به نام خدا

 

آزمایش ویتامین دی

با توجه به نوع پوشش مرسوم در ایران که خانم ها دارند من توصیه می کنم خانم ها بخصوص خانم های جوان هر وقت خواستند آزمایش خون انجام بدن از پزشک درخواست کنند که آزمایش ویتامین دی یعنی 25-OH –vitD رو هم لابلای بقیه آزمایشها براشون بنویسه ، من خودم تصور می کنم شاید یکی از دلایل شیوع بیماری MS در خانم های جوان همین کمبود ویتامین دی باشه . ( 25 اول نوشته می شه ! ) 

اگه هرکسی یک ربع در هوای صاف پوستش بدون پوشش در معرض نورمستقیم ( نه ازپشت شیشه )خورشید قرار بگیره کمبود ویتامین دی نخواهدداشت ،  اونهایی هم که کمبود ویتامین دی دارند نگران نباشند چون با دارو مشکلشون برطرف خواهد شد .

مُسَکن های ترکیبی

این روزها داروخانه ها پرشده از انواع و اقسام مسکن های ترکیبی که کارخانه های مختلف تولید کردند و نام های متفاوتی مثل آسیفن ، نوافن ، رهافن ، کافیپین ، مگافن ، فارژزیک و امثال اینها دارند ، فرمول همشون هم شبیه همه و 325 میلی گرم استامینوفن 200 میلی گرم بروفن و 40 میلی گرم کافئین دارند.

اولین بار قبل اینکه این مسکن ها به بازار بیان مسکنی بنام No Pain بود که تقریبا همین فرمولاسیون رو داشت . اگه بعد از یک روز کاری خسته کننده شب دچار سردرد تنشی و انقباضی شدین یا مشکل میگرن دارین یا دندون درد دارین یا درد عادت ماهانه دارین می تونین یکی دوتا یا حداکثر سه نا در 24 ساعت از این مسکن ها استفاده کنید هرچند دستورالعمل اصلی شون می گه هر 6 ساعت یا بیشتر ! ولی حقیقتش اینه که هرچی کمتر از اینها استفاده بشه بهتره چون بخاطر ترکیبی بودنشون اثرات منفی رو کلیه ها دارند و عزیزانی هم که مشکل زخم معده دارند باید خیلی در مصرف این جور داروها احتیاط کنند ... استفاده از این مسکن ها رو فقط به مواقع ضروری و اونم به میزان هرچی کمتر بهتر محدود کنید .

ماست موسیر و چیپس

اگه علاقه مند هستین هفته ای یک بار با لذت چیپس بخورین ( ان شالله که فاصله کمتر از این نمی شه !)  و اثرات منفی اون رو سلامتی تون به حداقل برسه چیپس ساده رو با ماست موسیر بخورین تا برخی ترکیبات مضر چیپس خنثی بشن ، چیپس هم طعم دار مثل سرکه نمکی و کچاپ و این چیزها خیلی توصیه نمی شن چون نظم هورمونی بدن رو بهم می ریزند .

 

سوختگی و عسل

نمی دونم کی و کجا گفته که موقع سوختگی باید رو موضع خمیر دندان مالید !!! در مواقع سوختگی مثلا با آب داغ بهترین کار اینه که ده دقیقه عضو سوخته رو زیر آب سرد بگیرین و بعد از پماد سوختگی یا پمادهایی مثل سیلور سولفادیازین ، نیتروفورازون یا آلفا استفاده کنید ولی اگه پماد سوختگی دم دست نبود بجای خمیردندان روی موضع سوختگی عسل بمالید که خاصیت ضد عفونی کنندگی خوبی داره و التیام بخش و محافظ خوبی هم بشمار می ره .

پی نوشت اول : برای سه وزیر معرفی شده آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم بتونند رای اعتماد مجلس رو کسب کنند تا کابینه کامل بشه ، دکتر فرجی دانا زمانی که من دانشجو بودم رئیس دانشگاه تهران بود هرچند ما علوم پزشکی بودیم و رئیس ما دکتر ظفرقندی بود ولی به هر حال هر دوتا یه جا بودند و قبل و بعد ریاست ایشون رو دیدیم .

در زمان ریاست ایشون جو دانشگاه مناسب بود و آزادی خوبی حاکم اما بعد ایشون جو امنیتی و گیت های ورودی ! بوجود اومد که تا همین الان هم ادامه داره و اصلاً خوشایند نیست که با دانشگاه مثل پادگان برخورد بشه و برای فارغ التحصیلان دانشگاه هم حرمتی قائل نشن .

