع  افزایش بی رویه رو کنترل کنند و هم امکاناتشون جوابگوی این جمعیت خواهد بود ، در مدل های آماری و ریاضی براحتی می شه این حالت رو شرح داد .

ولی اگر ما یه مقدار دست از پا خطا کنیم و بخوایم این طوری با مردم حرف بزنیم با توجه به احساسی بودن و افراط و تفریطی بودن مردم ایران از رشد نزدیک 2/1 که همین الان هم رشد سریع محسوب می شه به سمت انفجار جمعیت خواهیم رفت ( رشدی حدود 5/3 تا 4 )  و این برای نظام و جامعه اسلامی نه یک فرصت بلکه یک تهدید محسوب می شه چون همین الان هم ما نمی تونیم پاسخگوی این تعداد باشیم ! مملکت رو هم برای همیشه نمی شه با شعار و حرف زدن و سخنرانی اداره کرد و حداقل شاید شیوه مسئولین آینده نظام که بعدها خواهند اومد چنین نباشه و اون وقت ترکش های این مشکل به اونها اصابت خواهد کرد و اونها گرفتار خواهند شد .

من واقعاً نمی دونم جناب آقای رئیس جمهور از تعهد نظام جمهوری اسلامی ایران به اجرای برنامه کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه در سال 1984 خبر دارند یا نه ؟!! ولی جهت استحضار ایشون و بقیه اولین بخشش رو عرض می کنم :  " کمک به زوج ها و افراد در رسیدن به اهداف تولید مثلی خود در چارچوبی که بهداشت، مسوولیت و رفاه خانواده را به بالاترین سطح ممکن ارتقا داده و با احترام به شأن و حقوق همه در مورد انتخاب تعداد، فاصله گذاری و زمان بندی برای زایمان " ، آیا بازهم می تونیم بگیم این حرف دشمنان اسلامه ؟ این یک مسئله بین المللی  و جهانی هستش و هرگز هم محدودیت یا اجباری قائل نشده و حق انتخاب نهایی رو برای خانواده محفوظ نگه داشته .

آیا ایشون که این قدر به آمار علاقه دارند در جریان هستند که  " برنامه تنظیم خانواده "  فقط در نگاه جمعیتی خلاصه نمی شه و اهداف دیگه ای مثل بهداشت مادر و کودک رو هم داره ؟ و همین باعث می شه آمارهای بعضی شاخص های بهداشتی ما هم بهبود پیدا کنه ؟

در کشور ما نسبت مرگ مادران ناشی از بارداری و زایمان  از مقدار 91 مرگ در 100 هزار تولد زنده در سال 1366 به 4/37 مرگ مادر در 100 هزار تولد زنده در سال 1375 کاهش پیدا کرد و  اطلاعات سال 1384 کاهش بیشتر این نسبت رو تا 6/24 مرگ مادر در 100 هزار تولد زنده نشون می دن که بیانگر موفقیت برنامه های مربوط به تنظیم خانواده در شبکه بهداشتی درمانی ماست .

آیا ایشون قانون مصوب مجلس رو در مورخ 26 /2 /1372 در مورد تنظیم خانواده و جمعیت قبول دارند ؟ قانونی که بیشتر از اون که حالت اجبار و بازدارندگی داشته باشه از طریق آگاهی بخشی و بالا بردن سطح اطلاعات عمومی خواسته عمل کنه و اتفاقا موفق هم بوده .

همون بحث قرار دادن درس جمعیت و تنظیم خانواده در برنامه درسی دانشگاه ها و آموزش و پرورش و همین طور آگاهی بخشی از طریق صدا و سیما باعث می شه فرهنگ افراد بالا بره و به شعورشون هم احترام گذاشته بشه و خودشون برای زندگی خودشون تصمیم بگیرند .

جالب اینجاست که سیاست های جمعیتی در ایران از حدود سال  1320- 1325 شروع شد ! ولی چون هنوز میزان فرهنگ و رشد یافتگی فکری اون موقع خیلی بالا نبود حتی علی رغم تاسیس  " انجمن راهنمایی بهداشت خانواده "  در سال 1337 خیلی موفقیت آمیز نبود و با شکست نسبی روبرو شد .

