پیش بینی کاهش سرایت پذیری ویروس کرونای جدید

به نام خدا


در جهشی که ویروس #کرونا ی جدید ( Sars-CoV-2 ) انجام داد و به #ویروس_انگلیسی معروف شد و همین طور جهش بهمن سال گذشته که به جهش D614G معروفه بیان شد که قابلیت سرایت پذیری (Infectivity ) #ویروس زیادتر شده ، یعنی عده بیشتری از بچه ها گرفته تا سالمندان رو درگیر می کنه که در شرایط افزایش سرایت پذیری ، شیوع بیشتر در بچه ها و افزایش بستری و مرگ و میر در سالمندان دوراز انتظار نیست . خود سوش های #کروناویروس های قدیمی که سالهاست عامل 15تا 30 درصد سرماخوردگی ها و اپیدمی های فصلی بودند ( OC43, NL63,HKU1,229E ) هم کم سرایت پذیری بالا نداشتند و اصولا سرایت پذیری بالا در ذات این خانواده ویروسی بتاکروناویریده ست .

پس این روزهااین افزایش سرایت پذیری بیشتر ، در اثر جهش های بیشتر که با شروع واکسیناسیون و فشار انتخابی به ویروس مورد انتظار هم هست حسابی همه رو نگران کرده که ضرورت توجه بیشتر به رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های موقتی رو طلب می کنه ولی در روزهای اخیر در مجله Scinece نتیجه مطالعه ای که در آمریکا و دانشگاههای پنسیلوانیا و پارک انجام شده منتشر شده که نتیجه این بوده گه بزودی سرایت پذیری بیماری #کووید19 از سرماخوردگی هم کمتر خواهد شد ! محققان این تحقیق برآوردهاشون بر اساس داده های ایمونولوژیک و اپیدمیولوژیک بوده و معتقدند خود بیماری و خود ویروس باقی خواهند بود ( قبلا هم گفتیم واژه ریشه کنی یا Eradication برای بیماریهایی که مخزن حیوانی دارند غلطه و این بیماریها "کنترل " خواهند شد یعنی بروز و شیوعشون کمتر می شه و به زیر حد انتظار نسبت به قبل و شرایط اپیدمی می رسه ) اما سرایت پذیری این ویروس در آینده شاید نزدیک کمتر خواهد شد و ویروس با عفونت ایجاد شده نمی تونه سیستم ایمنی رو Block کنه یا ازش فرار کنه ( مثل مدل جهش آفریقا که در فاصله کوتاهی بعد فرار ، سیستم ایمنی مجددا شناسایی رو انجام داد ) .

محققان این پژوهش آمدند تاریخچه اون چهارتا ویروس کرونای قدیمی و سارس و مرس رو بررسی کردند دیدند در نهایت هم سرایت پذیری کم شده و هم شدت بیماری پایین اومده و در مرحله کنترل قرار گرفتند. در مورد بچه ها هم بویژه بچه های زیر پنج سال معتقدند که سیستم ایمنی قوی دارند ( اگر بیماریهای خاص و زمینه ای نداشته باشند ) و هر چقدر جمعیت بیشتر در معرض ویروس قرار بگیرند ( یعنی سرایت پذیری بالا رفته باشه ) سیستم ایمنی تقویت بیشتری خواهد داشت در نهایت ویروس از حالت وحشی به حالت خوش خیم و معمولی تبدیل خواهد شد .

باقی نکات این تحقیق مثل حافظه ایمنی سلولی با cell T ها ، ضرورت واکسیناسیون ، فاصله و ..  رو هم قبلا بارها عرض کردیم  . خلاصه این تحقیق می گه که گردش بیشتر و بیشتر ویروس در جمعیت بخصوص در بچه ها که بخاطر افزایش سرایت پذیری اش اتفاق می افته در نهایت باعث کاهش شدت بیماری ، آندمیک یا بومی شدن ویروس و بیماری و خاموشی اپیدمی خواهد شد چون سیستم ایمنی تربیت و تقویت بهتری خواهد داشت و حتی در زمان آندمیک شدن هم مسائلی مثل جهش و فرار از سیستم ایمنی که در جهش های انگلیس و آفریقا و بعدش برزیل و ژاپن بوده هم خواهد بود اما دیگه اهمیتی نداره!


/ 0 نظر / 90 بازدید