کارت خرید ایرانیان

به نام خدا

 

همون طور که قبلا هم گفته بودم توزیع سبد کالا به این شکل باعث بروز مشکلاتی چه در شناسایی و چه در اجرا شد و هرچند ایده ، ایده خوبی بود اما بخوبی اجرایی نشد و چیزی جز دلخوری و تحقیر و بوجود اومدن صحنه های ناخوشایند نداشت .

از اونجایی که درست نیست کنار بیاستیم و فقط نق بزنیم پیشنهاداتی دارم که اونها رو اینجا مطرح می کنم و امیدوارم این پیشنهادات خام مورد بررسی قرار بگیرند تا اگر مناسب بودند اجرایی بشن :

درصورت حفظ رویه فعلی

اگه دولت می خواد یارانه نقدی سرجاش باشه و یارانه کسی حذف نشه و در کنارش سبد کالا هم بده باید تعدادمشمولین در هر گروه رو شناسایی کنه و گروه گروه بدون گذاشتن محدودیت زمانی مشمولین رو در هر مرحله اعلام کنه ، مثلا ابتدا فقط گروههای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رو که مثلاً یک میلیون نفر باشند اعلام کنه و بعد اینکه بر طبق گزارشات حداقل هشتصد هزار نفر کالاهاشون رو گرفتند بازنشستگان تامین اجتماعی رو با تداوم توزیع به گروه قبلی اعلام کنه و همین طور بعدش بازنشستگان کشوری بعدش کارگران و .... .

خوبی این کار به روند فعلی براینه که از تمام اقشار و گروهها برای گرفتن سبد کالا صف های طویل تشکیل نمی شه و نظم و آرامش بهتری حکمفرما خواهد شد .

اما طرح پیشنهادی من :

1- بر اساس اطلاعات موجود در سازمان ثبت اسناد و املاک ، پلیس راهور و بانک اطلاعاتی فعلی سازمان هدفمندی یارانه ها ( موجود از سال 87 ) یارانه کلیه خانوارهایی که ارزش فعلی ملک یا املاک اونها بالای 10 میلیارد ریال یا 1 میلیارد تومان برآورد می شه و کلیه خانوارهایی که ارزش خودروی ثبتی فعلی اونها بالای 500 میلیون ریال معادل 50 میلیون تومان تخمین زده می شه قطع بشه ، این توضیح ضروریه که ملاک مجموع دارایی ثبتی خانوار هستش نه فقط اشخاص ... یعنی اگه یه خانواری یک خودرو به ارزش 20 میلیون تومان و یک خودرو به ارزش 30 میلیون تومان داشته باشه مستحق دریافت یارانه نیست یا همین قضیه در مورد مسکن و زمین و مغازه هم صدق می کنه .

2- کارتهای الکترونیکی بنام کارت خرید ایرانیان منقوش به پرچم سه رنگ ایران با پس زمینه نقشه ایران توسط دولت آماده و اطلاع رسانی بشه افرادی که واجد شرایط دریافت یارانه هستند به بانکهایی که حساب یارانه اونها به اون بانکها تعلق داره ( نه الزاماً شعب ) مراجعه و فرم های درخواست کارت خرید به اضافه فرم های اطلاعات فعلی شخصی و درآمدی و اموال خانوار رو دریافت و پس از پر کردن به همراه کپی کارت ملی و شناسنامه و کپی کارت یا دفترچه حساب واریزی یارانه به بانک تحویل بدن تا کارت خرید ایرانیان بنام سرپرست خانوار توسط بانک صادر بشه ، فرم ها در سایت سازمان هدفمندی یارانه ها هم قرار داده بشن تا اگه کسی به طور دستی نخواست پر کنه از طریق اینترنت اطلاعات رو تکمیل و بعد تایید اطلاعات و پرینت اون ( مثل ثبت نام کنکور ) به همراه مدارک بالا به بانک تحویل بده ... بانک ها هم بعد صدور کارت اصل فرمها و مدارک رو به سازمان هدفمندی یارانه ها ارسال کنند تا توسط سازمان در بانک جامع اطلاعات ایرانیان ثبت و بروز رسانی بشه .

