به نام خدا

 

تبریک به رئیس جمهور منتخب

در ابتدا اعتماد مردم ایران به حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی رو خدمت ایشون تبریک عرض می کنم و ان شالله امیدوارم در مسیر خطیر پیش رو موفق باشند و با بهره گیری از مدیران باتدبیر ، کارآمد و با تجربه سامانی به اوضاع کشور بدهند .

چرا دکتر روحانی رای آورد ؟

اگه خاطرتون باشه چند هفته پیش در اولین قسمت از مباحث انتخابات ریاست جمهوری خدمتتون عرض کردم کسی برنده انتخابات خواهد شد که بتونه هفته آخر موج احساسی ایجاد کنه و آرای سرگردان و خاموش رو به سمت خودش بکشونه که خوشبختانه این بار اصلاح طلبان تونستند بعد از دوم خرداد 76 و 29 بهمن 78 موج ایجاد شده رو به نفع خودشون مصادره و با استفاده ازش نتیجه انتخابات رو به نفع خودشون رقم بزنند .

اشتباه محاسباتی قالیباف در مناظره آخر که باعث شد خودش در چاهی که برای روحانی کنده بود بیافته ، فن بیان مناسب دکتر روحانی در مناظرات که ناشی از منبری بودن ایشون می باشه، تشتت اصولگرایان در مناظره سیاسی و رعایت نکردن برخی مسائل از سوی جلیلی که باعث بحث هایی شد که در نهایت به ضرر اصولگرایان و به سود دکتر روحانی شد ، کنار کشیدن دکتر عارف و هدایت حداقل پنج میلیون رای دست نخورده و ثابت ایشون به سمت دکتر روحانی و در نهایت دفاع تمام قد آقای هاشمی و آقای خاتمی از دکتر روحانی که این ریسک رو پذیرفتند و به شکل علنی از ایشون حمایت کردند باعث شد موج عظیمی ایجاد بشه که هم تحلیل های بسیاری از کارشناسان رو بهم بزنه هم نتیجه نظر سنجی های معتبر رو زیر سوال ببره و هم باعث شکست اصولگرایان بشه .

البته در این بین نباید از شخصیت مثبت دکتر روحانی هم غافل شد ، من اولین باری که ایشون رو دیدم شهریورماه 76 بود که کابینه آقای خاتمی قرار بود رای اعتماد بگیره و بجای آقای ناطق نوری ایشون ریاست جلسه رو برعهده داشت ، حوالی ظهر بود که نمایندگان می گفتند جلسه رو تعطیل کنیم و بریم نماز ! اونم فکر کنم نیم ساعت یا یک ساعت قبل اذان ! دکتر روحانی اونجا با کنایه و خنده بهشون گفت که قبل اذان نمی شه نماز خوند ! از اینکه آدم خشکی نبود خوشم اومد .

ایشون تحصیلکرده حوزه و دانشگاه در داخل و خارج کشوره ، سالها در کنار مسئولین عالیرتبه بوده و مسئولیت های مهمی برعهده داشته و بعد از روی کار اومدن آقای خاتمی هم مورد اعتماد اصلاح طلبان قرار گرفت و هشت سال کامل امور شورای عالی امنیت ملی به ایشون واگذار شد ولی به معنای رایج عرفی هیچ وقت جزو دارو دسته اصلاح طلبان نبوده و تقریباً میانه حرکت کرده ، هرچند نزدیکی گفتمانی و سیاسی زیادی با آقای خاتمی داشته و همین هم در نهایت باعث اقبال عمومی به ایشان شد .

جالبه بدونید که ایشون روز سوم خرداد 76 اولین کسی بود که به آقای خاتمی تبریک گفت .

من با اینکه سر قضیه 23 تیر 78 از ایشون دلخوربودم و انتظار داشتم ایشون در اون سخنرانی معروف به ریشه های قضیه بیشتر می پرداخت و از حقوق دانشجویان بیشتر دفاع می کرد و محکم تر جلوی لباس شخصی ها می ایستاد و از خون پایمال شده مرحوم عزت ابراهیم نژاد هم براحتی نمی گذشت ولی با این حال در نهایت تصمیم گرفتم به انتخاب آقای هاشمی و آقای خاتمی اعتماد کنم و به ایشون رای بدم .

