ادامه مطلب 6 دی

به نام خدا

 

 

پنجشنبه 6دی ماه قسمت دوم

نکته بهداشتی پزشکی :

 

@ سعی کنین تو این فصلی که واردش شدیم صبح ها ناشتا حداقل یک استکان آب گرم رو بنوشید ، برای سلامتی تون خیلی خوب و مفیده .

 

@ هر 2 تا 3 باری که عصبانی می شیم معادل یک بیماری به بدنمون خسارت وارد می شه ، علتش هم اینه که موقع عصبانیت تحریکی به غده های مغزی که هورمون ترشح می کنند وارد می شه و اونها هم با دادن دستوری به غده آدرنال یا فوق کلیه هورمون های استرس زا رو وادار به ترشح می کنند و در نتیجه قند و مواد انعقاد خون تو خون ما زیاد می شه ؛ عروق حالت انقباضی به خودشون می گیرند ، مردمک چشم گشاد می شه ، تنفس تند می شه و ضربان قلب افزایش پیدا می کنه و حرارت بدن می ره بالا و نوع خاصی از گلبولهای سفید ( لنفوسیت ها ) که وظیفه دفاع از بدن رو دارند هم افت می کنند ،به خدا این دنیا ارزش این حرفها رو نداره ، همش می خوایم دوروز زندگی کنیم و بریم جایگاه ابدی مون ، پس تا می تونیم باید خوش بگذرونیم و حال کنیم و از زندگی لذت ببریم ، خود من رو نگاه کنید چقدر مشکل دارم ؟ از سربازی و بلاتکلیفی گرفته تا ضایع شدن حق مسلمم تو طرح پزشکی از لیسانس و از دست رفتن پدرم و عموم و غیره اما همیشه سعی می کنم محکم بیاستم و با خودم بگم زندگی ادامه داره و چون زنده ام باید هم برای خودم هم دیگران خوب و مفید باشم و زندگی کنم و با اینکه تو دلم خیلی غم دارم و خیلی وقته از ته دل شاد نشدم اما سعی می کنم حفظ ظاهر کنم، توکل به خدا یادتون نره و همه چی رو بسپارین دست خدا و تسلیم صلاح و خواست خدا باشید که از خواست و صلاح ما بالاتره، توکلت علی الله .

 

نکته تغذیه ای :

 

@ این لفاف ها و پوشش های سفیدو ورقه های نازک مابین پرتقال و نارنگی و انار و میوه هایی مثل اینها رو دیدین که بعضی ها موقع خوردن می کَنَند ؟ و چه کار اشتباهی هم کنند چون اون الیاف سرشار از پکتین هستند که کلسترول ( چربی ) خون رو پایین می آرن و از رسوبش تو جدار رگها و مبتلا شدن به گرفتگی عروق و سکته جلوگیری می کنند و حتی برای کسانی همکه زیاد یبوست می گیرند خیلی مفید هستند ، پس خواهش می کنم اگه دارین پرتقال و نارنگی و این چیزا می خورین کامل و تمام و کمال بخورین و از خودتون ابتکار به خرج ندین !!!!

 

@ عزیزانی که تیروئید دارند شلغم ، کلم ، کلم پیچ و تربچه رو به شکل خامو البته زیاد نخورند چون رو هورمون تیروئید اثر می گذارند و باعث مختل شدن درمانشون می شن .

 

نکته دارویی :

 

@ حتما تا بحالاسم جین سینگ به گوشتون خورده ، یه گیاه دارویی ازخانواده دارچین که تو چین و بعضی مناطق آسیا زیاد ازش استفاده می شه و اخیرا هم به شکل دارو مثل کپسول درست شده و وارد بازار و داروخانه ها شده ، این گیاه تو تقویت قوای جسمی و روانی و ذهنی بخصوص تو بیمارانی که دوره حاد رو پشت سر گذاشتند ( تو عفونت های حاد نباید مصرف بشه ) و تو دوره نقاهت هستند ، کسانی که یه ِمیلی !! توشون کمه ( البته بیشتر آقایون ! ) و بعضی اختلالات عصبی مثل استرس و اضطرابکاربرد دارهو ضد سرطان هم هست ، چون قند خون رو پایین می آره تو بیماران دیابتی باید استفاده ازش کنترل شده و تحت نظارت پزشک باشه ، همین طور روی پلاکت های خون هم اثر می گذاره و کسانی که داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین می گیرن هم نباید ازش استفاده کنند و بیمارانقلبی عروقی حق ندارند سرخود ازش استفاده کنند ، افراط تو مصرفش هم ممکنه تو خانم ها خونریزی واژینال بده و تو کسانی که از ُمدرها ( مثل تریامترن و هیدروکلرتیازید و فورزماید ) برای ناراحتی قلبی و فشار خون استفاده می کنند هم ممنوعه، عزیزانی که فشار خون بالا و آسم دارند یا سابقه حساسیت دارویی نسبت به این فرآورده دارند هم نباید مصرفش کنند . این گیاه دارویی به عنوان کپسول جین سین Gincin تو داروخانه های ایران وجود داره و یکی از ترکیبات کپسول های ژریاتریک فارماتون هم محسوب می شه .( منظور از فارماتون همین گیاه دارویی هستش )

 

@ اگه برای بیماری تشخیص فارنژیت استرپتوکوکی گذاشته می شه دیگه تجویز همزمان پنی سیلین تزریقی و آنتی بیوتیک خوراکی ( مثلا آموکسی سیلین یا سفالکسین یا سفیکسیم و غیره ) هیچ جایگاه و توجیه علمی نداره و فقط یه هزینه بالایی به بیمار تحمیل می کنه و احتمال بروز عوارض و کاهش همکاری بیمار رو بالا می بره .

