به نام خدا  

 پنجشنبه 25  بهمن ماه 1386  

 امروز ولنتاینه ولی  متاسفانه یا خوشبختانه  برای  من که با دیروز هیچ فرقی نداره ،  هرچند خیلی خیلی  خوشحالم از اینکه می تونم به همه اونهایی که امروزشون با دیروزشون فرق داره این روزقشنگ  رو  تبریک بگم ، هیچ شکنجه ای دردناک تر از این نیست که انسان نه عشق بورزه  و  نه عشق نثار او بشه ولی اونهایی که عشق رو احساس کردند یادشون باشه عشق عاشق  مثل الاکلنگ می مونه ، خودش رو پایین نگه می داره تا یارش بالاباشه ، ولنتاین به همه عاشق های دنیا مبارک .   

  

با چندتا از عزیزانی که برای طرح پزشکی از لیسانس مجاز شدن از طریق ایمیل که  ارتباط  داشتم متوجه یه نکته جالب شدم و اون اینکه عزیزان  تا همین یکی دوماه پیش حتی اسم درسنامه جامع  علوم پایه پزشکی و منابع امتحان علوم پایه رو هم نشنیده بودند ! یادش بخیر پاییز 80 دو سه هفته بعد ورود به دانشگاه یه روز پنجشنبه عصری که خونه بودم با چه ذوق و شوقی رفتم طرف انقلاب که این درسنامه رو  که دست بچه های پزشکی دیده بودم و خوشم اومده بود بخرم ،  چنان برای رسیدن بهش ذوق و شوق و  عجله داشتم که تو خیابون  مچ پام پیچید و  افتادم زمین! جوری که سه تا دختری که پشت سر من بودند خودشون رو برای کمک رسوندند اما بخاطر حفظ غرورم! با هر بدبختی بود پاشدم و گفتم چیزی نیست و تشکر کردم و راه افتادم اما چه راه رفتنی ؟!!  تا کتابفروشی  داشتم لَنگ می زدم ! کتاب رو  خریدم و از اونجا هم هرجوری  بود خودم رو تا خونه رسوندم ،   پام  اندازه یه متکا ورم کرده بود !  انواع و اقسام درمانهای طبی و سنتی هم روی پای ما انجام شد ولی تا چند روز مثل شَل ها تردد می کردم !  ان شالله این نخبه ها و استعدادها ( بقول آقایون ) پزشکان خوب و باسواد و علاقه مندی از آب دربیان ،  دنیاست دیگه ! گاهی به آدم روی خوشش رو نشون می ده و گاهی هم.... . بقول مرحوم شهریار دنیا یالان ( دروغ ) دِه.   