 این اولین بار بود که برای رای دادن بجای نظر خودم نظر جمع و بزرگان جناحی رو که بهش بیشتر نزدیک هستم لحاظ کردم وگرنه همیشه یکی دوماه قبل از انتخابات گزینه یا گزینه های مورد نظرم رو انتخاب و به همون ها هم رای می دادم و تغییری هم از اول تا آخر نمی دادم ولی خب توسعه و بلوغ سیاسی حکم می کنه گاهی اوقات تابع مصالح و منافع حزبی بود بویژه در این هنگام که فشار شدیدی روی اصلاح طلبان وجود داشت و چهارسال بود کیهان شریعتمداری و افراطیون صاحب تریبون تحقیرها ، توهین ها و تهمت های فراوانی که بیشتر لایق خودشون بود نثار این طرف می کردند ولازم بود جواب دندان شکنی بگیرند که گرفتند !

 رای من بیشتر از رای به دکتر روحانی دفاع از اصلاح طلبی و نفی مرده سیاسی پنداشتن اصلاح طلبان بود ، ما نشون دادیم که هنوز می تونیم تعیین کننده باشیم و حرف آخر رو بزنیم .

برخلاف برخی ، من بسیار به دولت دکتر روحانی امیددارم چون نیروهای باتجربه ای که تلفیقی از دولتهای اصلاحات و سازندگی هستند در این دولت مسئولیت خواهند داشت ، درسته که شاید دکتر روحانی یک اصلاح طلب تمام عیار دو آتیشه نباشه اما خودش اعلام کرده که راه دولت سازندگی و اصلاحات رو ادامه خواهد داد و این خیلی نکته مهم و قابل تاملی محسوب می شه .

من رئیس جمهور غیر روحانی ( غیر ملبس ) رو به روحانی ترجیح می دم اما به روحانیون تحصیلکرده ، روشنفکر ، خوش پوش ، مرتب و معتدل هم علاقه مندم که به نظرم دکتر روحانی می تونه برامون آقای خاتمی رو تداعی کنه چون از این نظرها خیلی شبیه آقای خاتمی هستش و از نظر فکری و سیاسی هم اگه مورد قبول آقای خاتمی نبود هشت سال مسئولیت اداره شورای عالی امنیت ملی و مذاکرات هسته ای رو در دولت اصلاحات عهده دار نبود و آقای خاتمی هم اینچنین تمام قد از دکتر روحانی حمایت نمی کرد و همه طرفداران خودش رو برای رای دادن به دکتر روحانی تهییج نمی کرد .

اینکه الان اصولگرایان سعی می کنند پیروزی اصلاح طلبان رو لوث و کمرنگ کنند بی فایده ست .. اگر آقای خاتمی به عارف دستور کنارکشیدن نداده بود و تمام قد از دکتر روحانی حمایت نمی کرد الان رای دکتر روحانی از رای قالیباف هم کمتر بود .

ضمن اینکه چقدر تو این ده ساله همین شیخ دیپلمات رو سر توافق 29 مهر 82 سعد آباد و بروکسل و پاریس کوبیدند ولی حالا اون رو از خودشون می دونند ؟!! عجیباً قریبا !!

آقایون بدانند و آگاه باشند که اینه بخشی از توان و قدرت اجتماعی و سیاسی اصلاح طلبان ! موقعی که یکی از مدیران هاشمی و خاتمی با یک اشاره ظرف 48 ساعت هجده میلیون رای می آره مطمئن باشید اگه خودشون بودند بالای بیست و پنج میلیون رای می آوردند و از همین می ترسیدند که اجازه ندادند خاتمی بیاد و اون جور هاشمی رو رد صلاحیت کردند اما بنازم قدرت خدا رو که خوب جوری تو کاسه شون گذاشت ! حالا باید چهارسال یا به عبارتی هشت سال تحمل کنند چون رفتار انتخاباتی مردم معمولاً جوریه که رئیس جمهور رو بعد چهارسال دوباره انتخاب می کنند !

به نظرم الان عزیزان اصولگرا به این نتیجه رسیده اند که نباید هاشمی رو رد می کردند چون با اومدن هاشمی قطعاً یکپارچه می شدند و در مناظرات هم می تونستند از همون تاکتیک معروف ضد اشرافی گری احمدی نژادی ! استفاده کنند ولی روحانی و عارف رو خیلی جدی نگرفتند و بیشتر به خودشون پریدند تا اصلاح طلبان و خب نتیجه اش همین شد .

گاف خبرگزاری فارس در اعلام خبر احتمال رد صلاحیت روحانی دو سه شب قبل انتخابات که با اهداف خاص طراحی و شبانه روی سایت قرار داده شد تا جلوی انصراف دکتر عارف گرفته بشه ولی نتیجه عکس داد هم در اقبال عمومی به دکتر روحانی بی تاثیر نبود .. البته چندساعت بعد خبر رو برداشتند ولی خب کاری که باید نمی شد اتفاق افتاد .

