بازنشرمطلب وبلاگ صددرد درباره هدفمندی یارانه ها

به نام خدا 

سلام ، حالا که صحبتهای مربوط به یارانه و یارانه ها این روزها داغه بد ندیدم مطلبی که هشتم آبان 88 یعنی حدود پنج سال پیش و یک سال قبل از شروع فاز اول هدفمندی یارانه ها در این وبلاگ نوشتم رو بازنشر کنم ، قضاوت با خود شما : 

به نام خدا

جمعه هشتم  آبان ماه 88

مطلب بعدی وبلاگ : جمعه ششم آذر 88

میلاد غریب الغربا ، امام رضا ( ع ) بر همه عزیزان مبارک

درباره هدفمندکردن یارانه ها و کاری که قراره مسئولین محترم انجام بدن باید یه کم بیشتر صحبت کنیم  و تبعات اجرای این قانون  رو در یک فضای کارشناسی و منطقی از الان بسنجیم .

 در اصل نیاز به تحول اقتصادی که شامل اصلاحاتی در نظام مالیاتی ، گمرک ، بیمه ، بهره وری و ... هستش و هدفمند کردن یارانه ها و توزیع عادلانه منابع به نحوی که معنی واقعی عدالت و نه جنبه شعاری و نامفهوم امروزی اش که از سال 84 مرتب به شکل تبلیعاتی گفته می شه شکی نیست و همه ما دوست داریم واقعاً  چنین بشه .

اما در این راه باید نکاتی لحاظ بشه و به مسائلی توجه کرد که هرگونه ناشی گری و بی توجهی به اونها می تونه عواقب و تبعات سنگینی برای کشور و مردم بخصوص طبقه متوسط به پایین  به همراه داشته باشه ، صرف بازی با الفاظ و کارهایی که  " خوش ظاهر و بد باطن "  هستند هیچ کمکی به کشور و مردم نیست و بالعکس بزرگترین جفاست .

این قانون اسمش " هدفمند کردن یارانه هاست " و مسئولین دولت ادعا می کنند که حذفی در کار نیست و یارانه ها " بازتوزیع " به نفع طبقه محروم جامعه خواهند شد اما اگر به روح این قانون و تبعاتی که حتی طراحان و خود مسئولین هم قبولش دارند دقت کنیم می بینیم که این قانون در نهایت به ضرر همین طبقات تموم خواهد شد و بس! اینکه مابیاییم از یک طرف شعار عدالت بدیم و از طرف دیگه قانونی رو بگذاریم که که خودمون هم قبول داشته باشیم تورم زاست با هیچ عقل و منطقی جور در نمی آد !! مطمئنا و بلاشک ترکش ها و آثار  این قانون با این مفاد و با این شکل اجرا فقط به طیقه متوسط به پایین جامعه که گروه هدف مدعایی ما هستند هم  اصابت خواهد کرد .

عزیزان تو بوق و کرنا کردند که داریم اقتصاد بیمار ایران رو جراحی می کنیم ! در جراحی های الکتیو  و نه اورژانسی  مهمترین اصل برای اینکه بیماری رو برای جراحی روانه اتاق عمل کنیم اینه که وضع بیمار Stable یا ثابت باشه و همه چیزش ( فشار خون ، ضربان قلب ، وضعیت کلیوی ، تنفسی ، قند خون و ... ) کنترل شده و ثابت شده باشه و از قبل برای موارد پیش آمده احتمالی سر عمل تدابیر لازم اتخاذ شده باشه .

هیچ وقت بیماری رو که فشار چشمش بالاست برای عمل آب مروارید به اتاق عمل نمی برند یا یک بیمار عفونی تب دار رو برای یک عمل ساده عمومی سریع و در همون حالت جراحی نمی کنند ، اول وضع بیمار رو ثابت و مشکلات زمینه ایش رو برطرف و بعد جراحی اش می کنند ، بماند که در اتاق عمل و ضمن عمل هم باید همه چیز آماده و استریل باشه و ضمن اینکه هر جراحی هم موفقیت آمیز نیست .

مثال دانشگاهیش رو هم که حتما خیلی هاتون می دونین ، بعضی دروس مهم تو دانشگاه هستند که شما تاپیش نیاز اون درس رو نگذرونید نمی تونین درس اصلی رو انتخاب کنید .

هدفمند کردن یارانه ها هم همینه ، باید حتما قبل انجامش حداقل بسترها و زمینه های  لازم و پیش نیازها در کشور باشه و شرایط (مثل بهبود فضای کسب و کار، نظم سیستم‌های اداری، شفافیت و انضباط مالی دولت ، میزان تورم پایین و کنترل شده ،حجم  نقدینگی پایین ، دستمزدهای واقعی ، سیستم توزیع انرژی سالم و مطمئن و رقابتی و  .. )  برای اجراش فراهم باشه و خود عمل جراحی به تعبیر آقایون هم با دقت و در حد یک عمل جراحی قلب یا حتی ترمیمی عروق و اعصاب باشه و عجله و شتابی در کار نباشه .

