به نام خدا

 

عزاداری یا مهمون داری ؟!

در روزهای گذشته شوهر عمه بزرگم رو از دست دادیم ، درباره این رسم و رسومات باب شده عزاداری چند تا نکته وجود داره که باید بگم ، اول اینکه متاسفانه تو کشور ما  اوضاع جوری شده که اشخاص عزادار بجای اینکه با خاطری راحت بشینند به عزاداری و خوندن نماز و قرآن بپردازند مجبورند از همون ثانیه های اول برای ناهار روز دفن و هزینه مسجد و گرفتن اتوبوس و  قبر و کلی خرده ریز دیگه فکر کنند !! حالا هزینه شام و ناهارهای جمع های خودمونی هم بماند !

می خواستیم تو همون قطعه بابام ( 224 ) واسش قبر بخریم گفتن زیر 7 – 8 میلیون نیست ! ما پنج سال پیش اونجا رو ( دو طبقه ) خریدیم یه میلیون ! تازه من خیلی موافق چنین خرجی نبودم چون درسته تو قطعات جدید که دفن می کنند کفش و لباس و شلوار زندگی مردم با خاک یکی می شه اما بعد یه مدت اونجا هم آسفالت می شه و چندتا قبر رو هم نگه می دارند میلیونی به ملت می فروشند !!

اما خب اون موقع مادرم چون جلوی همکاران پدرم ملاحظاتی داشت و رئیس شرکت هم شبانه از انگلیس حرکت کرده بود تا برای تشییع برسه دوست نداشت جای خاکی بگیریم و شخصاً هزینه جا رو متقبل شد و به هیچ عنوان هم زیر بار نمی ره طبقه بالاش رو اگه ما جلوتر مردیم بده به ما !!

اما همین چند روز پیش که برای شوهر عمه ام که رفتیم قبر بخریم همین قطعات 300 به بالا رو که الان دارن توش دفن می کنند و با یه زیر گذر از داخل قسمت قدیم بهشت زهرا به قسمت جدید متصل شده حدود 700 تومان حساب کردند ! البته سه طبقه ست و اگه شما طبقه اول رو بگیری باید همون موقع یا حداکثر تا 20 روز دو طبقه بالا رو هم بخری وگرنه رو اون دو طبقه می تونند کسان دیگه ای رو بیارن دفن کنند که هیچ نسبتی با شما ندارند و اصلاً معلوم نیست کی هستند ؟!!

پس اول و آخر مجبوری اون دو طبقه رو هم بگیری ! مگر کسانی که دیگه واقعاً وضعشون خیلی خراب باشه و پیه بقیه چیزها رو به تنشون بمالند .. حدود صد و شصت تومان هم خدمات شستشو و آمبولانس و ترمه و این چیزها می شه .. خلاصه کسی که عزیزش رو تو تهران از دست می ده و می خواد بهشت زهرا دفنش کنه باید روز تشییع حداقل یه میلیون تومان با خودش پول اونجا ببره !

برای ناهار روز دفن هم لااقل شما باید یک روز قبلش با یه رستوران هماهنگی کنی و بین چهارصد تا هفتصد تومان برای یه غذای متوسط و معمولی کنار بذاری ، یه بیست سی تا هم باید هماهنگ کنی بالاتر در نظر بگیرن تا اگه جمعیت بیشتر شد کم نیاد .. یعنی بعد دفن شما بجای اینکه بشینی سر خاک سوره ملک و یس و دعای رضیت بالله رو بخونی و متوفی به حضور شما در اون موقع خیلی احتیاج داره باید اقوام و آشنایان رو جمع کنی ( بخصوص اونها که از غیر تهران اومدن ) و آدرس دقیق رستوران رو بهشون تفهیم کنی !! و مواظب باشی کسی جا نمونه ! البته تذکرات مکرر مداح پشت میکروفون هم که بستگان فلانی که دفنش تموم شده خلوت کنند برن تا به بعدی برسیم هم بدجور رو اعصابه !

اگه هم بخوای بمونی نری هم می گن ما بخاطر فلانی اومدیم اما ما رو اصلاً تحویل نگرفت ! پس ناچاری برای حفظ ظاهر و مهمون داری هم که شده پاشی همراهشون بری ! بیچاره دختر عمه های من موقع دفن هر کدوم یه طرف غش کرده بودن اما از یه طرف دیگه هم مجبور بودن به دوستان و اقوام شوهر و همکارانشون برسن !! خلاصه آدم این وسط وسط ها نمی تونه باید چی کار کنه ؟!! بشینه مثل آدم عزاداری کنه و برای متوفی دعا و قرآن بخونه یا به مهمون ها برسه تا مبادا بهشون بربخوره !

تو رساله مراجع نوشته شده که تا سه روز خونه شخص متوفی غذا بفرستید اما الان دقیقاً برعکسه !! این خانواده شخص متوفی هستند که یا مجبورند خودشون چند روز  بلند شن با اون حالشون  برای مهمون ها بخصوص اونهایی که راهشون دور غذا درست کنند یا مرتب به این رستوران و اون رستوران زنگ بزنند غذا بیارن !! خلاصه الان مردن حداقل یه سه چهار میلیونی خرج داره .. اگه ندارین فعلاً نمی رین یا اول پول جمع کنین بعد ............. !!!!!!!!!

