به نام خدا

 

 

پنجشنبه دوم خردادماه 1387

 

 

 

درسته که من از اول زندگیم   تا حالا مشکل مسکن و اجاره نشینی و این چیزها نداشتم و نکشیدم و تو زندگی آینده هم به اون شکل  نخواهم داشت و همیشه هم خدارو  از این بابت شکر کردم  اما این دلیل نمی شه   که از این مسئله چیزی ننویسم چون مشکل باقی هموطنانم  مشکل منم هست ، منم دارم تو این مملکت زندگی می کنم و دارم با تمام وجود حس می کنم از این بابت چه فشاری رو مردم وجود داره و باور کنید بعضی وقتها بخاطر این مشکل مردم اشک تو چشمام جمع می شه .

 

  اون زمان که پدرهای ما صاحب خونه می شدند و بعد چند ماه کار با  پس انداز حقوق شون  و یه مقدار  وام راحت می تونستند خونه بخرند  دیگه گذشت !  الان اگه کسی پول درشتی مثلا ناشی از  یه ارث درست و حسابی  دستش نباشه حتی با چندرغاز وام مسکن که اونم کلی دنگ و فنگ داره  خیلی خیلی  بعیده با این حقوق ها و این وضعیت مسکن  بتونه صاحب خونه بشه !

 

این لجام گسیختگی در مسئله مسکن فقط بخاطر افزایش تقاضا و کمبود عَرضه ناشی از  افزایش جمعیت نیست بلکه سیاستهای اشتباه هم تو  ایجاد این مشکل در سطح کشور  خیلی تاثیر داشته ، افزایش قیمت مواد اولیه و مصالح مربوط به بخش مسکن و حتی افزایش تعرفه های وارداتی اونها و زمزمه هایی مبنی بر خارج شدن سیمان از سبد کالاهای حمایتی  ، دادن بی رویه وام های  بی رویه مسکن  و حتی غیر مسکن به خریداران مسکن و از همه مهمتر نبود نظارت دقیق رو بنگاههای املاک و عدم وجود تعرفه گذاری رو قیمت خونه ها بر اساس مناطق ، متراژ ، امکانات و نحوه تملک ( خرید و فروش ، رهن کامل ، رهن و اجاره ) که مثلا  هر سال بر اساس شرایط درصدی تغییر کنه  و قیمت تمام شده هر سال رو باید دولت و قانون تعیین کنند  نه صابخونه ها !! همه و همه تو بوجود اومدن این فاجعه ملی تاثیر داشتند .

 

 الان چون نه نظارت دقیقی رو این بخش وجود داره نه قیمت واقعی رو دولت تعیین کرده هر کسی هر چقدر دلش بخواد رو خونه اش قیمت می ذاره و هر چقدر بخواد  سال به سال پول پیش و اجاره رو زیاد می کنه در صورتی که درستش اینه دل بخواهی نباشه و براساس ضوابط و شرایطی این کار انجام بشه .

 

اگه دقت کنید تو هر محلی قدم به قدم یه بنگاه مشاور املاک مثل قارچ ! سبز شده ، علتش چیه ؟ جز این که راحت بشینند و  درصد کمیسیون برای خودشون بگیرن ؟ آیا واقعا ضرورت داره که مثلا  تو یه خیابون ده تا بنگاه مشاور املاک باشه ؟!! در ثانی چرا وام  های مسکن رو باید به خریدار داد تا بطور کاذبی قیمت خونه هم بالا بره ؟ این وام ها  باید در اختیار انبوه سازان قرار بگیره یا با تجمیع اعتبارات اونها با گشایش یک اعتبار ویژه ریالی  از مواد اولیه و مصالح مربوط به بخش  مسکن و کارخونه های اونها پشتیبانی بشه تا مواد اولیه و  مصالح رو با قیمت تمام شده کمتری بگیرن و تولید کنند و به  سازندگان عرضه  کنند   که   شک نکنید به طور مستقیم رو قیمت مسکن هم تاثیر خواهد داشت .

