پاسخ سوالات رایج بهداشتی پزشکی - قسمت اول

به نام خدا

پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت ماه 89

 

سوال  : چرا زمانی که ماست ( یا دوغ ) می خوریم بعد مدتی خوابمون می آد ؟

جواب : چون ماست ( یا دوغ ) باعث افزایش اسید لاکتیک خون می شن و یه حالت اسیدی ( اسیدوز ) تو خون ایجاد و همین حالتاسیدی رو مرکز هوشیاری مغز اثر می ذاره و باعث خواب آلودگی می شه .

سوال : بابای من چربی خونش بالاست ، دکتر که رفته بهش قرصی داده که ما تا حالا اسمش رو نشنیدیم ! اسم قرصش   Ezitimibe هستش ، این قرص چیه و چی کار می کنه ؟

جواب : این قرص جزو جدیدترین داروهای کاهنده چربی خون هستش که نمی ذاره چربی غذا تو دستگاه گوارش جذب بدن بشه در نتیجه کبد هم شروع می کنه گیرنده هایی رو که باید برای گرفتن چربی بد ( LDL ) از خون بسازه بیشتر و بیشتر می سازه و این گیرنده ها هم که زیاد بشن چربی های بد بیشتری از خون گرفته می شن  ( LDL با این دارو حدود 18 درصد می آد پایین ) و در نتیجه چربی خون کاهش پیدا می کنه .

سوال : من عادت دارم روزی دوبار دوش بگیرم و اگه این کار رو نکنم احساس می کنم خیلی کثیف هستم و اعصابم داغون می شه ولی بخصوص زمستون ها با اینکه دوبار در روز رو هم دوش می گیرم خیلی بدنم می خاره ! به نظر شما روزی دوبار رو سه بار کنم ؟!  

جواب : شما همینم برات زیاده ! برخلاف تصور ذهنی شما و خیلی های دیگه مثل شما ، دوش گرفتن زیاد و مکرر ( حتی با آب خالی ) همیشه خوب و مفید نیست بلکه اگه مثل شما حالت افراطی و وسواسی به خودش بگیره برای بدن ضرر هم داره و باعث می شه میکروبهای مفید و چربی های پوستی کم بشن یا از بین برن و پوست حالت خشک و بی در و پیکری بگیره و حتی مستعد عفونت های ثانویه هم بشه چون این میکروبهای مفید یه جورایی مانع جانشین شدن میکروبهای مضر روی پوست می شن .  

سوال : می گن ویتامین C تو میوه جات و سبزیجات تازه وجود داره و با پختن و حرارت از بین می ره ، اگه بخوام سوپ یا آش یا خوراک بپزم و از اون طرف هم کاری کنم که ویتامین C سبزیجات از بین نره بهترین کار چیه ؟

جواب : بهترین راه اینه که شما سبزیجات رو آخر سر و به آب جوش اضافه کنی و سریع هم در ظرف رو بذاری .

سوال : خانم هایی که یائسه می شن و قبل یائسگی از بارداری پیشگیری می کردند می تونند با خیال راحت پیشگیری رو کنار بذارند ؟

جواب : نوچ !! اگه خانمه بالای پنجاه سال هستش تا یک سال بعد و اگه زیر پنجاه سال هستش تا دو سال همچنان باید احتیاط کنند .

سوال : دختر من هر موقع می خواد آزمایش بده کلی استرس داره و بعد اینکه خونش رو می گیرن از حال می ره ، همین مصیبت رو موقعی که می خواد آمپول بزنه هم داریم ، خطرناکه ؟

جواب : این حالت بیشتر از اون که علتش در اثر بیماری خاص یا حادی باشه ریشه عصبی روانی داره که اصطلاحاً تو پزشکی بهش Faintمی گن ، این ترس و واهمه باعث ایجاد نوعی واکنش عصبی عروقی می شه که چون تحریک عصبی صورت می گیره عروق شل می شن ، ضربان قلب کم می شه  ، فشار خون افت می کنه و خون کافی به مغز نمی رسه و برای چند ثانیه طرف از هوش می ره .

