به نام خدا

یکشنبه بیست و هشتم تیرماه 88

اول که عیدتون مبارک ! بنا نداشتم تا معرفی کامل اعضای کابینه در این باره مطلبی بنویسم اما با توجه به انتصابات اخیر آقای احمدی نژاد ناچارم جداگانه این انتصابات رو بررسی کنم و ان شالله اگه عمری باقی بود بعد از معرفی بقیه اعضا و وزرا هم مطالب تحلیلی جداگانه ای داشته باشیم ، رویکرد ما هم مثل همیشه دلسوزانه  و درجهت تبیین واقعیت بدور از تعصب و گوشزد کردن نقایص و  کمک به بهبود و اصلاح کارها از راه درست و منطقی هستش  ولاغیر !

از دستیار ارشد شروع می کنیم ! آقای مجتبی ثمره هاشمی خواهرزاده آقای باهنر ( نایب رئیس مجلس و از اعضای موثر و پرنفوذ اصولگرا ) هستش که آقای احمدی نژاد شدیدا به ایشون و همین طور آقای مشایی وابستگی فکری و حتی شخصی داره جوری که من این وابستگی رو مثل وابستگی محمدرضاشاه به ارنست پرون سوئیسی  می دونم ( سوای مسائل اخلاقی فقط فکری رو عرض می کنم ) و خلاصه خیلی قبولشون داره .

این آقای ثمره هاشمی چند سال پیش یه اظهار نظر جالبی کرده بود که ببینید اگه کسی کفشش بندی بود اون نسبت به نماز و دین بی اعتناتره تا کسی که کفشش بند نداره ! ( به خودمون امیدوار شدیم ! ) یا درمذمت وجود میز ناهار خوری و مبل تو خونه حرفهایی زده بود ، چون برای سه چهار سال پیش بود دقیق یادم نیست اما همچین مضمونی داشت .

اما این نباید باعث بشه که رئیس جمهور مهرورز برای قرار دادن اینها در دولت به هر قیمتی دست به ابداع بزنه ! در 177 اصل و چهارده فصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ما پست یا عنوانی بنام " دستیار ارشد " نداریم و چنین جایگاهی اصلا وجود حقوقی نداره و معلوم نیست فرق بین معاون اول با دستیار ارشد چیه و شرح وظایف هر کدوم چطوره و آیا موازی کاری و همپوشانی بین این دو جایگاه هست یا نه ؟ شاید اگر حکم آقای ثمره هاشمی مثل قبل " مشاور ارشد " زده می شد پذیرفتنی تر و مطابق قانون تر بود تا ابداع جایگاهی که اصلا در قانون وجود خارجی نداره !

درباره انتصاب آقای زریبافان دیگر دوست آقای احمدی نژاد به ریاست بنیاد شهید و ایثارگران باید پرسید آیا ایشون جزو همین قشر عزیز و محترم بوده و هستند ؟ یا فقط برای اینکه باشند و این پست براشون خالی بوده چنین جایگاهی بهشون داده شده ؟ قانون نیست که رئیس بنیاد شهید حتما باید خانواده شهید یا ایثارگر باشه اما اگه باشه از هر لحاظ خیلی بهتره ،

آیا در بین اصولگرایان هیچ کس که واجد چنین شرایطی باشه و به دیدگاه های آقای احمدی نژاد هم نزدیک باشه نبود ؟! مثلا یکی مثل آقای حسین مظفر که هم جزو همین خانواده هاست ( اونم نه یک شهید چندتا ) و سابقه وزارت و نمایندگی مجلس ( اونم از طیف نزدیک آقای احمدی نژاد همون آبادگران ) رو هم داره گزینه مناسب تری برای این جایگاه نبود و نیست ؟

درباره آقای بذرپاش که خب حرفی نمی زنم چون به هر حال ایشون نزدیک ترین جوانیه که نزدیک به دیدگاه های رئیس جمهور هستش و چه در انتخابات گذشته و چه این انتخابات زحمات بسیاری برای آقای احمدی نژاد کشید و مزدش رو هم با اعطای مدیر عاملی پارس خودرو و سایپا !! گرفت در حالی که تازه سال دیگه 30 ساله می شه و تازه سازمان ملی جوانان کمش هم هست که البته خودش هم خیلی راضی نیست که حق هم داره چون سایپا به مراتب بهتر از سازمان ملی جوانان هستش ولی ظاهراً آقای احمدی نژاد بهش پیغام دادن یا اینجا یا هیچ جا !!

