به نام خدا

شنبه سی ام خردادماه 88

مطلب بعدی : هر وقت ، وقت داشته باشم

با توجه به حوادث هفته گذشته و صحبتهای مهم و منطقی رهبری نظام در نماز جمعه تصمیم گرفتم یه مقدار تحلیلی تر و منطقی تر  و به دور از هیاهو و احساسات به مسائل مربوط به انتخابات بپردازیم و یه خورده ریشه ای تر و اساسی تر مسائل رو ارزیابی و تحلیل کنیم .

اونهایی که من رو می شناسند می دوننند که من آدمی هستم که ذاتاً معتقد به عقلانیت و استدلال ، قانون مداری ، آرامش  و پرهیز از گرفتار شدن در احساسات و تعصب های خشک ، حق گویی و صراحت هستم و به هیچ شخص یا گروهی نه تعلق خاطر دارم نه تعصب و سعی می کنم همیشه مستدل و منصفانه صحبت کنم و دوست دارم متقابلاً با من هم همین طور صحبت بشه .

برای همین می آییم به نقش تک تک نهادها ، اشخاص و مشکلات در وقایع اخیر می پردازیم ، ان شالله در آینده حتما مطلب علمی پزشکی هم خواهیم داشت !! ولی فعلا که نمی شه !

نبود یک مرکز آمار مستقل

این یکی از اساسی ترین مشکلات ماست ، مشکلی که باعث شد طرفین اتهام دروغگویی به هم بزنند که باعث بشه اعتماد مردم به آمارها و ارقام ارائه شده و آمارهایی که  از این پس ازائه خواهد شد خدشه دار بشه و هر کسی بنابر برداشت و منافع خودش نمودار و آمار تهیه و به مردم ارائه می کرد ! این رو من ناشی از عدم وجود یک مرکز اطلاعات و آمار جامع و مستقل که بر مبنای علمی و واقع بینی و اون چه که واقعاً  هست (نه اون چیزی دلمون می خواد ! ) بیاد به شکل مرتب و رسمی و شفاف ارائه اطلاعات بده .

سیستم انتخابات

اگه سیستم انتخاباتی ما به شکل دیگه بود و از دست دولت خارج و مثل خیلی از کشورها برعهده کمیسیون عالی انتخابات بود که متشکل از نمایندگان همه نهادهای تاثیر گذاره این همه حرف و حدیث وجود نداشت ، عدم وجود ناظران بین المللی که در انتخابات های اکثر مناطق جهان حاضر هستند هم مشکل دیگه ای هستش که البته ظاهرا در سیاست های کلان مسئولین محترم جایی نداره و خیلی بهش اعتقادی ندارند .

 مسئله بعدی هم اجرای سیستم " رای الکترال "  هستش که به نظر من در انتخاب رئیس جمهور مفیدتره ، این عین دموکراسی و به قول عزیزان مردم سالاری دینی هستش که رای یک روستایی با رای یک استاد دانشگاه تهران مساویه اما اگه از جنبه کلان سیاسی بخوایم به قضیه نگاه کنیم واقعیت اینه که رئیس جمهور علاوه بر وجهه مذهبی ، جهادی و عمرانی باید وجهه و مقبولیت سیاسی ، امنیتی و تفکرات و برنامه های کلان داشته باشه که همین باعث می شه مثلا در شهرهای بزرگ و استراتژیک عده زیادی یا نخبگان  رئیس جمهور رو نخوان و باهاش مشکل داشته باشند ولی در روستاها و شهرهای کوچک این طور نباشه که به نظر من درست نیست ، اگه رای الکترال اجرا بشه رای شهرهای بزرگ که جایگاه کلان و استراتژیکی دارند بیشتر به چشم خواهد اومد و تاثیر گذار تر خواهد بود و اون وجهه سیاسی و مقبولیت نزد روشنفکران و تحصیلکرده ها و نخبگان توسط رئیس جمهور منتخب براش یه پشتوانه محکم خواهد شد .