اشتباه دیگه اصولگرایان تایید جلیلی بود که باعث شد "جلیلی هراسی " مردم و تجربه تلخ سال 84 از احمدی نژاد سبد رای دکتر روحانی رو پر و پیمون کنه و کارقالیباف بخت برگشته حتی به دور دوم هم نکشه .. شورای نگهبان در تایید جلیلی اشتباه بزرگی رو مرتکب شد که به نفع هاشمی و روحانی و اصلاح طلبان شد و آرای سرگردان و خاموش و بخشی از آرای قالیباف به سبد رای دکتر روحانی ریخته بشه .

دفاع تمام قد و متعصبانه آقای حداد از نظام و دولت که بیشتر هم بخاطر همین کار اومده بود و سکوت سایراصولگرایان در مناظرات هم وضعیت اقبال عمومی رو به اصولگرایان بدتر کرد ،قالیباف و جلیلی در مناظره آخر بدکاری کردند با ولایتی درافتادند که عملاً به نفع دکتر روحانی تموم شد .

چیزی که الان باعث خوشحالیه اینه که اصلاح طلبان به بلوغ سیاسی خوبی رسیدند و از ناکامی های گذشته درس گرفتند و از شکست ها پیروزی ساختند ، مرجع قراردادن هاشمی و خاتمی به عنوان فصل الخطاب و کار سیاسی مدبرانه و منظم و با برنامه و استفاده از تشتت در اردوگاه رقیب و در نهایت تن دادن به خروجی نهایی جبهه سیاسی و یکپارچگی خوبی که ایجاد شد باعث شد ثمره شیرینی  داشته باشه .. درسته ما حزب به معنای مصطلح غربی نداریم اما حرکتی که انجام شد کم از حرکت های منسجم حزبی معمول در همه جای دنیا نداشت و تمرین خوبی برای موفقیت های آینده بود .

ولی خودمونیم اینم نکته قابل تاملیه که تو بین 6 نفر که فقط یک نفرشون روحانی بود مردم با اختلاف بالا اون شخص روحانی رو برگزیدند ، این نشون دهنده اینه که مردم هنوز از لباس روحانیت منزجر نشدن و کاری با صنف و لباس ندارند بلکه از تحجر و جمود و تعصب بیزار هستند و هنوز هم روحانیون تحصیلکرده و روشنفکر در بین مردم جایگاه دارند .. این یکی از دستاوردهای مهم 24 خرداد بود و روحانیت می تونه از این بابت به خودش بباله ، اعتبار خدشه دار شده روحانیت با این انتخاب ترمیم شد  .  

 

دغدغه هایی برای آینده

با اینکه عقل سلیم می گه باید به آینده دولت دکتر روحانی خوشبین بود ولی راستش رو بخواین من خیلی احساس پیروزی ندارم و دغدغه هایی دارم که برام باعث نگرانی شده و امیدوارم در آینده نزدیک برطرف بشه .

اول اینکه الان توقع جدی از دکتر روحانی ایجاد شده که دکتر عارف رو به عنوان معاون اول انتخاب کنه ، شاید هم این اتفاق رخ بده ولی نباید شان و شخصیت بالای دکتر عارف رو تا این حد پایین آورد و در مقابل نباید برای رئیس جمهور منتخب تعیین تکلیف کرد .

طبق اصل 124 قانون اساسی این حق مسلم رئیس جمهوره که هر کس رو می خواد معاون خودش کنه و شاید دکتر روحانی با تیم خودش مثل نعمت زاده ، ترکان یا نوبخت راحت تر باشه و با این مطالبات احساسی تو محذوریت گیر کنه و اگه هم چنین انتصابی انجام بده بعداً عواقب ناخوشایندی داشته باشه و نتونند باهم کار کنند .. بهتره اگه دل دکتر روحانی برای معاون اولی با کس دیگه ست همون فرد انتخاب بشه و خاطره فداکاری دکتر عارف که نه بخاطر شخص بلکه بخاطر جریان اعتدال و اصلاحات بود برای همیشه در اذهان باقی بمونه و خراب نشه .

اگه هم دکتر عارف معاون اول نشه از همین ابتدای کار طرفداران احساسی اصلاحات که به دکتر روحانی رای دادن دچار سرخوردگی خواهند شد و شاید نشه کنترلشون کرد و همین اول کاری با دولت و رئیس جمهور سر لج می افتند و این اصلاً خوب نیست .

