به نام خدا

 

 

پنجشنبه 13 دی ماه 1386

 

 

باور کنید دوست ندارم راجع به طرح پزشکی از لیسانس مخصوص خانم ها و صدالبته نورچشمی ها ! حرف بزنم ( با قرار دادن شرط سن زیر 25 سال و کارت پایان خدمت ، مگه آقای لیسانسه ای هم مجاز می شه؟!!البته اگه معاف نشده باشه ! پاکته که از طرف خانم ها به مرکز آزمون دانشگاه سرازیر بشه ! خداکنه دیگه این بار آمار ندن دخترها بیشتر بودند و شایسته تر!!! هیچ چیزعادلانه و برابر نیست ، خدا فقط باعث و بانی هاش رو به حق خون پاک امام حسین (ع) لعنت کنه که حق خیلی از شایسته های واقعی رو ضایع کردند ، کار علمی و تحقیقاتی رو ما کردیم دیگران دارند ... !! ) فقط خداکنه این بار دیگه خانم ها مثل ... نباشند و قدر محبت و آوانسی رو که بهشون داده شده رو بدونند و به جون مسئولین هم دعا بفرمایند ! هرچی حرف بوده گفتم ، بسه ، نمی خوام اعصابم رو بیشتر از این داغون کنم هرچند گفتنی ها خیلی زیاده و گهگاه گریزی خواهم زد و هفته آینده هم سوالات و ابهامات این طرح رو مستدل بیان خواهم کرد اما چون ظاهرا بعضی ها ناراحت می شن ببینند یه همچین کسانی هم هستند که واقعا از دبیرستانشون تا آخر لیسانسشون کارعلمی و تحقیقاتی تو پزشکی کردند و خودشون در چنین سطحی نبوده و نیستند سعی می کنم دیگه زیاد حرف نزنم تا عزیزان خیالشون راحت باشه ! چشم ! ما خفه می شیم اما شما ها هم انصاف داشته باشین، به خدا جای شما محفوظه !

 

 

به هر حال آقایون در دانشگاه علوم پزشکی تهران کار خودشون رو کردند و آموزش پزشکی مملکت رو با یک طرح مبهم و ناقص و شرایط من درآوردی رسما به گند کشیدند و بی عدالتی و ظلم رو حقا که معنی کردند، ولی خوشحالم که از دوره دبیرستان تا الان دنبال علم و سواد واقعی بودم ، گرچه اینجا ضرر کردم اما تو زندگی شخصی و خانوادگی بُرد و جایگاهی نصیبم شد که به صدتا رتبه و نمره و معدلی که با یه طوطی وار خونی ( با عرض معذرت همون خرخونی !! ) صرف بدست اومده و در نهایت یه فارغ التحصیل بی سواد و بی انگیزه تحویل جامعه داده می ارزه ، برد واقعی اینه ، نه اونی که بعضی ها رو زیادی مغرور کرده و بنده خداها فکر می کنند بردند و مدال گرفتند و رو سکو رفتند !! نمی دونم چی شده و مسئولین عزیز از این قهرمانان!! چی دیدند ! که به سرشون زده سیستم پذیرش رو عوض کنند !!! ولی مطمئنم همون چیزی رو که ما دیدیم اونها هم دیدند . اینکه کسی برای خاطر خوش اومدن مامانش اومده پزشکی یا چیز دیگه نه تنها به خودش بلکه به همه مربوطه چون داره با بیت المال درس می خونه و دارند جون و سلامت یه ملت رو دستش می دن ، چون این فرصت نصیبش شده نباید کوتاهی کنه و اون قدر بی سواد باشه و درجا بزنه که پس فردا پزشک شد مثلا ورداره هر سه هفته یک بار برای بیمارانش آمپول د 3 تجویز کنه !!! خوشبختی احساس کردنیه نه اعطا کردنی! اصلا هم از گذشته پشیمون نیستم و افتخار می کنم که به عنوان یه فارغ التحصیل فعلا کارشناسی علوم پزشکی ، بی سواد و بی هدف وارد جامعه نشدم و اگه بازم به گذشته برگردم همون کارها رو عینا تکرار می کنم . من آدمی نیستم که هرچی بهم بدن و جلوم بگذارن سرم رو بندازم پایین قبول کنم و اجراش کنم و کسی بتونه چیزی رو بهم تحمیل کنه .

