به نام خدا

پنجشنبه هفدهم تیرماه 89

 

پیامبر خدا (ص) : اگر آب خواستید ، آن را جرعه جرعه بنوشید و یکجا سر نکشید .

به گفته دکتر گلدفارب استاد دانشکده پزشکی پنسیلوانیای آمریکا مقدار آب موجود در هر ارگان بسته به سرعتی که وارد اون می شه متنوع و متفاوته و به نظر می رسه اگه آب جرعه جرعه نوشیده بشه موندگاری بیشتری در بدن داره تا زمانی که یکباره وارد بدن بشه ، این نظریه ایشونه و خیلی در این زمینه تحقیق جدی علمی صورت نگرفته اما با توجه به حدیث پیامبر ( ص ) و نظریه این استاد دانشکده پزشکی آمریکا و اونچه که علم بیوشیمی و فیزیولوژی می گه به نظر درست می رسه .

چون زمانی که شما آب رو یکباره سر می کشین ممکنه خیلی سرد یا خیلی گرم باشه و همین باعث نوعی ناسازگاری یا بهتر بگم عدم تطابق با حرارت درونی بدن و ارگانهای داخلی باشه و همین اختلاف دمای برونی و  درونی ممکنه باعث ایجاد طیف ناراحتی های مختلفی در بدن بشه ولی با جرعه جرعه نوشیدن آب اون حرارت بیرونی به یکباره با اون حجم زیاد وارد بدن نمی شه و علاوه براینکه به مرور کمتر می شه برای بدن هم فرصت تطبیق بیشتری وجود داره تا با اون چه که داره واردش می شه راحت تر کنار بیاد و بهش عادت کنه .

ضمناً می دونیم آب در تمام فضاهای سلولی یکسان منتشر می شه خب با افزایش حجم آب بدن به یکباره و کنترل نشده ، فشار اسمزی محیط های بیرون سلولی و درون سلولی کم می شه و ممکنه شخص دچار Water Intoxication یا مسمومیت ناشی از آب بشه و کارش به تشنج و کما هم بکشه که البته این جنبه نهایی ، دراز مدت و کمتر شایع قضیه ست ولی قابل تامله .  

بین سرعت و حجم آب ورودی به بدن و میزان موندگاریش که دکتر گلدفارب مطرح کرده و دفع آب از بدن یک تناسب و رابطه ای وجود داره که روی کار همه ارگانهای بدن و مسائل بالینی و متابولیکی انسان اثر مستقیم داره و بخصوص از حیث بحث فیزیولوژی کلیه قابل بحثه و از این طریق هم می شه صحت حدیث پیامبر ( ص ) و نظریه دکتر گلدفارب رو تایید کرد ، چون ساده تر بگم هرچقدر آب با سرعت کمتری وارد بدن و ارگانها بشه بخاطر موندگاری بیشتر و دفع دیرتر ، اونها هم با دقت بیشتری وظایف محوله رو انجام می دن و این تو خروجی و نتیجه عمل و در نتیجه سلامتی انسان هم موثره .

همچنین با جرعه جرعه نوشیدن آب اون مکانیسم های کنترل تشنگی فعال تر و منظم تر هستند و موقعی که اون حالت تشنگی و نیاز بدن به آب از بین می ره باعث کاهش عطش و تشنگی از طرق خاصی می شن و شما می فهمی ولی موقعی که یه لیوان بزرگ برداری و پشت سرهم تا ته لیوان آب بریزی بنوشی دیگه متوجه نیستی که داری چه می کنی و کنترل شده عمل نمی کنی و ممکنه کار دست خودت بدی و حداقلش اینه که دل درد می گیری !

 حضرت علی ( ع ) : گلابی قلب را جلا می دهد و دردهای درون را به اذن حق شفا می بخشد .

بر اساس تحقیقات انجام شده روی گلابی با توجه حدیث چند نکته حائز اهمیته که خدمتتون عرض می کنم ، اول اینکه گلابی انرژی کمی ( حدود 55 کالری ) و همین طور کربوهیدرات کمی داره ولی فیبر ، ویتامین های گروه B  ، کلسیم ، منیزیم و از همه مهمتر پتاسیم خوب و به اندازه ای داره و حدود 4 میلی گرم هم ویتامین C داره که همه اینها در سلامت قلب و عروق و پایین آوردن فشار خون و پیشگیری از تصلب شرایین یا آترواسکلروز امروز ثابت شده ومورد توصیه پزشکان هستش .

مثلا همین ویتامین C همون طور که خودتون بهتر می دونید خواص آنتی اکسیدانی داره و از اکسیده شدن ترکیبات سلول‌های بدن توسط رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کنه یا به خاطر وجود پکتین  در گلابی  ‌سطح کلسترول رو کاهش می‌ده  که خب با سلامت قلب ارتباط مستقیم داره .

امروز نقش پتاسیم ، منیزیم و کلسیم هم در کاهش پرفشاری خون یا هیپرتانسیون ثابت شده هستش که تو گلابی به میزان خوبی موجود هستند و حتما می دونین که پرفشاری خون چه اثرات زیانباری روی سلامت قلب و عروق و کلاً بدن آدم داره .  ضمن اینکه فراموش نکنید گلابی مدر هم هست و مدر بودن  باعث کاهش فشار خون می شه .

خاصیت ضد دردی گلابی هم که امام ( ع ) بهش اشاره کردند احتمالا باید مربوط به ویتامین های گروه B باشه که تو گلابی هستند و تو بیماریهای التهابی توصیه می شه بیمار روزی یک لیوان آب گلابی بنوشه ، شاید هم مواد شیمیایی دیگه ای تو گلابی باشند که هنوز درست و حسابی شناخته نشدن و اثرات ضددردی دارند .  

گلابی آب خوبی داره و برای جلوگیری از تشنگی مداوم هم توصیه می شه ، برای پیشگیری از یبوست و سرطان پس @ تان در خانم ها هم با توجه به فیبری که داره خیلی خوبه و اونهایی هم که عفونت های ادراری دارند نباید از گلابی غافل بشن .

امام صادق ( ع ) : لوبیا بادهای نهفته درون را می کند .

بر اثر تحقیقاتی که برروی لوبیا و بعضی حبوبات صورت گرفته ثابت شده که تو پوسته بیرونی شون ترکیبات قندی بنام های رافینوز و استاکیوز وجود دارند که نفاخ هستند و باعث نفخ معده و دقع گاز از مقعد می شن و برای همین توصیه می شه بیست و چهارساعت قبل پخت ، لوبیا یا عدس رو بذارین تو آب خیس بخورن و بعدش هم حتما اون آب رو دور بریزین و ازش استفاده نکنید .