ضمن اینکه شاید خود دکتر عارف ترجیحش این باشه که معاون اول نشه یا وزارت علوم یا ارتباطات برای دکتر عارف درنظر گرفته بشه .. خلاصه این قضیه رو باید اول کاری یه جوری مسالمت آمیز با تدبیر جمعش کرد ، امیدوارم دوستان طرفدار اصلاحات هم درک کنند که رئیس جمهور حق داره مدیران کابینه اش رو خودش بدون محدودیت و فشار تعیین کنه و نباید بخاطر رای ما منتی سرش باشه یا تو محذوریت قرار بگیره ... رای ما به شخص نبود بلکه به یک جریان و مقابله با جریان دیگه بود .

نکته دوم اینکه جناب آقای دکتر روحانی ! ما بخاطر رای مون منتی بر شما نمی گذاریم و توقع هم نداریم کابینه تبدیل به شرکت سهامی بشه و علی رغم میل باطنی تون از کسانی استفاده کنید که باهاشون راحت نیستید و همین که مدیرانی سالم ، کارآمد ، دلسوز و با تجربه روی کار بیارید تا خیری برای مردم و کشور داشته باشند برای ما کافیه اما از شما توقع داریم هیچ گاه از یاد نبرید که جایگاه فعلی تون رو مدیون حمایت تمام قد آقای خاتمی و اصلاح طلبان و بسیج رای این قشر برای شما هستید و دوست داریم دکتر روحانی ورژن 92 رو در قامت رئیس جمهوری منتخب ببینیم .

از شما انتظار داریم الان که با حمایت اصلاح طلبان در این جایگاه قرار گرفتید مطالبات برحق و قانونی اصلاح طلبان رو پیگیری و در حد مقدورات به سرانجام برسونید و مبادا روزی بیاد که ما احساس کنیم از اسم خاتمی و اصلاح طلبان در همایش ها و سخنرانی های انتخاباتی استفاده تبلیغاتی کردید که در اون صورت اولین رئیس جمهوری بعد از سال 60 خواهید بود که بیشتر از چهارسال ریاست جمهوری رو تجربه نخواهد کرد چون حداقل ده میلیون رای خودتون رو از جبهه اصلاحات دارید و نباید این رو هیچ وقت فراموش کنید .. اگر بجای جنابعالی روی دکتر عارف یا حتی کس دیگه اجماع می شد هم نتیجه ای چنین بدست می اومد ولی بزرگان ، شما رو انتخاب کردند و ما هم پذیرفتیم و منتی نداریم ولی در مقابل توقع داریم که نگذارید جریانات تندرو و شکست خورده اصولگرا که ده سال شما رو کوبیدند و در مبارزات انتخاباتی هم  قصد تخریب شما رو داشتند و شما رو از خودشون نمی دونستند به شما نزدیک بشند و جریان اصلاحات رو که در موفقیت شما نقش غیر قابل انکاری داشت کنار بزنند .

جناب آقای دکتر روحانی ! امروز خواست قاطبه مردم ایران و بویژه جوانان پایان دادن به فضای ایجاد شده در هشت سال اخیر بطور اعم و چهارسال بعد 88 بشکل اخص است ، همان طور که خود در جشن های خیابانی جوانان و مردم ملاحظه کردید مردم از فضای موجود به تنگ آمده و گشایش را در شما که روحانی تحصیلکرده و روشنفکری هستید می بینند و به تدبیر و امید شما امید دارند پس امیداست امید این مردم را ناامید نکنید و در کنار آنها قرار گرفته و پیگیر مطالبات برحق آنها باشید ، بویژه با ارتباط خوبی که می توانید با مسئولین عالیرتبه نظام داشته باشید .

خوانندگان محترم بدانند که به این دلیل گفتم فقط یک رای دهنده به دکتر روحانی هستم نه حامی و همین رو در پیامکی به دوستان و آشنایان که لطف دارند و نظر ما براشون مهمه عرض کردم که از آنچه که ممکنه در آینده در دولت دکتر روحانی اتفاق بیافته مطمئن نیستم و نمی توانستم با صراحت و تمام قد از ایشان دفاعی داشته باشم و زمان همه چیزرا مشخص خواهد کرد که درست بوده یا نه .

مثلاً در کنار نام مدیرانی که به عنوان اعضای کابینه مطرح هستند نام هایی وجود دارند که از کفایت و سلامت آنها اطمینان لازم رو ندارم مثل آقای ع برای بانک مرکزی ! که فرد چندان خوشنامی نیست ولی برای همون پست آقای ق یا د رو کاملاً می پسندم ، در انتخاباتهای گذشته هم رای دهنده بودم هم حامی و با شور و شوق همه رو به رای دادن به گزینه مورد نظر تشویق می کردم ولی در این انتخابات فقط رای دهنده بودم و بعد اعلام نتیجه هم چندان احساس شعفی نداشتم ولی امیدوارم این بار این احساس شعف در آینده و در ادامه کار دولت به من دست بده .