اگه چنین چیزی اتفاق افتاد باید در حالت دراز کش پاهای شخص رو تا حد 25 درجه بالا آورد . برای پیشگیری هم بهتره ضمن تقویت فرد از نظر روحی روانی و تلقین مثبت نمونه خون رو موقع آزمایش در حالت دراز کش بگیرن و به دخترتون هم بگین موقعی که دارن خون می گیرن نگاه نکنه .

 

پی نوشت : بخش  " پاسخ سوالات رایج بهداشتی پزشکی " بخش جدیدی هستش که در سال 89 به وبلاگ صد درد اضافه شده و به عنوان جایگزین مطالب طولانی و مشروح پزشکی بالینی وبلاگ ان شالله از این به بعد در وبلاگ به شکل  ناپیوسته  ( مثل بخش " پزشکی در اسلام ") قرار داده خواهد شد .

حُسنی که که این بخش نسبت به بخش های قبلی داره اینه که مطالب کوتاه تر و خلاصه تر و در عین حال بسیار کاربردی تر بیان می شن ، چون ممکنه مثلا اگر راجع به بیماری بخوایم خیلی کامل و جامع بنویسیم خیلی از شماها حوصله بعضی موارد پایه و مقدماتی مثل فیزیولوژی و آناتومی و پاتوژنز و این چیزها رو نداشته باشید و به دردتون هم نخوره ولی اینجا و تو این بخش درست می زنیم به هدف و اصل کلام رو می گیم و و خلاص ! نه وقت شما هم گرفته می شه و نه وقت من !

با توجه به شناختی هم که از سوالات و مطالبات مردم تو این 8 سال وبلاگ نویسی پیدا کردم و تو اطرافیان و آشنایان و دوستان هم حدود 13 ساله از 15 سالگی که تو این خط ها افتادم برخورد داشته و دارم دیگه دستم اومده مردم عادی و غیر علوم پزشکی ها چه جور سوالاتی دارند و سعی می کنم طبق همین شناخت  " سوالات رو  خودم مطرح و خودم  هم جواب بدم "  ، برای درک و یادگیری بیشتر و هرچه کاربردی ترشدن آموزش مون سعی می کنم با همین لفظ معمول خود مردم سوال و جواب ها رو بنویسم و  مطلب رو تا حد ممکن عامیانه عامیانه اش کنم !

 با این حساب بنا بر جواب به سوالات دوستان در این بخش نیست چون اون سوالات رو از طریق ایمیل یا یاهومسنجر یا قسمت نظرات جواب داده و می دم ولی بالاغیرتاً اگه تو قسمت نظرات سوالی دارین از یه طرف نظر رو خصوصی نکنین و از طرف دیگه با اسم مستعار هیچ نشونی هم از خودتون بجا نگذارین !  و دست ما هم به هیچ جا بند نباشه ! چون برای جواب و اگه ببینم حریم طرف حفظ می شه مجبورم از حالت خصوصی درش بیارم ! خب اگه تا این حد حساس هستین و می خواین خصوصی جواب بگیرین چرا ایمیل نمی زنین ؟!  

خودم فکر می کنم از این بخش خوشتون بیاد چون به نظر خودم " خیلی کاربردیه " و منم که عاشق آموزش های کاربردی ! چون سالها تو مدرسه و دانشگاه از آموزشهای خسته کننده و غیر کاربردی زجر کشیدم و می دونم که ازشون چیزی در نمی آد و فقط باعث اتلاف وقت می شن ولی مطمئن باشین این بخش حتی خیلی بهتر از بخش های قبلی که تو این سالها تو وبلاگ صددرد بودند و اونها هم کم کاربردی نبودند می تونه به شما کمک کنه .. خودم خیلی دوست دارم و در نظر دارم بخش  " سیاسی "  اش رو هم راه بندازم ولی فعلا همین  " بهداشتی پزشکی "  اش رو داشته باشین !  

 

 

امام رضا ( ع ) : از حقوق میهمان آن است که تا در منزل او را همراهی کنی .

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید