از همه جا ، از همه چیز ، از همه کس - 6

به نام خدا

 

جدایی نادر از سیمین

به نظرم فیلم فوق العاده ای نیومد ، نمی دونم رو چه حسابی این قدر جایزه برده و مورد تحسین و تشویق قرار گرفته اما فکر می کنم اون قدرها هم که می گن فیلم فوق العاده ای نیست هرچند یه فیلم کاملاً عمیق و معناگراست و خب منظورم این نیست که فیلم بدیه .

درطول سالیان گذشته فیلم های خیلی بهتری در سینمای ایران ساخته شدن که به نظرم در حد همین فیلم یا حتی بالاتر هم می تونستند مطرح بشن اما شانسی که این فیلم آورده اینه که اکرانش با اخراجی ها همزمان شد و اخراجی ها شد نماد حاکمیت و رانت های همیشگی و  این فیلم شد نماد روشنفکری معترض و مظلوم مقابل حاکمیت و به نظرم دلیل اصلی این همه استقبال و سر و صدا و جایزه هم همینه ، هرچند از نظر تکنیکی فیلم روان و ساده ای هستش و مخاطب خیلی خودش رو از فضای فیلم و دیالوگ ها دور نمی بینه و بازیهای بازیگرانش هم خوبه .

ولی کلاً تو خارج ، بیشتر فیلم هایی از ایران مورد توجه قرار می گیره که یه جور سیاه نمایی دیگه بیش از حد از وضع داخلی توش باشه یا معترضین حاکمیت ازش استقبال کرده باشند !! امیدوارم حتی اگه این جوری هم باشه جایزه اسکار رو هم ببره چون اول و آخر این اسم ایران هست که مطرح می شه و همین خیلی خوبه حتی اگه سر لج و لج بازیهای سیاسی خارجیها با حاکمیت فعلی باشه!

 ضمن اینکه در توانمندی اصغر فرهادی و خانمش ( خانم بخت آور ) هم نباید تردید کرد و هنوز سریال هایی مثل پشت کنکوری ها یا یادداشت های کودکی با اینکه یک دهه ازشون گذشته هم صد برابر بهتر از بسیاری از تله فیلم ها و سریال های آبکی و بی سر و ته امروز هستند .

 

عطر زنانه و مردانه

خانم اشراقی نوه امام خمینی که عروس خانواده آقای خاتمی هم هستند نقل می کنند که امام خمینی به عطر زنونه علاقه داشتند و به ایشون گفتن شما خانم ها خیلی زرنگ هستین که عطرهای خوشبو رو به اسم خودتون برداشتین !

خداییش خیلی حرف درستیه ! من نمی دونم این تقسیم بندی های عطر و اسپری زنونه مردونه رو چه حسابی انجام شده ( شاید تندتر بودن بوی عرق آقایون ! )  ولی خداییش خیلی ظلمه ! من یکی به هیچ عنوان عطر تند نمی تونم بزنم و متاسفانه اکثر عطرهای مردونه هم تنده .. حتی ملایم هاش هم به تندی می زنه !

فقط یه هپی کلینیک و یه دانهیل باهام می سازه ، اسپری آبی دانهیل ( دیزایر بلو ) واقعاً خیلی عالیه و باعث شده دیگه سراغ عطرهای مادرم نرم ! یه ذره که عطر تند باشه سردرد می گیرم ، بنده خداها خانواده عمه ام بعد تموم شدن برنامه های مرحوم شوهر عمه ام برای اینکه ازم تشکر کنند که از تو بیمارستان تا چهلم پیگیر کارهاش بودم و بهشون کمک کردم یه عطر برام خریدن که همین که درش رو باز کردم چنان بوش تند بود و سردردی داد که اون شب فقط تونستم با کدئینه بخوابم !!

تو بین اسپری های بدن هم هشت در چهار نقره ای از همه بهتره ، هر چند این مام و اسپری های بدن خیلی هم جالب نیست و بخصوص تو خانم ها می تونه خطر سرطان پس @ تان رو بالا ببره و اگه کسی می تونه بهتره همون آبلیمو رو مصرف کنه که اگه بوی عرقش هم تنده برطرف بشه .

ولی خداییش عطرهای زنونه یه چیز دیگه ست .. حیف که روم نمی شه چی چی یا کاترین یا چاستیتی بزنم برم تو خیابون و اتوبوس و مترو و باقی اماکن وگرنه حتما از اونها استفاده می کردم ! واقعاً این ظلم نیست ؟!!!