باید منتظر موند و دید در ادامه چقدر این رئیس جمهور و دولت قدرشناس اصلاح طلبان خواهد بود و آیا خاتمی و اصلاح طلبان برای اینها فقط یک ابزار تبلیغاتی بودند یا نه و در این مورد الان نمی شه قضاوتی کرد ، فعلاً باید خوشبین باشیم که رئیس جمهوری با شخصیت و تحصیلکرده حوزه و دانشگاه ، کاملاً دیپلمات و سیاستمدارو با سابقه مناسب در انقلاب و جنگ و طول فعالیت نظام انتخاب شده و مورد حمایت بزرگان هم هست .

در زمینه کابینه چون تقریبا مشخص و قابل حدسه نمی تونم خیلی ورودی کنم ولی به عنوان پیشنهاد عرض می کنم که چه خوبه وزبر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بین روحانیون خوشفکر تحصیلکرده حوزه و دانشگاه انتخاب بشه ، من حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی دکتر روحانی و از گزینه های احتمالی رو نمی شناسم اما یک انتخاب خوب می تونه حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان باشه .

در زمینه وزارت آموزش و پروش بهتره وزیر از بین فرهنگیان و خود آموزش و پرورشی های با سابقه برگزیده بشه که می شه به رحیم عبادی یا دکتر فانی اشاره کرد و مثل سال 80 وزیر آموزش و پرورش سیاسی انتخاب نشه .. سال 80 تا آخرین روزهای معرفی کابینه دوم آقای خاتمی معرفی مرحوم علاقه مندان ( بهمن 83 فوت کردند ) بجای آقای مظفر قطعی بود که در آخرین روزها آقای حاجی گزینه نهایی شد که به نظرم انتخاب جالبی نبود .

برای وزارت تعاون ، رفاه ، کار و امور اجتماعی هم که چند ساله هرکی رو که باهاشون همفکره و پست دیگه ای رو پیدا نمی کنند اونجا رو بهش می دن معتقدم آقای محمد شریعتمداری گزینه خیلی مناسبیه ، ایشون هشت سال وزیر بازرگانی بودند و کارنامه قابل قبولی در دولت آقای خاتمی داشتند ، اواخر دهه هفتادزمانی که کشور از نظر گندم در مضیقه جدی بود و جز ایشون و آقای خاتمی و رهبری کس دیگه ای در جریان نبود بخوبی تونستند مدیریت کنند و مدیر اقتصادی توانایی هستند و این گمشده امروز ما در این وزارتخونه ست که به نظرم از پسش برمی آن .

باقی وزارتخونه ها هم که تکلیفشون تقریباً مشخصه و نیازی به پیشنهاد نیست ، فقط یه پیشنهاد دیگه هم مونده و اون اینه که بجای آقای دکتر روحانی می شه دکتر محسن رضایی رو در ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک بکار گرفت چون به نظرم توانایی این رو دارند که اونجا رو اداره کنند و اگه می خوان هشت سال دیگه رئیس جمهور بشن نباید تو دبیرخونه مجمع تشخیص درجا بزنند .

آقا محسن آدم خوب و دلسوز و با پشتکاریه منتها از یه طرف از نگاه برخی کاریزمای ریاست جمهوری رو نداره از طرف دیگه همیشه بین دو قطبی اصلاح طلب – اصولگرا گیر می کنه و کسی بهش توجه نمی کنه ، شانس آقا محسن زمانیه که در انتخابات عقلانیت جای احساس رو بگیره وگرنه همین دور باطل ادامه خواهد یافت .

قالیباف جان از اصولگرایان بکش بیرون !

خداشاهده این روزها بیشتر از اونکه از پیروزی نامزد اصلاح طلبان خوشحال باشم بابت قالیباف و آینده کاری و سیاسیش نگران و ناراحتم ، حق این مرد این نبود .. می ترسم انگیزه های قوی خدمتش رو به افول و استعدادهاش هرز بره .. ایشون یک معاون اول یا وزیر کشور خوب برای هر دولتی می تونه باشه هرچند بعید می دونم در دولت روحانی پست آنچنانی داشته باشه ولی امیدوارم ازش به بهترین نحو استفاده بشه .

قالیباف مدیری قوی ولی با شم سیاسی پایینه و برخلاف دکتر روحانی سیاس نیست و همین یکی از علل ناکامی اش در دو انتخابات 84 و 92 بوده ، اون از سال 84 که با مطرح کردن " رضاخان حزب اللهی " گند زد به رای خودش و اینم از الان که بی جهت در مناظره آخر پای حواث 82 رو وسط کشید و خواست روحانی رو بندازه تو هچل که مقهور فن بیان و سخنوری دکتر روحانی شد و رای هاش ریزش شدیدی کرد .

