برای رمضان 92

به نام خدا

 

عذرمی خوام که این حرف رو می زنم اما احساس می کنم مردم ما خیلی روزه داری بلد نیستند و در قید و بند ماه رمضان و آداب و اصول این ماه قرار ندارند .

اون عزیزانی که به هر دلیل دوست ندارند یا نمی تونند روزه بگیرند خیلی راحت در انظار عمومی می خورند و می آشامند و انگار نه انگار که ماه رمضونه ! سالهای قبل خیلی کمتر می دیدم اما هر سال داره این قضیه ملموس تر می شه و این خیلی حرکت جالبی نیست .

یه عده ای هم ماه رمضان رو با مسائل سیاسی و مشکلاتی که با نظام و روحانیت دارند یکی کردند و انگار نه انگار که روزه حکم صریح خداوند در قرآن هستش ! من خودمم از نظر سیاسی با بخشی از حاکمیت اشتراک نظر ندارم و از بعضی تندروهای مذهبی هم هیچ وقت دل خوشی نداشتم اما  این جوری هم فکر نکردم و همیشه بین این مسائل تفکیکی قائل بودم که بحث دین و خدا و قرآن با اعمال و رفتار و گفتار برخی سیاسیون و مسئولان بسیار فاصله داره و قرار نیست هرکسی ولو با ظاهر مذهبی هرکاری کرد ما این رو سریع بر دین منطبق کنیم .. از کجا معلوم اون شخص با دین فاصله نداشته باشه ؟ این لج و لجبازی ها واقعا مسخره ست  .

چه خوبه که عزیزانی که بنابرهر دلیلی نمی تونند یا نمی خوان روزه بگیرن به حرمت این ماه و هموطنانی که روزه دار هستند یکسری مسائل رو رعایت کنند و با این شیوه با بقیه همراهی کنند .

عزیزانی هم که روزه می گیرند بدونند که علاوه براینکه با روزه داری از نظر معنوی دستور خداوند متعال رو اطاعت می کنند (که خیلی نکته مهمیه و انگیزه اصلی روزه داری هم این نکته ست )  و سعی می کنند در این ماه از برکات معنوی و پاداش ها و ثوابها بهره مند بشن باید به فکر سلامتی شون هم باشند و از مزایای علمی روزه بر سلامتی خودشون استفاده کنند نه اینکه با پرخوری بیش از حد به بدنشون آسیب بزنند .

من واقعاً ناراحت می شم که این سفره های افطار رو می بینم که توشون از آش و حلیم و شله زرد و خامه و زولبیا بامیه و این چیزها پر شده و تازه یه سری بعد افطار شام هم می خورند !

ما باید در نظر بگیریم که در چه فصلی و چه زمانی داریم روزه می گیریم و تغذیه خودمون رو متناسب با اون فصل تنظیم کنیم ، شاید اگه اذان مغرب ساعت 6 بعد از ظهر بود می شد برای افطار ته بندی کرد و سه ساعت بعد شام سبکی خورد ولی الان بهتره موقع افطار در حد یک صبحانه معمولی میل بشه و سحری رو هم مثل ناهار معمولی ( که همه عادت دارند ناهار خوب بخورند شام سبک ! ) میل کرد .

بهتره افطار رو با شیر ولرم ( یا آب ولرم یا چای ولرم ) و یک قند طبیعی مثل خرما انجام داد و چند لقمه کره عسل میل کرد و تا یک ساعت بعد افطار طرف نوشیدنی سرد نرفت .. کاری که این روزها خیلی ها نمی کنند !!

این سفره های افطاری که من می بینم اگه از هر کدومش یه ذره خورده بشه کالری اش از یه ناهار هم بالاتر می ره !! در صورتی که هدف تو ماه رمضون اینه که نسبت به بقیه ماهها کمتر بخوریم تا بدن بتونه خودش رو بازیابی کنه .

برای فاصله افطار تا سحر من اصلاً تو این روزها شام رو توصیه نمی کنم مگر برای نوجوانان در حال رشد ضعیف البنیه که می تونند شام سبکی مثل کوکو ، کتلت ، ساندویچ مرغ یا تخم مرغ میل کنند و برای بقیه پیشنهاد می کنم از میوه جات و سبزیجات و صیفی جات استفاده کنند .

میوه هایی مثل هلو ، آلو ، گلابی ، انگور و زردآلو و صیفی جاتی مثل هندوانه ، طالبی و گرمک هم فیبر خوبی دارند و به راحت تر شدن حرکات روده و پیشگیری از یبوست کمک می کنند و هم آب خوبی دارند ( بخصوص صیفی جات ) و باعث می شن در طول روز کمتر احساس تشنگی به آدم دست بده چون به تدریج در طول روز در بدن آب آزاد می کنند .

آب هم باید در حد نیاز نوشیده بشه ولی شربت و نوشابه و قهوه و چای پررنگ بدتر باعث تشنگی در طول روز می شن .

من خودم به شخصه عادت دارم تو سحرها آب یه لیمو ترش رو در آب می ریزم و می نوشم که خیلی تو جلوگیری از تشنگی در طول روز تاثیر داره ، به میل خودتون یک قاشق مرباخوری عسل هم می تونین اضافه کنید .

