به نام خدا

 

 

 

السلام علیک یا ابا عبدالله

 

 

 

پنجشنبه 20 دی ماه 1386

  توضیح : الان که دارم این مطلب رو می نویسم چهارم آذرماه 90 هستش و چهارسال از این حرفها گذشته ، از همه دوستانی که با جستجو وارد این مطلب می شن خواهش می کنم سوالی نپرسن چون مدتهاست که دیگه پیگیر نیستم و برام هم مهم نیست .. حق مون رو ضایع کردن رفت پی کارش .. این مطلب رو هم حذف نکردم چون خواستم یادگاری بمونه .

 

نکات ، ابهامات و سوالاتی پیرامون طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس:

 

 

1- اول بگم که این طرح در مجموع طرح بسیار خوبیه ،  ولی خوبی و موفقیت این طرح بستگی به شرایط کشور برگزار کننده و نحوه اجرای طرح داره تو هرجایی اگه شرایط فراهم نباشه ممکنه جواب نده  ، مگه باقی شرایط مون با آمریکا و کانادا  و اروپا یکی هستش که  باید مثل اونها رفتار کنیم ؟ مثل بازار کار و وضعیت اقتصادی و سیستم آموزشی . به قول معروف همه چیزمان به همه چیزمانباید  بیاید !!

 

 

2- این طرح یا مشابه اون  قبل از انقلاب مدتی در دانشگاه علوم پزشکی ایران فعلی ( که اسم قدیمش این نبودو فکر کنم پلی تکنیک پزشکی بوده  ) اجرا شد و تو اون طرح فقط امتحان ورودی ملاک بود و خبری از شرط سنی و معدل و زبان و این چیزها نبود!!( چون احتمالا IQ هایی مثل حسین کشاورز اون موقع دیپلم هم نگرفته بودند !! ) استاد آمار حیاتی ما تعریف می کرد که یکی از بستگانشون لیسانس شیمی داشته و  تو امتحان شرکت می کنه و قبول هم  می شه و الان فوق تخصص کلیه رو هم گرفته، طرح دیگه ای هم بعد از انقلاب روش کار شد که کاردانهای مبارزه با بیماریها ( بهداشت عمومی ) و بهداشت دهان و دندان (وفکر کنم حتی بهورزها ) بعد دو سال درس خوندن پنج سال تعهد خدمت تو مناطق روستایی و عشایری داشتند و بعد سپری شدن دوران تعهد طرح  می تونستند از سال چهارم پزشکی ادامه بدن و پزشک و دندانپزشک بشن که متاسفانه با اینکه قانون تصویب شده  مجلس هم بود (مصوب 1364 ) ولی  معلوم نشد و نیست چرا اجرا نشدو نمی شه؟!

 

 

3- به جناب آقای دکتر باقری لنکرانی وزیر محترم بهداشت عرض می کنم که در نهایت این طرح چه بد باشه چه خوب به پای شما و دولت نهم  نوشته خواهد شد و بعدها که تو تاریخ ازش یاد کنند می گن زمان وزارت دکتر لنکرانی چنین طرحی اجرا شد ( مثل دکتر مرندی و شیر مادر و واکسیناسیون فلج اطفال ) و اسمی از لاریجانی ها و کشاورزها و امامی رضوی ها به میون نخواهد اومد ، پس بیایید با توجه به غیر عادلانه و غیر منطقی بودن شرایط ورود به  طرح مصوب شده فعلی با روح و اهداف اصلی  ایجاد طرح و اعتراضات گسترده جلوی اجرای طرح رو به شکل موقت بگیرید و روی طرح بیشتر  کار کارشناسی واقعی کنید و همه چیز رو از شرایط کشور گرفته تا رشته های تحصیلی و وضعیت تحصیلی و کاری  تو ایران و سطح لیسانسه های وطنی و  غیره رو در نظر بگیرید ، منطقی نیست دنیا و آخرت خودتون و مسئولین دانشگاه  مادر مملکت  رو بابت اینکه بعدا مفتخر باشید !! یه همچین طرحی رو (اونم  تحت هر شرایطی)  اجرا کردین به باد بدین و حق هزاران جوان علاقه مند و مستعد واقعی رو  ضایع کنید، ولله جوی که الان بعد از اعلام این شرایط مسخره و غیرواقعی و متضاد با روح و هدف اصلی  طرح راه افتاده به نفع نظام هم نیست چه برسه به خدشه دار شدن و پایین اومدن  وجهه دانشگاه مادر علوم پزشکی مملکت و وزارت بهداشت ، تو اجرای درست این طرح از خود دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزیده و معتمد  هم نظر خواهی کنید .

 

 

4- خداییش آیا تو این مملکت همه مسئولین و همه فارغ التحصیلان همه رشته ها از بالا تا پایین نخبه هستند که بقول رئیس دانشکده پزشکی دکتر امامی رضوی قراره نخبه ها و افرادی که معمولی هم نیستند ! رو وارد این طرح بکنند ؟!!! معیار و متر و ترازوی آقایون برای سنجش نخبگی چیه ؟ آیا به صرف معدل دیپلم و لیسانس و سن و مدرک زبان و کارت پایان خدمت کسی می شه علاقه و استعداد طرف به یک رشته خاص مثل  پزشکی  با همه حاشیه های پیرامونش رو سنجید و عنوان نخبه هم  روش  گذاشت ؟!!! چند درصددانشجویان پزشکی فعلی و قدیم  ، همه شرایط مورد نظر آقایون رو باهم داشتند که قراره برای بقیه هم اعمال بشه؟ آیا تو کنکور سراسری شرط معدل و سن و حتما داشتن کارت پایان خدمت وجود داره ؟ اگه کسی با معدل دیپلم مثلا 12 و سن مثلا 29 سال تو کنکور سراسری شرکت کنه و تو پزشکی هم  قبول بشه شما می تونین  جلوش رو بگیرین ؟

