به نام خدا

 

یکشنبه اول اسفندماه 89

 

معمولا ما اینجا هر اسفندماه یه مطلب ویژه داریم که توصیف کننده علاقه زیاد من به این ماه و روزها و شبهای قشنگ اونه ، اینجا و اینجا  می تونین مطالب سالهای گذشته رو ببینین .

 

وقت نکردم خودم بخونم که سالهای گذشته چی نوشتم ! اما سعی می کنم اون چیزهایی که یادمه رو دیگه ننویسم ! چون این مطلب آخرین مطلب سال 1389 وبلاگ هستش سعی می کنم یه مطلب کاملاً شخصی باشه ، دیگه مثل سابق حال و حوصله و دل و دماغ نوشتن ویژه نامه نوروزی رو ندارم و اگه کسی می خواد ویژه نامه های قبلی رو بخونه اینجا و اینجا  می تونه ببینه و بخونه .

 

بهترین خاطرات زندگی من مربوط به همین عید نوروز و بخصوص اوایل اونه .. بخصوص با کسایی که الان دیگه نیستند .. پدرم، پدربزرگ هام ، مادربزرگم و عموم .. نمی دونم باید بخندم یا گریه کنم اما اون چه که قطعی هستش اینه که زندگی همچنان جریان داره .. اگه آدم خودش هم دل خوشی نداشته باشه باید برای خودش دل خوشی ایجاد کنه والا نمی تونه زندگی کنه .


 

یه نکته ای که درباره عید نوروز ( که حداقل اون اوایلش رو مثل ناموسم دوست دارم ) خیلی ناراحتم می کنه اینه که آدم می شنوه و می خونه و می بینه که بعضی ها از قبل تحویل سال در خونه رو قفل می کنند و می رن مسافرت و تا بعد عید هم برنمی گردن .

 

به نظرم این کار یه جور بی حرمتی به بقیه اعضای خانواده و مهمانان هستش ، یه جور ارزش نذاشتن به هویت ملی وکلاً اعضای خانواده و کار قشنگی نیست .

 

اگه کسی هرچقدر هم از عید خوشش نیاد و دوست نداشته باشه رفت و آمد داشته باشه اما بازم باید متوجه باشه اصلا فلسفه عید نوروز و تعطیلات عید این نیست که تعطیل کردن شما بلند شی قبل تحویل سال در خونه ات رو قفل کنی بار و بندیل و شال و کلاه کنی پشتت رو کنی بری تا بعد تعطیلات دیگه برنگردی !

 

فلسفه عید نوروز و بخصوص روز اولش که مهمترین روز هم هستش اینه که شما به یمن اومدن سال نو و آغاز این عید قشنگ بری دیدن چهارتا بزرگتر ، شاید بگی خب تو طول سال هم می ریم و این رفتن با اون رفتن ها چه فرقی داره ؟

 

 اما من معتقدم این رفتن از اون رفتن ها نیست !! ( با فرمایش جناب ناطق نوری رئیس وقت مجلس پنجم به عبدالله نوری وزیر وقت کشور دولت خاتمی بعد جلسه استیضاح تو 31خرداد 77 اشتباه نشه !! )

 

از این رفتن بوی نوعی حرمت گذاشتن حداقل به بزرگتر فامیل و حرمت گذاشتن به یکی از مهمترین اعیاد ملی – اسلامی ما که می تونه مطرح کننده هویت ملی ما هم باشه به مشام می رسه .

 

حالا اگه کسی واقعا دیگه دوست نداشته باشه اون جوری رفت و آمد داشته باشه یا قیافه بعضی ها رو ببینه یا مجبور به دید و بازدیدهای در یک روز N جا ! بشه از بعد روز اول که اصل عید هم همون روزه مختاره به میل و سلیقه خودش عمل کنه و هرجا دوست داره بره .. هرچند شاید این هم به لحاظ اخلاقی نوعی بی حرمتی و کم ارزشی به بقیه اعضای فامیل و کمرنگ شدن روح اسلامی عید محسوب بشه اما هرچی باشه از اینکه آدم از قبل تحویل سال و روز اول کلاً قفل کنه بره بهتره !