شورای نگهبان

این روزها به درستی صحبت از قانون و قانون مداری می شه و مرجع رسیدگی به شکایات بعد از انتخابات هم شورای نگهبان آدرس داده می شه ، امامن و شما هم اگه بیاییم خودمون رو جای شاکیان بذاریم باید فکر کنیم که به این شورای نگهبانی که یکی از اعضای حقوقدانش  عضو همین دولت و حامی سرسخت رئیس جمهور منتخبه  و به همراه عضو دیگه حقوقدان حتی برخلاف قانون در میتینگ انتخاباتی رئیس جمهور محترم هم شرکت کردند و یا حداقل دونفر از فقهای محترم و معظم که علناً از رئیس جمهور محترم حمایت کردند و برای ایشون در جامعه مدرسین امضا جمع کردند و بیانیه دادند می شه امیدوار بود که اگه واقعا  در بررسی ها و تحقیقات قانونی اش تخلف یا تخلفات گسترده ای مشاهده کرد حتی تا پای ابطال یا سایر اقدامات قانونی که خواست معترضین بود بره ؟

 من که به شخصه بعید می دونم چنین کاری کنند  ( ولی ان شالله من اشتباه کنم ) و مطمئنا اگه همه از بی طرفی شورای نگهبان مطمئن بودند به نظرم هیچ کس به خیابون نمی اومد و اصلاً تجمع و تظاهراتی برگزار نمی شد ، این حرف که همه باید در چهارچوب قانون حرکت کنند و قانون رو فصل الخطاب بدونند حرف کاملا درستیه به شرطی که از اون ور هم همین طوری باشه ... مگه این دو روز دنیا ارزش داره ما آخرتمون رو بیاییم برای دنیای دیگران بفروشیم؟  

وزارت کشور

دروغ چرا ولی از پاییز پارسال که وزیرکشور و معاون سیاسی اش ( که بالطبع رئیس ستاد انتخابات کشور هم می شد ) مشخص شدند که دونفر از بهترین و نزدیکترین دوستان رئیس جمهور محترم بودند من این روزها رو تو دلم  پیش بینی می کردم  ولی امیدوار بودم و – هنوز هم هستم – که این دوستی و نزدیکی تاثیری در روند برگزاری انتخابات نداشته باشه .

موارد ابهام زیادی وجود داره که بر طبق ادعای کاندیداهای محترم نرم افزار بکار برده شده در شمارش و تجمیع آرا  بهشون معرفی نشده بود  و در مورد این نرم افزار و ورودی و خروجی هاش و  نحوه کنترل اطلاعاتش  شایعات زیادی ایجاد شده ،  مجهول بودن تعداد واجدین شرایط و اینکه بالاخره 46 میلیون بودند یا 49 یا 51 میلیون ، چاپ بیست درصدی اضافه تعرفه ها و عدم توزیع مناسب و نهایت کم اومدن اونها و معطلی بعضی شعب رای گیری ، عدم تمدید رای گیری تا ساعت 12 شب علی رغم استقبال بسیار خوب مردم که همیشه و در همه انتخاباتها ما شاهدش بودیم ، مسائلی در مورد  بازی ندادن ناظران نامزدها موقع پلمپ صندوق رای در بعضی جاها ، تبلیغ موقع رای گیری در بعضی شعب به نفع رئیس جمهور محترم و مسائلی که موقع تجمیع آرا ستادهای نامزدها ذکر می کنند مواردی از این ابهامات و شایعات هستش که امیدوارم از راه قانونی روشن بشه و اگه از اون راه هم نشد خدا خودش عالمه و جای حق نشسته ...به خودش واگذار می کنیم .