 

 

5- جناب امامی رضوی فرمودند از فارغ التحصیلان این طرح برای کمک به تولید فن آوری و علوم پایه !!! استفاده خواهد شد ! خود ایشون یک بار دیگه مصاحبه شون رو بخونند ببینند معنی حرفی رو که زدند متوجه می شن یا نه ؟!! کسی که به عنوان پزشک فارغ التحصیل می شه باید کارش در درجه اول کمک به  حفظ و ارتقای بهداشت و سلامت مردم باشه و تو این زمینه قوی باشه و وظیفه یک پزشک در  درجه اول کمک به  ارتقای فن آوری و تقویت علوم پایه  نیست ! اگه واقعا هدف آقایون همینه پس چرا از کسانی که تو دوره لیسانسشون سوابق کارهای پژوهشی و پایه ای  دارند استفاده نمی شه و بالاخره با یکی از شرایط مسخره  مطرح شده کنار گذاشته می شن ؟ نقش پژوهش و سوابق پژوهشی و پایه ای تو این طرح کجاست آقایونی که تو دانشگاه علوم پزشکی تهران مدام از تحقیق و پژوهش و گرانت  دم می زنین ؟!!

 

 

6- آیا یک طرح نوینی که یک سال و نیم روش مثلا  کار کارشناسی شده باید همون اول کاری دوتا اصلاحیه بخوره و از نظر  نحوه نگارش هم مشکل داشته باشه ؟!!! آقایون تازه بعد اعلام رسمی یادشون افتاده که رشته های پیوسته و ناپیوسته  وزارت بهداشت  با هم تفاوت دارند؟!! اون هم آقایونی که تو وزارت بهداشت و دانشگاه صدتا پست و شغل و عنوان دارند ؟!! آقایون در جریان نبودند که اصلا چه مواقعی و با چه شرایطی  امتحان تافل برگزار می شه و اصلا چه مدت اعتبار داره ؟!!! تو اطلاعیه های اول استعدادهای درخشان از بندهای چهار و پنچ ( معدل دیپلم و سن ) معاف بودن اما تو اطلاعیه آخر تصحیح شده و به بند پنج و شش ارتقا پیدا کرده !! ( معدل دیپلم و لیسانس ) اصلاحیه فوری و انواع و اقسام غلط ها به اضافه ضعف مفرط سایت معاونت آموزشی که فاقد حتی یک ایمیل هستش و فونت و سایز و  نحوه تایپ اطلاعیه پذیرش  که حتی به اندازه مطالب این وبلاگ هم روش وقت گذاشته نشده ! برای یک  طرح مهم و نوین  که یک سال و نیم روش وقت گذاشته شده تو مطرح ترین و پرمدعا ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور  پذیرفتنی نیست و مطمئن باشین کسانی که تو تصمیم گیری این طرح دخیل بودند حداقل این کاره نبودند و از خیلی از مسائل پیرامون خودشون بی اطلاع و دایره فکری محدودی هم داشتند یا به هر حال پشت پرده طرح مسائل دیگه ایهم هست که ما ازش بی خبر هستیم ؟؟؟؟؟؟؟

 

 

7- در خوشبینانه ترین و معمول ترین حالت یک پسر در هجده سالگی دانشگاه قبول و بیست و دو سالگی فارغ التحصیل می شه ( حذف و اضافه و افتادن واحد و مرخصی تحصیلی و ورودی نیمسال دوم و این مسائل هم اصلا هیچ !! ) آیا اگه خودش هم بخواد سربازی بره همون فردای پایان درسش می تونه بره ؟ با توجه به وضعیت اعزام ها بین سه تا نه ماه طول می کشه تا سربازی بره و بعد دوسال هم که بیست و پنج سال رو رد می کنه! حالا چطوره آقایون شرط داشتن  کارت پایان خدمت  و سن زیر 25 سال رو گذاشتند ؟!!! حتی اگه قبل دانشگاه هم سربازی رفته باشه و بعد دانشگاه قبول شده باشه هم فرق چندانی نمی کنه و اگه خیلی شانس بیاره شش ماه اضافی می آره تا بیست پنج سال رو رد نکنه !!ولی اونهایی که کارت معافیت مثل پزشکی و کفالت و خانواده شهدا و این چیزها رو دارند این مشکل رو ندارند .

 

 

8- طبق قانون نظام وظیفه کلیه مشمولین می تونند تا مقطع دکترا(Ph.D ) تو فرجه شش ماهه بعد از اتمام تحصیل و اخیرا حتی بعد از اون ( اگه به موقع و تو اون شش ماه خودشون رو معرفی کرده باشند) تو امتحانات مقطع بالاتر شرکت کنند و در صورت قبولی ادامه تحصیل بدن، حالا چطوره آقایون تو دانشگاه علوم پزشکی تهران از خودشون مُد درآوردن و شرط داشتن کارت رو گذاشتند ؟ این تبعیض آشکار بین پسرها و دخترها نیست و باعث ریزش پسرهای مستعد و علاقه مند و حتی واجد بقیه شرایط نمی شه ؟ اگه مشکل کمبود پزشک خانمه و با این طرح برطرف می شه صراحتا اعلام کنید و اگه صرفا یکسری دختر ترگل ورگل برای نشاط اساتید می خواهید هم بگین ! ولی مطمئن باشین این شرط مشکلاتی بعدها  به دنبال خواهد داشت، آیا شرط نخبگی سن زیر 25 سال و داشتن کارت پایان خدمته ؟  یعنی اگه کسی مثلا 26 سال داشته باشه و نخبه هم باشه در مقایسه با 25 ساله ها نخبگی اش ته کشیده ؟!!!!!! آیا مثلا  یه دختر 23 ساله لیسانسه ترگل ورگل که معدل دیپلم و لیسانس خوبی هم داشته باشه و دیگه هیچ ( که در نوع خودش بسیار هم ارزشمنده اما برای پزشکی و علاقه و استعداد به اون و نشان نخبگی کافی نیست )  از نظر شما نخبه است اما من نوعی که 16 تا مقاله تو کنگره های پزشکی داخلی و خارجی تو دوره لیسانسم  به عنوان نفر اول یا همکارطرح  داشتم و یا دوست من که 61 مقاله تو کنگره های پزشکی  داخل و خارج داره به اضافه دوتا کتاب و عنوان دانشجوی نمونه کشوری گروه پزشکی رو هم داره و هم معدل دیپلم و هم لیسانسش بالای 18 هستش حتما لوطی پای ... هستیم دیگه؟!!!!!!!!! یا ایضا چیز دیگه ! مثلا ........ !!!