 

هویت ملی و پاسداری از هویت ملی با گرفتن ژست های ملی گرایانه افراطی و ملی گرایی صرف برای لجبازی با دین و مطرح کردن نظریات ناسیونالیتی زیرکانه و کاملا جهت دار مثل مکتب ایرانی حاصل نمی شه .

 

معنی ملی گرایی و تعصب رو ملیت این نیست که از طرفی بیاییم کتاب کوروش و داریوش بخونیم وبیش از حد لازم روشون تعصب نشون بدیم و بهشون بپردازیم و از طرف دیگه به مهمترین نماد هویت ملی که بعد ظهور اسلام رنگ و بوی اسلامی هم گرفته و کاملا مورد تایید اسلام هم قرار داره پشت کنیم .

 

کوروش و داریوش در جای خودشون عزیز و محترم اما اینکه بیاییم این ها رو مقابل اسلام قرار بدیم صحیح نیست ، اگر کسی واقعا برای هویت ملی خودش ارزش قائل باشه حتماً برای عید نوروز و بخصوص روز اولش هم ارزش قائل خواهد بود والا به نظرم نباید ادعای ملی گرایانه داشته باشه .

 

من خودم به شخصه از منتقدین تعطیلات طولانی عید هستم و همون طوری که اینجا هم نوشتم به نظرم تعطیلات از 28 اسفند تا 7 فروردین کافیه و بعدش باید زندگی عادی جریان پیدا کنه و کشور بیش از این فلج نشه .

 

تعطیلی روز دوازدهم فروردین که اصلا معنا و مفهوم نداره و سیزده بدر هم نمی دونم می دونین یا نه اما برگرفته از یک داستان قدیمی هستش که اتفاقاً بها دادن به سیزده بدر می تونه به نوعی زیر سوال بردن شجاعت ایران و ایرانی باشه .

 

در گذشته ها پادشاهی بوده بنام خشایار شاه ، این خشایار شاه وزیر یهودی الاصلی داشته بنام مُردخای ، بنابه تحریک مردخای همسرش رو که زن پاکدامنی بوده می کشه و با ِاستر که برادرزاده مردخای بوده ازدواج می کنه ( به بیان ساده تر مردخای برادرزاده اش رو می ندازه به خشایار شاه !! )

 

 استر در مقام زن پادشاه کمک های مخفی زیادی به یهودیان می کنه و استر و مردخای باعث قدرت گرفتن و ترکتازی این قوم تو ایران می شن و خدمات شایانی بهشون می کنند و سرانجام شب سیزده فروردین درحالی که خشایارشاه مَست بوده فرمان قتل جمع زیادی از مردم غیر یهود ایران رو ازش می گیرن و روز سیزده فروردین به خونه ها حمله می کنند و مردم رو قتل عام می کنند .

 

برای همینه که ایرانیها رسم دارند روز سیزده فروردین شهر رو ترک کنند و از خونه ها خارج بشن و این کم کم به صورت یک رسم کهن دراومده بدون اینکه بفهمند ریشه و دلیل اصلی اش چیه !!

البته یک روز تفریح و خوش گذرانی تو دامن طبیعت هیچ ایرادی نداره و خیلی هم برای روحیه اونهایی که به این کارها علاقه دارند ( نه امثال من ) مفیده اما این کار رو حتماً نباید سیزدهم فروردین انجام داد و می شه با کاهش تعطیلات به اون میزان که گفتم روز آخر تعطیلات یعنی روز هفتم انجام بشه و اتفاقاً برای ثابت کردن شجاعت و پایداری ایرانیان مسلمان خوبه همه روز سیزدهم کارهای عادی شون رو انجام بدن ! راستی  مقبره استر الان تو همدان هستش و یهودی ها خیلی به اونجا اعتقاد دارند و به نوعی خودشون رو مدیونش می دونند ! فکر کنم پاش بیافته اونجا گنبد و بارگاه هم بسازند !