 

شبیه ساز پرواز

قبلا تو هواپیما که می نشستم از بلند شدن یا take off بیشتر می ترسیدم تا نشستن یا land ولی از وقتی شبیه ساز پرواز مایکروسافت رو نصب کردم و مطالعه وباهاش تمرین می کنم ترسم از اولی به شدت کم شده ولی فکر کنم از این به بعد اگه سوار هواپیما بشم موقع دومی بیشتر استرس داشته باشم چون فوق العاده کار حساس و ظریفی هستش و کوچکترین اشتباه می تونه بهای خیلی سنگینی داشته باشه ، کلاً 63 % حوادث هوایی تو این دو مرحله اتفاق می افته .  

اگه چشمام ضعیف نبود حتما دنبال کار خلبانی می رفتم چون از بچگی خیلی بهش علاقه داشتم ( با لباس خلبانی عکس هم دارم ! )  و کار علمی و بسیار شیکی هم هستش ولی خب قسمت این طور شد که ما به همین شبیه ساز اکتفا کنیم ، حالا اگه تو محیط واقعی نمی تونیم خلبان بشیم تو شبیه ساز که می تونیم ! خب پس دلیلی نداره کلاً کرکره رو بکشیم پایین ، حداقلش اینه که آدم چیز جدیدی یاد می گیره که با علائق و روحیاتش سازگاره و در ضمن از نظر علمی و زبان هم تقویت می شه .

من خیلی هم آدم شجاعی نیستم اما به نظرم سوار شدن تو یه ماشین پراید تو اتوبان ها و بزرگراه ها و جاده های تهران و شهرستانها خطرش از سوار شدن به این MD هاو فوکرها به مراتب بیشتره !! من که از وقتی سوار ماشین می شم تا پیاده شم هورمون های استرسم صد برابر می شه !

اگه داداشم هم پشت فرمون باشه از اول تا آخر بهش تذکر می دم !آیه الکرسی هم که  همیشه تو همه ماشین ها نه یک بار بلکه چند بار می خونم بخصوص اگه مسیر طولانی تر باشه یا تو چندتا اتوبان باید وارد بشیم ! تو ماشین های غریبه هم روم نمی شه وگرنه بعضی اوقات خیلی خودم رو کنترل می کنم چیزی بهشون نگم مگر زمانی که مجبور بشم .. انصافاً الان دست فرمون داداش من از خیلی ها بهتره ، مردم واقعاً شعور و فرهنگ رانندگی ندارن ، به نظرم آدم پولش رو بذاره بانک سودش رو بگیره خیلی بهتره تا ماشین بخره تو این خیابونها و اتوبان ها با این طرز رانندگی کردن ها بندازه .

به نظرم آدم اول باید تو وسیله نقلیه احساس امنیت کنه بعد اگه خیلی زمان براش مهم نیست از مسیر لذت ببره و خیلی عجله برای زود رسیدن نداشته باشه و زمان رو جوری برنامه ریزی کنه که مجبور به عجله نشه .

ضمن اینکه آدم از این ور خیابون هم می خواد بره اون ور خیابون خطر تهدیدش می کنه و این خطر کم از خطر هواپیما سواری نیست ! پس اون قدرها هم وضع ایمنی ناوگان هوایی خراب نیست که بعضی ها شلوغش کردن بخصوص به لطف تکنسین ها و مهندس ها و خلبان های کاربلد و نخبه ای که داریم  ولی خب این تحریم ها هم خیلی ناجوانمردانه و غیر انسانی هستش و اصلاً با هیچ عقل و انصاف و منطقی جور در نمی آد که بیاییم هواپیماهای مسافربری رو که سرنشینانش عمدتاً غیر نظامی و افراد عادی هستند و می تونند نه فقط از ایران بلکه تبعه هر کشور دیگه ای هم تو اون هواپیما باشه تحریم کنیم که البته مدعیان دروغین حقوق بشر با وقاحت این کار رو کردن ، ازتون می خوام با امضای این قسمت مراتب اعتراض خودتون رو به این عمل غیر انسانی اعلام کنید .

 

وضع کشور

خدا بیامرز امام خمینی درمورد کسانی که حدود هفت ساله بر تمامی ارکان کشور مسلط شدن تعبیر جالبی دارن و این تعبیر رو هم بیست و هفت هشت سال قبل انجام دادن که اینها عرضه اداره یک نانوایی رو هم ندارن ! بسیار تعبیر شگفت انگیز و جالبیه ! به نظرم بجای نوشتن مطالب طولانی سیاسی و اقتصادی همین یک جمله امام خمینی رو باید با آب طلا بنویسیم همه جا آویزون کنیم !