رافینوز و استاکیوز جزو دسته ای از ترکیبات قندی بنام الیگوساکاریدها هستند که براحتی در آب حل می شن و شیرین هستند و معمولا هم نسبت به هضم در معده مقاومت نشون می دن و همون طور دست نخورده وارد روده بزرگ می شن و ممکنه توسط میکروبهایی که تو روده بزرگ زندگی می کنند تخمیر بشن و علت ایجاد گاز و نفخ معده و دفع باد همینه .

امام موسی کاظم ( ع ) : سوار شدن بر مرکبی که زنگوله های آویخته به آن ایجاد سر و صدا می کند کار درستی نیست .

 امروزه تو علم بهداشت حرفه ای ( بهداشت کار ) و ایمنی صنعتی مبحثی داریم تحت عنوان آلودگی صوتی یا noise Pollution . در این مبحث ما به بررسی سر و صدا در محیط و اثراتش بر سلامتی انسان می پردازیم ، فرق آلودگی صوتی با خود صدا اینه که صدا خواسته و معمول هستش  ولی آلودگی صوتی صدایی ناخواسته و آزار دهنده هستش که می تونه ناخوشایند و برای سلامتی شنوایی و روانی مضر باشه .

صداهای خیلی شدید که اصلاً می تونند حتی منجر به پارگی پرده صماخ گوش بشن ولی صداهای کمتر شدید ولی مداوم مثل همین صدای زنگوله هاعلاوه بر اینکه به لحاظ روانی خیلی آزار دهنده هستند و بقول معروف رو اعصاب رژه می رن می تونند باعث آسیب موقتی یا دائم سلولهای مژه دار حسی روی سطح وستیبولی غشا پایه گوش داخلی بشن  و همین باعث می شه کم کم از قدرت شنوایی طرف کم باشه تا به تدریج به حدی برسه که حتی کری یا کم شنوایی دائم یا موقت تهدیدش کنه .

جالب اینجاست امام صادق ( ع ) در این زمینه اشاره صریح تری دارند و سر و صدای زیاد رو عامل از بین رفتن روزی انسان معرفی کردند که با توجه به پیشزفت بهداشت حرفه ای و کار در امروز  و توجه خاص این شاخه از علوم بهداشتی به سر و صدا و سنجش شنوایی کارگران بعضی مشاغل در دوره های معین و اثری هم که این مشکل می تونه در دراز مدت رو سلامت شنوایی و عصبی روانی طرف بذاره  و در نتیجه با کیفیت کار شخص و در نتیجه تر ! با امنیت شغلی اش می تونه رابطه مستقیم داشته باشه قابل تامل به نظر می رسه .

برای جلوگیری از آسیب شنوایی و اثرات سوء سر و صدا در ایمنی صنعتی و بهداشت حرفه ای روشهای مختلفی رو پیشنهاد می کنند که اولین و بهترین و موثرترینش در صورت امکان حذف منبع سر و صداست که امام کاظم ( ع ) به نوعی پیشنهاد کردند .

امام رضا ( ع ) : هرکس می خواهد مثانه اش به عارضه ای گرفتار نشود پیشاب خود را نگه ندارد حتی اگر بر پشت شتر سوار باشد .

اونچه که امام ( ع ) بهش اشاره کردند و تاکید داشتند یکی از نکات مهم و در عین حال مغفولی هستش که علی رغم توصیه پزشکان بازهم بعضی ها رعایت نمی کنند و دچار عوارضی می شن  که می تونه سلامت کلیه هاشون رو در معرض خطر جدی قرار بده .

اشاره امام رضا ( ع ) به عارضه ای هستش که امروز در اورولوژی تجت عنوان رفلاکس مثانه به حالب ( میزنای ) نامیده می شه و تو کتاب اورولوژی اسمیت ( منبع اصلی درس اورولوژی برای پزشکان ) که نگاه می کردم سر فصل و بخش جداگانه ای بهش اختصاص داده شده .

 جدای از موارد مادرزادی و مشکلات آناتومیکی که بعضی ها دارند و با جراحی رفع می شه اگه خود طرف آگاهانه زمانی که ظرفیت مثانه اش پر می شه و احساس دفع ادرار بهش دست می ده ادرار نکنه احتمال داره این ادرار از مثانه به عقب و بالا و سمت میزنای ( حالب )  و کلیه ها پس بزنه که کمترین عارضه اش می تونه عفونت باشه .

در حالت طبیعی دریچه ای عضله ای شکل بین مثانه و حالب وجود داره که این ارتباط رو قطع می کنه  و نمی گذاره ادراری که از کلیه ها به حالب و از حالب به مثانه ریخته دوباره به عقب برگرده اما خب اگه حجم مثانه زیاد بشه و ادراری دفع نشه احتمال اینکه این دریچه و عضلات مثانه تضعیف بشن و دیگه اون مقاومت لازم رو نداشته باشن و کارشون مختل بشه وجود داره .

برای همین بخصوص به بچه ها باید آموزش داد که هر وقت احساس دفع ادرار کردند ادرارشون رو نگه ندارند و از بیان این احساس هم خجالت نکشند و بزرگسالان هم همین طور و در چنین مواقعی دفع ادرار رو به تاخیر نندازند . من فکر می کنم منظور امام رضا (ع ) از مثانه در این حدیث کل کلیه ها و سیستم مجاری ادرار باشه و خب شتر هم که وسیله نقلیه رایج اون روز بوده که امروز تبدیل به ماشین شده .  

امام رضا ( ع ) : داخل شدن به حمام با شکم پر باعث قولنج می شود .

راجع به واژه "  قولنج "  حتما زیاد شنیدین ، بوعلی سینا و محمد بن ‌زکریای رازی اصلاً هر کدوم یک کتاب مستقل و مفصل در مورد " قولنج "  نوشتن ، چون قولنج یکی از مهم ‌ترین بیماری‌های زمان اونها بود و برای هر جایی از بدن هم ما یه نوع قولنج داشتیم مثل قولنج کلیوی و کبدی و روده ای و ... .

خیلی از بیماری‌ هایی هم که امروز می‌شناسیم تو اون زمان همه با هم قولنج عنوان می شدند . کلمه قولنج از ریشه قولون یا همان colon گرفته شده ، کولون هم که حتما می دونین روده بزرگ هستش و بیشترین و معروفترین نوع قولنج هم تو همین عضو اتفاق می افتاده که الان تحت عناوینی مثل کولیک شکمی ازش یاد می شه و حتماً تجربه اش هم کردین .