حتی از روحانی گذشته به ولایتی هم رحم نکرد و مصالح حزبی رو رعایت نکرد و احتمالاً خشم مقامات بالاتر رو هم برانگیخت که احتمالاً بزودی جواب حرفهاش به ولایتی رو خواهند داد ، من نمی دونم این ائتلاف سه گانه واقعاً فلسفه اش چی بود ؟!! اینها که این قدر باهم اختلاف نظر داشتند و جلوی چشم میلیونها نفر به هم می پریدند واسه چی از اول قراری رو گذاشتند که می شد حدس زد عاقبتش چی می شه و حداد هم با کنارکشیدنش کار خاصی نکرد چون رای هاش فقط یه کم از غرضی بالاتر بود !

من فکر می کنم قالیباف تو محذوریت گیر کرد و ورود به ائتلاف رو پذیرفت چون دکتر ولایتی مطرح کرده بود احتمالا فکر کرد نظر بالا هم همینه و از طرفی چون در نظر سنجی ها اول بود مطمئن بود خروجی ائتلاف خواهد بود ، جالبه در جلسه ائتلاف گفتند که اگه ائتلاف شکست خورد باید در دینداری ما شک کنید ، حالا ما باید شک کنیم یا نه ؟!!

ورود قالیباف از اول به ائتلاف و اصلاً جرگه اصولگرایان اشتباه محض بود ، اصولگرایان بیشتر از ده میلیون در این مملکت رای ندارند و قالیباف اگه می خواد در آینده رئیس جمهور بشه باید روی رای این جبهه هیچ حسابی باز نکنه چون رای تعیین کننده مال این جبهه نیست .

سال 76 اصولگرایان یا جناح راست اون موقع خودشون رو کشتند و از هر جایی و هرکاری مایه گذاشتند تا آقای ناطق رای بیاره که نهایت سرجمع 7 میلیون بیشتر رای نیاورد و با احتساب رای مرحوم زواره ای و آقای ری شهری 8 میلیون و خورده ای رای داشتند .

اون موقع حتی آقای ناطق با بی بی سی مصاحبه کرد ، جواد لاریجانی با نیک براون انگلیسی دیدار کرد ، مهدوی کنی رسماً اعلام کرد حدس می زنیم نظر رهبری ناطق نوری باشه  ( اون انتخابات آخرین انتخاباتی بود که رهبری رای خودش رو جلوی دوربین نوشت چون سر همون نوشتن هم حرف و حدیث پیش اومد که کی رو نوشت ! ) و در نهایت پنج روز مونده به انتخابات حماسه سازان 9 دی 88 ! در 27 اردیبهشت 76 و عصر عاشورا یه عده دختر پسر رو اجیر کردند با عکس آقای خاتمی برن شهرک غرب تو خیابون بزنند برقصند !! که اگه ورود رهبری نبود و از خاتمی رفع اتهام نمی کردند با راه انداختن یه چیزی شبیه 9 دی و تحریک احساسات مذهبی عوام همون موقع کار خاتمی رو تموم می کردند .. البته بعدها معلوم شد که کارناوال عصر عاشورا کار چه کسانی بوده ولی آقای خاتمی پرونده رو پیگیری نکردند و از خیرش گذشتند .

تو همین انتخابات هم رای جلیلی به اضافه بخشی از آرای ولایتی و رضایی و قالیباف متعلق به رای دهنده های اصولگرا بود که سر جمع حدود همین ده میلیون می شه .

آقای قالیباف مشاوران خوبی هم نداشت وگرنه حتماً بهش توصیه می کردند که کاری به کار دیگران نداشته باشه و چاهی رو نکنه که عاقبت خودش توش گرفتار بشه ، من چند توصیه به آقای قالیباف دارم تا ان شالله ایشون رو که از مدیران خوب و کارآمد کشور هستند روزی در قامت رئیس جمهور ببینم .

اول اینکه بره تشکل یا حزبی تاسیس کنه بنام اصولگرایان اصلاح طلب یا اصلاح طلبان اصولگرا یا هر چیز دیگه و جمعی از مدیران کارآمد و خوب پلیس و شورای شهر و شهرداری و ... رو دور خودش جمع کنه و حضور پررنگی در عرصه سیاست داشته باشه و خودش رو از اصولگرایان سنتی بکنه ، از کسانی که قالیباف رو با عمربن سعد مقایسه می کنند یا اون رو تکنوکرات یا ساکت فتنه یا هرچیز دیگه می دونند آبی گرم نمی شه .

