به نام خدا

 

یکشنبه پانزدهم آذرماه 88

 

عید ولایت و امامت بر همه عزیزان مبارک

 

چند سال پیش که سریال کیف انگلیسی پخش می شد موفق به دیدنش نشدم اما چند روز پیش َپک سریال رو خریدم و کامل تماشاش کردم ، به جرات می تونم بگم یکی از بهترین، واقعی ترین و پر محتوا ترین ، خوش ساخت ترین سریال های سی سال اخیر بود ، جالب اینجاست زمانی که این سریال ساخته و پخش می شد نه انتخابات مجلس هفتم و اون شیرین کاری های شورای نگهبان و ... اتفاق افتاده بود و نه خبری از احمدی نژاد و انتخابات 84 و خواب دم صبح کروبی و انتخابات 88 و کامران خان دانشجو و صادق خان محصولی بود !!

 

انگار سرنوشت ایران برای همیشه این طور رقم خورده و این فقط نام ها و عناوین هستند که عوض می شن والا در اصل ماجرا خیلی تغییری ایجاد نمی شه !! ما هم فقط دل مون به این باید خوش باشه که خدا و قیامتی هم درکار هست که بلاشک حق مطلق هستند و زمانی خواهد رسید که به وعده الهی  یوم تُبلی السرائر عمل خواهد شد ، اون روز اونهایی که بنام دین خدا و مقدسات بیشترین و بدترین ظلم ها و عوام فریبی ها و جفاها  رو در حق مردم متدین و ساده و نظام اسلامی کردند زیان دیده ترین افرادند و مفری براشون نیست  ... شک نکنید . 

 

 

 

 

معتقدم احادیث و روایاتی که از ائمه معصومین ( ع ) در زمینه پزشکی و سلامت نقل شده باید حتما برای مردم باز بشن و شرح علمی شون توسط امثال ما که در این زمینه تحصیل کردن داده بشن تا هم حقانیت و علم و جامع بودن اون بزرگواران بیشتر ثابت بشه و هم همه استفاده بیشتری به شکل مستدل  ببرند ، از این به بعد هر وقت تو وبلاگ فرصتی پیش بیاد در این زمینه  چندتایی رو شرح می دم .

 

امام صادق ( ع ) به نقل از پیامبر ( ص ) و حضرت علی ( ع ) : هر کسی که چهل روز گوشت نخورد بد اخلاق می شود و هر کسی بداخلاق شد ، در گوشش اذان بگویید .

 

گوشت قرمز بهترین آهن قابل جذب رو داره ، اسفناج برخلاف تبلیغ ملوان زبل ،  آهن درست و حسابی که خوب قابل جذب باشه نداره .. کمبود آهن باعث کم خونی یا آنمی فقر آهن ( IDA ) می شه و یکی از نشانه های اصلی آنمی فقر آهن هم بی حوصلگی و پرخاشگری و عصبانیت  هستش ، چهل روز هم که ذکر شده زمانیه که ذخایر آهن بدن کاهش پیدا کردند و هموگلوبین که وظیفه انتقال آهن در بدن رو داره هم افت کرده .. معمولا تو کم خونی های فقر آهن دوز قرص یا شربت آهن برای ماه اول دوبرابره تا ذخایر پر بشن  و از ماه دوم کم می شه .

 

در مورد اذان هم حتما می دونید که َالا بذکر الله تطمئن القلوب ، ثابت شده ذکر خدا و یاد خدا و نام خدا در برطرف کردن آشفتگی های روحی روانی موثره و حتی تو بعضی بخش های بیمارستانی خارج هم  کارآزمایی های بالینی با پخش آیات قران و اذان برای بیماران و تاثیر روی روح و روان اونها انجام شده که موفقیت آمیز بوده .

 

امام صادق ( ع ) : آب زیاد ننوش که سرچشمه تمام دردهاست و یا هرگاه میل پیدا کردی کم بنوش .