 هرکسی خودش رو بهتر از بقیه می شناسه و توانایی ها و علائقش  رو هم بهتر از دیگران می دونه ، همیشه به این فکر کردم که تو آینده تو چه کاری برم راحت تر و موفق ترم ،  چند تا کار هست که من همیشه دوست دارم شغل آینده ام (بخصوص  اگه ارشد و دکترا تو یه تخصص خاص نگیرم ) تو اون زمینه ها باشه اول از همه کار در زمینه داروها و مسائل داروییه که اولین انتخاب منه ، از دوره  راهنمایی که دوجلد کتاب اطلاعات دارویی ژنریک ایران دکتر جاویدان نژاد و حاجی بابائی ( رفرانس اون موقع دارویی پزشکان که الان ایران فارما اومده )  رو ورق می زدم  شروع به یادگرفتن اسم داروها و اصطلاحات پزشکی که آخر کتاب بود  کردم تا الان خیلی مطالعه و کار تو این زمینه برام  جذاب بوده و خیلی سریع اسامی و کاربرد و اطلاعات راجع به داروها رو یادمی گیرم و به جرات می تونم بگم مهمترین و بیشترین مطالعاتم هم  تو این زمینه بوده و کلا تو مباحث دارویی  هم خیلی مسلطم و هم خیلی علاقه مند و از محیط داروخانه و حتی نگاه کردن به داروها هم خیلی خوشم می آد !  مطالب وبلاگ رو هم که تو صفحه پیش نویس word می نویسم اول از همه نکته دارویی رو می نویسم و بعد می رم سراغ مطالب دیگه . به شخصه خیلی امیدوارم و دوست دارم  یه کاری برام تو این زمینه گیر بیاد ، یه زمینه دیگه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی و این چیزهاست  و تو این زمینه هم خیلی سریعم ! هرکی تو دوست و آشنا کار تحقیقی داره و باید تحقیق جور کنه و ارائه بده یک راست می آد سراغ من !! و تا حالا هم هیچ کس رو دست خالی نفرستادم ، یه زمینه دیگه هم کارهای اداری و پشت میز نشستن و این جورکارهاست که از هیچی بهتره و  خب تو یه زمینه پزشکی باشه مثل کار تو تامین اجتماعی و نسخه ها  و بیمارستان و این کارها  خیلی ایده آل تره و درنهایت اگه مدرک بالایی بگیرم تدریس تو دانشگاه بخصوص دانشگاه های  علوم پزشکیه که خیلی دوست دارم عضو هیات علمی بشم و تدریس و تحقیق کنم . کلا تو کارهای فنی و فروشندگی و ویزیتوری و کارهای کوچه بازاری اصلا وارد نیستم . البته این رو هم بگم هدف نهایی من گرفتن دکترا و بعدش پله پله بالا اومدن تو کارهای اداری و پست های اجرایی  تا رسیدن به خود وزارت و در نهایت ریاست جمهوریه !! حتی لباس پوشیدنم هم مطابق با تیپ یه وزیر یا رئیس جمهوره و تیپم هیچ وقت  بخصوص شش ماه دوم سال اسپورت نبوده و اصلا هم از این جور تیپ ها خوشم نمی آد ، طرز راه رفتنم ، صحبت کردنم ، حرکاتم و غیره رو هم دارم خیلی روشون کار می کنم تا مثل یه مسئول بلندپایه اجرائی بشه ، تو زمینه قوانین و مدیریت و این چیزها هم مطالعاتی رو شروع کردم تا از اون بابت ها هم کم نداشته باشم . خلاصه اگه یه روزی ما کاندیدای ریاست جمهوری شدیم به رای شما شدیدا  چشم امید داریم !!!   

   نکته بهداشتی پزشکی :  