وزارت ارتباطات

مواردی مثل قطع سیستم پیامک از شب انتخابات به مدت چند روز متوالی ، فیلترینگ گسترده سایتهای خبری حامی مهندس موسوی دقیقا از روز انتخابات و اختلال در شبکه تلفن همراه و حتی فیلتر کردن یاهو مسنجر چیزی جز دامن زدن بیشتر به شبهات عاید کسی نکرد ! با این شرایط حتی اگه واقعا هم انتخابات خوب و سالمی داشته باشیم آیا هر چقدر هم که بیاییم بگیم بازم مردم شک نمی کنند ؟

وزارت ارشاد و نهادهای امنیتی

ایجاد سانسور خبری در روزنامه ها ( بنا بر ادعای خودشون ) و اینکه چی بنویسند و چی ننویسند و دستگیری های گسترده فعالان سیاسی و حتی محدودیت برای خبرنکاران خارجی  هم به نظرم کمکی به ایجاد آرامش نکرد و برعکس عمل کرد ، الان دوره زمونه ای شده که مردم برای دسترسی به اطلاعات و آخرین خبرها دست به هر کاری می زنند و از هر راهی شده خبرها رو بدست می آرند و ایضاً می فرستند ! نباید کاری کرد که مردم برای اطلاع از آخرین تحولات سراغ رسانه های مخالف برن .

صدا و سیما

تا زمانی که صدا و سیمای ما دولتی هستش اوضاع بهتر از این نخواهد بود ، اطلاع رسانی گزینشی و یک طرفه و مطابق میل بعضی عزیزان و ایجاد فضای نابرابر برای نامزدها برخلاف قرعه کشی اولیه ، استفاده از مجریانی با گرایش سیاسی خاص که کاملا هم مشخص و محرز بود ( برنامه ایران 88 ) و مهمانانی که از یک جریان خاص سیاسی هستند و فرصت ندادن به طرفین اصلی برای صحبت  ( اگه مهندس موسوی همون یکی دو روز اول نیم ساعت تو تلویزیون حرف می زد شاهد این وضع نبودیم ) فقط بخشی ار این عملکرد غیرمنصفانه بود .

تو اون فرصت بیست دقیقه ای طلایی که برخلاف توافق اولیه به آقای احمدی نژاد دادند آقای احمدی نژاد مواردی رو ذکر کردند که فقط دوموردش توسط نهادهای رسمی ( دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ) همون فرداش تکذیب شد ! ولی چه فایده که اون اظهارات و اظهاراتی که در مناظره با مهندس موسوی مطرح شد و مورد پسند رهبری و هر انسان فهمیده و عاقل و منطقی و منصف دیگه هم نبود و حتی به افراد در زمان طلایی فرصت دفاع هم داده نشد  اثرش رو روی رای عوام گذاشت !

پخش مستقیم مراسم میدان ولیعصر و اظهارات رئیس جمهور هم کارکردی که جز تحریک احساسات طرف مقابل و کش دار شدن این قضیه به خیابون آوردن طرفداران که بعداً نوبتی هم شد !! نداشت که رهبری هم به اون اشاره کرد .

کارهای صدا و سیما باعث شده که الان مشتریان پر و پاقرص رادیوها و تلویزیون های مخالف چند برابر بشن ! از همین جا عزیزان رو به رعایت انصاف و عدل دعوت می کنم ....  آقایون ! خدایی هم ناظر بر اعمال ماست و شب اول قبر و قیامتی هم هست . از این امانت ملی که متعلق به همه ست بهتر از این استفاده کنید .

سایت های اصولگرایان

جمعه شب حدود ساعت 12 شب بود که سایت الف ( متعلق به آقای احمد توکلی ) درحالی که هنوز رای حتی شهرهای کوچیک هم درست شمارش نشده بود اعلام کرد احمدی نژاد رکورد خاتمی رو خواهد شکوند ! سایت های خبرگزاری فارس و ایرنا هم حتی چند ساعت قبل که هنوز رای گیری تموم نشده بود از آمار 60 درصدی آقای احمدی نژاد گفتند که خب همه اینها بر شبهات و شایعات بیشتر دامن زد .