 

دولت باید با تصویب آیین نامه ها و بخشنامه هایی نظارت خودش رو تو این بخش بیشتر کنه و نگذاره هر کسی هر چقدر دلش خواست برای خونه اش قیمت تعیین کنه حالا یا برای فروش یا رهن یا رهن و اجاره فرقی نمی کنه ، باید اول  هر سال براساس نرخ تورم تعین شده از طرف بانک مرکزی  جداولی تعیین بشه تا صابخونه ها بر اساس اون و شرایط محل و امکانات خونه ،  قیمت تعیین کنند و کسانی هم که سرپیچی کنند براشون مجازات هایی در نظر گرفته بشه . مالکیت خصوصی محترمه اما تا زمانی که باعث  تعدی به حقوق دیگران و  اخلال در نظام اقتصادی  کشور نشه .

 

 پارسال  همین موقع ها بود  که وام مسکنمون نوبتش رسید و تکلیف کار  انحصار وراثت و دارایی وحساب  بانکی  بابام هم روشن شد و مشخص شد چقدر دستمونه .  چند روز با مامانم از این بنگاه به اون بنگاه می رفتیم تا بقول مامانم این پول تو بانک نخوابه و  تبدیل به یه سرمایه اساسی و درست بشه ، هرجا می رفتیم می گفتیم چقدر داریم بهمون می خندیدن ! و هر جا هم مقدار پولمون رو می گفتیم یه خونه هایی رو می گفتند که حداقل پنج شش میلیون بالاتر از پول ما بود !! یک جا که رفتیم از لجم برگشتم گفتم پنجاه تا داریم !! یارو دو سه تا خونه آورد که شصت تا بودند !! این جایی هم که عاقبت خریدیم  کار خدا  بود ، چون تو محل مادرم بود و همه آشنا بودند زیر قیمت برامون تمومش کردند که یک مرتبه هم رفت بالا و الان نسبت به پارسال پونزده بیست میلیون بیشتر می خرند  !

 

 خداییش اگه ما همون پول رو می گذاشتیم تو بانک این قدر می اومد روش ؟شاید در نگاه اول خیلی خوب بیاد و بگین خوش بحالت !  اما برای شخص من این وضعیت اصلا هم خوب نیست چون خونه خود ما الان تو مرکز تهرانه و من همیشه دوست داشتم در زندگی آینده اگه اونجا هم نباشم  حداقل یه کم برم بالاتر و طرفهای مثلا ستارخان یا یوسف آباد و کلا یه محلی که خلوت و آروم و باکلاس باشه ولی با این وضع اگه اون خونه جنوب شهر رو هم بفروشم و در آینده ای نامعلوم خونه پدری رو هم بفروشیم و من اون مقدار خودم و سهم مادربزرگم رو که وصیت کرده بعد از خودش به من برسه رو هم روهم بگذارم بازم  با خونه متری چهار میلیون  !! تو یوسف آباد بعیده حتی یه پنجاه متری هم بتونم بخرم ! عموی من سال 80 همون حا خرید متری 500  تومان  ! الان همون  جا شده متری 4 میلیون !!

 

ولی آدم باید انصاف داشته باشه باور کنید  همون آپارتمان چهل و چهارمتری رو که پارسال خریدیم و دادیم اجاره تا بتونیم قسط های برجی صدتومان بانک مسکن رو بدیم هیچ مشکلی نداره ، هم طبقه اوله هم خیلی خوش ساخت و  خوش نقشه ست جوری که از خونه یکی از دایی هام که  تو همون خیابونه  و اتفاقاً بیست متری هم از خونه من بزرگتره عریض تر و بزرگتر به چشم می زنه ! هم دسترسی خیلی خوبی به هر امکانات رفاهی و ... که فکر کنید داره مثلا فاصله اش با فرهنگسرای بهمن در حد پنج دقیقه ست یا مرکز خرید خیلی خوبی در دو قدمی اش وجود داره و  این اتوبان نواب رو هم که زدند فاصله اش با مرکز شهر حدود ده دقیقه ست  و از همه مهمتر  اون محل و اون پارکها و اون محیط برای من یادآور بهترین خاطرات دوران بچگی و غیر بچگی !! ام هستش بخصوص زمانی که پدربزرگ و مادربزرگ و حتی  خاله ام و پدرم زنده بودند ولی خب من تمام سعی ام اینه که در زندگی و بخصوص بعد بچه دار شدن تو یه محل بالاتر باشم ولی فعلا با این وضعیت نمی شه و شاید چند سال اول زندگی مشترکم هم مجبور بشم برم همون جا زندگی کنم .