 

 

دوست دارم اینجا فقط از شادی و امید و زندگی و عشق بگم ، خیلی وقته همش دارم از ناامیدی و جنگ اعصاب و حق خوری و غم و این چیزها می گم ، هر چند خبرهای خوشی هم در راهه و کار معافیتم داره درست می شه . عزیزانی که نسبت به شرایط گذاشته شده برای ثبت نام در طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس ( کارشناسی) مخصوص خانم ها و نورچشمی ها ! اعتراضی دارند علاوه بر لینک هایی که تو مطلب هفته پیش گذاشتم می تونند با دکتر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از طریق شماره تلفن های 66418786 و 66401999 ارتباط برقرار کنند و پیام بگذارند .

 

 

اگه دوستان اجازه بدن از این به بعد بریم از همون اِشَک حرف بزنیم !!!!!!!!!! اجازه هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!! اونهایی که نگرفتند اِشَک یعنی چی از کنار صفحه تو آرشیو وبلاگ مطلب 31 خرداد ماه امسال رو مطالعه بفرمایند!!!!!!

 

 

 

 

حالا که اجازه فرمودین ! پس شروع می کنیم ! صاف هم می ریم سر اصل مطلب ! مهم نیست بازم پشت سرم حرف در می آد یا نه ! هرکس هرچی دلش می خواد بگه و هرجور دلش می خواد فکر کنه ، اصلا و ابدا مهم نیست ! می خوام حال و هوای خودم عوض بشه و از فاز غم و مرگ و ناراحتی و حق خوری و جنگ اعصاب برم تو فاز امید و شادی و هم اینکه شاید این وسط وسط ها الکی الکی یه فرجی هم شد دیگه ! خدارو چه دیدین ؟!!!مامان که می گه اگه بخوای من یه صدتایی مورد دارم !!اما اگه خودت همه کارها رو انجام بدی خیلی بهتره چون پس فردا نمی آی با کوچکترین مسئله یقه من رو بگیری !! من هم چون آدم خیلی حرف گوش کنی ! هستم حرف مامان رو گوش کردم و مثل عقلا و مغزهای متفکر !!دانشگاه علوم پزشکی تهران که چند ماه دور هم نشستند برای ورود به پزشکی از لیسانس مخصوص خانم ها و نورچشمی ها شرایط گذاشتند با اجازه شما ! یکسری شرایطی تعیین کردم ! با اجازه استاد معظم جناب حسین کشاورز و دوستان!!!!! :

 

 

1- ایرانی باشه !!! ( یعنی اهل قبایل آدمخوارهای آفریقا یا مثلا اردکستان نباشه ! ) ضریب یک

 

 

2- تهرانی باشه ( البته ترجیحا ! چون به هر حال رفت و آمد به شهرستان خرج داره دیگه ! شرایط من هم جوریه که فقط می تونم یه مراسم اونم تو تهران بگیرم و حتما هم باید بگیرم ! جان هرکی دوست دارین مارو درک کنین دیگه ! همین جا بیخ گوشمون باشه ممنون می شیم ! هر چقدر نزدیک به مرکز تهران هم بهتر ! خرج ایاب و ذهاب مون هم کمتر !) این مورد هم ضریب یک! چون به هر حال عشق مسافت نمی شناسه دیگه !

 

 

3- حجاب و مسائل و اعتقادات مذهبی در حد متوسط تا خوب ! یعنی نه اون جوری ولنگ و باز که نتونیم از ترس گشت فلان !! با طرف بریم خیابون خبر مرگمون قدم عشقولانه بزنیم ! و نه دیگه تیریپ خواهرماهر !! مانتوی کوتاه و تنگ و شلوار کوتاه و این سوسول بازی ها هم نداریم !البته خانم های چادری هم پذیرفته می شوند ! ولی چادری ها با شرایط فوق الذکر ! ضریب دو و غیر چادری ها ضریب سه!