 

 

9- خود جناب آقای دکتر کشاورز که دکترای انگل شناسی دارند و استادتمام دانشکده بهداشت هم هستند می تونند  در عرض یک ماه!!! فقط منابع انگل شناسی علوم پایه پزشکی مثل نوا براون ( ترجمه دکتر اطهری ) و انگل شناسی پزشکی  مارکل رو بخونند و بفهمند و  تموم کنند؟!!!!!!! البته خدا بیامرزه پدر و مادر اون کسانی که درسنامه علوم پایه رو  نوشتند و البته تست های علوم پایه با جواب رو !! ولی خداوکیلی این کار درسته ؟ آیا این درسته یک ماه مونده به امتحان سیزده چهارده تا درس سنگین علوم پایه رو اعلام کنند ؟!!آقایون پیش خودشون چه فکری کردند؟واقعا خود دانشجویان پزشکی که دوسال سر کلاس های علوم پایه رفتند می تونند این حجم درس رو در عرض یک ماه !! بخونند؟ من اطلاع دارم حدود شش ماه وقت می گذارن و برنامه می ریزن تا درسها رو بخونند . آیا این درسته ما کسانی رو که قراره ازشون تو تولید علم و فن آوری !!!! استفاده کنیم  از همین الان به سمت تست خونی و خلاصه خونی نه تکست خونی سوق بدیم ؟!!! تا طرف بیاد بفهمه اپیدمیولوژی اصلا چی هست و آناتومی نظری حالیش بشه و لغات زبان تخصصی پزشکی  رو یاد بگیره که یک ماه تموم شده!!!!! این مسئله بدجوری  مشکوک می زنه !

 

 

10 – اگه آقایون خیلی اصرار دارند که معدل دیپلم و لیسانس و شرط سنی و مدرک زبان تو گزینش تاثیر داشته باشه راه حل عاقلانه اینه برای اینکه حرف و حدیثی نباشه و همه چیز مساوی پیش بره  که اجازه شرکت تو امتحان کتبی  رو به همه کارشناسی های مربوطه مدعی  بدون هیچ پیش شرطی بدن و شش ماه هم به همه وقت مطالعه مفید بدن و خودشون هم کارهای ستادی امتحان رو با کیفیت بهتر انجام بدن و علاوه بر ضرایبی که برای دروس علوم پایه پزشکی تعیین کردند برای معدل دیپلم ضریب 2 معدل لیسانس ضریب  5/2 چون به وضع حال شخص نزدیک تره ، سن زیر 25 سال ضریب 2 ، 25 تا 30 سال ضریب 1  و بالای 30 سال ضریب 5/0 و دارندگان مدرک زبان ضریب 2 رو لحاظ کنند و تو جمع امتیاز امتحان کتبی تاثیرش بدن و 100 نفر از کسانی که بالاترین امتیاز کتبی رو در مجموع  می آرن تو مرحله شفاهی و مصاحبه وارد کنند و اونجا تو ده تا گروه ده نفری در ده روز براشون وقت مصاحبه تعیین کنند و  سوابق پژوهشی و علمی و انگیزه و ... رو جویا بشن و در نهایت  سی تا پنجاه نفر رو وارد این طرح بکنند ، این عادلانه ترین و عاقلانه ترین روش تو شرایط فعلی هستش که نخبه ها و مستعد های واقعی در زمینه پزشکی ( نه اونی که شصت سال قبل یه معدل دیپلم هیجده نوزده آورده که در نوع خودش با ارزشه اما کافی و معیار نیست  ) رو شناسایی و غربال می کنه و جلوی ورود کسانی که مثل ماشین فقط بلدن خوب بخونند و نمره و رتبه و معدل بیارن بدون اینکه کیفیت و خلاقیت و کارپژوهشی   داشته باشند رو خواهد گرفت ، البته اگه ریگی به کفش آقایون نباشه ! و پشت پرده خبرهایی نباشه !