 

در ارتباط با خونه پدری مون هم پیشنهادهایی شده که بکوبیم و بسازیم و 4 واحد معمار ورداره 4 واحد خودمون و یا بفروشیم هرکی بره هرجا دوست داره برای خودش خونه بخره اما فعلا چون مادربزرگ و عمه ام طبقه پایین خونه ما زندگی می کنند تصمیم نداریم حداقل تا زمانی که مادربزرگم هست کاری بکنیم و یه عمر خاطره رو یک جا ویران کنیم . گاهی وقتها تو زندگی ارزش خیلی چیزهای معنوی  بالاتر از مادیات و پول و این چیزهاست و باید یادبگیریم تا می تونیم به دیگران احترام بگذاریم و شخصیت بدیم حتی جایی که پای منافع مادی مون هم وسطه حداقل من یکی به شخصه این جوری ام و حاضر نیستم برای اینکه برم دوتا خیابون بالاتر زندگی کنم چشمهام رو ببندم و  پام رو رو همه چیز بذارم .  

 

حالا قضیه من فرق می کنه  ولی خداییش واقعا  مردم چه گناهی کردند که باید مثلا سیصد تومان حقوق بگیرند دویست تومان اجاره بدن ؟!  چطور با بقیه اش تو این گرونی و تورم می تونند یک ماه رو سر کنند ؟!! یا فلان بازنشسته مستمری بگیر با دویست تومان مگه  می تونه اجاره خونه بده؟!! یا جوونی که می خواد ازدواج کنه با این پول پیش هایی که می خوان و این اجاره های سنگین  واقعا می تونه بره جلو ازدواج کنه ؟ حداقل باید  ده پونزده میلیون داشته باشه تا بتونه یه عروسی متوسط بگیره و یه جایی رو هم رهن کنه !   فشار هزینه مسکن داره کمر مردم رو می شکنه ، جوری که حداقل دو سوم درآمد اکثر هموطنان رو داره می بلعه .  مطمئناً با این وضعیتی که رئیس جمهور سر کاهش سود بانکی ایجاد کرده و بانک مرکزی مخالفه اما رئیس جمهور کوتاه بیا نیست ! احتمالا بازم  مثل پارسال شاهد یه افزایش قیمت تو بحث مسکن خواهیم بود که  تمام فشارش فقط رو مردم عادی خواهد اومد و بس ! باور کنید خود من به قیمتی خونه رو اجاره دادم که همه می گن مفت دادی ! اگه داشتم برجی صد تومان قسط بدم و مشکل کارو درآمد  هم به اون شکل نداشتم شاید اصلا هیچی هم نمی گرفتم و در راه رضای خدا به دو سه نفر که واقعا نیازمند بودند همین جوری می دادم تا زمانی که خودم نخوام بشینند  اما چه کنم که منم  دستم بسته ست و  اون جوری باز نیست ، دوماه دیگه که یک سال مستاجرمون تموم می شه و باید مبلغ اجاره بالاتر ببریم بازم من سی چهل تومان زیر قیمت اجاره رو بالا می برم تا بهشون زیاد فشار نیاد ولی همه مثل من نیستند .  امیدوارم هر چه زودتر یه فکری  بحال این قضیه بشه و مردم ما از زیراین فشارکمرشکن بیرون بیان  ، مردم ما شایسته این همه فشار نیستند .  

 

 

نکته بهداشتی پزشکی :

 

 

موقع درد پ ر ی و د یه راه خوب برای ساکت کردن این درد اینه که روغن کرچک رو پوست کمر و زیر شکم و حتی ران ها  مالید و بیست تا سی دقیقه رو همون نواحی کمپرس گرم ( مثلا کیسه آب گرم یا بطری آب گرم یا یه حوله گرم ) گذاشت . 