 @ خب یه  چیز !! طبیعی  تو انسان هستش که هم برای احساس  لذت از مواهب زندگی ! هم برای تولید مثل خدا براش  قرار داده و  برای  برطرف کردنش  هم ازدواج رو توصیه کرده ، به همه آقایون و خانم هایی که بعد از ازدواج قصد دارند برای اولین بار  ( البته اگه افتخار بدن دوران نامزدی رو بخیر  و خوشی سپری کنند !! ) همون کاری رو که خودشون و خودتون  بهتر می دونند و می دونید ! و اسمش رو نمی تونم بگم ! انجام بدن توصیه می کنم این خزعبلات مربوط به  شب زف...ف رو  گوش نکنند ، چون اون شب اصلا شب خوبی برای انجام این کار( حداقل بطور کامل نه حالا یه تماس فیزیکی و آشنایی اولیه  )  بخصوص اگه قراره برای اولین بار انجام بشه نیست ، امروزه دیگه دامادها این قدر گرفتاری و مشغله و بدهکاری  دارند عروسی که تموم می شه فقط دوست دارند بلانسبت مثل  جنازه بیافتند !! و بهتره این کار که چه بار اولش  حتی چه بارهای بعدی اش باید بدور از هر نگرانی و خستگی و اضطراب و مشغله فکری و روحی  انجام بشه به شبهای بعدی موکول بشه ، این کار مقدمات خاصی چه روحی چه فیزیکی  می خواد و باید حساب شده و دقیق انجام بشه تا بخصوص موقعی که بار اول انجام می شه تو ذهن طرفین بازم بخصوص خانم ها که حساس ترند یه خاطره و ذهنیت  مثبتی  بجا بمونه و از هرگونه شتاب زدگی و شیرجه !! و غیره پرهیز بشه و به آقایون و خانم ها توصیه می کنم حتما تو این زمینه مطالعه داشته باشند و من خودم هم هر از چندگاهی علی رغم همه محدودیت ها بوِِیژه تو بکار بردن کلمات سعی می کنم با هر اشاره ای  شده اینجا چیزهایی بنویسم ، فعلا همین رو داشته باشین که باید قبل از عروسی اگه قراره روش پیشگیری از بارداری استفاده بشه مشخص بشه که چیه و اگه قرص انتخاب شده باید یک ماه قبل از عروسی شروع بشه ، برای بار اول من ک...ا.... د... م رو توصیه نمی کنم چون ممکنه اون لذت کامل رو بخصوص از خانم ها  بگیره ( هرچند مارکهای جدیدی که اومده مثل Excellent خیلی اوضاع رو بهتر کرده بخصوص نوع Smooth و Dotted این مارک ) و تو بار اول خیلی مهمه  اون احساس لذت بخصوص برای خانم ها  خیلی مهمه ( آقایون یادشون باشه این کار ، کاری نیست که فقط به خودشون فکر کنند و باید از اول تا آخر حواسشون به خانمشون باشه و از هر نظر آماده اش کنند و تو طول کار هم خودشون رو با خانمشون تطبیق بدن و سریع نرن کنار   والا تضمینی نیست که حتی اختلافات خانوادگی هم بعدها پیش نیاد )   ،  بعضی خانم ها و... ژ ... ن تنگ یا پرده ضخیمی دارند و در نتیجه موقع کار درد شدیدی رو حس می کنند که توصیه می شه عمل رو بشکل side by side ( پهلو به پهلو ) انجام بدن یا یه بالش یا متکایی زیر کمر بگذارند و ژل لوبریکانت هم می تونند بمقدار کمی استفاده کنند  تا خانم درد کمتری رو حس بکنه و ان شالله که کار به جراحی  هم  نکشه . موقعی که می خواین کار رو شروع کنین نباید هیچ نگرانی ذهنی و فکری و مشکل جسمی داشته باشین و با آرامش کار رو شروع و جلو ببرین ، بعد از عمل هم به پهلوی راست دراز بکشید و بعد چند دقیقه حتما حتما  ادرار کردن صورت بگیره و مایعاتی مثل آب آناناس  هم نوشیده بشن ، این یه نمای کلی بود تا بعدها کم کم چه در زمینه مسائل قبلش چه بعدش  هر از چندگاهی گریزی بزنیم !!

   

  نکته تغذیه ای : 

   @ بهتره بجای نمک های معمولی که همه می خریم و مصرف می کنیم اگه  مقدوره از نمک دریا استفاده کنیم ، این نمک سرشار از مواد معدنی مختلف مثل منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و ید و  غیره ست ، بخاطر وجود منیزیم خوب و کافی برای خانم های باردار این حُسن رو داره که ریسک ابتلا به ِپره اِکلامپسی (اِدم یا ورم ، بالا رفتن فشار خون ، سردرد ، درد شکم ، اختلال بینایی و ظاهر شدن پروتئین تو ادرار و از این دست مشکلات تو خانم های باردار که از جمله درمانهاش استراحت مطلق و تزریق سولفات منیزیم هستش ) رو کاهش می ده ، برای کسانی که اختلالات تیروئید و گواتر دارند مصرف  نمک دریا بجای نمک های معمولی قویا  توصیه می شه ، برای سفیدی و استحکام دندون ها هم مالیدن کمی نمک دریا ( یا ترکیب نمک و کف دریا ) به دندون ها هم توصیه شده ، برای فشار خونی ها ، بیماران قلبی و امثال اینها هم نمک دریا بهتر از نمک معمولی هستش منتها تو مصرف نمک دریا هم نباید هیچ کس  افراط  کنه ، اگه خواستین نمک دریا رو تو نمکدون بریزین باید آسیابش کنین .    توضیح : یه عطاری تو تهران هست که تمام این چیزهایی که من  تا حالا گفتم از نعل اسب گرفته تا نمک دریا و روغن کنجد و ظروف مسی و عسل طبیعی و غیره رو دیدم داره ، اگه کسی آدرسش رو خواست ایمیل بزنه یا آف بذاره  بهش بدم . 