 

 

11- اما شرط زبان ، باید اول بگم مگه غیر از این بود برای رشته های پزشکی شعبه های بین المللی هم اول همین شرط رو گذاشتین ولی بعدا با سه واحد زبان سر و ته قضیه رو هَم آوردین ؟ آیا این مدرک زبان یه سنگ بزرگ برای این نیست که هجوم علاقه مندان بیشتر نشه چون شما علی رغم همه ادعاها ناتوان از برگزاری یک امتحان کتبی سراسری و برابر هستید؟ تازه اونجا تولیمو هم بود که اتفاقا هزینه ثبت نامش کمتره ( فکر کنم 20 دلار ) ولی اینجا خبری از تولیمو هم نیست؟!! نگذارید نمرات زبان پیش و تخصصی بچه های پزشکی دانشگاه خودمون رو که به در و دیوار می زنید اسکن کنم بگذارم اینجا !!!!!! در مورد تافل و آیلتس و MCHC هم باید بگم که اولا ای کاش درصدهای زبان تو کنکور ها رو یک نگاهی می کردین و سطح زبان فارغ التحصیلان رو در نظر می گرفتین بعد این شرط رو می گذاشتین ! در ثانی معمولا کسانی سراغ اینها می رن که یا فوق لیسانس باشند و بخوان دکترای تخصصی شرکت کنند یا لیسانسه هایی باشند ( یا حتی افراد عادی ) که قصد داشته باشند برن خارج از کشور اونجا ادامه بدن ( بیشتر بخاطر مدت محدود اعتبارشون و هزینه بالایی که دارند )  ، در مورد MCHC هم که باید بگم تا جایی که من می دونم اصلا تو ایران برگزار نمی شد ! و فکر کنم حداکثر یک دوره باشه که داره برگزار می شه اگه برگزار بشه  ! و اونهایی که می خواستند این امتحان رو بدن و برن خارج ادامه تحصیل می رفتند امارات یا ترکیه  امتحان می دادند ، در مورد تافل و آیلتس هم که هزینه کلاسهاشون و هزینه  ثبت نام خود امتحان ( فکر کنم بین 100 تا 160 دلار باشه ) بالاست و از نظر مالی از عهده هرکسی برنمی آد مگه افراد خاص که این پولها براشون پولی نباشه و حتی تو بالا و پایین تهران هم توزیع کلاسهاشون یکی نیست چه برسه به جاهای محروم !   اعتبار امتحان هم دوسال بیشتر نیست و یک لیسانسه ای که نمی خواسته بره خارج حتی به فرض خوب بودن زبانش هم انگیزه ای برای شرکت و هزینه  تو این مقطع نداشته  . مهم برای یک پزشک و دانشجوی پزشکی تافل و آیلتس که عمدتا گرامر و مکالمه و listening هستند نیست و توانایی درک و ترجمه متون تخصصی پزشکی خیلی مهم تره ، مثلا خود من زبان انگلیسیم در حد بالا نیست اما از پس ترجمه و درک  متون تخصصی پزشکی خوب برمی آم ...... در ضمن اومدیم یکی که این مدرک رو نداره مشروط ثبت نام کرد و قبول هم شد ولی شما تا اسفند سال دیگه که امتحان علوم پایه ست مدرک زبان  رو ازش می خواین و اون  بنده خدا مجبوره علاوه بر دو ترم سنگین و فشرده علوم پایه برای قبولی و گرفتن مدرک زبان هم وقت بگذاره و توانش قطعا تحلیل خواهد رفت و کیفیت کارش هم  پایین خواهد اومد .

 

 

12- در مورد گزینش رشته های خاص کارشناسی باید بگم اینجا با آمریکا و کانادا و جاهای دیگه یکی نیست ، همون طور که برنامه واکسیناسیون هر کشوری برحسب شرایط اون کشور متفاوته ،  این جور مسائل هم بستگی به شرایط  کشور مجری داره ، اونجا لیسانس پزشکی ویژه ای به اسم premed هم وجود داره که یه رشته ای مابین بیولوژی و بهداشت عمومی و شیمی هستش و بعد چهارسال طرف می تونه پزشکی رو ادامه بده و اگه نخواد هم جذب بازار کار یا رشته های علوم پایه می شه .  تو کشور ما ایران نزدیکترین رشته ها از نظر واحدهای درسی و کار بالینی و دید کلان و همه جانبه نگر نه تک بعدی و یک زمینه خاص به پزشکی و سلامت عبارتند از : پرستاری ، مامائی ، علوم آزمایشگاهی ، بهداشت عمومی ،  رشته های توانبخشی ، زیست شناسی و تا حدودی تغذیه و بقیه رشته ها ولو اینکه اسمی هم  جزو رشته های  زیر مجموعه وزارت بهداشت باشن نمی تونند به قول آقایون به گسترش و تقویت علوم پایه تو پزشکی کمک چندانی  کنند و بر فرض قبولی هم مشکلاتشون نسبت به رشته های یادشده خیلی بیشتر خواهد بود و همون داستان معروف خرگوش و لاک پشت پیش خواهد اومد . واقعا انصاف نبود زیست شناسی ها فقط  چون زیر مجموعه وزارت علوم هستند! کنار گذاشته بشن که کلی واحدهای علوم پایه پزشکی هم خوندن و زمینه خوبی دارند اما مثلا یه لیسانسه صنایع غذایی یا بهداشت محیط بیاد بالا ! اونم چون فقط زیر مجموعه وزارت بهداشته !  بهتر بود برای پایلوت طرح فقط رشته های یاد شده وارد می شدند ولی اگه قراره جور دیگه ای باشه باید حتما امتحان با فرصت مناسب و کافی برگزار بشه تا کیفیت خوندن داوطلبان بخصوص اونهایی که رشته هاشون غیر ازاونهایی که گفتم بوده   بالا بره و در صورت قبولی پیش زمینه قوی از علوم پایه داشته باشند و حداقل شش ماه بهشون وقت داده بشه تا خوب بخونند  ، خداییش اومدیم یه دختر 23 ساله ای معدل دیپلم 19 و معدل لیسانس 18 داشته باشه و تافل 600 هم داشته باشه ولی رشته لیسانسش مثلا بهداشت محیط یا بینایی سنجی باشه ، چطور می تونه اگه پیش زمینه و مطالعه قبلی خاصی نداشته باشه یک مرتبه در عرض یک ماه سیزده چهارده تا درس سنگین علوم پایه رو بخونه ؟!!!!!!! تا بیاد تو ژنتیک و بیوشیمی DNA رو بفهمه که یک ماه تموم شده!!!!!!!! اگه هم بخواد به سمت سوال و تست و خلاصه بره که از همین اول کاری از هدف اصلی طرح منحرفمی شه !!!!!!