کلاً تو علم پزشکی قدیم به دردهای پیچشی و ناراحت‌کننده شکم و اعضای مجاورش بدون  اینکه دلیل واقعی شون رو بدونند قولنج می‌گفتند ، درد قولنجی علاوه بر حالت پیچشی و ناراحت کننده ، تیز و اسپاسمیک ( انقباضی ) هم هست و بیشتر از اون که دردی مزمن باشه حالت حاد داره .

هر چند پیشرفت علم پزشکی و  مشخص شدن سمیولوژی یا نشانه شناسی بیماریها دیگه از یک واژه اینچنینی کلی برای گروهی از بیماریها یا نشانه ها و علائم استفاده نمی شه و مرزبندی ها و تفکیک مشخصی صورت گرفته و اسم تک تک علائم و نشانه ها و بیماریها هم مشخص شده ولی خب اون زمان خیلی نمی تونستند برای مردم عامی لفظ قلم صحبت کنند و به بیان یک عنوان کلی اکتفا می کردند .

عین این حدیث امام رضا ( ع ) سال 78 برای یکی از بستگان دور ما اتفاق افتاد ، بنده خدا ناهار قیمه پلو خورده بود و بلافاصله بعدش با همون شکم پر رفته بود حموم و درجا فوت کرد .

علتش هم اینه زمانی که شما غذا می خورین خب این غذای شما باید در دستگاه گوارش هضم و جذب بشه و طبیعیه که جریان خون هم توجه بیشتری به اون ناحیه می کنه و بقولی برای اونجا بیشتر مایه می گذاره و انحراف جریان خون از جاهایی مثل  قلب و مغز بیشتر می شه و خطر عارضه قلبی و مغزی و سنکوپ و این چیزها بیشتر می شه .

از طرف دیگه هم اینه که ممکنه عضلات صاف روده دچار اسپاسم یا گرفتگی بشن و شخص گرفتار سندرم روده تحریک پذیر یا IBS و کولیک شکمی و امثال اینها بشه ، ضمن اینکه در هضم و جذب مواد غذایی هم اختلال بوجود می آد که اثرات خاص خودش رو به همراه داره .

پس سعی کنین هیچ وقت با شکم پر حموم یا استخر یا دریا برای شنا نرین و بذارین حداقل دو سه ساعت بگذره بعد برین ، قبل حموم رفتن شکمتون خالی باشه که حتی می تونه به لاغر شدنتون هم کمک کنه ، به نظر من در این حدیث یک منظور نزدیک و یک منظور دور وجود داره ، منظور نزدیک بوجود اومدن مشکلات گوارشی و منظور دور از قولنج ایجاد یک عارضه جدی اما کلی برای جاهای دیگه بدن هستش .

 

پی نوشت: از همه عزیزانی که لطف می کنند و اینجا تشریف می آرن و قسمت نظرات خوانندگان رو هم مطالعه می فرمایند خواهش می کنم اگه نظری راجع به نظرات دیگران دارند فقط به خود من خصوصی بگن .

 

 

یه دعایی هست که از حضرت علی ( ع ) روایت شده و به " چهارحمد  " معروفه ، خوندن هرروز این دعا  باعث سعادت دنیا (از نظر مادی چشمک)  و آخرت ، با ایمان از دنیا رفتن و بی حساب داخل بهشت شدن می شه ، من خودمم اولش این دعا رو حفظ نبودم و از رو می خوندم اما حالا دیگه تو قنوت نماز مغرب دعای دائمی ام شده و باور کنید اثرات دنیوی اش رو هم به عینه دیدم :

بسم الله الرحمن الرحیم

َالحمدُلِلهِ الَذی عَرَفنَی َنفسَهُ و َلم َیترُکنی عَمیان القَلبِ ، الحمدلله الذی جَعَلَنی ِمن ُامَهِ محمد صلی الله علیه و آله ، الحمدلله الذی جَعَلَ ِرزقی فی یَدِه و لم یَجعَله فی َایدیِ الناس ، الحمدلله الذی سَترَ عُیوبی و عَورتی و َلم بَفضَحنی بَینَ الناس ِ .

( روی ر عرفنی تشدید ، روی ف نفسه ساکن ، روی ت یترکنی ساکن ، روی م عمیان ساکن ، روی ج یجعله ساکن ، روی ی ایدی ساکن ، روی و عورتی ساکن ، روی ف و ح یفضحنی ساکن ، روی ی بین ساکن )

ترجمه : بنام خداوند بخشنده مهربان ، ستایش و ثنا خدایی راست که شناساند برمن وجود خود را و ترک نکرد مرا در کوری دل ، حمد مر خدای را که قرار داد مرا از امت محمد که درود خدا بر او و آل او باد، ستایش خدای را که قرار داد روزی مرا در دست خویش و نگذاشت آن را در دست مردمان ، ستایش خدایی را که پوشاند عیب هایم را و عورتم را و رسوا نگردانید مرا در میان مردمان . 

_______________________________________________________

 پزشکی در اسلام  - قسمت هشتم :

به نام خدا

پنجشنبه بیست و یکم مرداد 89

حلول ماه مبارک رمضان بر همه مسلمانان جهان مبارک

 

" اى کسانى که ایمان آورده‏اید روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنانکه بر آنان که پیش از شما بوده‏اند واجب شده بود ، باشد که پرهیزگار شوید " ( سوره بقره آیه 183 )

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند:

" براى هر چیزى زکاتى است و زکات بدنها روزه است "

" روزه بگیرید تا سالم باشید " 

احادیثی که در زمینه روزه گرفتن و اهمیت ها و فواید اون به دلایل مختلف بهداشتی پزشکی ، دنیوی ، اخروی ، تربیتی ، اخلاقی ، معنوی و ... هستند کم نیستند و خود همین اثرات چند بعدی روزه پیام های زیادی داره اما ما اینجا در این بخش پزشکی در اسلام وبلاگ صددرد به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان به بررسی بعضی اثرات مثبت ثابت شده روزه  در زمینه بهداشتی پزشکی  می پردازیم که بعضی دلایل تاکید و اهمیت زیاد اون در اسلام و شیعه اثنی عشری رو با توجه به پیشرفت علم پزشکی و تحقیقات جدید مشخص می کنه تا بار دیگه حقانیت دین مبین اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری رو از این زاویه به تصویر بکشیم ، البته با ذکر این نکته که هنوز هستند حقایق ناشناخته ای که علم ما بهشون احاطه نداره . 