   

   نکته دارویی :    

@ همه می دونیم که سیر به عنوان  یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید و موثر همیشه توصیه شده ولی بخاطر بوی خاصش ( به علت ماده ای  به اسم آلیسین )  کمتر مصرف می شه ( که اونم با مصرف سبزیجات سبز مثل کاهو و جعفری  قابل برطرف کردنه ) ، بخاطر همین خاصیت های فراوون سیر کارخونه های دارویی از پودر سیر ، قرص و کپسول و قطره درست کردند و وارد بازار کردند که تو ایران تا جایی که من می دونم قرص های آلیکوم ، آلیوم اِس ، گارلت و قطره گارلیک و کپسول گارلی کَپ تا این لحظه   موجود هستند ، مهمترین خواص سیر که این داروها هم بیشتر بخاطر اونها تجویز می شن عبارتند از کاهش فشار خون ، کاهش چربی خون ، کاهش قند خون ( تو بیماران غیر وابسته به انسولین ) وجلوگیری از  تصلب شرایین و لخته شدن خون یا ترومبوز ، خاصیت ضد میکروبی و ضد سرطانی بخصوص سرطان معده .  بهترین موقع خوردن داروهای ساخته شده از پودر سیر هم بعد از غذاست .  عزیزانی که زخم معده و  آسم دارند و کسانی که داروهای پایین آورنده فشار خون ، ضد انعقاد ( آسپرین ، وارفارین ، پلاویکس و ... ) ، کاهش دهنده قند خون ( گلی بنکلامید ، متفورمین و... ) ترکیبات روغن ماهی ( مثل اُمگا 3 ) براشون تجویز شده یا تازه عمل جراحی انجام دادند باید حتما حتما قبل از مصرف داروهای ساخته شده از سیر با پزشک شون مشورت کنند و ازش اجازه بگیرند ، خانم های باردار و شیرده هم نباید این داروها رو مصرف کنند .   

   پاسخ به پرسشهای شما : 

 @ عزیز دل بی نام ، ناندرولون تو یه فرد پری منوپوز با رتارد منس هیچ مزیتی نسبت به پروژسترون نداره و من هیچ جایی ندیدم توصیه بشه و جایگاهی تو این قضیه  براش تعریف نشده ، اگه امکان داره بیشتر توضیح بفرمایید .   

 @ دوستان در ارتباط با ارشد وزارت بهداشت و رشته انتخابی من سوال فرموده بودند  ، هنوز که  دفترچه اش نیومده ولی احتمالا تو همین هفته ها  می آد ، راستش فعلا در حال رایزنی و بررسی هستم و منتظر اومدن دفترچه و مشخص شدن   رشته های آزاد شده  هستم تا بتونم یه رشته ای رو که بیشتر با علاقه هام  جوره انتخاب کنم و البته چون بعد از عید می خوام شروع کنم و درکنارش هم  مثل همه سالهای عمرم از راهنمایی به این طرف کتابهای بالینی رو هم دوست دارم بخونم و نمی تونم کنارشون بذارم  و کلا هم  سه ماه  وقت دارم باید حجم دروس و دکترا گرفتن و آینده کاری و درصد قبول شدن و...  رو هم لحاظ کنم .  

  درمانگاه : 

 آقای سی ساله ای مراجعه می کنه و از اینکه هرروز بعد از اینکه ماشینش رو دم اداره اش پارک می کنه و قفل هم می کنه و دزدگیر رو هم می زنه  اما هی باید چند بار چک کنه تا مطمئن بشه و تو اداره هم همش حواسش به  ماشینش هستش و باید چندبار بهش سر بزنه و از کارش می شه و شب ها هم  که تو کوچه پارکه چندبار باید از پنجره ماشین رو نگاه کنه تا مطمئن بشه  می ناله ، علائمی از تشویش و اضطراب و بی خوابی هم تو شبانه روز داره ، تشخیص می تونه ؟  