برخلاف اونچه که وزیر رفاه – جناب محصولی – گفتند هم همت مضاعف و کار مضاعف وابسته به میزان کمی  و تعداد جمعیت نیست و این خیلی حرف بی پایه ای هستش که چون سال ، سال همت مضاعف و کار مضاعفه پس ما باید به سمت افزایش جمعیت بریم ! از کی تا حالا هر چی نفرات زیاد باشه بازدهی کار هم بالا می ره ؟! آخه این چه جور منطقی هستش ؟

رهبری نظام که مطرح کننده این ایده و این نام گذاری بودند در طول همین مدت کوتاه چند بار مستقیم و غیر مستقیم تاکید کردند که همت مضاعف و کار مضاعف الزاماً به معنی دو برابر یا ده برابر شدن کارها نیست ( که اگه بشه هم اگه توام با کیفیت باشه خوبه و  ایرادی نداره ) ، اصولاً به نظر من مقصود از اون چه که از مطرح شدن این شعار و نام گذاری بود بیشتر از اون که به کمیت توجه کنه مقصود نهاییش ارتقای کیفیت کارها توام با خواست و تلاشی کمی ست  ولی ظاهراً بعضی ها اشتباهی فهمیدند !

این که ما در حرف بگیم دو بچه کافی نیست و باید افزایش جمعیت داشته باشیم خیلی راحته اما باید فکر عواقب و  امکانات احتمالی اش رو هم بکنیم ، ما باید از لحظه بارداری مادر تا زمانی که اون بچه به سن پیری می رسه رو در نظر بگیریم و ببینیم در هر مرحله این جمعیت که ما قصد داریم اضافه شون کنیم به چه چیزهایی نیاز دارند و ما در حال حاضر چه امکاناتی داریم ودر آینده چطور و به چه میزان خواهیم داشت و سیاست های جمعیتی مون رو متناسب با هر مرحله تنظیم کنیم  و چطور باید بهشون خدمات بدیم، اصلا شاید یک روز هم ما مثل غربی ها در معرض رشد منفی قرار بگیریم و مجبور بشیم سیاست های تشویقی رو در دستور کار قرار بدیم اما حالا وقتش نیست چون نیازی حس نمی شه .   

ما بایدببینیم آیا خدمات بهداشتی درمانی ما جوابگوی این جمعیت و جمعیت اضافی خواهد بود یا نه ؟ از نظر امکانات آموزشی چطور ؟ امکانات اقتصادی و عمرانی و اجتماعی و رفاهی وضعیت ما چگونه هست و چگونه خواهد بود .

تو قدیم که بچه زیاد داشتند وضعیت زندگی مردم و اصلا طرز فکرها و اهداف خیلی فرق داشت ، اکثراً خونه نشین بودند نه آپارتمان نشین و خونه ها هم جوری بود که ظرفیت حداقل سه چهارتا بچه رو داشت ، بچه ها تا سی سالگی سربار خانواده نبودند و همین که ششم رو رد می کردند اگه دختر بودن وقت شوهر دادنشون می شد و اگه پسر بودند در مغازه ای جایی می گذاشتند مشغول بشن و خرج خودشون رو در بیارن و کمک خرج خانواده  هم باشن .

فرهنگ ها هم جوری بود که داشتن فرزند زیاد اصلا مشکل نداشت و بیشتر خانواده ها تو این زمینه اشتراک داشتند ، حتی بازی کردن بچه ها هم بسیار متفاوت بود ، از صبح یا عصر تا شب تو کوچه تو سر و کله هم می زدند و شب خسته و کوفته می اومدن خونه و خوابشون می برد ولی بچه های حالا از پای ماهواره و پلی استیشن و کامپیوتر تکون نمی خورن و ساعت یک نصفه شب هم بزور می خوابند !!