 

برخلاف توصیه های غیر علمی و بی پایه مبنی برالزام ! نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در شبانه روز یا رژیم مایعات !! برای لاغری ! می کنند باید بگم بجز در بعضی بیماریهای خاص مثل سنگ کلیه ، عفونت های ادراری ، یبوست و امثال اینها که تازه اونها هم هر کدوم دستورالعمل خاصی برای نوشیدن آب و مایعات دارند ثابت شده زیاد نوشیدن آب باعث افزایش کار و بار کلیوی می شه و حتی در بعضی موارد ما اختلالی بنام  " مسمومیت آب "  داریم که آب زیاد باعث کاهش سدیم یا هیپوناترمی و اختلالات عصبی و قلبی و داخلی بدن می شه ... از قدیم گفتند خیرالامور اوسطها !!

 

امام صادق ( ع ) : شادی زیاد و پرمو بودن بینی باعث ایمنی از جذام است .

 

ثابت شده استرس و ناراحتی و اضطراب رو سلولهای ایمنی بدن که مسئول محافظت از بدن در برابر میکروبها و عوامل خارجی هستند اثر می گذاره و اونها رو کاهش می ده ، جالب اینکه جذام مثل سل جزو بیماریهایی هستند که تو اونها ایمنی سلولی خیلی مهمه و اتفاقاً ناراحتی و استرس باعث کاهش همون سلولهای ایمنی می شن که تو ایمنی سلولی موثر هستند ...  همین طور اینکه ثابت شده  جذام از طریق تنفسی منتقل می شه و موهای موجود در بینی علاوه بر گرم و مرطوب نگه داشتن داخل بینی یه نوع فیلتر هم در برابر عوامل مضر خارجی  هستند .  

 

پیامبر ( ص ) خطاب به حضرت علی ( ع ) : ای علی ، غذایت را با نمک شروع کن و با نمک به پایان برسان چون در این کار شفای هفتاد بیماری است .

 

می دونید نمک ( NaCl یا کلرید سدیم ) از دو یون کلر و سدیم تشکیل شده ، یون کلر پیش ساز و لازمه آنزیم آمیلازدهانی هستش که خط مقدم شروع فرآیند هضم غذاست و یون سدیم هم با توجه آب و هوای گرم عربستان و زیاد عرق کردن مردم از دهیدراته شدن و بی حال شدن در اثر شدت گرما مفید بوده ، می گن امام رضا ( ع ) با توجه به آب و هوای ایران از سرکه استفاده می کردند .

 

مردی نزد امام صادق ( ع ) آمد و گفت : جانم به فدایت ! دچار ضعف شده ام ، چه کنم ؟ امام فرمود : شیر بخور که باعث رشد و رویش گوشت و محکم شدن استخوانها می شود .

 

همون طور که می دونید شیر سرشار از اسیدهای آمینه و پروتئین ، کلسیم و ویتامین های گروه B هستش ، منظور از رشد و رویش گوشت اشاره به نقش اسیدهای آمینه و پروتئین های شیر داره و منظور از محکم شدن استخوان اشاره به نقش کلسیم در ساختمان استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان ( استئوپروز ) داره ، علاوه بر نقش پروتئین و کلسیم در برطرف کردن ضعف ، ویتامین های گروه B هم خیلی تو درمان ضعف موثر هستند و از اشکال دارویی ب کمپلکس ( آمپول ، قرص ، شربت ) برای این منظور استفاده می شه .

 

مردی در نزد امام صادق ( ع ) از سرفه اظهار ناراحتی کرد ، امام به اون فرمود : در کف دستت مقداری کاشمه ( زیره کوهی ) بریز و به همان اندازه شکر بریز و برای یک یا دوروز این را بخور ، آن مرد گفت تنها یک بار انجام دادم و سرفه برطرف شد .

 

روغن های فرار موجود در گیاهان اینچنینی ( مرزه ، آویشن ، زیره ، اکالیپتوس ، رازیانه و .. ) ترکیبات شیمیایی مثل فنلی تیمول ، کارواکرول ، آنتول و اکالیپتول دارند که اثر ضد سرفه و ضد اسپاسم دارند و حتی مشابه شربت های خلط آور شیمیایی مثل گایافنزین و برم هگزین اثرات خلط آور هم دارند و ترشحات موکوسی دستگاه تنفس رو افزایش می دن و باعث پاکسازی دستگاه تنفسی می شن ، ضمن اینکه اثرات ضد میکروبی هم دارند ، شربت های گیاهی  مثل توسیان ، برونکوتیدی ، تیمیان ، تیمکس و برونکوسین و قطره تیم آرتا هم که الان در داروخانه ها موجود هستند بر چنین اساسی بنا شدند .

