به نام خدا

 

اصل 110 قانون اساسی : در بند اول این اصل تعیین سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از وظایف و اختیارات رهبری ذکر شده ... پس قانون گذار برای مشورت در تعیین سیاستهای کلان کشور مرجعی جز مجمع تشخیص مصلحت نظام را به رسمیت نمی شناسد .

اصل 58 قانون اساسی : در این اصل قانون گذاری و اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی ذکر شده و قانون گذار جز از طریق مجلس شورای اسلامی راه دیگری را برای قانون گذاری ذکر نکرده ( حتی تصویب نامه ها و آیین نامه های مصرح در اصل 138 هم که در دولت تصویب می شوند باید به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی برسند ) .

اصل 113 قانون اساسی : طبق این اصل مسئولیت اجرای قانون اساسی با رئیس جمهور که رئیس قوه مجریه می باشد است ( جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می شود که در اصل 110 آمده است ) بنابراین رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور است و امور اجرایی کشور از طریق قوه مجریه که در راس آن رئیس جمهور می باشد انجام می شود .

در قانون اساسی از دو شورای عالی نام برده شده است : شورای عالی استانها ( اصل 101 ) و شورای عالی امنیت ملی ( اصل 176 ) و شورای عالی دیگری به رسمیت شناخته نشده است.

با این تفاضیل ، تاسیس شورای عالی فضای مجازی برپایه کدام قانون و کدام اصل قانون اساسی صورت گرفته است ؟ راهکارهای سیاستگذاری کلان ، قانون گذاری و مسائل اجرایی را در بالا بیان نمودیم که به ترتیب از اختیارات رهبری با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام ، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور می باشند و در نتیجه شورای عالی فضای مجازی یا هر شورای دیگر خلق الساعه ای نمی تواند به هیچ کدام از سه حوزه فوق وارد شود همان طور که شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز برحسب ضرورت در اوایل انقلاب تاسیس شد و با از بین رفتن ضرورت های ابتدایی وجود این شورا هم خلاف قانون اساسی بوده و هست .

این قبیل شوراها مثل فضای مجازی و انقلاب فرهنگی علاوه بر اینکه غیر قانونی هستند جز اینکه بخشی از بودجه کشور را هدر داده و رسماً در اختیارات دولت و مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام دخالت می کنند فایده ای ندارند و وجودشان جز زیر سوال بردن مردم سالاری دینی و دموکراسی نیست .

آیا جز این است که حاکمیت می خواهد از طریق تاسیس و برقراری چنین شوراهایی در کار منتخبین مستقیم ملت ایران دخالت نماید ؟ صد و چند ده میلیارد تومان خرج برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می کنیم اما وزرای رای اعتماد گرفته از نمایندگان ملت و رئیس جمهور منتخب برای اینکه رئیس دانشگاه ناکجاآباد سفلی را برگزینند باید تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی را بگیرند !! و کسانی که منتخب مردم نیستند راجع به انتخاب رئیس دانشگاه رای دهند !! آیا شان وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین رئیسان دانشگاههاست که بدیهی ترین و ابتدایی ترین حق دولت و رئیس جمهور منتخب است ؟

آیا تاسیس شورای عالی فضای مجازی برای امنیتی کردن و محدودسازی فضای مجازی و آزادی های قانونی نیست ؟ آیا این حق رئیس جمهور و دولت نیست راجع به فیلترینگ یا عدم فیلترینگ سایتها نظر دهند و اجرایی کنند ؟ مگر مسئولیت اجرایی با آنها نیست ؟

زمانی با توقیف فله ای مطبوعات دهان منتقدان را می بستند و امروز که تکنولوژی پیشرفت کرده و روز به روز هم بیشتر پیشرفت خواهد کرد و همه گیر تر خواهد شد چاره ای جز امنیتی تر کردن فضای مجازی با تاسیس فراقانونی چنین شوراهایی و شریک کردن کسانی که منتخب ملت نیستند در تصمیم سازی آن ندارند ، این رویه خلاف بین مردم سالاری دینی و احترام به رای و نظر مردم می باشد ، در حقیقت به نوعی مجلس و صد البته دولت و رئیس جمهور با تاسیس چنین شوراهایی دور زده می شوند و اختیاراتشان محدودتر می شود .

ممکن است برخی برای تاسیس چنین شوراهایی به اصل 57 استناد کنند اما در همان اصل 57 هم  جمله " بر طبق اصول آینده این قانون " محدودیت هایی را در فراقانونی عمل کردن حتی بالاترین مقامات کشور لحاظ کرده است .

جان کلام : تاسیس و برقراری هر نوع شورای عالی بجز شورای عالی استانها و شورای عالی امنیت ملی خلاف نص و روح قانون اساسی و دخالت در امور اجرایی و قانون گذاری و سیاستگذاری مجمع تشخیص مصلحت نظام است ، این قبیل شوراها باعث کمرنگ شدن مرم سالاری دینی و دموکراسی و خواست مردم در اداره کشور هستند و به صلاح نظام نیست که اینچنین با دست خود نهادهای قانونی را تضعیف نماید .. والسلام .