 

 

4- عشق ماشین و رانندگی نباشه ( این شرط معادل داشتن تافل 500 و آیلتس 6 و MCHE 50 برای طرح پزشکی از لیسانس مخصوص خانم ها و نورچشمی هاست !!! اونهایی که این مورد رو دارند به انتخاب خودشون و موافقت من از دو تا مورد هم معاف هستند ! واز یکسری امتیازات خاص دیگه اعم از مادی و معنوی هم در طول زمان برخوردار خواهند شد !) ضریب ده و نیم !!!!!!!!

 

 

5- ماجراجو ، بلندپرواز ، اهل آرتیست بازی، چوبین بازی ! و پسرشجاع بازی ! نباشه ! سرش رو بندازه پایین مثل آدم زندگی اش رو بکنه !چه معنی داره زن اکتیو و هایپراکتیو باشه ؟ البته همچین کسی باید حتما هم به فوق تخصص غدد ارجاع بشه ! ضریب سه

 

 

6- مثل مارکوپولو زیاد عشق سفر نباشه، علی الخصوص شمال و اونم زمینی !! هر موقع از نظر مادی وضعمون مساعد شد و وقت هم پیدا شد و ترجیحا غیر از عید نوروز مثل جنتلمن ها و آدمهای متشخص می ریم چندروز حسابی خوش می گذرونیم و بس ! ضریب دو

 

 

7- عشق خارج و زندگی تو خارج نباشه ، ضریب سه

 

 

8- متولد 1361 به بعد! چی فکر کردین ؟ فکر کردین فقط حسین کشاورز اینا می تونند شرط سنی بگذارند ؟ ، ضریب نداره ! چون یه وقت دیدین جدی جدی آدم عاشق شد دیگه ! حتی اگه طرف همسن ننه بزرگش باشه !!!!!

 

 

9- قد زیر 170 سانت !!! چون خودم 3 سانت بلند تر از حد نصاب هستم !!!چه معنی داره زن قدش از مرد بلندتر باشه؟!! ضریب سه و غیر قابل معافیت !

 

 

10- تغذیه درست و حسابی داشته باشه و از اون دخترهایی نباشه که باید به زور بهشون غذاهای آهن دار و کلسیم دار و غیره رو چپوند!وگرنه حسابی کلاهمون می ره توهم ! ضریب دو چون اگه نباشه هم درستش می کنم !

 

11- خشن و جدی نباشه ، کمی تا قسمتی رمانتیک و مهربون و با عاطفه لطفا !!، چون من خیلی روحیه حساسی دارم و اگه یه زن فقط یه ذره تو اداره ای محل کسبی جایی باهام خشن صحبت کنه اساسی قاط می زنم! ضریب چهار و غیر قابل معافیت !

 

 

12- ژست عقل کلی نداشته باشه و جوری رفتار نکنه که انگار خودش همه چی رو می دونه و بس و طرف مقابلش احمقه ! این کار خیلی زشته ، حتی اگه واقعیت هم داشته باشه آدم باید مراعات یکسری مسائل رو بکنه ! ضریب چهار

 

 

13- با این نظم ِشلمانی من! بتونه کنار بیاد ، ضریب سه

 

 

14- اهل صرفه جویی و پس انداز باشه ، هر چقدر کم خرج تر بهتر ! ضریب دو تا پنج!

 

 

15- از پیاده روی هیچ وقت خسته نشه ! چون قابل کنار اومدنه ضریب یک !

 

 

16- اگه دیپلمه ست که ضریب پنج ولی اگه تحصیلکرده ایه که برای علم و بخاطر علم تحصیل می کنه و تا آخر هم می خواد بره و دوست داره پشتیبانی هم ازش بشه و پس فردا بخاطر مدرکش نگه من سبزی پاک نمی کنم ! اونم همون ضریب پنج ، درضمن دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی در صورت تمایل یک ضریب دو وِیژه هم می تونند اضافه کنند !

 

 

17- اگه کار می کنه ضریب دو ، اگه دوست داره کار کنه اونم ضریب دو ، اگه کار نمی کنه ضریب سه ولی اگه قراره حقوق من تو آینده زیر خطر فقر باشه و دلش هم بخواد کار کنه می شه ضریب ده !!!!!زندگی مون باید بچرخه دیگه ؟!!!