عوام

قبلا هم گفتم مشکلی که ما با عوام داریم ( که رای شون تعیین کننده هم هست )  اینه که اطلاعات و آگاهی های مناسب تاریخی - سیاسی  و البته درک صحیح سیاسی کمی دارند و برای انتخاب رئیس جمهور معیارها و مصداق هایی فراتر و البته کاذب تر از اون چه که قانون اساسی گفته دارند و بخوبی جایگاه رئیس جمهور رو نمی شناسند و بیشتر رای ها جنبه احساسی داره .

برای حل این مشکل هم باید حتما مردم رو با قانون اساسی آشنا کرد تا بدونند که رئیس جمهور چه جایگاهی داره و نگرش افراط و تفریطی یا غیر واقعی نداشته باشند و در انتخاب شون بیشتر دقت کنند و بر مبنای احساسات قومی قبیله ای یا خشک مذهبی یا جناحی رای ندن .

اصولگرایان

اگه عقلای اصولگرایان از همون چند سال پیش دور هم می نشستند و باهم متحد بودند و پشت همدیگه بودند می تونستند در بین خودشون به اجماع برسند و شخصی رو انتخاب کنند که از همه لحاظ در تعریف اصولگرایی می گنجید و برای ریاست جمهوری هم با توجه به جمیع جهات ( شخصیت و منش و رفتار ،  حُسن سابقه ، تدبیر و تعقل ، سیاست در رفتار و گفتار و عمل و حُسن مدیریت ) مناسب بود که من این خصوصیات رو در دکترقالیباف و دکتر رضایی می بینم و اونها رو اصلح برای ریاست جمهوری می دونم .

 از اصولگرایان گله می کنم که چرا در مورد این دو عزیز که از افتخارات جمهوری اسلامی هستند حمایت جدی و همه جانبه نکردند ؟ گزینه هایی که بدون شک انتخاب شون می تونست رضایت همه گروهها و جریان های سیاسی معتدل رو جلب کنه و خیلی اهل حاشیه و تنش هم نیستند و ماهم الان گرفتار این وضع نبودیم .

اصلاح طلبان

به نظرم اصلاح طلبان در این دوره مناسب عمل نکردند ، مهندس موسوی اعلام کرده بود که مستقل آمده اما بعضی گروههای اصلاح طلب ( مثل مشارکت و سازمان مجاهدین ) که البته قانونی هم هستند ولی حساسیت ها روشون بالاست بیش از حد طرف ایشون رفتند و باعث شدند همین برای مهندس موسوی یه ضد تبلیغ بشه ، بهتر بود تو این مورد و همین طور کسان دیگه ای مثل خاندان آقای هاشمی که رو اونها هم همین حساسیت ها – ولو کاذب – وجود داره خیلی دور و بر مهندس موسوی که شخصاً باهاشون اختلاف نظر هم داشت آفتابی نمی شدند ، این طوری همون تغییری که همه دوست داشتند رخ می داد .

فیلم دوم تبلیغاتی مهندس موسوی

فیلم اول که ساخته مجیدی بود خوب بود ، توش همه چیز داشت از امام و شهدا و دولت مهندس موسوی گرفته تا موج سبز ولی فیلم دوم رو من نپسندیدم ، بزرگترین اشتباه فیلم هم استفاده از خانم معتمد آریا با اون سر و وضع و طرز فکری که همه می دونند بود که البته همه ما از صبح تا شب این تیپ ها رو زیاد تو خبایون می بینیم و اصلا هم برخلاف تصور عوام و مذهبی های خشک ربطی به اینکه کی رئیس جمهور باشه نداره ، مگه در این چهارسال اخیر کمتر شده ؟ بیشتر شده اما کمتر نشده و اصولا این بحث ها خیلی عمیقه و بیشتر به فرهنگ خانواده ها بر می گرده تا رئیس جمهور !

