به نام خدا

 

سیزده بدر

امروز ده سال می شه که سیزده بدر جایی نمی رم  ، آخرین بار نوروز 82 بود که سیزده بدر با خانواده بیرون رفتم .. البته الان مادر و داداشم با بقیه خانواده رفتن چیتگر چون داداشم برخلاف من اهل تفریح و مسافرت و شمال و این چیزاست و کلاً تو خونه بند نمی شه ! کارش جوریه که از ده صبح تا ده شب مغازه ست و حتی بیشتر تعطیلات رو هم می ره و آخر هفته ها که همون ده شب می آد هول هولکی نماز و شامش رو می خونه دوباره می ره بیرون تا دو نصفه شب تو شهرک غرب و سعادت آباد و بام تهران و این جور جاها با رفقاش می گرده و برخلاف من خیلی به ماشین بازی و رفیق بازی و این چیزا علاقه داره .

مامان من هم خیلی دوست نداره سیزده بدر بیرون بره اما برای اینکه داداشم تنها یا با رفقاش نره چاره ای نداره جز اینکه مشایعتش کنه !! خوشبختانه من تصمیم گرفتم خودم رو از این قید و بندها بکشم بیرون و اصلاً هم برام مهم نیست چی می شه و چی نمی شه و دیگه نمی خوام خودم رو مقید کنم بخاطر این یا بخاطر اون هر کاری رو که دوست ندارم و راحت نیستم انجام بدم .

تفریح من همیشه مطالعه کردن و همین اینترنت و تلویزیون تماشا کردن و غذاگرفتن از بیرون و خوابیدنه !! شاید برای بعضی ها عجیب باشه و خیلی قابل پذیرش نباشه اما باور کنید به اندازه ده تا شمال رفتن من از این کارها لذت می برم !

من مشکلی با تفریح مردم و نماد قرار دادن یک روز به عنوان روز تفریح و گردش ندارم اما معتقدم هر کاری موفقیتش منوط به تدوام اونه ، آهسته و پیوسته رفتن ارجحیت داره به احساسی و لحظه ای عمل کردن، اینکه ملت یه روز برن کل فضای سبز رو اشغال کنند ( و ایضاً گند بزنند به همون فضای سبز ! ) و جوجه سیخ کنند و کاهو سکنجنین بخورن و وسطی بازی کنند و گلاب بروتون برای اجابت مزاج تو صف طویل واستن و بقیه سال همون فضای سبز چهارتا خانواده هم یه روز جمعه یا تعطیل رو به خودش نبینه خیلی واسه من قابل پذیرش نیست ، مردم ایران استاد کارهای احساسی و در لحظه هستند و در کارهاشون خیلی مداومتی وجود نداره ، اگه تو کارهای ما مداومت باشه دیگه تو یه روز همه به مثلا طبیعت هجوم نمی آرن و با آرامش بیشتری در طول سال از تفریح مورد علاقه شون لذت می برند .. اولین شرط تو تفریح کردن اینه که آدم آرامش داشته باشه و این آرامش از ابتدا تا انتهای سفر برقرار باشه ، اینکه مردم عادت کردن تا دو روز تعطیل می شه جاده های کشور رو شلوغ کنند و مسیر چهار ساعته رو با صرف دو سه برابر زمان بیشتر طی کنند و کلی سوانح و حادثه بوجود بیارن و مرتب کلاچ ترمز بگیرن با اون آرامش که من گفتم در تضاده .

امروز اولویت اول کشور باید تصویب طرح یا لایحه جامع ساماندهی تعطیلات کشور باشه که ما همیشه و بخصوص این موقع که می شه ! تو این وبلاگ ازش صحبت کردیم و هیچ کاری هم تا حالا براش نشده و آقایون می آن بجای رسیدگی جدی به این موضوع تز می دن که تعطیلی تاسوعا برداشته بشه !! اونم روزی که خیلی اقوام ایرانی مثل آذری ها و هیات های مذهبی برنامه های خاصی دارند .

