به نام خدا

 

پیامبر اسلام ( ص ) : آن کس که در مسئله قضا و قدر بنگرد حکایت کسی را دارد که به خورشید خیره می گردد ، هر اندازه بیشتر بدان چشم بدوزد بینایی وی بیشتر از میان می رود .

 

ته چشم ما و مرکز قسمتی بنام شبکیه چشم که لایه حساس به نور چشم هستش بخشی وجود داره که اون رو ماکولا یا لکه زرد می نامند ، این بخش مسئول دید دقیق یا دید مرکزی ، تشخیص رنگها  و همین طور محل خروج عصب بینایی از چشم ها به مغز  هستش .

وقتی شما مطالعه می کنید نور روی این قسمت متمرکز می شه و میلیونها سلول عصبی اون رو دریافت و به شکل علامت عصبی به مغز می فرستند ، اگر ماکولا صدمه ببینه  قسمت مرکزی تصویر دیده شده  تار می شه ولی تصویر در اطراف منطقه تار شده به وضوح دیده می شه.

نگاه کردن حتی یک ثانیه بصورت مستقیم و بدون محافظ ( مثل عینک های جوشکاری یا عینک های ویژه  ) به خورشید ممکنه باعث سوختن این ماکولا در اثر اشعه ماورا ء بنفش بشه ، نکته اینجاست که موقع کسوف یا خورشید گرفتگی هم این میزان اشعه خروجی کم نمی شه ، اگه یادتون باشه سال 1378 تو مردادماه که ظهر کسوف شد قبلش چقدر هشدار در این زمینه می دادن .

بعد از همون کسوف سال 78 یک مطالعه ای رو در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بین کسانی که مستقیم به کسوف نگاه کرده بودند انجام دادند که حاکی از وجود علائم چشمی ( مثل سوزش ، تاری دید و کاهش دید و سوختگی ماکولا و .. ) در مراجعین بود .

چنین عارضه ای که پیامبر اسلام ( ص ) بهش اشاره کردن اسم های مختلفی داره که می شه از رتینوپاتی خورشیدی ، فتورتینیت و فتوماکولوپاتی نام برد .

اگه می خواین در این باره مطلب کامل و جامع تری رو مطالعه کنید توصیه می کنم این مطلب رو حتما بخونین .

 

________________________________________________________________

 

 امام صادق ( ع ) : برشما باد به دعا کردن بعد از نمازها چه اینکه چنین دعایی مستجاب است .