دانستنیهای کاربردی بهداشتی ، پزشکی و تغذیه ای - قسمت هفتم

به نام خدا

 

گوش پاک کن

این چیزهایی که بنام گوش پاک کن معروف شده و تو داروخانه ها و لوازم بهداشتی فروشی ها موجوده واقعاً برای پاک کردن گوش نیست ! اینها بیشتر شبیه سوآب هستند که برای رسوندن یا مالیدن بعضی داروهای موضعی به بعضی نقاط کمتر در دسترس کاربرد دارن و درست نیست اینها رو تو گوشمون فرو کنیم یا گوش رو باهاش تمیز کنیم !! چون ممکنه باعث آسیب به پرده گوش بشن .

شیرخرما و شیر پسته

فلسفه قاطی کردن موادی مثل خرما ، پسته یا گردو و بادام با شیر اینه که درسته که شیر از نظر کلسیم و پروتئین منبع خوب و غنی هستش اما از نظر یه سری ریزمغذی ها مثل آهن ، روی ، منیزیم و امثال اینها فقیره و برای همین این ترکیب رو انجام می دن تا خوراکی کاملی در اختیار قرار بگیره .

پختن گوشت با سرکه

توصیه می شه اگه گوشتی دیرپز هستش یا می خواین زودتر بپزه یک تا دو قاشق مرباخوری بهش سرکه اضافه کنین .. نمی دونم اسم این نکته رو می شه نکته پزشکی یا تغذیه ای گذاشت ؟!! بیشتر به نکته آشپزی می خوره !

کیست پس @ تان و تغذیه

تو بعضی تحقیقات در کشورهایی مثل آمریکا و ایتالیا دیدن خانم هایی که دچار بیماری فیبروکیستیک پس @ تان بودند ( یا همون کیست که خوش خیمه و فقط پیگیری با سونوگرافی و معاینه سالیانه یا شش ماه یک بار توصیه می شه ) اگه مصرف قهوه و نسکافه و چای و شکلات و کاکائو رو به حداقل کاهش دادند یا حذف کردن مشکلشون حل شده ! البته تحقیقاتی هم هست که ارتباط این دو رو رد کرده ولی در کل توصیه کردند که هرکی که این مشکل رو داره خودش امتحان کنه ببینه اگه جواب می گیره ادامه بده و دیگه اون مواد رو مصرف نکنه .

از طرف دیگه تحقیقی هم شده که دیدن خانواده کلم ( گل کلم ، کلم بروکلی ، کلم برگ و ... ) با افزایش متابولیسم استروژن و تعدیل اثر مضر اون رو رشد این کیست ها نقش موثری در کاهش این مشکل داشتند و مصرف منطقی این خانواده سبزیجات رو به این قبیل خانم ها توصیه می شه .

از من نشنیده بگیرین ولی من فکر می کنم این توصیه های بالا چه اون قضیه نخوردن کافئین و کاکائو چه خوردن کلم شاید تو کسانی که کیست تخمدان هم دارند افاقه کنه .

فورازولیدون

معروفه که این دارو برای عفونت های انگلی و گوارشی استفاده می شه و درسته ولی یک نکته ! ممکنه تو بعضی بیماران که مبتلا به هلیکوباکترپیلوری یا میکروب معده که عامل زخم معده می تونه بشه هم فورازولیدون تو درمان ریشه کنی سه دارویی و چهار دارویی بجای مترونیدازول بخصوص تو خانم ها تجویز بشه و عزیزان چه بیماران و اطرافیان اونها و چه داروساز و علوم پزشکی ها نباید دچار تعجب بشن .

چون بخاطر شیوع تجویز مترونیدازول تو خانم ها بخاطر عفونت های زنان ممکنه مقاومت میکروبی ایجاد شده باشه که با تجویز فورازولیدون دیگه این مشکل پیش نمی آد و هر دوتا بر ضد عفونت های گرم منفی و بیهوازی موثر هستند .

فقط در مصرف همزمان قرص و شربت های مربوط یه سرماخوردگی و اسهال با فورازولیدون باید احتیاط کرد تا فشار خون بالا نره .

 

/ 0 نظر / 63 بازدید