 

ترور دانشمندان هسته ای

یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیرانه اینه که همه کسانی رو که تا الان در جاهایی مثل ISI یا مشابه اون مقاله های مرتبط با کارهای هسته ای و موشکی و نظامی دادن یا به نوعی مطرح شدن یا اسمشون به بازرسان ( یا همون جاسوسان !! ) آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده رو شناسایی کنیم و براشون سطح حفاظتی تعیین کنیم .

از این به بعد هم دادن هرگونه مقاله یا مشابه اون در زمینه های یاد شده در سطح بین المللی ممنوع باشه و کسانی هم که در داخل در این زمینه ها کار می کنند هر ایده و نظری دارن رو به مسئولان ارائه کنند و از علنی کردن اون جداً پرهیز کنند ، به نظر من نیازی به کلاس گذاشتن و جار زدن  نیست و همین که کسی کاری کنه که نتیجه اون به نفع کشور باشه اجر دنیوی و اخروی اش رو برده.

 

شوخی های پیامکی

من معمولا پیامک که برام می آد دو سه کلمه اولش رو نگاه می کنم که جکه دیگه باقیش رو نمی خونم و پاکش می کنم و شاید در کل این سالیان هم سه چهار بار بیشتر پیامک محتوی جک برای کسی نفرستادم که اونم طرف یا رو تخت بیمارستان بوده یا بچه ای بوده که تازه صاحب گوشی شده و جک هم زشت و سبک و استهزای کسی یا قومی نبوده .

کلاً آدم گوشی باز و تلفن بازی نیستم ، گوشی من تنها امکاناتی که داره یه چراغ قوه هستش و بس! می تونم بهترش رو هم بخرم اما علاقه ای به پول خرج کردن تو این جور چیزها ندارم و این چیزها رو هم مایه کلاس و افتخار نمی دونم  ، خیلی هم حوصله تلفن بازی و دل دادن و قلوه گرفتن نیستم و معمولاً بخصوص با تلفن همراه که دلیل علمی هم داره کوتاه و ضروری صحبت می کنم .. فقط دو موقع با رغبت و شوق به طرف تلفن می رم : بعد تحویل سال و بعد اعلام عید فطر ! تقریبا به هر کسی که می تونم زنگ می زنم و تبریک می گم چون خیلی به این چیزها اهمیت می دم .

استفاده های غیر ضروری از تلفن همراه بجای خود این پیامک هایی که هدفش استهزا و تمسخر اقوام ایرانی مثل لر ، آذری ، شمالی و ... هستش هم بدجور آزار دهنده ست ، اونهایی که این چیزها رو ساختند و منتشر می کنند یا خیلی آدمهای بیکاری بودن یا با منظورهای خاص دارن زمینه تفرقه و جدایی و کینه و ناراحتی اقوام ایرانی از هم رو فراهم می کنند ، بعضی جک ها هم که متاسفانه مستقیماً پیشوایان دینی و مفاهیم دینی رو هدف گرفتند .  خدا لعنتشون کنه ، خیلی کار کثیفیه.

ولی شما خواهشاً بیایین یه کار بکنین ، اگه چنین پیامک هایی براتون اومد در جواب این رو به فرستنده نادانی که خودش هم نمی دونه بازیچه دست چه جریانی قرار گرفته و از سر جهل و برای خنده داره به نشر و ایجاد تفرقه و استهزا کمک می کنه این رو بفرستین تا بلکه یه کم خجالت بکشه:

" اى اهل ایمان! نباید گروهى گروه دیگر را مسخره کنند، شاید مسخره شده‏ها از مسخره کنندگان بهترباشند، ونباید زنانى زنان دیگر را [مسخره کنند] شاید مسخره شده‏ها از مسخرهکنندگان بهتر باشند، و از یکدیگر عیب‏جویى نکنید و یکدیگر را با لقب هاى ناپسندصدا نزنید؛ بد نشانه و علامتى است اینکه انسانى را پس از ایمان آوردنش به لقب زشتعلامت‏گذارى کنند و کسانى که [از این امور ناهنجار و زشت] توبه نکنند ستمکارند "  ( سوره حجرات آیه 11 )

/ 0 نظر / 55 بازدید