 

شکر هم همون حکم شیرین کننده دارو رو داره که تو داروها و بخصوص شربت ها امروزه از مواد شیرین کننده برای احساس بهتر و پذیرش دارو توسط بیمار استفاده می کنند .

 

امام باقر ( ع )  و امام صادق ( ع ) هرگاه که از حمام خارج می شدند چه در زمستان و چه در تابستان با عمامه بیرون می آمدند و می گفتند : این کار از سردرد جلوگیری می کند .

 

ما تو پیشونی سینوسی ( حفراتی تو خالی )  داریم به نام سینوس فرونتال ، در صورت التهاب این سینوس در مواردی مثل سرماخوردگی یا بادخوردن به این سینوس که باعث نوعی استرس فیزیکی می شه ،  سینوزیت ایجاد می شه که یکی از نشانه های سینوزیت سردرد هستش .

 

امام صادق ( ع ) : انار را با پیه اش بخورید که معده را پاک می کند .

 

اون لایه یا پرده شفاف داخل انار و بین دونه ها که بهش پیه می گن یه نوع فیبر محسوب می شه که خوردنش باعث می شه دستگاه گوارش تحرک داشته باشه و  آدم یبوست نگیره و یبوست برطرف بشه ، تو یبوست هم که می دونین دفعی صورت نمی گیره و مواد مونده در دستگاه گوارش عوارض سمی و سرطان زایی دارند ، به قول بوعلی سینا یبوست ام الامراض هستش و مزاج سالم باید روزی 3 تا 5 بار تخلیه داشته باشه .

 

امام صادق ( ع ) : پنیر و گردو هرگاه باهم باشند دوا هستند و هرگاه از هم جدا باشند درد می شوند .

 

خوردن پنیر به ویژه در صبح و به تنهایی باعث رخوت و سستی و کندی ذهن و کاهش تمرکز می شه ، ضمن اینکه تو  پنیر و گردو هرکدوم به تنهایی اسیدهای آمینه ای (مواد شیمیایی و مفید برای کار بدن و پیش ساز پروتئین ها ) هستش که تو اون یکی نیست و به نوعی اگه باهم مصرف بشن همدیگه رو تکمیل می کنند ، ضمن اینکه گردو امگا – 3 که جزو اسیدهای چرب مفید برای بدن هستش داره که پنیر نداره و عوضش کلسیم پنیر بیشتر از کلسیم موجود در گردو هستش  .

 

 

 

هنگامی که حضرت علی ( ع ) به شام می رفتند به دهقانان شهر انبار ( در 60 کیلومتری بغداد ) برخورد کردند ، کشاورزان از اسبهایشان پیاده شدند و پیشاپیش او دویدند و به ستایش حضرت پرداختند ، حضرت از این حرکت چهره درهم کشیدند و فرمودند : این چه کاری بود که کردید ؟ گفتند : عادتی و رسمی است که بدان شیوه به بزرگان خود احترام می گذاریم و ایشان را بزرگ می شماریم .

 

حضرت علی ( ع ) فرمودند : به خدا که فرمانروایان شما از این کار سودی نمی برند . ولی شما بیهوده خود را در این دنیا به رنج و زحمت می اندازید و در آخرت نیز بدبخت می گردید . چه زیانبار است رنجی که عقوبت ببار آرد و چه سودمند است آسایش و آرامشی که از آتش دوزخ آسوده دارد .

 

پی نوشت : قابل توجه بعضی ها که خودشون رو با علی ( ع ) مقایسه می کنند یا این طور مقایسه شون می کنند و ادعای عمل به اسلام رو دارند ولی برای  سفرهای استانی و استقبال خیابونی و غیر خیابونی البته خودجوش !  ازشون یه شهر تعطیل می شه !!!!!