به نام خدا

 

علی اکبر ولایتی

بدون شک بهترین حالت ممکن برای " نظام " زمانی خواهد بود که ایشان رئیس جمهور و قالیباف معاون اول بشه ، من شک ندارم اگه تا روز رای گیری ایشان جزو کاندیداها باقی باشند و انصراف ندن رای بخش مهمی از مسئولین درجه اول نظام و عواملشون دکتر علی اکبر ولایتی خواهد بود.

البته در ابتدای دهه شصت قرار بود ایشان نخست وزیر و رئیس دولت بشن که مجلس موافقت نکرد و به اصطلاح اون روزها " رای تمایل " به ایشان نداد ، در انتخابات دوم خرداد 76 هم چون اجماع همفکرانشون روی آقای ناطق بود ورود نکردند و در انتخابات 84 هم بنا به توصیه مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی ( رضوان الله علیه ) با آقای هاشمی رقابت نکردند ، در انتخابات 88 هم تکلیفی نداشتند یا بهتره بگیم چون خودشون متوجه شده بودند که نظر " نظام " ادامه کار احمدی نژاده  ایشون و حتی قالیباف وارد نشدن اما به نظرم در این دوره ایشون با جدیت خاصی وارد شدند و براحتی هم کنار نخواهند رفت مگر اینکه واقعا پیام مهمی بهشون برسه یا واقعا احساس کنند از قالیباف خیلی عقب تر هستند یا نظر " نظام "  شخص دیگه ای باشه  ، به هر حال ایشون شصت و هفت هشت سال هم سن دارند و شاید دوست دارند تا سنشون بیشتر از این بالا نرفته شانسشون رو امتحان کنند و خودشون رو به رای مردم بگذارند .

درسته که ایشون شونزده سال وزیرامورخارجه بودن و سمت های اجرایی و اقتصادی به اون معنی نداشتند ولی در مجموع آدم جامعی هستند که از طب و پزشکی گرفته تا تاریخ و علوم اسلامی و فرهنگ و ادب و سیاست و دیپلماسی مطالعه و سررشته دارند و این نکته مثبتی برای ایشون محسوب می شه و در بین اصولگرایان چنین آدمی حقیقتاً غنیمته .

 

اونچه که برای من روشنه اینه که رای ایشون با مناظره و فیلم تبلیغاتی و این چیزها تغییر چندانی نخواهد کرد و هرکی تصمیم داره به ایشون رای بده از الان خودش رو برای نوشتن اسم ایشون رو برگه رای آماده کرده و هرکی نمی خواد هم به ایشون رای نخواهد داد مگر در صورتی که ایشون با آقای هاشمی به دور دوم برن که من احتمالش رو خیلی نمی دونم ، یعنی اصلاً نمی دونم ایشون کاندیدای نهایی ائتلاف سه گانه هست و سرعهدشون هستند یا اینکه ائتلاف دیگه الان حکایتش فرق کرده و تا آخر خواهند بود که در اون صورت چیزی جز خودکشی خودخواسته برای اصولگرایان نخواهد بود .

یک نکته ای که من ازش سر در نمی آرم اینه که ایشون چه رقابتی با آقای هاشمی خواهد داشت ؟ هم آقای هاشمی همیشه به ایشون نظر مساعدی داشته هم ایشون احترام آقای هاشمی رو همیشه حفظ کرده و انتقاداتش از آقای هاشمی خیلی ملایم و یواش ! بوده و بعید می دونم در مناظرات " احمدی نژادی " عمل کنند چون خیلی ملاحظات و نوع شخصیت ایشون این اجازه رو بهشون نمی ده .

آیا امکان داره درصورتی که خروجی ائتلاف سه گانه " دکتر ولایتی "  باشه آقای هاشمی به نفع ایشون کنار بره ؟ این سوالیه که این روزها خیلی دارم بهش فکر می کنم و به نظرم منتفی نباشه .

