به نام خدا

جمعه ششم شهریورماه 88

با سلام به همه دوستان ، ان شالله طاعات و عبادات همه شما و خانواده های محترمتون به درگاه خدا در این ماه پر برکت قبول باشه ، در مورد توصیه های بهداشتی – پزشکی – تغذیه ای برای ماه رمضون پارسال مطلب کاملی نوشتم که اینجا می تونین ببینین .

ولی فقط بازم دو تا نکته یادتون نره ، چون فصل گرماست و تشنگی بیشتر از گشنگی اذیت می کنه فاصله بین افطار تا سحر و خود سحر میوه زیاد مصرف کنین ، بخصوص گلابی و خیار و از صیفی جات هم هندونه که معجزه می کنه ! من خودم الان چند ساله سحرها رو با هندونه سپری می کنم و خیلی راضی ام ! به خربزه که حساسیت دارم و طالبی هم البته خوبه ... آدم در طول روز فقط یه احساسی داره مثل اینه که یه خورده ناهارش دیر شده و خیلی اذیت نمی شه .

و نکته بعد اینه که توروخدا ساعت یک نصفه شب شام نخورین تا دیگه سحر بیدار نشین !! شدیداً برای معده ضرر داره و رفلاکس یا برگشت اسید از معده به مری ایجاد می کنه ، بلافاصله بعد سحری خوردن خوابیدن هم همین مشکل رو داره که البته منم متاسفانه خیلی رعایت نمی کنم !  افطار هم با آب گرم و خرما کنین و تاحداقل نیم ساعت چیز سردی نخورین .

ماه رمضون ماهیه که ثواب اعمال تو اون بیشتر و مضاعف تره هرچند بعضی ها فقط تو این ماه عابد می شن و بقیه ایام سال عین خیالشون نیست ( ولی از هیچی بهتره ! اینم یه راه برای نزدیکی به خداست !  )  

کلاً شیرینی و لطف عبادت به اینه که اولا برای ستایش بزرگی خدا باشه نه حاجت های کوچیک دنیوی ( که البته همونم ایراد نداره ) و خیلی خوبه که آدم به این حد از درک برسه و بعدش هم امری مستمر در تمام طول سال باشه ... این جوری قشنگ تره .  

ماه رمضون ماه شیوع انفجاری ! بیماری های گوارشی و بیشتر هم " معده درد " های البته مصلحتی !! هست که از چند روز قبل ماه رمضون شروع می شن و بعد عید فطر فروکش می کنند ! بعضی ها سر خدا رو هم می خوان کلاه بذارن !

برای اینکه ما هم تو حال و هوای معنوی این ماه قرار بگیریم یه چندتا نکته مستحبی رو که خیلی هم سخت و پیچیده نیست به ذهنم اومد اینجا عنوان کنم تا به نوعی از این سیاست بی پدر و مادر هم دور بشیم و هم ذخیره آخرتی برای خودمون مهیا کنیم و ماهم تو این ماه عزیز یه قدم کوچیک در امر به معروف واقعی ( نه از نوع گشت ارشادی !! ) برداریم .

ذکر این نکات به این معنا نیست که اینها مختص ماه رمضون هستند وباید  فقط تو این ماه انجام بدین بلکه سعی کنین همیشه  - حداقل هر وقت  حس و حال داشتین ! – ازشون غافل نباشین و بدیهی هم هستش که انجامشون  تو ماه رمضون ثواب مضاعف تری هم خواهند داشت ... هر موقع هم  انجام دادین ما رو یاد کنین و برای ما هم دعا کنین که خیلی به دعای خیر همه دوستان محتاج هستم .

اول اول ! اینکه توروخدا از نماز اول وقت غافل نشین ، در نماز اول وقت رمز و رازهایی هستش که ماها نمی دونیم ، نماز اول وقت نشون دهنده میزان ارادت و اخلاص قلبی ما به خداست .. البته خب شاید همیشه نشه ولی تا جایی که می تونین سعی کنید نماز اول وقت رو فراموش نکنید تا بقول مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت به اون جایی که باید برسید ، برسین .

روز شنبه یه نماز چهار رکعتی داره که من خیلی بهش علاقه مند هستم و اکثر شنبه ها که حالم خوب باشه حتما بجا می آرمش ، در هر رکعت ( دقت کنید ، نماز چهار رکعتیه و  در هر رکعت )  یک حمد ، یک توحید و یک آیه الکرسی بجا می آرین ... همین ! از پیامبر ( ص )  روایت شده خواننده این نماز هم درجه صدیقین و شهدا و اولیاء الله  خواهد بود.