اما متاسفانه امروز این شرایط در کشور وجود نداره و رئیس جمهور و دولت با تدبیر و با کفایتی هم در حوزه اجرا نداریم که خیالمون راحت باشه این قانون درست اجرا بشه و اگه در حین کار مشکلی پیش اومد بخوبی مدیریت و کنترل بشه ، دیدیم که دولت نهم سر بحث مالیات بر ارزش افزوده با چهارتا اعتراض و اعتصاب  اونم نه از جانب همه و فقط از  طرف اقشار خاصی چطور عقب نشینی کرد یا سر اجرای طرح سهمیه بندی بنزین چه بلواها و مشکلاتی به پا شد که تا الان هم هنوز جمع نشده ، پس حق داریم بابت اجرای این قانون که مطمئنا دامن اکثریت مردم رو خواهد گرفت و حتما ً مشکلات جدی معیشتی براشون بوجود خواهد آورد نگران بشیم .

کارهای بزرگ فقط از آدمهای بزرگ برمی آن که متاسفانه من در دولت نمی بینم و حتی به چهار سال گذشته که می نگریم می بینیم که تو خیلی موارد بدیهی هم خرابکاری ها و اشتباهات و تصمیمات  تاثیر گذاری بوده  که باعث نابسامانی وضع اقتصاد شده .

 فرمول های اقتصادی همه جای دنیا یکسانه اما بسته به شرایط هر کشور مدل های اقتصادی متعددی وجود داره و نمی شه مثلا برای ایران و آمریکا یا هر جای دیگه نسخه واحدی پیچید.

 صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هم اگه در سال 2003 چنین توصیه ای به ما کردند برای این بوده که یا شرایط مملکت ما رو مثل خود ما درست نمی شناسند یا با توجه به اینکه به شدت زیر سلطه استکبار هستند خواستند کار کشور ما رو یکسره کنند و همون کاری رو با ما کنند که با شوروی کنند و منجر به فروپاشی شد ، اونها خیر ما رو نمی خوان .

بانک جهانی عادت داره برای همه کشورهای در حال توسعه مثل ایران نسخه‎ای بپیچه تا رقبای احتمالی آینده کشورهای ثروتمند در زمینه‎های تولید و بازاریابی که ممکن است خطری براشون  محسوب  بشن و بازارهای جهانی این کشورهای صنعتی رو تهدید کنند رو از گردونه رقابت خارج کنه و  " طرح تعدیل اقتصادی "  دولت آقای هاشمی که در سالهای 74 و 75 تورم نزدیک 50 درصدی رو به ملت ایران تحمیل کرد یا همین  " قانون هدفمند کردن یارانه ها " نسخه های غلط و پوسیده و شکست خورده ای از همون سیاست های موذیانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هستند .

ضمن اینکه نباید انصاف رو زیر پا گذاشت و بعضی چیزها رو هم نگفت ، مثلا شرایط کشور ما در سال 82 ( 2003 ) مثل حالا نبود و وضع خیلی بهتر و تورم خیلی پایین تر و کنترل شده تر بود و یا خود همین موسسات اقتصادی بین المللی جهان به دلیل تبعات غیرقابل کنترلی که بعداً از پیشنهادهای خودشون به صورت ساختاری اصلاحش کردند و پیش‌شرط‌هایی براش در نظر گرفتند که در قانون هدفمند کردن یارانه ها نادیده گرفته شده .

ضمن اینکه الان نسبت به دوره آقای هاشمی وضع بدتره ، نرخ تورم در سال 68 حدود 9 درصد گزارش شده ولی در جدیدترین  اعلام بانک مرکزی تورم 5/18 درصدی در نیمه اول سال 88 گزارش شده که البته احتمالا باید کمی بیشتر هم باشه ! نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 68 بیشتر از 19 درصد از  طرف صندوق بین‌المللی پول گزارش شده ولی نرخ رشد اقتصادی ایران در نیمه اول امسال و به برکت سیاستهای آقای احمدی نژاد !  3/3 درصد اعلام شده!!

گذشته از این درآمد نفتی کشور در سال 68 بیشتر از 15میلیارد دلار بوده که این درآمد درنیمه اول امسال بیشتر از 22 میلیارد دلار برآورد شده ولی با تعدیل قیمت نفت بر اساس نرخ تورم جهانی و ارزش دلار نشون‌دهنده ارزش پایین‌تر قیمت نفت الان  نسبت به سال 68 داره.

ولی در موذی گری غربی ها همین بس که شما دیدین در شوک نفتی سال 1353 ( 1974 میلادی ) که قیمت نفت چند برابر شد چطور شاه رو مجبور کردند که سلاح ها و ادوات جنگی کارخونه هاشون رو با دلارهای نفتی بادآورده  خریداری کنه !