نمی دونم چطور می تونم صدای خودم رو به گوش مسئولین برسونم اما به نظر من با توجه به شرایط فعلی کشور ما باید به سمتی بریم که بیشتر از دو روز تعطیلی پشت سرهم نداشته باشیم چون بلانسبت شماها و خانواده و اطرافیان محترمتون این مردم نشون دادن لیاقت بیشتر از دوروز تعطیلی رو ندارند ( بازم عذر می خوام ) .

به نظر من تعطیلی عید نوروز باید به 29 اسفند و اول فروردین محدود بشه ( 30 اسفند هم هر چهارسال یکبار تعطیل باشه ) و از دوم فروردین تا پنجم فروردین همه جا از ساعت 9 صبح تا یک بعد از ظهر دائر باشه و فقط دانشجویان شهرستانی دانشگاه ها بتونند غیبت موجه داشته باشند و کارمندانی هم که اقوام درجه یک خودشون و همسرشون در شهرستان زندگی می کنند بتونند با ارائه مدارک از مرخصی بهره ببرند ، تعطیلی روز دوازده و سیزده فروردین حتما لغو بشه و اولین جمعه فروردین ماه به عنوان روز طبیعت نامگذاری بشه و هرکی خواست بجای سیزده بدر این روز رو بره گردش .

یکسری دیگه از تعطیلات مربوط به شهادت های مذهبی هم برداشته بشه که بودنش جز بی حرمتی به اون معصوم ( ع ) ثمره دیگه ای نداره و تعطیلات چهارده پونزده خرداد هم حتما حتماً باید برداشته بشه ! و سالگرد امام خمینی در اولین روز جمعه بعد از 14 خرداد برگزار بشه و نماز جمعه به امامت ولی فقیه تو حرم امام خمینی برگزار بشه .

اما در عوض پنجشنبه ها هم تعطیل رسمی اعلام بشه و برای ادارات و نهادهایی که مردم به خدماتشون نیاز دارند یا با خارج باید ارتباط داشته باشند روز پنجشنبه پست های ثابت کشیک در نظر گرفته بشه و کارکنانش یک هفته در میون عوض بشن تا همه کارکنان بتونند در ماه از تعطیلی پنجشنبه ها استفاده کنند .. این جوری تعطیلات تو طول سال جوری پخش خواهد شد که دیگه شاهد این بار ترافیکی و هجوم همه جانبه به جاهایی مثل شمال نخواهیم بود و زحمت نهادهای مربوطه هم به شکل محسوسی کاهش خواهد یافت ، تازه برای مردم هم حق انتخاب خواهد بود که بدون شلوغی و ترافیک و تیغ زنی محلی ها ! خودشون اگه اهل مسافرت هستند با دو سه روز حق مرخصی خودشون یه سفر پنج شیش روزه راحت رو در هر موقعی از سال که دوست دارند تجربه کنند .

وگرنه این جوری که داریم پیش می ریم و این تعطیلات طولانی و بین التعطیلین ها آمار کشته هامون داره از آمار شهدای هشت سال جنگ تحمیلی بیشتر می شه ! همین هفته پیش برادرزاده های یکی از شوهرهای دخترعمه هام ( که باباشون خواهرزاده شوهرعمه مرحومم هم می شه ) داشتند از الموت به قزوین می اومدند که به علت سرعت زیاد دو نفرشون کشته شدن و دو نفرشون هم بشدت زخمی که یکیشون الان تو آی سی یو بیمارستان قزوین بستریه و نیازمند دعای خیر شما و یکیشون رو هم به تهران منتقل کردن و از پنج تا بچه الان یکی فقط سالم مونده و تاسف بار تر اینه که مادرشون رو هم آبان 91 از دست دادند ، بزرگترین بچه ها بیست و دو سه سال بیشتر نداشت و خلاصه ما خیلی ناراحت شدیم و خانواده هم قزوین برای مراسم رفتند و حسابی هم تحت تاثیر قرار گرفته بودند .

