به نام خدا

پنجشنبه سوم دی ماه 88

السلام علیک یا ابا عبدالله

 

می دونید روز جمعه دهم محرم سال 61 هجری قمری که حماسه کربلا اتفاق افتاد تو ایران بیست و دوم مهرماه  59 شمسی بوده ؟

______________________________________________________________________

تا جایی که در کتب تاریخی نقل شده و اساتیدی مثل شهید مطهری روایت کردند عبیدالله بن زیاد در زمان رخ دادن حماسه کربلا توسط امام حسین ( ع ) و یارانش که حاکم کوفه بوده 28 سال سن بیشتر نداشته ، حالا چطور در تمام سریال های مناسبتی تولید شده توسط رسانه میلی حاج عزت ضرغامی و رفقا ( رسانه ملی سابق ! ) که ادعای دین و مذهبی بودنشون گوش فلک رو هم پرکرده بازیگران نقش عبیدالله بن زیاد حداقل 50 سال دارند !! بهتره آقایون بعد فراغت از سواستفاده های جناحی و سلیقه ای از این امانت ملی که دستشونه به خودشون زحمت بدن در این زمینه  مطالعه ای کنند !! به جایی برنمی خوره ها !!!

 

 

امام صادق ( ع ) : نماز شب ، صورت و اخلاق را خوب و نیکو و رزق را پاک و قرض را اداء و ناراحتی را برطرف و نورچشم را زیاد می نماید . نماز شب بخوانید که سنت پیامبرتان می باشد و بیماری ها را از شما دور می کند .

صرف نظر از اثرات تربیتی و روحی و معنوی نماز (چه واجب و چه مستحب ) درباره نماز شب حداقل یک اثر پزشکی هم وجود داره ، شما از نیمه شب شرعی به بعد می تونین نماز شب بخونین اما توصیه شده که نزدیک به نماز صبح باشه و به نوعی نماز شب به نماز صبح متصل بشه ، صبح زود و نزدیک نماز صبح و حداکثر یکی دو ساعت بعدش مواد شیمیایی بنام کاتکول آمین ها و همین طور هورمون های استرس زا مثل آدرنالین  تو بدن افزایش پیدا می کنند که به نوعی اثر تحریک آمیز دارند و مثل گاز ماشین عمل می کنند و برای همینه که بیشترین سکته ها و مرگ های ناگهانی  بخصوص موقع خواب تو همین زمان ها رخ می ده ( و همین طور غروب که می گن نخوابین ) و آدم صبح دیر که بلند می شه یه احساس خیلی بدی معمولا بهش دست می ده .

روزی نابینایی وارد خانه حضرت فاطمه ( س ) شد ، حضرت فاطمه ( س ) حجاب کامل گرفتند و وقتی ازشون پرسیدند اینکه نابیناست و نمی تواند تورا ببیند حضرت فاطمه ( س ) جواب دادند : اگر او مرا نمی بیند من اورا می بینم و او بوی مرا استشمام می کند .

در شماره اوت 1990 مجله New Scientist محققی به اسم انابل برچال درباره بوها و نقش اونها تحقیقاتی کرده ، بوهایی که از بدن ما و بعضی جانداران منتشر می شن هورمون های فرار یا فرمون ها نامیده می شن و ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که با عنوان استرون شماره گذاری شدند  و باعث جلب توجه و تمایل جنس مخالف می شن.

حضرت علی ( ع ) : ناخن گرفتن از بیماری های بزرگ پیشگیری می کند و روزی و استمرار آن را فراهم می سازد .

امروزه در علم میکروب شناسی و بیماری های عفونی ثابت شده که ناخن محل جمع شدن باکتریها و تخم انگل هاست و خود ناخن می تونه در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب مبتلا به عارضه قارچی بشه ، برای همین چه در احادیث و چه در توصیه های بهداشتی پزشکی توصیه می شه که حداقل هفته ای یک بار ناخن ها کوتاه بشن و بعد دستشویی هم با آب و صابون شستشو انجام بشه و خانم ها هم که ناخن هاشون بلنده علاوه بر اینها از برس مخصوص ناخن هم استفاده کنند .

امام صادق ( ع ) : از امیر المومنین ( ع )  نقل است که شام خوردن را رها نکنید که باعث خرابی و تباهی بدن می شود و آن حضرت در جای دیگری فرمودند شام را رها نکنید ، حتی اگر به سه لقمه نمک باشد . امام صادق ( ع )  به شخصی که درد و ناراحتی داشت فرمودند : صبحانه و شام بخور و در فاصله میان آنها چیزی مخور ، چرا که باعث تباهی بدن می شود . مگر نشنیده ای که خداوند فرموده : و لهم رزقهم فیها بکره و عشیاً ( سوره مریم آیه 62 ) .

متاسفانه ژست ها و خرافات مسخره و مضحکی درباره نخوردن شام بین مردم وجود داره که حتی برای بعضی ها مایه افتخاره !! بعضی ها فکر می کنند که اگه شام نخورند وزنشون بالا نمی ره و چاق نمی شن !! و برای همین به همون مثال غلط و خرافی معروف صبحانه رو خودت بخور ، ناهار رو با دوستت و شام رو با دشمنت !!! استناد می کنند که درست نیست .

خداوند در ماه رمضان به شما دوبار دستور خوردن داده و این آیه 62 سوره مریم هم تایید همون دستوره . شما از نظر خداوند و برخلاف مثال غلط بالا وعده صبحانه و شام رو باید مصرف کنید و ناهار حذفه . از نظر علمی هم اگه شما 16 تا قاشق غذاخوری برنج شب بخوری و 8 تا ظهر ، اون 8 تایی که ظهر خوردی بیشتر و سریعتر جذب می شه !!چون سلولهای بدن و دستگاه گوارش  در طول روز آماده تر و سرحال تر عمل می کنند ولی درشب این طور نیست و حرکت و سرعت جذب کمتره .

هر چند باید توجه داشت باید بین شام و خواب 3 ساعت فاصله باشه و از پرخوری که باعث رفلاکس اسید از معده به مری می شه پرهیز کرد و غذا همون طور که اشاره شده سبک باشه ، ولی اصلا شام نخوردن نه در اسلام و نه در علم پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شه ، اونهایی که می خوان لاغر بشن و اضافه وزن پیدا نکنند عوض شام نخوردن بهترین کار براشون اینه که صبحانه کاملی بخورند و در طول روز از میان وعده های کم حجم و سالم  ( میوه ، سبزیجات ، غذاهای آبکی مثل سوپ ) استفاده کنند ولی شام رو خوب و با کیفیت  و کم حجم و سبک 3 ساعت قبل خواب میل کنند .

 

 

پیامبر گرامی اسلام ( ص ) : آفت دین سه چیز است فقیه و دانشمند فاجر یا بدکار ، پیشوای ظالم و ستمکار ، مقدس نادان ( در عبادت کوشای جاهل )