به نام خدا

 

پنجشنبه هجدهم شهریورماه 89

 

عید فطر مبارک ، طاعات و عبادات همگی شما قبول

 

 

وزن ایده آل برای آقایون چطور محاسبه می شه ؟

 

قبلاً روش محاسبه وزن ایده آل برای خانم ها رو گفتیم ، امروز می خوایم نحوه محاسبه وزن ایده آل برای آقایون رو بگیم . برای شروع ما آقایی با وزن 80 کیلو و قد 173 سانتی متر رو در نظر می گیریم ( که خودم باشم !! ) اول باید جثه رو تعیین کنیم که درشت ، متوسط یا کوچیکه .

 

 برای این کار متر رو برمی داریم و سر متر رو رو زائده استخونی مچ دست راست می ذاریم و دور مچ رو اندازه گیری می کنیم که در می آد 18  .

 

حالا 173 رو بر 18 تقسیم می کنیم  که می شه 9.61  . تو آقایون اگه این عدد کمتر از 9.6 باشه جثه درشت ، اگه 9.6 تا 10.4 باشه جثه متوسط و اگه بالای 10.4 باشه جثه کوچیک محسوب می شه ، پس من جثه ام متوسط حساب می شه و تو محاسبه نهایی نیازی به کم یا اضافه کردن عدد 2 به نتیجه نهایی ندارم !

 

خب ، حالا برای 5 /152 سانتی متر اول وزن عدد ثابت 4/45 رو در نظر می گیریم و 20.5 سانت باقی ( برای شخص من ) رو در ضریب 9/0 ضرب می کنیم که می شه که می شه 18.45 و حالا 45.4 رو با 18.45 جمع می کنیم که می شه 63 !!! پس با این حساب من چیزی حدود 17 کیلو اضافه دارم !! به نظرم این فرمول خیلی سخت گیرانه باشه چون هرکی به من نگاه کنه بعیده چنین نظری داشته باشه و حداکثر می گه پنج شیش کیلو زیاد داری .

 

چون تو جدول وزن و قد متروپولیتن برای یک مرد با جثه متوسط و قد حدود 173 وزن ایده آل حدود 67 تا 72 متصور شده که با اون حساب می شه چیزی حدود 8 کیلو اضافه وزن .

 

فرمول دیگه ای هم هست که می گه برای محاسبه وزن مطلوب آقایون برای 150 سانتی متر اول قد 48 کیلو در نظر ( خانم ها 45 ) و برای مقدار باقی قد 6/2 به ازای 5/2 سانت ( خانم ها 2 کیلو به ازای 54/2 سانت ) به وزن پایه ( خانم ها 45 و آقایون 48 ) اضافه کنند که با این فرمول وزن مطلوب برای من می شه حدود 72 کیلو ..... خلاصه هر چی زور بزنیم حداقل یه هفت هشت کیلو اضافی می آریم !!

 

علتش هم پرخوری زیاد تو غذاهای معمول  نیست بلکه چون من به بعضی خوراکیها مثل بستنی  ( علی الخصوص از نوع لیتری !! ) و کاکائو علاقه وافری دارم ! و هرروز باید مثل معتادها یه جورایی به بدنم برسه ! و خب این جور مواد غذایی  کالری زیادی دارند و باعث افزایش وزن می شن و یه مدت که می رم تو ترک وزنم شدیداً افت می کنه ! اول ماه رمضون 84 بودم الان شدم 80 !! استعداد کاهش وزنم فوق العاده ست و به محض چند روز رعایت بخصوص نخوردن بستنی !  وزنم پایین می آد .

 

همین طور الان فعالیت فیزیکی زیادی ندارم که تو این اضافه وزن خیلی موثره  که ان شالله پاییز به بعد زیاد خواهد شد و همون هم می تونه تاثیر خیلی زیادی تو کاهش وزنم ایفا کنه والا غذام درسته از یه دختر امروزی بیشتره اما از حد معمول دیگه زیادتر نیست ولی خب انصافاً این وضعیت قابل قبول نیست و ان شالله ظرف یکی دوماه آینده برطرف خواهد شد .

 

به نظر من مرد نباید خیلی لاغر و نحیف باشه و خانم خیلی قد بلند و لاغر هم بدجور تو ذوق آدم می زنه !

 

به جهت افسردگی که دکتر برام تشخیص داد برام دوتا دارو تجویز کرد و الان پنج روزه دارم می خورم اما هیچ تاثیری نداشته ، قطع شون کنم ؟

 

اثرات درمانی داروهای ضد افسردگی معمولا حداقل دو تا سه هفته بعد از شروع مصرف کم کم ظاهر می شه ، پس طبق نظر پزشک ادامه بدین و بدون تجویز پزشک هم به هیچ عنوان داروها رو قطع نکنین .