چرا باید این جوری باشه که به هر کسی بدون بررسی صلاحیت های روانی گواهینامه بدن و اصلا چرا باید ماشینی مثل پراید یا 206 غیر صندوق دار اجازه تردد در جاده رو داشته باشه ؟ به نظرم اگه مسئولین یه مقدار شهامت بخرج بدن و با شدت و قاطعیت برخورد کنند و جریمه ها رو بازهم بالا ببرند و این قضیه بخشش و حل اختلاف و این چیزها رو منتفی کنند شاید بشه این حوادث رو کاهش داد ......... متاسفم که این رو می گم و بازم عذر می خوام اما به نظرم یه مقدار زور باید بالا سر مردم ایران باشه .

البته بعضی ها اگه همین دو روز اول عید هم تعطیل باشه بازم حرمتی رو پاس نمی دارند و با دهن کجی آشکار به فامیل و بزرگترها راهی شمال و مسافرت خواهند شد اما بطور کلی آمار مسافرت های اینچنینی کاهش محسوسی خواهد داشت .

من خودم به شخصه تحویل سال که می شه حتی به همکاران بابای مرحومم که هنوز باهاشون در ارتباطیم زنگ می زنم و تبریک می گم اما به کسانی که از اول عید تا آخر عید می ذارن می رن یه پیامک هم نمی دم !! چون این کار رو نوعی توهین و دهن کجی به اقوام می دونم و معتقدم از نظر اینها تغییر و تحولی رخ نداده که قابل تبریک باشه ، از نظر اینها فقط یه تعطیلات دو هفته ای رخ داده و بس ! اگه پنجاه روز هم تعطیل باشه بازم برای اینها کمه ! هر چقدر هم که آدم عشق سفر باشه و آرامش بخواد بازم تو هر خانواده ای دو تا بزرگتر هست که می شه به احترام اینها حداقل روز اول فروردین رو دست نگه داشت و به دیدنشون رفت و بعدش هر جهنم دره ای آدم می خواد بره می تونه بره ، البته من به خودم اجازه نمی دم واسه کسی تعیین تکلیف کنم و تنها می تونم به تشخیص خودم عمل کنم که همون تبریک نگفتن و بی اعتنایی و نوعی مقابله به مثل باشه .

موقعی که من در خونه ام رو قبل عید می بندم  و می رم و تا بعد عید هم نمی آم غیر مستقیم دارم می گم حوصله دید و بازدید فامیل رو ندارم و نباید هم توقع داشته باشم دیگه کسی بهم تبریک بگه .

خود منم می تونم یک سال پس انداز کنم دو هفته تعطیلات عید رو مثل اینها یه " گور بابای عید" بگم در رو ببندم برم عشق و حال .. شماها هم می تونید ... همه می تونند .. ولی بازم هستند خیلی ها که این کار رو نمی کنند چون به آداب و رسوم و سنت ها پایبند هستند و اصل و ریشه خودشون رو می خوان حفظ کنند و واسه چهارتا دور و بری یه ارزشی قائل هستند .. بعضی ها یا اول دید و بازدید هاشون رو انجام می دن بعد می رن مسافرت یا برعکس و خیلی زیاد نبودند کسانی که از بیخ مسافرت و عشق حال خودشون رو به دید و بازدید ترجیح بدن ولی بطور نگران کننده ای هر سال آمارشون داره زیاد می شه.

ما هم تو خانواده مون تا چندسال پیش از این قرتی بازی ها نداشتیم ولی یک مورد الان داریم که قبلا راجع بهش اسفند پارسال گفتم ، آخرین عید نوروزی که توش خوش بودیم نوروز 75 بود که پدربزرگم  هم بود و یه وحدت و انسجامی تو خانواده ما وجود داشت و اصلا حرف شمال رفتن و این چیزا وجود نداشت  ولی از نوروز 76 روند نزولی شروع شد که از نوروز 86 که دیگه بابام هم رفت این روند شدت گرفت و " بریم بریم ها " شروع شد  تا الان که دیگه داره به یه حد ناراحت کننده ای می رسه و کلا این روند که مسافرت و تفریح جای دید و بازدید رو بگیره خوب نیست و یه جورایی باعث کمرنگ شدن سنت ها و آداب و رسوم قشنگ نوروز می رسه .