  محتمل ترین تشخیص اختلال وسواسی – جبری OCD ( Obsessive Compulsive Disorder ) یا به قول مردم وسواس هستش ، وسواس ها افکار و احساساتی هستند که به شکل مزاحم مکررا به ذهن بیمار می آن و رنج  و عذاب زیادی رو براشون ایجاد می کنند و وقت بیمار رو الکی الکی می گیرن و زندگی طرف رو هم  مختل می کنند ولی  خود طرف هم آگاهانه می دونه که افکارش غیر منطقی و کارهاش هم غیر عادیه ( بجز بچه ها که لازم نیست حتما این دیدگاه رو داشته باشند!  )  اما مجبوره که  انجام بده ! اجبار هم کارهایی هستش که بیمار سعی می کنه برای خلاص شدن از شر اون فکر یا احساس وسواسی انجام بده ، وسواس ایجاد اضطراب می کنه  و با انجام اجبار اضطراب کاهش پیدا می کنه اما اگه در مقابل انجام اون اجبار مقاومت بشه اوضاع بدتر می شه ! علت وسواس می تونه در اثر بهم خوردن یه ماده شیمیایی واسطه عصبی تو مغز به اسم سروتونین باشه ولی علت های دیگه ای هم مثل استرس های مختلف تو ایجادش دخیل هستند ، میزان شیوع کلی این اختلال تو جمعیت 2 تا 3 درصده و میانگین سنی شروعش هم 20 سالگیه اما حتی تو دوسالگی هم ممکنه شروع بشه و هرچی سن موقع شروعش کمتر باشه و علت مساعد کننده هم نامشخص تر خب طبیعیه که کار سخت تره ، معمولا هر دو جنس رو به یک نسبت درگیر می کنه ولی تو آقایون ممکنه سن شروع یه کم ( در حد یکی دوسال ) زودتر باشه .  باید دقت کرد  مراجعه کننده دارویی ، موادی چیزی مصرف نکرده باشه و بیماری جسمی هم نداشته باشه که همچین علائمی به اضافه استرس و اضطراب و غیره توش ایجاد کنند و بی خودی بهش برچسب OCD زده بشه ! اختلال وسواسی - جبری ممکنه تو  چهارتا الگوی مختلف خودش رو نشون بده  اول پاکیزگی و پرهیز از آلودگی مثل همون شستن های مکرر و پرهیز از برخورد هر چیزی که ممکنه کثیف کثیف هم نباشه اما طرف می گه ایییشش !! نزدیک من نیار !!  دوم شک و تردید مرضی که منجر به کنترل ها و وارسی های مکرر بشه مثل همین بیمار ما یا یه خانمی که مدام اجاق گاز رو چک کنه که خاموش کرده یا نه ! سوم افکار مزاحم و وسواسی که دیگه طرف رو عاصی می کنند مثل افکاری که مدام فرد راجع به یه عملی !! داره  و چهارم هم تقارن که یه کُندی و آهستگی طرف تو انجام کارهاش داره و مثلا یه کار که می خواد بکنه و بطور معمول من و شما در عرض یک ربع انجامش می دیم اون یکی دوساعت طولش می ده!! معمولا بیماران OCD  علائمی از اختلالات اضطرابی ، افسردگی ، تیک و امثال اینها رو دارند که اگه بودند باید داروهای مربوط به اونها رو هم تجویز کرد . برای دارودرمانی می شه از کلومیپرامین ( داروی اصلی ، اگه یه دوز تجویز شد شبها بخوره ) ، مهارکننده های بازجذب سروتونین یا SSRI ها مثل فلوکسیتین ( اگه یه دوز تجویز شده بود صبح ها بخوره ) فلووکسامین و سیتالوپرام استفاده کرد و اثرکردن  این داروها هم  معمولا  10 تا 12 هفته طول می کشه ، رفتاردرمانی اگه نگیم بالاتر اما برابر دارودرمانی اثر داره و باید به موازات دارودرمانی شروع و جلو بره و مهمترینش Exposure +Response Prevention ( مواجهه +  جلوگیری از  عکس العمل ) هستش یعنی بیمار رو با اون کار وسواسی مثل شستن مکرر دستها مواجه می کنیم اما نمی گذاریم اون کاررو انجام بده ! و به تدریج از سَرِش می ندازیم ! ان شالله هم که کار هیچ وقت به ECT ( شوک مغزی ) و روان جراحی نکشه !

   

  

 من عاشقم ............ یه عشق زمینی ........... عشق آدم به آدم ( به مناسبت ولنتاین )