 

بچه سابقه تشنج تو هشت ماهگی داره و بردمیش مرکز بهداشتی درمانی واکسن بزنند گفتند نمی تونیم بهش سه گانه ( ثلات یا DPT خردسالان که شامل کزاز ، سیاه سرفه و دیفتری می شه ) بزنیم ، چه کنیم ؟

 

اگه تشنج ناشی از واکسن DPT نبوده باشه و در حال حاضر هم با دارو داره کنترل می شه و اختلال پیشرونده مغزی هم وجود نداشته می تونین با کسب مجوز از دکترش برین واکسن تزریق بشه .

 

از کجا بدونم شیری که دارم به بچه ام می دم کافیه ؟

 

قاعدتاً باید نی نی تون خوب و طبیعی وزن بگیره ، روزی شیش تا کهنه خیس کنه و شکمش هم بخوبی کار کنه و علت گریه اش هم گرسنگی نباشه .

 

چند شب پیش برای اینکه بیدار بمونم و به کارهای پایان نامه ام برسم دو سه تا فنجون قهوه مصرف کردم اما هیچ تاثیری نداشت و نصفه شب خوابم گرفت ! مگه نمی گن قهوه خواب آوره ؟

 

عکس العمل بدن افراد نسبت به کافئین ورودی به بدن و نحوه تاثیر اون تو بدن خیلی فرق داره و بعضی ها با یه استکان چایی تو شب هم براحتی تا صبح بیدار می مونند اما بعضی ها مثل شما با سه تا فنجون قهوه هم به طور طبیعی خوابشون می گیره !

 

همین مسئله در تاثیرات بیوشیمیایی قهوه و نقش اون تو بدن هم مورد مطالعه قرار گرفته و به وجود یا عدم وجود گیرنده های خاص شیمیایی تو بدن افراد نسبت داده شده ، مثلا تو بعضی ها که دارای این گیرنده ها بودن خطر ابتلا به سرطان کبد کم شده ولی تو اونهایی که فاقد این گیرنده ها بودند برعکس شده !

 

آیا تو بچه هایی که زیاد سرما می خورن باید لوزه هاشون رو برداشت ؟

 

سرماخوردگی دلیلی برای برداشتن لوزه ها نیست و احتمالا منظور همون فارنژیت چرکی یا گلودردهای میکروبی هستش که  از نظر عوام و حتی پزشکان با سرماخوردگی یکی تلقی می شن .

 

 اگه بچه ای لوزه هاش بقدری بزرگ بودن که تو راه هواییش مشکل انسدادی ایجاد می کردند یا خوب نمی تونست بلع انجام بده ، در اثر تب های ناشی از گلودرد چرکی مشکلات عدیده ای مثل تشنج براش پیش می اومد یا آبسه تو اطراف لوزه ها مشاهده می شد و مرتب و چندین و چندبار در طول سال به علت گلودرد چرکی مریض می شد و از مدرسه و درس و زندگی بیافته لازمه لوزه ها عمل بشن والا نیازی نیست .

 

پفک چه ضررهایی داره ؟

 

پفک رو از پودر ذرت تهیه می کنند که اول تحت فشار شدیدی قرار می گیره و بعد در حرارت بسیار بالا حجیم می شه و خب تو این حرارت بسیار بالا روغن پفک می سوزه و تولید پراکسید می کنه که می تونه زمینه ساز انواع و اقسام بیماریهای قلبی عروقی و سرطان ها بشه .

 

نمکی که تو پفک موجوده باعث ایجاد زمینه برای فشار خون بالا و عادت به شوری می شه و همین طور پفک باعث سیری کاذب و اشتها نداشتن به غذاهای مفید و اصلی می شه که زمینه ساز سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی خواهد شد ، پفک تا 9 برابر حجمش می تونه آب جذب کنه .

 

با مصرف یک بسته کوچیک پفک هر دو سه ماه یک بار آسمون به زمین نمی آد ولی اگه کسی بتونه جلوی خودش رو بگیره و همین رو هم نخوره شاهکار کرده ! ولی به عنوان یک میان وعده دائمی برای بچه ها و بالغین اصلا انتخاب خوبی نیست و زمینه ساز بیماریهای زیادی در آینده خواهد بود .

 

چی کار کنیم بفهمیم به بعضی لوازم آرایش حساسیت داریم یا نه ؟

 

قبل اینکه اون ماده آرایشی رو به صورتتون بمالید یه مقدار کم ازش رو  ، رو روی پوست ساعدتون بمالین و حدود یک ربع بیست دقیقه بذارین بمونه و اگه اون ناحیه دچار قرمزی ، خارش و امثال اینها نشد می تونین رو صورتتون هم استفاده کنین منتها چون بعضی مواد آرایشی بعد چند ساعت اثر حساسیت زایی شون ظاهر می شه بهتره آرایش رو بیشتر از چند ساعت رو صورت نگه ندارین و پاکش کنین و صورت رو بشورین و دوباره تجدیدش کنین .