 

 

18- وارد بودن به خانه داری ، آشپزی ، خیاطی ، بچه داری و از این چیزها در حد متوسط به بالا ضریب هشت ، این بند غیر قابل معافیته ! (تو کسانی هم که خوب بلدند قرمه سبزی ، ماکارونی ، باقالی پلو با گوشت ، لوبیاپلوی غیر رُبی ! و کوکو سبزی خوب درست کنند می شه ضریب ده ! ) من از هرچی بگذرم از شکمم نمی گذرم !!!

 

 

19- مال و ثروت بابا ، جهاز آنچنانی و مادیات از جانب طرف و از این حرفها ضریب زیر صفر

 

 

20 – اهل عزت و احترام گذاشتن به شوهر و زندگی و خانواده طرف ( البته اگه متقابل باشه ) سیاست تو زندگی خیلی مهمه ، ضریب ده

 

 

21 – هر چقدر جنبه و ظرفیت بالاتر ضریب هم بالاتر !!!! ضریب پایه سه ولی اگه کسی بیشتر داره تا ضریب ده هم جا داره !

 

 

22- اهل منطق و گفتگو و گفتمان منطقی و گفتگوی تمدنها !! ضریب چهار

 

 

23- حتی فکر داشتن بیشتر از یک بچه هم نباشه ! ضریب نداره چون در نهایت دست خودمه !

 

 

24- هر چقدر خانواده اش جمعیتشون کمتر باشه بهتر ! جمعیت پایه خانواده درجه اول چهار الی پنج نفر ( پدر و مادر و خواهر و برادر) ضریب سه

 

 

25- و درنهایت سادگی ، سادگی و سادگی !! من اصولا از خانم هایی که ساده می پوشند و ساده می گردند بیشتر از بقیه خوشم می آد ! ضریب پایه سه ولی برحسب سادگی تا پنج هم جا داره !

 

 

عزیزان داوطلب هر چه سریعتر امتیازات رو تو مرحله اول محاسبه کنند و کسانی که تو مرحله اول که به شیوه حسین کشاورزاینا هم حدنصابیه هم رقابتی !! تونستند حداقل 60 امتیاز بیارن ! نمره کل ، ریز نمرات و مشخصات شخصی شون رو ! در اولین فرصت پست الکترونیک کنند تا در صورت تایید تو یه امتحان شفاهی که مفاد خاصی هم نداره ! شرکت داده بشن !! فقط یه توضیح کوچولو ! اونم این که یه وقتی احتماله دیگه ممکنه ماهم مثل عزیزان دانشگاه علوم پزشکی تهران گزینش ها رو از قبل کرده باشیم !! و همه این مواد امتحانی و ضریب ها و امتحان شفاهی و سن و تافل و غیره ، کشکی بیشتر نباشه ! و کل یوم همه برن سر کار! ولی توصیه من اینه شما کار خودتون رو بکنید و هر چه زودتر امتیازات رو محاسبه و به همراه مشخصات و ریز نمرات پست الکترونیک کنید شاید نتیجه داد دیگه ! حتی اگه شانستون ده درصد هم باشه بازم خودشون خیلیه ! فکر کنم رسما آبروی مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران که سر گذاشتن شرایط پزشکی از لیسانس خانم ها و نورچشمی ها حسابی خدشه دار شده بود خریداری شد ! برن خوش باشند !!! و ممنون از اینکه این فرصت رو هم به ما دادند !!!! و سوژه دست ما دادن ! شاید دری به تخته خورد و ماهم عاقبت بخیر شدیم !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبلاگهای بعضی دخترخانم ها رو که می خونم برای طرفشون ( البته بیشتر همسر یا نامزد ) عاشقانه مطلب و شعر و قصیده و این چیزها نوشتند ، خیلی به طرف حسودیم می شه !! خیلی خوبه که یه دختری نسبت به آدم همچین حسی داشته باشه ، اون موقع تو اوج عشق و اعتماده . واقعا خاک بر سر اون پسری که نتونه متقابلا این حس پاک و صادقانه دخترونه رو جواب درستی بده و به عشقش اعتماد کنه ، خدا کنه لیاقتش رو داشته باشند ، من هم آخرین مطلب این هفته رو تقدیم می کنم به کسی که هنوز خودم هم نمی دونم اصلا کی هستش!!!! ما هم دل داریم دیگه !!!!!!!! بچه تون عقده ای شده !! شرط می بندم همه تایید کنند که مطلب این هفته با بقیه مطالب خیلی فرق داره ! خودم که این طور فکر می کنم !!