3- دولت به مدت بیست روز مهلت بده کسانی که با شناسنامه های جعلی و افراد متوفی یارانه دریافت می کنند جهت حذف فرد مزبور به سایت مراجعه کنند وگرنه علاوه بر حذف یارانه کل خانوار یارانه دریافتی از ابتدا رو هم باید مسترد کنند ... این مهلت قابل تمدید هم نباشه ... بعد از بیست روز دولت با همکاری سازمان ثبت احوال این افراد رو شناسایی و مطابق ضوابط برخورد کنه .

4- دولت فرجه اولیه 4 ماهه ای برای دریافت کارت خرید ایرانیان قرار بده ، بعد از چهارماه درپانزدهم اولین ماه زوج مبلغ 100 هزار تومان شارژ کنه و 6 بار در سال هر دوماه یک بار پانزدهم ماههای زوج این مبلغ رو به عنوان بن خرید کالا برای افزایش قدرت خرید خانوارهای تورم زده ناشی از مهرورزی های سالهای اخیر ! قرار بده ( 15 اردیبهشت ، 15 تیر ، 15 شهریور ، 15 آبان ، 15 دی و 15 اسفند ) کارتهای مزبور قابل برداشت از طریق خودپرداز نبوده و قابلیت خرید اینترنتی هم نداشته باشند ، این کارتها صرفاً در فروشگاههای زنچیره ای دولتی مثل اتکا ، رفاه ، شهروند ، سپه و کلیه تعاونی های مصرف شهری و روستایی قابلیت تراکنش از طریق دستگاه کارتخوان فروشگاه رو داشته باشند .

4- سالی یک بار دولت با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک و راهور اطلاعات رو مورد بازبینی قرار بده تا خانوارهای دارای ملک و مغازه و زمین با ارزش مجموع بیش از 1 میلیارد تومان و خودروی بیش از 50 میلیون تومان از زمره دریافت کنندگان یارانه نقدی و بن خرید کالا حذف بشن ، به معترضین و کسانی که قبلا واجد شرایط دریافت یارانه و بن خرید کالا نبودند ولی متاسفانه حالا هستند هم فرصت داده بشه تا از طریق پر کردن مجدد فرم های اطلاعات شخصی و مالی معسر بودن خودشون رو اثبات کنند ، برای این کار مهلت پانزده روزه ای در سال از طریق سایت داده بشه .

5- کلیه بن کارتهای اهدایی دستگاههای دولتی به کارمندان جمع آوری و غیر فعال بشن ، به مردم اطمینان داده بشه مبالغ واریزی از بین نخواهند رفت و در صورت عدم استفاده تا شارژ بعدی از کارت غیب نخواهند شد و محدودیت زمانی برای استفاده وجود نخواهد داشت .

6- فاز دوم هدفمندی یارانه ها یک ماه بعد از ششمین شارژ کارت خرید ایرانیان با شیبی ملایم شروع ولی یارانه نقدی فعلی ثابت مانده و تغییری نکند .

7- موجودی و گردش حساب کارت خرید ایرانیان از طریق اینترنت بانک بانک صادر کننده ، تلفنبانک بانک صادر کننده و دستگاههای کارتخوان فروشگاههای نامبرده در بالا قابل بررسی توسط دارندگان کارت باشند . در صورت گم شدن کارت یا رمز هم تدابیر معمول به دارندگان گوشزد بشه ، همه اطلاعات مورد نیاز دارندگان به شکل راهنما در سایت موجود بوده و هنگام تحویل کارت هم با بروشوری تحویل سرپرستان خانوار گردند .

این ایده من برای کمک به بالا بردن قدرت خرید مردم بدون افزایش نقدینگی ، تبعیض و بدون شکسته شدن کرامت و حرمت اونهاست ... البته شاید این ایده نواقصی هم داشته باشه که می شه به نیاز به حجم بالای نیروی انسانی برای وارد کردن یا کنترل ولو سالیانه اطلاعات اشاره کرد که به نظر من با بکار گیری نیروهای پاره وقت و ساعتی بدون استخدام رسمی و تدابیر دیگه قابل حله ... ضمن اینکه من مطمئنم بانکها که در اول صف اجرای این طرح بزرگ هستند بخوبی از عهده اون برخواهند اومد و ازدحام یا مشکل خاصی هم پیش نخواهد اومد .

 

 

/ 0 نظر / 60 بازدید