 

چه غذاهایی باعث می شن سرعت پوسیدگی دندون کمتر بشه و ما ازشون بخصوص تو بچه ها بیشتر استفاده کنیم ؟

 

 

هویج ، کرفس ، ترب ، تربچه ، فلفل دلمه ای ( همه اینها که گفتیم بیشتر به شکل خام ، می تونین اگه همین جوری رغبتی به خوردنشون نیست تو سالاد ریز ریزشون کنین  تا رنگ سالاد رو هم قشنگ و باعث جلب توجه بشن ) خیار ، پنیر ( بویژه قبل خواب بچه ) ، سیب ، تخم مرغ پخته ، غلات و شیر از مواد غذایی موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندون هستند که بخصوص تو بچه ها خیلی موثر واقع می شن .

 

اگه بچه کاکائو ، شکلات و امثال اینها رو خورد و مسواک هم دم دست نبود ساده ترین کار اینه که تا حداکثر بیست دقیقه بعد مصرف دهن بچه رو آب بگیرین .. راستی یادتون باشه هیچ چیز جای مسواک رو نمی گیره !

 

تو آزمایشی که داده بودم TIBC ام بالا بود ، دکتر گفت کم خونی داری ، مگه می شه یکی از آزمایشات خون بالا باشه و کم خون باشم ؟!!

 

بله ، چرا که نه ؟! یه پروتئینی تو خون هست به اسم ترانسفرین که کارش اینه بچسبه به آهن و آهن رو تو خون جابجا کنه ( بهش می گن حمال آهن !! ) .

 

 تو مواردی مثل کم خونی های فقر آهن ، اواخر بارداری ، نوزادی ، هپاتیت و اونهایی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند این ظرفیت تام اتصال به آهن توسط ترانسفرین که TIBC گفته می شه بالا می ره چون بدن نیازش به آهن بالا می ره و بقولی زمینه سازی و تدارکی تو بدن انجام می گیره تا اگه آهن مورد نیاز وارد شد بی وسیله ایاب و ذهاب نمونه  و یا بقولی حمال مفت دم دست باشه !

 

حالا ممکنه طرف کم خون باشه و آهن زیادی هم نخوره اما بدن با ایجاد این پروتئین های انتقالی وظیفه خودش رو انجام می ده و برای همین TIBC تو کم خونی فقر آهن تو آزمایش افزایش پیدا می کنه و اگه بدن دچار کمبود پروتئین بشه ممکنه کاهش پیدا کنه .

 

مامان بزرگ من برای آرتروزش ژل موضعی پیروکسیکام مصرف می کنه ، ضرر که نداره ؟

 

ژل موضعی پیروکسیکام ( و دیکلوفناک ) از دسته داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که برای کاهش درد و التهاب موضعی در بیماریهایی مثل آرتروز استفاده می شن و حداکثر تا 4 بار در روز قابل استفاده هستند و بیشتر از اندازه یکی دو هسته گیلاس در هر بار نباید مصرف بشن .

 

به مادر بزرگتون بفرمایین که مواظب باشن دستشون رو که آغشته به این داروست به دهن و چشمشون نزنند و حتما بعد هر بار مصرف دستها رو بشورن ، خوب ژل رو رو ناحیه ماساژ بدن تا سریع جذب بشه و اگه امکان داره قبل از اینکه هر بار ژل رو بمالن موضع رو گرم کنند یا دوش آب گرم بگیرن و بعد ژل رو بمالن تا سریعتر جذب بشه چون گرمای موضعی باعث فعال تر شدن عروق ناحیه و در نتیجه افزایش جذب می شه.

 

یک شربت خوب برای شادابی پوست و مو توصیه کنید ؟

 

یک قاشق چایخوری عسل و دو قاشق چایخوری سرکه سیب رو تو یک لیوان آب یا آب میوه تازه حل کنین و صبح به صبح ناشتا میل کنین تا صاحب پوستی شاداب و بدون چین و چروک و مویی درخشان بشین .

 

 

مامان من رو دارن بخاطر سرطان شیمی درمانی می کنند و من هم باید بچه ام رو ببرم واکسن هاش رو بگیره چون وقتشه ، اشکال نداره که بعد واکسیناسیون بچه رو پیش مامان ببرم ؟

 

تو بعضی منابع توصیه شده بچه هایی که واکسن خوراکی فلج اطفال ( OPV ) می گیرن بین 4 تا 6 هفته تماسی با بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند نگیرن ( مثل بیماران تحت شیمی درمانی ، بیمارانی که دوز بالای کورتون یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی می گیرن یا عمل پیوند شدن و .. ) .