دوم اینکه ذکر های هرروز سعی کنید بگین ، که حدود یه تسبیح ( صدتا ) می شن . شنبه یا رَبَ العالَمین ، یکشنبه یا َذالجلال والِاکرام ، دوشنبه یا قاضی الحاجات ، سه شنبه یا اَرحَم الراحمین ، چهارشنبه یا َحیُ یا َقیوم  ، پنجشنبه لا ِاله ِالا مَِلکُ الحَقُ المُبین و جمعه َاللهُم َصلِ َعلی محمد و آل محمد و َعجل َفرَجَهُم ذکرهای روزانه هستند .

سوم اینکه روزی صدتا لا ِاله ِالا مَِلکُ الحَقُ المُبین بگین ، این ذکر برای امان از عذاب قبر و خیر دنیا و آخرت  و رزق و روزی بسیار نافعه و روایت شده که اگه کسی روزی صدتا لا اله الا الله بگه اون روز کسی از خلایق برتر از اون نیست مگر کسی که بیشتر بگه .

طولانی کردن قنوت و رکوع و سجده هم برای امان از عذاب قبر و البته اوج بندگی  تاکید شده ، با اینکه قنوت مستحبه اما سعی کنید تا جایی که امکان داره و خیلی عجله ندارین ازش غافل نشین که از نظر من لذت بخش ترین قسمت نمازه و خدا به اختیار خود آدم گذاشته تا خودش سلیقه به خرج بده و هر دعایی دوست داره بخونه .

بهتره تو قنوت َربِ ِاغِفر واَرحَم و َتجاوَز َعما ( رو میم تشدید )  َتعلَم ( رو ع و م ساکن )  ِانَکَ َانتَ َالاعَزُ الاَجَلُ الاَکرَم بخونید که سنت امام رضا ( ع ) بوده .

 َربَنا اتنا فی الدنیا َحسَنه ... معروف یا َربَنا لا ُتِزغ ُقلوبنا ... ( آیه 8 سوره آل عمران ) ، لا اله الا الله الحلیم الکریم ، لا اله الا الله الَعلیُ العَظیم ، سبحان الله ربِ السموات السَبعِ ( رو ب ساکن )  و رب الاَرَضین الَسبع و ما ِفیهِنَ و ما َبینَهُنَ ( رو ی ساکن )   و َربِ العَرشِ العَظیم والحمدالله ِ رَب ِالعالمین هم از جمله دعاهای وارد در قنوت هستند .

لا اله الله وَحدَهُ لا َشریک له ، َلهُ المُلکُ و َلهُ الَحمدُِ ، ُیحیی و یُمیتُ و ُیمیتُ و  ُیحیی و هو َحیُ لا یَموت ،  و هو َعلی کُل َشیٍ َقدیر رو هم  خوبه در قنوت خوند ، وارد قبرستون هم  که می شین حتما این دعا رو بخونین .

می خواین سوره بقره رو تو نماز بخونین ؟ بابا قاط نزنین ! کافیه تو رکعت دوم نماز عشا سوره زلزال رو بخونین ! حتما می دونین که همین جوری چهار بار خوندن سوره زلزال به اندازه یه ختم قرآن ثواب داره  که با توجه به معنی سوره کاملاً هم عقلانیه . برای رفع اضطراب هم هفت بار سوره انشراح رو خوندن حکم یه دیازپام رو داره !

ذکر یونسیه رو زیاد بگین و حداقل تو سجده هاتون اگه تونستین حتما یه بار رو بگین ، این ذکر رو حضرت یونس ( ع ) در شکم ماهی بزرگی که بود زیاد می گفت و به برکت همین ذکر زیاد نجات پیدا کرد .

 برای این ذکر و بخصوص کسانی که این ذکر رو مدام و با تعداد زیاد و بخصوص در سجده می گن آثاری  ذکر شده که وارد اون نمی شیم ، سعی کنید حداقل شب جمعه ها بین نماز مغرب و عشا یک بار هم که شده این ذکر رو بگین . ذکر یونسیه اینه : لا ِالهَ ِالا َانتَ ، سُبحانَک ، ِانی ُکنتُ ِمن الظالمین .

بعد تموم شدن نماز سر به سجده بذارین و یک بار هم که شده ذکر " بسم الله الرحمن الرحیم " رو بگین و همین ذکر یونسیه به اضافه آیه َشِهدالله ( آیه 18 سوره آل عمران ) و چند مرتبه شکراً لله و الحمدالله کثیراً علی کُلِِ حال رو بگین .