الان اگه دقت کرده باشین حتی آپارتمان هم که می سازند شاید فقط یک یا دو واحدش رو بزرگ در بیارن و بقیه واحدها حدود 40 تا نهایت 60 و خیلی دیگه بزرگ 70 متر بیشتر نیستند که فقط می تونه جوابگوی زن و شوهر و حداکثر دو بچه ( اونم تازه تو 60 متر به بالا ها که بازم اونا هم مشکل دارند بخصوص وقتی بچه ها بزرگ می شن ) باشه ، شما نگاه به سریال ها و فیلم های تلویزیون نکنید که اکثر خونه ها توشون بزرگه و هر کس یه اتاق اختصاصی واسه خودش داره !

امروز بسیاری از همون جوونهای ما هم که در دهه 65-55  و یا دهه 60 به سن ازدواج رسیدند با مشکل مسکن روبرو هستند و همین الان هم میزان مسکن متناسب با تعداد جمعیت نیست و مسکن مهر هم با اون مشخصات که تعریف کردند نمی تونه جوابگوی این عده خصوصاً در کلان شهرها باشه .

 الان خیلی کم می بینیم که کسی بتونه خونه بخره  - هر چند یه واحد 40 متری باشه – مگر اینکه ارث خوبی بهش رسیده باشه یا از سالهای سال قبل پس انداز قابل توجهی جمع کرده باشه یا ... ، وگرنه با این میزان وام ها و این قیمت ها – هر چند راکد –  و این حقوق ها نمی شه به این راحتی ها ها خونه خرید .

متاسفانه سطح درآمدها هم در حدی نیست که بشه براحتی هم اجاره خونه داد و هم زندگی رو چرخوند ، درآمدهای ما در سطح بالا و بین المللی نیست ولی ظاهراً قراره با هدفمند کردن یارانه ها بقیه چیزهامون بین المللی بشه ! در چنین شرایطی افزایش وام ازدواج و دوبرابر کردنش فایده ای نداره چون همش صرف هزینه های عروسی و اون خریدهای مسخره و ... می شه و حتی اگه زوجی این قدر صرفه جو باشن که با کمترین هزینه مراسم رو هم برگزار کنند بالاخره اون وام گنج قارون که نیست ! بعدش چی ؟

نگاهی به اسامی موافقان افزایش جمعیت که می کنیم به افراد خوش نامی برنمی خوریم ! ماکیاول ، مکتب سوداگری ، سوسیالیستها و فاشیستهای آلمانی و ایتالیایی و از جمله هیتلر از جمله کسانی هستند که موافق افزایش جمعیت هستند ! من واقعا امیدوارم بین این حرفهای رئیس جمهور مهرورز و همین طور نظریات دیگه ایشون در مورد مثلاً هولوکاست با عقاید فاشیستی که شبیه هم هستند هیچ تعمدی نباشه و همش کاملاً تصادفی باشه ولی همین تصادفی اش هم خیلی جای تامل داره .

عقل و منطق هم می گه که اداره کردن یک جمعیت 70 میلیون نفری از جمعیت 150 میلیون نفری به مراتب راحت تره و حتی تو شاخص های اقتصادی مثل درآمد سرانه هم تاثیر مثبت داره ، ضمن اینکه در برقراری عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت و کاهش فاصله طبقاتی و از این شعارهای عوام پسند که آقای احمدی نژاد با همین حرفها تونست عوام رو به خودش جلب کنه هم بسیار اثر گذاره .

ضرب المثلی هست که می گه یک ده آباد بهتر از صد شهر ویرانه ، زمانی که افزایش بی رویه جمعیت در یک جامعه اسلامی موجب فساد و فقر و تبعیض و  وابستگی و مشکلات دیگه بشه و باعث بشه جامعه اسلامی از درون دچار مشکل و تضعیف بشه آیا واقعاً اسلام چنین اجازه ای رو بهمون می ده ؟ آیا عقل و منطق چنین چیزی رو می پسنده ؟

ما با جمعیت زیاد و امکانات محدود نمی تونیم هرگز به اهداف چشم انداز 20 ساله ( ایران 1404 ) ابلاغی رهبر نظام در مورخ 13/8 /1382 برسیم .  

در این چشم انداز صراحتاً  از ایران  " برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده، به دور از فقر، تبعیض و بهره‌مند از محیط زیست مطلوب " به عنوان یکی از اهداف اصلی نظام در  سال 1404 نام برده شده که با رشد بی رویه جمعیت در تضاد جدی هستش .