من خودم به شخصه چون آدم مقرراتی هستم معمولا بدون دعوت جایی نمی رم و همه هم می دونند که دوست ندارم سرزده کسی بیاد و از رفت و آمد هم بدم نمی آد به شرطی که منظم باشه ولی کلا خیلی سخت خونه این و اون می رم ! و اگه این نوروز نبود واقعا خودم رو موظف می کردم همون سالی یه بار خونه مثلا دخترعمه هام برم ؟! خب شاید نه !

به نظرم این از قشنگی های نوروزه و برخلاف اونچه که بعضی ها می گن اصلا هم مسخره بازی نیست فقط چون تو خونه ما بین ما سه نفر هماهنگی و تفاهمی وجود نداره فقط برای من روز اول قشنگه که اونم چون همه به دیدن مادربزرگم می آن طبقه بالا پیش ما هم می آن و پشت سر هم مهمون داریم و همیشه روز قشنگ و خاطره انگیزی بوده و امسال هم  بعد تحویل سال از پنج عصر تا یازده شب مهمون داشتم ولی موقع رفتن به جایی بخاطر داداشم که اصلا با ما هماهنگ نیست و از طرفی مامانم دوست داره اونم باشه آی حرص می خورم ! آی حرص می خورم !

نمی دونم باید چی کار کنم ؟ نه می تونم برم سر خونه خودم نه می تونم ازدواج کنم نه ... ! خلاصه ما هم گرفتاری اینچنینی تو بخصوص بازدید ها داریم و امسال هم داداشم دوم عید گذاشت رفت شمال و بیشتر از همه سالها حرص خوردم که حسابی برنامه بازدیدهای ما رو بهم زد و امسال عید بیشتر از سالهای قبل حرص خوردم ولی با همه این حرفها بازم عید نوروز رو دوست دارم  و ان شالله اگه با این حرص و جوش هایی که می خورم زنده بمونم و یه روزی این مشکلات رو هم نداشته باشم بیشتر هم دوست خواهم داشت ، فقط دعا کنید یه جورایی این گرفتاری های ما ختم بخیر بشه .

راجع به سیزده بدر هم توصیه می کنم حتما این مطلب رو بخونید ولی این رو هم بدونید که یه زمانی منم سیزده بدر رو خیلی دوست داشتم و سیزده بدرهای خاطره انگیزی رو در دهه هفتاد پشت سر گذاشتم اما با گذشت زمان و مسن تر شدن بزرگترها و بزرگ شدن بچه ها و جوون ها یه جورایی سیزده بدرهامون هم دیگه مثل گذشته نیست و اون انسجام و هماهنگی که سابق بود دیگه نیست .

مردم دیگه حوصله گذشته رو ندارند و حتی برای یک ساعت هم نمی تونند همدیگه رو تحمل کنند و من درک می کنم که مشکلات و فشارهای اقتصادی اثر بدی رو روح و روان مردم گذاشته ولی می شه اگه همه بخوایم و یه مقدار ساده تر بگیریم به همه کارمون برسیم .. هم به تفریح مون هم به دید و بازدید و ان شالله برای نوروز 93 که تحویل سالش وقت بسیار خوبی خواهد بود ( حدود هشت و ده دقیقه شب ) و شب جمعه هم هست شاهد وضع بهتری باشیم .

 

برنامه های نوروزی تلویزیون

من از احسان علیخانی توقع بیشتری دارم ، زحمت کشیدن دستشون درد نکنه اما به نظرم ویژه برنامه تحویل سال 91 شون بهتر از 92 بود و شاید چون دست احسان علیخانی نسبت به پارسال کمی بسته بود برنامه امسالش یه کمی ضعیف تر به نظر می رسید البته این نظر منه .