درباره آقای دکتر صالحی هم باید بگم از معدود انتصابات خوب آقای احمدی نژاد بود ، ایشون فردی دانشگاهی با سابقه روشن و مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه کار در بالاترین سطح در آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند و کاملا فردی مناسب چه به لحاظ سیاسی چه فنی برای سازمان انرژی اتمی به شمار می ره ، سیاست های کلان و تصمیمات اساسی نظام هم در زمینه مسائل هسته ای نه توسط ایشون اتخاذ می شه نه حتی رئیس جمهور که بخوایم حساسیتی رو این سازمان داشته باشیم ، این سازمان بیشتر کارش فنیه تا سیاسی .

اما می رسیم به جنجالی ترین و پر مسئله دار ترین انتصاب آقای احمدی نژاد یعنی انتصاب آقای اسفندیار رحیم مشایی به معاون اولی !! همون طور که می دونین آقای رحیم مشایی پدر الهام خانم عروس آقای احمدی نژاد و پدرخانم آقا مهدی پسر بزرگ رئیس جمهور مهرورزه و قبل از ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در دوره شهرداری تهران ایشون ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری رو عهده دار شد و سوابق قبلی ایشون خیلی روشن نیست و در این حد می دونیم که آقای احمدی نژاد ایشون رو خیلی قبول داره و دوستی نزدیکی با ایشون از گذشته داشته و داره .

بعد از انتخاب آقای احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایشون به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان گردشگری و میراث فرهنگی رسید و در طول این چهارسال بیشتر از اون که عملکردش به چشم بیاد حواشی و اظهار نظرهای عجیب و غریبش که مطابق با رویکرد و خط مشی نظام نبود و مورد اعتراض های مکرر رهبری ، مراجع تقلید و علما و اصولگرایان حتی تندرو بود قرار گرفت و الحق هم که آقای احمدی نژاد معروف به ولایت مداری و پایبندی به اصول چقدر خوب به نظراتشون اعتنا کرد !!!

شرکت در مجلس رقص زنان در ترکیه ( اینجا رو ببینید ) اظهار نظرهایی راجع به حجاب و اجباری نبودن اون ( اینجا رو ببینید )   ، صحبت از پایان اسلام گرایی ( اینجا رو ببینید ) ، رقص خانم ها با قرآن در مراسمی در برج میلاد که زیر نظر این سازمان بود ( اینجا رو ببینید ) ، صحبت از دوستی با مردم اسرائیل که واکنش رهبری در نماز جمعه ، علما و مراجع و مسئولین کشور مثل رئیس مجلس و اصولگرایان رو برانگیخت و درنهایت طرح ادغام سازمان حج و زیارت با سازمان گردشگری ! که بدون توجه به نظر نماینده ولی فقیه انجام شد و مراجع و علما نسبت بهش واکنش نشون دادند و بر طبق اطلاعیه رسمی دفتر رهبری ، رئیس جمهور احضار و به ایشان تذکر موکد داده شد بخشهایی از این عملکرد جنجالی آقای مشایی هستند .

درباره صحبتهای ایشون مبنی بر دوستی با مردم اسرائیل رهبری در نماز جمعه 29 مورخ  / 6/ 87 چنین واکنش نشون دادند :

" یک نفر پیدا می‌شود درباره مردمی که در اسرائیل زندگی می‌کنند یک اظهار نظری می‌کند، ‏البته این اظهار نظر، اظهار نظر غلطی است. اینکه گفته شود ما با مردم اسرائیل هم مثل مردم دیگرنقاط دنیا دوستیم این ‏حرف درستی نیست، حرف غیرمنطقی است‏.‏ مردم اسرائیل مگر چه کسانی هستند؟ همان کسانی هستند که غصب خانه، ‏غصب سرزمین، غصب مزرعه و غصب تجارت به وسیله همین‌ها دارد انجام می‌گیرد.‏‎ ‎سیاهی لشکر عناصر ‏صهیونیست همین‌ها هستند.‏ حالا کسی حرفی می‌زند اشتباه ، عکس العملی‌هایی هم در مقابل آن نشان داده می‌شود. خوب ‏مساله را باید تمام کرد. اینکه یک روز یک نفر از این طرف بگوید، یکی از آن طرف بگوید، یکی اینجور استدلال کند، ‏یکی از آن طرف حرف بزند، این درست نیست، این التهاب آفرینی است؛ حرفی بود گفته شد و اشتباه بود و تمام. ‏موضع جمهوری اسلامی و موضع دولت جمهوری اسلامی هم این نیست‏ .

