به نام خدا

 

باتوجه به رد صلاحیت های گسترده صورت گرفته طبق روال 26 سال گذشته - که البته قابل پیش بینی هم بود – و این بار دیگه جا نخوردیم ! اینکه توقع داشته باشیم اصلاح طلبان در مجلس دهم اکثریت داشته باشند و دکتر عارف هم رئیس مجلس باشه کمی غیر محتمل به نظر می رسه .

تنها در صورت مشارکت بالای 50 درصدی می شه امیدوار بود اصلاح طلبان به تعداد قابل قبول  -و نه اکثریت مطلق – برسند و ترکیبی شبیه مجلس پنجم داشته باشیم که اکثریت اصولگرا ولی شکننده بودند و امثال عبدالله نوری و مهاجرانی تونستند یکی دو بار از همون مجلس برای وزارت رای بگیرند !!

حضرات شورای نگهبان - بویژه جنتی و یزدی – و عواملشون در هیات های نظارت ، این بار هم حال اساسی به اصولگرایان دادند و جداً اگه اصولگرایان نتونند حداقل 150 تا کرسی مجلس رو تصاحب کنند ( همین طور 50-60 تا خبرگان ) ناسپاسی کردند و قدردان چنین پاس گل طلایی نبودند .

البته احتمال اینکه در بعضی حوزه های انتخابیه مثل تهران هم شاهد دور دوم باشیم کم نیست و به نظر من در شرایط فعلی و با توجه به رد صلاحیت های گسترده چهره های درجه اول و حتی دوم اصلاح طلبان و ترکیب راه یافتگان تهران در سه دوره قبلی و مشارکت نکردن بیشترمعترضان و منتقدان حاکمیت در تهران در انتخاباتها اگه در این دوره حتی نیمی از راه یافتگان تهران به مجلس هم اصلاح طلب باشند و لیست ائتلاف اصولگرایان به طور کامل رای نیاره رو می شه " پیروزی اصلاح طلبان " تلقی کرد ، ترکیبی شبیه شورای فعلی شهر تهران.

اصولگرایان دارای یک سبد رای سنتی از کسانی هستند که 10 – 15 درصد جامعه رو بیشتر تشکیل نمی دن و همیشه هم در انتخابات ها حضور فعال داشته و دارند و بیشتر از این هم نمی شن ولی در غیاب اکثریت معترض و منتقد به حاکمیت با همین تعداد رای هم کارشون پیش می ره و آرای کافی رو کسب می کنند .

 متاسفانه اکثریت جامعه ما که منتقد و معترض حاکمیت 26 ساله اخیر هستند فقط بلد هستند در اتوبوس و مترو و تاکسی و صف نانوایی و جمع های خانوادگی و دوستانه دری وری بگن و هنوز به مرتبه ای از بلوغ سیاسی نرسیده اند که بیان پای صندوق ها با رای خودشون به کسانی که مواضع نزدیکتری نسبت بهشون دارند اعتراضشون رو اعلام کنند و دیگه نمی دونند همون 10 – 15 درصدی که ازشون دل خوشی ندارند براحتی می آن با رای شون به تندروها و افراطیون و اشخاص نالایق سرنوشت هم خودشون هم اونها رو رقم می زنند .

به قول آقای محمدرضا شعبانعلی نویسنده کتاب اصول و فنون مذاکره :

" برخی میگویند ما رأی نمیدهیم تا با دولت و سیستم مخالفت کرده باشیم. واقعیت این است که رأی ندادن به آقای X یا Y، به معنای مخالفت با سیستم نیست بلکه به معنای حمایت از آقای Z است که رأی های ثابتی دارد و شیوه برنده شدنش، نه با ترغیب مردم و جذب رأی، که با مأیوس کردن مردم و «دفع رأی» است.تمام کسانی که در  انتخابات به بهانه لج کردن و تحریم کردن دولت و  … رأی نمیدهند، در واقع رأی داده اند و در تعیین سرنوشت خود مشارکت کرده اند. پس ژست های روشنفکرانه نگیرید و نگویید: من به هیچکس رأی نمیدهم. شما از هم اکنون رأی خود را به نفع آقای Z به صندوق انداخته اید. حتی قبل از اینکه ساعات رسمی انتخابات آغاز شود! "

شما مطمئن باشین در صورت مشارکت  60 درصدی به بالا ، چهره های درجه چندم  اصلاح طلبان هم براحتی از پس چهره های درجه اول اصولگرایان برمی آن ولی فعلاً که منتقدین و معترضین حاکمیت فقط بلدند از راه دور فحش بدن و عرصه رو برای تندروهای مذهبی و خشکه متعصب ها خالی کنند و وضع هم همینی می شه که تو این ده – دوازده ساله رقم زدند .