امروز حتی حرف از اینه که اون موقع هم خودشون ( انگلیس و آمریکا ) قیمت نفت رو در بازار بالا برده بودند تا این طور با پولی که حق ملت ایران بود و عاید دولت و حکومت وابسته ایران می شد کارخونه های اسلحه سازی و مهمات سازی شون رو از ورشکستگی نجات بدن !!!

 

 

در صورت اجرای این قانون  حتی پنج ساله ولی به این شکل ( افزایش حداقل 3 تا 4برابری قیمت ها و حذف تمام یارانه ها و بقول خودشون هدفمند کردن و باز توزیع در لفظ  !  )  و با این وضعیت حال حاضر ، شوک روانی و اقتصادی بزرگی به کشور وارد خواهد شد و درهمه عوامل اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و حتی سیاسی- امنیتی کشور هم تاثیر بدی بخصوص تو کوتاه مدت بجا خواهد گذاشت . این قانون برخلاف ادعا و شعارهای عدالت طلبی مسئولین بیشترین فشار رو روی قشر متوسط و فقیر جامعه خواهد گذاشت و بیشتر از اون که از حذف یارانه های اساسی و غیر اساسی و چندرغاز اعطایی مستقیم بهره مند بشن از عواقب و عوارض منفی  غیر مستقیم این قانون که در جامعه حتما حسش خواهند کرد بهره مند می شن .  

حتی خود کارشناسان و اساتید اقتصاد هم سر اجرای این قانون و آینده اش اختلاف نظر ها و تردیدهای جدی دارند ، با اینکه دولت بار تورمی این قانون رو 15 درصد ( اضافه بر تورم 20 درصدی موجود )  برآورد کرده اما اون طور که از روح این قانون و وضعیت کشور و  اظهارات اساتید اقتصاد و نمایندگان باسواد و اقتصاد خونده و برجسته مجلس ( و نه وکیل الدوله ها و چاپلوس هایی که حداقل سواد اقتصادی هم ندارندو همه می دونند چطور و در چه فضایی انتخاب شدند  )  پیداست باید منتظر یک تورم حداقل 4 برابری نسبت به اون چه که دولت گفته باشیم !

بانک جهانی در سال 2003 این تورم اضافی رو 30.5 درصد ، بانک مرکزی درسال 1380 تورم اضافی رو  46.6 درصد و مرکز پژوهش‌های مجلس با فرض گزینه لایحه دولت ( که با تغییراتی در مجلس تصویب شد ) این تورم اضافه بر تورم موجود رو 59.6 درصد محاسبه نموده است. در حالیکه دولت مدعی هستش با مدل پیشرفته‌ای، تورم اضافی رو 15.7 درصد به دست آورده  !!!

موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، وابسته به وزارت بازرگانی تو مطالعه‌ای تحت عنوان " اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی در ایران (با تاکید بر هدفمندی) "  تورم ناشی از تنها دو برابر کردن قیمت کالاهای اساسی رو 19.3 درصد برآورد کرده .

این  یعنی  تورم موجود  حداقل 18.5 درصدی  ( و به عبارتی 20 درصدی )  به اضافه حداقل تورم محاسبه شده برای درآمد 20 هزار میلیارد تومان دولت  در سال اول ( که ممکنه به ده هزار میلیارد تومان هم اکتفا بشه ولی طبق تبصره 4 ماده 1 قانون دولت الزامی نداره )  که 20.5 درصد بود با تورم ناشی از گرون شدن کالاهای اساسی که 19.3 درصد هستش  به ضمیمه تورم ناشی از گرون شدن آب، احتمال داره تورمی بالای 60 درصد رو بر مردم دچار مشکلات تحمیل کنه که این وسط فقط مردم متوسط به پایین که مثلا قراره وضع اونا بهتر بشه ! له می شن و این یعنی فاجعه !!

یک سال از رکود جهانی گذشت ، تورم تو آلمان صفر شد ولی تورم ما همونی که بود هست ! تورم نقطه به نقطه هم که آقایون مرتب از کاهشش حرف می زنند بیشتر جنبه آماری داره و اون چه که مردم حسش می کنند تورم سالیانه ست که اگه سبد محاسبه اش رو عوض نکنند ( و مثلا مسکن رو ازش حذف نکنند ! ) خیلی فرق نکرده !

اول قرار بود آب و حامل های انرژی مشمول این قانون باشند اما ظاهرا ابعاد گسترده تری داره و حتی به کالاهای اساسی  مورد نیاز مردم که مصرف زیادی هم دارند مثل گندم ، برنج ، شکر ، روغن ، شیر و  ... هم کشیده شده ( ماده 4 قانون )  و فقط دارو رو نمایندگان مجلس بسی لطف فرمودند از شمولیت این قانون حذف فرمودند !