خلاصه من نمی گم هیچ کس عید مسافرت نره و سیخ بشینه تو خونه و تن به کارهایی بده که خوشش نمی آد اما باید این رو هم متوجه باشه که مسافرت نه دیر می شه نه فرار می کنه !

روز دوم سوم عید هم روز خداست ولی چه خوبه که حداقل بیاییم برای حرمت گذاشتن به این آیین مهم ایرانی – اسلامی و حرمت و ارزش گذاری حداقل به بزرگترهای فامیل یه مقدار در این کار ناپسند و خلاف عرف و اخلاق قفل کردن در خونه قبل تحویل سال و رفتن به سفر تا پایان عید تجدید نظر کنیم ... متاسفانه دولت هم با دادن سهمیه بنزین ویژه نوروز هم عملاً براین کار نه چندان زیبا صحه می ذاره ، اونم دولتی که شاه بیت حرفهاش ملی گرایی هستش !

شاید کسی بگه خب من دوست دارم اون چیزی رو که می خوام بخرم بذارم جلوی دیگران بخورن می ذارم تو جیبم خودم می خورم حالش رو می برم  !

کسی که چنین تفکری رو داشته باشه از بدیهی ترین اصول اخلاقی و اسلامی بویی نبرده و به نظرم در پایین ترین حد از نظر اخلاق به سر می بره و باید به حالش تاسف خورد و برای هدایتش دعا کرد که بدجوری سقوط اخلاقی کرده و مقید به هیچ آداب و رسوم و قاعده ای نبوده و نیست .  

من خودم به شخصه اون قدر که از اومدن مهمون به خونه مون لذت می برم اون قدر از رفتن به این ور و اون ور لذت نمی برم ( نه اینکه اصلا نبرم منتها از اون اولی کمتر ) اومدن مهمون باعث برکت می شه و من خودم به شخصه بارها این رو احساس کردم .

منتها مشکل ما اینه که سعی در خودنمایی و چشم و هم چشمی با همدیگه داریم و دوست داریم جلوی هم کم نیاریم !! چه ایرادی داره هرکس پاش رو به اندازه گلیمش دراز کنه و به اندازه وسعش مهمون داری کنه ؟

اگه من دارم به بچه فلان کس فامیل ده تومان عیدی می دم حتما به جیبم نگاه کردم و از خودم مطمئنم ولی اون که تا خرخره زیربار قرض و اجاره و قسطه می تونه از لای قرآن هزار تومان دربیاره متقابلاً عیدی بده و لزومی نداره عین همون ده تومان رو پس بده ! از این جور تفکرات بیزارم .

یا می شه بجای صدجور میوه اگه کسی وسعش نمی رسه یکی دونوع بذاره و با یه نوع شیرینی و کاکائو و یه آجیل سالم و ارزون هم عید رو بخوبی برگزار کنه بدون اینکه کمترین فشاری روش باشه یا فشار مالی رو به حداقل برسونه اما فغان و صدفغان از چشم و هم چشمی و رقابت های احمقانه و خودنمایی های کاذب که باعث می شه افراد با چنین تفکراتی روز بروز از هم دورتر بشن و حتی برای سالی یکبار هم نتونند همدیگه رو تحمل کنند .

در طول سال هم همینه ، اگه همه عادت کنند بجای انداختن سفره رنگ و وارنگ از این سر تا اون سر با یه جور غذا و حداقل خرج  از مهمون پذیرایی کنند رفت و آمدها بیشتر می شه و همین رفت و آمدها به تحکیم علاقه و محبت و جویا شدن از احوال همدیگه کمک می کنه .

ضمن اینکه اگه کسی حساب کنه می بینه که با پول بنزین و رفت و آمد و خورد و خوراک و هزینه های جانبی حتی شاید مجبور بشه بیشتر از خرجی که می خواست تو خونه اش  برای عید بکنه رو مجبور بشه انجام بده !

پس چه بهتره که تو خونه اش با پذیرایی از مهمانان هم این این سنت حسنه ملی – اسلامی رو پاس بداره و نهایتش یه مسافرت کوتاه هم اگه خیلی دیگه اهل مسافرته داشته باشه تا هزینه هاش خیلی بالا نرن ، باور کنین می شه با یک برنامه منطقی و تفکر اصولی هر دو جانب قضیه رو حفظ کرد .