 

 

13- یکی از انگیزه های مهم داوطلبان و مردم ایران  برای رشته پزشکی و اینکه حتی کسانی که سن بابابزرگ و ننه بزرگ من رو هم دارند ! اظهار داوطلبی و علاقه مندی می کنند !  اسم دهن پرکن این رشته و جایگاه خاصش تو مملکته . اینکه کسی بیاد تو خونه اش بشینه فقط مرتب بگه من به پزشکی علاقه داشتم و دارم به نظر من اصلا کافی نیست ، باید از اون شخص پرسید شما چه اقدامات عملی برای این علاقه درونی بخصوص تو دوره لیسانست   کردی ؟ اگه یک روز از صبح تا شب دست همین مردم علاقه مند و اونهایی رو که خیلی به پزشکی می گن علاقه دارند چه خودشون چه مادرها! و خانواده های محترم شون رو بگیرین ببرین زندگی واقعی یه دانشجوی پزشکی یا یک پزشک رو ( منظور اکثریته ) بهشون نشون بدی آخر شب مطمئن باشین خیلی هاشون دیدگاه متفاوتی با اول صبح پیدا خواهند کرد !  مردم ما مردم مدرک گرایی هستند و کاری با سواد کیفی  طرف ندارند ! یک کارشناس پرستاری یا بیماریهای باسواد از صدتا پزشک عمومی بی سواد ارزشش بالاتره اما تو واقعیت این طور نیست ! طرف شما اگه از عوام باشه  حرف و تشخیص یک پزشک رو حتی اگه حتما اشتباه هم باشه راحت تر می پذیره تا حرف مستدل و علمی و درست شما ( چیزی که مشکل اصلی خود منه ! ) بخصوص اگه اون پزشک یه کراواتی هم زده باشه و یا دکمه های روپوشش هم باز باشه !! و خب داشتن مهر نظام پزشکی و باز بودن دست طرف از بابت درخواست اقدامات دارویی و پاراکلینیک که قدرت مانور یک غیر پزشک ولو باسوادتر از یک پزشک معمولی رو محدود می کنه، برای خود من پزشکی بیشتر از اینها هم نمی ارزه چون بقیه چیزهایی رو که بالا گفتم خیلی ها دنبالش هستند رو خیلی وقته دارم .  یک مسئله هم برخورد های متکبرانه پزشکان با پرستاران هستش که خیلی هاشون  از این بابت ها شاکی هستند ( هرچند تو سیستم های آموزشی و اینترن ها فکر کنم برعکس باشه! ) و یک مسئله هم بها دادن بیش از حد مسئولین به پزشکانه ، وزیر بهداشت حتما باید MD داشته باشه ! یا تو امتحان دکترای تخصصی رشته های علوم پایه وزارت بهداشت برای پزشکان سهمیه در نظر گرفته شده ، تو رشته هایی مثل اپیدمیولوژی یا بهداشت مادر و کودک این مسئله شدیدتره !! ورداشتن جلوی اسمشون یه پرانتز باز کردند نوشتند دستیاری ! در صورتی که همه می دونیم امتحان دستیاری اصلا جدا برگزار می شه ! و یکسری سوال آبکی و سطح پایین هم  طرح می کنند و طرف راحت می آد بالا ! حالا شما اگه لیسانس بهداشت عمومی و فوق لیسانس اپیدمیولوژی هم داشته  باشی اصلا حق شرکت تو این امتحان رو نداری ! ولی یک دامپزشک به صرف MDبودنش می تونه !! توروخدا مسخره نیست ؟ !!!!!!

 

 

14- پزشکان از مظلوم ترین و زحمت کش ترین و فداکار ترین انسانها هستند ، اگه ما حرفی می زنیم ولله اصلا معنی اش زیر سوال بردن این قشر شریف نیست و اونها تو این وضع کوچکترین تقصیری ندارند و همش برمی گرده به بی کفایتی مسئولین تصمیم گیرنده که در حق اونها هم خیلی جفا می کنند . اگه به شرایط ثبت نام امتحان دستیاری نگاه کنید انواع و اقسام سهمیه های جورواجور رو ملاحظه می کنید ! مثل اینکه از امسال می خوان یه سهمیه ای هم برای مدیران بگذارند ! شما حسابش رو بکنین یه پزشک عمومی و خانواده بخت برگشته تو مناطق محروم با زحمت کار بکنه و سختی بکشه ولی یه مدیری که پشت میز می شینه مثلا تو یه مرکز بهداشت و چهار تا نامه امضا ء می کنه از سهمیه استفاده می کنه ! شرایط کاری سخت دانشجویان پزشکی از  استاجرها گرفته تا  اینترن ها و رزیدنت ها تو بیمارستان های آموزشی ، مورنینگ ها و راندها و گراندراندهایی که بیشتر از اون که توشون آموزش باشه استرس و تحقیر و توهینه ، برخوردهای غیر منطقی و بعضا بی ادبانه و طلبکارانه بیماران و همراهان ، خود استرس و فشار کاری و امتحانات سنگین  ، شرایط کاری و اقتصادی نامناسب و قوانین دست و پاگیر و  دهها مورد دیگه باعث شده همیشه به قول خارجی ها یادمون باشه کلاهمون رو به احترام پزشکان و جامعه پزشکی برداریم، ولله اگه اینجا حرفی می زنیم اصلا با خود قشر شریف و زحمت کش پزشکی کاری نداریم ، خطاب ما به مسئولینه حتی اگه پزشکی یا دانشجوی پزشکی  از نظر سواد و update نبودن هم کمتر از بقیه باشه یا علاقه مندی خاصیبه رشته و زمینه اش  نداشته باشه بازم تقصیر مسئولینه که سیستم گزینش درستی از همون اولنداشتند .