درهر صورت من دکتر ولایتی رو انسان محترم و وارسته ای می دونم و از جهت علاقه مندی های مطالعاتی ، خودم رو خیلی شبیه ایشون می دونم ولی در نهایت احترام به ایشون ، گزینه اول یا دوم یا حتی سوم من ایشون نیستند .

 

محسن رضایی میرقائد

کاندیدایی پخته ، با برنامه ، معقول و شایسته و یک مرد کامل ولی فاقد کاریزمای لازم ! البته ایشان در این دوره ضعف های انتخابات 88 رو برطرف کردند و خیلی زود شروع کردند و به شهرهای مختلف سفر و در جمع مردم  استانهای مختلف حاضر شدند ولی در مجموع چون کاریزمای لازم رو ندارند نمی تونند موج ایجاد و جو رو احساسی کنند بعیده با اقبال چندانی روبرو بشن و شاید حداکثر دو سه میلیونی رای بیشتر نصیبشون نشه .

البته این خیلی بده که مردم ما بجای برنامه براساس جوگیرشدن رای می دن اما خب کاریش نمی شه کرد ! ولی صرف داشتن برنامه هم کافی نیست و یک رئیس جمهور باید جامع الشرایط باشه و بتونه رو جامعه تاثیر گذار باشه که ایشون در یک فضای احساسی ( و شاید بخاطر سبقه نظامی گری شون ) خیلی شانسی ندارند و شاید الان دل به مناظراتی بستند که اولاٌ معلوم نیست دو بدو باشه و اگه هم باشه بازم مثل دوره قبل خواهد شد .

به نظرم ایشون – حداقل فعلاٌ - برای پست معاون اولی یا معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مناسب تر هستند هرچند اگه آقای هاشمی رئیس جمهور بشه بعیده سمتی در کابینه داشته باشند .. اینم از عجایب روزگاره که رئیس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت این قدر باهم فاصله و اختلاف دیدگاه داشته باشند ! البته حتماً می دونید که ایشون رو رهبری منصوب کردند .

خوبی که بودن ایشون تا آخر در عرصه داره اینه که بخشی از آرای جلیلی و قالیباف به سبد رای ایشون خواهد رفت و این به نفع آقای هاشمی خواهد بود ، البته من هنوز مطمئن نیستم که آقای هاشمی بتونه درست مناظره کنه بخصوص اگه دو بدو باشه کار خیلی سختی در انتظار آقای هاشمی خواهد بود ولی بجز قالیباف فکر نکنم بقیه بتونند به مناظره جو بدن !

ولی در مجموع ایشون در سخت ترین دوران کشور امتحان خودشون رو به خوبی پس دادند و " شهید زنده " لقبیه که برازنده ایشونه و همه ما یه جورایی مدیون ایشون و همه همرزمان شهید و ایثارگرشون هستیم و ان شالله خواهیم بود و چه رئیس جمهور باشند چه نباشند برای ما عزیز هستند و چیزی از ارزشهای ایشون کم نمی کنه .

من خودم به شخصه خیلی متاسفم که ایشون نمی تونه انتخابم باشه و امیدوارم شرایطی فراهم بشه که بشه از اصولگرایان معتدل و معقولی مثل ایشون و دکتر ولایتی و دکتر قالیباف در دولت جمهوری اسلامی استفاده کرد و با توجه به سن مناسبی که ایشون و آقای قالیباف دارند می تونند در آینده بهتر به نظام در قامت رئیس دولت کمک کنند و این به نفع خودشون هم هست .

  ادامه دارد 

پی نوشت :

ان شالله تا بعد از مشخص شدن رئیس جمهور هر هفته یک یا دو مطلب در وبلاگ خواهیم داشت و فعلا بنابراهمیت انتخابات ریاست جمهوری روال عادی وبلاگ متوقف خواهد شد و ویژه نامه های انتخابات در وبلاگ قرار داده خواهد شد .