 

 

پی نوشت :

 

امیدوارم طاعات و عبادات همگی شما مورد قبول خدای یکتا قرار گرفته باشه و از ماه رمضون حداکثر استفاده رو چه به لحاظ جسمی و چه معنوی برده باشین .

 

لازمه یکبار دیگه راجع به بخش " پاسخ سوالات رایج بهداشتی پزشکی "  توضیح بدم که هم سوال کننده و هم جواب دهنده " خودم  "  هستم و طراحی این بخش براساس نیازهای عموم مردم و سوالات رایجی که همه ما می بینیم خیلی ها دارند هستش و این طور نیست که این سوالات رو تو قسمت نظرات یا یاهو مسنجر یا ایمیل کسی از من پرسیده باشه و ما اینجا داریم جواب می دیم .

 

چون این وبلاگ هدفش " بالا بردن اطلاعات عمومی مردم "  هستش و رویکرد تخصصی نداره و در نوشتن مطالب وبلاگ جوری عمل می شه که حتی برای یک فرد زیر دیپلم هم قابل فهم و  استفاده باشه .

 

 اینکه بعضی عزیزان توقع دارند تخصصی و بلکه فوق تخصصی ترین سوالات علوم پزشکی رو از طریق اینترنت مطرح کنند و جواب مورد انتظار و کاملی بگیرن با اهداف این وبلاگ و بلکه با روح علوم پزشکی در تناقض هستش و امیدوارم بعد از این در این زمینه رعایت بفرمایند .

 

من خودم به شخصه هیچ علاقه و اعتقادی به این کار و اینکه بعضی ها می خوان از طریق اینترنت و بدون مراجعه به پزشک به سوالاتشون جواب داده بشه و مشکلشون حل بشه ندارم و حتی اگر یک فوق تخصص هم پشت کامپیوتر نشسته باشه بازم بدون معاینه ، گرفتن شرح حال رودر رو و گفتمان زنده  با مراجعه کننده ، درخواست آزمایش و عکس و سایر اقدامات پارا کلینیک قادر به تشخیص درست ونهایی و تجویز داروی مناسب نیست و دوستان باید نگرششون رو نسبت به این مسئله عوض کنند و بین " اطلاعات عمومی در زمینه سلامتی " دادن و " طبابت کردن "  تفاوت قائل بشن .

 

اگر هم گاهی وقتها به سوالات رسیده از هر طریق جوابی می دم معمولا اون سوال هم بیشتر جنبه " اطلاعات عمومی و آگاهی بخشی "  داره و به نوعی حالت راهنمایی خواستن داره نه طبابت  والا اگه احساس کنم از طریق اینترنت نمی شه و شخص دنبال طبابته تعارف ندارم و درست ترین راه یعنی مراجعه به پزشک رو پیشنهاد می کنم ، هر چند بعضی ها این قدر مودب و  با ادبیاتی متین و نجیبانه  درخواست راهنمایی دارند یا کاملاً مشخصه دیگه دستشون به هیچ جا بند نیست و استرس دارند که آدم واقعا دلش نمی آد بهشون نه بگه و تا حد ممکن سعی می کنم هر کاری از دستم بر می آد در حد توانم براشون انجام بدم .

 

به هر حال یک پزشک سالها درس خونده ، زحمت کشیده ، کشیک های شبانه و روزانه واستاده و طرح رفته و این درست نیست که ما بخواهیم چون دوست نداریم ویزیت بدیم بیاییم از طریق اینترنت همه مشکلاتمون رو حل کنیم ! ویزیتی که شما به پزشک می دی در مقایسه با سالها زحمت و تلاش و گذر عمرش هیچی نیست و از خیلی خرجهای متفرقه دیگه هم کم ارزش تره که برای اونها خیلی راحت خرج می کنین و دستتون راحت تر تو جیبتون می ره !

 

خلاصه ، دوستان در نظر داشته باشن که این وبلاگ فقط و فقط برای "  افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی و آموزش بهداشت و سلامتی از طرق کاربردی "  تلاش می کنه و نه در اینجا و نه در هیچ جای دیگه تو اینترنت دنبال این نباشن که براشون طبابت صورت بگیره و حتما در صورت نیاز مراجعه حضوری به پزشک داشته باشن .

 

 

 

مرحوم سید علی آقا قاضی : در مواقع اضطرار و گرفتاری پس از پنج بار صلوات و قرائت آیه الکرسی در دل خود ، بدون آوردن به زبان بسیار بگو اللهم اجعلنی فی ِدرعِکَ الحَصیَنه ِ الَتی َتجعلُ فیها مَن تَشا  تا گشایش یابی .