یکی از کارکردهای مهم روزه ایجاد نوعی حالت استراحت در دستگاههای بدن و کمک به تصفیه مواد زائد هستش که البته با این مراسم های افطاری که ما می بینیم ! و سفره های رنگارنگ و طویلی که انداخته می شه عملاً روح روزه گرفتن و این کارکرد خدشه دار شده و بجای دعوت به کم خوری و اعتدال حداقل در این یک ماه و رسیدن به همون دو وعده غذایی معروف صبح و شام و حذف ناهار از برنامه غذایی که قبلا راجع بهش توضیح دادیم و در سوره مریم آیه 64 مورد تاکید خداست برنامه غذایی رو جوری تنظیم می کنیم که یه وعده افطار کم کم کالری اش از مجموع یه ناهار هم بالاتر می ره ! حالا مشکلات گوارشی و نفخ و .. هم که بماند !

این ایراد از ماست وگرنه برنامه دستگاههای بدن در این یک ماه توسط سازنده اون مشخص شده .. اگه درست روزه بگیریم و درست افطار کنیم و رفتارهای تغذیه ای درستی در این ماه داشته باشیم در پایان ماه بدن مون بقول امروزی ها یه reset حسابی می شه! 

مکانیزم فیزیولوژیکی روزه بر این اساسه که بدن در اثر تغذیه نشدن در طول روز ، انرژی موجود رو که قراربود صرف مراحل گوارش بشه دردفع سموم ازبدن بکار می گیره . در این شرایط ظرفیت هم دفع شدیدتر از جذب می شه و یه پاکسازی اساسی تو بدن صورت می گیره .  

در روزه داری ترشحات معده کاهش پیدا می کنند ، حرکات معدی – روده ای هر ۲ ساعت یکبار انجام می شن و خالی شدن کیسه صفرا هم با تواتر کمتر از معمول و سی بار هر ۴ ساعت انجام میشود چون غذا و بخصوص غذای چرب کمتری وارد دستگاه گوارش می شه تا احتیاج به هضم توسط آنزیم ها و هورمون های کمکی و صفرا داشته باشه و همین یک عامل مهم کاهش بیماریهای صفراوی هستش . 

 حرکت های روده ای هم هنگام روزه داری هم به حدود ۱ – ۲ در ساعت کاهش پیدا می کنه که همین کاهش به رفع بعضی اسپاسم ها و مشکلات دیگه روده ای کمک می کنه . 

تو روزه داری همراه با اعتدال رژیم غذایی افطار تا سحر در طول یک ماه حجم معده هم به تدریج کوچکتر می شه و در پایان ماه در کوچکترین و متناسب ترین حد خودش ثابت می شه که همین جلوی خیلی از بیماریهای گوارشی و چاقی و نفخ معده رو می گیره .

روزه باعث  بالا رفتن مقاومت بدن انسان در برابر بیماریهای عفونی هم می شه ، جدای از بالا رفتن سیستم ایمنی بدن که خواهیم گفت دستگاه گوارش هم انرژی مصرف نمی کنه و بخش مهمی از انرژی بدن صرف افزایش مقاومت  در برابر عفونتها می شه که در حدیثی امام علی ( ع ) به اون اشاره کردند .

راز سم زدایی روزه اینه که در زمانی که خون  - چون در طول روز چیزی خورده نمی شه - در حال جذب مواد غذایی وارد شده بهش نیست، اندامهای فیزیولوژیک در یک حالت آرامش بسر می برند ، خب تواین شرایط ظرفیت کارائی دفع مواد زائد از معده، روده ها ، کبد ، کلیه ، مثانه، ریه ها،،لوزالمعده، سینوس ها و پوست مؤثرانه تر وشدیدتر خواهد بود ، بویژه کبد و کلیه که کار تصفیه بدن رو  انجام می دن  و خب یه سم زدایی حسابی از بدن انجام می شه.

یک جنبه جالب دیگه از اثر مفید سم زدایی کننده روزه بر می گرده به اینکه می دونیم شهرها به خصوص شهرهای صنعتی هوای آلوده دارن و دارای مقداری از گازهای فلزات سنگین مثل سرب ، جیوه و آهن هستند که از راه ریه به همراه هوای تنفسی وارد بدن می شن .

ضرر سرب بر گلبول های قرمز خون و نسج عصبی و استخوانی ثابت شده که ایجاد کم خونی ، عصبانیت ، لاغری و دردهای استخوانی می کنه ، در صورتی که با گرسنگی ملایم و روزه داری اسید یا ترشی خون بالا می ره و باعث می شه این مواد سمی گفته شده از محل های خودشون خارج می شن و وارد جریان خون  شده و از کلیه ها دفع می شن  ، یعنی در حقیقت پیوسته حوض متابولیکی به دفع سموم اشتغال داره.

از نظر جذبی هم در روزه داری قدرت جذب در بدن بالاتر از حد معمول می ره ( با بیشتر شدن دفع نسبت به جذب که بالا گفتیم اشتباه نشه .. دقت کنید :  قدرت جذبی )  چون وقتی‌ انسان‌ مدتی‌  سیستم غذایی عادی‌ روزانه‌ اش دگرگون بشه بطور طبیعی اشتها و میل بیشتری‌ به‌ غذا پیدا می‌ کنه و در نتیجه‌ مواد شیمیایی‌ که‌ مورد احتیاج‌ بدن‌ هستش‌ براحتی‌ جذب‌ می‌ شن .

آرتر والاس نویسنده آمریکایی مزیت هایی برای روزه قائله از جمله: روشن شدن چشمها ، تنفس راحت ، صاف شدن پوست و آرامش اعصاب و سلامت زیستن جسمی، روحی و روانی بدن و بقولی دیگه می گه : " روزه داروی فیزیکی و روحی است. یک قرص برای بیمار ممکن است بد مزه باشد، داروساز پوشش شیرینی روی قرص می پوشاند، بهر حال خوردنش گوارا نیست ولی برای بیمار خوب است " .

دکتر کارل‌ (امریکایی) اعتقاد داره بر لزوم‌ روزه ‌داری‌ در تمام‌ ادیان‌ تأکید شده‌ : "  در روزه‌ ابتدا گرسنگی‌ و گاهی‌ نوعی‌ تحریک‌ عصبی‌ و بعد ضعف‌ احساس‌ می‌ شود ، در عین‌ حال‌ تغییرات‌ مهمی‌ صورت‌ می ‌گیرد و بالاخره‌ تمام‌ اعضا مواد خاص‌ خود را برای‌ نگهداری‌ و تعادل‌ محیط‌ داخلی‌ و قلب‌ قربانی‌ می‌ کنند. به‌ این‌ ترتیب‌ روزه‌ تمام‌ بافت‌های‌ بدنی‌ را می ‌شوید و آنها را تازه‌ می ‌کند. "

دکتر تومیاناس در مورد روزه چنین گفته : " فایده‌ کم‌ خوردن‌ و پرهیز کردن‌ از غذاها در یک‌ مدت‌ کوتاه‌ آن‌ است‌ که‌ چون‌ معده‌ در مدت‌ یازده‌ ماه‌ مرتب‌ پر از غذا بوده، طی‌ یک‌ ماه‌ روزه‌ داری‌ مواد زاید آن‌ دفع‌ می ‌شود.