 

 

 

 

 

نکته بهداشتی پزشکی :

 

 

@ حتما شماهم شنیدین که می گن برای سلامتی باید 8 تا 12 لیوان اب در طول شبانه روز بنوشیم ! این حرف شاید تو گذشته خریدار داشت اما الان بر اساس آخرین تحقیقات ثابت شده درست نیست . البته نوشیدن آب در طول روز بویژه برحسب شرایط کاری و شرایط محیطی و جغرافیایی لازم و البته متغیره اما هیچ الزامی وجود نداره و نباید باشه که شما حتما این قدر آب بنوشین ( جز سنگ کلیه ای ها و اونهایی که عفونت های ادراری دارند و ورزشکاران ) و زیادی نوشیدن آب اگه بدن شما احتیاجی نداشته باشه ممکنه تو کار کلیه اختلال ایجاد کنه ، فقط تو اشخاص مسن ممکنه نیاز به آب وجود داشته باشه اما احساس تشنگی بهشون دست نده که اونم با نوشیدن مقدار کافی موقع نیاز و البته با استفاده از خوراکیهای آب دار مثل میوه ها و سبزیجات در طول روز قابل جبرانه .

 

 

@ گلاب به روتون !!!! اگه یه زمانی جایی رفتین و دیدین از مستراح های اونجا گند و کثافت می باره ( مثلا تو یه حسینیه یا مسجدی رفتین برنامه ای یا مجلسی داشتین ) و مواد ضد عفونی کننده هم در دسترس نیست می تونین نیم کیلو آهک خشک بخرین و تو چهار لیتر آب حل کنین و بعد با خیال راحت همه جا رو ضد عفونی و تمیز کنید .

 

 

 

 

 

 

نکته تغذیه ای :

 

 

@ عدس جزو غذاهاییه که هم آهن خوبی داره هم برای شب امتحان خیلی خوبه ، فقط یه نکته ای در موردش وجود داره و اون اینه که اگه کسی زیاد عدس بخوره رقیق القلب و عاطفی می شه ! و عاطفه اش دیگه زیادی بجوش می آد !!! و حتی ممکنه کارهم دست خودش بده ! ولی برای آقایون بخصوص اونهایی که خیلی خشن هستند و البته دختر خانم هایی که زیادی عشق پشت فرمون نشستن و کارهای شبه مردونه ! دارند و خیلی دوست دارند برای جبران کمبودهاشون و نشون دادن خودشون به جامعه مثل مردها رفتار کنند و از اون حد و حدود یک زن فراتر برند فکر کنم لازم باشه حتی وریدی !!! هم بهشون آب عدس تزریق کرد !!!!!!

 

 

