به نام خدا

پنجشنبه بیستم فروردین ماه 88

مطلب بعدی وبلاگ : پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه 88

 

بدون شک در سال جدید مهم ترین مسئله ای که با اون روبرو هستیم بحث انتخابات ریاست جمهوری و روی کار اومدن دولت جدیده ، مسئله ای که چهارسال چطور زندگی کردن یک کشور و یک ملت به اون وابسته ست .

 من نمی خوام بگم بیایین به فلانی رای بدین یا به بهمانی رای ندین چون اکثریت قریب به اتفاق دوستان و کسانی که دستی در دنیای علم و تکنولوژی دارند در سطحی هستند که خودشون همه چیز رو ببینند ، بدونند ، تشخیص بدن و انتخاب صحیحی هم داشته باشن .  در مورد رئیس جمهور فعلی هم عملکرد و مقایسه اون برنامه ها و وعده هایی که چهارسال پیش داده بود و میزان عمل به اونها تکلیف رو مشخص می کنه .   

با توجه به شرایط امروز کشور ، امثال من و شما که بیشتر سرمون تو اخبار و تحلیل شرایط روز به شکل واقعی – نه تبلیغاتی – هستش وظیفه سنگینی داریم و اون اینه که بتونیم شرایط رو اون جوری که هست – نه اون جوری که تو بوق و کرنا می شه یا اون جوری که با آب و تاب آمارهای من درآوردی داده می شه    منصفانه برای کسانی  که از سر عوام زدگی یا عدم اطلاع رسانی درست یا عدم دسترسی ممکنه رای احساسی و البته تاثیر گذاری بده و همین طور کسانی که بنابردلایل گوناگون تمایلی به شرکت در انتخابات ندارن تبیین کنیم تا در نهایت بتونند از سر تعقل و تفکر – نه تعصب و احساسات و آگاهی غلط – تصمیم نهایی رو بگیرند .  امروز شرایط کلی کشور جوریه که نیازمند اتخاذ سیاست ها و تدابیر و برنامه های مهم، استراتژیک و عملی  در گفتار و رفتار هستیم  وخب طبیعیه که یک رئیس جمهور و دولتی شایسته ،مناسب و با صلاحیت  باید باشند تابتونند اونها رو اجرا و پیاده کنند .

از جمله خصوصیات و شرایطی که رئیس جمهور و دولت آینده باید داشته باشند  اینها هستند  :  مذهبی بودن نه فقط در حرف و ظاهر بلکه در عمل و رفتار  .  داشتن روحیه تعقل و تفکر  ،  واقع بینی و آینده نگری در تصمیم گیری ها  ، داشتن تجربه و پیشینه مدبریت خوب و قوی و با تدبیر در سطوح میانی و عالی ، مدیریت بحران قوی  و اتخاذ تدابیر و مدیریت صحیح در زمانهای بحرانی ، اعتدال ،خردورزی و واقع بینی در عرصه سیاست داخلی و خارجی ، داشتن اطرافیان و مشاورینی میانه رو، با تجربه ، آگاه و بابرنامه از نظر مدیریتی و آگاه و واقع بین به مسائل روز  ( نه تندرو و نه شبه روشنفکر )  داشتن برنامه های شفاف ، عملی و متناسب با شرایط روز در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، علمی و ... ، داشتن روحیه نقدپذیری و استقبال و استفاده  از تدابیر و پیشنهادات دلسوزانه کارشناسان و افراد باتجربه ، صداقت با مردم و نه عوام فریبی و تظاهر و تبلیغات غیر واقعی ، داشتن روحیه خدمت به آحاد جامعه و محرومین به مفهوم واقعی ، سادگی در گفتار و عمل به معنای واقعی  و نه به معنای ظاهری و تبلیغاتی . شناخت و آگاهی کامل از قانون اساسی و ظرفیت های فراوان این قانون در ارائه برنامه های هدفمند و عملی در بهبود وضع جامعه و در نهایت  مقبولیت عمومی در بین آحاد مردم و گروههای مختلف سیاسی و  نمایندگان مجلس.

در این رابطه توجه همه شما رو به یک حدیث از امام جواد ( ع ) جلب می کنم  که همین یک جمله گویا و راهنمای  خیلی چیزهاست ، خواهش می کنم تو  این حدیث خیلی دقت کنید :

 

کسانی که بدون آگاهی و اطلاع، مسوولیت کاری را در اختیار بگیرند، خراب کاری آنها بیش از آبادانی شان خواهد بود.

 

پی نوشت 1 : از همه دوستان عزیزی که لطف می کنند و همیشه می آن اینجا مطالب رو می خونند واقعا  ممنون و سپاسگذارم ولی شاید یه چند وقتی بنابر دلایل خاص – نه تیریپ درس خوندن و این حرفها -  نتونم وبلاگهاشون رو مثل گذشته مستمر بخونم و نظر بذارم ، پیشاپیش از همه شون صمیمانه معذرت می خوام ، دلایل خاص هم بماند که چیه .

پی نوشت 2 : تو ایام عید یه مطلب فوق العاده داشتم با عنوان علی دایی ، بودن یا نبودن ؟  ، قابل توجه اونهایی که در جریان نیستند .