بعداز نشستن هم همون ان الله و ملائکه یصلون علی النبی ... معروف رو بگین و با فرستادن سه صلوات که در صلوات دوم و عجل فرجهم و در صلوات سوم ولَعن اعدائهم هم اضافه می شن تسبیحات حضرت زهرا ( س ) رو بجا بیارین که 34 تا الله اکبر ، 33 تا الحمدالله و 33 تا سبحان الله داره و آخرش رو هم با یه لا اله الا الله تکمیل کنید ، اگه کسی حاجتی داره بعد اینها سی یا چهل مرتبه تسبیحات اربعه رو بگه ( سبحان الله والحمدالله ولا اله الا الله والله اکبر ) ، این ذکر در شب جمعه هم خیلی توصیه شده .

خوندن آیه الکرسی بعد نماز هم بسیار خوبه و موجب کامل شدن و قبولی نماز می شه  ، خوندن دعای  " َرضیتُ ِبالله رباً و ِبمحمد صلى الله علیه و آله نبیاً و بالاسلام دیناً و بالقرآن کتاباً و بالکعبة قبلةً و ِبعَلىِ علیه السلام ُ  ولیاً و ِاماماً و بالحسن و الحسین و على بن الحسین و محمد بن على و جعفر بن محمد و موسى بن جعفر و على بن موسى و محمد بن على و على بن محمد والحسن بن على و الحجه بن الحسن صلوات الله علیهم ائمةً اللهم ِانى َرضیتُ بهم ائمةً فَارِضنى َلهم انک على کل شىء قدیر.

 

یعنی : خشنودم که خدای بزرگ پروردگار من است و محمد پیامبرم و اسلام دینم و قرآن کتابم و کعبه قبله ام و علی امیرالمومنین پیشوایم و یازده فرزند او همگی پیشوایانم ، خداوندا من خشنودم که آنان پیشوایان منند پس آنان را نیز از من خشنود فرما ، که تو بر همه چیز توانایی.

 

در واقع نوعی تمرین برای شب اول قبر هم هست ! ( بعد دفن میت توصیه می شه دهان رو به خاک گذاشت و این دعا رو خوند ) بعد نماز هم برای دنیا خوبه و هم آخرت و باعث کامل شدن ایمان می شه ، اگه بتونید بخونید خیلی خوبه .

 سلام های بعد نماز هم که مشخصه منتها من کاملترش کردم !   اول دست راست روی سینه  ایستاده رو به قبله  " َالسَلام َعلیکَ یا رسول الله یا َرحمهَ ِللعالمین ، السلام علیک یا علی بن ابی طالب یا امیر المومنین ، السلام علیک فاطمهَ الزهرا َسِیدهِ ِنساء العالمین ، السلام علیک یا ِامام حَسن مُجتبی یا کریم اهل بیت ، السلام علی الحُسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین ، السلام علیکم ورَحمه الله و برکاته "  .

بعد به جانب چپ می چرخید و می گین : "  السلام علیک یا َغریَب الُغرَبا ، السلام علیک یا مُعین َالُضَعفاء و الُفقَرا ، السلطان علی بن موسیَ الرضا ، السلام علیکم ورحمه الله و برکاته " .

بعد مجددا رو به قبله  : "  السلام علیکَ یا صاحب الزمان ، یا شریک القرآن و یا خلیفه الرحمان ، یا قاطع البُرهان و یا امام الاِنسِ و الجان ، السلام علیکم و رحمه الله و برکاته "  

دعایی هست به اسم دعای نور ، البته دو تا دعا به این اسم وجود داره یکی دعایی که حضرت فاطمه ( س ) به سلمان آموزش داد تا به تب دچار نشه و یکی هم دعایی طولانی که توش اسما ء اعظم خدا وجود داره و مورد نظر ما هم این دعاست که برای هر بار خوندنش ثوابهای زیادی ذکر شده .

این دعا با َاللهُم یا نورَ النور... شروع می شه و تو ماه رمضون یه ویژگی خاص دیگه هم داره : اگه بلافاصله بدون اینکه با کسی حرف بزنین بعد از نماز صبح حمعه یا  شبهای قدر این دعا رو با اخلاص و ایمان و اعتقاد کامل  بخونید حاجاتتون برآورده می شه ... به این دعا مداومت کنین .

خوندن زیارت عاشورا در شب جمعه ثواب خیلی زیادی داره ، اگه حال داشتین غافل نشین  !! همین طور شب جمعه یه نماز دورکعتی داره که هر رکعت یک حمد و پونزده تا سوره زلزال داره .