 

 

15- اگه یک مقدار دقت کنین متوجه می شین که با این شرایط فقط ورودی های خاصیاز 80 تا 82 می تونند وارد این طرح بشن و این فرصت از بقیه رسما گرفته خواهد شد و توزیع ها نرمال نخواهد بود .

 

 

16- دکتر لاریجانی قبل از اینکه رئیس دانشگاه بشه معاون پژوهشی دانشگاه بود و چه اون موقع چه حالا خیلی دم از تحقیق و پژوهش می زد و چه اون موقع چه حالا چپ و راست امتیاز و گرانت پژوهشی می گذاشت و می گذاره ، همیشه پیش خودم فکر می کردم که همه این حرفها تعارف و شعاری بیش نباشه و بالاخره یک جایی می رسه که دست دانشگاه مادر علوم پزشکی مملکت در زمینه ادعاهایی که تو پژوهش و بها دادن بهش داره رو می شه و خوشحالم که خدا اینجا همین کاررو کرد و آقایون برگشتند به همون ذات اصلی خودشون ! نمره  گرایی معدل  گرایی و ترجیح کمیت به کیفیت !! اگه شما تو شرایط اعلامی چیزی از امتیاز پژوهشی و اولویت با کسانی که تو دوره لیسانسشون کار تحقیقاتی کردن دیدین ماهم دیدیم!! سابقه معدل  زمان اصغرالدین شاه ! رو خواستند و براشون مهمه اما میزان کار علمی و تحقیقاتی یک نفر تو دوره لیسانس اونم مرتبط با پزشکی اشنه !! توروخدا بی انصافی نیست ؟ توروخدا مسخره نیست ؟

 

 

17- مسئولین و روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران خیلی سعی می کنند این طور القا کنند که خودشون کاره ای نبودند و هرچی تصویب و اعلام شده وزارت بهداشت تعیین و اعلام کرده اما شماها باور نکنید ، از خرداد 85 یک تیم تو معاونت آموزشی دانشگاه رو این آیین نامه داشته کار می کرده ( که البته در نهایت هم این در اومده !! ) و طرح بعد از تصویب و نهایی شدن تو دانشگاه فقط دو سه هفته تو وزارت بهداشت بوده  و اگه تغییری هم بوده جزئی بوده، به هیچ عنوان این ژست مظلومانه رو باور نکنید.

 

 

18- اگه آقایون در مورد سربازی و شرط گذاشتن داشتن کارت و قبول نداشتن فرجه شش ماهه دلیلشون اینه که نظام وظیفه به اونهایی که از طریق سازمان سنجش قبول شدند معافیت تحصیلی می ده پس باید پرسید مگه قرار نیست آزمون اون جوری که دکتر امامی رضوی اعلام کرده با نظارت و همکاری سازمان سنجش برگزار بشه ؟ اگه غیر از اینه اصلا چه تضمینی به سلامت آزمون وجود داره ؟ در ثانی مگه دانشگاه پیام نور تو دوره کارشناسی فراگیرش با نظارت سازمان سنجش عمل می کنه که معافیت تحصیلی هم به پذیرفته شدگان می دن ؟ و در ثالث اصلا چرا باید طرح اونم یه طرح حساس و مهم جوری باید اجرا بشه که یک جنس خاص ( خانم ها ) شانس داشته باشند ؟ اگه واقعا شرایطش  تو کشور نیست خب اصلا اجراش نکنید تا اینکه بیایین تبعیض جنسیتی قائل بشین ، تو آمریکا و کانادا که مشکل و محدودیت های سربازی مثل ایران نیست و پسر و دختر برابر هستند .  

 

 

19- در پایان از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران خواهش می کنم تا دیر نشده و با توجه به اعتراضات گسترده ای که تو سایت دانشگاه هم شده و به حد کافی هم وجهه دانشگاه مادر علوم پزشکی مملکت (که من هم خودم رو جزئی ازش می دونم و بخش مهمی از زندگی من اونجا گذشته و یه جورایی هنوز هم داره می گذره ) زیر سوال رفته فکری اساسی به حال این طرح بکنند و نگذارند حق جوانان مستعد و علاقه مند واقعی پایمال بشه ، ولله اون دنیا از لحظه احتضار گرفته تا شب اول قبرو صحنه محشر و دم پل صراط حق الناس و ضایع کردن حق کسی بازخواست خیلی سختی داره، دکتر باقر لاریجانی رئیس دانشگاه آدم متدین و درست و روشنفکریه و تو گذاشتن این شرایط هم مطمئن باشین کمترین نقشرو داشته و امیدوارم با طناب کسانی مثل حسین کشاورز و .... توی چاه نره و آخرت خودش رو به دنیای دیگران نفروشه و وجهه خودش رو خراب نکنه .