پی نوشت 3 : در سال 88 هم زمان بروز رسانی معمول  وبلاگ پنجشنبه ها و تاریخ اعلام شده ست اما اگه لازم باشه مطلب خارج از اون تاریخ های اعلام شده هم دارم که البته فقط اونهایی که ID شون رو تو یاهو مسنجر دارم مطلع می شن و بقیه ممکنه شانسی و گذری متوجه بشن ، این مسئله منافاتی با نظم معمول نداره ، به هر حال بعضی حرفها و نظرات باید به وقتش گفته بشن و اگه از وقتش بگذره دیگه گفتنشون خیلی تازگی نداره .

پی نوشت 4 :  هم بخاطر اینکه در وقت همگی مون صرفه جویی بشه  و هم برای اینکه کیفیت کار بالاتر بره کل مطالب پزشکی رو در نکته بالینی  ادغام کردم ، سعی می کنم در سال جدید تا جایی که بشه مطالب وبلاگ رو خیلی طولانی نکنم اما خب بعضی وقتها واقعا نمی شه .

 

نکته بالینی :

 

فصل بهار شروع شد و آلرژی ها ( منظور همون حساسیت فصلی ، رینیت آلرژیک یا تب یونجه  هستش )  هم دوباره عود کرد !! قبلا راجع به داروهای آنتی هیستامین یا ضد حساسیت مطالبی نوشتم که از کنار صفحه می تونین پیداشون کنین . الان هم چندتا نکته کلی راجع به آلرژی می گم حواستون باشه :

1-      اگه می بینین هرچی داروی آنتی هیستامین می خورین حساسیتتون خوب نمی شه برین پیش پزشک تا براتون کورتون تجویز کنه و راحت بشین .  مصرف طولانی مدت این داروهای آنتی هیستامین باعث کاهش بزاق و به دنبال اون پوسیدگی دندون و برفک دهان ( کاندیدیاز ) می شه .

2-      یه آنتی هیستامینی هست به اسم ترفنادین ، من شنیدم که از بازار جمع شده ولی اگه احیانا اتفاقی کسی بهتون توصیه کرد و دیدینش هم مصرف نکنید ، چون تداخلات دارویی خفنی داره و باعث اختلالات قلبی و مرگ می شه ، آستمیزول هم همین طور  هر چند بعید می دونم اصلا تو ایران باشه !!  

3-      اگه براتون لوراتادین تجویز شد بیشتر از یک بار درروز ( ده میلی گرم )  مصرف نکنید ، اونم ترجیحا با شکم خالی و یک لیوان آب .

4-      آنتی هیستامین ها باعث می شن تست پوستی پنی سیلین مختل بشه ، حواستون باشه .

5-      آنتی هیستامین های جدید که الان تو بورس هستند سیتریزین ، کتوتیفن و لوراتادین هستند ( ِفکسوفنادین هم فکر کنم اومده باشه )  که بهتر و کم عارضه تر از نسل قدیم ها (  آنتی هیستامین دکونژستان ، کلرفنرآمین ، کلماستین ، پرومتازین و ... ) هستند ، تو بین اونها سیتریزین خواب آلودگی کمتری ایجاد می کنه ( بعدش هم لوراتادین ) هرچند این مسئله هم نسبیه و بهتره تا چندین ساعت بعد مصرف ، کارهایی مثل رانندگی انجام نشه .

6-       کسانی که دچار آلرژی یا حساسیت فصلی ( رینیت آلرژیک ) هستند تا جایی که می تونند درروز مایعات و آب بیشتری مصرف کنند ، ( حداقل هشت لیوان توصیه شده )  .

7-      اگه زیر چشم یا رو بینی افرادی که آلرژی دارند دقت کنید یه حلقه تیره ای می بینید که به این حلقه اصطلاحاً حلقه آلرژیک می گن .

8-      بهتره تو رختخواب و بالش عزیزان پشم بکار نره ، من که استفاده از روبالشی رو قویاً توصیه می کنم ، هفته ای یک بار هم  وسایل خواب رو تو آب داغ بندارین .

9-      حالا خانم خونه کل یوم خونه رو جارو دستی نزنه طوری می شه ؟!! نمره بیستش می شه نوزده و هفتاد و پنج ؟!! بابا پس جارو برقی رو برای چی گذاشتند ؟  تهویه خونه چطوره ؟ اصلا تو خونه تهویه دارین ؟!!

10-   مرد حسابی تو خجالت نمی کشی با یه مَن سبیل و یه گردن کلفت تو خونه طوطی و سگ و گربه نگه می داری ؟!!! مثلا فکر می کنی خیلی باکلاسی ؟!! نمی خوای ؟ پس حقته بکشی !! ایشالله که آسم بگیری !!

11-   من که خودم شخصا ً پسته خام و کاکائو  که می خورم حساسیتم تشدید می شه !! شما رو نمی دونم ولی ممکنه شماها گوجه فرنگی ، بادوم زمینی و این چیزها که بخورین بدتر بشین . خودتون دقت بفرمایین!!  متاسفانه اون روزهایی که یه خورده زیادی به خودم عطر و اسپری می زنم هم آسایش ندارم !!

12-   حواستون به این فرش و قالی و پشتی ها هم باشه ، هر از چند گاهی یه شامپو فرش بهشون بکشین ثواب داره !!