به نام خدا

 

پنجشنبه بیست و هشتم آذرماه 87

 

مطلب بعدی وبلاگ : پنجشنبه دوازدهم دی ماه 87

 

دوشنبه هفته آینده سال بابامه ، به همین زودی دوسال گذشت و چقدر هم زود گذشت ، انگار همین دیروز بود .پارسال تو اولین سالش یه مطلب کاملی نوشتم که می تونین اینجا بخونید .معمولا سال دوم به بعد رو از سال اول سبک تر و کم خرج تر می گیرن .ماهم همین کاررو کردیم ، چون روز اصلی سال یعنی دوشنبه دیگه وسط هفته ست و همه گرفتارن  و نمی تونند بیان یه برنامه یادبودی برای فردا سرمزارش  گذاشتیم و همون  تعداد پارسال هم هستیم یعنی پنجاه شصت نفر به اضافه چندتا از همکارانش  و چند تا فامیل  نسبتا ً نزدیک  و مهمون آنچنانی نداریم .

دیگه برامون بهشت زهرا رفتن و مراسم گرفتن و این چیزها عادی شده و حسابی تو این کارها وارد شدیم ! به قول مامانم هیچ کس به اندازه ما تو این چند ساله این قدر مصیبت ندیده ! همین هفته پیش بود که دایی مادرم هم فوت کرد .

خدا ان شالله همه ما رو ببخشه و پاک کنه و بعد ببره و از سکرات و غمرات موت و  تنهایی و وحشت شب اول قبر و سوال نکیرین و عقبه های پل صراط حفظ کنه .

 

راستی  صددرد بلاگفا هم راه افتاد .

 

من موندم این چه جور سهام  " عدالتی "  هستش که به کارمندهایی که ماهی چهارصد تومان حقوق و  بن و مزایا و این چیزا دارند تعلق می گیره اما به اون مسافرکش بدبخت یا اون کسی که شغل آزاد داره تعلق نمی گیره ؟!!! مگه اونها آدم نیستند ؟ مگه اونها جزو اعضای این مملکت نیستند ؟ تازه نیاز اونها به سهام عدالت خیلی بیشتره تا یه کارمندی که هر ماه حقوق و مزایای ثابت داره.

 حالا اگه قابل شناسایی نیستند این دلیل نمی شه بیاییم صورت مسئله رو پاک کنیم  ،می شه با ایجاد بانک اطلاعاتی ( بخصوص با استفاده و کمک از فرم های طرح تحول اقتصادی ) اونها رو هم شناسایی کرد ، هر چند   اصل وجودی و پرداخت  سهام عدالت  به این شکل  چندان عاقلانه و علمی نیست و معتقدم بیشتر جنبه ظاهری و احساسی داره  و ان شالله در آینده و بخصوص در دولت بعدی این بدعت نه چندان مفید و عادلانه و عاقلانه برداشته بشه .   

در ارتباط با طرح تحول اقتصادی هم باید بگم این طرح هم هیچ مبنای علمی و منطقی  درستی نداره ، اصولا کلا  این طرح ها که بیاییم ماهی چهل پنجاه تومان ( حالا یه خورده کمتر یا بیشتر ) به مردم بدیم ( و البته از اون طرف هم یارانه های انرژی و ...  رو  هم برداریم !!) اصلا منصفانه و   منطبق با  علم اقتصاد و مدیریت  نیست .

در اینکه حق ملت ایران با این منابع عظیم نفت و گاز و ... این وضعیت و این زندگی و این مشکلات اقتصادی ( که حتی خیلی ها الان تو نیازهای اولیه زندگی شون  هم موندن  ، هر موقع بهش فکر می کنم دلم به درد می آد و اشک تو چشمهام جمع می شه ) نیست و اگه واقعا مدیریت درستی بر منابع و توزیع عادلانه شون بود الان همه ماباید بدون دغدغه های اولیه زندگی بودیم .