همین‌ طور کبد که‌ برای‌ هضم‌ غذا مجبور است‌ دائماً صفرای‌ خود را مصرف‌ کند، در این‌ مدت‌ سی‌ روز، ترشحات‌ صفراوی‌ را صرف‌ حل‌ کردن‌ باقی مانده‌ غذای‌ جمع ‌آوری‌ شده‌ خواهد کرد. ( در نتیجه احتمال وقوع سنگ کیسه صفرا کاهش پیدا می کنه ) به‌علاوه، دستگاه‌ هاضمه‌ در نتیجه‌ کم‌ خوردن‌ غذا، اندکی‌ فراغت‌ حاصل‌ می ‌کند و رفع‌ خستگی‌ می ‌نماید " .

این مصرف کردن ته مانده صفرا که دکتر تومیاناس بهش اشاره کرده از این جهت مهمه که بعضی بیماریها مثل خود بعضی بیماریهای کبد و صفرا و بعضی جوشهای پوستی و چند تا بیماری دیگه منشا صفراوی دارن و در صورت زیادی صفرا ایجاد می شن .

روزه‌ درمانی‌ در مورد اکثر بیماری‌های‌ حاد و مزمن‌ تجویز می شه ، از جملهفشارخون‌ زیاد  ، تصلب‌ شرایین‌، گرفتگی‌ مجاری‌ خون‌ و لنف‌، آسم‌ ، آنژین‌ قلبی‌، سرطان‌ خون‌، بیماری‌های‌ عصبی‌، چاقی‌، نقرس‌، ورم‌ مفاصل‌، انواع‌ روماتیسم‌، بیماری‌ های کبدی‌، ورم‌ کیسه‌ صفرا، بیماری‌های‌ معده‌ و روده‌، یبوست‌ مزمن‌، ورم‌ لوزهِ مزمن، زکام‌های‌ حلق‌ و بینی‌، ناراحتی‌های‌ کلیه‌ و مثانه‌، بیماری‌های‌ زنان‌، بیماری‌های‌ مزمن‌ پوستی‌، اختلالات‌ عصبی‌ .

براساس بررسی که روی سطح چربی های خون افراد روزه دار و غیر روزه دار به عمل اومده ، گروه روزه دار در طی ماه رمضان کاهش معنی داری در میزان انرژی و مواد مغذی دریافتی  داشتند، ولی در گروه کنترل ( غیر روزه دار) تغییری در مقادیر فوق در طی بررسی مشاهده نشده .

همچنین در گروه روزه دار در پایان ماه رمضان مقادیر وزن، نمایه توده بدن ، کلسترول LDL ( چربی بد )  ، کلسترول تام و تری گلیسرید کاهش یافته بود، ولی مقدار کلسترول HDL ( چربی مفید )  افزایش مختصری نشون داده بود و این تغییرات تا یکماه بعد از رمضان  هم ادامه داشت.

در گروه غیر روزه دار تغییر معنی داری در مقادیر مذکور مشاهده نشد  ، لازم به توضیحه در این مطالعه گروه غیر روزه دار بجای دو وعده ، سه وعده غذایی در شبانه روز دریافت می کردند و گروه روزه دار دو وعده غذای کم چرب و متعادل داشتند .

چربی بالا باعث می شه نقش آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C که یه ماده ضد سرطانه کاهش پیدا کنه و احتمال وقوع سرطان بالاتر بره ولی با روزه داری توام با غذای سالم و متعادل مابین افطار تا سحر این چربی بخصوص توی معده پایین می آد و ویتامین C راحت تر و با کیفیت بیشتر می تونه از بدن در برابر مواد مضر سرطان زا محافظت کنه .

حتما می دونین که سطح بالای چربی خون باعث بروز مشکلاتی مثل بیماری عروق کرونر قلب و رسوب چربی تو اونها و در نتیجه بالا رفتن خطر سکته قلبی می شه ، همین طور از بالا رفتن احتمال بیماریهایی مثل دیابت هم نباید براحتی بگذریم ، کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش فشارخون و تغییر در الکتروکاردیوگرام در روزه داری طولانی دیده شده ، در بررسی های بالینی تو ماه مبارک رمضان افزایشی در وقوع سکته مغزی، آنژین پایدار و یا سکته مغزی دیده نشده .

براساس تحقیقات صورت گرفته سلول‌های مغزی که در  فرد روزه‌دار می‌‌تونند به هیپوکسی ( کاهش رسیدن اکسیژن به بافت )  یا حالتی مثل سکته‌ی مغزی مقاومت نشون بدن که خیلی جالبه .

در مورد فشار خون ، اگه شما 12 ساعت چیزی نخورین طبیعیه که سطح سدیم خون شما پایین تر می آد و همین کاهش باعث پایین نگه داشته شدن فشار خون و جلوگیری از هیپروتروفی بطن چپ ( بزرگ شدن قلب ) و نارسایی قلبی و مشکلات الکترولیتی و کلیوی هم خواهد شد .

به علت ارتباط عمیق سیستم ایمنی با سیستم اعصاب مرکزی و غدد درون ریز در بدن ، روزه گرفتن روی سیستم ایمنی بدن هم اثراتی داره و حداقل کاری که می کنه و تا امروز در تحقیقات مشاهده شده افزایش نیافتن اجزا سیستم ایمنی بدن که باعث بروز بیماریهای خودایمنی می شن ، تو این بیماریها سیستم ایمنی بدن بجای اینکه از بدن در مقابل عوامل خارجی مثل میکروبها دفاع کنه قاط می زنه و به خود بدن حمله می کنه می شه .

 در حقیقت روزه داری باعث می شه یه جور آتش بس بین اجزا سیستم ایمنی و بدن پدید بیاد و این شاخص ها افزایش معنا داری پیدا نکنند ، ضمن اینکه افزایش ایمنی سلولی بدن در مقابل بعضی بیماریها مثل سل و ایدز در روزه داری ثابت شده .