می خواین یه جا ده هزار صلوات بر پیامبر ( ص ) بفرستین ؟ با خوندن هر بار این صلوات این کار رو می کنین :  " َاللهُم صل علی َسیدنا مُحمدٍ َمااخَتلَف ( رو خ ساکن )  الَملوانِ ( رو ل ساکن )  و َتعاقبَ العَصرانِ ( رو ص ساکن )  و کَرَ ( رو ر تشدید )  الجَدیدانِ و اَستَقبَلَ ( رو س و ق ساکن)  الَفرقدانِ ( رو ر ساکن و رو ق فتحه )  و َبلِغ ( رو ل تشدید )  روحَهُ  و ارواح اهلِ بَیتهِ مِنا ( رو ن تشدید )  الَتحیهَ  والسلام "  داستانی درباره سلطان محمود غزنوی و این صلوات و خواب دیدن پیامبر ( ص ) وجود داره که تایید می کنه ، پس هر بار خوندن این صلوات = با ده هزار تا صلوات .

اگه سحر بلند شدین و خواب آلود بودین و حال و حوصله خوندن هیچ دعایی رو نداشتین حداقل کاری که می کنین اینه که یه بار سوره قدر رو بخونین ، موقع افطار هم خیلی ثواب داره و بین افطار تا سحر هم خیلی وارده .

برای نماز شب هم هر موقع حال تهجد و این حرفها رو داشتین یا دیدین هرکاری می کنین خوابتون نمی بره بلند شین  این نماز رو به جا بیارین که خیلی با نمازهای دیگه فرق داره و اصلا حس و حالش اونم در تاریکی و خلوت شب با نمازهای دیگه قابل مقایسه نیست .

وقت خوندنش از نیمه شب شرعی شروع می شه تا نزدیک اذان صبح ادامه داره  که هر چی جلوتر بریم خوندنش افضل تره .  اول باید چهارتا نماز دورکعنی مثل نماز صبح بخونین و در پایان هر دو رکعت یه سلام بدین .

 بعد اینها دو رکعت نماز َشفع ( رو ف ساکن )  که رکعت اول بعد حمد سوره ناس و رکعت دوم بعد حمد سوره فلق رو باید بخونین  و در نهایت یک رکعت نماز َوتر ( رو ر ساکن )  که یک حمد ، سه بار توحید و یک بار سوره ناس و یک بار هم سوره فلق داره .

 بعد در قنوتش باید دعای "  اللهم ِاغفِرِللمومنین و المومنات الاَحیا ِمنهُم والاموات تابعٌ بَینَناوبَینَهُم بالخیرات ِانک مُجیبُ الدعوات ِانک على کُلِ َشىٍ قدیر "  رو بخونین و برای مومنین دعا کنید .

 بعدش هفتاد بار استغفرالله ربی و اتوب الیه و سیصد بار العفو ( که البته اگه  تو قنوت سخته  ایرادی نداره آخر نماز هم گفته بشه ! ) و هفت بار هذا مقامُ العاِئذِ ِبکَ ِمن النار و یک بار َرب ِاغفرلی وارحَمنی ( رو ر ساکن )  َوتُب ( رو ب ساکن )  َعلیَ ِانَک انت التواب الغفور الرحیم ( بالا غیرتاً اینها رو که دیگه می تونین تو قنوت بگین ! ) می گین و در پایان و بعد سلام به سجده برین و پنج بار سُبوُحٌ قدُوسٌ رَب ِالملائکه و الروح و ُهو رَبِ الِعزَهِ اَبدا ً لا َیموتُ  بگین  ...... البته  ما نماز شب رو مقداری راحت ترش کردیم !

همه اینها که گفتیم کارهای مستحبی هستش که انجام ندادنشون ایرادی نداره ولی اگه بتونین بخصوص تو این ماه انجامشون بدین که خیلی عالیه ولی سعی کنید هر وقت ، زمان کافی و نشاط بدنی و روحی داشتین ازشون غافل نباشین و با اخلاص و تمرکز لازم انجام شون بدین  و معنی چیزهایی رو هم که می گین بدونین و همین جوری روزنامه ای طوطی واری عبادت نکنین !

از این قبیل کارها و دعاها تو کتب مختلف که معروف ترینشون همون مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیح عباس قمی هستش زیاد ذکر شده و من فقط چند نمونه ساده شون رو گفتم ، اگه کسی علاقه منده می تونه مراجعه کنه  و بیشتر یاد بگیره .

حتما موقع عبادت ها و دعاهاتون برای کشورمون  هم دعا کنین که از شر متحجرین و تندروها و  مقدس نماها و مسئولین بی کفایت مصون بمونه ، دعا کنین فرج امام زمان ( عج ) نزدیک بشه تا بساط ظلم  و ستم چه بنام اسلام چه به هر نام دیگه ای از روی زمین جمع بشه ، دعا کنید امام زمان ظهور کنه تا حق و باطل از هم جدا بشن و هر کسی بنام اسلام هر کاری دلش خواست نتونه بکنه و اسلام حقیقی نمایان بشه ، برای منم خیلی دعا کنید .