به نام خدا

 

 

 

پارسال مرداد  در زمینه تعطیلات بی مورد و طولانی کشور یه مطلب نوشتم ، توقعی هم نداشتم کسی گوش کنه چون زمانی که به حرف شخص اول کشور اعتنا نمی شه معلومه که دیگه حرف ما هم گوش شنوایی نداره :

 

" یک تذکر هم در باب مسائل مربوط به فروردین عرض کنیم ، اوّلاً این تعطیلات طولانی و بی‏دلیل، هیچ منطق عقلایی ندارد. وضع خوبی نیست که اوّلِ سال، روزهای متوالی - گاهی دو هفته و گاهی بیشتر - همه چرخهای فعّالیت در کشور از حرکت بیفتد. خلاف مقرّرات هم هست، طبق مقرّرات تعطیلی‌ها محدود است. ما در ایّام سال، تعطیلی زیاد داریم که این به زیان کشور است.


 در بعضی از کشورهای دنیا، طبق فهرستی که مشاهده می‏کردم، همه تعطیلات رسمی در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمی‏کند. لکن ما تعطیلی‌هایمان بسیار زیاد است. علاوه بر آن هم عدّه‏ای با بی‏توجّهی و بی‏اعتنایی خود به کار، علم، تحصیل و به اشتغالات روزمرّه زندگی و کارهای اداری و سازندگی، بر این تعطیلات اضافه هم می‏کنند؛

 

آن‏هم در آغاز سال. بالاخره در اوّلِ سال، اوّلِ یک دوره جدید مالی و کاری است. توصیه مؤکدِ بنده این است که هم مسؤولین و هم آحاد مردم عزیزمان تصمیم بگیرند این تعطیلات را کم کنند. این همه تعطیلاتِ پی‏درپی، زیانهایی به بار می‏آورد که هر چند در اوّل کار محسوس نیست، لکن نتایج آن برای همه زیانبار است "

 

این حرف شخص اول مملکت تو خطبه های نماز جمعه 17 فروردین 1381 هستش که یادمه اون سال بعد سیزده بدر بخاطر شهادت یا وفات ، تعطیلات طولانی تر هم شده بود!! این حرفها به نوعی پارسال هم درست بعد عید یعنی 16 فروردین 89 هم تکرار شد!! :

 

" چقدر خوب است که دستگاه‌هاى رسمى، کار خود را از همان اوان اتمام تعطیلات رسمى شروع کنند. هرچه بتوانید فرهنگ کار و تلاش و حضور در عرصه‌ى کار و سنگر کار را گسترش بدهید، خیلى خوب است؛ این به حرکت جامعه و نشاط جامعه کمک خواهد کرد " .

 

ما که مواضع سیاسی مون مشخصه و ادعایی هم نداریم اما حقیقتاً باید برای مسئولین این کشور و اونهایی که عربده ولایت مداری شون در دولت و مجلس گوش فلک رو پرکرده تاسف خورد که اینجا چون ظاهراً به نفعشون نیست هیچ اعتنایی به حرف همون مقام ولایت ندارند ! از این صحبتها نزدیک به 9 سال می گذره و انگار نه انگار !! به خدا خیلی زشته !

 

من قصد ندارم تمام حرفهایی که پارسال تو اون مطلب راجع به تعطیلات زدم تکرار کنم اما به نظرم باید هرچه زودتر با همکاری مجلس و دولت و حوزه ( بخاطر اینکه بخش اعظمی از تعطیلات مناسبت های مذهبی هستند ) و مراجع معظم یه فکری به حال این تعطیلات طولانی و بی خاصیت تو کشور بشه و بخش اعظمی ازشون حذف بشن .

 

من پارسال گفتم که بهتره فقط از 28 اسفند تا 7 فروردین تعطیل باشه اما به این نتیجه رسیدم که همون هم زیادیه ! تو این مملکت و با این مردمی که ما داریم اصلاً صلاح نیست دوروز پشت سر هم تعطیلی داشته باشیم و همون روز اول فروردین کافیه که تعطیل باشه و همه خونه بزرگتر فامیل جمع باشند .. بقیه روزها هم تا هفتم می شه تا اذان ظهر ساعات کاری باشه و بعدش عصر و شب می شه دید و بازدیدها انجام بشه و اصلاً هم مشکلی نیست !  

 

البته تو این قضیه  کسانی که تو بخش خصوصی کار می کنند یا تمام فک و فامیلشون یه شهر دیگه هستند یا دانشجوی شهرستانی هستند ممکنه ضرر کنند که برای اونها هم می شه یه فکری کرد اما واقعاً ادامه این وضع هم دیگه به صلاح نیست .

