به نام خدا

 

این روزها که می شه و حجم سفرها بالا می ره و به دنبال اون حجم حوادث وسایل حمل و نقل هم افزایش پیدا می کنه به این فکر می کنم که چرا ما نباید یک بار برای همیشه "  قانون جامع تعطیلات رسمی کشور "  رو ساماندهی کنیم تا هم تعطیلات به مردم خوش بگذره هم بارسفرها به یکباره ایچاد نشه و کلی حادثه تلخ مالی و جانی نداشته باشیم و این همه نیروی پلیس و هلال احمر و ... هم بی جهت اسیر نشن ؟!

واقعاً این کار شدنیه منتها به شرطی که مراجع عزیز و حوزویان ما در بخش مربوط به تعطیلات مذهبی کمی کوتاه بیان و منطقی فکر کنند ، بخشی از پیشنهادهای خودم رو قبلا اینجا و اینجا گفتم ، بخش دیگه هم می تونه این بشه که تعطیلات رسمی کشور در عید نوروز چهار روز بیشتر نباشه و از روز پنجم واقعا ملت برن سرکار و زندگی شون و با هرگونه غیبت غیر موجه در مدارس ، دانشگاه ها و ادارات با جدیت برخورد بشه ولی می شه گروههایی مثل دانشجویان شهرستانی رو مستثنی کرد .

اما در عوض باید هر کارمند یا شاغل مشمول قانون استخدام کشوری یا قانون کار در هر فصل چهار روز مرخصی فصلی داشته باشه که بتونه هر زمان که خودش تشخیص داد از این مرخصی استفاده کنه ، اگه این قانون تصویب بشه می شه حتی تعطیلی عید نوروز رو به همون یک روز کاهش داد اما در عوض اگه کسی خواست حق داشته باشه از اون چهار روز تعطیلات فصلی خودش همون اول بهار استفاده کنه و این جوری شاید یه عده ترجیح بدن از مرخصی بهاری شون تو دهه سوم فروردین یا اردیبهشت استفاده کنند و همین باعث خواهد شد پیک سفر ایجاد نشه و مردم بتونند از تعطیلات فصلی شون هر زمان که خودشون صلاح دونستند و راحت تر بودند استفاده کنند و واقعا هم بهشون خوش بگذره .. این چیزی که من دارم می بینم همش شلوغیه و گرونی و ترافیک و کلاچ ترمز گرفتن و طرف تا بره برگرده شاید چیزی از سفر و تعطیلاتش متوجه نشه .

همین طور این قانون باعث خواهد شد در تعطیلات تابستانی هم  حجم سفرها باهم افزایش پیدا نکنه ، ضمن اینکه تعطیلات پاییزی و زمستانی هم اضافه خواهد شد اما به نظرم این قانون باعث نخواهد شد تو کارها خللی ایجاد بشه چون اول اینکه این تعطیلات چهارروزه فصلی شخصی قابل انتقال به فصول دیگه نخواهد بود و دوم اینکه مثلا من و شما با هم همکار هستیم ولی شرایط روحی روانی و خانوادگی و شخصی مون قطعاً یکی نیست ، یکی مون از تعطیلاتش دوست داره  پنج  روز اول سال استفاده کنه و مثلاً بره شهرستان پیش پدرمادرش یکی مون ترجیح می ده بیستم تا بیست و چهارم فروردین که خلوت می شه از تعطیلاتش استفاده کنه و بره مسافرت ، اون اول سال رو هم که اگه تعطیلی نوروز فقط محدود به روز اول بشه و روزهای بعد  تا پنجم  فروردین کاملاً تعطیل نباشه و مثلاً ساعت اداری 9 تا 13 باشه می تونه عصر یا غروب بره دید و بازدید اقوام نزدیک و اونهایی که تو اولویت هستند .

من ادعا نمی کنم این پیشنهادی که دارم می دم کاملاً درسته و ممکنه ایرادهایی هم داشته باشه که نیاز به بحث و بررسی داره ولی به نظرم می تونه مورد نظر مسئولین محترم قرار بگیره ، بخصوص اینکه اگه قرار باشه چنین کاری بشه و قوانین اصلاح بشن تعطیلی هایی مثل 12 و 13 فروردین و 14 و 15 خرداد حتماً باید برداشته بشن و سالگرد بنیانگذار جمهوری اسلامی در نزدیک ترین جمعه به 14 خرداد یا اولین جمعه بعد 14 خرداد برگزار بشه که در اون صورت دست ستاد نمازجمعه هم بازتر خواهد شد که می تونه نماز جمعه رو همون جا به امامت شخص رهبری برپا کنه و این برای خود آقایون هم بهتره چون حسابی برای نظریه ولایت فقیه تبلیغ و نمادین سازی می شه !

امسال 14 و 15 خرداد افتاده یکشنبه دوشنبه ، حتما از چهارشنبه قبلش کارها تعطیل و جاده ها شلوغ می شه و همون پیامک های ارتحال و شمال و عشق و حال ! دست به دست خواهد شد ، من واسه خود آقایون می گم که بهتره این تعطیلات رو بردارند تا این جوری مضحکه ملت نشن .