براساس تحقیقات صورت گرفته بین تعدادی از دانشجویان روزه دار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان روزه گرفتن باعث مثبت شدن سلامت روانی و کاهش افسردگی تو این افراد شده ، همین طور روزه داری به کاهش استرس و اضطراب هم منجر می شه . 

روزه بر اثرات تحقیقاتی که شده باعث کاهش غلظت خون و کاهش قند خون و متعادل نگه داشتن بعضی الکترولیت ها مثل پتاسیم می شه و در بعضی مطالعات BMI یا همون شاخص توده بدنی که از تقسیم وزن به کیلوگرم بر مجذور قد به متر بدست می آد هم دارای کاهشی بخصوص تو خانم ها بوده که این قدر رو وزنشون حساس هستند !! اون خانم هایی که بعد ماه رمضون BMI شون زیاد می شه بدونند یا چیزهای چرب زیاد خوردن یا فعالیت شون کمتر بوده یا هردوش !!

تو غده هیپوتالاموس مغز ما مرکزی بنام Lipostat وجود داره که کارش کنترل توده بدنی هستش ، زمانی که شما یه مرتبه تصمیم می گیرین از این رژیم های وحشتناک ! غذایی بگیرین و بعد یه مدت که ماکسیماتون ! از پل گذشت و احساس تناسب اندام کردین دوباره بخور بخورتون شروع می شه این مرکز قاط می زنه و با تغییراتی دوباره پیام هایی به بدن می ده که باعث می شه چاق تر از قبل اون رژیم کذایی بشین !!

اما براساس تحقیقات صورت گرفته دیده شده در الگوی روزه داری اسلامی و با کم خوری و اعتدال رژیم غذایی و حذف بعضی مواد زائد از برنامه روزانه این مرکز براثر پیام هایی که بهش از بدن ارسال می شه با یک آهنگ یکنواخت و آهسته و اصولی شروع به ارسال فیدبک هایی می کنه که نتیجه نهایی اون کاهش وزن به شکل اصولی هستش .

 چگونگی ایجاد تعادل محیط داخلی در بدن توسط روزه به این علته که قند کبد ( گلیکوژن ) به خون می ریزه  و چربی هایی که در زیر پوست ذخیره شده اند و پروتئین های عضلات و غدد و سلول های کبدی آزاد می شن ( اگه خوب سحری خورده نشه اون ساعتهای آخر دیگه زیادی آزاد می شن و از حالت تعادل خارج می شن و اون ضرر داره )  و به مصرف تغذیه بافت ها می رسند و بالاخره تمام اعضا مواد خاص خودشون رو برای نگهداری تعادل محیط داخلی و قلب قربانی می کنند و به این ترتیب روزه تمام بافت های بدنی رو می شوره و اونها رو عوض می کنه .

از حضرت علی ( ع ) یکی از فوائد روزه داری افزایش حافظه عنوان شده ، امروز و از نظر فیزیولوژیکی این طور تفسیر می شه که بعد از چند ساعت بی غذایی و تصفیه مواد زائد و سموم بدن که روی فعالیت های مغزی هم اثر نامطلوب می گذاشتند با رسیدن غذا به بدن مغز هم اون نیاز قندی و غذایی خودش رو بدون هیچ مزاحم تاثیر گذاری مثل اون سموم دریافت می کنه و طبیعیه که فعالیتهای مغزی شخص بازسازی می شن و بهبود مشخصی پیدا می کنند .

همین طور براساس تحقیقات بخش جراحی مغز و اعصاب و نوروفیزیولوژی دانشگاه مونستر آلمان وقتی شما به مدت طولانی چیزی نخورده و نمی‌نوشید و بعد از اون شروع به خوردن یا آشامیدن می‌کنید، موج الکتریکی قوی چند میلی ‌ولتی تو مغزتون ایجاد می‌شه ، در صورتی که امواج مغزی معمولی در حد میکرو ولت هستندو خب این موج چند میلی ولتی چند ده برابره و بقولی تمام مغز رو سیر می‌کنه و باعث می شه تحریک‌پذیری مغز در بعضی قسمت‌ها نسبت به قبل از روزه‌داری بیشتر بشه .

مطالعات و آزمایش‌های‌ MRI نشون داده که مغز انسان پس از چند هفته روزه‌داری ( حدود همین 4 هفته )  در قشر مغز و به ویژه ناحیه‌ی حرکتی اون حساسیت‌پذیری واضحی پیدا می‌کنه و بقول معروف طرف مغزش فعال تر می شه .

اون چه که ما گفتیم و در مجله‌ی علمی Neurobiology of Disease  هم به چاپ رسیده حضرت علی ( ع ) امام اول شیعیان در یک حدیث یک خطی حدود 1400 قبل بیان کردند .

روزه داری می تونه رو سیر یا روند بعضی بیماریهای مغز و اعصاب مثل  آلزایمر، پارکینسون، هانتینگتون و صرع اثر بذاره و سیر اونها را آهسته کنه .

استرس های بیوشیمیایی ( نه اون استرس های روحی معروف ) که به استرس های اکسیداتیو معروف هستند و در داخل بدن و روی سلولها تاثیر منفی شون رو اعمال می کنند معمولاً ناشی از موادی بنام رادیکال های آزاد هستند که حتما اسمشون رو شنیدین و نوعی پسمانده های آسیب زای سلولی ناشی از فعل و انفعالات بیوشیمیایی داخلی هستند که می تونند باعث صدمات سلولی و همین طور بیماریهایی مثل سرطان ، دیابت، آلزایمر ، پارکینسون،بیماریهای قلبی بشن  و همین طور یک تهدید جدی برای DNA انسان ( ماده اصلی ژنتیکی هسته سلولی )  به شمار می آن ، موادی که آنتی اکسیدان نامیده می شن معمولا این رادیکال های آزاد رو خنثی می کنند .

مطالعات R.W.Hart درسال 1999نشون داد که عموما دریافت بیشتر غذا و افزایش کالری باعث افزایش وقوع تومورهای خود به خودی است و طول عمر کوتاه تر می شه و همین طور  مطالعات koubora در سال2003 در مورد مکانیزم پیری، مسئله اصلی دخیل در این فرایند رو فقدان بازسازی پروتئین ها دونسته که در اثر همین استرس های اکسیداتیو ایجاد می شن و استرس های اکسیداتیو هم در بین غیر روزه داران بیشتره .

