به نام خدا

 

شاید تا الان تنها تصوری که از کلمه " آنژین " داشتید نوعی سرماخوردگی توام با گلودرد باشه که البته اصطلاح چندان دقیقی نیست و بیشتر سرماخوردگی های با گلودرد اون آنژین که اسمش آنژین لودویگ هستش و یه عفونت راههای تنفسی فوقانی محسوب می شه نیستند .

بیشترین کاربرد کلمه " آنژین " برای اختلالات عروق تغذیه کننده قلب یا کرونر هستش که طی اون بطور موقتی در اثر رسوب چربی و لخته در عروق کرونر قلب ، خون به قلب نمی رسه و درد قفسه سینه و تنگی نفس و عرق کردن و این حالت ها پیش می آد که تداومش و برطرف نکردن رسوب و تنگی عروق می تونه منجر به سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد بشه ، این حالت از آنژین به آنژین صدری معروفه .

نوع دیگه ای از همین آنژین بنام آنژین واریانت یا پرینزمتال وجود داره که برخلاف آنژین صدری که بعد فعالیت و در اکثر موارد با رسوب در رگ کرونر همراهه این نوع یعنی واریانت یا پرینزمتال ممکنه در زمان استراحت و مثلا از نیمه شب تا صبح که شخص خوابه ایجاد بشه و در ضمن ممکن هم هست رسوب چندان قابل توجهی در رگ وجود نداشته باشه و عروق کرونر ( بویژه طرف راست قلب ) بدون رسوب دچار تنگی و گرفتگی بشوند ولی یه نکته اینجاست که این نوع آنژین بیشتر در افراد جوان و دودی ( سیگار ، قلیون ، مواد توهم زا و از این قبیل ) رخ می ده و ممکنه با تند شدن ضربان قلب هم همراه بشه .

 جالب اینجاست که در این نوع آنژین تجویز آسپرین و بتابلاکر هایی مثل پروپرانولول ( ایندرال ) و متورال ممکنه وضع رو بدتر کنه و در عوض تجویز دارویی مثل سیپروهپتادین که در شرایط معمول برای آلرژی و کم اشتهایی و خارش ممکنه تجویز بشه بخاطر مهار واسطه شیمیایی بنام سروتونین که امکان داره اسپاسم یا تنگی عروق بده می تونه باعث بهبودی بشه .

تشخیص این نوع آنژین با گرفتن نوار قلبی در لحظه درد ممکنه و اگه نرمال بود با نصب دستگاهی بنام هولتر عملکرد الکتریکی قلب بیمار در شبانه روز پایش می شه .

با توجه به زیاد شدن مصرف قلیون در جامعه باید از بابت شیوع چنین بیماریهایی بخصوص در جمعیت جوان هشدار داد که می تونند زمینه ساز حمله قلبی شدیدتر یا ناراحتی های دیگه قلبی باشند .