ما تو این چند تا مرگ اخیری که تو خانواده مون رخ داد ( عمو و بابام و شوهر عمه ام ) از همون لحظات اولیه فقط فکرمون این بود که همه چی مرتب و منظم و آبرومند برگزار بشه ، اون قدر که  کم مونده بود عزیز از دست رفته خودمون یادمون بره !! کارهای خرده ریز هم خیلی سخت تره و اگه شما بین خودتون تقسیم نکنین قطعاً کم می آرین .

به نظرم یه مقدار باید بعضی رسوم و مسائلی که عرف شده تغییر کنه و مردم با خانواده صاحب عزا همکاری بیشتری کنند و هرکی بیاد یه گوشه کار رو بگیره تا بار مالی و کاری همه چیز رو دوش صاحب عزا نیافته که خیلی سنگینه .. این سنگینی برای آقایون خیلی بیشتره تا خانم ها که راحت تر احساساتشون رو بروز می دن و جیغ هاشون رو می زنند و گریه هاشون رو هم می کنند و راحت تر خودشون رو تخلیه می کنند اما آقایون یه چشمشون اشکه اما از یه طرف دیگه باید دنبال کارها بدوند و فکر اینکه پول کم نیارند و این همه کار کردند هزارتا حرف پشت سر همین هم در نیاد باشند ! خدا ان شالله از سر تقصیرات همه ما بگذره و همه ما رو به راه راست هدایت کنه !

راستی در انتها جا داره از پرسنل بخش آی سی یو ( اورژانس و داخلی ) بیمارستان حضرت رسول اکرم ( ص ) ستارخان که در طول شونزده هفده روز هرکاری از دستشون براومد برای شوهرعمه من انجام دادند و کوتاهی نکردند و چه به شکل تلفنی چه حضوری خیلی اذیتشون کردیم صمیمانه تشکر کنم .. اجرشون با خود خدا .

 

استخدام در نشریه یا سایت

کسی می دونه اگه کسی علاقه مند به کار مطبوعاتی یا فرهنگی و خبری باشه باید چی کار کنه ؟ من خیلی آگهی استخدام تو سایت ها یا نشریات ندیدم و نمی دونم نیروهای خودشون رو چطور انتخاب می کنند و چه ملاکهایی دارند اما همیشه دوست داشتم تو این زمینه ها فعالیت کنم ، چون کارهای اینچنینی رو خیلی دوست دارم و خیلی هم مسائل مادی برام مهم نیست ، اگه کسی اطلاعاتی داشت یا جاهایی رو سراغ داشت که نیاز داشتند ممنون می شم راهنمایی کنه .

فساد مالی اخیر

من شک دارم که آیا می تونیم به فساد مالی اخیر عنوان اختلاس رو اطلاق کنیم یا نه ، چون اختلاس زمانی می گن که کارمندان دولت هم توش دست داشته باشند ولی اینجا عامل اصلی فساد ( یا حداقل اونی که جلو انداختنش ! ) عنوان دولتی نداره ولی من بعید می دونم در روزگاری که بانکها تا دوسه تا ضامن کاسب و کارمند رسمی ! نبری و دم این و اون رو نبینی پونصد هزارتومان هم تو جیبت نمی ذارن کسی بتونه بدون حمایت از بالا چنین مبالغ بزرگی رو برداره یا تو سیستم بانکی جابجا کنه ولی اگه هم پای بالایی ها وسط باشه بعید می دونم کاری به کارشون داشته باشند و احتمالا خار در چشم و استخوان در گلو مدارا می کنند این دوسال هم تموم بشه بعد اگه صلاح بدونند یه جورایی می چزوننشون !

خدا رو شکر که نمردیم و معنی بصیرت رو هم فهمیدیم ! بصیرتی که فعلا به بزرگترین رسوایی مالی ایران تبدیل شده و شک ندارم دهها و صدها مورد اینچنینی یا خفیف تر یا شدیدترش هم هست و خیلی ها ازش خبر دارن ( حالا اخلاقی یا امنیتی یا سیاسی و اقتصادیش بماند ! ) اما شاید صلاح نباشه خیلی هاش رو بشه چون در اون صورت تمام کسانی که آشکار و پنهان باعث روی کار اومدن این دولت شدند جلوی مردم حسابی ضایع می شن هرچند تا حالا هم کم ضایع نشدند !! و خودشون هم فهمیدن که تو محاسبات و برآوردهاشون اشتباه کردن اما ناچاراً باید تحمل کنند تا این دوسال هم تموم بشه ، البته این چیزی از مسئولیت اخروی آقایون و حق الناسی که به گردنشونه کم نخواهد کرد .

