دانستنیهای کاربردی بهداشتی پزشکی تغذیه ای - قسمت ششم

به نام خدا

 

ماء الشعیر و سنگ کلیه

تو سریال پایتخت 2 سکانسی بود که شخصیت ارسطو متوجه شده بود سنگ کلیه داره و داشت ماء الشعیر می نوشید و شخصیت خانم فدوی هم می گفت من شنیدم ماء الشعیر برای سنگ کلیه خوبه ولی چقدر درسته رو نمی دونم !

اگه جناب سلطان سریال سازی و تیم نویسندگانشون یه پرس و جوی ساده از دوتا متخصص می کردن چنین صحنه ای رو تو سریال قرار نمی دادن ، اینکه ما بیاییم حتی با شک و تردید یه چیزی رو که به غلط باب شده تو یه سریال پر بیننده عنوان کنیم کار درستی نیست و علاوه برتقویت یک باور غلط باعث می شه همسر محترمه مون که تهیه کننده سریال هم هستش پول چندتا ماء الشعیر رو الکی الکی پیاده بشه !!

واقعیت اینه که اگه کسی سنگ کلیه داشته باشه و فکر کنه ماء الشعیر واسه سنگش خوبه و خودش رو ببنده به ماء الشعیر ممکنه اوضاعش بدتر هم بشه !! اونم بخاطر اگزالاتی که ممکنه تو ماء الشعیر باشه و خب شصت هفتاد درصد سنگهای کلیه هم سنگهای اگزالاتی هستند !!

تو ماءالشعیر ماده مفیدی بنام عصاره رازک وجود داره که تو دفع سنگهای کلیوی و ضد عفونی کردن مجاری ادراری و گوارشی و پروستات نقش موثری داره و مزه تلخ ماء الشعیر های اصل هم بخاطر وجود همین ماده ست .

البته بیشتر ماء الشعیر های موجود در بازار کشور عصاره رقیق شده مخمر جو هستند که با آب گازدار و شکر ترکیب شدن و زیاد خوردنشون بدتر ضرر هم داره ! و در طعم های مختلف هم به بازار عرضه شدن .

بنابراین برای کسی که سنگ کلیه داره من حداکثر یک لیوان در روز ماء الشعیر اصل که طعم دار هم نباشه توصیه می کنم و بیشتر از این و غیر این نه تنها فایده نداره بلکه ممکنه مضر هم باشه ، البته چون اصل هاش تلخ هستند هرکسی مرد این میدون نیست !

برای کسانی که سنگ کلیه دارن مفیدترین نوشیدنی همون آب خودمون و بخصوص از غروب به بعده ، اگه رنگ ادرارشون بی رنگ و سفید بود بدونند آب رسانی شون کافیه ولی اگه رنگش زرد یا زرد پررنگ بود یعنی آب کم می نوشن .

ولی در کل ماء الشعیر بخصوص اگه اصل و کلاسیک و غیر طعم دار باشه از نوشابه بهتره ، من خودم چه نوشابه چه ماء الشعیر بیشتر از یه استکان در روز نمی تونم بخورم .

فلفل تند و شیر

اگه یه زمانی غذای تندی که توش فلفل داشت خوردین و دهنتون داشت می سوخت سریع نرین آب بخورین ! چون اثری نداره .

بهترین کار خوردن مقداری شیر هستش چون باعث تجزیه و حل شدن ماده کاپسایسین که سبب تندی فلفل هستش می شه ، البته به این کاپسایسین بد و بیراه نگین چون خیلی ماده مفیدی بخصوص برای آرتروز هستش ، پمادهاش هم که می دونین تو داروخانه ها هستش .

لیموترش و آب

اگه مسافرتی ، پیک نیکی جایی رفتین و یا جایی بودین که به سلامت آب شک داشتین و آب سالم در دسترس نداشتین سه چهار قطره لیموترش تو آب بریزین و نیم ساعت صبر کنین ، بعد با خیال راحت آب رو مصرف کنین .