دکتر فرجی دانا از ابتدا تا انتهای تحصیلش نمره کمتر از 20 نداشته ( این چیزیه که من همون موقع شنیدم ) و آدم نخبه و آزاد اندیشیه ، تابستان 82 که دکتر معین استعفا داد آقای خاتمی دکتر فرجی دانا رو به عنوان وزیر معرفی کرد ولی مجلس اصلاحات چون ذائقه اش کسی کمتر از دکتر معین رو نمی پسندید بهش رای نداد ولی تو این مجلس احتمالا رای خواهد آورد چون امثال حدادعادل و ابوترابی فرد هم که سالها در دانشگاه تهران با دکتر فرجی دانا کار کردند نگرش منفی نسبت به ایشون نخواهند داشت ... همون طور که بهتون قبلا هم عرض کرده بودم نگذاشتند توفیقی وزیر بشه ولی فرجی دانا چون اصلاح طلب معتدله خیلی روش حساسیتی – حداقل الان – ندارند .

 

پی نوشت دوم : از اینکه دوستان لطف کردند و خواهش ما رو اجابت کردند سپاسگزارم ، ان شالله در فضای حقیقی هم اطرافیان بیشتر ملاحظه کنند و خیلی به ما گیر ندن و تو مسائل و حریم شخصی ما وارد نشن و برای ما تعیین تکلیف نکنند تا بتونیم با خیال راحت درسمون رو بی مزاحمت و دلمشغولی و گرفتار شدن تو زندگی ادامه بدیم و به اون جاهایی که می خواهیم برسیم ، این ساده انگاریه که سن تقویمی رو ملاکی برای زندگی مشترک و ازدواج و این چیزها قرار بدیم چون مهم خلقیات و اعتقادات و روحیات افراده و هرکس از زندگی چیزهایی می خواد که شاید با اهداف و نگرش های دیگران تفاوت داشته باشه .

چون بیشتر خوانندگان این وبلاگ رو خانم ها تشکیل می دن نمی خوام خیلی باز صحبت کنم تا مبادا کسی ناراحت بشه اما حقیقتاً در این زمینه الان فشار نامناسبی از طرف اطرافیان از مادر گرفته تا بقیه و بخصوص خانواده مادری که دید عوامانه تری نسبت به این موضوعات دارند وجود داره و هر سال هم که سنمون بالاتره می ره بدتر می شه ، البته اول و آخر همه این حرفها چیزی جز دلسوزی و خیرخواهی نیست اما واقعا آیا از خود آدم دلسوزتر و آگاه تر بر خودش و روحیاتش و اهدافش هست ؟ من خودم ، خودم رو بهتر از هر کسی می شناسم و بهتر می دونم چه کاری رو باید چه وقتی انجام بدم یا اصلا انجام بدم یا نه ؟!!

برای همین دیگه تصمیم گرفتم یه مقدار سفت و سخت تر برخورد کنم و بعد از این هم اگر در جمعی این حرفها بشه تعارف و رودربایستی رو کنار خواهم گذاشت و صریح تر خواهم بود ، سعی کردم تا جایی هم که می شه علی رغم میل باطنی ارتباطاتم رو با اطرافیان و اقوام - علی الخصوص خانواده مادری - در حد ضرورت کاهش بدم تا کمتر این حرفهای عوامانه و خالی از عقل و منطق به گوشم بخوره .

هیچ کسی بدش نمی آد وارد یه زندگی جدیدو متفاوت بشه اما باید شرایطی هم مهیا باشه ، اگر روزی برخی ملاحظات ، موانع و محذوریت های فعلی خانوادگی وجود نداشته بشه ، از نظر تحصیلی و البته کاری به نقطه قابل قبولی رسیده باشم و مورد مناسبی باشه که این احساس بشه آرامش و سطح مطلوب زندگی فعلی خیلی تغییر نمی کنه خب مشکلی نیست اما به نظرم تحت هر شرایطی درست نیست آدم جلو بره و اقدامی کنه ... دوست دارم به جایی برسم که " نه " گفتن برای طرف مقابل راحت نباشه و شخصیت آدم حفظ بشه و جلسه خواستگاری حالت بازجویی نداشته و بیشتر از ارزش کسی تعهدی داده نشه که نشه از پسش براومد .. من معمولا کاری رو که بهش اعتقادی نداشته باشم انجام نمی دم .