 

این پولهایی هم که بعضی عزیزان چه تو انتخابات ریاست جمهوری گذشته چه رئیس جمهور محترم فعلی فرمودند که ماهیانه به مردم می دیم هم از جیب خودشون که نیست بلکه حق مردمه اما رو اینکه چطور و با چه شیوه ای باید این حق رو به مردم داد بحث وجود داره و فعلا دولت محترم با به راه انداختن طرح تحول اقتصادی و امیدوار کردن مردم عادی و عامی و صرف میلیاردها تومان هزینه  فقط برای همین مقدمات طرح ( که مجلس هم گفته بدون اجازه ما بوده و اینکه از کجا و چه منعبی هم هزینه شده مشخص نیست)می خواد این حق مردم رو به خودشون بده که بازهم بنا بر نظر اقتصاد دانان و برداشت شخصی خودم کار چندان علمی نیست و می تونه مشکلات رو بیشتر هم بکنه .

 کسانی که این جوری فکر می کنند و این جوری می خوان مدیریت کنند اگه لطف کنند و تو جاهای دیگه ای به کشور و مردم خدمت کنند و مشکلات رو ازاینی که هست بیشتر نکنند بیشتر ثواب می کنند .

ماهم می گیم این پول حق مردمه اما می شه بجای اینکه حق هر کسی به خودش داد  اون رو به شکل منابع قابل اطمینانی درآورد ( یه چیزی شبیه حساب ذخیره ارزی )  و در جهت حمایت از بخش خصوصی ، تولید ، اشتغال و کارآفرینی که در نهایت سودش ،  اون هم بدون  تحمل فشارهای احتمالی آینده ناشی از اجرای طرح به جیب همین مردم می ره هدایتش کرد .

اینکه ما بیاییم و این پول رو مستقیم به مردم بدیم باعث می شه اولا یارانه هایی مثل یارانه های انرژی آزاد یا بهتر بگم برداشته بشن ( که ظاهرا متاسفانه دولت تو بودجه 88 این کاررو کرده )  و بعدش هم از اونجایی که تا الان متاسفانه  نظارت و برخورد  قاطع و قضایی با گرانفروشان نبوده خب قیمت همه چیز هم بیشتر می شه و شهریه ها و هزینه ها هم چند برابر می شه ( همین الان که اجرای قانون نظام هماهنگ شروع شده و حقوق ها بعضا ً بیشتر یا برابر شده این قضیه داره حس می شه )و در نتیجه مردم حداقل چهار پنج برابر اون چیزی بهشون می دن هزینه هاشون بالاتر می ره و یه تورم وحشتناک بالای پنجاه درصدی کشور رو تهدید می کنه .

از طرف دیگه هم ، رشد نقدینگی تو جامعه زیاد می شه و این نقدینگی عوض اینکه صرف تولید و اشتغال و کارهای زیر بنایی بشه به سمت بازارهایی مثل طلا و زمین و مسکن جهت دهی می شه و هیچ بعید نیست یه فاجعه و انفجار هم اونجا اتفاق بیافته ! و دوباره خونه چند برابر بشه و طلا و سکه  هم گرون تر بشه  و ... .

 ما تجربه کاهش سود بانکی رو داریم که چطور یه مدت رو قیمت خونه و طلا و این چیزا اثر گذاشت  ( البته فقط یکی از عواملش بود ) و هنوز هم آثارش وجود داره و متاسفانه چند روزی هست رسما سود بعضی حساب ها حتی تو بانک  های خصوصی هم  دوباره کم شده ( مثلا تو بانک های خصوصی سود حساب کوتاه مدت عادی از 5/12 درصد شده 9 % )  ، در صورتی که کاهش سود بانکی با تورم بیست و چند درصدی عاقلانه نیست و فرمولی وجود داره که می گه نرخ سود باید مساوی نرخ تورم به اضافه سه درصد باشه  . 

زمانی در اثر همین ناشی گری ها  صد درصد ( یا حتی بیشتر )  قیمت یه خونه از قیمت حقیقی اش رفت بالا حالا یه ده  بیست درصد اون افزایش قیمت کاذب اومده پایین می گن خونه داره ارزون می شه !! ( ان شالله  که بشه .. من از خدامی خوام همه مردم یا صاحب خونه بشن یا فشار اجاره نشینی رو دوششون نباشه ولی الان واقعا این طوریه ؟  )  صابخونه ها الان  عوضش پول پیش کم می گیرن کشیدن رو اجاره !! چرا ؟ چون بانک سود سپرده اش کم شده !

