عیدی چه بدهیم ؟ چه ندهیم ؟

به نام خدا


کم کم ماه بهمن رو به اتمام می رسونیم و وارد ماه اسفند می شیم ، ماهی که پر از شور و نشاط و امید و شوق به امید داشتن سال جدیدی پربارتر و روزهایی بهتر  هستش ، قطعاً یکی از کارهایی که اکثرمردم در اسفندماه و نزدیک عید انجام می دن و در فکرش هستند تهیه " عیدی " برای عزیزان و دلبندان خودشون هستش .


خب طبیعیه که دم دست ترین و بهترین و راحت ترین عیدی یا کادو " پول نقد یا کارت هدیه " هستش که به طرف مقابل حق انتخاب آزادانه تری می ده و همه هم ازش استقبال می کنند . سلیقه بچه ها هم که تقریباً معلومه : اسباب بازی شامل عروسک ، ماشین ، اسلحه و ... و لوازم التحریر هم در صورت عدم تصمیم بر دادن نقدی هدیه انتخاب های خوبی برای بچه ها- بشرط دونستن سلیقه و علاقه اونها-محسوب می شه .


عیدی ها و کادوهایی مثل" پیراهن و شلوار " چندان انتخاب های مناسبی برای بالغین محسوب نمی شن چون کاملاً وابسته به سایز و رنگ و علاقه و سلیقه طرف مقابل هستند که اطلاع کامل از اون خیلی سخته و حتی در صورت اطلاع هم ریسکش زیاده و من اصلاً توصیه نمی کنم که به کسی عیدی یا کادو پیراهن یا شلوار بدین و خودم هم هیچ وقت از گرفتن این قبیل چیزها استقبال نمی کنم چون هر ساله متناسب با سلیقه و نیازهای خودم این جور چیزها رو می خرم و پیراهن و شلوارهایی هم که تا حالا گرفتم تقریباً 180 درجه مخالف سلیقه و علاقه من بوده ، فقط در صورتی از این قبیل اجناس کادو یا عیدی بدین که یا از سلیقه و نیاز طرف 100 درصد آگاهی کامل داشته باشید یا .... !! بگذریم !!


ولی اگر هرچیزی عیدی یا کادو گرفتید برسم ادب ولو اینکه شما خوشتون نیاد یا کم و ناچیز باشه بدونید که از ارزش معنوی اون کم نمی کنه ، همین که کسی از وابستگان و پیوستگان شما بیاد شما بوده و وقت گذاشته و رفته براتون عیدی یا کادو تهیه کرده بسیار ارزشمنده و شایسته تقدیر و تشکر از اون عزیز ، در این اوضاع مالی و اقتصادی خراب که خیلی ها از پس هزینه های روزانه خودشون هم بزحمت برمی آن دادن یک عیدی یا هدیه کوچک - ولو با ارزش مادی پایین یا متناسب نبودن با علاقه و نیاز شما – تحت هر شرایطی ارزشمند و قابل تقدیره .


پیشنهاد من برای عیدی دادن به بالغین و بزرگسالان " اسپری ، عطر و عطر جیبی و قابل حمل " هستش ، کاری که من سالهاست دارم انجام می دم و تا مدتی هم که روال زندگی ما به نحو فعلی باشه ادامه داره و بعد از اون چون شاید همین روابط سالی یکبار هم با خیلی ها نباشه بالطبع عیدی هم نخواهد بود و از عیدی ها فقط خاطره ای خوش برای فک و فامیل بجا خواهد موند و دوست دارم اگر روزی رابطه ای بسیار کمرنگ شد یا دیگه وجود نداشت خاطره ای خوش از من بویژه در نوروز در اذهان همه باقی بمونه ، هر چقدر هم که جلوتر می ریم بیشتر داریم به این اتفاق نزدیک می شیم ولی دلم نمی خواد تا اون روز دیگه به این مسئله فکر کنم یا راجع بهش صحبت کنم .


بگذریم ! زمان حال رو دریابیم و آینده رو به آینده بسپاریم ! اول راجع به محل تهیه عطر و اسپری صحبت کنم : شما یه اسپری رو شاید از سرکوچه تون هم بتونید تهیه کنید اما برای تهیه اسپری و عطر و عطر جیبی به " تعداد " پاساژ شمس تبریزی در چهارسوق بزرگ بازار تهران ، پاساژ کویتی ها و موثقی در بین الحرمین بازار تهران هستند که با قیمتی مناسب تر و بصرفه تر می تونید این قبیل اجناس رو تهیه کنید .


از عطر شروع می کنیم : طبیعیه که ما داریم در مورد قشر متوسط و پایین تر از متوسط صحبت می کنیم که می خوان برای یه تعداد از عزیزانشون عطر یا اسپری تهیه کنند ، کسانی که قدرت مالی بالایی دارند و تعداد عیدی گیرندگانشون هم زیاد نیست خیلی راحت می تونند به عطرهای اصلی با قیمت بالای 100 تومان هم فکر کنند اما در این نوشتار مخاطب ما نیستند ! ضمن اینکه عطرهای بالای 100 تومان و اصلی با توجه به دستورالعمل های بهداشتی جهانی و کاهش موادی مثل پارافین که باعث ماندگاری و پخش بالای اونها می شد در حال حاضر دچار افت کیفیت شدند و کپی های زیر 100 تومان و بسیار ارزان تر از اونهاوجود داره که از نظر بهداشتی هم مشکلی ندارند و می شه با قیمت کمتر از اونها استفاده کرد ، البته با توجه به قیمت دلار در این روزها ، بعضی از همون کپی ها هم الان بالای 100 تومان قیمت دارند .


