برای وزیر نیرو دوباره رای اعتماد بگیرید !

به نام خدا

 

اصل‏ هشتاد و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران :


 

" رئیس‏ جمهور برای‏ هیأت‏ وزیران‏ پس‏ از تشکیل‏ و پیش‏ از هر اقدام‏ دیگر باید از مجلس‏ رای‏ اعتماد بگیرد. در دوران‏ تصدی‏ نیز در مورد مسائل‏ مهم‏ و مورد اختلاف‏ می‏ تواند از مجلس‏ برای‏ هیأت‏ وزیران‏ تقاضای‏ رای‏ اعتماد کند. "

این اصل ، اصل جالبیه و تاحالا هیچ رئیس جمهوری از قسمت دوم این اصل استفاده نکرده و شورای نگهبان هم البته تفسیری از این اصل نداشته ! اصلی مهم ولی مغفول !

حُسن قسمت دوم این اصل که موضوع ماست اینه که بار عزل وزیر رو از رو دوش رئیس جمهور برمی داره و به گردن مجلس می اندازه !!

به نظر من رئیس جمهور در حال حاضر که زمزمه های استیضاح وزیر نیرو مطرحه باید از این اختیار قانونی استفاده کنه و از مجلس بخواد مجدداً برای وزیر رای اعتماد گرفته بشه .

وزیر نیرو بنابر نظر کارشناسان در زمینه مدیریت برق خوب ولی در زمینه مدیریت آب ضعیف عمل کرده و در چنین شرایطی عزل مستقیم توسط رئیس جمهور بی انصافیه و بهتره مجلس دوباره بگه که به وزیر اعتماد داره یا نه ... در صورت عدم اعتماد ، به نظر من شخصی مثل دکتر اردکانیان با توجه به تخصص در زمینه آب که البته فکر می کنم الان خارج از کشور باشه بهتر می تونه در شرایط فعلی بحران آب به کشور کمک کنه .

اگه دکتر روحانی از این اصل در مورد وزرایی مثل نیرو و کشور که پایگاه محکمی در مجلس دارند و به احتمال قوی بعیده مجلس اعتمادش رو از اونها برداره استفاده کنه هر بار رای اعتماد باعث خواهد شد تندروها از استیضاح وزرای نزدیک تر به جریان اصلاحات مثل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ارتباطات ، آموزش و پرورش یک قدم عقب نشینی کنند و با تردید بیشتری تا هفتم خرداد 95 که شروع مجلس دهم خواهد بود سراغ استیضاح بروند !

البته تنها نقطه ابهام این اصل اینجاست که آیا برای یک وزیر هم می شه تقاضای رای اعتماد مجدد کرد یا حتما باید هیات وزیران باشند ؟! که به نظر من امکانش هست برای یک یا چند وزیر هم بشه تقاضای رای اعتماد کرد . 

ان شالله همه باهم در اسفندماه 94 و در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان دست به دست می دیم شر تندروها و مقدس نمایان دیندار نما و انحصار طلب رو از سر نظامی که با خون هزاران شهید پا گرفته و حفظ شده کم خواهیم کرد ، البته اگر بگذارند که با تمام قدرت نخواهند گذاشت اما ما هم تا آخر خواهیم ایستاد و ناامید نخواهیم شد .

از عزیزان اصلاح طلب با هر اسمی و هر گرایشی خواهش می کنم در مدت باقیمانده دست از اختلاف و تفرقه بردارند و به اتحاد و ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان ایران اسلامی فکر کنند و کسانی رو که قابلیت رد شدن از فیلتر نظارت استصوابی ! شورای نگهبان دارند از حالا برای مجلسین ! در نظر بگیرند که امروز وقت ، وقت اتحاده نه اختلاف .

 

 پی نوشت : با عرض معذرت فراوان مطلب محاسبه وزن ایده آل حذف شد چون عددهاش جابجا افتاده بودن و مشکلات فنی دیگه ای هم داشت . 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 55 بازدید