 

مردم تا دوروز تعطیلی گیر می آرن اصلاً ملاحظه نوروز و ارتحال و وفات و شهادت و این چیزها رو نمی کنند و سریع بارو بندیل رو می بندند می رن سفر .. اونم بیشتر شمال و این به نوعی به مسخره گرفتن سنت ها و مناسبت هاست و باعث دوری از هم و انجام نشدن همین دیدارهای سالی یه بار می شه ، مخاطرات جانی و ترافیک و آلودگی و مصرف سوخت و زیاد شدن زحمت برادران راهنمایی رانندگی و بعضی دستگاههای دیگه هم از جمله عوارض این جور تعطیلی هاست ... خسارت اصلی که کشور متحمل می شه بماند !

 

من با اصل سفر مخالف نیستم ، اما هرچیزی حد و حدود و موقع مناسب داره ، این سفرهاکه تو این ایام چند روز تعطیلی پشت سرهم انجام می شه نه زمانش مناسبه نه هیچ چیز دیگه اش رو حساب کتاب درستیه و به نوعی دهن کجی به سنت هایی مثل صله رحم و دید و بازدید و یا تو مواقع ارتحال و شهادت و وفات دهن کجی آشکار به اون مناسبته.

 

باید کاری کرد و تسهیلاتی فراهم کرد که فرهنگ سفر و گردشگری تو تمام ایام سال پخش بشه و محدود به مواقع مشخصی نباشه ، سفری درسته که موقع مناسبی انجام بشه و طرف بدون ترافیک و شلوغی و چندین برابر شدن قیمت ها تو مواقع خاص و با آرامش و آسودگی بتونه از مسافرتش لذت ببره .

 

باید برای سفر به شهرهای زیارتی مثل مشهد و قم در سراسر کشور سازمان گردشگری تسهیلات قسطی ایجاد کنه که کسی که تا حالا مشهد نرفته بتونه حداقل یه بار با حداقل یه قطار خوب بره بیاد و حداکثر سه روز بتونه تو یه جای درست حسابی اقامت کنه.

 

همین طور تمام مکانهای اقامتی و تفریحی نهادهای دولتی باید طبق قانون برنامه چهارم تا الان واگذار می شدن که چشمم آب نمی خوره این کار تا الان شده باشه ! همه باید بیان برن زیر نظر سازمان گردشگری و همه ملت بتونند طی ضوابطی حداقل دو سه روز تو سفر ازشون با راحت ترین شیوه پرداختی که از نظر مالی بهشون فشار نیاد استفاده کنند و این عین عدالته نه اینکه چون طرف کارمند فلان وزارتخونه ست بره مفت مفت یه هفته تو بهترین هتل مشهد یا محل اقامتی شمال بخوره بخوابه و بمونه اما یکی دیگه چون شغلش آزاد یا خصوصی یا کارگره بخاطر پول جا دوروز نتونه مسافرت بره !

 

این بساط بنزین سهمیه نوروزی و مسخره  بازیهای اینچنینی که بدتر مردم رو تشویق می کنه تو ایام پیک برن مسافرت هم باید جمع بشه و اصلاً بنزین تک نرخی و با قیمت قانونی عرضه بشه تا هزینه مسافرت دیگران از جیب بقیه داده نشه .

 

 برای مسافرکش ها هم باید فکری بشه تا بتونند با ساماندهی و ثبت نام تو اتحادیه تاکسیرانی بیمه بشن و بهشون از همین تسهیلات تفریحی مسافرتی و وام و سوخت و  .. استفاده کنند کمتر بنام ساماندهی و تاکسی شدن تیغ زده بشن که انگیزه ای برای ساماندهی نداشته باشند ! هرچند این کارها باید قبل هدفمندی یارانه ها انجام می شد و جزو همون زیرساخت ها بود که مرداد 88 تو مطلب مربوطه اشاره کردم .

 

خلاصه ! با این شیوه بخوایم ادامه بدیم باید فاتحه سنت ها و مناسبت ها رو بخونیم و منتظر خسارات و تلفات مالی و جانی متعددی باشیم که اول و آخر دودش تو چشم کشور می ره .

 

 نمی دونم چرا مردم این جوری شدند ؟ دیگه خیلی ها حوصله هیچ چیز و هیچ کسی رو ندارند ، دل ها خیلی سیاه شده و مردم خیلی خودخواهانه فکر می کنند و حاضر نیستند حتی سالی یه بار هم رفت و آمد و دید و بازدید اقوام و آشنایان برن ، الان یه شمال رفتن کم کم صد ، صد و پنجاه خرج داره اما طرف حاضره این خرج رو بکنه اما خرج عید رو نکنه و با کسی رفت و آمد نکنه !!

 

بعضی ها حتی حاضر نیستند به حرمت دو تا بزرگتر فامیل حداقل روز اول عید رو صبر کنند و به نشانه احترام بزرگترها و این روز بزرگ به دیدارشون برن و بعد هر .. که می خوان برن و از دو روز قبلش جمع می کنند می رن تا دو هفته بعد و این وسط هم اخلاق و سنت ها و فرهنگ ضربه می خوره و به لجن کشیده می شه  هم مملکت می خوابه و این اصلاً درست نیست .