 

 

 

 

نکته بهداشتی پزشکی :

 

 

@ در ارتباط با شیوع آنفولانزای پرندگان در کشورهای همسایه و دنیا و نگرانی های مردم بابت اینکه اگه مرغ بخورن ممکنه بگیرن !!  باید بگم اصولا تعریف اپیدمی یک بیماری تو علم پزشکی به این صورته که اگه مورد بیماری ایجاد شده از تعداد موارد سال قبل بیشتر و بیش از حد انتظار باشه برای اون بیماری در کشور و اون منطقه اعلام اپیدمی خواهد شد ، مثلا با یک مورد وبا تویکی از شهرهای آمریکا ممکنه اعلام اپیدمی وبا بشه اما حالا اگه تو فلان جای آفریقا شصت تا مورد هم اتفاق بیافته کک کسی هم  نمی گزه ! چون اونجا بیماری حالت بومی یا آندمیک پیدا کرده . تو ایران هم چون آنفولانزای پرندگان بیماری جدیدی هستش طبیعیه که با گزارش حتی یک مورد هم اقدامات شرایط اپیدمی انجام بشه که تا الان گزارش رسمی نداشتیم و آمار صفر منظور شده ولی دستور دادن با هرنوع تلف شدن غیر عادی پرندگان مثل یک مورد قطعی برخورد بشه ( حالا ممکنه اصلا اون پرنده به علت دیگه مرده باشه ) هر چند رو آمار تا قطعی نشده تاثیری نداره و در ارتباط با انتقال بیماری هم باید بگم که اگه مرغ رو خوب بپزن ( دمای بالای 70 درجه )  و رنگ صورتی دیگه نداشته باشه  و به شکل نیم پزهم  مصرف نشه ( مثل جوجه کباب تو رستوران ) حتی اگه دچار این بیماری هم شده باشه مشکل از بین می ره و نیازی به اجتناب نیست ، و البته راه انتقال خوراکی هم تا الان ثابت نشده .  ولی جان هرکی دوست دارین برای بچه هاتون پرنده نخرین !! به خدا این کار شما محبت نیست ، بچه رو به این چیزها عادت ندین .

 

 

@ در ارتباط با تب بچه ها و اینکه والدین گرامی ! بچه رو هر زمان که دلشون بخواد پاشویه می کنند باید بگم که این جوری ها هم نیست که هر موقع حال داشتین !! پاشویه کنین و هر چی دلتون خواست هم بکار ببرین !! پاشویه کردن تو یه بچه تب دار باید نیم ساعت بعد از دادن استامینوفن و با آب ولرم انجام بشه و تحت هیچ شرایطی هم الکل که بعضی ها استفاده می کنند نباید بکار برده بشه ، اگه غیر از این کاری که گفتم بکنین بچه بخت برگشته رو به لرزمی ندازین ها !!!!!!!

 

 

 

نکته تغذیه ای :

 

 

@ این روزها که فصل ، فصل سرماخوردگی و گلودرده بازار شلغم هم بحق خیلی داغه ! شلغم ، لبو ، پیازهای سفید و قرمز ، سیر ، پرتقال و از این دست خوراکیهای آفریده خدا توشون مواد ضد میکروبی وجود داره که برای این فصل و بیماریهای این فصل خیلی مناسب هستند و اینکه می گن هرچی رو باید تو فصلش خورد هم به این خاطره که اون خوراکیها متناسب با نیازهای روزمره ما آفریده شدند و اگه پرتقال رو تو تابستون بخوریم و هندوانه رو تو زمستون چندان کمکی به بدن ما نمی کنند ، سرماخورده های عزیز ! می تونند علاوه بر مصرف شلغم به شکل آب پز و بخارپز شربت و مربای شلغم هم درست کنند . برای تهیه شربت شلغم وسط یک شلغم رو گود کنید و تو اون گودی کمی شکر بریزید و بعد یه مدت که موندش آب توش جمع می شه ، آب که جمع شد بردارین با قاشق مصرفش کنین ، به همین سادگی ! مربای شلغم هم این طوریه که مقداری شلغم رو رنده کرده و با عسل یا شکر مخلوط می کنین و می پزید و مثل مرباهای معمولی به سرماخورده ها و گلودردی ها می دین بخورن !

 

 

@ ایام عزاداری سالار شهیدان امام حسین ( ع ) شروع شده ، ضمن عرض تسلیت و آرزوی قبولی عزاداری های شماها و توصیه به استفاده بهینه از این ایام مثل خوندن زیارت عاشورا ، زیارت وارث و نمازهای هدیه به هفتاد و دو شهید کربلا و التماس دعا گفتن ازتون خواهش می کنم همون طور که تو عزاداری ها حتما از افراط پرهیز خواهید کرد تو نذری دادن ها و نذری گرفتن ها هم مراعات یکسری مسائل رو اعم از بهداشتی و شخصیتی بکنید ، به این بهانه که غذای امام حسین هستش پاشین برین هرجایی نذری بگیرین و شخصیت خودتون رو با گرفتن یه قابلمه و ایضا طشت منزل !!! زیر سوال ببرین سعی کنین جنتلمنانه رفتار کنید ، هر غذایی رو که از هر جایی اومده نخورید و نپذیرید ، گاز خونه رو خاموش نکنید و تو خونه بنشینید و منتظر نذری باشین !!! توروخدا شخصیت داشته باشین و نکات بهداشتی رو رعایت کنین ، ولله امام حسین هم به بعضی از این کارهای شما راضی نیست ، شان و شخصیت شما خیلی بالاتر از یک ظرف غذاست ، ما خودمون فقط غذای یک هیات رو که همه جوره ازش مطمئن هستیم اونم روز عاشوراقبول می کنیم و باقی نذری ها هیچ موقع تو خونه ما از پله ها هم بالا نمی آد !!!! به هر حال مامان ما ، مارو نشناسه پس کی دیگه باید بشناسه ؟!!!!

 

 

 

نکته دارویی :

 

 

@ در بیمارانی که دیابت ( مرض قند ) دارند و براشون دارو تجویز شده ، بهتره تنظیم بشه اگه برای بیمار گلی بن کلامید تجویز شده صبح ها نیم ساعت قبل از صبحانه ( تا 10 میلی گرم هم جا داره اگه پزشک صلاح بدونه ) مصرف بشه ولی اگه داروی بیمار مت فورمین هستش بهتره بعد از غذا نسخه بشه چون یه مقدار مممکنه با شکم خالی دستگاه گوارش رو اذیت کنه ، ویتامین B1 هم چون به متابولیسم یا سوخت و ساز کربوهیدراتها کمک می کنه می تونه به عنوان یک مکمل خوب برای بیماران دیابتی درصورتی که پزشک معالج صلاح بدونهتجویز بشه .