علی رغم همه این حرفها آقای احمدی نژاد اعتنایی نکرد و همچنان پای ایشون واستاد و ازش حمایت کرد و حتی روز قبل از نماز جمعه اعلام کرد این موضع دولت است .

جالب اینجاست که نه کفن پوشی مشاهده شد و نه تحصنی بپا !! خدا می دونه اگه زمان اصلاحات یک صدم این حرفها زده می شه و این کارها انجام چه قشقرقی بپا می شد ! آقای خات علی رغم اینکه دوبار مجلس اصولگرا به آقای مهاجرانی رای اعتماد داد ولی زمانی که دید مراجع و علما و حتی رهبری ازش ناراضی هستند جابجاش کرد ولی آقای احمدی نژاد اصولگرا با مشایی  چه کرد ؟!!!

در زمان تبلیغات انتخابات هم اصولگرایان و بخصوص تندروهای اصولگرا که از آقای احمدی نژاد حمایت می کردند مرتب وعده می دادند که بزودی خواست متدینین و مردم محقق می شه و مشایی برکنار خواهد شد که البته همون موقع هم از جانب دولت تکذیب شد و این آرزو بر دل همون متدینین موند !!

بعد از انتخابات هم آقای احمدی نژاد علی رغم اینکه ایشون از نظر قانون رئیس جمهور دولت نهم هستند و هنوز به عنوان رئیس جمهور دولت دهم حکم ایشون تنفیذ نشده ( اصل 110 قانون اساسی که رهبری حتی می تونه حکم رو تنفیذ نکنه )  و تحلیف رو انجام ندادند با تکیه بر اینکه چهارسال دیگه هم هستند انتصابات خودشون رو شروع کردند که البته خلاف قانون نیست اما خلاف عرفی که تا الان بوده هستش  و همون شبهه قانونی بالا هم توش وجود داره .

ایشون با توجه به اینکه فکر می کنند حمایت قاطبه ملت رو دارند و چهارسال دیگه هم نیازی به رای و حمایت کسی ندارند دیگه همون یه ذره احتیاط رو کنار گذاشتند و سعی دارند افرادی کاملا همسو با خودشون و از بین رفقا و دوستان انتخاب کنند و در پست های مختلف قرار بدن و حالا خیلی هم اهمیت نداره که اصلا طرف به اون پست بخوره یا نه ! مهم اینه که طرف دور و بر ایشون باشه ! البته این حق رئیس جمهوره اما همه چیز حق و قانون نیست بلکه تدبیر و سیاست داشتن هم خیلی مهمه که آقای احمدی نژاد اصلا نداره .

در این چند روزه هم که از انتصاب آقای مشایی می گذره عمده واکنش ها و انتقادات از طرف حامیان سرسخت آقای احمدی نژاد بوده ، از روزنامه کیهان گرفته تا آقایان رسایی و احمد خاتمی  ( که دهن کجایی به مراجع تقلید این انتصاب رو عنوان کرد ) و بعضی اعضای جامعه مدرسین و اصولگرایان طرفدار ایشون مثل جمعیت موءتلفه و گروههای تندروی دانشجویی مثل بسیج  که با توجه به جایگاه مهم معاون اولی و سابفه آقای مشایی ایشون رو حتی برای چند سمت پایین تر هم مناسب نمی دونند و از اول خواستار خروج ایشون از کابینه بودند و حالا هم چپ و راست مصاحبه می کنند و بیانیه می دن ! خود کرده را تدبیر نیست آقایون !!

رئیس جمهور کار غیر قانونی مرتکب نشده ، برطبق اصل 124 قانون اساسی "  رئیس جمهور می تواند برای انجام وظایف قانونی خود معاونانی داشته باشد . معاون اول رئیس جمهور با موافقت وی اداره هیات وزیران و مسئولیت هماهنگی سایر معاونتها را به عهده خواهد داشت . "

و بر طبق اصل 131 همین قانون هم در نبود رئیس جمهور ( فوت ، عزل ، استعفا ، غیبت و  بیماری بیش از دوماه ) وپایان مدت ریاست جمهوری و عدم انتخاب رئیس جمهور جدید براثر موانعی این " معاون اول " هستش که با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیتهای رئیس جمهور رو بر عهده می گیره که شخص آقای مشایی در اون صورت مشکل اصل 115 رو داره !!

معاون اول جایگاهی در حد نخست وزیر ( که در قانون جدید حذف شده ) داره به جز انتخاب وزرا و تشکیل کابینه که جزو اختیارات رئیس جمهور اومده .