اگه خواستن عطر اصلی با قیمت حدود 100 تومان به کسی عیدی بدین می تونین از عطرهایی مثل ماین پور هوم یا پوغ اُم ( تلفظ فرانسوی ) که زنانه و مردانه دارد ، سیلور شادو آلتیتود از دیویدف ، بلو تاچ از فرانک اولیویر ، لومانی ،  چمپیون و چمپیون انرژی از دیویدف ، کلاب دِ نویت اینتنس و ِترِس از آرماف ، سی کی وان ،  استامینو بلو ( بوی بلو شنل 500 تومانی با یک دهم قیمت ! ) و ... استفاده کنید .


عطرهای برند ریوکالکشن که در حجم های 15 ، 20 و 100 میل تولید شدند و کپی عطرهای معروف و مطرح هستند هم انتخاب خوبی برای دادن عطر هستند ، از بهترین و مناسب ترین و شبیه ترین عطرهای این برند که عمدتاً زیر 100 تومان و حول و حوش 60 تا 80 تومان قیمت دارند سیلور هیل ، اویتوس ، دانلوپ سبز یا ِفرِش ، ریو پورهوم یا پوغ اُم ، ریو آنلی دِ بریو ، آر سی مَن ، بولگاریا آکوا هستند ... تمام عطرها و رایحه هایی که من اینجا ذکر می کنم " مردانه " هستند ، اگر جایی زنانه هم بود حتماً اشاره می کنم .


عطرهای برند اسمارت کالکشن که اونها هم از صد میل به پایین موجود هستند رایحه های خوب و نزدیک به رایحه اصلی هستند ولی تفاوتی که با ریو کالکشن دارند این است که از طریق قاچاق وارد کشور می شن و اصالت بهداشتی شون مبهمه ولی در حد استفاده یک عطر 100 میل در سال فکر نمی کنم ضرری داشته باشند و تنوع بسیار زیادی دارند و تقریباً همه عطرهای معروف رو این برند کپی کرده !! قیمتشون هم در بازار یک سوم ریو کالکشن هستش .


برندهایی مثل فراگرانس وُِرد ، باگ سونگ ، آدیداس ، آجمَل و آرماف ، رَساسی و ژاک ساف از برندهای کپی کار عطرهای معروف هستند که عطرهایی با رایحه مشابه ولی قیمتی بسیار پایین تر ( عمدتاً زیر 100 تومان ) تولید می کنند ، از نمونه های خوب این برندها می شه به بلک لدر از فراگرانس ورد ( بوی کرید اونتوس یه میلیون تومانی با یک دهم قیمت ) ، کاترین و چاستیتی زنانه از رساسی اشاره کرد .


عطرهایی هم هستند که به عطرهای " های کپی " یا کپی با کیفیت بالا یا درجه 1 موسوم هستند که توسط همون کارخونه و برند تولید شده اما درصد اسانس نسبت به کار اصلی کمتره و قیمتی هم به مراتب پایین تر دارند ولی نسبت به قیمتشون کیفیت خوبی دارند و برای استفاده روزانه و کادو و عیدی دادن بسیار مناسب هستند ، از نظر بسته بندی ، شیشه ، جعبه و سلفون هم با نمونه اصلی مو نمی زنند !! جوری که بعضی فروشندگان سودجو در سطح شهر یا کشور همین ها رو به عنوان عطر اصلی به خریداران ناآگاه و کم اطلاع قالب می کنند اونم با پنج شش برابر قیمت !!


این عطرهارو بعضی ها به غلط عطر Fake یا قلابی می گن در صورتی که این طور نیست و توسط خود همون برند ولی برای خریداران با قدرت پایین مثلاً در آسیا مثل امارات خط تولید داره و با همون اسم هم تولید می شه ولی با اسانس عطر کمتر و در مقابل قیمت پایین تر .


این عطرها " تستر "  نیستند که بعضی به غلط با عنوان " تستر " اونها رو بفروش می رسونند ، تسترها عموماً بدون درب با جعبه سفید و نوشتن عبارت Not For Sale یعنی " غیر قابل فروش " مشخص می شن هرچند تو مملکت اسلامی ما همون ها رو هم می فروشند !!


فریب عطرهایی که با جعبه کارتنی یا حتی سفید و با عوض کردن یک یا چند کلمه بفروش می رن رو نخورید که اینها نه تستر هستند نه مجوز از کارخونه و برند اصلی دارند و نه اصالت مشخصی دارند و هر روز هم دارند فراوون تر از دیروز می شن و بیشتر هم با همون عنوان جعلی " تستر " بفروش می رن و Fake یا تقلبی واقعی همین ها هستند .