ضمن اینکه در برنامه پنج ساله چهارم توسعه که سال پایانی اون سال 88 بود  در جدول شماره 1  پیوستی برنامه نرخ رشد متوسط جمعیت 4/1 پیش بینی شده که با توجه به میزان های رشد قبلی خیلی فرقی نداره و کلاً نظر نظام اینه که افزایش جمعیت یک سیر ثابتی رو دنبال کنه .

این مسئله به سیاست های کلی نظام برمی گرده که تعیین شون بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی با رهبری بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام هستش و رئیس جمهور به لحاظ قانونی اصلا نمی تونه به این قضیه ورود کنه ، پس سیاست های جمعیتی در اصل ذیل سیاست های کلی در نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می ره .

 البته ظاهرا ً رئیس جمهور مهرورزمون برنامه چهارم رو اصلا قبول ندارند ! ما هنوز هم منتظر گزارش ایشون بر طبق ماده 157 برنامه از نحوه اجرای برنامه توسط دولت هستیم ! سالی یک گزارش ( یعنی 4 تا گزارش ! )  به مجلس تا آذرماه هر سال باید می دادند که علی رغم تذکرات مکرر  نمایندگان و رئیس مجلس ندادند .

حتما می دونید که برنامه پنج ساله بعد از طی شدن مراحل قانونی توسط مجمع تشخیص مصلحت ،  رهبری ، دولت ، مجلس و شورای نگهبان تصویب و بقول رهبری " اون چه که از مجاری قانونی گذشته و قانون شده معتبره " منتها ظاهراً زور بعضی ها در عدم اجرای " مُر قانون " خیلی زیاده  و اگه آدم مورد عنایت  " خاص  " باشه می تونه به  " اونچه که قانون شده  " عمل نکنه ! 

جناب ثمره هاشمی مشاور ارشد رئیس جمهور مهرورزمون در توجیه این نظریه فرمودند که خداوند در قرآن فرموده که فرزندانتون رو از ترس فقر نکشید !! من واقعاً نمی دونم ایشون توجیه بهتری نداشتند یا واقعا این گروه چنین برداشت غلط و باطلی از کلام الهی دارند ؟!

خدا خودش به ما از بابت این مدیران و تصمیم گیران رحم کنه ، من فکر می کنم که اندیشه های غلط و باطلی که زمان امام خمینی جرات سربرآوردن نداشتند امروز دارند بدجور یکه تازی می کنند و بنام دین تیشه به ریشه دین و نظام می زنند و بعضی ها هم فقط می بینند و لبخند می زنند یا بر طبق توجیهی که مد شده بر اساس  " مصلحت و منافع نظام "  سکوت می کنند ! آیا واقعا سکوت در برابر انحراف و کج اندیشی بنام مصلحت درسته ؟

واقعا ً دستور نکشتن فرزندان چه ربطی به تشویق افزایش بی رویه جمعیت بدون در نظر گرفتن شرایط و امکانات داره ؟! خداوند روزی رسانه اما از طریق عقل های سالم و بدن های سالم و مدیریت های صحیح .

من نمی دونم رئیس جمهور مهرورزمون و همکارانشون چرا به این حد رسیدند که برای علما هم تعیین تکلیف می کنند که چرا سکوت کردند ( و یا حرف دلخواه اونها رو نمی زنند ! ) اما برخلاف جناب ثمره هاشمی  مشاور ارشد رئیس جمهور که تقریباً می تونم حدس بزنم دیدگاه های ایشون از کجا آب می خوره دین اسلام و علما و مراجع در این زمینه نظرات روشن و منطقی دارند که بعضی هاشون رو باهم دوره می کنیم :