در صورتی که همیشه یکی از افتخارات کشور ما  که مورد تحسین بین المللی هم بوده این بوده که با یارانه دولتی  آرد ( حتی همین قیمت ) مطمئن بودیم کسی گرسنه نمی مونه و نیاز حداقلی هموطنان تامین می شه ، ضمن اینکه نون سنتی مورد مصرف عامه مردم و بخصوص طبقات پایین قرار داره ولی طبقات بالا معمولا از نون تست و باگت بیشتر استفاده می کند که به شکل صنعتی تهیه می شن ( بماند که در بند و ماده 6 و ماده 6 الحاقی کمیسیون دولت موظف شده از نان صنعتی حمایت کنه !!!!!!!)

 ضمن اینکه کل یارانه پرداختی آرد  تو کشور بیشتر از 4 میلیارد دلار نیست که رقم خیلی بالایی به حساب نمی آد و حذفش اصلا درست نیست ولو بیست درصد !!  

در مورد حامل های انرژی هم ( با یارانه پرداختی فعلی 50 میلیارد دلار )  باید گفت اگه آقایون واقعا حرفشون  " میزان مصرفه " پس چرا قانونی نمی گذارند که هر کسی بیشتر مصرف می کنه بیشتر هم باید پول بده ( که فقط در تبصره 2 ماده 3 به دولت چنین اختیاری فقط هم در مورد آب داده شده )  و این عین عدالت و انصافه  و جلوی اسراف رو هم می گیره ولی روح این قانون چنین چیزی رو نمی گه و در کل تفاوتی بین یک خانواده دو نفری که ممکنه خیلی هم خونه نباشند بایک خانواده پنج نفری پر مصرف تر نیست و همین مسائل ممکنه بخصوص با توجه به گسترش آپارتمان نشینی در کشور باعث ایجاد اختلاف ها و تنش ها و جنگ اعصاب های زیادی بشه .

ضمن اینکه تضمینی هم نیست که بعد حذف یارانه حامل های انرژی ، الگوی مصرف مردم هم تغییر کنه ، چون این مسئله  به موءلفه های دیگه ای مثل فرهنگی هم بستگی داره ، ما همین الان با بنزین 100 تومانی هم تو حمل و نقل عمومی مشکل داریم  ، در مترو  که بخاطر لج و لجبازی دولت با آقای دکتر قالیباف و پسر آقای هاشمی  سر قضیه گمرکی تامین قطعات و واگن ها دچار مشکل هستیم و در اتوبوسرانی هم که خودتون بهتر می دونین وضع چطوره ، حالا با بنزین آزاد حجم و تراکم مسافر چطور بشه خدا خودش رحم کنه !!

بعدش هم چرا مردم باید هزینه استهلاک و فرسودگی سیستم انرژی کشور رو بدن ؟ پالایشگاه‌های دولتی کشور راندمانی بیست درصد زیر استاندارهای جهانی دارند و یا نیروگاه‌های کشور با راندمای 15درصد زیرراندمان متوسط جهانی  کار می کنند  ،  تو شبکه توزیع برق کشور میزان هدر رفت انرژی 10 تا15 درصد بالاتر از حد تعیین شده در استانداردهای جهانی هستش و چرا تو چهار سال گذشته با درآمد افسانه ای نفت اقدامی برای بازسازی شون نشده ؟  چطور ممکنه زمانی که مثلا توزیع برق ما دولتیه و رقابتی وجود نداره و خصوصی نیست چنین قانونی اجرا بشه ؟ اصلا چرا مردم باید هزینه های دولت رو بدن ؟

آیا وضعیت آب تو تهران و آبادان و خرمشهر یکسانه ؟ آیا در شرایطی که همین الان مردم ما از تورم و مشکلات مختلف رنج می برند و دستگاه های نظارتی و قضایی ما هم خیلی قوی نیستند و رئیس جمهور و دولت مدبر و با کفایتی نداریم اجرای چنین قانونی به صلاحه ؟

نکته بعد اینکه این اضافه درآمدهای دولت از حذف یا بقول خودشون هدفمند کردن یارانه ها  به کجا هدایت خواهد شد ؟ درسته ، تو ماده 13 قانون  صحبت از خزانه داری کل شده اما واقعا چه تضمینی وجود داره که بخصوص تو این دولت و با این رئیس جمهور به سرنوشت حساب ذخیره ارزی یادگار مرحوم دکتر نوربخش که حقیقتاً به انحراف کشیده شد و الان هم فکر می کنم با احتساب بدهی ها منفی هم شده باشه به انحراف کشیده نشه ؟ ضمن اینکه بازم حساب ذخیره ارزی قابل کنترل بود اما این طور که از قانون پیداست به نظر می آد خیلی رو حساب کتاب عمل نشه و دررو و راه دور زدن برای رئیس جمهوری که با واردات غیر قانونی و اضافه بر تاکید قانون بنزین بدون مصوبه مجلس صدای همه رو در آورد خیلی ساده تره .