 

یا همون طور که پارسال راجع به شهادت ها و وفات ها و ارتحال گفتم واقعاً اینکه ما بیاییم از یه طرف تعطیل کنیم و از طرف دیگه بذارن برن شمال عشق و حال هیچ معنی و مفهومی نداره و اساس اون مناسب ناگوار به ُسخره گرفته می شه و باید یه فکر اساسی بشه که پیشنهاداتی تو همون مطلب دادم .

 

ضمن اینکه ایران جاهای دیدنی بسیار زیادی داره و ایران فقط مشهد و شمال نیست ! این وظیفه سازمان گردشگری هستش که عوض کارهای بی معنی بیاد تسهیلاتی ایجاد کنه که اگه کسی خواست هرجای ایران رو ببینه ولی از نظر مالی خیلی سطح بالایی نداشت بتونه قسطی یا با سپردن ضمانت های لازم  این کار رو انجام بده و تو یه موقع مناسب و با رعایت نوبت و بقیه ضوابط بتونه دست خانواده اش رو بگیره بره سه روز مثلا شیراز ، اصفهان ، تبریز ، کردستان ، کرمانشاه و ... از سفرش لذت ببره .

 

الان یه سفر رفتن علاوه بر اعصاب و حوصله و وقت کافی پول هم می خواد ! البته جای بسی خوشحالیه که مردم از یه طرف جلوی آدم می نالند و از طرف دیگه تا دو روز تعطیل می شن بارو بندیل می بندند ! اگه کسی وضعش این قدر بد باشه که بناله مطمئن باشین یه مسافرت درست و حسابی هم نمی تونه بره ، شما بری سفر تکون بخوای بخوری باید پول بدی .. علی الخصوص اگه با خانواده هم باشی .

 

من خودم ترجیح می دم یا اصلاً نرم یا اگه حوصله و وقت سفر رو داشته باشم با راحت ترین شیوه جوری برم که حسابی بهم خوش بگذره و هر وقت بهش فکر می کنم از یادش لذت ببرم ، جریان مسافرت مشهد رو که حتما اینجا خوندین ؟ نماز صبح رو خونه خوندم رفتم فرودگاه سوار هواپیما شدم رفتم مشهد چهار پنج ساعت حسابی زیارت کردم و نماز و دعا خوندم و همون اولین بارهم که جلو رفتم ضریح رو استلام کردم ( چون موقع خلوت مشهد بود ) ظهر هم اومدم سوار هواپیما شدم برگشتم تهران نماز مغرب رو هم خونه خوندم !!

 

هر وقت یادم می افته خیلی کیف می کنم و خیلی خاطره خوبی شد و اگه ان شالله این دفعه بخوام برم با پرواز شب می رم فردا ظهر برمی گردم .. به شخصه حالم از اسم شمال هم بهم می خوره چه برسه به مسافرت شمال و اگه قرار باشه مسافرت برم ترجیح می دم همین مشهد یا شهرهای با فرهنگ غنی مثل شیراز و اصفهان و تبریز و امثال اینها باشه والا گذشته از خاطرات بد دوران بچگی از شمال و جاده شمال از فرهنگ و لهجه و هیچ چیز اونجا هم خیلی خوشم نمی آد و این حرمت شکنی ها و سفرهای بی موقع مردم رو هم که می بینم تنفرم از اونجا چندبرابر می شه .

 

فکر کنم ضرر هر روز تعطیلی برای کشور چیزی حدود 300 – 400 میلیارد تومان باشه ، حالا ما بیاییم به این هزینه ، خسارات جانی و مالی و به سخره گرفتن مناسبت ها و سنت ها رو هم که قطعاً منظور از تعطیل بودنشون شمال رفتن نبوده ! رو هم اضافه کنیم می بینیم که باید حتما یه فکر جدی تو این زمینه بشه و جلوی ادامه این روند گرفته بشه، دیگه نمی دونم چی باید بگم فقط امیدوارم یک بار برای همیشه دولت و مجلس و نمایندگان حوزه و مراجع دور هم بشینند و با توجه به صلاح این کشور که اسلامی هم هست بدور از احساسات و تعصب قانون جامع ساماندهی تعطیلات کشور رو بنویسند .

________________________________________________

امام صادق ( ع ) : مکارم ده تاست : اگر مى توانى آنها را داشته باش  : استقامت در سختى ها، راستگویى، امانتدارى، صله رحم، میهمان نوازى، اطعام نیازمند، جبران کردن نیکى ها، رعایت حق و حرمت همسایه، مراعات حق و حرمت رفیق و در رأس همه، حیا