صد درد

پزشکی در اسلام - قسمت دوم

به نام خدا

پنجشنبه سوم دی ماه 88

السلام علیک یا ابا عبدالله

 

می دونید روز جمعه دهم محرم سال 61 هجری قمری که حماسه کربلا اتفاق افتاد تو ایران بیست و دوم مهرماه  59 شمسی بوده ؟

______________________________________________________________________

تا جایی که در کتب تاریخی نقل شده و اساتیدی مثل شهید مطهری روایت کردند عبیدالله بن زیاد در زمان رخ دادن حماسه کربلا توسط امام حسین ( ع ) و یارانش که حاکم کوفه بوده 28 سال سن بیشتر نداشته ، حالا چطور در تمام سریال های مناسبتی تولید شده توسط رسانه میلی حاج عزت ضرغامی و رفقا ( رسانه ملی سابق ! ) که ادعای دین و مذهبی بودنشون گوش فلک رو هم پرکرده بازیگران نقش عبیدالله بن زیاد حداقل 50 سال دارند !! بهتره آقایون بعد فراغت از سواستفاده های جناحی و سلیقه ای از این امانت ملی که دستشونه به خودشون زحمت بدن در این زمینه  مطالعه ای کنند !! به جایی برنمی خوره ها !!!

 

 

امام صادق ( ع ) : نماز شب ، صورت و اخلاق را خوب و نیکو و رزق را پاک و قرض را اداء و ناراحتی را برطرف و نورچشم را زیاد می نماید . نماز شب بخوانید که سنت پیامبرتان می باشد و بیماری ها را از شما دور می کند .

صرف نظر از اثرات تربیتی و روحی و معنوی نماز (چه واجب و چه مستحب ) درباره نماز شب حداقل یک اثر پزشکی هم وجود داره ، شما از نیمه شب شرعی به بعد می تونین نماز شب بخونین اما توصیه شده که نزدیک به نماز صبح باشه و به نوعی نماز شب به نماز صبح متصل بشه ، صبح زود و نزدیک نماز صبح و حداکثر یکی دو ساعت بعدش مواد شیمیایی بنام کاتکول آمین ها و همین طور هورمون های استرس زا مثل آدرنالین  تو بدن افزایش پیدا می کنند که به نوعی اثر تحریک آمیز دارند و مثل گاز ماشین عمل می کنند و برای همینه که بیشترین سکته ها و مرگ های ناگهانی  بخصوص موقع خواب تو همین زمان ها رخ می ده ( و همین طور غروب که می گن نخوابین ) و آدم صبح دیر که بلند می شه یه احساس خیلی بدی معمولا بهش دست می ده .

روزی نابینایی وارد خانه حضرت فاطمه ( س ) شد ، حضرت فاطمه ( س ) حجاب کامل گرفتند و وقتی ازشون پرسیدند اینکه نابیناست و نمی تواند تورا ببیند حضرت فاطمه ( س ) جواب دادند : اگر او مرا نمی بیند من اورا می بینم و او بوی مرا استشمام می کند .

در شماره اوت 1990 مجله New Scientist محققی به اسم انابل برچال درباره بوها و نقش اونها تحقیقاتی کرده ، بوهایی که از بدن ما و بعضی جانداران منتشر می شن هورمون های فرار یا فرمون ها نامیده می شن و ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که با عنوان استرون شماره گذاری شدند  و باعث جلب توجه و تمایل جنس مخالف می شن.

حضرت علی ( ع ) : ناخن گرفتن از بیماری های بزرگ پیشگیری می کند و روزی و استمرار آن را فراهم می سازد .

امروزه در علم میکروب شناسی و بیماری های عفونی ثابت شده که ناخن محل جمع شدن باکتریها و تخم انگل هاست و خود ناخن می تونه در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب مبتلا به عارضه قارچی بشه ، برای همین چه در احادیث و چه در توصیه های بهداشتی پزشکی توصیه می شه که حداقل هفته ای یک بار ناخن ها کوتاه بشن و بعد دستشویی هم با آب و صابون شستشو انجام بشه و خانم ها هم که ناخن هاشون بلنده علاوه بر اینها از برس مخصوص ناخن هم استفاده کنند .

امام صادق ( ع ) : از امیر المومنین ( ع )  نقل است که شام خوردن را رها نکنید که باعث خرابی و تباهی بدن می شود و آن حضرت در جای دیگری فرمودند شام را رها نکنید ، حتی اگر به سه لقمه نمک باشد . امام صادق ( ع )  به شخصی که درد و ناراحتی داشت فرمودند : صبحانه و شام بخور و در فاصله میان آنها چیزی مخور ، چرا که باعث تباهی بدن می شود . مگر نشنیده ای که خداوند فرموده : و لهم رزقهم فیها بکره و عشیاً ( سوره مریم آیه 62 ) .

متاسفانه ژست ها و خرافات مسخره و مضحکی درباره نخوردن شام بین مردم وجود داره که حتی برای بعضی ها مایه افتخاره !! بعضی ها فکر می کنند که اگه شام نخورند وزنشون بالا نمی ره و چاق نمی شن !! و برای همین به همون مثال غلط و خرافی معروف صبحانه رو خودت بخور ، ناهار رو با دوستت و شام رو با دشمنت !!! استناد می کنند که درست نیست .

خداوند در ماه رمضان به شما دوبار دستور خوردن داده و این آیه 62 سوره مریم هم تایید همون دستوره . شما از نظر خداوند و برخلاف مثال غلط بالا وعده صبحانه و شام رو باید مصرف کنید و ناهار حذفه . از نظر علمی هم اگه شما 16 تا قاشق غذاخوری برنج شب بخوری و 8 تا ظهر ، اون 8 تایی که ظهر خوردی بیشتر و سریعتر جذب می شه !!چون سلولهای بدن و دستگاه گوارش  در طول روز آماده تر و سرحال تر عمل می کنند ولی درشب این طور نیست و حرکت و سرعت جذب کمتره .

هر چند باید توجه داشت باید بین شام و خواب 3 ساعت فاصله باشه و از پرخوری که باعث رفلاکس اسید از معده به مری می شه پرهیز کرد و غذا همون طور که اشاره شده سبک باشه ، ولی اصلا شام نخوردن نه در اسلام و نه در علم پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شه ، اونهایی که می خوان لاغر بشن و اضافه وزن پیدا نکنند عوض شام نخوردن بهترین کار براشون اینه که صبحانه کاملی بخورند و در طول روز از میان وعده های کم حجم و سالم  ( میوه ، سبزیجات ، غذاهای آبکی مثل سوپ ) استفاده کنند ولی شام رو خوب و با کیفیت  و کم حجم و سبک 3 ساعت قبل خواب میل کنند .

 

 

پیامبر گرامی اسلام ( ص ) : آفت دین سه چیز است فقیه و دانشمند فاجر یا بدکار ، پیشوای ظالم و ستمکار ، مقدس نادان ( در عبادت کوشای جاهل )

 

 

 

+ مجید ; ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ دی ۱۳۸۸
comment نظرات ()