درباره دید و بازدیدهای نوروزی

به نام خدادر حین بررسی لایحه بودجه 97 در مجلس ، بحث داغی مبنی بر حذف یارانه پردرآمدها در مجلس مطرح شد و با توجه به اینکه بانک جامع و دقیق اطلاعاتی از میزان دارایی مردم و تفکیک پردرآمد از کم درآمد نداریم این بحث منتفی شد و قرار بر ادامه همین شیوه فعلی تا حصول به راهی مناسب شد ( که صد البته هر یک ریال یارانه ای که به یک پردرآمد داده می شه خسارت به آینده کشور و جفا به نیازمندان واقعی ست ) .یک راهی که برای شناسایی افراد پردرآمد می تونه کارساز باشه و  شاید در نگاه اول خنده دار بنظر بیاد اما به نظر من قابل تامل می تونه باشه استفاده از همین مسافرت های نوروزی هستش !!!در این روزگار بد اقتصادی که شما تا سرکوچه تون هم که برای خرید می رین و خرید آنچنانی هم نمی کنین اما یکباره مبلغ قابل توجهی از جیبتون می ره طبیعیه که برای یک مسافرت رفتن اونم در تعطیلات نوروز که قیمتها هم – عامدانه - در بیشتر شهرهای مسافرپذیر و توریستی چند برابر می شه باید هزینه بالا و هنگفتی خرج کنید که حداقل ده – پونزده برابر یارانه یک ماه یک نفر می شه و خب طبیعیه کسی که چنین پولی رو داره و خرج می کنه واقعاًچه نیازی به یارانه 45500 تومانی ماهانه داره ؟!!البته امکانات زیرساختی و فنی ما برای حصول به چنین اطلاعاتی قطعاً ضعیفه و شاید این پیشنهاد خیلی رویا پردازانه باشه اما می شه از طریق اطلاعات دوربین های ثبت پلاک راهنمایی و رانندگی در جاده های کشور علی الخصوص جاده های منتهی به گیلان و مازندران !! ، ثبت کد ملی در فرودگاهها و راه آهن و هتل ها به یه اطلاعات نسبی رسید و کدهای ملی ثبت شده در ایام منتهی به نوروز و نوروز رو با بانک اطلاعاتی نصفه و نیمه فعلی مطابقت داد و اگر واقعاً نتیجه گیری این بود که طرف نیازی به یارانه نداره یارانه اش قطع بشه ، البته این کار باید چراغ خاموش و بی سر و صدا انجام بشه تاهوچی گری های سیاسی و غیر سیاسی راه نیافته !!البته این به اون معنا نیست که هرکی دارا هستش حتماً در نوروز مسافرت می ره و هرکی نداره تو خونه اش می شینه !! چون مسافرت رفتن در کشور ما علی الخصوص جاهایی مثل شمال دارای یک " تلقین  روحی روانی " هم هست یعنی تا دو روز تعطیل می شه بعضی ها این طور به خودشون " تلقین "  می کنند که حتماً باید یه جایی یا " یه طرفی "  برن و اگه نرن قرآن خدا غلط می شه ! ضمن اینکه روحیات و نوع شخصیت افراد هم در این موضوع دخیله و تماماً هم نمی شه مسافرت رفتن رو به مسائل مالی مرتبط دونست .   اما بطور " نسبی " می شه اطلاعاتی رو از وضع مردمی که مسافرت می رن کسب کرد ، بحث سر تحمیل عقیده و نظر هم نیست ، بالاخره منطقاً شما حتماً جیب پر پول و شکم سیر و وقت آزادی باید داشته باشید که تصمیم بر سفر اونم در نوروز بگیرید وگرنه با جیب خالی و یارانه 45500 تومانی تا کرج هم نمی تونین برین .


ضمن اینکه " نظر شخصی من "  اینه که اختصاص تمام تعطیلات نوروز به مسافرت از نظر اخلاقی و فرهنگی خیلی کار زیبایی نیست . شما این روزها یا روزهای آینده تو خیابون و بازار و مراکز خرید که تشریف می برین یه تغییر و تحول خاصی رو نسبت به سایر ایام سال احساس می کنین ، آیا در تمام سال این قدر مردم خرید می کنند و این قدر مراکز خرید شلوغه ؟ آیا در تمام سال این قدر قنادی ها و مغازه های فروش آجیل و کاکائو و شیرینی شلوغ هستند ؟ جوری که جلوی اونها صف طویلی تشکیل می شه و مغازه ای که تو طول سال مگس می پرونه مردم رو یکی یکی تو راه می ده ! آیا مردم تو طول سال این قدر مثل ایام نوروز خونه همدیگه می رن و آمادگی پذیرایی با انواع وسایل پذیرایی رو دارند ؟پس بپذیریم که خبری هست ... این ایام با روزهای دیگه سال و تعطیلی های دیگه سال "واقعاً " فرق می کنه ، اینکه تا دو روز تعطیلی می بینیم مثل کِش تنبون !! در بریم این طرف و اون طرف شاید برای خودمون خوب باشه و حسابی حال کنیم اما بالاخره ما در طول سال که سوای این فامیل و این جامعه نیستیم و داریم بین اینها زندگی می کنیم و در غم و شادی هاشون حضور داریم .اینکه در طول سال ما باید بیشتر باهم در ارتباط باشیم و رفت و آمد سالی یکبار بدرد نمی خوره و این حرفها و توجیهات که احتمالاً این روزها و روزهای آینده بیشتر خواهید شنید !! سخن حقی ست اما معنای باطلی داره .