 

 

نکته تغذیه ای :

 

 

فلسفه خوردن پیاز با کباب اینه که تو پیاز مواد ضد میکروبی و ضد عفونی کننده ای وجود داره که اگه تو کباب بخصوص کباب بیرون  یا کلا غذا میکروبی باشه اون میکروب ها رو می کشه و بخصوص تو فصل تابستون توصیه می شه ولی اگه از کبابی کباب خریدین و مطابق معمول همراه کباب خود کبابی هم پیاز گذاشت اون پیاز رو بذارین برای پیاز داغ کردن ! خودتون تو خونه پیاز پاک کنین و بخورین .

 

 

 

 

 

نکته دارویی :

 

یه قرصی هست به اسم فیناستراید که با اسم تجاری Finpecia برای جلوگیری از ریزش مو و بزرگی پروستات تجویز می شه ، این قرص برای جلوگیری از ریزش مو به این صورت عمل می کنه که یه آنزیمی به اسم 5 - آلفا ردوکتاز رو مهار می کنه و چون این آنزیمه تو بافتهای محیطی مثل مو باعث انجام کار تستسترون می شه که اون تستسترون هم   تو مستعدین ارثی ! ریزش مو می ده پس دیگه موها نمی ریزند  .  در مورد این قرص یه نکته ای وجود داره که خانمی که بارداره یا حتی  قصد بارداری داره نباید به خورد شده این قرص حتی دست بزنه چون ممکنه رو نی نی اش بخصوص اگه پسر باشه اثر منفی بذاره و اون آقایونی هم که با این جور خانم ها یه کاری !!!!!!! می کنند باید حواسشون باشه در حین اون کاره !! م  ن  ی  شون رو  تو فلان جا !! نریزن و از  روشهای محافظتی مثل ک ..... ن .... م  استفاده بفرمایند !

 

 

 

 

پاسخ به پرسشهای شما :

 

سارای عزیز ، در ارتباط با اون بی نظمی دوره های ماهانه ت که گفتی باید بگم با توجه به سنت من فکر می کنم یه مقدار اضافه وزن داشته بیدی و همچین لاغر نبیدی !!! پس در درجه اول سعی کن وزنت رو به یه حد نرمال و متعادل برسونی ولی بطور کلی  بخصوص اگه همچنان مشکل ادامه داشت باید یه سونو از تخمدان و باقی چیزها ! بشی و یه آزمایش عمومی مثل قند  و آزمایشات هورمونی ( مثل تیروئید و آندروژن ها و ... ) هم بدی تا بهتر بشه قضاوت کرد و دارو داد   ، دکتر زنان نرفتی هم نرفتی  برو یه دکتر عمومی زن !!  من اگه جای تو بودم حتما می رفتم خیالم راحت می شد. اما فکر کنم کلید حل مشکلت همون مسئله توجه به وزنت و بخصوص کمتر مصرف کردن مواد قندی و شیرینی و کیک و این چیزها  باشه .

 

مریم خانم  گرامی  ، عنایت داشته باشید که  یه سوء هاضمه ساده  باعث خونریزی معده نمی شه و من فکر می کنم زخمی در کار باشه و  باید به یک فوق تخصص گوارش مراجعه بفرمایید تا ازتون آندوسکپی کنه و مشخص بشه اون تو چه خبره و یه درمان ریشه ای و اساسی براتون انجام بشه والا  این جوری که فقط امپرازول بخورین و دیگر هیچ !! فایده ای نداره   ، فقط خودتون رو معطل می کنید و پولتون رو دور می ریزین و سنتون هم که بالا بره  خطرهای جدی تری مثل سرطان هم  خدای ناکرده تهدیدتون می کنه ولی اگه الان  اقدام کنین اساسی و بدون دردسر با دارو و  رعایت یه سری مسائل که می تونین از کنار صفحه هم در مورد زخم معده ببینین  خوب می شین  و ابدا جای نگرانی نیست  .  علت کم خونی تون هم می تونه همون خونریزی آشکار یا مخفی باشه که از مثلا یه زخم معده یا اثنی عشر منشا می گیره و اگه اون زخمه اساسی درمان بشه کم خونی تون هم برطرف خواهد شد والا خب چه فایده ای داره از یه طرف داروی آهن بگیرین از یه طرف زخمه مثل شیر آبی که داره سَر می ره خونریزی بده و کم خونتون کنه ؟!!!    داروهای آهن هم بطور کلی رو دستگاه گوارش اثر می گذارند و از اون بابت خورنده ! رو اذیت می کنند .  خب چون شما دستگاه گوارشتون ناراحته نتونستین هیچ کدومشون رو تحمل کنید ( همراه غذا جذبشون کم می شه ولی از هیچی بهتره نمی دونم امتحان کردین یا نه ؟ ) ولی من آمپول آهن رو توصیه نمی کنم چون فقط عوارض داره و بس و مشکل اصلی شما سرجاش خواهد بود  ، پس اگه می خواین مشکل معده و کم خونی تون یک جا و برای همیشه حل بشه همون کاری رو که گفتم انجام بدین  و هرچه سریعتر به یک فوق تخصص گوارش مراجعه بفرمایید .