@ در مورد تخمه کدو باید بگم یکی از با ارزش ترین دانه ها و مغزهاست ، علاوه بر ویتامین E ، روی ، آهن ، سلنیوم ، مس ، منگنز ، پتاسیم ، کلسیم ، اسید آمینه آرژینین و گلوتامیک هم داره. یه اسید چرب مفید برای بدن به اسم اسید لینولنیک هم داره که تو سلامت عروق موثره ( بویژه اونهایی که کلسترول بالا دارند 2 تا 4 قاشق غذاخوری از تخم کدو رو آسیاب کنند و تو ماست مخلوط کنند و میل کنند ) ، برای عفونت های ادراری ، کاهش خطرسرطان پروستات و روده ، درمان اختلالات یادگیری و افسردگی ، پیشگیری از پوکی استخوان ، آلرژی ها ، جلوگیری از بالا رفتن فشار خون خانم های باردار هم منبع با ارزشی به حساب می آد . حدود 15 گرم تخمه کدو 10 درصد آهن مورد نیاز روزانه رو تامین می کنه ( ولی فقط باید به عنوان یه مکمل و میان وعده با ارزش ازش استفاده بشه و از گوشت ها خصوصا گوشت قرمز ، تخم مرغ ، سبزیجات سبز که منابع غنی آهن هستند نباید اونم در حد نیاز و نه بیشتر غافل شد ) ، تخمه آفتابگردون هم اسیدهای چرب با ارزشی مثل لینولئیک و اولئیک و پالمیتین داره و اونم ویتامین E خوبی داره و تو تقویت سیستم ایمنی بدن نقش باارزشی داره ، فقط سعی کنید تخمه شور نخرید و نخورید و تو مصرفشون هم تو طول روز افراط نکنید و فقط به عنوان یک میان وعده ازشون در حد معمول مصرف کنید و لذت ببرید .

 

 

 

 

نکته دارویی :

 

 

@ در پماد موضعی رزماری Rosemary باید بگم این پماد یک پماد با خاصیت ضد درد و ضد التهاب هستش که تو آرتروزی ها ( استئوآرتریت ) ، گرفتگی ها و اسپاسم های عضلانی و گرفتگی عضلات قفسه سینه و موارد عود دیسک کمر و سیاتیک و امثال اینها ازش استفاده می شه ، از اسانس رزماری و منتول و کامفر تشکیل شده و یه پماد ضد درد صد درصد گیاهی محسوب می شه ، روزی 3 تا 4 مرتبه ( مثلا به فاصله هر 6 تا 8 ساعت ) به شکل موضعی در محل درد و جاهایی که درد بهش منتشر می شه می شه مالیدش و ماساژ داد . این پماد گردش خون موضعی عضو رو افزایش می ده و ترکیبات ضد التهاب و ضد درد آزاد می کنه و تنها تو کسانی که بعد از استفاده ازش دچار حساسیت پوستی و موضعی می شن نباید استفاده بشه ، تو داروخانه ها و حتی عطاری ها موجوده و قیمتش هم فکر کنم حول و حوش 1500 تومان باشه .

 

 

@ خیلی از خانم هایی که کم خونی فقر آهن دارند برای اینکه کار خودشون رو راحت کنند ! و قرص و شربت آهن نخورند ! مرتب سوال می کنند آمپول آهن هستش که بزنیم و دیگه هیچی نخوریم ؟!! تو جوابشون باید بگم بله که هستش !! خوب هم هستش ! اما فقط یه مشکل کوچیک ! وجود داره و اون اینه که آمپول آهن تو موارد خاص و کم خونی های شدید و با علت مشخص مثل مشکل کلیه تجویز می شه و همیشه آخرین پیشنهاد درمانه ! اول هم مثل پنی سیلین تست جلدی صورت می گیره و یک ساعت بیمار تحت نظر قرار می گیره ! بعد اگه مشکلی پیش نیاد با سلام و صلوات ! و حتی رقیق شدن تو سرم ، IV یا وریدی ( به IMیا عضلانی ارجح تره ولی اگه عضلانی مجبور شدن بزنند باید عمیق و با سوزن 20 بزنند) و آهسته تزریق می شه چون هر لحظه احتمال شوک و حتی مرگ بیمار وجود داره ، با این توضیحات بازم کسی حاضره آمپول آهن بزنه و قرص و شربت نخوره ؟ نبود ؟!!!

 

 

@ مُد شده هرکی سرمامی خوره یا دچار گلودرد چرکی می شه عزیزان پزشک علاوه بر آنتی بیوتیک های روتین براش آمپول دگزامتازون یا بتامتازون و کلا کورتون هم تجویز می کنند ، من هرچی کتابهای تکست پزشکی رو زیر و رو کردم چنین چیزی ندیدم و نمی دونم این تجویز رو چه حسابی صورت می گیره ؟!! تا جایی که می دونم تو کتاب دارویی کورتون ها تو عفونت های viral یا bacterial حاد کنتر اندیکاسیون نسبی یا مطلق دارند !!! خلاصه اگه کسی چیزی می دونه این آدم بی سواد رو با ذکر منبع روشن کنه ، به خدا ثواب داره !