من خودم به شخصه خیلی اهل مسافرت نیستم و اگه هم قرار باشه برم در ایام پیک نمی رم و شمال هم هیچ وقت انتخاب من نخواهد بود ، اگه یه روزی هم مورد مناسبی برای ازدواج پیدا کنم و زندگی جداگانه ای داشته باشم بنا به تشخیص خودم در مورد خرید و سور و سات عید عمل می کنم و مثل زندگی که با پدرو مادرم داشتم و دارم صدجور چیز میز هم نمی خرم تا تنوع رنگی حاصل بشه !

باور کنید چون ایام عید پذیرایی همیشه با من بوده بعد رفتن مهمون ها کمردرد می گیرم ! خود مهمون ها هم از اینکه هزارتا چیز جلوشون گرفته بشه یه جورایی معذب هستند و خود آدم هم راحت نیست بشینه دوکلمه درست حسابی صحبت کنه و همش باید دولا بشه پذیرایی کنه .. به هر حال پدر و مادر ما هم جزو مردم ایران بوده و  هستند و همون اخلاق ناپسند خودنمایی هم تو اونها بود و هست ! ظاهرا این تفکر غلط تو ایران اپیدمیه که تو عید یا هر وقت مهمون می آد باید این قدر چیز میز بخریم طرف رو خفه کنیم !

یکی دیگه از چیزهایی که درمورد عید می گن اینه که می خوام کسی رو که سالی یک دفعه می بینم همون یکبار هم نبینم !!درصورتی که اتفاقاً این حُسن و نکته مثبتی در مورد عید محسوب می شه که باعث می شه سطح دیدارها از به قیامت به سالی یکبار تنزل پیدا کنه !

این خیلی خوبه که اهل فامیل حداقل سالی یکبار همدیگه رو و خونه های هم رو ببینند و از آخرین خبرها و تازه ترین تحولات آگاه بشن و یک سنت فراموش شده اسلامی رو که یکی از مواقف پل صراط هم هست ( صله رحم )  زنده کنند ..

 باور کنین شاید به چشم نیاد و خود افراد هم برخلاف این ادعا رو داشته باشند اما عمیقاً تو روح و روانشون می تونه تاثیرات مثبتی داشته باشه .. اصلاً چه بسا بعضی مشکلات تو همین دیدارهای سالی یکبار حل نشه و یک راهنمایی مثبت یا پیشنهاد موثری نشه ؟!! نباید به این قضیه این قدر بدبینانه نگاه کنیم .

عید نوروز به لحاظ اسلامی هم عید بزرگ و قابل احترامیه و اسلام این عید رو تایید کرده وتو مفاتیح می تونین اعمال خاص این عید رو هم ببینین ، بسیاری از شاخصه های نوروز مثل خونه تکونی ، نظافت ، صله رحم مورد تایید و تاکید مکرر اسلام و پیشوایان اسلامی ما بوده ... این ماها هستیم که داریم سخت می گیریم و همه چیز رو سختش می کنیم و برای هیچ چیز حرمتی قائل نیستیم ، اونهایی که نسبت به نوروز نظر مساعدی ندارند اگه بتونند کمی منطقی تر و واقع بینانه تر و با برنامه تر عمل کنند حتماً نظرشون تغییر خواهد کرد .  

من خودم به شخصه خونه تکونی عید رو تو اسفندماه خیلی دوست دارم ! شاید الان که دارین این مطلب رو می خونین هم من در حال خونه تکونی باشم ! دیگه بقدری شور و شوق داشتم که این اواخر خوابش رو می دیدم و اون قدر حال می داد که نمی خواستم از خواب بلند شم !

البته شاید به نظر خانم ها خیلی عجیب باشه که تو بین آقایون کسانی باشند که از این چیزها استقبال کنند ! خود من هم در طول سال خیلی با کارهای خونه حال نمی کنم و تا مجبور نباشم هم انجام نمی دم اما خونه تکونی اسفندماه یه چیز دیگه ست !