 

 

* من یه خواهشی از همه دوستانی که از من سوال دارند دارم ، اگه امکان داره سوالات خودتون رو ترجیحاً مستقیماً به ایمیل majid1982ar@yahoo.com  ( اونم نه از طریق سایتهای واسطه )  بفرستید این بهترین راهه ، سوالات فوری رو می تونید با همون ID تو یاهومسنجر درمیون بگذارین و باقی سوالاتی رو هم که اینجا می گذارید حتما با ذکر راه ارتباطی مثل ایمیل یا آدرس وبلاگ ( اگه دارین ) مطرح کنید و فقط هم بین پنجشنبه صبح تا جمعه غروب باشه چون جمعه شب مطالب پنجشنبه هفته آینده بسته خواهد شد وفقط  من شرمنده شما می شم ، خواهش می کنم این سیستم رو رعایت بفرمایید چون از این به بعد با این سیستم جلو خواهیم رفت . 

 

 

 

درمانگاه :

 

بچه ای که کلاس دوم دبستانه و دچار آبله مرغان شده رو پیش شما می آرن ، شما چه می کنید؟

 

یه ویروس بی همه چیزی !  به اسم واریسِلا زوسِتر یا VZV وجود داره که تو بدن ماها باعث دوتا بیماری می شه ، یکی همین آبله مرغان یا Chickenpox یکی هم زونا یا Shingles . زونا  شکلی از همین آبله مرغونه که همین ویروس بی پدر و مادر !  وارد بدن ما شده اما آبله مرغان ایجاد نکرده و رفته تو گره های عصبی بدن ما جاخوش کرده و یه زمانهای خاصی که سیستم ایمنی بدن ما ضعیف می شه یا کم کار ( مثلا تو بیماران ایدزی  یا بالا رفتن سن ) و اون شور و نشاط سابق رو نداره ( با شور و نشاط انتخاباتی کاندیداها و  ملت همیشه در صحنه !  در  مواقع رای گیری اشتباه نشه !!! ) فعال شده و باعث زونا و دردهای عصبی شدید می شه .

 

این ویروس   بیشتر از طریق تنفسی منتقل می شه ولی تو بیماران زونایی دیده شده از طریق وسایل آلوده مثل حوله و هر چیزی که با ترشحات و  ضایعات تماس داشته  هم انتقال صورت گرفته ، بیشتر هم اواخر زمستون و بهار این آبله مرغون شایعه و بازهم بیشتر بچه های زیر 15 سال رو گرفتار می کنه .  کلا هرچقدر سن ابتلا کمتر باشه نسبت به یه زمانی که مثلا یه فرد بالغ آبله مرغان بگیره دردسرهمه هم کمتره که البته اونم باز نسبیه و به سیستم ایمنی بدن و این چیزها بستگی داره ولی اگه کسی آبله مرغان گرفت می تونه خیالش راحت باشه که دیگه هرگز حداقل در شرایط عادی این ویروس بی پدر و مادر !! VZV کاری به کارش نخواهد داشت و به نظر من همون بهتر که آدم بچگی بگیره و خلاص !!!!!