البته منابع خارجی هم می تونند باعث آزاد شدن رادیکالهای آزاد و استرس اکسیداتیو بشن مثل  سیگار کشیدن ( که تو روزه داران کشیدنش اشکال داره )  آلاینده های محیطی ، مصرف الکل ، در معرض قرار گرفتن با اشعه یونیزه، باکتری ، قارچ و عفونت های ویروسی می تونند باعث افزایش استرس اکسیداتیو بشن . همون طور که گفتم افزایش استرس اکسیداتیو و محصولات فرعی ناشی از اون باعث خسارت به  DNAمی شه.

تو مرحله aging ( پیری و اضمحلال سلولی )  واکنش های استرس اکسیداتیو داخل سلول بیشتر از واکنش های احیایی انجام می شه ولی در طی روزه داری این عدم تعادل بین واکنش های اکسیداسیون و احیا به حداقل می رسه ، یعنی اون روند پیری زایی و اضمحلال درون سلولی که همیشه بیشتر از روند عکسش بود در طی روزه داری و با کم خوری شتابش کم می شه و بقولی جلو گاز دادن و تاختنش گرفته می شه و دیرتر پیر می شیم !!

این پیری زایی چیزیه که در درون آدم  از لحظه تولد برنامه ریزی شده ست و  همیشه بیشتره و هرچقدر که جلوتر می ریم شتاب می گیره اما اگه دقت کرده باشین اینهایی که زیاد عمر می کنند تغذیه سالمی توام با کم خوری و اعتدال داشتند و غذاهاشون هم بیشتر کم کالری ( غذاهای گیاهی و لبنیات و دریایی ) بوده که صحت این نظریه و تحقیق رو تایید می کنه .. می گن عمر طبیعی آدم اگه غذاش مناسب و سالم باشه بالای صد ساله و صحبت از 600 سال و 1000 ساله ، تو بعضی کتب اسلامی مثل نجم الثاقب حاج حسین طبرسی نوری  که در مورد امام زمان ( عج ) هستش در بخشی به بعضی مُعَمِرین یعنی کسانی که عمر خیلی طولانی داشتند پرداخته شده .

 با روزه داری بسیاری از ریسک فاکتور ها (عوامل خطر ) در بدن از جمله چاقی، سیگار کشیدن ، فشار خون بالا کاهش  پیدا می کنند ( یا طرف ناچاره کمشون کنه ! )  پس روزه داری در این زمینه خاص بسیار مفیده و نوعی تمرین برای کم خوری و کم کردن غذا و رفتن به سمت عمر بیشتر طبیعی هم هست ، کاهش کالری ورودی به بدن باعث پیشگیری از چاقی ، دیابت و بعضی سرطان ها مثل سرطان پس @ تان در خانم ها می شه .

در روزه داری وضعیت ناقلین شیمیایی عصبی مغزی مثل سروتونین و دوپامین هم دستخوش تغییراتی می شه و باعث نوعی تنظیم مجدد در فعالیتهای عصبی مغزی فرد می شن ، بتاآندروفین ترشح شده هم ممکنه نقشی در کاهش اشتها ایفاکنه و همین طور خواص ضد دردی هم داره . 

از جمله تاثیرات مثبت روزه داری که یک مِتُد تغذیه ای مدرن به شمار می ره می شه به افزایش تون اُپیوئیدی ( اپیوئید ها نوعی مواد شیمیایی آرام بخش و ضد درد هستند ) اشاره کرد که فعالیت سیستم نورآدرنرژیک بدن ( که مثل گاز ماشین می مونه و با یه تحریک ، اعصاب بدن تخته گاز می رن و بدن ازاین تحریک عصبی خیلی ضربه می بینه علی الخصوص قلب ) رو با افزایش غلظت بتااندروفین ها ( نوعی مواد شیمیایی بدن که آدم رو خوش و ریلاکس می کنند ) کاهش می دن و همین طور اپیوئیدها گلیکوژن ( ذخیره قندی اضافه بدن ) رو تنظیم و کنترل می کنند و همین تنظیم قند خون می تونه اختلال تحمل گلوکز ( IGT ) رو که شخص قندش بالاست ولی در حد دیابت نیست  اصلاح کنه و همین طور از افت ناگهانی قند خون یا افزایش نامتعادل قند خون هم جلوگیری می کنه .

روزه ای که درست و اصولی گرفته بشه قطعاً باعث کاهش وزن در پایان ماه رمضان خواهد شد اما با این سفره های رنگین افطاری و  تنقلات و انواع و اقسام خوراکی هایی که بین افطار و سحر خودمون رو توشون خفه می کنیم !!هیچ بعید نیست عید فطر که خودمون رو وزن می کنیم یه چند کیلویی اضاف هم کرده باشیم !!!

پس برای کاهش وزن و اتخاذ یه رژیم غذایی عالی و کاملاً مناسب لاغری که هدیه رایگان خداونده توجه به نفس روزه گرفتن و کم خوری و اعتدال در رژیم غذایی کاملاً ضروریه ، مصرف زیاد مواد غذایی چرب موقع افطار موجب بی اشتهایی وقت سحر می شه ، چون هضم چربی ها در بدن نیازمند مدت زمان طولانی تره .

 خوردن خوراکی ها و مواد غذایی تا دیر وقت و به تاخیر انداختن زمان خواب، موجب بی اشتهایی و بی حوصلگی هنگام سحر می شه و اگه کسی می خواد بفهمه داره چی سحری می خوره ! باید زودتر بخوابه . 

دوستان سعی کنند از برکات علمی و جسمی روزه در این ماه حتما استفاده کنند و استفاده معنوی از این ماه هم که جای خود داره و اوقات نزدیک افطار و سحر این ماه بهترین وقت برای دعا و عبادته و بی زحمت ما رو هم فراموش نکنند .. حداقل موقع افطار یه بار سوره قدر رو بخونید !

 پیشنهاد می کنم دعای نور رو که با اللهم یا نورالنور شروع می شه ( نه دعای نور توی مفاتیح که از حضرت فاطمه ( س ) به سلمان برای کاهش تب تعلیم داده شده .. این دعای نور که می گم تو بعضی کتب ادعیه وجود داره و من دیدم تو کتابفروشی هایی که محصولات مذهبی فرهنگی می فروشن و همین طور بازارچه امام زاده صالح و شهرری به شکل مستقل و جیبی هم چاپ شده و موجوده ) حتما تهیه کنید و بلافاصله بعد از نماز صبح روزهای جمعه ماه رمضان بویژه صبح جمعه 23 رمضان بدون اینکه کلمه ای با کسی حرفی بزنین بخونین و اگه با اخلاص و از روی بقین بخونین قطعاً هر حاجتی داشته باشین روا می شه .. من تضمین می کنم چون خودم نتیجه گرفتم .