این درآمدها در کجا و با چه نظارتی خرج یا بقول عزیزان هدفمند و هدایت و بازتوزیع  خواهد شد و چه تضمینی هست سلیقه ای خرج نشه ؟ چطور این عدالت ادعایی آقایون با بازتوزیع منابع محقق خواهد شد در صورتی که در خوشبینانه ترین حالت سهم بدبخت ترین افراد 24 تومان در ماه بیشتر نیست ؟!! و متوسط ترین هم بیشتر از 20 تومان نمی گیره ! یعنی تفاوت ها در واقعیت این اندازه ست ؟ فرق دهک اول با دهک دهم واقعا 24 تومانه ؟! و چه تضمینی هست و چطور اونی که بدبخت تره و بیشتر هدف عدالت ادعایی آقایونه بیشتر از مزایای این قانون ظلم ستیز !! بهره مند خواهد شد ؟

یعنی واقعا این تفاوت توزیعی منابع حداکثر 24 تومانی این قدر در وضع یک نفر بدبخت بیچاره اونم با این وضعیت و این پیش بینی هایی که حتی خود دولت هم از میزان تورم کرده و وضع حامعه به اون شکل خواهد شد تاثیر گذار خواهد بود و عدالت رو ایجاد خواهد کرد ؟!! به صراحت بهتون می گم به هیچ عنوان !

از آقای احمدی نژادی که در جمع همکاران علم و صنعتی جوگیر می شه  30 میلیارد ناقابل یک جا  بدون کمترین بررسی کارشناسی می بخشه ( دانشگاه ردیف بودجه مشخص داره ) هر کاری بعید نیست ! باید ما تو این زمینه قانون مشخص و جدا داشته باشیم تا سلیقه ای و کتره ای عمل نشه و رو هوا بذل و بخشش نشه . 

در تبصره 3 ماه 13 دولت مکلف شده که هر 6 ماه یک بار گزارش تفضیلی از اجرای  فقط این ماده  رو به مجلس و دیوان محاسبات بده ، هر وقت آقای احمدی نژاد به خودشون زحمت دادند و بر حسب فصل پانزدهم برنامه پنج ساله چهارم توسعه و نص صریح ماده 157 این قانون ، گزارش اجرای برنامه رو که باید هر سال و تو آذر می دادن و ندادن و صدای نمایندگان مجلس رو درآوردند و حتی کار به تذکر رئیس مجلس کشید رو دادن  ، گزارش اینم می دن !!!

نکته بعد :  این حجم عظیم درآمدهای ارزی دولت با حذف یا هدفمند کردن یارانه ها کجا به ریال تبدیل خواهد شد ؟! مگه خود آقای رئیس جمهور در مناظره با دکتر محسن رضایی همین ایراد رو نگرفتند ؟!!

حتما می دونید که منابعی که در حال حاضر به صورت ارزی در بخش انرژی صرف می‌شه  ( یا کلاً در قالب واردات فرآورده‌های نفتی، گندم و...) با اجرای این قانون  به صورت مازاد در می آن  و  عوضش دولت با مصارف ریالیناشی از اجرای قانون مواجه می شه که این اقدام نیاز به تغییر دلار به ریال  داره و به عبارتی دیگه ، رقمی معادل 10 میلیارد دلار باید علاوه بر رقم فعلی باید به ریال تبدیل بشه که این اقدام به رشد شدید نقدینگی و جهش نرخ تورم که در حال حاضر به دلیل سیاست‌های انقباضی بنابر آمار رسمی در حدود 20 درصد مهار شده است، خواهد شد .

ناگفته نمونه این دلارها هم یا سر از فروش به وارد کننده در می آرن  و باعث به ارزون شدن بیشتر کالای وارداتی می شن و کالای تولید داخل رو که امروز با وجود یارانه هم توان رقابت با اونها رو ندارند نابود می کنند یا در صورت نبود مشتری تو بازار وارداتی ، به بانک مرکزی فروخته شده و باعث ورود ریال بی پشتوانه به اقتصاد بیمار کشور می شن .

اگر جمعیت هدف قانون رو 36 میلیون نفر در نظر بگیریم و  دولت هم ماهیانه متوسط  20 هزار تومان به هر نفر به طور متوسط  بده ، بار مالی این طرح برابر با 8700 میلیارد تومان در سال می‌شه  که با احتساب اون که طبق ماده 8 قانون تنها نیمی از درآمد دولت باید پرداخت نقدی بشه ( نصف دیگه اش باید صرف نظام جامع تامین اجتماعی و سلامت و مسکن بشه که در لفظ خوبه اما ساز و کار اجرایی اش معلوم نیست و با این رئیس جمهور و کارها و سابقه اش خیلی تضمینی نیست ) .

دولت برای اینکه بتونه این میزان درآمد رو کسب کنه باید در سال  اول حداقل 18 هزار میلیارد تومان از یارانه ها رو حذف کنه که مثلا این رقم به معنای  اونه که قیمت بنزین حداقل به 250 تومان، گازوئیل 100 تومان، نون دو برابر قیمت فعلی و گاز و برق به سه برابر قیمت فعلی برسند تا مبلغ موردنیاز دولت تأمین بشه و  این اقدام منجر بهوارد شدن شوک شدیدی به جامعه خواهد شد و قدرت خرید بسیاری از مردم  بویژه شهری رو نابود خواهد کرد.