من تو خونه تکونی کلا عقیده دارم باید خونه کلاً از بیخ تکونده بشه ! مثلا در مورد اتاق کوچیک که کامپیوتر و کتابخونه و وسایل شخصی ام توش هست و خیلی هم روشون حساسم و خود تخلیه کردن کتابخونه و چیدن مجددش یه نصف روز کامل وقت و انرژی ام رو می گیره اما اینجا رو استثناً جایز می دونم ! و با کمال میل و رغبت این کار رو انجام می دم ! یعنی هرچی که تو اتاق هست باید بره بیرون و اتاق لخت و عور و خالی خالی بشه و بعد نظافت جای وسایل تغییر کنه یا دوباره چیده بشن .. آدم یه جورایی از این کار بوی تحول استشمام می کنه و خیلی احساس خوبی بهم دست می ده .

امسال علاوه بر عیدی برای بچه ها که این دهمین ساله که براشون می خرم تصمیم دارم ان شالله برای عمه ها و عموها و دایی ها هم عیدی بگیرم .. با بودجه ای که تو یازده ماه پس انداز می کنم و می تونم خیلی کارها باهاش بکنم و خیلی چیزها برای خودم بخرم اما هیچ چیزی رو با لذت خرید عیدی برای فامیل تو شبهای اسفندماه عوض نمی کنم  .

منم مثل بقیه مشکل دارم ، درددل دارم ..  خیلی چیزها هست که تو دلم می ریزم و بروز نمی دم و باور کنین الان بخاطرشون مشکلات گوارشی هم پیدا کردم و بعضی وقتها فقط با آرامبخش آروم می شم و گاهی بوده که حالم هم خیلی بد شده و حملات اضطرابی شدیدی به سراغم اومده  اما این شبهای اسفندماه برای من معجزه می کنه و مثل این می مونه که صدجلسه پیش یه روانشناس خبره رفته باشم !

خدارو صدهزار مرتبه شکر تو این ده ساله جوری پس انداز کردم که اسفند هیچ وقت کم نیاوردم و تونستم برای بچه ها عیدی تهیه کنم و ان شالله امسال بتونم برای بزرگترهای درجه یک هم چیزی بگیرم .

یکی از دلایلی که عیدی می گیرم اینه که از الان به بچه ها به نوعی آموزش غیر مستقیم درباره عید نوروز و اهمیت این عید از لحاظ ایرانی – اسلامی داده بشه و این بچه ها بزرگ که بشن خاطرات خوبی از عید و کادو گرفتن تو ذهنشون ترسیم خواهد شد و ان شالله اونها هم این راه رو ادامه خواهند داد و سعی خواهند کرد حرمتی برای نوروز و مهمانان قائل باشن و چنین تفکری نداشته باشن که قبل عید قفل کنند برن تا بعد عید دیگه پیداشون نشه !

البته همه یک ماه ( تا اول اسفند ) فرصت دارن عیدی درخواستی شون رو با سقف مشخص هزینه اعلام کنند !

امسال اول فروردین 89 عکس کادوها رو گذاشتم که یکبار دیگه هم الان اینجا می ذارم ببینین ، ان شالله اگه عمری بود اول فروردین 90 هم عکس کادوهای عید 90 رو خواهم گذاشت .

امیدوارم در طول سال 89 از مطالب این وبلاگ استفاده لازم رو برده باشین ، اگه بدی خوبی ، کمی کسری چیزی بوده حلال بفرمایین .

ان شالله اگه عمری بود در سال 1390 هم در خدمت شما خواهم بود ، فکر کنم تو تعطیلات عید هم یه مطلب داشته باشم که احتمالاً اگه باشه نزدیک سیزده بدر خواهد بود .

امیدوارم سال خوبی در کنار خانواده محترم در انتظار تک تک شما همراهان گرامی باشه ، سالی توام با شادی و شادکامی .. موفقیت و دل خوشش ... سلامتی و بهروزی .

 

                                    

 

 

پیامبر اسلام ( ص ) : هرکس عمداً نماز را ترک کند کافر است .