اگه حال نماز شب و دعاهایی مثل کمیل که در اصل دعای حضرت خضر ( ع ) هم هستش و زیارت جامعه کبیره و زیارت عاشورا ( که از جانب امام زمان خوندنشون بویژه شبهای جمعه تاکید شده ) و اعمال مخصوص ماه رمضان مثل دعای افتتاح و دعای ابوحمزه رو دارین هم ازشون غافل نشین و در حد توان و حوصله تون انجام شون بدین .. خوندن قرآن و تامل در آیات قرآن هم تو این ماه خیلی مورد تاکیده .

توروخدا بی جهت و با بهانه هایی مثل " ناراحتی معده دارم " !! ( که نمی دونم چرا یه مرتبه همه ماه رمضون که می شه یادشون می افته ناراحتی معده دارند !!  ) یا " روزه با من نمی سازه " و از این بهانه ها از زیر واجب الهی فرار نکنید و سعی کنید بجای منفی بافی از نکات مثبت روزه گرفتن و این ماه نهایت استفاده رو ببرید که شاید دیگه هرگز فرصتی نداشته باشیم و سال دیگه نباشیم .  

بیماریهایی که باعث می شه کسی واقعاً نتونه روزه بگیره خیلی نیستند و تشخیص اون هم فقط با پزشکه و خواهشاً دوستان از پیش خودشون اجتهاد نکنند و اگه واقعاً مشکلی دارند که براشون تردید ایجاد کرده روزه بگیرن یا نه حتما پیش یه پزشک برن و ازش راهنمایی بگیرن .

اگه هم داروهایی مصرف می کنند که تنظیمشون به علت روزه گرفتن بهم می خوره بازم از پزشک و داروسازهای داروخانه ها سوال کنند و ازشون بخوان اگه امکان داره دارو رو جوری براشون تنظیم کنند که روزه شون خراب نشه و اگه نشه مطمئن باشین خود اونها می گن و اون وقت شخص با نظر پزشک می تونه روزه نگیره .

امسال که اذان حدود هشت و نیم شب افتاده و حدود سیزده چهارده ساعت گرسنگی وجود داره اهمیت خوردن سحری چند صد برابر می شه و حتما حتماً سحری تون رو همون سحر ! نه مثل بعضی ها که ساعت دوازده یک نصفه شب می خورن و می خوابن تا سحر بیدار نشن و در نهایت هم رفلاکس اسید معده به مری می گیرن !! میل کنید و حتما هم سحری کامل و مفصلی باشه ( مثل یه ناهار خوب روزهای جمعه یا صبحانه مفصل ) و از میوه و سبزیجات هم حتما استفاده بشه ولی اون موقع شیرینی جات نخورین که دو سه ساعت بعد قند خونتون رو پایین می ندازه چون ترشح انسولین می ره بالا ! 

پیشنهاد می کنم حداکثر حدود 4 صبح سحری رو بخورین چون بعضی ها عادت دارند بعد سحری سریع می گیرن می خوابند !! که اینم درست نیست و باعث رفلاکس می شه و حدود یه ربع به پنج که اذانه نماز صبح رو بخونین و اگه خواستین پنج بخوابین !! فکر کنم این جوری یک ساعتی بیدار هستین نه اینکه پنج دقیقه بعد خوردن سحری یا همون " َتسَحُر " شیرجه بزنین تو رختخواب !! مسواک کردن کامل و استفاده از یک دهانشویه بعد مسواک رو هم قویاً توصیه می کنم !

موقع افطار هم شیرجه نزنین ! به هیچ عنوان مایعات سرد تا یک ساعت بعد افطار ننوشین و با دو سه تا دونه خرما ( یک قند طبیعی عالی و ضد سرطان  ، عسل و کشمش هم خوبن ) و یه فنجون چای یا آب جوش یا شیر گرم افطار کنین و حداکثر یه کاسه کوچیک حلیم یا سوپ هم می تونین بخورین و مواظب باشین خیلی چیزهای چرب مثل خامه و کره نخورین  و همین طور آش رشته و کاچی و شله زرد و این قبیل خوراکی ها هم برای افطار ساعت هشت  و نیم شب خیلی مناسب نیستند .. شام هم یه غذای سبک بخورین .

مثلاً اگه سحری قرمه سبزی دارین شام رو حدود نه و نیم ده شب میل کنین و می تونین از نون پنیر سبزی گردو یا ساندویچ ساده مرغ و سبزیجات ( بدون سس ) یا چیزهایی شبیه اینها استفاده کنید ، سحری هم غذای صددرصد پروتئینی نخورین و حتما غذاتون همراه با کربوهیدرات مثل برنج و ماکارونی باشه ، چون پروتئین زیادی تو بدن تبدیل به اوره می شه .

می دونم که چون فصل گرماست یکی از مشکلات اصلی همه تون تشنگی و عطش تو طول روزه ، برای پیشگیری از این حالت من از فاصله یک ساعت بعد افطار تا سحر توصیه می کنم از گلابی ، طالبی ، خربزه ، هندونه ( نه همه شون که نفخ کنین !! هر شب تنوع بدین ) استفاده کنین که چون آب زیادی دارند باعث می شن آب بدن شما تو طول روز خیلی کم نشه و خلاصه معجزه هسند تو این شرایط !

البته همه میوه ها و سبزیجات خوب هستند اما این چندتا که گفتم تو نگه داشتن آب تو طول روز خیلی خیلی خوب هستند و من پارسال که امتحان کردم خیلی راضی بودم .

لبنیات و خشکبار و مایعات هم در حد متعارف مصرف بشن و جوری مایعات و چیزهایی که بالا گفتم مصرف نکنین که شکمتون مشک آب بشه ! در حد رفع نیازتون کافیه .

شبها و سحرها از مصرف نوشیدنی هایی مثل قهوه و نوشابه و چای که آب بدنتون رو می کشن جداً خودداری کنین ، همین طور چیپس و پفک و بادوم زمینی شور و امثال اینها .. بالاغیرتاً این یه ماه رو تو ترک باشین !! بازم التماس دعای مخصوص از همگی دارم .

 

 

 

امام کاظم از پدرانش نقل می‌فرماید:همانا برای هر شخص روزه‌دار، هنگام افطارش، دعای مستجابی است. پس هنگام لقمة نخست، بگو: «بسم الله یا واسع المغفرة اغفرلی» و در روایت دیگر است  «بسم الله الرحمن الرحیم یا واسع المغفرة اغفرلی.» پس کسی که هنگام افطارش، این کلمات را بگوید، آمرزیده خواهد شد.