آسپرین و حمله قلبی

می گن موقع حمله قلبی بیمار رو حرکت ندین و در یک وضعیت نیمه نشسته قرار بدین ، همین طور یه آسپرین بزرگسال یا دوتا آسپرین بچه بدین بجوه یه کمی هم آب بهش بدین تا اورژانس بیاد.

معمولا درد حمله قلبی جوریه که عرق سرد و سرما به طرف دست می ده و درد شدیدی در قفسه سینه یا بالای شکم  وجود داره که معمولا بالای نیم ساعت طول می کشه و بیمار حالت تهوع و تنگی نفس داره و ممکنه درد به گردن یا بازوی چپ هم انتشار داشته باشه .

البته تو بعضی حالات مثل رفلاکس اسید معده به مری یا حالات حملات اضطرابی هم ممکنه این علامت ها باشند ، تو مرض قندی ها و پیرها هم ممکنه سکته قلبی اصلاً علامتی نداشته باشه !! تو رفلاکس ممکنه طرف یه مرتبه از خواب بپره و یه همچین علائمی احساس کنه .

آسپرین تو این جور موارد درمان قطعی نیست ولی اون لحظه از هیچی بهتره و باعث می شه روند حل شدن لخته های خونی که راه عروق قلبی رو مسدود کردن شروع بشه و از لخته شدن خون هم جلوگیری بشه وگرنه درمان اصلی تو بیمارستان و سی سی یو باید انجام بشه .

قهوه و آسم

به کسانی که آسم دارند یا مبتلا به خس خس سینه هستند توصیه می کنم اگه ممنوعیتی براشون وجود نداره روزی سه فنجون قهوه یا نسکافه بنوشند چون قهوه بخاطر کافئینی که داره باعث گشادی مجاری تنفسی می شه و یه جورایی شبیه داروی تئوفیلین عمل می کنه .

تو حملات آسم هم قهوه مفیده که البته باید یکی دولیوان نوشیده بشه تا اثرش یکی دو ساعته ظاهر بشه و تا حدود شش ساعت هم دوام داره و این باعث نمی شه که بیمار اسپری های تجویزی خودش رو مصرف نکنه .

اگه تو این جور حملات آسم ، قهوه هم تو دسترس نبود کاکائو یا شیرکاکائوی گرم هم می تونه جایگزین مناسبی برای قهوه باشه ولی جایگزین درمان دارویی و اسپری نیست ، یه درمان کمکی هستش .

تو کسانی که آلرژی فصلی دارند هم قهوه می تونه کمک خوبی برای برطرف کردن علائم باشه ، البته یادتون باشه تو مصرف قهوه و نسکافه زیاده روی نکنین و سعی کنید  دو سه فنجون در روز بیشتر مصرف نکنید .. علی الخصوص خانم ها تو مصرف قهوه و نسکافه زیاده روی نکنند .

لوبیا و سرطان پس @ تان

یه خوبی که غذاهای ما ایرانی ها داره استفاده زیاد از نخود و لوبیا تو بعضی غذاهاست ، مثل آبگوشت ، قرمه سبزی ، خوراک لوبیا و امثال اینها که خیلی بخصوص برای خانم ها مفید هستند .

تو نخود و لوبیا و بخصوص لوبیا موادی وجود دارند که مهارکننده پروتئاز هستند و از رشد تومورهای سرطانی بخصوص در پس @ تان جلوگیری می کنند و همین طور ترکیبات دیگه ای مثل فیتات و فیبر هم دارن که اونها هم نقش موثری در این قضیه دارند .

لوبیا استروژن گیاهی داره که جای استروژن شیمیایی بدن رو می گیره و نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم به شمار می ره .

در حد یک فنجون لوبیای پخته شده در روز کفایت می کنه و می شه کنار غذا مصرفش کرد و البته قبلش یکی دو روز تو آب خیس بخوره قندهای نفاخش از بین برن و آبش هم دور ریخته بشه .

به نظرم بخاطر همین چیزا بوده که قدیم سرطان کمتر بوده چون تغذیه ها سالم و طبیعی بوده و تحرک هم به مقدار کافی وجود داشته .

 

/ 0 نظر / 61 بازدید