 این طرح  تحول  اقتصادی همش بد نیست اما اگه قراره تو این مملکت چنین طرح هایی اجرا بشن اول باید سیستم نظارت و برخوردهای دولتی و قضایی تقویت بشن  و اینکه کی و چطور هم این طرح رو اجرا کنه هم مهمه .

شرایط بایدجوری بشه که هر کسی نتونه هر قیمتی دلش خواست برای جنسش یا خونه اش یا خدمتش بذاره و تمام اینها تو کارگروه ها و بخش های تخصصی اش هر سال برجسب اون مورد و خدمت قیمت گذاری بشن( هر 6 ماه یه بار هم تجدید نظر و بررسی مجددی روشون صورت بگیره )و سیستم نظارتی هم بشدت تقویت بشه و برای متخلفین هم مجازات ها و محرومیت هایی در نظر گرفته بشه و باهاشون قاطعانه برخورد بشه تا درس عبرتی بشه برای سایرین .  

ولی متاسفانه الان هر کی به هر کی شده ، یه نوع میوه تو بالا و وسط و شرق و غرب و جنوب شهر چندین قیمت متفاوت دارند و هر کسی هر جور دلش می خواد قیمت می ذاره .. بر می داره ...  و دوباره قیمت جدید می ذاره ! در زمینه مسکن هم که دلالان و بنگاه ها و فروشنده ها همین جوری یه قیمت  از خودشون در می آرن می ذارند و همین طور کالاها و خدمات دیگه .

اینها همه باید اصلاح و قانون مند و ضابطه مند بشه و از خونه ای که می خواین بفروشین تا میوه ای که می خواین بخرین و کنگره و همایشی که می خواین توش شرکت کنین همه و همه بایدقیمت هایی منصفانه و عاقلانه و عادلانه براشون تعیین بشه  و از این حالت سلیقه ای دربیان .

درباره طرح تحول اقتصادی هم تا جایی که من اطلاع دارم کلیت مجلس و بخصوص اقتصاد دانان داخل مجلس بشدت باهاش مخالف هستند و حتی درصدد ارائه طرحی هستند که هرگونه پرداخت نقدی یارانه ها ممنوع بشه و بخصوص چون نزدیک انتخابات هم هستیم این قضیه نتونه رو رای عوام و بخصوص مردم شهرستان ها و روستاها تاثیر بذاره و چند نوبت هم قرار بود رئیس جمهور بره مجلس لایه رو شخصا ً به مجلس تقدیم کنه که نرفت و زمزمه هایی مبنی بر اختلاف وزیر اقتصاد با رئیس جمهور در مورد شیوه اجرای این طرح هم وجود داره که البته تکذیب شده اما چون تکذیب شده طبق معمول احتمالش می ره !!

گفته هم می شه با توجه به کاهش قیمت نفت و بحران اقتصادی غرب خود دولت هم برای این لایحه مردد شده و شاید با توجه به جو حاکم بر مجلس  توش  اصلاحاتی بده یا بندهایی از طرح رو به تبصره های لایحه بودجه 88 منتقل کنه  ( مثل حذف یارانه های انرژی که ظاهرا  منتقل هم شده ! ) که امیدوارم حواس مجلس باشه و با درایت و منطق صلاح کشور و  مردم رو ببینه و تصمیم بگیره .

 

 

نکته بهداشتی پزشکی :

 

عزیزانی که از دندون های مصنوعی استفاده می کنند حواسشون باشه که اونها بیشتر از بقیه مستعد مشکلاتی مثل بوی بد دهان ، جرم ، عفونتهای قارچی حفره دهانی و مشکلاتی از این دست هستند ، پس لطف کنند بعد از هر وعده غذایی و موقع خواب این دندونها رو بدون خمیر دندون مسواک بزنند ، مرتب دهانشون رو با آب نمک ولرم با دهانشویه (می تونند از داروخانه تهیه کنند یا اگه طبیعی می خوان کنار صفحه رو ببینند )شستشو بدن و هر شش ماه یک بار هم برای بررسی سلامت نسوج  ( بافتهای ) دهان و لثه پیش دندونپزشک برن.