من حتی معقدم در صورت فرض صحت برگزاری انتخابات های ریاست جمهوری نهم و دهم ، عامل پیروزی احمدی نژاد در 84 و 88 هم  نه اصولگرایان بلکه  بخشی از جماعت منتقد و معترض به حاکمیت بودند که این بار فریادشون رو در احمدی نژاد می دیدند وگرنه سبد رای اصلی احمدی نژاد همون 5 میلیون مرحله اول 84 بود .

راستش تو این دوره هم خیلی چشمم آب نمی خوره تغییر محسوسی در این فضا رخ بده و شاید به برکت فضاهای مجازی کمی تغییرات داشته باشیم اما بالاخره تا این تفکر هست اصولگرایان دست پیش دارند .

هرچند برای ناامیدی هنوز زوده و با توجه به اینکه مردم ما در انتخابات ها دقیقه نودی هستند می شه امیدوار بود به خودشون بیان و به این درجه از بلوغ فکری و سیاسی و اجتماعی برسند که با رای خودشون به کسانی که می تونند فریادشون در حاکمیت باشند اعتراض و انتقادشون رو اعلام کنند.

کاری که ما 4 سال پیش با تک رای به علی آقای مطهری در مرحله دوم انتخابات تهران کردیم و علی رغم اینکه این عزیز به خاطر رک گویی ها و اعتراضات و انتقاداتش به حاکمیت از لیست اصولگرایان کنار گذاشته شده بود و خاری در چشم تندروها بوده و هست راهی مجلسش کردیم و الان هم از رایی که داده بودیم راضی هستیم و حتی در فهرست اصلاح طلبان هم برای این انتخابات به جهت نزدیکی مواضع سیاسی قرارش دادیم .

نکته جالب راجع به انتخابات 4 سال پیش اینه که علی رغم اینکه اصلاح طلبان شرکت نکردند و دو گروه میانه رو و تندروی اصولگرا با هم رقابت داشتند بازهم در مرحله اول فقط 6-5 نفر در تهران تونستند وارد مجلس بشوند !! و کار به دور دوم کشید ! که اینم در نوع خودش از عجایبه و شاید طنز به نظر برسه ! و باقی تو دور دوم تونستند با رای ناپلئونی همون 10 – 15 درصدی که بالا گفتم راهی مجلس بشوند !!

 رایی که زیر 10 درصد مردم تهران رو شامل می شد و جداً هم باعث تاسف بوده و هست ... ای کاش اونهایی که رای ندادن رو افتخار می دونند می دونستند که همین تفکر اونها باعث راهیابی و بزرگ شدن بی جهت آدمهایی به مجلس می شه که سایه شون رو با تیر می زنند !!

در حال حاضر با توجه به شرایط منطقه ای و بحران ها و آشوب هایی که آل سعود و ترکیه و غیره دارند درست می کنند شرکت در این انتخابات قطعاً تقویت کشور خواهد بود و ربطی به خوش اومدن یا نیومدن من و شما از فلانی و بهمانی نداره .

اصولاً ما با اصولگرایان و هیچ کس دیگه بر سر اسلام ، ایران و قانون اساسی دعوا نداریم بلکه معتقدیم تحمیل عقیده و سلیقه برخی تنگ نظران در 26 سال اخیر در بعضی نهادها مشکل ماست و باید به اسلام و قانون اساسی - اونچه که هست -  نه اونچه که بعضی ها دوست دارند باشه تمام و کمال عمل بشه ، ما معتقدیم فقط شور کافی نیست بلکه در کنارش شعور هم لازمه ، چه در زمینه دینی چه سیاسی چه اجتماعی و فرهنگی و .... .

 تفسیر سلیقه ای وتنگ نظرانه از اسلام یا قانون حتماً باعث انشقاق و دلخوری در جامعه خواهد بود ، اونچه که ما امروز از نظام جمهوری اسلامی داریم می بینیم با اونچه که نسل قبلی ما 40 سال پیش برای خاطر اون فریاد کشیدند و خون دادند زمین تا آسمان تفاوت دارد ، متاسفانه دایره خودی ها در نظام روز بروز در حال تنگ تر شدن هست و این اصلاً علامت خوبی نیست ، امروز هم جمهوریت و هم اسلامیت نظام در معرض آسیب جدی قرار گرفته و نگران کننده هستش  .

 

در این انتخابات با توجه به شرایطی که درش هستیم مصلحت در اینه که هم در خبرگان و هم در مجلس شورای اسلامی " لیستی " رای بدیم هرچند شاید در شرایط عادی به برخی ها که در این لیست ها هستند رای نمی دادیم ولی الان قضیه فرق کرده و مصلحت جز این نیست و باید اعتماد کنیم ، از همه شما خواهش می کنم در فضای خانوادگی و دوستانه و مجازی و تلگرامی و هرجا که می تونین این لیست ها رو پخش کنید و همه رو با توجه به شرایط موجود دعوت به شرکت در انتخابات و رای دادن به این لیست ها کنید :