چون شاید در هیچ زمان سال مثل نوروز "عامه " مردم ( نه همه ) آمادگی پذیرایی و رفت و آمد و دید و بازدید رو نداشته باشند ولی چه از نظر امکانات چه از نظر آمادگی قبلی چه از نظر نظافت و رخت و لباس نو و وقت و زمان تو این ایام همه در اوج آمادگی هستند و اگه ما هرچند آدم برون گرایی باشیم که با دَدَر رفتن و تفریح حالمون خوب بشه دو سه روز از این سیزده روز رو به احترام اطرافیان و فک و فامیل برای اونها اختصاص بدیم جای دوری نمی ره و نشون می دیم که دیگران هم که الان نسبت به سایر ایام سال آمادگی بیشتری دارند برامون مهم هستند و ما آدمهای خودخواهی نیستیم .نکته بعد اینه که جنس دید و بازدیدهای نوروزی از جنس رفت و آمدهای معمول و روتین در طول سال نیست ، من خودم چند بار امتحان کردم که با همون شیوه و کیفیتی که عیددیدنی می رم در طول سال هم همون جا برم اما واقعاً اون حس و حال بهم دست نداد و طبیعی هم هست .چون شما در آغاز یک سال جدید در یک فضای پر از انرژی مثبت با رخت و لباس نو وارد جایی می شین که اونها هم با همین کیفیت و با آمادگی ذهنی و غیر ذهنی بالا در اوج آمادگی هستند و این فضا و این همه انرژی مثبت رو شما در هیچ وقت دیگه سال نمی تونین حس بکنین و داشته باشین هرچند صاحبخانه و شما در طول سال بسیار هم اهل مهمان و مهمان بازی باشین .اینکه شما در یک روز ده جا می رین ، اینکه کسی رو در طول همین دید و بازدیدها چند بار می بینین که شاید در طول سال دو بار هم نبینین و ... اینها همه بخاطر " جنس " دید و بازدیدهای نوروزی هستند که الزاماً " مسخره " یا"  احمقانه " هم نیستند و همین ها هستند که باعث جذابیت و خاطره سازی می شن ... یادمون باشه فرصت برای خاطره ساختن و بودن و با فک و فامیل زیاد نیست و هر لحظه ممکنه از دستمون بدن یا از دستشون بدیم .خوبی دیگه دید و بازدیدهای نوروزی اینه که چون همه در اوج آمادگی برای پذیرایی هستند زحمت کمتری مثل ناهار و شام برای صاحبخانه ایجاد می شه و با کمترین هزینه بیشترین خروجی رو می گیریم ( مگر اونهایی که خیلی بهم نزدیک هستند ) و بیشتر دید و بازدیدهای نوروزی در دید و بازدیدهای یکی دو ساعته و یه عصر نشینی یا شب نشینی خلاصه می شه و من این الگو رو بیشتر ترجیح می دم تا ناهار شام رفتن و اومدن که هم زحمت زیاد داره هم اینکه وقت کافی می خواد و هم من چندان ... بگذریم !!


 مگر مراسم هایی مثل سالگردها که برای یادبود برگزار می شه که حالا اون تابع شرایط خاص خودشه و مهمونی بحساب نمی آد .اگر روزی بتونم و دست خودم باشه در طول سال هم بجز دید و بازدید نوروزی گاهی حتماً در حد یک " عصر نشینی "  روز تعطیل به فامیل سر می زنم .یک بهانه ای هم که ممکنه خیلی در روزهای آینده بشنویم اینه که " فامیلی که سالی یکبار می بینم می خوام نبینم " یا " رفت و آمد سالی یکبار چه فایده ای داره " یا " تعطیلات رو بریم خوش بگذرونیم بعد عید بریم دید و بازدید " !!


این جملات و نقل قولهای بالا همه ِاشکال دارند و اشکالش هم در نظر نگرفتن " همه ابعاد "  ماجراست ! اول اینکه همه از نظر روحیات و اخلاق و شخصیت و عقائد مثل هم و شبیه هم نیستند که مدام در طول سال تو حلق هم باشند و با هم رفت و آمد داشته باشند و یا این خونه اون باشه یا اون خونه این !! چنین انتظاری از همه نابجاست .