 

@ با توجه به اینکه عنوان شده تو بین گریپ میکسچرهای وارداتی از انگلستان یه عده آلودگی دارند سعی کنید برای نی نی های عزیزتون از فرآورده های مشابه ساخت داخل مثل کاراوِی میکسچر یا گریپ واتر استفاده کنید .

 

مورد – بالین :

 

آقای وکیلی به پزشک مراجعه می کنه و می گه دو سه ماهی هست که مرتب دردهای شکمی دارم و یا اسهالمیا یبوست !! شکمم هم هینفخ می کنه ولی زمانی که دفع می کنم دردهای شکمی و حتی نفخ معده ام بهتر می شه ، ایشون می گه چون اخیرا چندتا پرونده سنگین حقوقی رو پذیرفتم استرس کاریم بالاتر رفته و حتی بعضی وقتها تو جلسات دادگاه هم درد شکم و احساس دفع بهم دست می ده ، مدفوعم موقعی که اسهالم حالت شل و آبکی داره و یه چیزی شبیه خلط و دونه دونه هم توش دیده می شه ولی خونی نیست ، محتمل ترین تشخیص برای این وکیل عزیز چیه ؟

 

دم دست ترین و یحتمل ترین ! تشخیص ما برای این عزیز Irritable Bowel Syndrome یا همون IBS معروفه ! که ما تو فارسی بهش سندروم روده تحریک پذیر یا روده ( کولیت ) عصبی هم بهش می گیم . یه اختلال حرکتی و عملکردی روده بزرگکه معمولا در اثر اختلالات عاطفی و استرس ها ، بعضی غذاها و داروها ایجاد می شه و به هیج وجه منشاء التهابی و پاتولوژیک و بدخیم نداره و هرچی بنده خدا پزشکآزمایش میده ( CBC نرمال ، ESR نرمال ، TSH نرمال ، الکترولیت ها نرمال و S/E یا Stool Exam یا همون آزمایش مدفوع هم نرمال !! ) و عکس معده و روده با بلع باریوم و بدون باریوم و حتی مداخلات پاراکلینیک پیچیده تر شبیه آندوسکپی منتهی از پایین ! همه و همه نرمال هستند و دریغ از یه زخم یا التهاب حتی اندازه بند انگشت !! این بیماران معمولا حداقل 3 ماه علائم رو دارند و اذیتشون می کنه ( هرچند کوتاهتر هم ممکنه ) از دردهای شکمی گرفته ( بخصوص بعد خوردن ) که با دفع مدفوع و گاز بهتر می شن تا نفخ و اسهال و یبوست یا جفتش یابه شکل متناوب و ممکنه با غذا یا داروی خاصی هم تشدید بشن. برای درمان اول باید ریشه و علت اصلیمشکل شناسایی بشه مثلا اگه طرف مشکل روانی داره یا زیاد استرس کاری داره باید بهش داروهای آرام بخش و ضد افسردگی داد ( برای یه مدت کوتاه ترجیحا ) و حتیبه یه روانشناس هم برای مشاوره ارجاعش داد ، اگه قهوه و شکلات و غذاهای خاصی که محرک هستند زیاد مصرف می کنه اونها رو باید تعدیل کرد و داروهاش هم باید چک بشه . برای درد شکم می شه از دی سیکلومین یا هیوسین به شکل قرص یا آمپول استفاده کرد ( دادن مخدرها برای ساکت کردن درد بیماران کاملا اشتباهه ) برای نفخ از دایمتیکون جویدنی یا قطره اش یا شربت آلومینیوم ام جی اس ( برای مدت کوتاه) ، برای اسهالی ها !! می شه دیفنوکسیلات و لوپرامید داد و یبوستی ها !! روهم بهشون پودرهای پسیلیوم ، بران ، یا قرص و شیاف بیزاکودیل یابه همون دوقاشق غذاخوریباهم شربت هیدروکسید منیزیوم معروف ! اکتفا کرد یا حتی از داروهای جدیدتری استفاده کرد ولی نکته مهم اینجاست که نوع داروی هرکسی بسته به شرح حال فعلی و سوابق بیماریها و حساسیت های دارویی و داروهای مورد استفاده فعلی اش با حتی برادرش هم فرق داره و نباید سرخود و بدون مشورت کسی دارو استفاده کنه و این پزشکه که تعیین می کنه کی با توجه به وضعیتش باید چه دارو یا داروهایی برای چه مدتی و با چه دوزی بگیره .

 

برای هر وضعیت بدی ، وضعیت بدتری هم هست .

 

/ 0 نظر / 4 بازدید