از عطرهای جیبی با کیفیت و مطمئن هم می شه به عطرهای قلمی ژاک ساف ( سایز 20 میل و قیمت حدود 12 تومان ) اشاره کرد که حتی در داروخانه ها هم موجود هستند و از مردانه های خوبشون می شه به پولار بلو ( بوی عطر پولوی آبی ) ، جنتلمن ، اونجر ( بوی اونتوس ) ، ویکتور ( بوی بولگاری ) اشاره کرد .


عطرهای بیک سری قدیم ( نه جدید یا دات کالکشن ) هم با حجم 5/7 میل کیفیت بالایی دارند و با قیمتی حدود 7 یا 8 تومان عیدی مناسبی برای عزیزان هستند ، از مردانه های خوب این سری قدیم بیک می تونم به " شماره  1 " اشاره کنم که با بوی مُشک برای افراد با تیپ مذهبی مناسبه ، شماره 13 و 10 بیک سری قدیم با رایحه آکوا دی جیو و سی کی وان که فوق العاده هستند ، شماره 6 برای افراد علاقه مند به بوی گیاهی مناسبه و شماره 9 و شماره 14 هم دارای بوی خوبی هستند . از زنانه ها هم شماره 12 و 16 بسیار عالی می باشند .


عطرهای جیبی برند Le Reve ، آرمی سوئیس و لابانته هم کیفیت خوب و بالایی دارند .


اما اسپری : گذشت اون زمانی که دم دستی ترین و ناچیزترین کادو یا عیدی یه اسپری با دو سه تومان قیمت بود ! به نظرم " اسپری "  جزو انتخاب های مناسب برای دادن عیدی یا کادو به بزرگسالان می تونه باشه و اصلاً هم کادوی ناچیزی نیست و من خودم به شخصه چون عطر جیبی و اسپری زیاد مصرف دارم از گرفتن این دوتا بیشتر خوشحال می شم تا پیراهن و شلوار و چیزهای تزئینی و ظاهری .


بدون شک بهترین و قویترین اسپری های فعلی برندهای رکسونا و NiveA هستند و قیمت مناسبی هم دارند که فقط هم باید به بدن زده بشن  ( بجز دئودورانت فرش اکتیو نیوا ) .


از اسپری هایی که علاوه بر بدن به لباس هم زدنشون مشکلی مثل لکه ایجاد نمی کنه می شه به اسپری های ریو کالکشن ، اسمارت کالکشن اصل ( نه طرح اسمارت )  و اکو کالکشن اشاره کرد ، اسپری های آرنیکا از نظر فیزیکی ضعیف هستند . اسپری های برند AXE و اسپری های آدیداس و آمور هم کیفیت خوبی دارند .


اما رایحه ها ( چه عطر چه اسپری ) : اول خواهش می کنم تا جایی که ممکنه از انتخاب این رایحه ها چه به عنوان عطر چه اسپری به عنوان عیدی و کادو به دیگران " خودداری " کنید چون این رایحه ها همه پسند نیستند مگر اینکه از سلیقه طرف اطمینان کامل داشته باشید ، این رایحه ها که نباید برای کسی انتخابشون کنید عبارتند از : تق هرمس ، بلک افغانو ، لاکوست چلنج ، شیخ ، کل برندآمواژ ! ، سیلورسنت ، گوچی ، ایفوریا ، لالیک و هر رایحه تند و ادویه ای دیگه ، پس" نباید " این رایحه ها رو برای کسی انتخاب کنیم چون همه پسند نیستند .


اما رایحه های همه پسند که پیشنهاد می کنم چه بشکل عطر و اسپری کادو دادنشون خیلی هم خوبه و توصیه می شه و همه پسند هم هستند عبارتند از : دیزل آنلی بریو ، آکوا دی جیو ، دانهیل دیزایر بلو ، پولو بلو ، کرید اونتوس ، کرید سیلور مانشن ، کرید هیمالیا ، کرید گرین آیریش تویید ، آزارو کروم ، آکوا بولگاری ، کول واتر ، هپی کلینیک ، بلوشنل ، اَللور هوم اسپورت ، لایت بلو ،ورساچه ِفِرش و سی اچ ... من فکر نمی کنم کسی باشه که از این رایحه ها بدش بیاد و اکثر این رایحه ها هم در شکل اسپری و هم عطر و عطر کپی و جیبی هم موجود هستند .


یک توصیه و اونم اینه که یا با عشق و علاقه قلبی عیدی بدین یا اصلاً ندین سنگین تر هستین و ملاحظه تلافی و بده بستون های مرسوم و این چیزها رو اصلاً نکنین که بنظرم بار منفی سنگینی داره و این رو آدم دقیقاً حس می کنه ، در ضمن عیدی دادن رو به موقع رفتن مهمانان موکول نکنین و همون ابتدای شروع عید دیدنی عیدی بندگان خدا رو بدین که هم به نفع شماست هم اونا ! البته بیشتر به نفع میزبانه ! حالا چرا بماند !!/ 0 نظر / 103 بازدید