شهید آیت الله دکتر بهشتی در زمینه جمعیت و تنظیم خانواده چنین دیدگاهی دارند :  " اگر واقعاً‌ مطالعات کارشناسان اجتماعى مبتنی بر ایمان، بصیرت، واقع‌بینی و همه سونگری بوده و به این نتیجه رسیده که اگر در جامعه اسلامی تعداد فرزندان از عدد معین بالاتر رود جان این جامعه ، هستی جامعه و سلامت جامعه در معرض خطر قرار می‌گیرد، به راحتی می‌توان فتوا داد که بر امت واجب است تا میزان فرزندان را در حد معینی نگه دارد، چون ما با نصوص اسلامى، فراوان دریافته‌ایم که جان جامعه از جان فرد محترم‌تر است . "

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید هم چنین نظری دارند  ( اطلاعیه رسمی دفتر ایشون رو عرض می کنم نه اون چیزی که گفتند تحریف شده )  :

بسم الله الرحمن الرحیم

در صورتى که اهل خبره و "کارشناسان متدین "، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک "ضرورت اجتماعى " تشخیص دهند، شرعاً مى توان "به طور موقّت " با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد.

 البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد کنترل جایز نیست.
در ضمن لازم است در موارد کنترل جمعیت به جاى افزایش کمّى به سراغ افزایش کیفى رفت، تا مسلمانانى عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامى تحویل داده شود و عزّت و عظمت مسلمین حفظ شود و نیز باید توجّه داشت که در مواردى که طبق تشخیص اهل خبره متعهّد، کنترل جمعیت ضرورى است، باید حتماً از وسایل مشروع استفاده کرد، نه از وسایل نامشروعى مانند سقط جنین و امثال آن.

همیشه موفق باشید.

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی


٣١ فروردین ماه 1389

چند سال پیش هم یه جایی از ایشون چنین خوندم :

 " ما معتقدیم که تنظیم خانواده خصوصاً در این روزها از واجبات مسلمانان است و تنظیــــم خانواده را اثرگذار می دانیم ، شکی نیست که اسلام می گوید جماعات اسلامی باید عزیز باشد و اگر تنظیم خانواده نباشد خلاف عزت است چون مرض، جهل و فقر خانواده را باعث می شود و این یعنی زمین گیر شدن خانواده . خدا از این که دارای خانواده سالم، صحیح و بدون مرض باشیم ما را عزیز می داند.

می دانیم که رسول الله (ص) فرموده: تناکحوا تناسلوا نحن نباهی بکم الامم. آیا رسول الله می خواهد با خانواده مریض و جاهل مباهات کند؟خیر ، اگر خانواده مریض و جاهل باشد، رسـول الله چنین خانواده ای را نمی خواهد.
از سوی دیگر می گویم کمیت و کیفیت بدیهی است ، در زمان ما کیفیت مهم است نه کمیت ، اسراییل ملت کمی است ولکن دارای استعدادهایی است که در مقابل ایستاده ،  اگر جامعه ای داشته باشیم که دارای علما، متدینین و فقها باشند این مایه عزت اسلام است

در سرزمین های اشغال شده هدف از تنظیم خانواده بحث کثرت عدد است، لذا این واجب است که در این شرایط کثرت عدد داشته باشیم چون کثرت عدد در آن ظرف مایه قدرت اسلام است ، اما در غیر این شرایط اگر کثرت عدد سبب ضعف خانواده باشد پس تنظیم خانواده نه از طریق سقط جنین یا غیر شرعی بلکه از طریق شرعی موافق کتاب و سنت می باشد و گاهی زمان عوض می شود و فتوا تغییر می کند شاید در زمانی کثرت عدد باید باشد.


الان تنظیم خانواده باید باشد تا بتوانیم فرهنگ اسلامی و فقر را کنترل کنیم و نتیجه این فتوا ثمربخش بوده و در ایران اجرا می شود. شکی نیست که مسلمانان می توانند جامع کلام باشند نه فقط در مسایل عقیدتی بلکه در جمیع جهات.