در مورد شناسایی دهک های مشمول یارانه نقدی هم باید گفت این دهک ها ( حالا پنج دهک یا هفت دهک ) چطور شناسایی خواهند شد ؟ آیا صرف منطبق بودن اطلاعات فرم های اطلاعات اقتصادی خانوار با سیستم و اون چه که ثبت شده نشون دهنده وضعیت اقتصادی افراده ؟

ممکنه این اطلاعات معتبر یا Valid باشند و با استعلام های گرفته شده بخونند  ولی آیا تضمینی هست که پایا یاReliable هم باشند ؟ چقدر قابلیت اعتماد دارند ؟ مثلا ممکنه کسی باشه که دوتا ماشین به اسمش باشه ولی برای خودش نباشه ( و همین طور خونه و ... ) و کمترین استفاده رو ازش ببره که چنین چیزی با توجه به اخلاق تعارفی ما ایرانیها خیلی هم دور از ذهن نیست !  

این شخص از نظر واقعی ممکنه در دهک پایین تری نسبت به دهکی که با توجه فرمش براش تعیین شده باشه ، مثلا امروز در آمار‌گیری من در دهک هفتم قرار می‌گیرم و فردا با آمار‌گیری دیگه ممکنه  من در دهک دیگه  باشم  و تفکیک دهک‌ها از نظر آماری به این طریق ممکن نیست و خطای آماری ( Bias) یا تورش  اونهابسیار بالاست.

و بعدش هم اینکه دهک از دید آقایون یعنی ده درصد این جمعیت های هدف ؟ یعنی مثلا دهک نه و ده  رو هم بیست درصد ؟ یعنی ما بیست درصد آدم پولدار تو کشور داریم ؟!! رو چه حسابی صحبت از این می شه که 30 درصد مردم هفتاد درصد یارانه ها رو مصرف می کنند و بالعکس ؟ چه مطالعه ای در این زمینه شده که منتشر نشده ! و این قدر خوب می شه همه رو از هم تفکیک و شناسایی کرد !

رو چه حسابی می گن صد و ده هزار میلیارد دلار یارانه می دیم ؟ما اگه کل تولید نفت کشور رو براساس آماری که وزارت نفت هر سال می‎ده در نظر بگیریم، به عددی در حدود چهارمیلیون و دویستهزار بشکه در روزمی‎رسیم. اگر کاهش 200 تا 300 هزار بشکه‎ای به دلیل کاهش فشار چاه‎های نفت و لزوم تزریق گاز به اونها رو در نظر بگیریم، به عددی در حدود چهار میلیون می‎رسیم.

شما خودتون تولید چهارمیلیون بشکه رو در میانگین قیمت نفت در این سال‎ها ضرب کنید و حاصل رو بازم  در عدد 365 ضرب کنید. اگر میانگین قیمت نفت رو در حالت خوش‎بینانه 70 دلار فرض کنیم، درآمد سالیانه  چقدر می شه ؟

از این میزان تولید تعدادی در حدود یک میلیون و هفتصد هزار بشکه مصرف داخلی هستش  و مابقی صادرات . یعنی کمتر از نصفش داخله. حتی اگه فرض کنیم که این مجانی بین مردم توزیع شده بازهم به عدد پنجاه میلیارد می‎رسیم.

اگه هزینه‎ای که بابت این محصولات از مردم گرفته می‎شه رو هم محاسبه کنیم به عدد بسیار پایین‎تری مثل سی‎میلیارد دلار می‎رسیم.

حتی ادعای مابه‎التفاوت تولید و عرضه گاز در داخل و فروش خارجی هم قابل قبول نیست. گاز مثل نفت قیمت ثابت و جهانی نداره  و ثانیا هرکشوری بر اساس شرایط خودش و خریدار قیمت‎گذاری می‎کنه . در لایحه دولت هم مبنای محاسبه قیمت گاز مشخص نشده و فقط در بند ب ماده 1 صحبت از معادل حداقل هفتاد و پنج درصد (75%) متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی شده که مبهمه .

 اگه الان دولت رو موظف کردن برای سال اول از محل حذف یارانه ها ده هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشه برای چهارسال دیگه که باید 90 هزار میلیارد تومان دولت درآمد داشته باشه و همین قطعاً فشار رو بر مردم بیشتر خواهد کرد چه تدبیری اندیشیده شده و شیب افزایش قیمت ها برای اینکه دولت در پایان سال پنجم به این عدد برسه چطور خواهد شد ؟!!  

میزان یارانه نقدی هم جای سوال داره ، من خودم به شخصه با این کار و دادن هر پولی به شکل مستقیم به مردم مخالفم چون معتقدم جامعه ما کشش این کار رو نداره و بشدت هرج و مرج و تورم ایجاد می کنه .