برنامه تحویل سال شبکه سه علی ضیا ء رو قابل قبول دیدم هر چند نسبت به برنامه های تحویل سال فرزاد حسنی سطحش پایین تر بود ، فیلم های سینمایی ساعت یک و نیم ظهر شبکه پنج مثل سابق کیفیتشون رو حفظ کردن و قابل قبول هستند ولی کنداکتور قدیم که ساعت یازده و نیم شب شبکه دو فیلم سینمایی می داد یا نوروز 90 که فیلم های سینمایی خیلی خوبی شبکه سه ساعت 12 شب پخش می کرد بهتر بودند تا اینکه تله فیلم های نه چندان قوی جای اونها رو امسال گرفتند .

سریال ها هم سال به سال دریغ از پارسال هستند ! هنوز مثل سریال جایزه بزرگ نوروز 84 یا چاردیواری نوروز 89 ندیدم و پایتخت هم مثل نوروز 90 سطح خودش رو حفظ کرده ( هر چند از قسمت آخر سال 90 پایتخت خاطره خوبی ندارم ) ولی راستش با سریال شبکه سه و پنج زیاد حال نکردم ! قرارگاه مسکونی نوروز 87 و عید امسال نوروز 88 شبکه تهران بهتر از سریال های نوروزهای سه سال اخیر بوده و شبکه سه هم بهتره کار سال بعدش رو به آقاخانی یا عطاران یا مدیری بده چون کارهای اونها بیشتر متناسب نوروزه و سریال همه خانواده من مثل سریال هفت سین بیشتر به درد قبل عید تو اسفند ماه می خورد .

سریال کانال 2 سریال آب پریا به نسبت سریال های شبکه سه و پنج به نظر من سطح کیفی و آموزشی خوبی داشت و گروه قوی که قبلا کارهایی مثل آرایشگاه زیبا و قصه های تا به تا کرده بودن پشتش بودن که جای تشکر داره .

از نظر کارهای طنز هم من خنده بازار رو زیاد ندیدم اما همون چیزهایی که دیدم رو به نسبت سال خوش نوروز 74 مهران مدیری که از چهار صبح چند دقیقه قبل تحویل سال 74 برنامه شون رو شروع کردن و گروه سلام تهران هوشنگ هدایتی و داوود منفرد که نوروز 80 برنامه داشتند سطحش پایین تر بود و حتی برنامه طنز جدی نگیرید هم که فکر کنم نوروز 78 پخش شد و قبلش هم هر شب جمعه برنامه داشتند از خنده بازار بهتر بود ولی بازم دستشون درد نکنه .. قسمت بفرمایید غذاشون خیلی خوب بود چون دو سه سال پیش سه چهار قسمت از اون برنامه اصلی رو دیده بودم خوب تونسته بودن در بیارن ، گروه خنده بازار یه کم باید بیشتر کار کنه و از لودگی بیش از حد پرهیز کنه .

مثل هر سال هم فیلم های سینمایی شبکه یک رو نتونستم ببینم !! ولی مثل اینکه فیلم های خوبی داره که ما نمی تونیم  نه خودش رو ببینیم نه تکرارش رو !!

کلاه قرمزی هم که مثل همیشه خوب بود و واقعا جای تشکر داره که این قدر در طول این سالها تونسته مخاطب رو راضی نگه داره ، برنامه نوروز 73 کلاه قرمزی هم خیلی خوب بود و اینکه بعد حدود بیست سال تونسته مخاطب رو راضی نگه داره جای سپاس داره ، الان فامیل دور و ببعی و جیگر  واسه خودشون یه پا کلاه قرمزی شدن ! به نظر من جبلی و طهماسب واقعا هنرمند هستند و خیلی ذهن نو و خلاقی دارن و باید از همین حالا تلویزیون واسه نوروز 93 باهاشون قرارداد ببنده .