 

دوره کمون ویروس حدود یک تا سه هفته ست ، یعنی اگه شما با یه آبله مرغونی تماس داشته باشید و تا حالا هم نگرفته باشید حداکثر تا سه هفته بعد تماس مشخص می شه که بالاخره مبتلا خواهید شد یا خیر ! طول کشیدن دوره کمون هم ارتباط مستقیمی با خیلی چیزها مثل سیستم ایمنی بدن داره .

 

تو آبله مرغون راش ها یا بثورات جلدی که ظاهر می شن معمولا خارش دار هستند و ظرف چند روز به شکل پر مایع برآمده در می آن و بعد کم کم خشک می شن . این نکته حائز اهمیته که شخص تا زمانی که بثورات خشک نشدن مسری محسوب می شه که حدوداً بازهم بطور معمول  بین  پنج تا ده روز بعد ظاهر شدنشون طول می کشه ولی فراموش نکنید که اولا یکی دو روز قبل اینکه ضایعه ای ظاهر بشه شخص مبتلا ممکنه یه پیش درآمدهایی (  علائم پروِدرمال  ) مثل تب و خستگی و بی حالی داشته باشه و تو همون موقع هم در حالی که هنوز ضایعه پوستی وجود نداره و هیچ کس هم  نمی دونه اینها آبله مرغون گرفتند   منتقل کننده  ویروس باشه !

 

آبله مرغون درمان اختصاصی در شرایط عادی نداره ، ناخن های  بچه رو بگیرین تا زیاد خودش رو نخارونه و یه عفونت  ثانویه میکروبی پوستی  ( secondary bacterial infection از نوع dermal  اش  ) هم اضافه بشه !! هرروز بره حموم یه دوش ساده (  ترجیحاًدوش آب سرد )  بگیره و می شه از پماد یا لوسیون کالامین هم برای ضایعات استفاده کرد . برای خارش بیمار هم  معمولا الگزیر یا قرص هیدروکسی زین ( بسته به سن ) تجویز می شه .

 

مبادا یک وقت  کسی ورداره  به یه بچه زیر 12 سال و اونم یه آبله مرغونی آسپرین بده !! چون یه عارضه ای به اسم سندرم ری Rey ایجاد می شه که کار بچه  رو به اورژانس می کشونه !! فقط استامینوفن  ! یادتون نره .

 

تجویز آسیکلوویر یا داروهای مشابهش هم فقط زمانی توصیه می شه که کمتر از 24 ساعت از شروع بیماری گذشته ( اونم فقط شدت بیماری رو کم می کنه )  یا کلا شرایط طرف عادی نیست و مثلا  تو چشمش هم ضایعه وجود داره و از این حرفها که تشخیص اونم با من و شما نیست با پزشکه .

 

برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند(که برای اونم سه چهار روز بیشتر وقت نداریم )    یا خانم های باردار حساس و نی نی هایی که مامان هاشون 5 روز قبل به دنیا آوردنشون تا دو روز بعد آبله مرغان گرفتند  هم می شه از ایمونوگلوبولین ( یه ماده ایمنی زای کمکی )  استفاده کرد .  واکسن آبله مرغان به اسم واریواکس Varivax تو سرزمین کفر و استکبار و باقی چیزها ! ساخته شده  و بین 70 تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کنه و حداقلش اینه که شدت و مدت عوارض مثل عوارض عصبی رو بشدت کم می کنه ( حتی تا سه روز بعد مواجهه اگه تلقیح بشه  )  و معمولا برای زیر 13 سال یک نوبت و بالای 13 سال دونوبت به فاصله 4 تا 8 هفته بعد تلقیح می شه .

 

آبله مرغان عوارضی هم ممکنه داشته باشه که تو همه ایجاد نمی شه و درصد کمی  ممکنه دچار اون عوارض بشن مثل پنومونی ( ذات الریه ) و عفونت های پوستی و مننژیت که درمانها و مراقبت های خاص خودشون رو می طلبند .  

 

 

برای هر وضعیتی وضعیت بهتری  هم  هست ولی وضعیت بدتری هم  حتماً  هست !!! ( از فرمایشات  گُهربار خودم !! )