 باید این پول در خدمت تولید و کشاورزی و بخش خصوصی و همین طور بخش های اساسی ما مثل آموزش و پرورش و رفاه و تامین احتماعی و بهداشت و درمان هدایت بشه ( که در ماده 8 اومده ولی به این شکل رو من قبول ندارم و بدتر برای مردم مشکل ایجاد می کنه ) ، با این قانون ما غیر مدبرانه و بی محابا فقط به جامعه شوک منفی وارد می کنیم و بس ! در مورد این ماده و این پیشنهاد جور دیگه ای عمل بشه که نه سیخ بسوزه و نه کباب و حتما هم می شه .

 تا مردم بشکلی کاملاً غیر مستقیم و کم هزینه و سالم اثراتش رو بچشند والا این روشهای پوپولیستی و پخش کردن پول در جامعه ( که البته منجر به رای جمع کردن هم شد ! )  و آقای احمدی نژاد کاری جز این و شعار دادن و لفاظی بلد نیست کار شایسته ای نیست و  در دراز مدت اثرات مخربی در اقتصاد و بقیه شئونات کشور خواهد داشت .

این جور یارانه دادن ( گفته شده 20 تا 24 تومان به هر نفر در دهک های مشمول ، البته من دوازده تومان هم شنیدم  ) با همین میزان تورم هم اثری در زندگی مردم نداره و به هیچ جا نمی رسه و حتی شاید هزینه برق و گازشون هم نشه  چه برسه به تورمی که قطعا با اجرای این قانون چند برابر هم خواهد شد ! و مطمئن باشید افزایش هزینه های مردم ولو در صورت عدم تغییر الگوی مصرف بسیار بیشتر از این حرفها خواهد بود و باعث کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد .

همه مردم هم که کارمند نیستند و حقوق ثابت ندارند ( هر چند اونهایی هم که دارند با اجرای این قانون به مشکل بر خواهند خورد ! ) و ممکنه جزو  کاسب ها و فزوشندگان و مسافرکش ها و ... باشند و موقعی که هزینه هاشون با اجرای این قانون بالا بره ناچار به این هستند که اونها هم هزینه خدماتشون رو افزایش بدن !

اینکه می خوان قیمت مثلا حامل ها رو مطابق خلیج فارس  ( ولو با 25 درصد تحمل نوسان قیمتی مطابق ماده 2 )  حساب کنند باید گفت مگه مردم ما بین المللی حقوق می گیرند و درآمد دارند که بین المللی هم هزینه پرداخت کنند ؟!! پس چرا قیمت ماشین و خیلی چیزهای دیگه بین المللی نیست ؟!!

 البته در نطق های انتخاباتی آقای احمدی نژاد ( مثل نطق در اسلامشهر )  صحبت هفتاد هزار تومان به هر نفر  بود که البته مثل بقیه شعارها و حرفهای احمدی نژاد  فقط هم به درد همون موقع و رای جمع کردن و  همون مردمی که پای صحبت نشسته بودند می خورد و همون موقع هم همه کارشناسان و عقلا و آدمهای باسواد می دونستند که چنین چیزی امکان نداره و الان هم رسماً همه می گن ، به هر حال بعضی رذیله های  اخلاقی مثل فریب و تهمت و دروغ و ... برای ماها بده ولی برای بعضی ها به چشم نمی آد !!

باید پرسید همین 20 – 24 تومان بر مبنای نفت بشکه ای چند دلار محاسبه شده ؟ 60 – 70 دلار ؟! خب حالا اومدیم مثل زمان آقای خاتمی قیمت نفت بشدت سقوط کرد یا شدیداً تحریمی چیزی شدیم اون وقت چی ؟ چه تدابیری برای اون موقع اندیشیده شده و چطور می خوان اون موقع جمعش کنند ؟

 یا برعکس اگه مثل بعد دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد قیمت نفت تا 140 دلار بالا رفت آیا میزان پرداختی یارانه به مردم و قیمت ها همین خواهند بود ؟ مازاد این درآمد چه خواهد شد ؟ مردم ما فقط باید کاهش رو حس کنند و سهمی در افزایش قیمت نفت ندارند ؟!! مثل چهارسال گذشته دود خواهد شد یا .... ؟!!! ارزش پول ملی در مقابل مثلا دلار چی می شه ؟ آیا ارتباط این قانون با نرخ ارز سنجیده شده ؟

از کجا معلومه این یارانه پرداختی به مردم ناشی از حذف یا بقول آقایون هدفمند کردن یارانه ها  توسط مردم در همون جهت هدایت و مصرف بشه ؟ آیا امکان نداره این یارانه های پرداختی مستقیم بسته به سطح زندگی و فرهنگ و تفکر مردم به سمت و سوهای مختلفی ( از خرج مواد سرپرست خانوار ! گرفته تاخرید طلا و مسکن و ارز و .. ... طبقه مرفه برای حفظ ارزش پولشون ) هدایت بشه ؟ آیاتزریق این حجم نقدینگی به جامعه و  این گردش نقدینگی باعث یک تورم وحشتناک و بی ثباتی بازار  نخواهد شد ؟ آیا حتی از نظر فرهنگی و اجتماعی در امور نادرست مصرف نخواهد شد ؟