در مورد بچه دار شدن یا نشدن:  اگر زوج و زوجه هر دو موافق بچه دار نشدن باشند ممکن است و اگر زوجه بتواند به حالت اول یعنی بچه دار شدن برگردد باز هم مانعی نیست و اگر غیر از موارد فوق باشد خطر بزرگی است چون باعث اختلاف است . "

بعضی دیگه از علما هم بر اساس اصل " لا ضَرُرَ وَ لاضِرارُ فِی الْاٍسْلام "  معتقدند در شرایط فعلی که زیادی جمعیت موجب ذلت و ضربه به جامعه مسلمین است و باعث می شود جامعة مسلمین عزّت خود را از دست بدهد چگونه می توان گفت که تحدید نسل حرام است و معتقدند  رعایت تنظیم خانواده به حکم عقل و سنت مشروع است چون باعث عزت اســـت و خداوند نمی خواهد که مردم در مشقّت باشند و خواهان ُیسر (راحتی ) است و نه خواهان عسر ( سختی ) .

در عصر پیامبر بزرگ اسلام و در اعصار گذشته تنها راه پیشگیری از باردار شدن خانم ها روش عزل بوده  (روش طبیعی)،  این سوال در عصر پیامبر اسلام از ایشان پرسیده شده  که در روایت های مختلف، پاسخ های مختلفی از رسول خدا مطرح شده .

به این مفهوم که مرد می تونه با این روش از باردار شدن همسرش جلوگیری کنه ، بنابراین به نظر می رسه که تحریمی درباره پیشگیری از بارداری در دین مبین اسلام و از دیدگاه پیامبر اکرم وجود نداشته .

اطمینان مردم از اینکه برنامه تنظیم خانواده مغایرتی با اعتقادات مذهبی نداشته و بلکه با نظام مقدس همخوانی داره در پی فتاوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی و آیت الله خامنه ای و سایر مراجع تقلید، یک عامل بسیار مهم در استفاده از برنامه تنظیم خانواده در بیست سال گذشته بوده.

آیت الله خامنه ای رهبر نظام زمانی که رئیس جمهور بودند در سال 67 در بیاناتی برنامه تنظیم خانواده و ضرورت این برنامه برای کشور رو مورد تایید و تاکید قرار دادند و نظر فقهی هم که در این زمینه دارند چنینه :

سوال : آیا براى زنى که سالم است، جلوگیرى از باردارى بطور موقت از طریق بکارگیرى وسایل و موادى که از انعقاد نطفه جلوگیرى مى‏کنند، جایز است؟ استفاده از یکى از دستگاههاى جلوگیرى از باردارى که چگونگى جلوگیرى از حاملگى توسط آن تا به امروز معلوم نشده، ولى به عنوان وسیله‏اى براى جلوگیرى از باردارى شناخته شده است، چه حکمى دارد؟آیا جلوگیرى دائم از حاملگى براى زنى که از خطر باردارى خوف دارد، جایز است؟آیا جلوگیرى دائمى از باردارى براى زنانى که زمینه مساعدى براى به دنیا آوردن فرزندانى معیوب یا مبتلا به بیماریهاى ارثى جسمى و روانى دارند، جایز است؟

جوابهای ایشون  : "  اگر با موافقت شوهر باشد، اشکال ندارد - اگر موجب از بین رفتن نطفه بعد از استقرار آن در رحم شود و یا مستلزم نگاه و لمس حرام باشد، جایز نیست - جلوگیرى از باردارى در فرض مذکور اشکال ندارد بلکه اگر حاملگى براى حیات مادر خطر داشته باشد، باردار شدن بطور اختیارى جایز نیست -  اگر با یک غرض عقلائى صورت بگیرد و ضرر قابل توجهى هم نداشته باشد و با اجازه شوهر باشد، اشکال ندارد.  "

بستن لوله هاى منى مرد براى جلوگیرى از افزایش جمعیت چه حکمى دارد؟

" اگر این کار با یک غرض عقلائى صورت بگیرد و ضرر قابل ملاحظه‏اى هم نداشته باشد، فى‏نفسه اشکال ندارد."

