پزشکی در اسلام - قسمت سیزدهم

به نام خدا

 

پیامبر اسلام ( ص ) : به چیزی برتر از یک شربت عسل درمان جسته نشده است .

قرار شد از این به بعد از کمیت بخش پزشکی در اسلام کم کنیم و به کیفیتش اضافه ، برای همین در این قسمت و با توجه به حدیث بالا فقط یک خاصیت شناخته شده در پزشکی امروز در مورد خاصیت خواب آوربودن و آرامش بخشی عسل یا شربت عسل رو می گیم و ان شالله اگه عمری باشه در آینده به مرور در مورد بقیه خواص عسل و غیر عسل هم در قسمت های مختلف و کوتاه صحبت می کنیم.

عسل اسید آمینه ای ( اسیدهای های آمینه پیش ساز پروتئین ها هستند و در بعضی فعل و انفعالات داخلی بدن هم نقش مهمی دارند ) بنام اسید گلوتامیک داره ، این اسید گلوتامیک پیش ساز اصلی یه نوع دیگه از اسیدهای آمینه فرعی ( نه اصلی ) بنام  GABA یا گاما آمینوبوتیریک اسید به شمار می ره .

GABA توی مغز کاری که انجام می ده اینه که یه خاصیت بازدارندگی یا مهاری داره ، یعنی باعث آرامش و تسکین می شه و این اسید گلوتامیک ( گلوتامین ) که تو عسل هم وجود داره بعد اینکه بخصوص از راه دهانی خورده بشه براحتی از سد خونی مغزی ( که هر ماده ای ازش رد نمی شه تا وارد مغز بشه ) عبور می کنه و وارد مغز که می شه تبدیل به GABA می شه سطح GABA رو تو مغز بالا می بره و باعث آرامش بخشی و تسکین درد می شه .

مکانیسم اثر قرصهایی مثل دیازپام ( والیوم ) ، کلردیازپوکساید ( لیبریوم ) و آلپرازولام و لورازپام هم برهمین مبنای اثر مهاری GABA هستش که باعث کاهش اضطراب و آرامش و خواب می شن ، جالبه بدونین این GABA تو افزایش IQ یا ضریب هوشی و درمان صرع هم نقش مثبتی برعهده داره  .

تو حدیث از شربت عسل یاد شده ، شربت عسل از اضافه کردن یک تا دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی به یک لیوان شیر گرم یا آب گرم درست می شه و تو پزشکی امروز به عنوان یکی از راه حل های مشکل بی خوابی و اختلالات خواب و استرس و درد مورد توصیه پزشکان هستش و  همون طور که اشاره شد قرن ها قبل توسط اسلام و پیشوایان اسلامی بهش اشاره شده .

از جمله این تحقیقات در پزشکی امروز می شه به تحقیق دکتر ورتمن پژوهشگر موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا ( MIT ) و دکتر بونی اسپرینگ استاد روانشناسی دانشکده پزشکی شیکاگو اشاره کرد که البته تحقیق اولیه اونها بطور کلی در مورد مواد قندی و شیرین و اثرشون روی خواب و آرامش بخشی بوده اما می تونه به همین بحث خودمون هم تعمیم داده بشه .

البته از نقش تبدیل تریپتوفان ( اونم یه اسید آمینه است ) به سروتونین ( که یه ماده میانجی آرامش بخش شیمیایی عصبی هستش ) تو خوراکی های شیرین و موز  نباید بسادگی گذشت و اونم تاثیر داره، علی الخصوص بعد یه ناهار سرشار از کربوهیدرات و بدون پروتئین که باعث احساس بی حالی و خواب آلودگی در ساعات بعد ناهار می شه اما به هر حال نقش GABA هم نقش مهمی به شمار می ره .

ضمن اینکه اون خاصیت معروف شیرگرم شیرین شده قبل خواب نباید فقط محدود به همین قضیه سروتونین بشه که من دیدم اکثر جاها فقط رو همین تاکید کردند ، در صورتی که با گرم شدن شیر پروتئین های کازومورفین شیر تجزیه می شن و تبدیل به مورفین طبیعی یا سایر آرامش بخش های طبیعی شده و اثر این فعل و انفعال رو هم نباید نادیده گرفت ولی در کل نقش شربت عسل بخصوص قبل خواب تو القای خواب و آرامش بخشی و تسکین نقش ثابت شده ای هستش .

در مورد عسل صحبت بسیاره که ما فعلاً فقط به یک نمونه بسنده می کنیم و ان شالله اگه مجالی و عمری باشه کم کم به جنبه های دیگه هم خواهیم پرداخت .

 

/ 0 نظر / 62 بازدید