همون طور که این تیریپ ها تو خبابون و دانشگاه از مهندس موسوی طرفداری می کردند بسیاری از اقشار مذهبی و روحانیون رو من دیدم و سراغ دارم که چون فرزند واقعی انقلاب هستند و حافظه تاریخی قوی دارند و می دونند که امام تا آخرین روزها حامی مهندس موسوی لایق و شایسته بود و قبولش داشت اونها هم حامی مهندس موسوی بودند اما تندروهای مذهبی اونها رو نمی دیدند ! البته همون تیریپ ها هم حق شهروندی دارند و موقع انتخابات و راهپیمایی و این حرفها که می شه از همین تلویزیون نشون داده می شن و باهاشون مصاحبه هم می شه !

ولی به هر حال این قضیه خانم معتمد آریا و نشون دادنش از رسانه ملی یک ضد تبلیغ کامل بود و اصلا کار درستی نبود و فقط تونست بخش کوچکی از روشنفکران به اصطلاح نوگرا رو راضی کنه ولی فکر نمی کنم در مورد بقیه بخصوص با بافت مذهبی سنتی خاص ایران چندان موثر بوده باشه !

قوه قضاییه

همون موقع که احمدی نژاد در زمینه فساد و مفسدین سخنرانی های آتشین می کرد سخنگوی قوه قضاییه رسما اعلام کرد که اعلام اسامی مفسدین در انحصار این قوه است ولی بعد از اون به اصطلاح افشاگری جز یک واکنش ضعیف و نصفه نیمه از رئیس قوه قضاییه اقدام دیگه ای ندیدیم در صورتی که انتظار می رفت محکم تر برخورد کنند و از بوجود اومدن این جو التهابی همون موقع جلوگیری کنند .

با توجه به اینکه درصد زیادی از رای آقای احمدی نژاد مرهون اون حرفهاست امروز برای اینکه رای مردم هدر نرفته باشه قوه قضاییه باید وارد عمل بشه و به تک تک پرونده اون افراد بر اساس ادعاهای رئیس جمهور محترم رسیدگی کنه و اگه سو ء استفاده ای از بیت المال شده بود بشدت و بدون چشم پوشی برخورد کنه و اگه مشخص شد اتهامات وارده بی اساس بوده مراتب طبق قانون به دیوان عالی کشور و مجلس اعلام بشه تا در مورد ادامه ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تصمیم گیری بشه .

مردم ناراضی

این عزیزان باید بدونند که با شورش و غوغا و به خیابون اومدن و تظاهرات مشکلی حل نمی شه و این کارها خیلی منطقی نیست ، همه ما باید در چهارچوب قانون حرکت کنیم ولو اینکه بدونیم از طریق قانونی هم اگه حق با ما باشه صدای ما به جایی نمی رسه ولی حداقل نشون دهنده شخصیت ماست .

بعضی از عزیزان هم  از اساس خواهان تغییر هستند اما باید بدونند که نمی تونند با این کارها یک سیستم  جافتاده رو که همه جور امکانات تبلیغی و امنیتی هم داره تغییر بدن ، باید واقعیات موجود رو بپذیرند .

اعتقاد به خدا این جور جاهاست که موثر تر از همیشه نمود پیدا می کنه ، باید همه چیز رو بسپارند  به خدا و به اون شکایت ببرند و مطمئن باشند دیر یا زود نتیجه اش رو هم خواهند دید ولی روشهای غیر دموکراتیک و من درآوردی جوابی نداره جز ضد تبلیغ و سرکوب و جو سازی توسط صاحبان رسانه ملی .

این رو هم باید بدونند که باید همیشه به رای اکثریت احترام گذاشت و اون رو پذیرفت ، این از مسائل اساسی و پایه ای دموکراسی هستش و دموکراسی نباید این طور تعریف بشه که  فقط همونیه که خواست ماست ! باید قدرت تحمل عقاید هم و احترام به همدیگه در عین اختلاف رای رو داشته باشیم .