 

 

 

نکته تغذیه ای :

 

در ارتباط با سویا  خواص متعدی گفته شده ، مثل جانشین  خوبی برای پروتئین بودن  یا داشتن مواد فیتواستروژنی لوبیای سویا که برای خانم ها و تنظیم هورمون هاشون خوبه ، یکی دیگه از خواص مفید سویاتحریک و تقویت سیستم ایمنی هستش که باعث افزایش ساخت IgGمی شه که یکی از ایمونوگلوبولین های مهم (شما بگیرین سربازهای بدن )  در مقابل عفونت ها به شمار می ره .

 

 

 

نکته دارویی :

 

یه دارویی وجود داره به اسم متیل دوپا که بیشتر هم برای پرفشاری خون( هایپرتانسیون )  تجویز می شه ،  بیمارانی که این دارو رو مصرف می کنند باید متوجه یه نکته باشند و اون اینه که ادرار بیماران مصرف کننده این دارو در معرض هوا ممکنه به رنگ قرمز تیره دربیاد که اهمیت خاصی نداره و نباید نگران  بشن .

 

 

 

درمانگاه  :

 

آقای پنجاه و هفت ساله ای مراجعه می کنه و می گه چند وقتیه احساس می کنه  بعضی وقتها مدفوعش قیری رنگه ، چه رویکرد ( Approach ) تشخیصی ( Diagnostic ) باید به ایشون داشت ؟

 

ما با یه خونریزی از دستگاه گوارش تحتانی (lower Gastro Intestinal Bleeding ) طرف هستیم . از جمله علائم بالینی این وضعیت می شه به هماتوِشزی ( یعنی دفع خون روشن از مقعد ) یا ِمِلنا ( دفع خون تیره مثلا به شکل مدفوع شبیه رنگ قیر ) اشاره کرد .

اول باید اگه خونریزی شدید وجود داره وضعیت بیمار رو با اقدامات درمانی Stable یا ثابت کرد تا در اثر اون خونریزی یه وقت نره تو شوک و بدبخت بشیم ! بعدش باید بفهمیم علت این خونریزی چیه ؟ یعنی حتما یه جایی تو دستگاه گوارش (و بخصوص بیشتر هم از معده و روده کوچیک به پایین  ) مشکل پیدا کرده که طرف این جوری شده .

از یه زخم گرفته تا مشکلات عروقی ناحیه ای و بدخیمی ها و دیورتیکول ها ( قبلا راجع بهشون گفتم ، کنار صفحه هست )، بیماریهای التهابی روده و حتی هموروئید( بواسبر )  و یه شقاق یا زخم تو  خارج مقعد ( تو این حالتها معمولا بیمار می گه رو سنگ توالت چند قطره خون می بینه یا رگه هایی از خون رو تو مدفوعش می بینه )  ، فیستول ها و بعضی بیماریهای سیستمیک از جمله علت های شایع  بروز این مشکل هستند .

گرفتن یه تاریخچه ( History ) و معاینه فیزیکی ( physical  Exam ) ، گرفتن یه آزمایش خون کامل ، دیدن روده با وسایل مخصوص بسته به محل مورد تشخیص و وضعیت بیمار ( کولونوسکپی ، سیگموئیدوسکپی و آنوسکپی )و حتی اگه نیاز بود آندوسکپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش ( مری ، معده و ... ) و حتی بعضی موارد آنژیوگرافی از جمله رویکردهای تشخیصی ماست که مارو می تونه به سمت پیدا کردن علت مسبب این ناراحتی و درمانش ( بسته به علت می تونه دارو ، جراحی و ... ) باشه راهنمایی کنه .

 

 

امام رضا ( ع ) از قول پدران بزرگوارش و پیامبر ( ص ) و جبرئیل فرموده که خداوند تبارک و تعالی چنین فرموده که کلمه لا ِالهَ ِالاَ الله  حصار من است ، پس هر کس که آن را بگوید در حصار من داخل شده است و کسی که داخل حصار من شود از عذاب ایمن خواهد بود .