در حال حاضر انگیزه ای جز ادامه تحصیل و لذت بردن از زندگی ندارم و اگه شخصی بخواهیم نگاه کنیم زندگی بدی ندارم و هیچ احساس نیازی به هیچ چیز دیگه ای حس نمی کنم و هیچ نگرش مثبتی هم به زندگی مشترک ندارم و برخلاف اطرافیان فکر نمی کنم هر دختر امروزی بتونه با روحیات و خلقیات من براحتی کنار بیاد و منم متقابلاً پذیرش دخترهای مدرن و امروزی برام راحت نیست ...علائق کاملاً متفاوته ... البته من دخترهای امروزی رو درک می کنم که حق دارند با زمان پیش برن و در همه عرصه ها و صحنه ها حضور فعال داشته باشند ولی زمانی که قراره من در این زمینه هم ذی نفع باشم اونجاست که برخی چیزها در تضاد قرار می گیره .

اینکه مسئولین محترم مملکت هم از کاهش نرخ ازدواج و افزایش طلاق و کاهش جمعیت می نالند کسی جز خودشون رو سرزنش نکنند چون خودشون باعث بوجود اومدن این وضعیت شدند ... از مشکلات سیاسی و اقتصادی و مسکن و بیکاری و تورم هم که بگذریم زمانی که آقایون از افزایش ورود دختران به دانشگاهها ابراز خرسندی می کردند و در استخدام ها در شرایط برابر هیچ امتیازی یا ظرفیت بالاتری برای آقایون که مسئولیت اصلی اداره زندگی رو دارند و تمام انتظارات سمت اونهاست درنظر نمی گرفتند و نمی گیرند ! باید هم اینچنین بافت طبیعی جامعه برهم بخوره .. من مشکل اصلی رو در این دو نکته می بینم .. من با علم آموزی مخالف نیستم با فخر فروشی بواسطه مدرک بالاتر مخالفم .. با بالا بردن قیمت و ارزش بواسطه یک مدرک دانشگاهی مخالفم ... با بالا رفتن سطح توقعات مخالفم .

من برای خودم دورنمای پنج شش سال دیگه رو  - البته بشرط حیات ! – زودتر متصور نیستم  که سیستم زندگی ام  عوض بشه مگر اینکه اتفاقاتی غیر مترقبه بیافته که جلو بیافته و این امکان هم هست اون موقع هم مثل الان نتونم با این مسئله امروزی شدن کنار بیام و شاید هم هیچ وقت نتونم کنار بیام هرچند این اصلاً خوشایند نیست ، مسئولین محترم که ده سال قبل توصیه های ما رو تو وبلاگ صددرد 1 که امروز خودشون به همین نتیجه رسیدن گوش نکردن لااقل بیان به همین دو تا موردی که بالا گفتیم ترتیب اثر بدن و از بوق های فمنیستی هم نترسند بخصوص در مورد ظرفیت های ارشد و دکترا که اگه نجنبند فاجعه ای بدتر در انتظار جامعه خواهد بود و برخی دیگه خدا رو هم بنده نخواهند بود چه برسه به بندگان خدا!

در هر صورت امیدوارم به حریم شخصی افراد چه در فضای مجازی چه در فضای حقیقی احترام گذاشته بشه و روزی نرسه که آدم فکر کنه اطرافیانش احساسشون بر منطقشون غلبه داره و پیش نیارن برای آدم این احساس رو که بجای انتخاب خوبتر و خوب باید بین بد و بدتر انتخاب کنه و ترکیب و بافت جامعه جوری بشه که آدم بتونه مطابق سلیقه و علائق و اعتقاداتش مورد مناسب رو انتخاب کنه و همین خودش انگیزه خوبی خواهد بود برای همه نوع فداکاری و تلاش و کوشش برای ساختن یک زندگی دوست داشتنی .

عید غدیر خم رو هم به شما و خانواده محترمتون تبریک می گم .. ان شالله این حرفها رو که زدیم کسی از ما رنجیده خاطر نشه ..باید از منافع خودمون بگذریم و مصالح جامعه رو در نظر بگیریم و هیچ وقت از بافت اصلی جامعه ایرانی که همیشه بوده غافل نشیم .