 

 

 

 

مورد – بالین :

 

 

خانم 25 ساله ای به شما مراجعه می کنه و می گه احساس می کنم همش وزنم داره می آد پایین ولی نمی دونم چرا ؟ در حقیقت بیمار دچار یه جور کاهش وزن غیر ارادی شده ، با همچین کسی چطور باید برخورد کرد و اداره اش کرد ؟

 

 

با کسی طرف هستیم که دچار کاهش وزن غیر ارادی شده ، صبر و حوصله ، اداره درست بیمار و مرحله به مرحله جلو رفتن تا رسیدن به یک تشخیص درست خیلی اهمیت داره . صرفا با احساس کسی مبنی بر اینکه وزنش داره کم می شه نباید سریع روش برچسب کاهش وزن غیر ارادی و فلان بیماری ! گذاشت چون 50 درصد این موارد واقعا مشکلی ندارند ! تو این بیمار باید وزن و قدش ثبت بشه و تو مراجعات بعدی وزن کنترل بشه و BMI یا توده بدنی بیمار هم از تقسیم وزنش به کیلوگرم بر مجذور قدش به متر مشخص بشه . شرح حال کاملی ازش مبنی بر نحوه تغذیه ، سابقه بیماریهای خاص یا مصرف داروهای خاص ، شرح حال خانوادگی ، شکایات همراه کاهش وزنش مثل درد ، ضعف ، علائم گوارشی و مثل اینها گرفته بشه ، تو معاینه فیزیکی باید غدد لنفاوی گردن و ترقوه و زیر بغل و کشاله ران بررسی بشن و یک معاینه شکمی دقیق هم انجام بشه ، اگه آقای مسنی هستش پروستات و تو خانم ها معاینه لگنی هم ضروریه ، یه شرح حال و بررسی از نظر روان و خلق هم انجام بشه . برای بیمار یکسری آزمایشات کامل خون و ادرار و مدفوع که توش تیروئید و کلسیم و الکترولیت ها وPSA ( اگه مرد بالای پنجاه ساله ) و تست های کبدی و ESR و ایدز ( اگه طرف فاکتورهای خطرش رو داره ) هم داره درخواست بشه . درخواست عکس قفسه سینه CXR ، ماموگرافی ، کولونوسکوپی یا آندوسکوپی و CT اسکن شکمی برحسب مورد و سن و شرایط اگه شخص پزشک صلاح دونست انجام بشه و در مورد همه نمی شه یک حکم کلی صادر کرد و درمان هم فقط برحسب پیدا شدن علت زمینه ای انجام بشه . بطور کلی علل کاهش وزن غیر ارادی می تونه شامل این چیزها باشه که می گم : بدی تغذیه از نظر کیفیت و کمیت ، کانسرها ( سرطان ها اعم از گوارشی و غیر گوارشی ) ، اختلالات گوارشی از بالا تا پایین ! یعنی از مشکل تو دهان و دندون ها گرفته تا زخم معده و مشکل کیسه صفرا و التهاب روده یا مشکلات سوء جذب ، اختلالات روانی مثل افسردگی و اضطراب و بی اشتهایی عصبی تو خانم ها و ، نارسایی احتقانی قلب یا CHF ، بیماریهای انسدادی ریه تو سیگاریها ، زیاد الکل و بعضی داروها رو مصرف کردن ، عفونت های مزمن ، اختلالات غدد مثل پرکاری تیروئید و دیابت ، اختلالات متابولیک مثل اورمی و سیروز و اختلالات روماتیسمی مثل آرتریت روماتوئید و لوپوس اریتماتوز سیستمیک .

 

 

 

 

تورا بجای تمام کسانی که نشناختم دوست می دارم ، تورا بجای روزگارانی که نمی زیسته ام دوست می دارم ، تو را بجای تمام کسانی که دوست نمی دارم دوست می دارم و تو را برای خاطر دوست داشتن دوست می دارم .