نظرات فقهی حضرت  آیت الله العظمی سیستانی درباره کنترل جمعیت :

" جایز است که زن از داروهاى پیشگیرى ازحاملگى به شرط آنکه به او زیان مهمى نزند ، استفاده کند ، چه شوهر راضى باشد وچه نباشد. "

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت ( رحمه الله ) هم دراین باره چنین نظری دارند :

" جلوگیرى کردن زن از باردارى قبل از انعقاد نطفه اشکال ندارد، و عمل جرّاحى براى آن ، اگر ضرورت لازم عقلایى داشته باشد و با رضایت شوهر انجام شود مانعى ندارد، به شرط آنکه از لمس و نظر حرام اجتناب شود ولى عقیم کردن جایز نیست . "

بقیه مراجع تقلید و علما هم نظراتی مشابه نظرات بالا دارند که ما فقط چند نمونه رو برای مثال آوردیم ولی کلیت فتواها خیلی فرق نداره ، جز اینکه بعضی مراجع معتقدند که اگه زن و شوهری چندتا بچه دارن می تونند از روشهای دائمی ( مثل بستن لوله ها یا توبکتومی یا برای آقایون وازکتومی ) هم استفاده کنند و عقیمی محسوب نمی شه ولی کلیات همینه که خوندین .

 آقای احمدی نژاد و دوستانشون هم بهتره تو کاری که تخصص ندارند وارد نشن و برای علما و مراجع تعیین تکلیف نفرمایند و از این عزیزان جلوتر نزنند ، چون به هر حال مصالح اسلام و جامعه اسلامی رو علما و مراجع بهتر می دونند و درک می کنند و از نصوص و دستورات اسلامی هم در این زمینه بهتر خبر دارند و اعلم تر هستند .

امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی که از مراجع عظام تقلید هم بودند بعد از سمیناری که توسط سازمان برنامه و بودجه وقت تحت عنوان سمینار ملی جمعیت و توسعه در مشهد مقدس برگزار شد و برنامه ملی تنظیم خانواده از دل این سمینار که بعد از بیانات رئیس جمهور وقت و رهبر امروز نظام بود بیرون اومد این برنامه رو تایید فرمودند و به دنبال تایید امام دولت وقت خردادماه 1367 سیاست تحدید موالید رو اعلام کرد و در برنامه پنج ساله اول هم گنجونده شد و در برنامه های پنج ساله بعدی هم ادامه پیدا کرد .

جالب اینجاست که روحانیون در سال 1343 و در زمان برنامه عمرانی سوم رژیم پهلوی  هم  با برنامه تنظیم خانواده موافقت کردند ، از روحانیون بالاتر ،  خود خداوند در قرآن هم به نوعی براین مهم تاکید کرده ، اگر شما آیه 233 سوره بقره رو نگاه کنید صراحتاً تاکید شده که  " هیچ کس را تکلیف جز به اندازه طاقت نکنند ، نباید مادر در نگهداری فرزند به زیان و زحمت افتد و نه پدر بیش از حد متعارف برای کودک متضرر شود  " .

 حضرت علی ( ع ) هم در حکمت 141 نهج البلاغه  " یکی از دو آسایش رو کمی زن و فرزند "  دونستند ( اینکه چرا بعضی معصومین ما دارای زن و فرزند بسیار بودند به دلیل مسائل شهوانی نبوده بلکه بخاطر شرایط خاصی که داشتند و مسائل تبلیغی ، امنیتی و سیاسی ... اون موقع بوده ) .

در مجموع باید بگم اون چه که مورد تایید و تاکید دین اسلام بوده و هست و در آیات و روایات و فتواها هم بوضوح می بینیم نقش عقل و منطق و شرایط زوجین در داشتن فرزند هستش که حرف اصلی برنامه تنظیم خانواده امروزی هم همینه .

مثلا اگه کسی خونه بزرگی داره و درآمد و وضع مالی خوبی و زن و شوهر از نظر جسمی و روحی روانی این توان و شرایط رو دارند چهارتا یا بیشتر بچه داشته باشند و چندتا تا بچه خوب و درست حسابی تربیت کنند و تحویل جامعه بدن که برای جامعه هم نفع داشته باشند خب مانعی نیست اما برای یه زن و شوهری که اجاره نشین هستند و یا خونه دارند ولی خونه شون پنجاه متر  بیشتر نیست و کل درآمد زن و شوهر ( اگه هر دو کار کنند ) فقط می تونه با این شرایط کفاف زندگی سه نفر رو بده و زن و شوهر هم حال و حوصله تربیت بچه رو ندارند حتی آوردن بچه دوم هم محل تردید و سواله چه برسه به بیشتر و منطقی به نظر نمی رسه .