این رفت و آمدهای سالی یکبار برای اینه که رشته رفت و آمد و رابطه بین فامیل " بطور کامل "  پاره نشه و یه جایی برای رابطه - ولو دورادور - باقی بمونه حتی اگر از نظر عقیده و اخلاق و روحیات بینشون فاصله باشه ، پس این دید و بازدیدهای نوروزی " کارکرد حداقلی "  داره و برای رابطه حداکثری نیاز به موءلفه ها و شرایط دیگری هم هست .نکته بعد هم اینه که ممکنه شما با کسی خیلی هم صمیمی و راحت باشین و مشکلی هم نداشته باشین اما مشکلاتی مثل وقت و زمان و حوصله و آمادگی و این چیزها در طول سال سرراه باشه که مانع رابطه بیشتر بشه اما در نوروز عمدتاً این بهانه ها وجود نداره و همه در یک آمادگی حداقلی هستند .گاهی وقتها هم همون رابطه سالی یکباری با بعضی ها زیادیه اما محذوریت ها و محدودیت هایی مانع این می شه که شما بطور کامل دیگه رابطه نداشته باشین و " مجبور " به رابطه و دید و بازدید می شین ، بالاخره دور و بر همه آدم حسود و فضول و بی شخصیت و فاقد درک و فهم و بی ملاحظه حرف زن ممکنه باشه ولو اینکه تعدادشون چندان زیاد هم نباشه اما تا زمانی که اون محذوریت ها و محدودیت ها برداشته نشه ما حق قطع رابطه رو نداریم ، حتی اگر محدودیت ها و محذوریت ها هم نباشه شاید یه تبریک و دید و بازدید سالی یکباری هم به جایی برنخوره .پس ملاحظه می کنید که این رفت و آمدهای سالی یکباری صرفاً یک دلیل ندارند و برای هر کس تابع شرایط گوناگونه و دلایلش فرق می کنه ولی اونچه که وظیفه ماست اینه که به حُرمت سنت نوروز باستانی که مورد تایید اسلام هم هست و اصلاً صله رحم یکی از 50 ایستگاه پل صراط شمرده شده از این کارکرد حداقلی نوروز برای دیدن و سر زدن به اطرافیان استفاده کنیم و در عین احترام و فاصله و عدم اظهار نظر در امورات خصوصی اونها که قطعاً به ما مربوط نیست صرفاً با تکیه بر اشتراکاتی که باهاشون داریم لحظات خوب و خاطره انگیزی رو رقم بزنیم که شاید روزی برسه که فقط با این خاطرات خوش باشیم و سر کنیم .نکته آخر هم اینه که اگه به هر دلیلی از دید و بازدید نوروزی خوشمون نمی آد و دوست داریم تمام وقت تعطیلات رو برای خودمون باشیم خواهشاً بدعت ایجادنکنیم و مثل همون قضیه" اعلام " دادن پول مراسم میت به خیریه محترمانه به فک و فامیلمون توهین نکنیم !


همون طور که گفتم اکثر مردم در طول نوروز ( نوروز در قدیم 6 روز اول بوده الان تا سیزده بدره )  نسبت به باقی سال آمادگی بیشتری برای رفت و آمد و دید و بازدید دارند و این آمادگی بیشتر هم در " وقت و زمان " و هم در " امکانات و سور و سات " صدق می کنه ، خیلی ها حتی پنجشنبه و جمعه ها هم در طول سال سرکار هستند یا وقت بسیار کمی برای دید و بازدید دارند و  همه " راحت الدوله " تشریف ندارند !! این بدعت که ما تعطیلات نوروز رو برای خودمون خوش باشیم بعد سیزده دید و بازدیدها رو شروع کنیم مختص ادارات دولتی و سیاسیونه نه فک و فامیل !! این کار هم بدعته هم فک و فامیلی رو که دیگه وقت و زمان و آمادگی مثل " قبل سیزده "  برای دید و بازدید ندارند در محذوریت قرار می ده و حتی اگه آمادگی و وقت و زمانش هم باشه بازم بدعته و نباید باهاش همراهی کرد .و اینکه تو بعضی خانواده ها رسم شده روز اول تالار می گیرند همه جمع بشن که دیگه کسی خونه کسی دیگه نره هم درسته علی الظاهر همون کارکرد عیددیدنی رو داره اما معنی واقعی اش اینه که " دوست ندارم کسی خونه من بیاد یا حوصله کسی رو ندارم " !! منتها در قالبی محترمانه و پسندیده و شیک ادا می شه .بهترین جواب هم برای کسی که چنین کاری رو می کنه یا مسافرت می ره از " شر " (؟!!) عید دیدنی خلاص بشه اینه که اگه اطرافیانش کمی غیرت داشته باشند تا پایان همون سال به خواسته اش احترام می گذارند و تا نوروز بعدی پا در خونه اش نمی گذارند !!!ترجیح می دم با کسی که اول سال جدید با این همه انرژی مثبت و شور و شادی و آمادگی نخواد با من رفت و آمد کنه و احترامی برای من فامیل قائل نشه و  فقط به راحتی خودش فکر کنه تا پایان همون سال رابطه ای نداشته باشم !


امیدوارم روزی برسه که همه تا زنده هستیم قدر همدیگه رو بدونیم و یاد بگیریم بدون حسادت و  دخالت کردن و اظهار نظر نابجا درباره مسائل شخصی افراد و فرار کردن از همدیگه هم می شه باهم رابطه داشت ولو رابطه حداقلی !! باید درست رابطه داشتن رو بیشتر یاد بگیریم !!


/ 0 نظر / 97 بازدید