درست یا غلط ، با روشهای سالم یا ناسالم ، با انتخابات سالم یا غیر اون الان احمدی نژاد رئیس جمهور ماست و ماهم فرض رو بر صحت انتخابات می گذاریم و این چهارسال هم به رای اکثریت ( که ان شالله هم هست )  احترام می گذاریم و به انتظار آینده می نشینیم و همه چیز رو اول به خدا و بعد زمان می سپاریم ، گذشت زمان خیلی چیزها رو به همه نشون خواهد داد .. مطمئن باشین .

مخالفان نظام

باید توجه داشته باشند که اینجا با اوکراین و گرجستان و .. خیلی فرق داره ، اگه در گذشته مردم در این مملکت انقلابی کردند برای این بود که شاه وجه مذهبی نداشت و مردم ایران که از دیرباز یک بافت سنتی مذهبی تو وجودشون هست خواستار برپایی یک نظام اسلامی بودند و هم رهبری قوی و مورد قبول و منسجم داشتند هم انگیزه و اراده کافی ولی حالا این طور نیست و اون شرایط وجود نداره ، پس خیلی امیدوار نباشند .

آرا ء دکتر محسن رضایی

یکی از عجیب ترین مسائل این انتخابات رای دکتر محسن رضایی بود که با توجه به شخصیتی که در مناظرات نشون داد پیش بینی می شد حداقل دو سه میلیون رای رو داشته باشه ، نکته جالب اینکه ستاد انتخابات رای ایشون رو شنبه صبح ششصدهزار و خورده اعلام کرد ولی سه ساعت بعد درحالی که پنج میلیون رای دیگه شمرده شد رای ایشون پونصدهزار و خورده ای اعلام شد ! با اضافه شدن آرا درصدها تغییر می کنه اما تعداد رای که دیگه کم نمی شه ! می تونین اینجا ببینین .

مهندس موسوی

آشنایی من با مهندس موسوی به حدود دوازده سیزده سال قبل برمی گرده ، زمان نخست وزیری ایشون من سن بالایی نداشتم اما بعدها در دهه 70 با توجه به آرشیو روزنامه کیهان ( کیهان سال )  که مربوط به سالهای نخست وزیری ایشون بود و صحبتها و عملکردها و اخبار ایشون که بابام داشت و مطالعه اونها و دیدن عکسها که از بس ورق زده بودم پاره پاره شده بود ! به ایشون علاقه مند شدم و از شخصیتش خیلی خوشم می اومد و همیشه تو این مدت هم اخبارش رو رصد می کردم تا اینکه کاندیدا شد .

به نظر من بهتر بود مهندس موسوی که بهتر از من و شما سیستم حاکم رو می شناخت به صحنه نمی اومد و با آرامش زندگی خودش رو می کرد که خود همین هم هزار و یک دلیل داره ، اما وقتی که اومد ازش حمایت کردم و هر کاری از دستم براومد براش انجام دادم و الان هم پشیمون نیستم چون ایشون رو یکی از انقلابیون واقعی و مدیران موفق تاریخ 30 ساله جمهوری اسلامی می دونم .

البته این دلیل نمی شه که در این تحلیل و نقد نقاط ضعف ایشون رو هم نگم ، درسته که ایشون به حق با احساس خطر از وضع موجود و نگرانی از بعضی بی تدبیری ها که داشت ثمره زحمات خودش و امام و شهدا رو در معرض آسیب قرار می داد به صحنه اومد و لازمه این کار هم انتقاد بود اما یه مقدار در سخنرانی ها تند رفت و بیشتر بجای اینکه به تشریح برنامه هاش بپردازه علیه وضع موجود جبهه گرفت که همین تبدیل به یک بهانه برای طرف مقابل شد درصورتی که می شد بهتر و ملایم تر عمل کرد .