دوم اینکه از مشاورین سیاسی کارکشته و آگاه استفاده کنه تا بدونه هر حرفی رو کجا باید بزنه و کجا نزنه ! سوم اینکه خودش رو بیشتر به اصلاح طلبان و آقای خاتمی و هاشمی نزدیک کنه که اگه می خواد رئیس جمهور بشه اینها براش بیشتر فایده دارند تا دیگران .

خداشاهده من فقط منتظر یک جمله از قالیباف بودم که بطور کامل خودش رو از اصولگرایی بکشه بیرون و رای به خودش رو رای به اصولگرایان ندونه تا بهش رای بدم .. من قالیباف رو به دکتر روحانی و تیمش بیشتر ترجیح می دادم ولی نگفت که نگفت ! ما هم که چهارسال بود داشت بهمون توهین می شد و اگه به یک اصولگرا رای می دادیم توهین ها و تحقیرها شدت می گرفت و لازم بود با رای به نامزد اصلاح طلبان جواب دندان شکنی به حضرات داده بشه و این وسط قربانی قالیباف بود !

اینکه می گن اصولگرایان مجموع رای شون کمتر از روحانی بود رو من قبول ندارم چون این مسئله ورای جمع و تفریق های ساده ریاضی هستش .

بیست سی درصد کسانی که به روحانی رای دادن آرای سرگردان بودند که در هر انتخاباتی هستند و تا روز آخر معطل هستند که به کی رای بدن و به جهت تشتت اصولگرایان و موجی که کناره گیری دکتر عارف راه انداخت و حمایتی که آقای هاشمی و خاتمی از دکتر روحانی کردند به سمت آقای روحانی سرازیر شد و اگه جلیلی و ولایتی کنار می رفتند بخشی از این آرا نصیب قالیباف می شد چون دیگه جلیلی هراسی منتفی می شد و حداقل انتخابات به دور دوم می کشید .

ضمن اینکه بخشی از آرای دکتر ولایتی و دکتر رضایی رو هم اصلاح طلبان معتدل تشکیل می دادن که قالیباف رو هم قبول دارند و با کنار رفتن دکتر ولایتی بخشی از آرا به قالیباف می رسید ، آقای قالیباف باید این شعر رو بنویسه بزنه به دیوار که من از بیگانگان هرگز ننالم ......... !!

انتخابات 88

این روزها جریان بازنده اصولگرا که با اختلاف سه برابری رای دومین نفر با شخص پیروز شکست سختی خورده دلخوشیش این شده که دویست سیصد هزارتا رای روحانی رو که اگه نبود انتخابات به دور دوم می رفت با اختلاف یازده میلیونی سال 88 مقایسه می کنه و نتیجه گیری می کنه که انتخابات 88 سالم و کسانی که نظام رو متهم کردند دروغگو هستند .

برمنکرش لعنت ! ما هم امیدواریم همین طور بوده باشه و ما که دخالتی در جریان انتخابات نداشتیم نمی تونیم راجع به صحت و سقم برگزاری این دو انتخابات حرفی بزنیم ولی شواهدی هست که باعث شک و تردید می شه و جوابی بهش داده نشده .

میزان مشارکت در انتخابات 88 حدود 85 درصد با تعداد 40 میلیون و در سال 92  72 درصد با تعداد 36 میلیون اعلام شد ولی نمی دونم چرا همین جوری که چشمی نگاه می کنم فکر می کنم میزان مشارکت امسال بالاتر بوده یا دستکم اندازه سال 88 بوده ؟!! نمی دونم شما هم این احساس رو دارید یا نه ولی احساس من می گه تو این انتخابات بین 40 تا 42 میلیون شرکت کردند ولی خب باید به آمارهای رسمی اعتماد کرد .

همین باعث می شه همون قضیه شایعه 8 میلیون رای اضافه سال 88 ناخودآگاه تو ذهنم بیاد که نکنه ... ؟!!

نکته بعد نرم افزار تجمیع آرای سال 88 هستش که هنوز جزو رازهای حل نشده ست .. برخلاف انتخابات امسال که صورتجلسه شعب ملاک تجمیع بودند اون سال نرم افزاری طراحی شد که از شعب نتیجه وارد اون نرم افزار می شد و به ستاد انتخابات ارسال می شد و ستاد مهندس موسوی اعتراض داشت که این نرم افزار مبهمه و تعریف نشده ست و شایعاتی درباره مرگ مشکوک طراح این نرم افزار که می گفتند از نخبگان کامپیوتر بوده ( بنام محمد اصغری یا همچنین چیزی ) مطرح شد که من نمی دونم واقعاً درست بود یا نه و همچنین شخصی اصلاً وجود داشت یا نه .