خواهش من اینه که سحرها یک ساعت زودتر از زمانی که دوباره می خواین بخوابین بلندشین و سحری تون رو بخورین و آخر شب هم سحری نخورین بخوابین دیگه بیدار نشین ! چون این کارها باعث رفلاکس شدید معده به مری می شه و درآینده حتما دچار مشکلات گوارشی خواهید شد .

سحرها در کنار غذای اصلی حتماً سبزی خوردن یا سالاد کاهو و خیار ( بدون نمک ) با کمی روغن زیتون میل کنید ، غذای سحری نباید گوشتی خالص باشه بلکه باید مخلوطی از کربوهیدرات و پروتئین و سبزیجات باشه چون گوشت ها باعث ایجاد اسید اوریک و اوره می شن و دفعشون در طول روز به سختی انجام می شه و ممکنه تشنگی هم بیارن .

تا جایی هم که می تونین زولبیا بامیه نخورین چون هیچ خاصیتی ندارندو بیشتر مضر هستند تا مفید ولی برای خالی نبودن عریضه نصف زولبیا یا دوتا بامیه اگه خیلی دیگه هوس کرده بودین ایراد نداره ولی اگه تشنه تون شد یا مشکلات دیگه براتون پیش اومد فحشش رو به ما ندین ! من خودم به شخصه ده روز از ماه رمضون گذشته نخریدم و نگذاشتم کسی بخره .

باقی مطالب راجع به روزه داری هم تو آرشیو وبلاگ موجوده و می تونین بهشون مراجعه کنین .

ما که شما رو دعا می کنیم ولی خواهش می کنم شما هم من رو دعا کنین در دوماه آینده تغییر و تحولات مثبتی در زندگی من رخ بده که سخت محتاجش هستم .

 

پی نوشت اول : شنیدم قراره وزارت راه و شهرسازی به دو وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی دوباره تفکیک بشه ، در این صورت برای وزارت راه و ترابری پیشنهاد می کنم مهندس صادق افشار به عنوان وزیر راه و ترابری معرفی بشن ، ایشون سالها در معاونت های وزارت راه و ترابری بودند و بعد از حادثه جانگداز سقوط هواپیمای یاک - 40 مرحوم دکتر دادمان و همراهان در 27 اردیبهشت 1380 با حکم آقای خاتمی چهارماه سرپرست وزارت راه بودند و درمجموع فرد باتجربه و  توانمندی هستند و تا جایی که می دونم با مرکز تحقیقات استراتژیک دکتر روحانی هم همکاری داشتند .

پی نوشت دوم :نسبت به احسان علیخانی حس خوبی دارم ، شاید بخاطر اینکه مجری ویژه برنامه های تحویل سال این چندسال اخیر بوده که بهترین روزهای زندگی من حساب می شه شاید هم بخاطر اینکه یه حسی بهم می گه اونم مثل من چندان نسبت به دخترهای امروزی احساس خوبی نداره !!

 

روایت شده که مردى خدمت حضرت امیرالمومنین علیه السلام شکایت کرد از دیر شدن جواب دعایش فرمود چرا نمى خوانى دعا سریع الاجابه را پرسید که آن کدام دعا است فرمود بگو:

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِاسْمِکَ الْعَظیمِ الاَْعْظَمِ الاَْجَلِّ الاَْکْرَمِ الْمَخْزوُنِ الْمَکْنُونِ النُّورِ الْحَقِّ الْبُرْهانِ الْمُبینَ الَّذى هُوَ نُورٌ مَعَ نُورٍ وَ نُورٌ مِنْ نُورٍ وَ نُورٌ فى نُورٍ وَ نُورٌ عَلى کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ فَوْقَ کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ تُضیئُ بِهِ کُلُّ ظُلْمَةٍ وَ یُکْسَرُ بِهِ کُلُّ شِدَّةٍ وَ کُلُّ شَیْطانٍ مَریدٍ وَ کُلُّ جَبارٍ عَنیدٍ لا تَقِرُّبِهِ اَرْضٌ وَلایَقُومُ بِهِ سَمآءٌ وَ یَاْمَنُ بِهِ کُلُّ خآئِفٍ وَ یَبْطُلُ بِهِ سِحْرُ کُلِّ ساحِرٍ وَ بَغْىُ کُلِّ باغٍ وَ حَسَدُ کُلِّ حاسِدٍ وَ یَتَصَدَّعُ لِعَظَمَتِهِ الْبَرُّ وَالْبَحْرُ وَ یَسْتَقِلُّ بِهِ الْفُلْکُ حینَ یَتَکَلَّمُ بِهِ الْمَلَکُ فَلا یَکُونُ لِلْمَوْجِ عَلَیْهِ سَبیلٌ وَ هُوَ اسْمُکَ الاَْعْظَمُ الاَعْظَمُ الاَجَلُّ الاَْجَلُّ النُّورُ الاَْکْبَرُ الَّذى سَمَّیْتَ بِهِ نَفْسَکَ وَاسْتَوَیْتَ بِهِ عَلى عَرْشِکَ وَ اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَاَسْئَلُکَ بِکَ وَ بِهِمْ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَفْعَلَ بى کَذا وَ کَذا

به جاى کذا و کذا حاجت بخواهد.

/ 0 نظر / 94 بازدید