 در دیدارهای رسمی بین المللی با معاونان اول روسای جمهور و همین طور نخست وزیران این معاون اول رئیس جمهور هستش که وظیفه انجام استقبال و تشریفات رسمی رو عهده داره و همین طور مذاکرات اولیه هم برعهده معاون اول قرار داره .

پس ملاحظه می کنید که این جایگاه ، جایگاه کوچکی نیست و باید در اختیار یک آدم بزرگ و باتجربه و با سابقه طولانی و مثبت و مورد قبول اکثریت باشه و واقعاً  هر کسی رو نمی شه تو این جایگاه گذاشت .

البته نه خود آقای رئیس جمهور ظاهرا خیلی نگاه کلان و جدی به سمت های دولتی دارند نه رای دهندگان به ایشون که اکثراً از عوام و مذهبی های تندرو بودند خیلی سواد و آگاهی درست حسابی درباره این چیزها دارند  و اونها فقط یک نفر رو اونم فقط در ظاهر و شعار نه اون حقیقت و جایگاهی که باید باشه و بهش بخوره فقط هم تک بعدی و بیشتر از نظر مذهبی می بینند ولی قطعا همگی در قبال همه این کارها و هرروزی که این افراد در این پست ها باشند مسئول شرعی هستند و من یکی که از حقم نمی گذرم بخصوص اینکه شنیده شده قراره برادر کردان ! هم در دولت از رئیس جمهور حکم بگیرند !! البته گفت می شه الان هم جزو مشاورین رده بالای رئیس جمهور هستند اما رسانه ای نشده ... ان شالله مبارک باشه !  

شما حساب کنید اگه من و شما جعل مدرک می کردیم باهامون چیکار می کردند و حالا با این آقا چه می کنند !! این چه عدالت و چه اسلامیه من موندم !

جالب اینجاست قشر مذهبی که دغدغه دین هم دارند یا سکوت کردند یا به نوع خیلی با حالی توجیه می کنند در صورتی که اینها با رای نابخردانه همون ها سرکار هستند و در صورتی که کارشون مشکل داشته باشه هرروز و ساعت که اینها در راس این مسئولیت ها هستند به پای این قشر به خیال خودشون مذهبی هم گناه نوشته می شه ... والله به ما و نظام و اسلام ظلم کردند .

در هر صورت براساس آخرین شنیده ها احتمالا ظرف چند روز آینده با توجه به مخالفت گسترده حامیان آقای احمدی نژاد و بزرگان نظام آقای مشایی یا استعفا خواهد داد یا کنار گذاشته خواهد شد البته اگه همه اینها یه بازی برای نشون دادن انعطاف پذیری دولت نباشه که اگه هم باشه خیلی هزینه داشت .

با توجه به وزارت کشور و شورای نگهبان همسو هیچ هم بعید نیست یه بازی سیاسی مشابه پوتین - مدودوف برای ریاست جمهوری یازدهم باشه هر چند خیلی دور از ذهن می آد .

اما دوستان توجه کنید که سلیقه آقای احمدی نژاد همینه و با این جور آدمها راحته و می تونه کار کنه و خیلی افراد قوی و مستقل رو نمی تونه تحمل کنه ، مردم عوام این چیزها رو ندیدند و ققط شخص رو دیدند که مشکل انتخاباتی مملکت ماست  اما شماها که می دونستین چرا ازش حمایت کردین ؟

اگه غیر از این بود که من خودم هم به احمدی نژاد رای می دادم !! ولی ما همین چیزها رو دیدیم و همین روزها رو پیش بینی کردیم که طرف آقای احمدی نژاد رو نگرفتیم ، تازه این روزهای خوبه و هنوز مونده تا دوستان آقای احمدی نژاد رو بشناسند ، بر آقای احمدی نژاد ابداً نکوهشی وارد نیست چون بنده خدا شخصیتش و نوع طرز فکرش همینه ولی  متناسب با جایگاهی که توش قرار گرفته نیست و خیلی فاکتورها رو برای ریاست جمهوری داره و خیلی هاش رو هم نداره که اونهایی که نداره بدبختانه خیلی مهم تر و تاثیر گذارتر هستند !  که البته  هزینه اش رو هم باید نظام و اسلام و مردم پس بدن ... دیگران باید عاقل و دور اندیش بودند .

درباره آقای بقایی که جای آقای مشایی رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی شدند چیز زیادی نمی دونم ولی می دونم معاون همین آقای مشایی بودند و خیلی هم از ایشون مثبت نشنیدم ولی اظهار نظر خاصی نمی تونم بکنم چون شناخت دقیق ندارم .

ان شالله خدا عاقبت همه ما رو ختم بخیر کنه .