ایده ذخیره سازی کالا و وارد کردنش به بازار در صورت قاراشمیش شدن اوضاع بعد اجرای این قانون که از جانب دولت مطرح شده هم دردی رو دوا نخواهد کرد و فقط به نوعی به احتکار از جانب بخش خصوصی چراغ سبز خواهد داد ! و قبح این عمل ناپسند شرعی و قانونی و اخلاقی رو مثل خیلی چیزهای دیگه که توسط این رئیس جمهور ریخته شده خواهد شکست . 

ضمن اینکه اگه قراره یارانه ای از بیت المال پرداخته بشه باید به همه مردم داده بشه و غیر از این خلاف قانون اساسی ( اصول سوم ، نوزدهم ، بیستم ، چهل و سوم )  و سیره ائمه معصومین ( ع ) هستش ، اگه در تاریخ اسلام غور کنیم می بینیم که یکی از دلایل افزایش نارضایتی مردم در زمان خلیفه سوم ( عثمان ) و قتل اون همین مسئله بود ولی حضرت علی ( ع ) بعد از اینکه خلافت رو بدست گرفتند بیت المال رو بین همه به طور مساوی توزیع کردند ، حتی بعد از ظهور موفور السرور امام زمان ( عج ) هم برحسب روایات معصومین ( ع ) چنین خواهد شد .

 قطعا اون سی چهل میلیونی که همین چندرغاز هم بهشون نخواهد رسید و از طرفی مجبورند فشار شوک تورمی رو  ببینند ساکت نخواهند نشست و اعتراض و هرج و مرج ایجاد خواهد شد و طبق معمول فرافکنی های مسئولین  به تاثیر پذیری از BBC Persian و VOA و سایرین متهم خواهند شد !

تکلیف واحدهای تولیدی ما اونم با این حجم واردات در مقایسه با سهم اندک صادرات در این چند سال  با اجرای این قانون چی می شه ؟ جبران هزینه های این واحدها رو که حتما هم بشدت بالا خواهد رفت به چه ترتیب خواهد بود ؟ اگه هم جبرانی باشه بیشتر از بیست درصد که طبق ماده 12 قانون پیش بینی نشده ؟ در صورتی که هزینه های دستگاه ها و واحدهای تولیدی خیلی خیلی بیشتر از اینها بالا خواهد رفت .

تولید کنندگان علاوه بر اعمال اثر افزایش قیمت انرژی تو تولید کالای خودشون ، مجبورند تأثیر افزایشی دستمزد کارگران و افزایش هزینه‌های  استهلاک و.. رو هم محاسبه کنند پس تو قیمت کالاها یه  افزایش مرکب هم  رخ خواهد داد، ضمن اینکه قیمت مواد اولیه هم حتما گرون خواهد شد و این عزیزان بیشتر بدبخت خواهند شد !!

کالاهای تولید داخل هم که حتما قیمتشون زیاد خواهد شد که یا موجب تورم می شه و یا اگه  این کالاها تو بازار مصرف با کالاهای وارداتی ارزون قیمت از چین یا بقیه  کشورها جایگزین بشن به  تخته شدن در واحدهای تولیدی داخل و افزایش بیکاری منجر می شه .

مطمئن باشین این قانون ولو با نیت خیر  اگه در شرایط فعلی کشور اجرا بشه شکاف اجتماعی و به دنبال اون ناامنی اجتماعی رو بیشتر می کنه و نارضایتی رو در سطح عمومی و به شکل حتی سیاسی هم زیادخواهد کرد که از هزارتا حمله نظامی و اغتشاش هم بدتره ( حتی الان شورای عالی امنیت ملی هم وارد بررسی قضیه شده )  و هیچ کمکی هم به کشور و مردم و گسترش عدالت نخواهد کرد و حتی شاید دامنه نارضایتی ها و اعتراضات و نابسامانی ها به حدی برسه که دولت و مجلس مجبور به عقب نشینی بشن و این اصلا خوب نیست .

برای هدفمندکردن یارانه ها پیش نیازها و زمینه هایی وجود داره که در صورت وجودشون نتیجه مثبت ولی در صورت عدم وجودشون که الان شاهدش هستیم و بدترین وقت برای این کاره  چیزی جز ضرر و خسارت عاید دولت و ملت نخواهد شد ولی افسوس که امروز عقلا  رو بیرون گود گذاشتند و هر کاری دلشون بخواد دارند می کنند  و بنام اسلام و نظام اسلامی و عدالت و ... هم داره تموم می شه ، خدا خودش ما رو نجات بده . 

لینک مطلب  : http://saddard2.persianblog.ir/post/92/

/ 0 نظر / 61 بازدید