برای تعطیلات مذهبی هم که قبلا گفتم اکثرشون رو می شه بدون تعطیلی با شکوه و احترام هرچه بیشتر برگزار کرد و اتفاقاً به نظرم این تعطیلی بیشتر داره به ارزش و مناسبت اون روز ضربه می زنه ، مثلاً 6 اردیبهشت چهارشنبه ست و شهادت حضرت فاطمه ( س ) هستش ، شک نکنید ملت از سه شنبه جاده ها رو قرق خواهند کرد و تو جاده هایی مثل چالوس و کرج – قزوین ،  قزوین – رشت ، هراز و فیروزکوه جای سوزن انداختن نخواهد بود ! من برای حضرت آیت الله وحید خراسانی این مرجع آزاده و عزیز احترام زیادی قائل هستم و همین طور آقای خاتمی که در زمان ریاست جمهوری شون بنا به درخواست این مرجع بزرگوار روز شهادت حضرت فاطمه ( س ) ( فاطمیه دوم یا همون 95 روز رو ) تعطیل کردند اما به نظرم با این شرایط اگه این روز تعطیل نبود بهتر می شد بزرگداشتش رو انجام داد.

همه اینها رو گفتم فقط برای اینکه زحمت عزیزان پلیس و هلال احمر و دیگران کمتر بشه چون اگه این پیشنهادها عملیاتی بشه قطعاً بار سفرها و هجوم به جاده ها به یکباره نخواهد بود و در طول سال و ماههای سال و حتی روزهای سال تقسیم خواهد شد و مطمئن هستم نه بی حرمتی به نوروز و دید و بازدید های نوروزی خواهد شد و دیگه خبری از سفرهای ( بخونید فرارهای !! ) نوروزی به این شکل نخواهد بود نه ایام و مناسبت های مذهبی به تمسخر گرفته خواهند شد و فقط تعطیلی های ضروری مثل تاسوعا و عاشورا باقی خواهند موند .

کلاً این تفکر که برای بزرگداشت یک روز ملی یا مذهبی اون روز باید حتماً تعطیل بشه تفکر فوق العاده مضر و خطرناکی خواهد بود و عزیزان ما در حوزه های علمیه زیباست که در این زمینه تجدید نظر جدی کنند .

من خودم به شخصه خیلی اهل سفر نیستم و اگه هم بخوام برم هرگز دوست ندارم تو شلوغی و اوج سفرها برم ، دارم برنامه ریزی می کنم اگه بشه تو هفته های آینده یه روزه با هواپیما برم مشهد برگردم چون به نظرم اون موقع خلوت تر خواهد بود ، کلاً معتقدم یا آدم اصلاً نباید سفر بره یا اگه هم رفت دیگه با اعمال شاقه نباشه ، بره حسابی بهش خوش بگذره و یه چیزی از سفر بفهمه .

یه نکته آخر هم در مورد برنامه های نوروزی صدا و سیما بگم که بازم مثل همیشه کلاه قرمزی از همه بهتر بود ! خواستم از همین جا از دست اندرکاران این برنامه آموزنده و زیبا که درعین سادگی هم سرگرم کننده ست هم بار آموزشی بخصوص برای کوچیکترها داره تشکر کنم علی الخصوص از صداپیشگان فامیل دور ( آقای مالکی ) و ببعی ( آقای بحرانی ) ، آقای جبلی و طهماسب هم که جای خود دارند و نمی دونم چرا تا بحال جایزه ای مثل سیمرغ یا چهره ماندگار به اینها ندادند ، الحق که هم هنرمند هستند هم هنر رو خیلی خوب می شناسند ، بعضی برنامه های با نام هنری و طنز بیشتر لوس بازی و لوده بازی هستند تا هنری اما به نظرم مجموعه کلاه قرمزی واقعاً یه کار هنریه .

سریال شبکه 3 ضعیف بود ، آخرین کار قوی نوروزی شبکه 3 همون جایزه بزرگ بود که نوروز 84 پخش شد و بعد اون دیگه از کارهاشون خوشم نیومد ، سریال های کانال 2 و 5 هم که اصلاً ارزش دیدن و وقت گذاشتن نداشت ولی چک برگشتی سیروس مقدم بد نبود هرچند من تو بین کارهای سیروس مقدم چاردیواری رو از همه بیشتر می پسندم .

فیلم های سینمایی هم متوسط بودند ، هرچند جدول پخش پارسال بهتر بود و کیفیت فیلم های پارسال هم به نظرم بالاتر بود، امسال یه جورایی فیلم های سینمایی و سریال هابا هم از نظر زمانی هم پوشانی داشتند ، بهتر بود فیلم سینمایی کانال 3 مثل پارسال ساعت دوازده شب پخش می شد و تکرار فیلم سینمایی کانال 5 رو هم بعد فیلم سینمایی شبکه 3 تو نصفه شب می گذاشتند ، یا اصلا بجای چهارتا سریال دوتا می ذاشتند اما برنامه رو جوری می چیدند که مردم هم فیلم نگاه کنند هم سریال ، موضوعات فیلم و سریال ها رو هم از مشکلات مردم و قتل و آدم کشی و کلاهبرداری به سمت موضوعات فاخر ، آموزنده ، امیدبخش و مفرح سوق می دادند .

راستی اون جوری که من حساب کردم تحویل سال 1392 می افته روز چهارشنبه 30 اسفند ساعت 14 و 38 دقیقه و 18 ثانیه ، البته زمان دقیق و قطعی تیرماه مشخص خواهد شد و این حساب کتاب من شخصیه و چیزی هنوز اعلام رسمی نشده .