به نام خدا

 

امام صادق ( ع ) : پنیر و گردو هرگاه با هم باشند دوا هستند و هرگاه از هم جدا باشند درد می شوند .

تو اولین قسمت بخش پزشکی در اسلام که آذرماه 88 بود به یک چرایی بابت این حدیث پرداختیم ، حالا به یه علت دیگه که مورد نظر کارشناسان و متخصصان تغذیه ست می پردازیم .

ما یه چیزی داریم به اسم نسبت کلسیم به فسفر ، این یعنی چی ؟ یعنی اینکه بهترین حالت جذب برای کلسیم و فسفر زمانیه که نسبت مشخصی بین اونها برقرار باشه ، اگه این نسبت ایجاد بشه تراکم معدنی در استخوان ها بهتر صورت می گیره و بقول قدیمی ها استخون ها محکم تر می شن !

این نسبت چه مقدار باید باشه ؟ بهترین حالتی که عنوان کردن نسبت 2: 1 ( دو به یک ) بوده یعنی اگه شما در روز 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنی بهتره 440 میلی گرم هم فسفر بگیری ، این داستان تو بچه ها خیلی خیلی بیشتر از بزرگسالان حائز اهمیته و معمولا این نسبت تو تغذیه بچه ها لحاظ نمی شه و روند معدنی شدن و تراکم استخون ها یا خوب صورت نمی گیره یا به کندی و ضعف انجام می شه .

اگه تعادل این نسبت به هم بخوره باعث می شه که جذب خوب صورت نگیره یا مختل بشه ، مثلاً اگه شما دریافت کلسیم تون زیادی از اون حد مشخص با توجه به سن و وضعیتتون باشه یا نوشابه که فسفرش زیاده ، زیادبخوری این اثر منفی رو این قضیه که براتون گفتم داره ، مثلاً اگه مقدار فسفر بیشتر از کلسیم باشه این مقدار زیادی می ره با همون کلسیم  پیوندمی شه و ترکیبی بنام فسفات تری کالسیک ایجاد می کنه که غیر قابل جذبه و از مدفوع دفع می شه .

کارشناسان و متخصصان تغذیه می گن اگه پنیر و گردو با هم خورده بشن این نسبت کلسیم به فسفر خیلی خوب برقرار می شه و کلسیم سریعتر و بهتر جذب بدن و استخون ها می شه و در مجموع ترکیب غذایی خوبی رو با هم می سازن .

البته به نسبت هایی مثل 1: 1 ( یک به یک ) هم اشاره شده یا برای نوزادان نسبت 3/1 به 1 عنوان می شه ( که شیر مادر خودش نسبت مناسب رو اتوماتیک داره ! ) اما در مجموع بهترین نسبت همون 2 به1 هستش که گفتیم .

در مورد فسفر نمی خواد زیاد زحمت بکشین و دنبال رژیم خاصی باشین ! غذاهای غنی از کلسیم و پروتئین از نظر فسفر هم غنی هستند مثل شیر و لبنیات ، مغزها مثل همین گردو ، غذاهای دریایی و حبوبات و گوشت ها ، همین که به اندازه از این مواد غذایی مصرف کنین و زیاد نوشابه نخورین کفایت می کنه ولی این چیزی که گفتیم که پنیر و گردو رو باهم بخورین تا جذب بهتر بشه بیشتر می تونه یه تکنیک تغذیه ای باشه .

حالا که صحبت پنیر شد بذارین یه چیزی رو هم آخرکاری بهتون بگم و اون اینه که امام صادق ( ع ) در حدیث دیگه ای مصرف پنیر رو شبها توصیه کردن که می تونه بخاطر پیشگیری از پوسیدگی دندون ها که تو شبها خیلی روندش سریعتره و همین طور جلوگیری از خواب آلودگی روزانه باشه ، البته این نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتر داره .