 

 

@ عاجزانه از همه دوستان و هموطنان عزیز خواهش می کنم سرخود از هیچ مکمل ویتامینی استفاده نکنید ، ببینید ، این تئوری که می گن هرکی باید !! روزی یک مولتی ویتامین بخوره و تو کشوری مثل انگلیس هم اجرا می شه اصلا عاقلانه و مستدل و علمی نیست و اینکه عزیزان ورمی دارند از پیش خودشون مکمل های مختلف مولتی ویتامینی مثل تراپیوتیک ، مینرال ، فارماتون ، سنتروم ( حتی برای بچه ها سیلور سنتروم ! ) و این چیزها استفاده می کنند و فکر هم می کنند کارخوبی می کنند! بسیار بسیار اشتباهه ، حتی ثابت شده زیاد مصرف کردن ویتامین ها بخصوص ویتامین مثل E و به شکل مصنوعی و اضافه بر نیاز می تونه عوارضی مثل افت گلبولهای سفید که وظیفه دفاع از بدن رو دارند هم داشته باشه ، نیاز تغذیه ای هیچ کس حتی با برادرش هم یکی نیست و بسته به شرایط هرکس بر حسب سن و جنس و وضعیت کلینیکی و شرح حال تغذیه ای و این چیزها باید در موردش و اینکه به چه مکمل های احتمالی و با چه مقداری و در چه دوره زمانی نیاز داره جداگانه تصمیم گیری بشه .

 

 

 

مورد – بالین :

 

 

آقا پسر 20 ساله ای مدتی هستش که تو ناحیه دنبالچه و پایین کمرش احساس درد و گرمی می کنه و جدیدا ترشحاتی هم از اون ناحیه تراوش می کنه ، پیش دکترعمومی می ره و دکتر بعد معاینه براش  تشخیص سینوس پیلونیدالمی گذاره و به یک جراح عمومی ارجاعش می ده، این آقا پسر و خانواده اش خیلی نگران هستند ، اگه قرار باشه مختصری راجع به بیماری و سیر آینده بیماری براشون توضیح داده بشه چی باید گفت ؟

 

 

نگرانی نداره ! سینوس پیلونیدال معمولا تو آقایون جوان و پرمو ایجاد می شه ، مکانهای شایعش هم ناحیه پایین کمر و دنبالچه ، ناف و زیر بغل و البته تو آرایشگران محترم لای انگشتان دست در اثر فرو رفتن موهای مشتری هستند . معمولا می گن علت مادرزادی و اکتسابی داره ، علت مادرزادی رو می گن در اثر چاله های مادرزادی در پوست ایجاد می شه ، خلاصه هم بخواهیم بگیم لپ مطلب اینه که موهای ناحیه به مروز زمان تو فولیکولها و چاله های پوست و مو فرو می رن و التهاب و عفونت و در نهایت ایجاد آبسه و سینوس ها یا فضاهای ترشحی چرکی یا خونی می شن و بافت پوستی اون ناحیه دستخوش یکسری تغییراتی می شه که خب طبیعیه به نفع بیمار نیست . معمولا ضایعات از مقعد فاصله دار هستند و تو خط وسط بدن هم ایجاد می شن ( اغلب ) و اندازه های متفاوتی هم دارند که اتفاقا بر حسب محل درگیری ، اندازه و تعداد سینوس ها و وضعیت کلینیکی بیمار و ضایعه درمان هم فرق می کنه ، می شه برای پیشگیری از عفونت های پوستی و سیستمیک و تب برای بیمار یک آنتی بیوتیک مثل سفالکسین یا کلوگزاسیلین QID ( یعنی 4 بار در روز ) به فاصله هر 6 ساعت تجویز کرد و بهداشت ناحیه حتما باید رعایت بشه و موها تراشیده و ناحیه مرتب ضد عفونی بشه و موهای فرورفته هم با رعایت نکات بهداشتی بیرون در آورده بشن ، معمولا بیمار نیاز به جراحی هرچند ساده هم پیدا خواهد کرد که زیاد هم طول نمی کشه ، برحسب درگیری و ضایعات و اندازه و باقی شرایط ضایعه و بیمار جراح تصمیم خواهد گرفت که چه تکنیکی استفاده کنه ، اگه آبسه ای رخ داده باشه جراح اون رو درناژ ( تخیله از ترشحات ) و ضد عفونی می کنه ، یا می تونه یه انسیزیون بده و روی زخم رو هم باز بگذاره ( یعنی کامل ضایعه رو در نمی آرن ) یا بطور کامل ضایعات رو اکسیزیون کنه ( همه رو ورداره ) و زخم رو پانسمان کنه ، باید به این عزیز و خانواده محترمش اینها رو خیلی ساده گفت و از نگرانی خارجشون کرد .

 

 

 

السَلامُ عَلی الحُسَین و عَلی علیِ بن الحُسَین و عَلی اولادِ الحسین و عَلی اصحابِ الحُسَین ، الَسلامُ عَلیکَ یا اَبا عَبدالله ، السَلامُ عَلیکَ یابنَ رَسولِ الله ، السَلامُ عَلیکَ یابنَ َامیرَالمومنینَ سَیِدالوَصیین ، السلامُ علیکَ یابنَ فاطمهَ الزهرا سیدِه النساء العالَمین .السَلامُ عَلیکَ یا ثارالله و ابِن ثارِِه .