کرونا در هوا ؟!!

به نام خدا

راجع به #انتقال_کرونا از راه تنفسی و این مطالبی که حتی تا اخبار تلویزیون هم کشیده واجبه یکبار دیگه توضیح بیشتری عرض کنم : 

ببینید ! موهای بینی ما مثل یک فیلتر ذرات با قطر بالای 10 میکرون رو که بزرگ هستند می گیرند و نمی دارند به #ریه برسند . قطرات تنفسی که از طریق سرفه ، عطسه ، خلط ، تف و این چیزها بیرون می آن اگه بالای 5 میکرون باشند بنام Droplet ( دراپلت ) و اگه زیر 5 میکرون اندازه داشته باشند بنام Droplet Nuclei یا ریز قطره نامیده می شن . ریز قطره ها معمولا حالت خشک شده و تبخیر شده نسبت به دراپلت ها دارند . 

وقتی یک بیمار مبتلا مثلا با سرفه یا عطسه ترشحاتش رو بیرون می ده اگه دراپلت باشه فقط زمانی مسری هستش که خود فرد مبتلا هم همون جا حضور داشته باشه و محل رو ترک نکرده باشه اما در مواقعی مثل همین #کروناویروس که قطرات تنفسی از نوع Droplet Nuclei یا ریز قطره هستند بعد از عطسه و ترک محل توسط بیمار ذرات قابلیت چند ساعت ماندگاری رو در هوا دارند ولی هر دقیقه که می گذره از قدرتشون کم می شه و حدود 3 ساعت بعد به صفر می رسه ( نه 8 ساعت !) تمام این چیزها که می خونید و می شنوید که فلان ساعت تو هوا پخشه و فلان ساعت یا روز رو پارچه و استیل و ... در شرایط " آزمایشگاهی " بدست اومدند نه محیط طبیعی ! 

مثلا با دستگاهی بنام نبولایز ، #کووید19 رو خرد و در هوا اسپری کردند و به عدد 3 ساعت یا 8 ساعت رسیدند نه اینکه یه بیماری عطسه کرده باشه و رفته باشه بیرون بعد محاسبه کرده باشند ! 

دلیلش هم اینه که عمده خطر انتقال از راه تنفسی و ماندگاری #ویروس_کرونا محیط های متراکم و بسته و آلوده مثل #بیمارستان هاست ! که نه فقط کادر درمانی بلکه کادر اداری و مراجعین هم در معرض خطر هستند و این محاسبات برای این انجام می شه که کادر #پزشکی بدونند اگه یه بیماری رو اینتوبه ، اکستوبه ، ساکشن ، برونکوسکوپی یا لاواژ آلوئولار ( BAL) می کنند که همشون هم با ترشحات تنفسی سرو کار داره تا چند ساعت احتمال پخش ویروس در اون محیط هستش نه اینکه شما به عنوان مردم عادی بترسید از اینکه پنجره رو باز می کنید یا بیرون تشریف می برید #کرونا در هوا پخش باشه !! شنونده باید عاقل باشه ، اگه واقعا #ویروس در هوا پخش بود که الان بجای 30 هزار مبتلا ( با ضریب 100 هم حساب کنید اصلا 3 میلیون مبتلا) الان باید هفتاد هشتاد میلیون بیمار داشتیم !!😇😉 "بودن " و "وجود داشتن" عامل بیماری هم همیشه به معنای "منتقل شدن "و "بیمار شدن" نیست ! شرایط بدنی میزبان ، نحوه و مقدار انتقال و میزان دوز ورودی و.. هم تعیین کننده هستند .

https://www.instagram.com/p/B-QP-s4Dtya/?igshid=1c1fajciv7ub0


/ 2 نظر / 1457 بازدید
lifetricks

این کرونام داستانی شده. هربار می گن از یه طریق جدید انتقال پیدا می کنه و بعد تکذیب... معلوم نیس چی رو باور کنیم!