مهندس موسوی از نظر سخنوری هم کمی ضعیف بود که البته به مرور بهتر شد ، مهندس موسوی بهتر بود حمایت کسانی رو که روشون حساسیت وجود داشت رسماً  نمی پذیرفت تا بهانه ای به دست کسی نده و پیراهن عثمان درست نشه که متاسفانه شد ! البته طبق صحبت یکی از نمایندگان مجلس طرفدار احمدی نژاد با رئیس کمیته تبلیغات ستاد مهندس موسوی ظاهرا از چهارماه پیش قرار بود آقای احمدی نژاد رکورد خاتمی رو بشکونه !  و هر کسی هم می اومد بیشتر از این تعداد رای سهمیه نداشت !

از عمل اخلاقی مهندس موسوی در مناظره با احمدی نژاد هم باید تقدیر کنم ، جایی که حاضر شد خودش زیر سوال بره و بعضی سوالات احمدی نژاد مثل قضیه برداشت نود و پنج میلیارد دلار در زمان نخست وزیری ، ماجرای روزنامه منتقد ( رسالت ) و ماجرای عربستان رو بی پاسخ گذاشت اما به گفته خودش در جمع خصوصی دوستانش حاضر نشد برای رسیدن به ریاست جمهوری از امام اونم در شب سالگردش مایه بذاره ! چون همه اون سوالات زیر سوال بردن شخص امام بود که مستقیم وارد شده بودند و دستور داده بودند  ، حالا آقای احمدی نژاد یا اطلاع نداشت یا ... ؟!! من اگه بودم فکر نمی کنم می تونستم همچین کاری کنم .

  در مجموع مهندس موسوی رو من همچنان قبول دارم و یکی از مدیران پاک و خوب کشور می دونم و امیدوارم در آینده با کار کردن روی نقاط ضعف خودش قوی تر در صحنه باشه هر چند خیلی دوست ندارم ایشون بیاد و دوباره کاندید ریاست جمهوری بشه ، به هر حال با سیستم حاکم هر کسی نمی تونه کار کنه و کسی رو می خوان که حداقل مثل مهندس موسوی و خانمی نباشه ..... این به صلاح کشور هم هست .  

تندروهای مذهبی

اون قدر که اسلام در این هزار چهارصد و خورده ای سال از اینها ضربه خورده از دشمنان قسم خورده اش خسارت ندیده ! امام خمینی هم گفتند که خون دلی که از این متحجرین و تندروهای مذهبی خوردم بیشتر از رژیم پهلوی بود . کسانی که خیلی تابع فکر و اندیشه و مطالعه و  استدلال و تدبر نیستند و درک و فهمی سطحی و خشک  از دین دارند و از اون حد تعادل خارج شدند .  امروز بزرگترین خطر و عامل انحرافی برای دین اسلام و جمهوری اسلامی همین ها هستند ، خیلی مواظب باشین .

احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد امروز بطور قانونی رئیس جمهور ماست ، چه بخواهیم و چه نخواهیم ... این واقعیته و باید بپذیریم  . در مورد عملکرد چهارساله ایشون قبلا صحبت شده اما در مورد آینده باید بگم امیدوارم با درس گرفتن از اشتباهات گذشته و رفع نواقص بتونه در چهارسال آینده منشا خیر برای کشور باشه . برادرانه از ایشون می خوام حالا که قراره چهارسال دیگه رئیس جمهور باشند یکسری اصلاحاتی در طرز لباس پوشیدن ، رفتار ، گفتار و تعامل با دیگران رو انجام بدن و از صجبتهای رهبری در نماز جمعه هم درس بگیرند و دنبال حاشیه و تنش نباشند تا بتونند تا پایان چهارسال رئیس جمهور باشند .