این حرفها  و تحریکات نابخردانه و عوامانه  اونم تحت نام دین و استکبار ستیزی و .. باعث می شه عوام هایی مثل " ذبیح های دارا و ندار " برن با خیال راحت و دست خالی و بدون شرایط کافی ازدواج کنند و دوتا بچه هم بیارن و دو نفر دیگه رو هم بدبخت کنند و دیگرانی هم که دستشون به گوشت نمی رسه پیف پیف راه بندازند و چنان این جماعت بی فکر رو  " مظلوم "  نشون بدن که دل سنگ هم براشون کباب بشه ! و در مقابل طبقه ثروتمند رو یکپارچه دزد و نوکیسه و تازه به دوران رسیده معرفی کنند تا دلشون خنک بشه !!

اینکه " بچه کمتر زندگی بهتر "  یا  " دو بچه کافیه  " سیاسیت غربی ها علیه جامعه اسلامی بوده یا نه دلیل منطقی نمی شه ما بیاییم کسانی رو که وضع و شرایط درست و حسابی ندارند و بیشتر از حداکثر سه چهار نفر رو نمی تونند اداره کنند این جوری تحریک کنیم تا با بی فکری تمام فقط جمعیت زیاد کنند و آمار بالا ببرند ! ظاهراً این آقایون همه چیز رو در عدد و آمار می بینند !

گفتم هم اگه امروز غربی ها از اون سیاست ها عدول کردند فقط بخاطر رشد منفی جمعیت از یک طرف و شرایط و امکانات و مدیریت خوب از طرف دیگه ست و این توان رو دارند تا بتونند پاسخگوی جمعیت باشند ولی ما شرایطمون با اونها فرق داره .

بالاخره هم ما نفهمیدیم باید کلان شهرها و بخصوص تهران جمعیتشون کم بشن و از تهران پنج میلیون نفر برن یا مردم رو به افزایش زاد و ولد تشویق کنیم ؟! اگه این تناقض نیست پس چیه ؟

اسلام هم هیچ اجباری در این زمینه نداره چون جامعه اسلامی رو پویا و با نشاط و سالم می خواد ، اینکه آقایون چنین برداشتی از دین یا جامعه دارند حقیقتاً در حکم فاجعه ست و من بابت حاکم شدن این تفکر که زمان امام خمینی مطرود و منزوی بود و امروز فعال شده قویاً هشدار می دم و امیدوارم مسئولین و علمای اعلام نگذارند عده ای متحجر این طوری بنام دین با اعتقادات و زندگی مردم بازی کنند و جامعه اسلامی رو به سمت اضمحلال و مشکلات عدیده بکشونند .

ای کاش رئیس جمهور محترم و مهرورز قبل از بیان این اظهارات با چند متخصص و کارشناس خبره و کار بلد از همون اردوی اصولگرایی مثل دکتر مرندی که خودش جزو حامیان و مجریان این سیاست ها هم بوده مشورت می فرمودند و در جریان کامل مسائل و سیاست ها قرار می گرفتند بعد اظهار نظر می فرمودند .   

درسته که بقول آقای احمدی نژاد  " دکتر مرندی پیر شده و بدرد وزارت نمی خوره "  اما به عنوان مشاوری امین و کاربلد که می تونه عمل کنه ؟ از رئیس جمهور توقع می ره شان جایگاه ریاست جمهوری رو رعایت کنه و با حرفهای نسنجیده و غیر کارشناسی  اونم خلاف سیاست های نظام ونظر مراجع و علما حرکت نکنه  و حد و حدود خودش رو رعایت کنه .

پی نوشت : به شخصه دوست دارم هر دو سه هفته یک بار تو وبلاگ مطلب بذارم اما گاهی وقتها این قدر سوژه زیاده که ناچاریم هر هفته مطلب داشته باشیم !

 

پیامبر اسلام ( ص ) : اگر کسی نمازش را بدون عذر و علت ترک نماید به تحقیق اعمال خیرش بی فایده می گردد .