یک اعتراض ستاد آقای موسوی هم این بود که در اتاق تجمیع آرا نمایندگان کاندیداها رو راه نمی دادند و فقط محصولی و دانشجو و یکی دونفر دیگه حق ورود داشتند ، تو اون انتخابات احمدی نژاد یک پای ماجرا بود و برگزار کنندگانش محصولی و دانشجو ولی این انتخابات قضیه اش فرق داشت .

حوالی ساعت 9 شب جمعه بود که خبرگزاری فارس و ایرنا خبر پیروزی 63 درصدی احمدی نژاد رو دادند ! در صورتی که تا اون موقع فقط نتیجه خارج از کشور اونم حوزه شرق آسیا اومده بود که نشون دهنده برتری موسوی بود ، بعد آقایون ایراد می گیرن چرا موسوی ساعت یازده شب اعلام پیروزی کرد ؟!!

ساعت دوازده - دوازده و نیم شب بود هم که سایت الف وابسته به احمدتوکلی خبر از پیروزی احمدی نژاد داد ! ولی امسال تا پنج صبح ملت رو معطل کردند تا یه میلیون رای رو اعلام کنند ! من حساسیت های امنیتی رو درک می کنم ولی مگه نباید از قبل این چیزها پیش بینی بشه ؟!! واقعا دلیل تاخیر اعلام نتایج علی رغم وعده های قبلی چی بود ؟

یه نکته جالب هم اینکه فرداش ده صبح شنبه 23 خرداد که داشتند رای ها رو اعلام می کردند پنج میلیون رای شمردند رای محسن رضایی ساعت دو بعد از ظهر صدهزارتا کم شد !! و بعدها هم که سایت الف می خواست شبهه زدایی کنه و از شورای نگهبان می خواست جواب سوالات خوانندگان رو بده این سوال بی جواب موند !

نصفه شب هم زمانی که مهندس موسوی آقای فاتح رو فرستاده بود بیت رهبری یکی از اعضای مشهور اومده بود گفته بود کار تموم شده و احمدی نژاد پیروز شده ! سه چهار روز قبل انتخابات حکم دستگیری جمعی از حامیان اصلاح طلب موسوی صادر شده بود که از شنبه 23 خرداد اجرا شد و چندین مورد دیگه !

پس عزیزان بدانند که هنوز هم راجع به انتخابات 88 ابهاماتی هست که پاسخی براش داده نشده و شاید روزی تاریخ و گذشت زمان جواب اونها رو بده ، در این انتخابات هم اگه همون دویست سیصد هزارتا رای روحانی رو کم می کردند و کار به دور دوم می کشید تعدادی از اون چهارده میلیون نفری که رای نداده بودند به اضافه بخشی از آرای رضایی هم ممکن بود برای شکست اصولگرایان به میدان بیان و شکست اصولگرایان از این هم سنگین تر بشه !! پس عزیزان لطف کنند اگه واقعاً به سلامت انتخابات در سال 88 معتقد هستند جواب شبهات حل نشده اون انتخابات رو بدن ... همون موقع حامیان مهندس موسوی فایل سیصد چهارصد صفحه ای رو تهیه کرده بودند که به شکل مستدل نشون دهنده شبهاتی بود که برای اون هم پاسخ خاصی ندیدم .

یک نکته دیگه هم اینه که سال 84 بعد از پیروزی احمدی نژاد رهبری در پیام تبریکشون از نامزد پیروز خواستند هواداران رو به خیابون نیاره و سال 88 هم به بهانه تولد حضرت زهرا ( س ) تو میدون ولیعصر جشنی گرفتند که جنجالی شد اما امسال بعد اعلام نتایج انتخابات ملت انگار دارن می رن عروسی یا از بند آزاد شدن و جشنی گرفتند که من تا حالا ندیده بودم !! اینها همش نکات قابل تامل برای دوستان اصولگرا و حزب اللهی می تونه باشه !

در هر صورت برای ریاست محترم جمهوری منتخب جناب آقای دکتر روحانی آرزوی موفقیت در خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران ، ملت شریف و ایران پهناور اسلامی دارم و ان شالله با ایشون روزهای خوبی در پیش داشته باشیم .. صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی فوتبال رو هم خدمت همه شما تبریک و تهنیت عرض کنم و پیشاپیش میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت صاحب الامر ( ع ) رو هم خدمت شما و خانواده های محترم تبریک می گم ... به امید روزهای شاد