 

رهبری

صحبتهای رهبری در نماز جمعه خوب و منصفانه بود ، البته اگر زودتر بیان می شد قطعا در نتیجه انتخابات تاثیر می گذاشت و شاید غیر از این می شد . البته باید حق داد که ایشون هم ملاحظاتی داشتند و اگه قبل انتخابات با این صراحت صحبت می کردند و تکلیف همه رو مشخص می کردند شاید برداشت می شد که له یا علیه نامزدی حرف زدند و خب از اون ور مشکل ایجاد می شد .

صحبتهای رهبری حکم پدری رو داشت که بچه هاش شیطونی کردند و یکی یکی یه گوشی از همه شون می پیچونه ! شاید همیشه و در همه صحبتهایی که می کنند من با ایشون هم نظر نباشم اما صحبتهای ایشون در نماز جمعه رو خوب ، به موقع و بجا و منصفانه می دونم و معتقدم همه افراد و مسئولین باید به این صحبتها دقت کنند .

البته من از رهبری انتظار داشتم اون زمان که احمدی نژاد در سمنان و بعدش در تلویزیون مذاکرات و توافق سعدآباد رو زیر سوال برد و به اون حمله کرد و در واقع کل نظام رو زیر سوال برد وارد بشن چون همه تفاهم ها و توافق ها توسط دکتر روحانی نماینده مستقیم رهبری و با نظارت مستقیم ایشون انجام شد و این رو همه می دونند ، حالا چطور رئیس جمهور محترم هنوز نمی دونند که مسائل و مذاکرات هسته ای فقط در انحصار دولت نیست و نظر شخص رهبری هم مهم و فصل الخطابه من موندم ! ایشون ظاهراً  خواستند فقط به دولت خاتمی حمله کنند !

چیزی که آقای احمدی نژاد امروز " قرارداد ننگین " می دونند رهبری دوازده روز بعد اون مذاکرات و توافق سعدآباد ( سه شنبه 29 مهر 82 ) در جمع کارگزاران نظام و در ماه رمضان ( یازدهم آبان 82 ) که احتمالا آقای احمدی نژاد هم به عنوان شهردار تهران اون موقع در جلسه بودند " تدبیری درست " خواندند ! متن اظهارات ایشون رو می تونین از تو سایتشون ببینین .

 

 

اما در پایان ، دوست ندارم و نداشتم که مطالب طولانی بنویسم اما چه کنم که اهمیت مسائل اجازه نمی ده ! من همه دوستان و هموطنان عزیز رو در این شرایط به یاد خدا و پناه بردن به خدا ، پذیرش واقعیت های موجود و بیرون اومدن از خیالبافی و ماجراجویی های غیر ممکن یا با هزینه بالا ،  عدم داخل شدن به هر تنش و درگیری ،  حرکت در چهارچوب های قانونی و مدنی و درست و حفظ آرامش شخصی و اجتماعی دعوت می کنم .

من هیچ وقت نسبت به هیچ شخص یا گروهی تعصب نداشتم و برام حرکت در مسیر قانون ، آرامش و دور نشدن از معنویت و خدشه دار نشدن اسلام و وجهه امام زمان ( عج ) و پایمال نشدن خون شهدا و منافع هموطنانم در اولویت قرار دارند که امروز جز با نزدیکی هر چه بیشتر از قبل به خداوند یکتا و استعانت از او ، توسل به ائمه اطهار و بخصوص امام زمان ( عج ) ، مطالعات هر چه بیشتر و عمیق تر علمی و مذهبی و تبیین چهره روشن و واقعی اسلام حقیقی به پشتوانه این مطالعات و آگاهی بخشی درست به جامعه در زمینه های مختلف و خنثی کردن تبلبغات و اهداف نادرست گروه های تندرو بوسیله همین حرکت های قانونی و علمی میسر نمی شه .

 

خدایا ....... به علمای ما مسئولیت ، به عوام ما علم ، به مومنان ما روشنایی، به روشنفکران ما ایمان، به متعصبین ما فهم، وبه فهمیدگان ما تعصب عطا بفرما. ( دکتر علی شریعتی )