من فکر می کنم در دوسال آینده هم  شاهکارهای دیگه ای از این گروه بقول آقایون انحرافی خواهیم دید که باعث خواهد شد کسانی که خودشون رو متدین می دونند و کسانی که مجذوب شعارها و ظواهر و تاکتیک های انتخاباتی رئیس این دسته در انتخابات های 84 و  88 شدند ( بخصوص مناظره معروف که باعث شد بعضی مخالفین نظام و افراد زودباور به احمدی نژاد رای بدن ) بیشتر و بیشتر پی به عمق فاجعه ای ببرند که مدتهاست نظام و ایران رو تهدید می کنه و مثل خوره به جون اصل نظام و اعتقادات مردم افتاده و بی بصیرت هایی !! مثل مهندس موسوی ، کروبی ، خاتمی ( البته سید محمد ! ) و البته امثال ماها از سالها پیش فریاد زدیم و هشدار دادیم و حالا یکی یکی داره رو می شه و جریان موسوم به انحرافی بنابردلایل عدیده ناچاره رو بیاد بازی کنه .

سحرها

سال 82 که برای انتخابات مجلس هفتم جمع زیادی از نمایندگان مجلس ششم رو شورای نگهبان رد صلاحیت کرد ( یا گفتن بکنه ! ) تجمع اعتراضی تو دانشکده فنی دانشگاه تهران ایجاد شد و آقای انصاری راد رئیس کمیسیون اصل 90 اومده بود می گفت رفتند در خونه کاندیداها از همسایه ها پرسیدن این شخص ماه رمضون سحرها چراغ خونه اش روشن می شه ؟!!!

حالا بماند که شاید طرف عذر شرعی واقعی مثل بیماری آب سیاه یا زخم اثنی عشر برای روزه داشته باشه یا شرایط خونه جوری باشه که فقط خودش بیدار شه و برای همین چراغ زیادی روشن نکنه یا از چراغ دستی استفاده کنه .

امسال یه شب سحر یاد اون حرف افتادم حس فضولیم گل کرد رفتم یه دید زدم دیدم بطور میانگین از هر آپارتمان چهارواحده حداکثر یه چراغ روشنه !! با عرض شرمندگی کم هم نبودند آپارتمانی هایی که اصلاً چراغ روشن نداشتند !!! تازه خونه ما جنوب غربی تهرانه و شمال شهر هم نیست که عقده نداری زمان بچگی بعضی ها گل کنه هرچی از دهنشون در می آد مثل همیشه بار بالاشهری ها کنند!!

شرکت های خصوصی

اگه مسئولین کشور خیلی نگران مسائل اخلاقی و فرهنگی هستند به نظرم بجای کارهای بیهوده و ضد تبلیغی مثل جمع آوری ماهواره ها با راپل !! که قطعاً جز تمسخر و تبلیغ منفی برای پلیس و نظام ثمر دیگه ای نخواهد داشت و ماهواره هم به سرنوشت ویدئو دچار خواهد شد و روزی ناچار خواهند شد آزادش کنند نظارتشون رو به شکل محسوس و نامحسوس بذارن رو شرکت های خصوصی .

الان استخدام دولتی یا خیلی کم شده یا انجام نمی شه و اکثراً جذب شرکت های خصوصی می شن ، شرکت هایی که اکثرشون محیطی نه چندان جالب و حتی زجرآور برای کسانی با زمینه های ولو کم مذهبی دارند .

نوع پوشش خانم ها و بخصوص خانم های جوون و همین طور آرایش های غلیظشون واقعاً مشمئز کننده و چندش آوره ، جوری که زمانی که شما وارد شرکت خصوصی می شی احساس می کنی اینجا کشور جمهوری اسلامی ایران نیست !! واقعاً تو این زمینه کار جدی و سفت و سخت احساس می شه و مطمئن باشین اگه فقط همین یه کار هم انجام بشه شاید در 90 درصد موارد نیازی به گشت ارشاد احساس نشه .

نماز هم جایگاه کمرنگی تو این شرکت ها داره و خیلی ها با یه حالت تمسخر به نماز نگاه می کنند یا دست کم نماز رو سبک می شمارند ، کسی نمی گه نماز جعفر طیار بخونند یا تمام مستحبات و تعقیبات رو در وقت اداری بجا بیارن اما فکر نکنم ده دقیقه یه ربع نماز واجب ضرری داشته باشه ،

توقع نمازخونه داشتن تو یه شرکت خصوصی با دو سه تا اتاق هم توقع بجایی نیست اما می شه تسهیلاتی فراهم کرد تا کارمندان برن نزدیکترین مسجد نمازشون رو بخونند یا یه جای مناسب با زیر انداز تو شرکت فراهم بشه ، در کل وضع اعتقادات مذهبی تو کشور زیاد جالب نیست ولی یه سری هم دارن لجبازی می کنند یا زیادی روشنفکر بازی در می آرن !!

 

_______________________________________________________________

 امام صادق ( ع ) : هرکه یکی از فقراء مسلمان ها را به وسیله لباسی از برهنگی بپوشاند یا اورا به چیزی از معیشت زندگی یاری دهد خدای عزوجل هفت هزار فرشته بر او بگمارد که تا هنگامی که در صور دمیده شود برای هر گناهی که مرتکب شده آمرزش خواهند .